Scholieren verbitterd na onlusten in Parijs [eseltine )udt Ihatcher spanning Ministers wisten van het bestaan van Gladio „Amerika steunde rechtse couppoging Italië" Verdroogde delta voorteken ramp Sudan en Etiopië Oppositie wint in Georgië UITENLAND SaidóaQowumt DINSDAG 13 NOVEMBER 1990 PAGINA 5 ,e!rugsbaronnen tten paard in (HINGTON De strijd tussen de Co- .üiaanse coca-baronnen en de Noordame- ^elanse drugsbestrijders is een nieuwe fase ;aan. Op het moment dat een geavan- je radar-controle aan de grens met Mexi- ijn vervolmaking lijkt te hebben bereikt, ïen de narco's een alternatief bedacht, „•den, en in mindere mate ezels, smokke- 'Ipljde cocaïne sinds kort over de 3200 kilo- d.'ler lange Mexicaans-Amerikaanse grens. a*% diepe canyons en verlaten woestijnen, 1 °We smokkelaars als hun broekzak kennen, n fcen de grenswachten meestentijds het na- m(ten. De smokkelmethode kwam aan het be;t toen de Amerikaanse douane onlangs ^■fkonvooi van veertig paarden onderschep pen de grens met Arizona. Papandreou voor speciale onderzoeksrechter ATHENE De voormalige Griekse premier Andreas Pa pandreou heeft gisteren een oproep gekregen om op 22 no vember voor de speciale on derzoeksrechter Spyrou te ge tuigen in verband met een miljoenenschandaal rond de particuliere bank van Kreta. Papandreou kan levenslang krijgen als blijkt dat hij mede plichtig is aan een vermeend plan om rentebetalingen van staatsrekeningen bij de bank in eigen zak te steken. VS en Singapore eens over bases TOKYO De Amerikaanse vice-presi dent Dan Quayle en de premier van Singapore, Lee Kuan Yew, hebben een overeenkomst ondertekend waardoor de VS op grotere schaal gebruik kunnen maken van militaire bases in Singapore. De afspraak komt vier dagen nadat de Filipijnse autoriteiten bekend maakten dat de Amerikaanse bases aldaar zo snel mogelijk ontruimd moeten worden. Of ficieel loopt het verdrag tussen Was hington en Manila in september 1991 af, maar een groot aantal Filipijnse politici heeft aangedrongen op een zo spoedig mogelijk vertrek van de Amerikaanse eenheden uit de Filipijnen. Zoon gijzelaar overleden in YS LANSDALE Joseph Cicippio jr., de zoon van een in Libanon gegijzelde Amerikaan, is aan een hartaanval overleden. Hij was 35. Cicippio se nior (inmiddels 60) werd op 12 september 1986 ontvoerd in Bayrut, waar hij werkte als admini strateur van de Ameri kaanse Universiteit. Zijn ontvoering werd op geëist door de Iraans-ge- zinde Revolutionaire Ge- rechtigheidsorganisatie. Oder- N eissegr ens morgen definitief BONN Het Pools-Duitse grensver drag zal morgen al worden onderte kend door de ministers van buiten landse zaken van beide landen. De Duitse bondskanselier Helmut Kohl kwam vrijdag op aandringen van de Poolse premier Tadeusz Mazowiecki overeen dat de Oder-Neissegrens als oostgrens van Duitsland met een ver drag zou worden beklonken door de ministers van buitenlandse zaken. De onderhandelingen over het 'Verdrag van goed nabuurschap en samenwer king' zullen in januari zijn voltooid en in februari moeten beide verdragen samen ter goedkeuring worden voor gelegd aan de parlementen. Verkeerde man schiet jaloerse vrouw dood HOUSTON Een jaloerse vrouw heeft in Houston in de Verenigde Staten een zoektocht naar haar over spelige echtgenoot met de dood moeten bekopen. De 32-jarige vrouw meende in een voorstad van Houston de auto van haar man op een oprit te herkennen. Ze belde bij het huis aan en bij het horen van een vrouwen stem wilde zij de deur openbreken in de overtuiging dat haar man ook bin nen was. De vrouw bleek echter aan het verkeerde adres. Een gealarmeer de huisbewoner vuurde zijn wapen af op het moment dat de deur openge broken werd. De