„Het kwarwei is nog niet af' „Achterblijvers zitten psychisch klem" BINNENLAND/BUITENLAND SaidóaQowiant MAANDAG 12 NOVEMBER 1990 PAO— Acht Italianen vrij AMMAN Acht Italiaanse mannen, die werden vastgehouden in Irak, zijn gisteren aangekomen in Jordanië. Onder de mannen, die voor de Iraakse invasie in Kuwayt werkten, was Edwin Firmani, de trainer van het Kuwaytse voetbalteam. Het Ita liaanse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde dat zich nu nog 286 Italianen in Irak be vinden. De voormalige premier van Nieuw-Zee- land David Lange vloog met de Italianen mee na in Irak te hebben onderhandeld over de vrijlating van de zestien Nieuwzeelanders die daar vastzit ten. „Mij is gezegd dat er goed nieuws zal zijn voor ik terugkeer in Nieuw-Zeeland," zei hij. Een van de elf Britse vrouwen, die vrijdag naar Irak vlogen om hun echtgenoten en vrienden vrij te krijgen, zat ook in het toestel. Ze kwam er in Irak achter dat haar vriend al op weg was naar huis. Hij was een van de 174 westerlingen die de voormalige Duitse bondskanselier Willy Brandt wist vrij te krijgen. Visum voor twee vredesactivisten HILVERSUM/AMSTERDAM Twee Ne- derlandse vredesactivisten hebben van de Iraakse ambassade in Den Haag een visum gekregen. Daarmee reizen ze naar Irak om er deel te nemen aan een internationaal vredeskamp. Het tweetal sluit zich aan bij mensen uit onder meer Italië, Frankrijk, Engeland, de Verenigde Staten en Duits land, zo deelde Hans Uwland, één van de twee activisten, gisteravond voor Kenmerk- televisie mee. Het vredeskamp wil proteste ren tegen de militaire opbouw in het Golf- gebied. Het pleit voor een politieke oplos sing van de crisis. Volgens Uwland is geen enkel probleem ondervonden bij de aan vraag en honorering van de visa. Binnen vijf dagen zat het in hun paspoort gestem peld. De vredesactivisten vertrekken vol gende week zondag. FBI hield dossier bij over Picasso WASHINGTON Wegens zijn lid maatschap van de Franse communisti sche partij en zijn strijd tegen de Spaan se dictator Franco was Pablo Picasso in de ogen van de Amerikaanse federale recherche (FBI) en het ministerie van buitenlandse zaken verdacht. Daarom hield de FBI sinds 1944 een geheim dos sier over de kunstenaar bij. De 187 blad zijden bevinden zich zeventien jaar na de dood van Picasso nog steeds in de po- litie-archieven, aldus de New York Ti mes. Uit de stukken, die nu openbaar zijn, blijkt dat de Amerikaanse autori teiten bezorgd waren over de invloed van de kunstenaar op het grote publiek. Als communist werd hij geboekstaafd als een veiligheidsrisico en „subversief". Meisje met donorhart en -lever overleden PITTSBURGH In de VS is gisteren een 13-jarige meisje overleden dat bijna zeven jaar geleden in een gecombineerde transplanta tie de eerste ontvanger werd van een donorhart plus do norlever. De tiener uit Texas, Stormie Jones, werd zaterdag met ogenschijnlijk onschuldige griepverschijn- selen overgevlogen naar een kinderziekenhuis in Pitts burgh. Maar haar toestand verslechterde in het zieken huis in ijltempo en zij over leed gisterochtend. TWA wil fusie met Pan Am NEW YORK De Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Trans World Airlines (TWA) heeft de al jaren in financiële problemen verkerende branchegenoot Pan American World Airways (Pan Am) een fusievoorstel gedaan. TWA stelt als voorwaarde dat Pan Am afziet van de vorige maand overeengekomen verkoop van vluchten op Londen en andere belangen aan United Airlines. Het voorstel omvat ook de overneming door TWA van de door Pan Am te koop aangeboden pendeldiensten tussen New York, Boston en Washington. Met de transactie zou in totaal 450 miljoen dol lar zijn gemoeid. Verzet Afghanistan richt bloedbad aan n' r ISLAMABAD Volgens