rteidóc Sou/twit Leidse sociale vernieuwing niets meer dan ideeënbus ALLER LEKDS) STAD OMGEVING/KUNST/RTV Nieuwe vergunning moet overlast Latuco verminderen Vrouwen nog steeds de dupe van kleinerende behandeling aatssecretaris >ent dagverblijf Licht maken £cidóc@ou*a/nt DINSDAG 13 NOVEMBER 1990 PAGINA 9 sers bekeurd In totaal 80 fiet- Ken gisteravond tijdens role op fietsverlich- Leiden een proces-ver- genten van de motor en de surveillance- :ontroleerden van 18.15 5 uur op diverse plaat- kder meer bij de Haag- oge Rijndijk en Rijns- yeg. Fietsers die hun it ter plekke eenvoudig repareren, kregen joces verbaal. Tijdens xole werden 7 proces- |»aal uitgedeeld aan itsers voor het rijden te groot motorvermo- Doorrijder aangehouden LEIDEN Een 29-jarige Leidenaar is zaterdagmiddag in zijn woning aangehouden in Zuid-West voor hpt doorrijden na een aanrijding. De man reed vrijdagavond rond 18.00 uur op de Sitter- laan een fietsende moeder met dochter aan. De 32-jarige moeder werd met verwondingen aan het hoofd en kneuzingen over het gehele lichaam naar het AZL gebracht. Haar 9-jarige dochtertje werd met kneuzingen en een hersenkneuzing opgenomen. De toer stand van het meisje is slecht. Ze raakt nog steeds regelmatig bui ten bewustzijn. De politie zocht na sporenonderzoek, waarbij slechts restanten van een koplamp een één vierkante centimeter autolak werden gevonden, naar een rode Fiat Uno. Een opletten de Voorschotenaar belde* zaterdag de politie met de mededeling dat hij de auto in Leiden Zuid-West had zien staan. De bestuurder werd vervolgens aangehouden. De man verklaarde dat hij met zo'n zestig kilometer per uur over de De Sittêrlaan had gereden. Volgens hem was de oorzaak van de aanrijding een flauwe bocht in de weg. „Hij hoorde een harde klap, maar had geen fietser ge zien. Hij vermoedde echter wel dat hij een fietser had aangere den, maar raakte in paniek en reed snel door", aldus politievoor- lichter D. Graveland vanochtend. CEBECOBESTUUR AKKOORD MET OVERNAME VAN ABM LISSE Het bestuur van Cebeco Handelsraad is gisteren ak koord gegaan met de overname van bollenbemiddelingsbureau ABM. Vorige week werd de overname door Cebeco van het in financiële moeilijkheden verkerende bedrijf al bekend gemaakt, maar formeel moest het bestuur van het miljardenbedrijf nog ja zeggen. Volgens bewindvoerder H. Heidinga is er voor de kwe kers nu geen enkel beletsel meer om bollen aan de exporteurs te leveren. „Ik bespeurde enige ongerustheid hierover, maar daar is sinds gisteren in elke geval geen enkele reden meer toe", al dus Heidinga. De bewindvoerder denkt overigens dat het over genomen bloembollenbemiddelingsbureau weldegelijk nog be staansmogelijkheden heeft. „Natuurlijk heeft het vertrouwen een deuk opgelopen Maar nu zo'n groot, kapitaalkrachtig en goed bestuurd bedrijf de activiteiten van ABM voortzet, ver wacht ik dat het vertrouwen snel terug is. Ik hoor dat ook van uit de bloembollenwereld zelf. Zowel handelaren als kwekers zeggen het goed te vinden dat er drie bemiddelingsbureaus blij ven bestaan", aldus Heidinga. jj ONDER BUDGET WANTROUWEN WIJKBEWONERS OVERWINNEN !IDEN De nieuw in stellen overleggroe- in de drie sociale ieuwingswijken ;ten creatieve ideeën bewoners opleve- Simpelweg vragen meer geld voor het nappen van de buurt niet gehonoreerd, irden. „Er is geen Iget maar het is aar- om ideeën te krij- aldus een daarover wachtingsvol gestem- wethouder H. van ngen gisteravond tij- is een commissiever- ering. „Sociale vernieuwing is niet aan de reiniging vragen of de straat wat vaker kan worden schoongemaakt om dat deze regelmatig vol met poep ligt, maar de bewoners moeten het besef krijgen dat je niet zomaar je hond voor het huis van de buurman kunt laten kakken", verdui delijkte Van Dongen die er vanuit ging dat er wel dege lijk creatieve beleidsvoor stellen komen uit de nieuwe werkgroepen. In deze groe pen hebben naast bewoners ook