Mislukt Willibrordjaar krijgt mogelijk toch nog vervolg brieven van lez kerk wereld Paus: Napels wordt gegijzeld Russische federatie publiceert eigen godsdienstwet foidóc1 *8" CcldócSomcwilI GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Ccicbc Commit MAANDAG 12 NOVEMBER 1990 PAGjIE Diakens ergeren zich aan terughoudende kerkeraad UTRECHT Thakenen ergeren zich geregeld aan een kerke raad die zich bij „vooruitstrevende" activiteiten, als de opvang van asielzoekers, de strijd tegen de 'nieuwe armoede' of de ver koop van wereldwinkelprodukten, naar hun mening te aarze lend opstelt. Dat bleek zaterdag tijdens de Landelijke Diacona le Dag, waarvoor 1100 hervormde en gereformeerde diakenen naar Utrecht waren gekomen. Een diaken pleitte echter voor verdraagzaamheid tegenover mensen die moeite met de 'voor uitstrevende' activiteiten hebben. „Laten we wel begrip heb ben voor elkaar", waarschuwde hij. Ds. W.L. Terlouw, pasto raal missionair predikant in Rotterdam-West, herinnerde er aan dat diakenen „kunnen stuklopen op grote woorden of een ingewikkelde, harde werkelijkheid". DISK ontdekt migranten „beetje aan de late kant" AMERSFOORT Het landelijk industriepastoraat DISK heeft eindelijk de buitenlanders ontdekt. „Gezien onze keuze voor de kwetsbare groepen in de samenleving is het wel een beetje aan de late kant", gaven de bestuurders zaterdag op de 'landdag' in Amersfoort toe. Als excuus voerden zij aan dat DISK (Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Kerken) zijn han den al vol heeft aan andere kwetsbare groepen, zoals uitke ringsgerechtigden, vrouwen en ouderen. Maar ook speelt mee dat DISK een kerkelijke organisatie is, die net als de kerken overwegend blank is en de gekleurde buitenlanders meestal niet ziet staan. DISK loopt zeker niet voorop, constateerde be- drijfspastor Pim Ligtvoet. Net als bij bijvoorbeeld de vakbewe ging heeft het beleid ten aanzien van migranten nog geen prio riteit. Denk er eens aan dat een veiligheidsgordel u minder in uw bewegingen beperkt dan een rolstoel. Bas de Gaay Fortman gaat voor de kerk werken OLDENZAAL Het Eerste Kamerlid voor Groen Links, prof. dr. B. de Gaay Fortman (53) zegt de politiek reeds per 1 februari 1991 vaarwel. Hij is namens de Gerefor meerde Kerken in Neder land vertegenwoordiger bij de Assemblee van de Wereldraad van Kerken, in februari in Canberra (Australië) en wenst daar niet met twee petten op te zitten, zo zei hij zater dag in Oldenzaal, waar de manifestatie geloof in de week werd afgesloten. Eerder dit jaar had hij reeds laten weten niet voor een nieuwe termijn in de senaat in aanmerking te willen ko men. Z'n opvolger wordt Wim de Boer uit Sneek. De Gaay Fortman is twintig jaar in de politiek actief geweest, het merendeel voor de Politieke Partij Radikalen (PPR) dat thans deel uitmaakt van Groen Links. Naast z'n dagelijks werk als hoogleraar aan het Institute of Social Studies in Den Haag legt het kerkewerk in toene mende mate beslag op hem. Zo maakt hij ook deel uit van de sectie Internationale Za ken van de Raad van Kerken in Nederland en gaat hij re gelmatig voor in kerkdien sten. Op de 'Geloof in de Week'-kerkedag in Oldenzaal verweet hij de politiek een te gemakkelijk denken over de gevolgen van een oorlog in het Midden-Oosten. Kerk mensen riep hij op zich in de achtergronden van het Golf- conflict te verdiepen en hun bezorgdheid aan de politici te tonen. Zwitserse universiteit is bemoeienis Vaticaan beu FRIBOURG De theologi sche faculteit van de universi teit van Fribourg in Zwitser land zal dit jaar geen eredoc toraten toekennen. Verder is besloten een symposium over de theologie in de intercultu rele dialoog, waarmee het honderjarig bestaan van de faculteit zou worden gevierd, af te gelasten. Aanleiding voor deze beslui ten is de houding van het Va ticaan tegenover de toeken ning van eredoctoraten. Aan het symposium zouden vier bekende theologen deelnemen die zouden worden beloond met een eredoctoraat: de Pe ruaanse bevrijdingstheoloog Gustavo Gutierrez, de Ameri kaanse feministische theologe Elisabeth Schüssler Fiorenza, de Camerounse bevrijdings theoloog Jean-Marc Ela en de Srilankaanse theologe Tissa Balasuriya. Toen de faculteit „om redenen van wijsheid" het Vaticaan om toestemming vroeg, bleken tegen twee van de vier kandidaten onoverko melijke bezwaren te leven. Schüssler-Fiorenza had wei nig moeite in Rome te achter halen, dat zij een van de twee ongewenste theologen was. Zij zag af van deelneming aan het symposium, evenals Ela. De faculteit besloot het