diploi verzetsstrijders hebben fundara sche guerrillastrijders in Afghanirf ge maand meer dan tweehondf 1 ringssoldaten afgeslacht die zich?1 hadden overgegeven. AnoniemeHsf zeiden dat de slachtpartijen pla# bij de gevechten om twee belanjÊ6 den in het zuiden van het land. Dpr' la's hadden de soldaten een vrijej beloofd als zij zouden overlopen. >ev de Afghaanse verzetsstrijders best£ moslimfundamentalisten van h# x pardon neerschieten van militair#** houdendé partijen in de verzf1" hebben zich teruggetrokken uitN pende strijd. Zij willen met de d h Kabul onderhandelen om een eiifas ken aan de burgeroorlog. RODE KRUIS-ARTS TON TEUNISSEN: (Vervolg van de voorpagina) LEIDEN Zaterdag rond het middaguur. Het is nog heiig. Aan de gevel van een van de milieuwonin gen aan de Zonnewende hangt de nationale drie kleur slap aan de mast. Papieren slingers voor het raam. Ton Teunissen doet zelf open in een witte badjas. Holle ogen, wit weggetrokken gezicht. Aarzelt met het antwoord op de vraag of hij iets wil verfellen over zijn beleve nissen de afgelopen week. Hij heeft vannacht bij aankomst in Utrecht toch al verteld wat er te vertel len viel? Vraagt of we contact hebben gehad met de voorlichtingsdienst van het Rode Kruis. Hij heeft maar een paar uur gesla pen, voelt zich eigenlijk nog doodmoe. Zegt ten slotte wel te willen pra ten, maar dan later op de dag of liever nog morgen. Het wordt zondagmiddag. Na een wandeling met vrouw en (vier) kinderen langs de Zijl. De vlag is binnengehaald. De slingers zijn opgeruimd. In de huiskamer staan bloemen. Volop bloemen zelfs. Van het Comité Gijzelaars Vrij, van het Rode Kruis, van vrienden en collega's. Ireen Teunissen ver ontschuldigt zich voor het ge val we het kil in huis vinden. Het verwarmingssysteem is de afgelopen week uitgevallen. Een elektrisch kacheltje zorgt voor bijverwarming. Ton Teunissen (38), Haarlem mer van geboorte, studeerde als tropenarts af in Leiden. Hij werkte onder meer op Cura sao en in Ghana (voor de Me- misa), deed daar zijn eerste spannende ervaringen op tij dens een staatsgreep. Is thans medisch directeur van de Ge meentelijke Geneeskundige Dienst in Dordrecht. Het Rode Kruis deed een keer eerder een beroep op hem. In 1988 werd hij uitgezonden naar Soedan, dat was getroffen door overstromingen. Teunissen: „Op 26 oktober werd ik gebeld door Tjittes van het Rode Kruis met de vraag of ik deel wilde uitma ken van de delegatie die werd samengesteld om de gezond heidstoestand van de Neder landers in Irak te beoordelen en om daar waar nodig en mogelijk medische en hu manitaire bijstand te verle- Na overleg met de voorzitter van het GGD-bestuur in Dor drecht, zijn directe collega's en zijn vrouw ging Teunissen op het verzoek van het Rode Kruis in. De delegatie bestond verder uit Tjittes zelf, een ju rist, en de arabist Jansen, die in Irak optrad als tolk. Precies drie maanden na de inval van Irak in Kuwayt vertrok de de legatie naar Baghdad. Op vrij dag 2 november ging Tjittes als eerste, een dag later volg den Teunissen en Jansen. In achterhoofd Ton Teunissen: „We hadden in ons achterhoofd natuurlijk wel de gedachte: het zou mooi zijn als we gijzelaars mee terug kunnen nemen, maar mochten die pretentie geen ogenblik uitstralen. Onze missie mocht beslist geen imperatief, zeg maar dwingend, karakter heb ben. Zo van: wij komen en dus moeten we straks gijzelaars mee terug kunnen nemen. Zo als dus de politieke missies als van bijvoorbeeld Willy Brandt en de Japanse ex-premier Na- kasone". In Baghdad werd de Neder landse delegatie ondergebracht in een hotel. Dat was geregeld door de zusterorganisatie van het Rode Kruis, de Halve Maan. De missie was er op uit nodiging, maar bij vertrek moest wel de hotelrekening worden