ambtenaren en instellin gen zitting. „Als we de idee- en krijgen kunnen wij daar na creatief geld gaan zoe ken", aldus Van Dongen. Het CDA-commissielid P. Biegstraaten had over deze benadering van sociale ver nieuwing zo zijn bedenkin gen: „Het wantrouwen bij de buurtbewoners zal blijven als de betrokken ambtena ren te vaak nee moeten ver kopen op voorstellen van die bewoners", aldus Biegstraten die nog een sprekend voor beeld gaf: „Bewoners van de Os- en Paardenlaan vragen in een insraakreactie om ex tra verkeersremmende maatregelen. Het college antwoordt daarop slechts be knopt dat de huidige maat regelen volstaan". De mede deling van een van de wijk- groepvoorzitters dat de bewonersorganisatie van Groenoord nauwelijks inte resse heeft in participatie, maakte het er voor de socia le vernieuwing in Leiden niet vrolijker op. Een tip om wantrouwen te overwinnen kwam van het PvdA-lid N. Demirbas. Hij wil aansturen op korte ter mijn resultaten: „Als kleine dingen worden gevraagd zo als het aanleggen van een hondenuitlaatstrook dbn moet dat daarna snel gebeu ren zodat het vertrouwen van de burgers wordt ver- Volgens J. Walenkamp, naast Van Dongen en H. de la Mar een van de drie bij sociale vernieuwing betrok ken wethouders speelt de voorlichting een grote rol bij het betrekken van de buurt bewoners. „In de aangewe zen wijken lag de opkomst bij de laatste gemeenteraads verkiezingen maar net bo ven de dertig procent. Er is dus een kans dat er maar weinig mensen komen op wijkavondpn", aldus de CDA-wethouder. Naast voorlichting zal ook een wijkinformatiecentrum met een zogeheten één-loket functie waar bewoners hun problemen kunnen aan kaarten de betrokkenheid bij sociale vernieuwing moeten vergroten. „Sociale vernieuwing begint voor mij pas echt als we aan de geop perde plannetjes kunnen gaan beginnen", aldus Van Dongen die de voorbreidin- gen tot dan toe afdeed als „taaie kost". ror ■Cinema heeft haar pro- ma met klassieke hor- ms moeten aanpassen _il de films 'The bride of keostein'en 'The invisi- \an' niet bijtijds in Ne- nd zijn aangekomen. In 5 daarvan staan van- i op het programma n of the dead' uit 1979 vil dead' uit 1982. De film wordt vanaf 20.00 edraaid, de tweede van- 00 uur. ksles thuis De Vrolijke Ark j een dansleraar en vrij- Pers om te assisteren bij voor een groepje Vijk lerende jongeren \het voortgezet speciaal rwijs. De cursus stijldan- sen voor jongeren van 16 tot 20 jaar beslaat 30 weken. Vrijdag wordt de eerste les gehouden van 19.00 tot 21.00 uur. Inlichtingen: 071-123271. Vrijwilligers De stichting Ouderenwerk zoekt vrijwilligers voor de activiteiten die worden geor ganiseerd vanuit De Ronde dans. aan de Julianastraat 74. Met name bij de begeleiding van de eettafel zijn nog men sen nodig. De eettafel is er van maandag tot en met vrij dag van 12.00 tot 14.00 uur. Belangstellenden kunnen in formatie inwinnen bij Ank Vreeburg in De Rondedans, telefoon 233210. Debat De stelling „De NRC is beter dan De Volkskrant" is don derdag inzet van een debat in het Academiegebouw. De dis cussie die om half acht begint is georganiseerd door de Stichting Het Leids Debat. Gastpleiters zijn Peter van Dijk adjunct-hoofdredacteur NRC-Handelsblad) en Henk Huurdeman (adjunct-hoofd redacteur De Volkskrant). Voorzitter is Loek Hermans, voormalig VVD-Tweede Ka merlid en tegenwoordig bur gemeester van Zwolle. jder ziekenhuisbedden schrappen in Zuid-Holland N/ALPHEN Zuid- 1 hoeft op basis van de lecente bevolkingsprog- ■Tiinder ziekenhuisbed- |te leveren dan was ver- pat blijkt uit een giste- lebracht advies van het J voor Ziekenhuisvoor- jen Voor de hele pro- feidt toepassing van de bevolkingsprognoses zelfs tot een stijging van het aantal bedden met 115. Toch moet het aantal bedden in de meeste regio's omlaag. De Leidse regio lijkt een uit zondering. De voorgestelde re ductie met 40 bedden in Al phen kan volgens het college achterwege blijven. De