man van de jaloerse vrouw vertoefde enkele huizen ver derop. NDEN Michael He- Ine houdt heel Groot- Itannië en vooral pre- >r Margaret Thatcher Spanning. Zal hij het lof zal hij het niet dur- de strijd aan te bin- I met Thatcher om het Jerschap van de Con- Jatieve Partij? is mevrouw Thatcher de kandidaat, maar aller zijn gericht op Heseltine, iog tot donderdag de tijd zijn kandidatuur in te in. Als hij het doet, en dat (leeds waarschijnlijker zo int men in Londen, dan I hij het op het allerlaatse Bent. •her toonde zich gisteren is een banket van de bur ster van Londen strijd en liet er geen twijfel bestaan dat zij haar posi- iu verdedigen tegen ieder- lenjdie haar het leiderschap st ttiurven betwisten. /erfeden jaar had Thatcher Fj het eerst sinds zij in 1975 tiding van de partij op zich [een tegenkandidaat bij de [iezing om het partijleider- p Haar uitdager van ver- ti jaar was Sir Anthony er, die slechts 33 van de 1 370 stemmen kreeg, ter- 24 afgevaardigden zich stemming onthielden. Dit 3 zal de strijd veel zwaarder 1"_ zo menen waarnemers. Heseltine zich kandidaat, gel is dinsdag 20 november de rde van de waarheid. Dan is -ek ^rste ronde van de verkie- -scH binnen de partij en moet Vlien of Heseltine werkelijk nogfcerieuze bedreiging vormt r al Thatcher. Volgens de :fece Pers zÜn aanhangers Heseltine al neuzen aan ern ellen in de Conservatieve - h#e die stemt over het lei- b hap. an rste instantie dient Hesel- remte verhinderen dat That- eigflhet aantal stemmen haalt n 1 ij nodig heeft om in een oor herbenoemd te worden, g (lijn de helft plus een (187), u jjbij de voorwaarde hoort ienfie zittende premier vijf- i"l procent meer stemmen e df hebben dan de uitdager. :e i# praktijk betekent dit, dat tenfitine 159 stemmen moet le li» Als hij daarin slaagt, of •klajhatcher haar meerderheid ecldoor een groot aantal ont- oeri'ngen, is het pleit in feite jenèslecht. De uitslag van de weipiing zal dan vrijwel ze- sJworden opgevat als een Vlf van wantrouwen aan ,otïdres van Margaret That- ïetj waarna zij zal moeten 1: Ippen. ninjConservatieven zijn ver- B over Thatchers anti-Eu- er fe houding, die twee we- ;n ajgeleden leidde tot het af- ■indfn van vice-premier Sir ïitiflfrey Howe. Howe zou hieJaag in het Lagerhuis een n ihouden, waarin hij nader jd op zijn meningsver- beJen met Thatcher over lat i manier van regeren en denjEuropa. de poon Howe steeds heeft de £d dat hij niet tegen That- iin het strijdperk wenst te K0|n, wordt achter de scher- lzware druk op hem uitge- id zich beschikbaar te m. Het is niet uitgesloten lij aan die druk toegeeft. DEMONSTRATIE LOOPT UIT OP RELLEN PARIJS Bij incidenten rond de protestmars van Franse scholieren in Parijs zijn gisteren 104 agenten gewond geraakt. Van hen moesten er achttien voor behandeling naar het zie kenhuis en één van hen is er ernstig aan toe. Onder de scholieren zijn geen ge wonden gevallen. De poli tie verrichtte 52 arresta ties. Los van het leerlingenprotest richtten relschoppers uit de Parijse voorsteden grote ver nielingen aan in de binnenstad en plunderden zij een winkel centrum van de Tour Mont- parnasse. De ruim 200.000 scholieren die uit heel Frankrijk naar Parijs waren gekomen om kansrijker onderwijs te eisen en tegelijk te protesteren tegen de toene mende agressie en geweldda digheid op hun scholen, keer den verbitterd huiswaarts. „Ze hebben ons protest verpest met hun gesloop", huilde een meisje. De volgens de politie „oncon troleerbare elementen uit de voorsteden" hadden hun acties aangekondigd. „Wij komen om te slopen en te plunderen. Het is de enige manier om duide lijk te maken dat we geen en kele toekomst hebben", aldus een van hen op de Franse