voldaan, maar dat ter zijde. Ton Teunissen: „Vooraf had den we geen idee wat ons pre cies te wachten stond. We had den thuis wel televisiebeelden gezien van sommige gijzelaars, maar dat is toch gekleurde in formatie. Journalisten laten immers zien hetgeen zij be langrijk vinden. Je zag bij voorbeeld rustieke beelden van gijzelaars op zonnige ho telterrassen. Nou, het waren maar piepkleine groepjes die in een hotel zaten. Het waren beelden die misschien ook tot doel hadden de familieleden in Nederland gerust te stellen. Hoe het ook zij, de meeste gij zelaars zaten echter in min of meer gewone huizen, van am bassadepersoneel of van ande re Nederlanders die al ver trokken waren". Hard werken „Direct na aankomst hebben we een inventarisatie gemaakt en een tijdschema opgezet om alle Nederlanders te bezoeken en te spreken, het ambassade personeel en de baggeraars uitgezonderd. Eerst spraken we groepsgewijs met de gijze laars, daarna met ieder per soonlijk. Dat gebeurde maan dag, dinsdag en woensdag de hele dag door. 's Morgens, 's middags en 's avonds. Het was hard werken". „Ik kan natuurlijk niet op in dividuele details ingaan, maar globaal kan worden gesteld dat vrijwel iedereen zich in meer of mindere mate be dreigd voelt. Daarnaast zijn de meeste gijzelaars werkeloos, hebben ze geen gedegen da gindeling en hebben velen geen inkomen. Doordat er pe riodiek nieuwe groepen ken nissen vertrekken, heeft vrij wel iedereen -klachten over verlating. Ze vragen zich af: waarom mogen zij wel weg en ik niet? Verder mag men angst, door latente bedreiging, niet beleven, daar er geen op lossing voorhanden is. Dan is er de uitzichtloosheid en de machteloosheid". Leed Zonder zijn medisch beroeps geheim te willen schenden beaamt Teunissen dat de men tale conditie relatief het slechtst is onder de gijzelaars die oorspronkelijk uit Kuwayt komen. „Enkelen van hen hebben gebeurtenissen meege maakt, die ver buiten het pa troon van gebruikelijke men selijke ervaringen liggen en die bij iedereen duidelijk leed zou veroorzaken. Het gaat hierbij om het meemaken van ernstige bedreigingen van ie mands leven of fysieke inte griteit; plotselinge vernietiging of afname van iemands woon omgeving; het zien van ernstig lijfelijk geweld. Van de ge sprekken is van ieder indivi dueel een vertrouwelijk rap port opgemaakt". Op grond van haar bevindin gen maakte de delegatie don derdag op het kantoor van de Halve Maan een schriftelijk verzoek op om een groot aan tal Nederlanders op medische en humanitaire gronden te la ten repatriëren. Ton Teunissen geeft toe: „Niet alle Nederlan ders stonden op die lijst. De gezondheidsaspecten hadden voorop gestaan bij de diagnose die we stelden. We wilden geen enkel risico lopen. Bij een eventuele controle door de Iraakse autoriteiten wilden we stevig in de schoenen staan. Maar gezien een classificatie die tot succes had geleid bij de Japanse delegatie maakten we uiteindelijk een indeling in ou deren, zieken en studenten. Ik zeg niet hoeveel mensen op de lijst stonden. We hebben wel omstandig uitgelegd hoe be roerd vele van onze mensen er aan toe zijn. Wat betreft de studenten hebben we onze col lega's van de Halve Maan er ook nog op gewezen, dat er nota bene in ons land Iraakse studenten studeren dank zij een Nederlandse beurs. Als zij daar kunnen studeren moeten de Nederlandse studenten toch ook hun studie in eigen land kunnen afmaken, zo betoog den we". De Halve Maan bracht het verzoek van de Nederlandse missie donderdagmorgen di rect over naar het kantoor van president Saddam Husayn en circa negen uur later werd via het Irakese televisiejournaal bekendgemaakt, dat een aan tal „gasten", onder wie tien Nederlanders een uitreisvisum konden krijgen. Ton Teunis sen beaamt