'Kerk doet te weinig voor slachtoffers in landbouw' Ëoidóe1 Gesprek over zending in Nederland stokt Wat krijgen we nou? Almelo krijgt eerste christelijk hospieehuis kerk wereld beroepingen Runcie kapittelt EG-beleid Thatcher Hulpbisschop Castermans weg als vicaris-generaal ■8* GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidócSowuvnt DINSDAG 13 NOVEMBER 1990 PAcEJ ALMELO De stichting De Poort in Almelo heeft de be schikking gekregen over een pand, waarin zo spoedig mo gelijk zal worden begonnen met de opvang van terminale patiënten. Het wordt het eer ste 'hospice-huis' in Neder land dat wordt geleid door christenen, afkomstig uit di verse kerken. Het doel van de stichting is in de terminale fase van hun leven liefdevol te be geleiden, zodat zij op een waardige wijze afscheid van dit leven kunnen nemen. Daarvoor zijn hospicehuizen nodig. Vaak gewone maar aangepaste huizen, waarin twee of drie patiënten ver zorgd kunnen worden. Het merendeel van de termi nale patiënten sterft in zie kenhuizen, verpleeghuizen e.d. Thuis sterven is vaak niet mogelijk vanwege het tekort aan kennis en de grote druk op de familie. Voor opname in een verzorgingshuis is er dik wijls een lange wachtlijst. Wanneer iemand niet in een verpleeg- of ziekenhuis wenst te sterven en evenmin thuis verzorgd kan worden, is er het hospieehuis. De dood wordt geaccepteerd, de ster vende niet weggestopt. Aan pijnbestrijding wordt intensief aandacht besteed. Dat geldt eveneens voor pastorale en/ of maatschappelijke begelei ding van patiënt en familie. Alle medewerkers van De Poort zijn belijdende christe nen behorend tot verschillen de kerkgenootschappen. Er wordt gewerkt met vrijwilli gers die een speciale opleiding krijgen. Euthanasie is in het hospieehuis niet mogelijk. God schrijft recht met kromme lijnen Portugees spreekwoord PROBLEMATIEK AMPER BINNEN KERK BESPREEKBAAR EDE „De kerk is nu bezig met het verbinden van de slachtoffers. Wan neer u een politiek stand punt bepaalt, kunt u mis schien voorkomen dat er nog meer slachtoffers vallen", aldus de harte- kreet van een boerin. Niet alle aanwezigen van de gecombineerde verga dering van de hervormde en gereformeerde provin ciale synode in Gelder land waren het met haar eens, maar het maakte de stemmen wel los. De bijeenkomst was belegd om de problematiek in de landbouw, zoals die ook in de provincie Gelderland speelt, binnen de kerken bespreek baar te maken. Als voorbeeld diende het rapport 'Kerken en Landbouw', dat de Raad van Kerken vorig jaar op ta fel heeft gelegd. De technologische ontwikke lingen hebben de wereld er niet leefbaarder op gemaakt, zo werd geconcludeerd. Bin nengehaald als welkome hulp bij zware lichamelijke arbeid, heeft de machine inmiddels de mens vrijwel verdrongen. Volledige automatisering is met ver meer af. De kerken zijn in deze problematiek te weinig gesprekspartner ge weest. Pastores en gemeente leden hebben te weinig oor gehad voor wie het voorva derlijk bedrijf ten onder zag gaan of worstelde met ethi sche vragen van milieu en honger in de Derde Wereld. Begeleid door een pastorale brief vanuit de provinciale or ganen, en in het kader van het Conciliair Proces moeten kerkleden op plaatselijk vlak met elkaar in gesprek. Aldus enkele van de conclusies op deze bijeenkomst. Zorgen Het waren vooral de 'erva ringsdeskundigen'. mevrouw D. Bielderman-Huurnink uit Harfsen, W. van Steenbergen uit Bennekom en H.J. van Huet Lindeman uit Woold, die indruk op de aanwezigen maakten. Twee van de drie hebben het bedrijf inmiddels