ra dio. Met bivakmutsen over het hoofd getrokken waren het vooral kansarme jongeren van Noordafrikaanse origine die uiting gaven aan lang opge kropte frustraties. Knokploe gen uit de voorsteden zagen hun kans schoon hun agressie bot te vieren op de politie. De Parijse politieprefect vroeg de protesterende scholieren hun demonstratie al in de middag af te breken, na de eerste incidenten. Journalisten van de Franse tv werden in eikaar geslagen toen ze de plunderingen filmden. Op be vel van de minister van bin nenlandse zaken greep de poli tie aanvankelijk nergens in. De socialistische regering hoopte aldus een herhaling van 1986 te voorkomen, toen bij het studentenprotest tegen de rechtse regering Chirac een dode viel. De linkse oppositie heeft rechts lang verweten de wapenstok als enige argument te kennen. Om zijn tanende populariteit onder de schooljeugd weer wat op te vijzelen ontving presi dent Mitterrand gedurende een uur een delegatie scholie ren. De begrijpende president liet weten hun verlangens te ondersteunen en zegde toe de regering Rocard aan het werk te zullen zetten. Hoop in Libanon In Libanon bestaat heel voorzichtige hoop dat er een einde kan komen aan de vele jaren van oorlog en geweld. De commandanten van alle strijdgroepen hebben toegezegd hun soldaten uit Bayrut terug te trekken, maar ook op het platteland is er sprake van een vermindering van de spanning. Daardoor kon een konvooi van het Rode Kruis (foto) naar een dorp in Zuid-Libanon rijden om er qewonde leden van de Hezbollah-militie te evacueren. FOTO: AFP DEN HAAG Opeenvolgen de Nederlandse ministers en een selecte groep ambtenaren zijn in de loop der jaren op de hoogte geweest van het be staan van een geheime NAVO-organisatie, Gladio (Italiaans voor zwaard), die bij een Russische inval in West- Europa verzetsacties zou moeten plegen. Het bestaan van Gladio werd vorige week bekend in Italië en later in België bevestigd. Volgens een woordvoerder van de Rijks Voorlichtings Dienst zijn opeenvolgende pre miers en ministers van defen sie op de hoogste gesteld van de voorzieningen die waren getroffen voor het geval van een bezetting. Sinds 1983 zou er echter een einde zijn ge maakt aan de geheime wape nopslag van Gladio. Nadien heeft de organisatie een sla pend bestaan geleid, aldus woordvoerders in Den Haag. Verder is het verband beves tigd tussen de geheime organi satie en wapenvondsten in Limburg begin jaren tachtig. De toenmalige minister van defensie, Scholten, weigerde toen met een beroep op het landsbelang opheldering te verschaffen over deze vond sten. Vandaag zou de kwestie in de Tweede Kamer aan de orde komen, mogelijk achter gesloten deuren. Volgens de berichten die sinds vrijdag over Gladio zijn ver schenen zou de organisatie for mele banden hebben met de NAVO. Oud-NAVO-secreta- ris-generaal Joseph Luns ver klaarde desgevraagd nooit van Gladio te hebben gehoord. Luns leidde het westerse bondgenootschap tussen 1971 en 1984. In België komt er misschien een parlementaire enquête naar de affaire. De Vlaamse socialist Dirk Van Der Maelen heeft een voorstel daartoe ge daan. Hij wil met name weten of het anti-communistische netwerk in België betrokken is geweest bij de nooit opgehel derde terreuraanslagen in de jaren tachtig. (Van onze correspondent Aart Heering) ROME Amerika was in 1970 op de hoogte van een op handen zijnde staats greep door Italiaanse neo fascisten. President Nixon had er zelfs zijn goedkeu ring aan gegeven, terwijl de NAVO op Malta vier schepen gereed had liggen om de opstandelingen zo nodig te hulp te komen. Enkele van de samenzweer ders hebben in 1974 de plan nen tegenover een politiespion onthuld. De inhoud