sym posium af te gelasten en vijf andere kandidaten voor een eredoctoraat aan Rome voor te stellen. Maar opnieuw ble ken er tegen twee onoverko melijke bezwaren te bestaan. Om wie is het gaat, is niet be kend. De faculteit zag vervol gens af van de toekenning van eredoctoraten. Het probleem is voor de theo logische faculteit niet nieuw. De latere kardinaal Charles Journet werd ooit een eredoc toraat onthouden wegens zijn voortdurende kritiek op het bewind van de Spaanse dicta tor Franco. De universiteit is het gedoe beu. Zij is bezig met een wijzi ging van de statuten, zodat het Vaticaan zich niet meer met eredoctoraten kan be moeien. Maar daarvoor is juist toestemming nodig van het Vaticaan. Want de Zwitserse bisschoppenconferentie, naast de orde der Dominicanen en de stad Freibourg vertegen woordigd in het bestuur van de faculteit, moet de statuten wijziging ter goedkeuring voorleggen aan het Vaticaan. De Katholieke Universiteit van Nijmegen zag zich twee jaar geleden gedwongen af te zien van een eredoctoraat aan mgr. H. Ernst nadat het Vati caan daartegen bezwaar had gemaakt. UTRECHT Het Willi- brord-jaar is niet gelukt. Feitelijk alleen de top van de kerken in ons land heeft geweten dat er een herdenkingsjaar 1989-1990 was. Dat con stateerden prof. dr. D.C. Mulder, voorzitter van' de Raad van Kerken en kar dinaal Simonis zaterdag in Utrecht op een afslui tende bijeenkomst. De doelstelling van het Wil librordjaar: bezinning op de geloofsoverdracht is dan ook niet in de breed te van de kerken in Ne derland aan de orde ge komen. Niettemin zal ge probeerd worden door middel van de Raad van Kerken een vervolg aan het jaar te geven. Met het Willibrordjaar 1989- 90 wilden de Nederlandse kerken herdenken dat Willi- brord 1250 geleden in Echter- nach overleed en dat hij 1300 jaar geleden uit Ierland naar de lage landen kwam om de bevolking hier tot het chris tendom te bekeren. In 1988 kondigde kardinaal Simonis het Willibrordjaar aan en de Raad van Kerken heeft zijn initiatief overgeno men. Er werden in totaal vier conferenties gehouden, waar van afgelopen zaterdag in Utrecht de afsluitende plaats vond. Hoe weinig het Willibrordjaar is aangeslagen moge blijken uit de zeer magere respons op een enquete onder parochies, gemeenten en kerkelijke groepen: bij duizenden zijn de vragen-formulieren de deur uitgegaan en slechts zeventig formulieren kwamen terug. Raad van Kerken-voorzitter prof. dr. D. Mulder en kardi naal Simonis erkenden het zaterdag volmondig: de her denking is niet 'geland'. Het mislukken van de her denking is deels te wijten aan de korte duur: In een jaar kan niet veel worden gedaan. Bo vendien wordt in veel plaat- vraag en aanbod'. Het aanbod van het Areopagus-beraad om in twee sessies de top van kerkelijk Nederland Moij te scholen' werd tot groot on genoegen van twee managers in het algemeen niet bijster enthousiast ontvangen, al liet voorzitter Mulder blijken wel belangstelling te hebben voor het verhaal van de i Dr. Anton Houtepen: „Geen verheerlijking van oude geloofs vormen". selijke kerken al veel gedaan aan andere thema's, bijvoor beeld in het kader van het Conciliair Proces en daarom was er in veel plaatsen geen gelegenheid om het Willi brordjaar 'er even bij te doen'. Het Willibrordjaar krijgt in zekere zin toch nog een ver volg: zaterdag werd een aan tal beleidsaanbevelingen ge daan aan de Raad van Ker ken. Worden die overgeno men, dan krijgen de lidker ken de betreffende thema's alsnog op hun agenda. Een van die thema's is de se cularisatie. Dat begrip waart als een schimmig spook rond in (kerkelijk) Nederland; er is veel begripsverwarring en de waardering varieert van zeer negatief tot redelijk positief. De conferentie vond dat de bezinningscentra van de VU, de Tilburgse en de Nijmeegse universiteiten er hun licht nog maar eens over moeten laten schijnen. Een andere aanbeveling be treft de aandacht voor prakti sche theologie. In het kerke lijk beleid wordt te weinig ge bruik gemaakt van de dien sten van de praktische theolo gie, aldus prof. dr. J. Firet, emeritus-hoogleraar prakti sche theologie. Enige discussie kwam net als trouwens op de eerste Wil- librord-conferentie, een jaar geleden over de diensten van het zogeheten Areopagus- beraad. Enkele christen-ma nagers, wetenschappers en politici zijn in dat beraad ver enigd. Ze vinden dat er te weinig zakelijk wordt gedacht en gehandeld in de kerken ('de kerken lopen leeg en de beleidsmakers blijven zich maar bezinnen') en stellen daarom hun managements- technieken 'ter