verlevingscursus voor wielrijders „Ik draag de koppeling juist een warm hart toe" Dales optimistisch over reorganisatie politie Kamer heeft haast met scheiden afval INLAND EeidaeSomatit DINSDAG 13 NOVEMBER 1990 PAGINA 3 nsie wil minder |e oefenterreinen JFOORT Het aantal kleine militai- jterreinen in ons land wordt vermin- et gaat om zogenoemde OOT's (Overi- m Terreinen), waarvan ons land er entallen telt. Het blijft de bedoeling [ndelijk zeven, ongeveer duizend hee lgrote Compagnies-Oefenterreinen lover te houden. Welke kleine oefen- i het precies betreft wilde staatsse- ie[Van Voorst tot Voorst gisteren niet Hij spak in Leusden over de plannen nilitair oefenterrein De Leusderheide preiden. De gemeenten Soest, Zeist, lort, Woudenberg en Leusden trok- onlangs terug uit een projectgroep g Leusderheide, omdat ze geen inza- en in de uitkomsten van een onder- ar geluidsoverlast. Dat krijgen ze nu kverd beloofd. Verdachte vast in zaak-Dinxperlo NIJMEGEN De rijkspoli- tie van het district Nijmegen heeft een 22-jarige inwoner van Dinxperlo aangehouden. Hij wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de mishandeling van een vijftienjarig meisje uit die plaats in de nacht van 21 op 22 juli. Het meisje ligt nog steeds in een ziekenhuis in Nijmegen, waar zij lange tijd in coma heeft gelegen. Tegen de nu aangehouden man waren al eerder verdenkingen gere zen. Er was echter toen geen grond om hem aan te hou den. Willem-Alexander bezoekt begraafplaats Yokohama TOKYO Kroonprins Willem-Alexander heeft in Ja pan, waar hij de plechtigheden heeft bijgewoond rond de troonsbestijging van keizer Akihito, ook een bezoek ge bracht aan de begraafplaats in Yokohama. Deze begraafplaats is gewijd aan de buitenlandse krijgs gevangenen die tijdens hun tewerkstelling in de oorlog in Japan zijn overleden. In de jaren '41-'45 verloren in Japan 858 Nederlanders het leven, van wie er een in Yokohama ligt begraven. Voor het overige liggen hier Engelsen, Canadezen, Au straliërs en Nieuwzeelanders. Elk jaar wordt op de be graafplaats een herdenkingsdienst gehouden. Dit keer woonden zowel Willem-Alexander als de Britse kroon prins Charles de plechtigheid bij. Bovendien was er een delegatie van oud-krijgsgevangenen uit Nederland voor naar Japan overgekomen. Persoonsgegevens vrij via Girotel AMSTERDAM De persoonsgege vens van rekeninghouders bij de Post bank liggen op straat via Girotel, het pc-betalingssysteem van de bank. Wie deelneemt aan Girotel hoeft maar een plaats van de rekeninghouder is. De elektronische inlichtingendienst Tele- gids voegt daar desgevraagd de straat naam en de postcode aan toe. Aan de hand daarvan is het bijvoorbeeld mo gelijk de winnaars van de giro-loterij te achterhalen. De Centrale Recher che Informatiedienst zegt dat de openheid van Girotel kan leiden tot een toename van 'chequefraude'. De Postbank beraadt zich op een aanpas sing van het systeem. Justitie levert VS-militair uit DEN HAAG Staatssecretaris Kos- to (justitie) heeft de Amerikaanse mi litair die zijn vrouw in maart 1988 met hamerslagen om het leven bracht, gisteren uitgeleverd aan de Amerikaanse autoriteiten. De Ameri kaan werkte op de luchtmachtbasis Soesterberg. Na de moord sneed hij het lijk in stukken, verpakte het in plastic zakken en wierp de zakken in het water. De Hoge Raad besloot in maart van dit jaar dat de militair niet uitgeleverd mocht worden zolang de kans bestond dat hij de doodstraf zou krijgen. De Amerikaanse autoriteiten hebben het ministerie van justitie nu schriftelijk de verzekering gegeven dat de militair de doodstraf niet zal ondergaan. De Apenheul wil weg uit Apeldoorn APELDOORN De Apenheul wil weg uit Apeldoorn. Het bestuur zegt het „lak se" beleid van het gemeentebestuur beu te zijn. Met de provincie worden bespre kingen gevoerd over verplaatsing. Daar