van dit op band opgenomen gesprek, dat momenteel door een parle mentaire onderzoekscommissie wordt bestudeerd, is gisteren door het dagblad La Stampa gepubliceerd. Aan de mislukte staatsgreep van 1970 is een groot aantal onbeantwoorde vragen ver bonden. De leider van de coup, de Romeinse patriciër prins Junio Valerio Borghese, een oude getrouwe van Mussolini, was erevoorzitter van de neo- fascistische partij MSI en lei der van een door hem opge richt 'Nationaal Revolutionair Front'. In het hele land wer den oude en nieuwe fascisti sche strijdgroepjes bewapend en getraind, terwijl Borghese zelf zich in zijn Romeinse resi dentie verzekerde van de al dan niet passieve steun van de legerleiding. De greep naar de macht door Borghese werd echter een anti-climax. In de nacht van zeven op acht december 1970 begaven enkele honderden op standelingen zich naar Rome, waar zij zonder slag of stoot het ministerie van binnen landse zaken overnamen. Ze maakten zich op om ook de andere ministeries en de staat stelevisie te bezetten, waarna Borghese een verklaring zou voorlezen. Om half twee 's nachts belde een woedende Borghese zijn mannen evenwel op om te vertellen dat hij telefonisch bevel had gekregen om de hele operatie stop te zetten. Maar van wie kwam die or der? Borghese zelf, die vier jaar later vermoedèlijk ver giftigd in Spaanse balling schap overleed, heeft nooit ge antwoord. Maar het gisteren gepubliceerde document zou daarop weieens licht kunnen laten schijnen. Borgheses naaste medewerker, de Romeinse bouwondernemer Remo Orlandini, heeft ver klaard dat de samenzweerders rechtstreeks in contact ston den met het NAVO-comman- do in Napels. Via een tussen persoon, een als ingenieur werkzame Amerikaanse ge heime agent, stonden zij te vens in contact met de Ameri kaanse president persoonlijk, die aanvankelijk zijn fiat aan de operatie had gegeven. In regeringskringen is de staatsgreep van 1970 altijd ge bagatelliseerd als een amateu ristisch gebaar van een nostal gische eenling, maar vorig jaar al bleek dat de werkelijkheid gecompliceerder was. De ont hullingen van de laatste da gen, waarin ook de 'Operatie- Gladio' aan het licht is geko men, maken duidelijk dat de NAVO-betrokkenheid bij de subversieve activiteiten van extreem rechts zeer reëel was. Op zichzelf is dat ook niet zo verwonderlijk. Twintig jaar geleden koesterde men in NAVO-kringen een panische angst voor de invloed van de Italiaanse communistische par tij, onder meer vanwege de strategische ligging van het land. Een rechtse staatsgreep zou het uiterste middel zijn om Italië voor het westerse blok te behouden. Maar de betrokken heid van de westerse verdrag sorganisatie geeft tot nog veel griezeliger vermoedens aanlei ding. Jarenlang gerechtelijk onder zoek heeft aangetoond dat er een verband bestaat tussen het neo-fascistische terrorisme, dat het juiste klimaat voor een au toritaire staatsgreep moest creëren, en de couppogingen van 1970 en 1974 (deze laatste werd afgelast omdat het Ame rikaanse Congres inmiddels de impeachment-procedure tegen steunpilaar Nixon in werking had gezet). Tussen 1969 en 1975 werden in Italië 4384 ter roristische aanslagen uitge voerd, meest door extreem rechtse organisaties (de Rode Brigades kwamen later). Daar bij vielen in totaal 93 doden. Als zou blijken dat de NAVO rechtstreeks of via haar man- telorganisatie Gladio heeft meegewerkt aan deze moor den, zijn de gevolgen ervan nog niet te overzien. TOKAR Voor het eerst deze eeuw heeft droogte de eens zo overvloedige Tokar- delta aan kust van Sudan ver anderd in een kale vlakte. Het is een van de voortekenen van de komende hongersnood, die volgens westerse hulporgani satie