Stich ting Ziekenhuizen Rijnland, die de gefuseerde ziekenhui zen Elisabeth in Leiderdorp en Rijnoord in Alphen omvat is voorzichtig optimistisch over deze ontwikkeling. „Het is moeilijk hier een reactie op te geven omdat het gaat om een advies. We kunnen pas ver heugd zijn als dat echt wordt overgenomen", aldus A. Boes ten, directeur patiëntenzorg van de ziekenhuizen. KOUDEKERK Een nieuwe, strengere hinder wetvergunning moet een einde maken aan de ja renlange overlast van vee voederbedrijf Cavo Latuco in Koudekerk. „Iedere ge meente in Nederland kampt met achterstand op dit gebied. Maar als er geen bezwaarschriften worden ingediend, kan de zaak snel rond zijn", aldus wethouder M. Vorenkamp gisteravond tijdens de raadsvergadering. Cavo Latuco werd gisteren op nieuw onder vuur genomen door CDA en PvdA. Het ei genmachtige optreden van het bedrijf bij de uitbreiding van het hoofdgebouw en de stank en stofoverlast hangt omwo nenden en de meeste raadsle den al jaren de keel uit. Eerder ging al een brief naar het bedrijf dat niettemin toch enkele zonder toestemming i., het dak gebouwde machines mag „omkasten". Maar dat moet wat de raad betreft wel de laatste keer zijn dat de sky line van het bedrijf zo wordt opgetrokken. De raad nam gisteren geen ge noegen met een onderzoek van een adviesbureau. De ana lyses waren niet compleet en er ontbrak een advies. CDA- raadslid C. van Bostelen eiste nieuw onderzoek, waaruit moet blijken dat de stofover last echt ongevaarlijk is. Dat viel verkeerd bij wethouder Vorenkamp. „Cavo Latuco maakt veevoer. Wat voor koeien goed is, kan voor men sen niet slecht zijn". Volgens Vorenkamp ontwikkelt het bedrijf methoden om overlast tegen te gaan. Het zou daar mee tot de koplopers van Ne derland horen. Volgens haar worden de geluidsnormen niet overschreden. Ze pleitte voor een ronde-tafelgesprek met omwonenden die dan ook door het bedrijf kunnen worden ge leid. GEZONDHEIDSCENTRUM HARA OPENT DEUREN LEIDEN Met de voor lichting aan patiënten en de houding van artsen is het nog steeds niet goed gesteld. Met name vrou wen zijn daar veelvuldig de dupe van. „Vrouwen worden kleinerend be handeld, omdat zij vrouw zijn", gaat coördinatrice Marjan Raasveld in op de noodzaak van een vrou wengezondheidscentrum. Leiden is de 22ste plaats in Nederland waar op 26 november een dergelijke instantie, onder de naam HARA, van start gaat. Tien jaar geleden vervulde Amsterdam een voortrekkers rol. Er moest een centrum ko men waar vrouwen met hun specifieke maar ook alledaagse problemen terecht konden Een instantie die is geboren uit on begrip bij de medici. „Zij vin den vaak dat vrouwen maar moeten doen wat ze wordt voorgezegd, of ze luisteren niet en schrijven meteen een recep tje uit Of er wordt gezegd. „Zo erg zal het wel niet zijn", geeft Marjan Raasveld enkele voor beelden waarmee vrouwen worden afgescheept. In sommi ge gevallen is volgens haar zelfs sprake van discriminatie. „Dat geldt met name voor de allochtone vrouwen". Als oorzaak voor het onbegrip noemt zij niet alleen het tijdge brek bij de medici. „Artsen hebben nu eenmaal een bepaal de reputatie hoog te houden. Het is voor hen moeilijk te ac cepteren dat ze niets kunnen vinden. Het ligt in hun ogen niet aan de medische weten schap. Kunnen de artsen niets vinden dan is er ook niets aan de hand. Dan ligt het aan jou, terwijl wel degelijk iets te vin den is", uit de coördinatrice on gezouten kritiek. Breder verband Het vrouwengezondheidscen trum HARA (Japans voor cen trum van kracht) wil de pro blemen van de vrouw in een breder verband brengen. „Het hoeft niet altijd lichamelijk te zijn. Buikpijn kan bijvoorbeeld ook veroorzaakt worden door stress". Voor de vaste coördina trices Maijan Raasveld en Mo nica Kensenhuis en de onge veer 25 vrijwilligers ligt hier een belangrijke taak. Tijdens inloopspreekuren die elke och tend van 09.00 tot 12.00 uur in het pand aan de Bonairestraat 