legering VS is Noriega iever kwijt dan rijk Israël bereid ruzie met VN bij te leggen Top politie Jeruzalem vervangen -Ijitenland fonn stuurt Gorbatsjov met lege handen terug ~4 PAa CcidócSouxcmt MAANDAG 12 NOVEMBER 1990 PAGINA 5 1 iiderminister noemt atcher een „koe" Lplof PEN De Britse onderminister Noord-Ierland, Richard Needham, premier Margaret Thatcher zijn es aangeboden voor het feit dat hij A. in een telefoongesprek met zijn lanlgenote ,,een k°e" heeft genoemd, d nEremier heeft de excuses van Need- rijeï geaccepteerd, zo zei een van haar 'ewerkers tegen The Sunday Times, telefoongesprek, dat de staatssecre- m vanuit zijn auto voerde, werd on- tairJehept door een niet met name ge- /erXide paramilitaire groepering in uitfrd-Ierlaod, die een bandopname Ie r]het gesprek naar een persbureau in i eirfast stuurde. Needham had tegen zijn bw gezegd te hopen dat „die koe" [aftreden. IRA eist viervoudige moord op BELFAST De IRA, het Ierse Repu blikeinse Leger, heeft de verantwoorde lijkheid opgeëist voor de moord van za terdagmiddag in Noord-Ierland op vier mannen, onder wie twee politie-agen- ten. De lichamen van de vier werden gevonden in de buurt van een meer (Loch Neagh) waar zij op eendenjacht waren geweest. Toen zij 's middags niet kwamen opdagen werd er alarm gesla gen. Vorige maand werden zes Britse soldaten gedood door de IRA, die strijdt tegen het Britse bestuur over Noord-Ier land. PDS wil tachtig procent partijvermogen afstaan BERLIJN De PDS, de opvolgster van de voormalige Oostduitse communistische partij, t zal afstand doen van tachtig procent van haar vermogen dat mo menteel nog altijd ruim vier miljard D-mark omvat. Volgens het par tijbestuur zal het geld ten goede komen aan „doeleinden met een al gemeen nut". De resterende twintig pro cent van het vermogen (achthonderd miljoen mark) wil de PDS behouden. Dat geld is nodig om politiek ac tief te kunnen blijven, aldus het partijbestuur. Volgens de commissie die een onderzoek heeft inge steld naar het vermogen van de PDS bedroeg het geldelijke bezit van de partij op 30 september 2,278 mil jard D-Mark (ruim 2,5 mil jard gulden). Daarvan zijn 366 miljoen D-mark in de vorm van liquide middelen direct beschikbaar. Verder beschikt de PDS over on roerend goed met een totaal geschatte waarde van 1,912 miljard D-mark. De onderzoekscommissie stelt in haar rapoort aan het partijbestuur van de PDS dat zij niet in staat is ge weest om na te gaan waar al het geld oorspronkelijk vandaan is gekomen. Ge brek aan tijd en het ontbre ken van bewijsstukken wa ren volgens de commissie daarvan de oorzaak. Het is echter de vraag of de PDS er zo gemakkelijk van af komt. Zowel de rege ringspartij CDU als de SPD- oppositie in Bonn vinden dat het tijd wordt voor har der justitieel optreden tegen de vroegere communisten. Moskou schroeft rantsoenering op MOSKOU Het gemeentebestuur van Moskou heeft de rantsoenering van schaarse consumptiegoederen opge- Onder de rantsoenering vallen nu onder andere kleding, schoenen, huishoudelij ke artikelen en sportbenodigdheden. Voor sigaretten en suiker bestond al langer een rantsoeneringssysteem. Vlees- en melkprodukten worden sinds enige tijd alleen verkocht aan personen die kunnen aantonen Moskoviet te zijn. In alle 38 districten van de hoofdstad zal het bonnenboekje worden ingevoerd waarmee een maand geleden op experi mentele basis werd gestart. Franse scholieren 'bezetten' Parijs PARIJS In Parijs hebben honderd duizenden Franse scholieren vandaag deelgenomen aan een „Mars voor het Onderwijs". De mars is het hoogtepunt van de protestacties die scholieren de afgelopen drie weken door het hele land hebben gevoerd. Ze eisen kleinere klas sen, beter toezicht en opknapbeurten voor schoolgebouwen die in slechte staat verkeren. De recente protesten begon nen na geweldplegingen in scholen, die volgens scholieren het gevolg waren van een gebrek aan toezicht. Om de ge moederen te bedaren heeft president Francois Mitterrand zijn socialistische partijgenoten in een speciale boodschap laten weten „dat naar de jongeren moet worden geluisterd". Van onze correspondent Mare de Koninck) .SHINGTON Wat jnigen in de VS hardop ;en, is wat velen den- de Amerikaanse au- Iteiten hebben met op- de 'fout' begaan band- imen te maken van •rekken tussen Manuel