miljoenen Sudanezen en Etiopiërs zal treffen. De delta, die zich over 162.000 hectaren uitstrekt, was eens de graanschuur van Oost-Afrika, maar laat nu zover het oog reikt slechts het grijs van door de zon verdroogde klei zien. „Het is voor het eerst sinds 1899 dat hier absoluut niets groeit", zegt de hoofdbestuur- Het gebied, dat doorgaans wordt bevloeid door water uit de Etiopische hoogvlakte, werd in 1899 door het Britse koloniale bestuur uitgekozen om samen met twee andere Sudanese gebieden te worden verrijkt met een irrigatiepro ject. Lange tijd is het project een schoolvoorbeeld van suc cesvolle irrigatie geweest; de droogte die andere gebieden in Sudan keer op keer teisterde ging tot nog toe aan de Tokar- delta voorbij. De militaire regering van Su dan erkende pas onlangs dat in de westelijke Koroufan-re- gio al hongersnood heerst. Voordien was het officiële verhaal dat de problemen door buitenlanders zouden zijn aan gedikt om zijn regering te on dermijnen. De meeste hulpor ganisaties vrezen echter dat begin 1991 een hongersnood zal uitbreken die vergelijkbaar of erger zal zijn met die van het midden van de jaren '80, waarbij honderdduizenden Su danezen en Etiopiërs omkwa men. In plaatsen als Tokar, 650 kilo meter ten noorden van de hoofdstad Khartoum, zijn de tekenen van een hongersnood onmiskenbaar De herder Hu- sayn Mohamed Gassim heeft er een baantje bij gevonden, hij haalt water uit een bron en doet het kostbare vocht voor- dik twee gulden per vat van de hand. Hij zegt dat hij enke le van zijn geiten naar kennis sen in het binnenland heeft gestuurd in de hoop dat de beesten het overleven. „Dit is geen woestijn. Het is de droog te". zegt Gassim, die er veel ouder uitziet dan zijn 45 jaar. ..Deze omgeving was eens zo groen als het paradijs zelf". [AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE j— Hinkend loopt Skip terug naar het restaurant van Wang J- Nee, hij is niets in zijn schik, de brave hond. Was de baas rhP7 in Afrika geblevenJa, en in Tanger had je ook geen last politieagenten, Skip! Kijk, daar loopt agent Cornelissen van aa£ >ureau Warmoesstraat. Die kent elke hond uit de buurt en T. heeft hij nog nooit gezien. Ah, en dat hondje heeft geen crj!ning? Nou, dat is net iets voor agent Cornelissen. Hij zal dat toje wel eens even vangen. Hij fluit. Skip blijft stilstaan en kijkt argwanend om. „Kees, Kees!", lokt de agent. Verontwaar digd draait Skip zich om; stel je voor, hij zou „Kees" heten! Dan voelt hij opeens een vreemde hand in zijn pels graaien. Dat neemt Skip niet en de agent Cornelissen weet ook niet, dat Skip geen gewone hond is. Want Skip geeft hem zo'n oplawaai, dat de agent Cornelissen een slipper maakt van jewelste en tegen een boom smakt. MOSKOU In de tweede ronde van de verkiezingen in de Sovjetrepubliek Georgië heeft de oppositie een klinken de overwinning behaald, zo heeft het officiële persbureau TASS bekend gemaakt. De communistische partij zal in de toekomstige Opperste Sovjet van de republiek niet meer dan een kwart van de zetels innemen. De uit zeven radica le partijen en groepen bestaan de organisatie „Ronde Tafel - Vrij Georgie", die zich voor de onafhankelijkheid inzet, won in 41 van de 64 kieskringen de meerderheid. De organisatie krijgt daarmee 155 van de 250 zetels. Aaneen draadje Het leven van de Ameri kaan Jack Robinson hing gisteren letterlijk aan een draadje. Bij werk zaamheden op het dak van een huis in Portland (Oregon) be landde hij naast het dak op de elektri citeitsdraden hoog boven de straat, waar hij bleef hangen. Met een hoogwer ker werd hij uit zijn ge vaarlijke po sitie bevrijd. FOTO: AP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5