dat de lijst namen sterk overeen kwam met de lijst die het Nederlandse Rode Kruis had ingediend. „Het lijkt er op, dat het Iraakse bewind onze voordracht heeft gevolgd. Aan de andere kant staat het helemaal niet vast dat de tien zijn vrijgelaten dank zij ons verzoek. Eerder had de Nederlandse ambassade al een verzoek tot repatriëring ingediend. En parallel aan onze missie liep het bezoek van Willy Brandt aan Bagh dad. Tot zijn grote teleurstel ling las Brandt dinsdagavond in de Baghdad Observer dat hij maar ongeveer honderd Duitsers mee mocht terugne men. Donderdagavond kwam dus het bericht dat er nog meer Duitsers mochten ver trekken en een aantal Neder landers. Het is ook helemaal niet belangrijk wie de eer toe komt de Nederlanders vrij te hebben gekregen. Laten we het maar op het conto schrij ven van Willy Brandt. Dat is ook de reden waarom Tjittes in Baghdad is gebleven. Hij hoopt nog meer Nederlanders mee naar huis te krijgen. Hij heeft inmiddels al een nieuwe lijst ingediend". Leest Over de politiek van de Ne derlandse regering wil Ton Teunissen niet oordelen. „Laat ik me bij mijn leest houden". Er is (nog) geen initiatief voor een nieuwe missie van het Rode Kruis naar Irak. Als hij gevraagd zou worden weer mee te gaan zou Ton Teunis sen dat zeker weer doen. „Ik heb het gevoel de mensen daar in de steek te hebben gelaten. Het karwei is nog niet af". Hij benadrukt nogmaals dat geen van de Nederlanders li chamelijk ziek is. „Ik wil het ook. niet psychisch ziek noe men, want dat heeft zo'n on- gustige klank in Nederland. Dat staat gelijk aan slappe hap, jammeraars en softies die zo nodig een praatgroep nodig hebben. Nee, die mensen daar staan onder grote mentale druk. En dat wordt steeds er ger. Zeker nu er ook landge noten zijn vertrokken. De af gelopen week deed de telefoon het bijna niet. En ook al heb ben de meeste gijzelaars niet veel te doen en vervelen ze zich, ze komen niet toe aan schrijven. Het zou goed zijn als ze meer post uit Nederland kregen. Mensen die hen willen schrijven kunnen de post het beste richten aan de Neder landse ambassade in Bagh dad". Nazorg Ton Teunissen is ervan over tuigd dat de vrijgelaten gijze laars lange tijd nazorg behoe ven. Het Rode Kruis heeft daarvoor al initiatieven geno men. Om te beginne! Teunissen en z'n meer3 tielid Jansen morgerfP1 familieleden van de Ifit ders die nog steedsj. vastzitten. „Ook metL( ren we eerst een f sprek en daarna metr zonderlijk een gespref11 we hem of haar infort ven over hun verwi Baghdad". jej Aan het slot van het[n sprek bekijkt Ton TL via de video journa{sj Van de aankomst op^e berg in de nacht va^.a( op zaterdag. Heel evL] hij enthousiast. „Datje, een feest jongen". Ej,0 initiatiefnemer van fya] té Gijzelaars Vrij komt, zegt hij: „Da t brave man, die WoutjgS Bij het afscheid vei^e digt hij zich min of itfc; zijn voorzichtige ui „Ik probeer me altijd d, in mijn patiënten in i Dat heb ik in Irak oo{— Ik ben bezorgd. Ik heel veel meegemaal het voor de gijzelaars erger maken dan hetj Edwin Bakker met zijn vader voor de ouderlijke woning:,,De spanning onder de mensen daar is bijna niet meer te dragen en die toestand wordt met de dag erger". foto: ron nagtzaam HOLTEN Nu eens schijnbaar lui onderuitge zakt in de leunstoel dan weer kaarsrecht in zithou- ding vertelt Edwin Bak ker zijn verhaal. Het span doek opzij van het ouder lijk huis in Holten ver woordt de onuitsprekelij ke opluchting van hem en zijn familie; 'Edwin uit eindelijk met Brandt de woestijn uit!'