iega en diens advoca- Daardoor zou de Pa- ex-dictator wei- vroegtijdig zijn cel in i kunnen verlaten. ifori erwj iega zit nu tien maanden heUmerika in de gevangenis, 'n ït hij na de Amerikaanse rnafsie in Panama werd gear- °Peerd en naar de VS over dacht op beschuldiging van ev|shandel. De rechtzitting is Patierhaaldelijk uitgesteld en ^voorlopig vastgesteld op 28 in tyari aanstaande. De Ameri- ~ij hse overheid is echter •Daijt blij geweest met de f°ut|gst van Noriega. De VS veilden omwille van het Pana- °f ^kanaal een betrouwbaar- u''' bondgenoot nodig in Pana- tijd dan Noriega. Met de arres tatie van de ex-generaal haal de Amerika evenwel een soort paard van Troje binnen. De man is niet minder dan dertig jaar lang een betaalde agent geweest van de CIA en hij kan tijdens zijn rechtzaak reusach tig veel onthullen over de werkwijze die de geheime dienst er in Centraal Amerika op heeft nagehouden. Verlegenheid De angst voor Noriega bleek al tijdens de dagen van de inval in Panama. De legereenheid die speciaal belast was met de 'operatie verzameling docu menten' werd door CIA-perso- neel weggestuurd uit Fort Amador in Panama City, een gemenschappelijke Ameri- kaans-Panamese basis. Twee dagen is de CIA daar bezig ge weest materiaal te verdonke remanen dat de Amerikaanse autoriteiten in verlegenheid had kunnen brengen. Alleen al die gebeurtenis geeft het Amerikaanse advocatenteam van Noriega een krachtig ar gument dat veel bewijsmateri aal is achtergehouden. In mei van dit jaar probeerde de aanklager van Noriega de belofte te krijgen dat hij zou afzien van onthulingen over de CIA. Daar werd een stokje voor gestoken door een ver ontwaardigd Amerikaans Con gres. Noriega had geen geld meer om zijn advocaten te be talen omdat zijn kapitaal op banken in Engeland, Duits land, Zitserland en Luxem burg was geblokkeerd. De of ficier van justitie bood daarop aan de kosten van verdediging van Noriega over te nemen in ruil voor diens zwijgen over de CIA-episode. Op aandringen van het Congres werd een deel van Noriega's kapitaal 'ont dooid', zodat de ex-dictator zijn advocaten weer kon beta len. Bij dit incident werd trou wens bekend dat van de twin tig miljoen dollar die Noriega op privé-rekeningen heeft staan, er elf miljoen recht streeks afkomstig zijn van de CIA. Luxe cel Noriega krijgt in zijn gevange nis een uitgesproken luxe be handeling, naar verluidt even eens om de man zo gunstig mogelijk te stemmen. Zijn cel in het Metropolitan Correctio nal Center in Miami heeft de bijnaam 'dictatoriale suite' ge kregen. De gevangene be schikt er over een eigen bad kamer, kleuren-tv en home trainer. Naast de cel bevindt zich een grote kantoorruimte voor het advocatenteam onder leiding van Frank Rubino, dat alle mogelijke middelen tot zijn beschikking heeft om de eigen informatie geheim te houden. Noriega en zijn juris ten beschikken over compu ters waar alleen zij de codes van kennen. Al die voorzorgen en geheim zinnigheid maken het echter weinig geloofwaardig dat er per ongeluk een 'lek' heeft ge zeten in de telefoonverbinding van Noriega met de buitenwe reld. Telefoongesprekken tus sen de ex-generaal en zijn ad vocaat zijn afgeluisterd, waar door de aanklager illegaal in zicht heeft verworven in de tactiek van de verdediging. Bovendien zijn de bandopna men in handen gespeeld van de tv-zender CNN. De verde diging heeft op grond hiervan ontslag van rechtsvervolging geëist. Veel Amerikanen wachten in spanning op wat de rechter zal beslissen en ho pen dat Noriega in de cel blijft: ze zijn zeer benieuwd naar zijn verhalen over de CIA. JERSHEIM Sovjet- sident Michail Gor- sjov is gisteren met handen in Moskou te- tgekeerd van een twee- igs bezoek aan Duits- Hij is er niet in ge- van zijn gastheren [delijke beloften te krij- voor verdere finan ce bijstand. Bondskanselier Kohl volstond 'ermee te zeggen dat Bonn de Sovjetunie zou bijstaan. De kanselier.noemde echter geen cijfers en leek te aarzelen de Sovjetunie meer geld te geven dan hij bij eerdere onderhan delingen met Gorbatsjov al heeft toegezegd. Kohl heeft Gorbatsjov wfel beloofd dat hij actie zal ondernemen om paal en perk te stellen aan het zeer vijandige gedrag van de ooste lijke Duitsers jegens de Sovjet- militairen die voorlopig nog op het grondgebied van de vroe