bij wordt onder meer gedacht aan het re creatiegebied Bussloo in de gemeente Voorst. Jaarlijks bezoeken 500.000 toeris ten de Apenheul. CDA-wethouder F. Buijserd (ruimtelijke ordening) reageerde laconiek op de berichten van het bestuur. Een eventueel vertrek van het apenpark vindt hij uiteraard niet goed voor het imago van Apeldoorn. Anderzijds lost het wel een aantal zaken op, zoals de par- keerproblematiek. Apeldoorns VVV-di- recteur B. Welsing ziet de eventuele ver plaatsing van de Apenheul als een groot verlies voor Apeldoorn. ;B VERSPREIDT BROCHURE 'ZELFBEWUST FIETSEN' hiJAAG Met ver- tetjgels alleen komt t er vandaag de urgt. Handige trucjes lig om te kunnen :n in het oerwoud ;en, temidden van gemotoriseerde De fietsers- FB heeft daarom r<3chure 'Zelfbewust i uitgebracht. ieken geven een hui- jkkend beeld. Vorig uijlsprake van een toena- 12 procent van het belkgevallen waarbij fiet- •n betrokken. In 1988 282 fietsers in het het leven, vorig ieg dat aantal 333. In enjenhuis belandden in lietsende mensen, ter aantal het afgelopen tot 3447. Daarnaast >root aantal niet-gere- i fietsers slachtoffer véingen of valpartijen, meer wordt gefietst Èzien als één van de van de toename van /allen. Dat is natuur- da( erg wrang. Mensen (sen om het milieu te worden daar vervol- Y gestraft", zegt Arine s van de fietsersbond •n.l grentrustende cijfers wa- illiij de ENFB aanleiding werken aan een ge- voor fietsers. In sa- Volgens de Fietsersbond ENFB komen Nederlandse wielrijders meer en meer In de verdrukking. ,,Neem de ruimte", luidt voortaan dan ook het nieuwe devies. foto: sp ,:ing met het Provin- enrgaan Verkeersveilig- lid-Holland werd de e 'Het recht van de zelfbewust fietsen: v Jen plezieriger' samen- edq Automobilisten toen ^ens de ENFB maar al geagiteerde, asociale imeRakelings passeren ze ka»rs en ze vinden het geen enkel probleem hun ge liefkoosde voertuigen pontifi caal op de fietsstroken te par keren. Mede door dergelijk ge drag wordt het reactievermo gen van de fiétsers op de proef f;esteld. En dat komt hun vei- igheid bepaald niet ten goede. Maar de fietsersbond heeft haarfijn in de gaten dat de fietsers zelf er ook wat van kunnen... De adviezen in de brochure zijn daarom bedoeld „voor zowel de onzekere, wei felende fietser als de brutale, roekeloze fietser". In 'Het recht van de sterkste' wordt wielrijders geleerd, dat zij gevaarlijke situaties kun nen voorkomen door zelfbe wust en duidelijk gedrag. „Neem de ruimte, laat je zien", is voortaan het motto. Dat is heel andere taal dan de timide boodschap van enkele jaren geleden. „Toen werd de fiet sers in het belang van hun ei gen veiligheid aangeraden de auto's maar ruim baan te ge ven. Dat fietsers plaats moeten maken voor de grootste en de snelste accepteren zii niet meer. Het is bijvoorbeeld ver standig juist ruim afstand te nemen van de kant van de weg. Dan kunnen automobilis ten ook niet passeren wanneer er eigenlijk geen ruimte is. Ze wordén gedwongen te wach ten tot het echt mogelijk is om in te halen", zegt De Jong. Zo'n strategie heeft ook als voordeel dat fietsers plotseling openzwiepende portieren en klakkeloos wegrijdende auto's kunnen ontwijken. Volgens De Jong komen de tips on waarschijnlijk simpel over, maar toch zijn er volgens haar veel mensen die kleine, maar o zo gevaarlijke fouten maken. „De actie is een begin om fiet sers zich sterker te laten voe len in het verkeer". Begrip Het ligt in de bedoeling ook een brochure voor automobi listen uit te brengen. De Jong: „Daarin moet duidelijk wor den gemaakt, dat fietsers er niet op uit zijn automobilisten te pesten, maar dat zij probe ren ongelukken te voorkomen. Wat dat betreft is de fietsers bond volgens ons niet de juiste boodschapper. We zijn in ge sprek met de ANWB, die voor de automobilist meer autoriteit uitstraalt, en met