. Aangeslagen en tegelijk ook woest is hij over het eenzijdige beeld dat in Nederland is ont staan ten aanzien van het gij- zeldrama in Irak. „De palmbo men, zwembaden en volle winkels kloppen met de wer kelijke situatie. Maar de span ning onder de mensen daar is bijna niet meer té dragen en die toestand wordt met de dag erger. Ik ken verschillende gijzelaars die psychisch hele maal klem zitten. Anderen kunnen er uiterlijk gezien te gen maar dat is een dun laagje. En die spanning kun je niet op de film vastleggen" Schuldgevoel Vagelijk bekruipt hem een schuldgevoel ten opzichte van de achterblijvers in Bagdad. „Dat is onvermijdelijk. Ik ben ontzettend blij dat ik weer hier ben maar ik heb de ande ren echt met pijn in mijn hart achtergelaten. Daarom heb ik ook niet het gevoel er echt 'uit' te zijn. M'n goeie vrienden zitten er nog middenin". Vorige week donderdag kre gen Edwin en zijn vriend Frank Hylkema (20) uit Neede te horen dat zij tot de tien ge lukkigen behoorden die met de Duitse oud-kanselier Willy Brandt mee het vliegtuig in konden De paniek die toen ontstond was onbeschrijfelijk, herinnert Edwin zich. „Ieder een raakte van slag. Er werd gevloekt en iedereen begon ie dereen te verdenken. De hoop voor de achterblijvers wordt steeds kleiner, de benauwd heid stijgt. Wie moet er na Brandt nog gaan?" Edwin weet inmiddels dat niet het Rode Kruis maar de Iraakse overheid de lijst van tien Ne derlanders heeft vastgesteld. „Misschien speelde bij Frank en mij mee dat we de enige studenten waren, de jongste twee en bovendien nog toe rist". Het leek in juli allemaal zo avontuurlijk. Edwin Bakker en zijn vriend Frank Hylke ma, beiden student in Gronin gen, zouden een trektocht door het Midden-Oosten gaan ma ken. Turkije lag achter hen, Irak wachtte. Sinds 2 augustus één dag na aankomst in Bag dad en de dag dat Iraakse troepen Kuwayt binnenvielen zagen beide jongens echter een duidelijke kentering. Edwin: „Ervóór waren de Irakiërs happig op contact. Taxichauf feurs kletsten honderduit, Hol land leek hen wel leuk, Gullit en Van Basten kenden ze bijna allemaal. Maar na de inval werden ze ietsje afstandelijker, banger haast. Ze bleven wel vriendelijk maar ze werden liever niet meer in het open baar met ons gezien". Bedreigend vond hij het straatbeeld echter nooit. „Be halve dan de razzia's van het leger. Ik zag een paar keer hoe jonge mannen werden opge pakt om bij het leger te wor den ingelijfd. Verdorie, dacht ik dan, waar ben ik in gods naam in terechtgekomen". De lange rijen wachtenden voor winkels werden een steeds vertrouwder beeld. „Wij had den genoeg geld en eten net als de rijkere Irakiïers maar de armen krijgen het wel steeds moeilijker". De wurgende onzekerheid over hun toestand steeg ten top toen bleek dat sommige westerse gijzelaars naar strate gisch belangrijke punten wer den vervoerd. „Onmiddellijk dachten we dat wij ook aan de beurt zouden komen. We zorg den allemaal dat we vlucht- klaar waren. Ik had m'n rug zak al gepakt en heb er even .aan gedacht om met een ma tras naar een ambassade te vluchten. Maar je voelt je zo hulpeloos, je hebt niks zelf in de hand". „De tijd begint te dringen. Ik ben het helemaal met de harde standpunten van onze rege ring, Bush en Thatcher eens om niet voor Husayn te bui gen. Aan de andere kant moeten missies van niet-politi- ci doorgaan. Alsjeblieft wel. Husayn wil met zijn chantage de publieke opinie beïnvloe den zodat wij zullen denken dat hij toch nog niet zo'n kwaaie is. Het gaat om een menselijk drama. We mogen niet zover komen dat we de huidige situatie gewoon gaan vinden. Dat is mij daarginds ook overkomen. Toen ik zag hoe mijn ouders en mijn broer er aan toe waren, schrok ik vreselijk. Je staat zó onder druk dat je niet half beseft wat de gijzeling hier teweeg brengt". ANNEMARIE VAN DER KOLK SUSKEENWISKE DE GOALGETTER (c) Standaard UltgevarlJ/Wavery Productions „Overheid mag juist niet terugtreden in ouderen- 11 zorg UTRECHT De over heid zal haar regulerende