gere DDR blijven gestatio neerd. Naast de haat van de Oostduitsers hebben de mili tairen ook te maken met de belabberde levensomstandig heden in hun kazernes. De af gelopen maanden zijn al vele honderden soldaten met me deneming van wapens en an dere goederen die geld op brengen gedeserteerd op zoek naar een beter leven. Volgens het weekblad Der Spiegel zijn moord, zelfmoord, terreur en corruptie schering en inslag onder de Sovjet-troepen. „De gehate bezettingstroepen zijn een bandietenleger gewor den", Der Spiegel. i AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE motorbootje vaart snel de gracht uit. „Voorzichtig gromt de ene man, „als de waterpolitie ons in de gaten ikteflt zijn we zuur". Het bootje duikt onder de brug bij de Schrei- Daf0ren door en tjokt even later onder het oostelijk viaduct van tasie'Centraal Station. Dan bereiken zij het IJ achter het station en len koers in westelijke richting. Het is een prachtige zomera- Links en rechts, vooruit en achteruit, pinkelen de lichtjes 1 de haven. De elektrische trein naar Rotterdam vertrekt juist en onder de overkapping fluit een locomotief lang en schril. Dan zwenkt de motorboot weer en de motor stopt. Het bootje duikt weg in de schaduw van een groot vrachtschip, de „Ranger" uit Halifax'. Een gestalte buigt zich over de verschansing. Gedempt worden enkele bevelen geroepen en dan wordt de nog altijk be wusteloze Rob aan boord gehesen. - En Skip, achtergebleven op het grachtje, zoekt vergeefs zijn baas.... f' Stemmen in Guatemala Ondanks de aj jaren durende burgeroorlog en de sfeer van onderdrukking en geweld kon er bij deze L inwoners van Escuintla in Y Guatemala een lach vanaf toen zij gisteren in de rij stonden voor het m stemlokaal. In het m Middenamerikaanse land 9 werden ■k j presidentsverkiezingen gehouden voor de opvolging van president Vinicio Cerezo. Geen van de kandidaten lijkt een I1 absolute meerderheid te hebben gehaald, zodat op 6 januari een tweede ronde i zal volgen. FOTO: AP VS WILLEN ALLE AANDACHT VOOR GOLFCRISIS JERUZALEM De Is raëlische regering is be reid een vertegenwoordi ger van de Verenigde Na ties te ontvangen en wil met hem praten over het Palestijnse vraagstuk. Voorwaarde is wel, dat de Veiligheidsraad de zoge naamde Tempelberg-af faire als een gedane zaak beschouwt. Dit bericht in de Engelstalige krant The Jerusalem Post is door een woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken in Jeruzalem in grote lijnen bevestigd. „Er is al even overleg gaande om tot een compromis te komen. Dat duurt nog voort, daarom kan ik er geen mededelingen over doen. Het is wel zo, dat ver schillende mogelijkheden wor den overwogen". De afgelopen weken heeft de regering-Shamir hardnekkig geweigerd een VN-commissie toe te laten, die onderzoek zou moeten doen naar het bloed bad yan 8 oktober. Die dag kwamen op de Tempelberg in de oude stad achttien Palestij- nen om het leven toen de Is raëlische (grens)politie het vuur opende bij ongeregeldhe den. Premier Shamir legde ook VN-resoluties naast zich neer als zijnde inmenging in interne aangelegenheden. Hij achtte een eigen onderzoek, dat het politie-optreden gro tendeels rechtvaardigde, vol doende. Bescherming VN-secretaris Perez de Cuellar dreigde begin deze maand om Israëls optreden tegenover de Palestijnen voor te leggen aan de ondertekenaars van de zo genaamde Geneefse Conven tie. Zij hebben in 1949 onder meer bepaald dat een bezet tende macht verplicht is de burgers in het veroverde ge bied te beschermen. Probleem is echter, dat Israël de Gaza- strook noch de westelijke Jor- daanoever als zodanig wenst te beschouwen. En het oostelijk deel van de hoofdstad Jeruza lem, waar de schietpartij plaats had, al helemaal niet. Niettemin lijkt. Shamir te wil len voorkomen dat het conflict met de Palestijnen wordt voor gelegd aan de 164 landen die de conventie hebben onderte kend. Zo'n toetsing zou overi gens een precedent zijn. „Veertig jaar lang zijn er dozij nen oorlogen uitgevochten waarin miljoenen onschuldige burgers zijn gedood. Maar nooit heeft de internationale gemeenschap het nodig geacht ze te toetsen aan de afspraken van de Geneefse Conventie", bekritiseerde woordvoerder Amihud onlangs nog uit naam van de Israëlische regering het voorstel van Perez de Cuellar. De