moeten beëindigen. De derde zag nog wel toekomst op korte termijn, maar maakte zich zorgen over de toekomst van de volgende generatie. In Nederland wordt dagelijks een boerenbedrijf gesloten, omdat men het financieel niet meer redt. Slechts een enke ling betrekt de milieuproble matiek of de voedselsituatie de Derde Wereld in deze beslissing. Uit verantwoorde lijkheid tegenover het gezin kan men zich een dergelijke 'luxe' niet veroorloven. Daar door komt men in geweten sproblemen en daarvoor is weinig gehoor in de kerken, zo werd gesteld. Als taak voor de kerken werd herhaaldelijk gewezen op het bewustmaken van deze problematiek, voor zover de samenleving zich tenminste door de kerken nog laat gezeggen. „Maar of de po litiek en de samenleving nu luisteren of niet, in elk geval hebben de kerken dan ge sproken", zo werd gezegd. Daarnaast werd gewezen op voorbeelden als de Max Have- laar koffie en de scharreleie ren, die in korte tijd een flink stuk van de markt hebben veroverd: de consument heeft dus invloed op de produktie. Emoties Boeren op de moderne ma nier, opgejaagd door banken en technologie, bleek gespan nen en vaak gefrustreerde mensen op te leveren. Me vrouw Bielderman: „Vroeger moest je eerst geld verdienen voor je wat kon kopen, nu moet je investeren en dan maar afwachten of dat geld er weer uit komt. Je wordt bijna gedwongen tot steeds meer en steeds groter. Stilstand is ach teruitgang". De emoties die gepaard gaan met het opgeven van een be drijf dat vaak al generaties in de familie was, zijn door de kerken niet voldoende opge vangen, zo bleek uit de erva ringsverhalen. De kerk heeft de arbeiders laten gaan, wil men de vanouds kerkelijke boerenbevolking, behouden, dan zal een andere, meer pas torale koers gevaren moeten worden, zo werd de kerkelij ke bestuurders duidelijk ge maakt. Boerengezinnen zijn vaak on zeker over de toekomst, on voldoende geïnformeerd over ingrijpende zaken als geneti sche manipulatie en biotech nologie, teleurgesteld, en overgeleverd aan willekeur. De kerken kunnen waarschu wen voor een doorgeschoten technische ontwikkeling, wij zen op de noodzaak van be heersing en het overzien van de gevolgen van het hande len. Onderlinge solidariteit, het levend houden van de hoop en het orde scheppen in de ethische uitgangspunten werden als onderwerpen ge noemd, want de zorg voor de kwaliteit van het leven is wel degelijk een taak voor de kerk, zo werd geconcludeerd. Haagse joden gaan Surinamers helpen DEN HAAG Een delegatie van de Nederlands-Israëlietischë' Gemeente Den Haag bezoekt van 14 tot 29 november Suriname voor bijstand aan de twee Joodse Gemeenten in dat land. Er zijn halachische problemen betreffende kosjer voedsel, mikwe (ritueel bad) en de toetreding van Surinamers tot het joden dom. Verder willen rabbijn P.A. Meijers,- voorzitter mr. T.A. Rodri- gues Pereira en raadslid dr. J.A. Wijnveld proberen de Portu- gees-Israëlietische Gemeente en de Hoogduitse Gemeente tot samengaan te bewegen. Samen hebben ze nog ongeveer 120 le den. Zoals andere Surinamers hebben ook de meeste joden Su riname in de loop der tijden verlaten. De Joodse Gemeente Den Haag 'adopteerde' vorig jaar de Joodse Gemeenschap in Den Haag. Afgesproken werd dat Rab bijn Meijers enkele malen per jaar naar de West reist om er rabbinale bijstand te verlenen. Vorig jaar werd er een oplossing gevonden voor kosjer brood. Nu moet de levering van kosjer vlees nog worden geregeld. Meijers wil dat dit uit Florida wordt geïmporteerd. Kruistochten wordt Open Doors Nederland