4 worden gehouden, kunnen de vrouwen met hun problemen terecht. „We zijn geen behan delende artsen, maar samen met de vrouw kunnen we kij ken wat de mogelijkheden zijn". Daarbij staat het serieus nemen van de hulpvraagster bovenaan het lijstje van uitgangspunten. Marjan Raasveld voor het vrouwengezondheidscentrum aan de Bonairestraat: „Artsen hebben een bepaalde reputatie hoog te houden". FOTO: WIM VAN NOORT „Zij is ook zelf verantwoorde lijk voor het probleem. Het is dus niet zo dat wij dat overne men", somt Marjan Raasveld categorisch andere doelstellin gen op. De vrouw moet ook be palen welke oplossing voor haar de beste is en niet de arts. Vaak zal dat een medische zijn. In tegenstelling tot het tien jaar geleden in Amsterdam gestarte initiatief werkt HARA daarom samen met de reguliere ge zondheidszorg. Op 1 oktober openden F. Middendorp en L. Pufkes een huisartsenpraktijk in een naastgelegen pand. Dat de keus daarbij op vrouwelijk artsen is gevallen, ligt volgens Raasveld voor de hand. „Er Informatie en voorlichting spe len een belangrijke rol. Maar daarnaast gaat HARA tevens cursussen en thema-avonden verzorgen. Op het programma staat een bijeenkomst over al ternatieve geneeswijzen. Het gezondheidscentrum wil in de toekomst ook gaan samenwer ken met andere hulpverleners. Met maatschappelijk werk zijn al eerste voorzichtige contacten gelegd. Het bevorderen van de deskundigheid van hulpver leensters en onderzoek naar specifieke klachten van alloch tonen en vrouwvriendelijke hulpverleners in de gezond heidszorg, krijgen eveneens aandacht van HARA. Vij willen de vrouw de gele genheid bieden om ook naar Behoefte een vrouwelijke arts te gaan. Dat is toegankelijker". Op dit moment zijn zo'n tien vrouwen als huisarts in Leiden werk zaam. Zij hebben relatief meer vrouwen als patiënt, laat Raamsveld weten. Allochtonen Speciale aandacht van HARA gaat uit naar allochtonen „Wij zijn bezig met het ontwikkelen van methodieken en beleid om de gezondheidszorg ook voor deze vrouwen toegankelijker te maken". Hoewel het gezond heidscentrum het liefst een plaats in de stadskern had gé- vonden. is Marjan Raasveld uiteindelijk niet ontevreden met de vestiging in de Kooi; een wijk met relatief veel al lochtonen. Het liefst had zij ge zien dat één van de huisartsen uit een etnische minderheid af komstig was. Dat bleek echter niet haalbaar. Bij het selecteren van vrijwilligers voor het vrou wengezondheidscentrum ligt dat allemaal wat makkelijker. „Maar het aantrekken van al lochtone vrouwen is niet ge noeg. Je moet ook je beleid daarop aanpassen; kijken wat nodig is als je voor allochtone vrouwen wilt werken". Nog voor het centrum geopend is de belangstelling al groot. Raasveld. „Het verbaast mij niet, maar doet wel goed. Het geeft aan dat er behoefte is aan een vrouwengezondheidscen trum". Dat het een aantal jaren geduurd heeft alvorens Leiden overstag ging, heeft volgens de coördinatrice te maken met de prioriteiten van de subsidieee vers. Zij noemt het positief dat deze instelling juist in een tijd waarin de duimschroeven wor den aangehaald van de grond komt. Ondanks een zeer forse bijdrage van de gemeente wordt „goedkoop werken" na gestreefd. Gelijktijdig legt dat het centrum wel beperkingen op. „Het is nu wel sociale ver nieuwing aan het worden en dat gaat ten koste van de emancipatie". Wethouder H. van Dongen opent zaterdag 24 november om 12.00 uur het vrouwenge zondheidscentrum. Een kwar tier later begint een open huis dat alleen toegankelijk is voor vrouwen. Vanaf 16.30 uur is er een receptie en staan de deuren voor deze speciale gelegenheid voor iedereen open. PETER VAN DER HULST Containerberging blijft gehandhaafd in Nova Passage LEIDEN Eigenaar B. Wa lenkamp van café Fandango mag in een hoek van de Nova Passage een containerberging bouwen. Walenkamp wil hier het vuil en afval van Fandan go in opslaan. De achterbuur man R Heeneman van