Israëlische concessie is vol gens regeringsbronnen in Je ruzalem ook door druk vanuit Washington tot stand geko men. Zij wijzen op het beraad dat president Bush vorige week donderdag had met en kele invloedrijke Amerikaanse Joden. Hij zou hen onder meer hebben duidelijk gemaakt, dat alle internationale aandacht momenteel dient uit te gaan naar de Golfcrisis. Bush vindt dat Israël daaraan kan bijdra gen door de ruzie met de VN bij te leggen. Franse positie De Franse minister van bui tenlandse zaken, Roland Du mas, drong er gisteren bij Irak op aan de Golfcrisis serieus te nemen, voordat de tijd van vreedzame oplossingen voorbij is. In een radio-interview zei Dumas dat „elke dag die voor bijgaat zonder enige serieuze toenadering van de Irak de si tuatie erger maakt". Dumas weigerde te zeggen hoe Frank rijk zal stemmen als in de Vei ligheidsraad een nieuwe reso lutie ter tafel komt waarin het gebruik van geweld tegen Irak wordt toegestaan. Hij beaamde alleen deze optie zaterdag met zijn Amerikaanse collega Ja mes Baker te hebben bespro ken. Uit andere bronnen is vernomen dat de VS er aan twijfelen of Frankrijk bereid is deel te nemen aan een even tuele oorlog. Volgens de Chinese minister van buitenlandse zaken, Qian Qichen, die dit weekeinde op bezoek was in Jordanië en Irak, moeten alvorens de Vei ligheidsraad militaire acties te gen Irak goedkeurt de diplo matieke inspanningen worden geïntensiveerd. De Iraakse minister van bui tenlandse zaken Tariq Aziz verweet zijn Amerikaanse col lega Baker zaterdag bezig te zijn met het voorbereiden van een oorlog. „Minister Baker heeft zijn reis door Europa en het Midden-Oosten gebruikt om agressie tegen Irak voor te bereiden", aldus Aziz. Baker beëindigde zaterdag zijn acht daagse reis langs een aantal hoofdsteden om de Ameri kaanse bondgenoten inzake de Golfcrisis te raadplegen over verder te nemen stappen. Vol gens Baker is het anti-Iraaks bondgenootschap „eendrachtig en hecht". JERUZALEM De Is- Aanleiding is de schietpartij op raëlische autoriteiten heb- de Tempelberg, waarbij op 8 ben besloten tot wijzigin- °kt°ber ^httien i j- 1; werden gedood Ook krijgt de gen in de top van de poli- stad er 350 man poijtje ^ij tie van Jeruzalem. Twee hoge politiefunctionaris- Splitsing in Deens extreem - rechts KOPENHAGEN In Dene marken is de extreem-rechtse Vooruitgangspartij uiteen ge vallen. De oprichter van de partij, Mogens Glistrup, heeft zich met een aantal medestan ders verenigd in de Welvaart spartij. Naar verwachting zul len drie tot vijf parlementariërs Glistrup volgen. In het Deense parlement bezet de Vooruit gangspartij zestien zetels. De breuk tussen Glistrup en partij voorzitter Pia Kjaersgaard is terug te voeren op de gematig de koers die de partij nu vaart. Glistrup wenst zich niet neer te leggen bij de voorzichtige op stelling van Kjaersgaard. Regering Cambodja is tegen VN-macht BANGKOK De regering van Cambodja verwerpt de komst van een VN-vredes- macht die in het kader van het door het verzet en de regering geaccepteerde VN-vredesplan gedurende een overgangspe riode Cambodja zou moeten meebesturen. Phnom Penh stemt wel in met de aanwezig heid van een VN-missie voor de duur van maximaal negen maanden. Onder leiding van Indonesië en Frankrijk zijn momenteel in Jakarta verte genwoordigers van twaalf lan den bij elkaar om een vredes regeling voor Cambodja uit te werken. De Cambodjaanse re gering vindt dat alleen zij, en niet een VN-macht, gerechtigd is om tot een definitieve rege ling van het militaire conflict in Cambodja te komen. sen worden vervangen. Het hoofd van de afdeling Jeruza lem wordt overgeplaatst naar Tel Aviv en zijn superieur, hoofd van het politiedistrict zuid, wordt met vervroegd pensioen gestuurd. De Israëli sche commissie die een onder zoek heeft ingesteld naar de schietpartij, had op onder an deren deze twee politiefunctio narissen kritiek geleverd. Militaire eer Frankrijk en Groot-Brittannië hebben gisteren de soldaten herdacht die in de twee grote oorlogen van deze eeuw hebben gevochten voor het vaderland. In Parijs spelde president Mitterrand (r) bij onder anderen de 95-jarige Clement Lelong de versierselen op die behoren bij diens benoeming tot ridder In het Legioen van Eer. FOTO: AP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5