ERMELO De evangelische stichting Kruistochten, die vooral bekend is geworden door de smokkel van bijbels naar Oost-Europa, gaat voort aan door het leven onder de naam 'Open Doors Neder land'. De stichting wil zich na de veranderingen in Oost-Euro pa gaan richten op de 'lijden de kerk' in de islamitische wereld en achtte de naam 'Kruistochten' gezien zijn be tekenis in het verleden onge schikt. Er is gekozen voor de naam waaronder Kruistoch ten in andere landen al be kend is. De koerswijziging van Open Doors Nederland zal zich ge leidelijk voltrekken. Voorlo pig ligt het accent op Neder land zelf. Er komt een voor- lichtingscampgane voor Ne derlandse christenen over de discriminatie van hun ge loofsgenoten in islamitische landen. Verder begint de stichting een gebedsactie voor de kerk in de moslimwereld. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Geertruldenberg, Made en Oud Drimmelen M. de Boer te Middelburg; te Huizen dr. P. Ver meer te Kesteren. Beroepen te te Wesepe mw. A. Fuhrmann, vicaris te Hoogvliet; te Boskoop H. Nap te Ede; te Ter Aar P.L. Tolhoek te Jaarsveld. Aangenomen naar Berli- cum-Rosmalen (herv.geref.) D. Floors te Scharnegoutum-Loënga c.a.. Aangenomen naar Dronrijp mw. E.M. van der Weijde-Wisselaar te Elahui- zen en Oudega (H.O.). Toegelaten tot de evangeliebediening mw. W.C.H.P. Weersma. Waterloostraat 123-C, 3062 PK Rotterdam, tel: 010- 4127956; A A. van der Wel, Thorbec- kehof 67B, 2343 DP Oegstgeest, tel: 071-177208; mw. R. Zandstra, Dorpstraat Holysloot 32, 1028 BE Amsterdam, tel: 02904-919. Toege laten tot de evangeliebediening en beroepbaar mw.T. Beima, Stouten- berg 49, 1121 GJ Landsmeer, tel: 02908-1773; mw. A. Breed-van Rootselaar, Bakhuizen van den Brinkhof 38, 1065 BA Amsterdam, tel: 020-143949; mw. A.U. Melzer, Haarlemmerweg 153 III, 1051 KZ Haarlem; J.T. Schneider, Galvanl- straat 97, 2517 RD 's-Gravenhage, tel: 070-3459431; mw. M.J. de Waard-van Kalsbeek, Overwolde 2. 3191 AG Hoogvliet RT. tel: 010- 4161200. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Oenkerk drs. A. Linde te Kornhorn (part-time). Be dankt voor Andijk drs. A.W. Mol te Domburg en Westkapelle. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Eemdijk A.K. Wallet te Sliedrecht. Aangenomen naar Arn hem M.W. Vrijhof te Wildervank- Veendam. Bedankt voor Harderwijk-Zeewolde J. Westerink te Bunschoten. AMSTERDAM De or ganisaties die betrokken waren bij het gesprek over zending in Neder land, hebben besloten de gezamenlijke bijeenkom sten voorlopig te staken. „De formule bleek niet bruikbaar. Sommige or ganisaties wilden de bij eenkomsten beperkt hou den tot interne gesprek ken, andere wilden juist naar buiten treden", al dus secretaris binnenland van de Nederlandse Zen dingsraad, dr. J. van Sla geren. Bij de gesprekken waren on der meer betrokken de (rooms-katholieke) Neder landse Missieraad, de Zen dingsraad, het hervormde vormingsinstituut Kerk en Wereld, de Inwendige Zen- dingsbond van de Gerefor meerde Bond, de Vrije Evan gelische gemeenten en de Baptistenunie. Zij baseerden zich op de erva ringen met het project Zen ding in Nederland van de Raad van Kerken. In het ka der daarvan kwamen in 1977 negen christenen uit ontwik kelingslanden naar ons land om te bekijken of de christe nen in Nederland missionair elan tonen en aantrekkings kracht uitoefenen op de sa menleving. De negen constateerden een grote kloof tussen de kerk als instituut en het leven van de gelovigen. Ook hadden zij kri tiek op het gebrekkig inzicht in de samenleving van de Ne derlandse