en controlerende rol in de ouderenzorg opnieuw moeten invullen om extra kosten door wildgroei te gen te gaan. Op het ge bied van de ouderenzorg past namelijk geen terug trekkende overheid. Dat stelde vanmiddag drs. F. van Harten van een ma- nagement-adviesbureau op een congres in Utrecht over de vernieuwingen in de bejaardenzorg. De overheid deelt zichzelf in het nieuwe zorgstelsel een te rughoudende rol toe. Dat kan dus niet in geval van het oude renbeleid, vindt Van Harten. Vooral niet als de plannen van de Vereniging van Nederland se Bejaardenoorden doorgaan om de verzorgingstehuizen om te zetten in zogenoemde zorg centra. Zo'n centrum is een centraal coördinatie- en meldpunt van waaruit allerlei diensten wor den geleverd aan allerlei soor ten ouderen. Het centrum kan bij voorbeeld bemiddelen bij en adviseren over huisvesting en zorgverlening. Zorg op maat, dus. Volgens Van Har ten leiden die centra tot „mo nopolistische regionale organi saties" die moeilijk te controle ren zijn en waardoor de afhan kelijkheid van de cliënt alleen maar toeneemt. NEDERLANDSE GIJZELAARS: „Er moet op regerings niveau gehandeld worden" (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In de open brief aan premier Lubbers uiten de gijzelaars hun teleurstelling over het gevoerde beleid tot nu toe. „Het geeft ons frustratie dat om ons heen mensen vrijkomen en dat onze regering, in tegenstelling tot de Duit se, tot op heden nog weinig gedaan heeft. Er moet op rege ringsniveau gehandeld worden, niet op een lager niveau", al dus Van Thiel. De particuliere commissie-Wouters had vanmorgen nog sfeeds geen visum ontvangen voor een reis ngar Baghdad. Dominee Wouters heeft de farmaceutische industrie opgeroepen medicij nen beschikbaar te stellen voor zijn missie. Hij zei begrip te heb ben voor de klacht van de gijzelaars: „Een delegatie namens de regering kan vermoedelijk meer gewicht in de schaal leggen dan wij, want ons gewicht is niet bekend". De heer Tjittens, hoofd van het Nederlandse Rode Kruis in Iraq liet gisteren voor de AVRO-radio weten wellicht nog meer Ne derlanders vrij te kunnen krijgen. Tjittens zei te zijn aangemoe digd door zijn collega's van de Halve Maan, de Iraakse zusteror ganisatie. Zaterdagavond heeft hij een lijst bij de autoriteiten in gediend met namen van gijzelaars die vanwege medische rede nen gerepatrieerd zouden moeten worden. Hoeveel mensen op de lijs' wekk Olievlek in Waddenzee TERSCHELLING -[ Terschelling en Sc nikoog drijft een oliej vijftig kilometer lan| meter breed. Het Kij centrum heeft een a ingesteld naar de i van de vervuiling. De werd gistermiddag on) drijft ongeveer twaall de kust. Hoe groot de kan het KustwacH nog niet zeggen. D mist bemoeilijkt ha zoek. Inmiddels zi schepen uitgevaren gl sters zullen nemen cl, moeten opzuigen. jJ Auto uitgeli KATWIJK Een ai het terrein van een ,f] drijf aan de Lagewe vrijdagavond volled brand. De politie hoi kening mee dat de aangestoken. Naast aan de auto liep het 1 het autoschadebedrijf lijke rook en waters Ongeveer gelijktijdig brandje uit in een itC ling aan de Herenweg is mogelijk aangestol gj( Autobestuui g (17)opgepakf WARMOND Eenjjj jongeman uit Oegstg terdagavond aangeho dat hij met de auto e ouders door het gerf— plantsoen naast de 1 reed. De politie kwar dige autobestuurder spoor omdat getui streeks acht uur het van de wagen note jongen dacht even zi je uit Warmond op ti Diefstal uit bakke KATWIJK Uit rij aan de Herenwi wijk is vrijdagavond] tasje met daarin zo'r den gestolen. De dat' den door een niet deur het pand. In defti werd namelijk nogf- Ongemerkt bereikteflt ders het kantoor. Da'°' zij naast het geld tasje! C geldcassettes mee. 'er

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4