Veilig Ver keer Nederland om een bro chure uit te brengen". Het eerste exemplaar van de fietsbrochure wordt morgen aangeboden aan S. Patijn, commissaris van de koningin in Zuid-Holland. In die dicht bebouwde, levensgevaarlijke provincie gaat de fietsersbond vervolgens de boer op om het voorlichtingsmateriaal aan de man te brengen. In fietsenstal lingen, winkelcentra, scholen en bibliotheken zal de ENFB de spoedcursus aan de fietsen de medemens uitreiken. Als de gedragscode blijkt aan te slaan, is volgend jaar de rest van het land aan de beurt. De Jong: „Er is geen geld om een wetenschappelijk -onder bouwd eindoordeel te laten sa menstellen. Wel willen we een soort steekproef houden om erachter te komen hoe het met die nieuwe brochure nu eigen lijk fietst". WIM BUNSCHOTEN nten gaan n uitbreiden IT De Landelijke Vakbond (LSVB) T^cties tegen het bezui- f®leid van minister ÉBnderwijs) uitbreiden. hdelijk Actie-Comité an de vakbond heeft bisteren besloten. Jkte mikpunt is het -fistel tot verzelfstandi- :Jp de studieleningen. H^oorstel wordt binnen ^^eken door de Tweede )ehandeld. t wil onder meer in ja- diverse instellingen in voeren. Ook zijn er voor een landelijke demonstratie. 0pakt zesde pte gevangene ^ffAD Een 26-jarige Lichtenvoorde, een icht gevangen die op er ontsnapten uit hét öcamse huis van bewa- ■qJk e Havenstraat, is van- Wyj aangehouden door de ^yppolitie Zaanstad. De ■^Al ién van de drie ont- die als vuurwapenge- werden aangemerkt, lanhouding is het aan bakte ontsnapten ge- ip zes. jrluchtige man werd in Instantie achtervolgd Tijkspolitie. Deze raak- joor bijster, maar een Incewagen van de ge- olitie pikte het spoor Èop. Na een wilde ng waarbij de ont- etineerde zijn wa- iloot reed, werd hij in Purmerend in- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Dales van binnenlandse zaken is zeer optimistisch over het tempo waarin de samenvoeging van ge meente- en rijkspolitie kan plaatsvinden. Zij beloofde de Tweede Kamer gisteren dat zij samen met haar collega Hirsch Ballin (jus titie) in december nadere me dedelingen zal doen over de uitvoering van de plannen. Daarbij zal ook aandacht wor den besteed aan de vraag of er in afwachting van de reorga nisatie doorgegaan moet wor den met de herverdeling van de sterkte tussen de korpsen. Volgens deze operatie, die vo rig jaar in gang is gezet, krij gen korpsen met te weinig personeel er mensen bij ten koste van andere korpsen. De korpsen die mensen moeten inleveren behoren veelal 'tot de rijkspolitie. De fracties van CDA en PvdA maakten gisteren duidelijk dat zij het 'uitkleden' van de rijk- politie nu langzamerhand wel letjes vinden. Met de herver deling van de sterkte moet volgens hen dan ook gestopt worden in afwachting van de samenvoeging van rijks- en gemeentepolitie tot regionaal opererende korpsen. Tijdens deze reorganisatie moet dan alsnog bekeken worden of be paalde gemeenten of regio's er wellicht nog extra agenten bij moeten hebben. „Die reorgani satie mag niet beginnen met een sterfhuisconstructie bij een van de partners", zei CDA- woordvoerder Koffeman. „Rijks- en gemeentepolitie moeten als gelijkwaardige partners in elkaar opgaan". In éen motie vroegen CDA en PvdA het kabinet om de Ka mer bij alle verdere plannen tot verschuiving in de sterkte te betrekken. Dales en Hirsch Ballin toonden zich daartoe bereid, hoewel Dales daaraan toevoegde dat de regerings fracties naar haar oordeel wel erg pessimistisch zijn over de toestand bij de rijkspolitie. Kort tevoren had zij er ook nog met nadruk op gewezen dat er nog zestien gemeenten in ons land zijn waar de politie de werkdruk absoluut niet aankan. De woordvoerders van VVD, D66 en SGP teken den fel protest aan tegen de opvatting van PvdA en CDA dat er voorlopig een punt ach ter de herverdelingsoperatie moet worden gezet, daarbij