christenen. De organisaties wilden de ge volgen van hun bevindingen voor hun eigen functioneren onderzoeken, maar tot veel meer dan boeiende gesprek ken heeft dat niet geleid. Een commissie probeert in op dracht van de Missieraad en' de Zendingsraad een uitweg uit de impasse te vinden. Zij hoopt begin volgend jaar met voorstellen te komen. Bidden met geweer Het is sinds de toename van de onlusten in Jeruzalem niet meer ongewoon in Jeruzalem, aan de Klaagmuur: biddende militairen, gewapend met automatische geweren. foto- ap LONDEN De Anglicaanse aartsbisschop Runcie heeft de Britse regering opgeroepen „volledige integratie van Groot-Brittannië in de Euro pese Gemeenschap na te stre ven". Hij zei dit tijdens een dienst in Coventry ter her denking van de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Runcie sprak over een visioen van een nieuw Europa. „Dit nieuwe Europa heeft ons no dig zoals ook wij het nodig hebben als we geen zelfzuch tig en afgesloten bastion wil len worden. We moeten daar entegen een plaats van hoop voor de nooddruftigen en on derdrukten van deze wereld worden," zo zei Runcie. Hij riep Groot-Brittannië op mee te bouwen aan het Euro pese huis en erin te gaan wo- Aartsbisschop Runcie FOTO: AP nen. Daarmee keerde de aartsbisschop van Canterbury zich tegen het terughoudende Europabeleid van premier Margareth Thatcher. De kriti sche preek van Runcie komt Thatcher slecht uit: anderhal ve week geleden trad vice- premier sir Geoffrey Howe af uit onvrede met het halsstar rige optreden van De Ijzeren Lady. ROERMOND Hulpbis schop A.M.H.A. Caster mans treedt in de loop van volgend jaar af als vi caris-generaal van het bisdom Roermond. Dat heeft de woordvoerder van het bisdom bevestigd. Castermans blijft hulpbis schop. Hij blijft zich bo vendien bezighouden met de zorg voor de emeritus priesters. Castermans wil het in ver band met zijn leeftijd rustiger aan gaan doen. Hij wordt 4 april 1991 67 jaar. Castermans was na zijn pries terwijding zeven jaar kape laan in Heerlen. Daarna werkte hij veertien jaar als rector in het rooms-katholie- ke ziekenhuis van Sittard. In 1972 werd mgr. Castermans vicaris-generaal van de nieu we bisschop, dr. J.M. Gijsen. In 1982 benoemde paus Jo hannes Paulus II hem tot hulpbisschop van Roermond. Als vicaris-generaal houdt Castermans zich onder meer bezig met personeelszaken, de gezinspastoraal en missieza ken. Volgens de woordvoer der is er geen sprake van een conflict met de bisschop. Een waarnemer die regelmatig met beide bisschoppen contact heeft, merkt daarentegen op dat mgr. Castermans zeer te leurgesteld was over de gang van zaken vorig jaar bij het ontslag van kannunik W. van der Valk als hoofd van het Missiebureau. Van der Valk moest vertrekken, nadat hij kritiek had geuit op het beleid van Gijsen. Consument 'vastgepind' T He IN Zeeuws-Vlaanderen zullen benzinestations geengrot in rekening brengen als de klant afrekent via de bet£ maat. De pompstationhouders in het grensgebied i land zullen het Zeeuwse voorbeeld waarschijnlijk j Niet alleen is de benzine in tegenstelling tot diesejniïit togas in België goedkoper, maar onze zuiderbureireic gen ook geen centime in rekening voor elektronisch [c En de Zeeuwse pompstationhouders willen hun klanten uiteraard wel behouden. ONDERTUSSEN zet in de rest van ons land de Bov| nisatie het overleg voort over haar voorstel de koi het betalen via een betaalautomaat, aan de automof rekening te brengen. Ook de discussie óver de hoog 'naheffing' één of twee kwartjes is nog in volj