het café met voormalig terras had hiertegen bezwaar gemaakt. De Raad van State besliste echter dat de bouw weliswaar in strijd is met het geldende bestemmingsplan maar dat voor dit soort ,,kruimel"-ge- vallen een uitzondering kan worden gemaakt. Heeneman wist via de rechter enkele maanden geleden wel voor el kaar te krijgen dat Walen kamp zijn terras op het plein achter het Noordeinde moest sluiten. Terrassen waren het onder werp van een door Kaiser- straatbewoner G. Speelman aangespannen zaak bij de Raad van State. Speelman zijn woning is gelegen tussen de restaurant Caesar en café L'Esperance. Beide hebben een terras met afzetting en vlonders. Bekeken moet wor den of voor deze bouwsels daadwerkelijk een bouwaan- vraag moet worden ingediend. De gemeente gedoogt de ter rassen in ieder geval totdat de terrassennota in het voorjaar wordt gepresenteerd. !N Staatssecreta- Wallage van onder- pende gistermiddag kinderdagverblijf Genoeg aan de To rn. De staatssecreta- i daarvoor naar Lei- ïkomen omdat een plaatsen in het dag- f is bestemd voor en van onderwij- iersoneel. Voor die van kinderopvang de komende vijf jaar geld beschikbaar. geld precies wordt verdeeld. Hij verwacht echter wel dat de steden die meedoen aan het nu lopende experiment kunnen uitgaan van een voortzetting. „Het gaat ook om grotere ste den. Daar is de behoefte het grootst". Volgens Wallage moet de re geling gezien worden als een streven van het ministerie „om een betere werkgever" te worden. „De kinderopvang is nodig om er voor te zorgen dat ouders met kinderen weer in het onderwijs willen werken en ook blijven. De bedoeling is dat zij hun kinderen kunnen meenemen naar school". is een van de steden edoen aan een experi- fcet opvang voor kinde in onderwijzend perso- p totaal gaat het daarbij ptig full-time opvang- De gemeente heeft fle regeling over twee «spreid 420.000 gulden Iiaakt. Wallage wees er Ti op dat een onlangs ge lovereenkomst met de «ijsbonden er toe leidt Jit soort experimenten p worden voortgezet, poken is dat de komen- In structureel ongeveer miljoen gulden wordt fokken voor kinderop- I Wallage kon gisteren piet aangeven hoe dat Snel De Leidse wethouder A. van Bochove herinnerde er gister middag aan dat het project van kinderopvang voor onderwijs gevenden zeer snel tot stand is gekomèn. „Het is vanaf het al lereerste begin van de plan nen, binnen vier maanden ge realiseerd". Van Bochove meldde niet zonder trots dat de kinderopvang in Leiden ondergebracht bij de Centrale Organisatie Kinderopvang de afgelopen twee jaar met ruim vijftig procent is ge groeid. De kinderopvang be rust daarbij op drie poten; de bedrijfsgerichte opvang, de ge- Door uit een papieren cocon een vlinder tevoorschijn te trekken verrichtte staatssecretaris Wallage de officiële opening van het kinderdagverblijf. subsidieerde opvang voor ou ders dre op wachtlijsten staan en die voor het onderwijsper soneel. Daarbij is ervoor geko zen alle opvang bij dezelfde instelling onder te brengen om r- te voorkomen dat er een schei- begon toen met één groep en namelijk ontleend aan de titel ding ontstaat van kinderen van de laagstbetaalden en die van beter betaalde ouders. Het gisteren geopende cen trum Nooit Genoeg draait in feite al sinds 1 september. Het telt nu drie groepen, voor ba by's, dreumesen en peuters. Met de naam wordt zoals gisteren gesuggereerd niet gedoeld op het gegeven dat er nooit genoeg opvang is. Die is FOTO: WIM VAN NOORT van het kinderboek „Rupsje Nooit Genoeg" van Eric Carle. Vandaar ook dat bij de onthul ling een vlinder tevoorschijn werd getrokken uit een papie ren cocon. Met deze praktische storingsset, bestaande uit een schroevendraai er, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholpen. Het setje wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 J Stuur als dank de storingsset naar: J Naam: j Adres: l Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9