wijzend op de noodsituaties in enkele stedelijke politiekorp sen. In een motie vroegen zij dan ook de herverdeling „on verwijld voort te zetten" en te gelijkertijd te zorgen voor uit breiding van de totale landelij ke politiesterkte door het aan trekken van meer aspirant- aganten. Dit laatste wilden de rege ringsfracties wel onderschrij ven. Ook minister Dales gaf toe dat de werving van extra agenten noodzakelijk is. Zij wil het krijgen van een baan bij de politie onder meer ver gemakkelijken door meer mo gelijkheden tot deeltijdwerk te bieden en door bijscholings cursussen te organisaren voor aspirant-agenten met een on voldoende vooropleiding. Ove rigens liet zij weten het uitlo ven van premies bij de wer ving van agenten uit den boze te vinden. Minister Dales deelde gisteren de Kamer mee dat zij in decem ber nadere mededelingen zal doen over de samenvoeging van de gemeente- en rijkspolitie. foto: dijkstra DE VRIES UIT SCHADUW LUBBERS EN KOK: DORDRECHT Precies een jaar nadat hij minis ter van sociale zaken en werkgelegenheid werd, is de voormalige fractie leider van het CDA Bert de Vries uit de schaduw van kopstukken als pre mier Lubbers en vice- premier Kok getreden. Vorige week sloeg hij alarm over de koppeling tussen lo nen, uitkeringen en ambte narensalarissen. Deze week verdedigt hij de begroting van zijn departement in de Tweede Kamer. In de wan delgangen van een CDA-ma- nifestatie in Dordrecht licht De Vries zijn zorg over 's lands schatkist en ae posi tie van de laagstbetaalden toe. Maar eerst spreekt hij de zaal toe over sociale vernieu wing, onderwijs en arbeids markt. Geheel volgens het bekende recept legt De Vries uit dat scholing voor werklo zen een uiterst belangrijke voorwaarde is om aan een baan te komen. Aan het slot brengt hij wat vuur in zijn betoog, met als aanleiding de „beperkte" mogelijkheden van het rijk om geld uit te geven aan onderwijs voor ou deren: „De overheid heeft zich te veel taken laten op dringen door de samenle ving. Daardoor kunnen we bijna niks meer goed uitvoe ren. We zullen keuzes moeten maken". Die keuzes staan centraal in de gedachtengang van De Vries. Want het ouderen-on derwijs mag dan belangrijk zijn, het arèigende begro tingstekort van 10 miljard hangt als een zware onweers bui boven het kabinet. U heeft zelf de koppeling ter discussie gesteld. Betekent dit de vroege dood van één van de speerpunten van het rege ringsbeleid? De Vries, hoofdschuddend: „Ik betreur het zeer dat het nu lijkt alsof ik eenzijdig de koppeling ter discussie wil stellen Ik draag de koppe ling juist een warm hart toe. Het kabinet moet een besluit nemen over het wetsvoorstel dat binnenkort naar de Ka mer moet. Ik had het kabinet beloofd dezer dagen met een standpunt te komen. Ik heb gezegd: we kunnen de koppe ling niet geïsoleerd zien. Al leen in samenhang met alle andere financiële problemen kunnen we tot goede oplos singen komen. De koppeling is voor mij één van de aller laatste punten waarop kan worden bezuinigd. Maar aan de andere kant vind ik ook dat de de belasting- en pre miedruk niet moet stijgen, dat we het financieringste kort niet mogen laten oplo pen, dat de loonstijging matig moet zijn, en dat we de werkgelegenheidsgroei niet in gevaar mogen laten ko men. Dit alles tegen de ach tergrond van het enorme fi nanciële gat dat we dadelijk gaan krijgen. Voor het kabi net wordt het een hele zware opgave een oplossing te vin den. Als we de koppeling volledig handhaven - wat ik op zich zou toejuichen - zul len we elders fors moeten snijden". Het klimaat wordt steeds slechter, getuige de felle kri tiek van FNV-voorzitter Ste kelenburg en de looneis van 4% van de Industriebond FNV, een vol procent meer dan het kabinet verantwoord acht. „Ik heb begrip voor Steke lenburg, maar bestrijd dat het kabinet de koppeling zonder