maar dat is in zekere zin van ondergeschikt belanj aan de orde, is de vraag of het juist is dat 'de pri vooruitgang' bij de consument in rekening wordt Grote winnaars bij de automatisering van het 1 verkeer zijn de banken en de postgiro. Deze instellin] fiteren ervan doordat zij eerder over hun geld beschil minder administratieve handelingen en dus i personeel hoeven te verrichten. Bovendien is aanfj dat mensen, nu zij dank zij de 'vooruitgang' 24 uurgl geld uit de muur kunnen halen, méér rood staan en d' via debetrente méér opleveren. De Bovag wil de consument straks de dupe van de automatisering bij de benzinepomp. Bij de h geling draaien de pompstationhouders volledig op v< nanciële consequenties. Als eersten hebben zij op gr< ge wijze hun loketten voor automatische betaling steld. Omdat daardoor minder contant geld wordt de veiligheid van het personeel in benzine] tions bevorderd, omdat ze een minder aantrekkelij]fSpr vormen voor overvallers. Maar het elektronisch betal) 12 teem is toch in de eerste plaats ontworpen in het bel de bankinstellingen. De pompstationhouders hebben terwille van de gang' apparatuur moeten aanschaffen en die moeten je ten op BEA, een gezamenlijk net van de banken. die wordt gevuld komt de pomphouder volgens de 1 ongeveer twee kwartjes te staan, hetgeen neerkon: middeld één cent per liter. Op een brutowinst van per liter betekent dat volgens de Bovag een verlies i veer 12 procent, een kostenpost die de pompstationhol Zeeuws-Vlaanderen overigens lager inschatten. TJ M HOEWEL hier en daar de benzinemaatschappij dat ei geheel of gedeeltelijk voor haar rekening neemt, Fer voor de hand dat, waar dat niet het geval is, de pomp van die financiële schadepost af wil. De vraag is e< vervolgens de consument er voor moet opdraaien. I plan moet het automatisch betalen een steeds grontri gaan spelen in ons dagelijks leven. Als de opstelliif d« kwestie van de betaalautomaat bij het benzinepon een testcase is voor de komende ontwikkelingen, da consument steeds vaker met dergelijke heffingen L van de 'vooruitgang' worden geconfronteerd. jid- BlIJKBAAR proberen de banken nu het heffen v; voor transacties door te drukken wat in het verledö*/[i is mislukt. Toch is in wezen de discussie dezelfde jaren zestig. Toen werd voor het gemak van de geldi ge gen heel Nederland aan een postgiro- of banknummi pen. Nu iedereen daarop is 'vastgepind', zijn de b; zijn zachtst gezegd zeer onhoffelijk door de minder ve kanten van de zaak op de consument te willen len. Het ligt veel meer voor de hand, dat banken en maatschappijen de kosten gezamenlijk voor hun Onwetendheid over epilepsie heeft zeer vervelende gevolgen. Steil u zich eens voor, daar lig! u dan. Overgeleverd aan hel oordeel van anderen Epilepsiebestrijding: staat of valt met uw steun! GIRO 347C' \atiunaal Epilepsie Fonds-De Machl san hel Kleine, lelefoon (0301 (>fi() 144 itgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Lc Uitgave: Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon 071-122 244 Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma t/m vr. van 8.30 tot 17 00 u U Nabezorging Bi Telefoon: 071 - 122 248 L__ van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15 <t Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) t Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-giiR* per maand 24,85 per maand f. per kwartaal 74,10 per kwartaal per jaar f. 284,50 per jaar f Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rij^J 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2