meer op de helling zet. Wij spelen heus niet met vuur. De koppeling is een foed instrument om de koop- racht van de laagstbetaal den te garanderen. Maar dat betekent dat je wel elders fors moet snijden. We kun nen niet alles behouden waaraan we gehecht zijn. Ik hoop uiteraard dat we zoveel mogelijk in stand kunnen houden. Ik geef toe dat ik met het zweet in de handen de looneisen van de Indus triebond en de onderwijs bond Abop aanhoor, al wil ik er niet direct een hard oor deel over vellen. Elk procen tje dat we meer moeten uit geven aan de koppeling ver zwaart de problematiek one venredig. Het wordt dan heel moelijk de overheidsuitgaven te beheersen. Gelukkig gaat het hier om vraagprijzen. Meestal komt de werkelijke loonstijging wat lager uit". Er moet dus flink worden be zuinigd. Waar moet het geld vandaan komen Met een geheimzinnige glim lach antwoordt De Vries: „Wat ik in m'n hoofd heb, moet ik niet op m'n tong leg gen. Paniek is er gauw ge noeg in dit land. Maar ik stel wel dat we niet per definitie de lager betaalden de dupe moeten laten worden. We moeten zoeken naar een pak ket maatregelen waarin de hogere inkomensgroepen een evenredig aandeel leveren. Daarmee bedoel ik het snij den in subsidies en regelin- fen waarvan de beter betaal- en ook profiteren. Ik noem als voorbeeld de prijs van schouwburgkaarten. Dit is wel het meest onschuldige voorbeeld dat ik nu wil noe- Het is verleidelijk om de be lastingen en /of premies te verhogen, zodat de inkom sten van de staat flink stij gen. „Elke lastenverzwaring be oordeel ik vanuit de vraag: hoe groot is het risico dat we ons zelf later op een heel vervelende manier tegenko men? Het is net als de hond die in z'n eigen staart bijt. Een belasting- of premiestij ging leidt vrijwel altijd tot hogere looneisen. Dat is slecht voor de concurrentie positie van het bedrijfsleven. Dat heeft weer een slechte invloed op de groei van de werkgelegenheid. En net zo als de vakbeweging zich zor gen maakt over de koppe ling, zijn de werkgevers ver ontrust over de collectieve lastendruk. Als wij die ver hogen, zeggen de werkgevers dat wij ons niet aan de af spraken houden. Nogmaals, met z'n allen moeten we een samenhangend beleid opzet ten, waarin ook belangrijke terreinen als het milieu, de infra-structuur van het land en de volksgezondheid een duidelijke plaats dienen te hebben". ROB SEBES door WILLEM RUSTIER DEN HAAG Op sterke aandrang van de Tweede Kamer heeft minister Al ders van milieubeheer gis teren toegezegd „alles uit de kast te halen" opdat huisvuil zo snel mogelijk gescheiden wordt opge haald: groente-, fruit- en eventueel tuinafval in een zak en al het overige afval in een andere zak. De minister wilde eigenlijk per 1 januari 1994 overgaan tot het gescheiden ophalen van huisvuil, maar CDA en PvdA vonden dat veel te ver weg. Beide regeringspartijen eisten via een motie op korte termijn maatregelen. D66 vond dat het huisvuil al vanaf 1 januari 1991 gescheiden moet worden opgehaald. Minister Alders hield de Ka mer aanvankelijk voor dat het voor 1994 niet mogelijk is om het huisvuil op grote schaal gescheiden op te halen. Vol gens hem is er nu eenmaal tijd nodig om huishoudens van nieuwe vuilnisbakken te voor- Bovendien moeten de gemeen telijke ophaaldiensten nieuwe vuilniswagens kopen. En dat gaat ook niet in een handom draai, aldus Alders. Maar de Kamer nam daar toch geen ge noegen mee. Alders gaf dan ook -uiteindelijk half-om-half toe. Alders is verder optimistisch gestemd over de mogelijkhe den van het bedrijfsleven om milieuvriendelijke verpakkin gen te produceren. Volgens de minister hebben de stichting Verpakking en Milieu, bier brouwerijen en frisdrankenfa brikanten zeer goede plannen bij hem op bureau gelegd voor alternatieve verpakkingen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3