beschikking' aan het kerkelijk beleid. Het woord 'management' valt bij velen in de kerken niet zo goed, is de ervaring van het beraad en zo ook zaterdag. Met name de orthodoxe pries ter Theo van der Voort ver zette zich tegen 'reclame achtig' spreken en handelen in de kerk. Kardinaal Simonis wees er op dat management technieken best goed zijn, maar dat het in de kerk nooit kan gaan om een 'markt Boodschap Op voorgaande Willibrord- conferenties bleek verlegen heid over de vraag naar wat eigenlijk de 'boodschap' is die doorgegeven moet worden. De theoloog dr. Martien Brinkman gaf aan hoe naar zijn oordeel kerk en theologie om 'de hete brij heen lopen'. Kerkelijke leiders lijken zich nauwelijks om de inhoud van de boodschap te bekommeren, maar zijn vooral uit te op con tinuïteit van de christelijke geloofstraditie. Theologen op hun beurt zijn vooral histo risch bezig en laten het echte theologen-werk over aan grijsaards als Berkhof en Schillebeeckx. En in de oecu mene van Rome en Reforma tie tenslotte wordt als ge spreksonderwerp 'Calvijn' voorgesteld, maar, zou vroeg Brinkman zich af: „Wat heeft Calvijn te maken met de vra gen van rusteloos zoekende jongeren, het spoor bijster ge raakte joggende veertigers en zich in hun VUT vervelende zestigers?". Naar zijn oordeel is er in onze samenleving een ontstellend grote aandacht voor 'de grote vragen'. Vanuit de RIAGG's (centra voor geestelijke ge zondheidszorg) bijvoorbeeld komt de vraag naar (religieu ze) levensoriëntatie steeds duidelijker naar voren. Wat in de oude geloofstaal valt on der begrippen als schuld, ver geving, overgave, trouw, plaatsbekleding, blijkt in de RIAGG's ('bolwerken van se cularisatie') weliswaar in an dere gedaante toch weer aan de orde te komen. De ant woorden op de vraag: 'Wie ben ik' blijken niet te kunnen worden gevonden in de ene of andere therapie die de hulp verlener aanbiedt; 't blijkt al lemaal dieper te zitten. En de 'religieuze markt voor vragen van leven en dood' bloeit als nooit te voren, volgens Brink man. „Een enigszins geoefend oog pikt zo de boekjes die gaan over wat vroeger heette: gericht, vergeving, loutering, voortbestaan na de dood, van de planken in de stations boekhandels". Kerk en theologie moeten juist op deze punten insprin gen, niet als een soort geeste lijke EHBO of Wegenwacht, maar als de kerk er niet is in knel-situaties, dan is ze ner gens meer. Zegeningen Prof. dr. A. Houtepen, net als Brinkman verbonden aan het Interuniversitair Instituut voor Missiologie en Oecume- nica, waarschuwde voor een te eenzijdige negatieve waar dering voor de secularisatie; er zijn veel dingen in onze cultuur die a)sr zegeningen Gods kunnen worden aange merkt. Bovendien, geen enke le tijd kan er prat op gaan het evangelie het 'volle pond' te hebben gegeven in de cultuur; het Rijk van God wordt altijd weer gezócht, nooit en ner gens voorgoed gevestigd'. Hij hekelde in dit verband de houding die spreekt uit be grippen als 'herkerstening van Nederland' of 'herevan gelisatie van Europa'. Uit zul ke begrippen spreekt behalve nostalgie en mogelijke mis kenning van in de geseculari seerde cultuur aanwezige evangelische waarden, ook een verregaande verheerlij king van de oude geloofsvor men. Er zijn, volgens Houtepen, in onze cultuur veel zaken waar te nemen die dan wel niet ge tuigen van een uitdrukkelijk Godsgeloof, maar wellicht toch sporen zijn van God. De kerken zouden de 'vreze Gods' moeten omkeren: het moet niet meer gaan over de God van de angst en van de straf, maar over de God van vrijheid en van liefde die mensen verantwoordelijk maakt en die plezier schept in de mens. LÜTSEN KOOISTRA Paus Johannes Paulis II stelt een klein meisje op haar gemak tijdens zijn bezoek aan Napels. FOTO: AP NAPELS Paus Johan nes Paulus heeft in Na pels de „speculatieve heb zucht" en het geweld „van enorme omvang" in het zuiden van Italië ver oordeeld. Zonder de Na- politaanse maffia, de Ca- morra, met name te noe men zei de paus dat de bevolking van Napels in gijzeling wordt gehouden en drong hij aan op „radi cale veranderingen". Het bezoek aan Napels, dat afgelopen weekeinde begon, duurt vijf dagen, de langste reis van de paus binnen Italië. Hij bezocht gistermorgen le den van de Camorra in de ge vangenis Poggioreale. De paus toonde de gevangenen zijn medeleven en zei niet geko men te zijn om hen te veroor delen', maar om hun een echte kans te geven op een nieuw leven in vergeving en liefde. In de gevangenis zetten de meer dan 400 Camorra-groe- pen hun onderlinge oorlogen voort, met alle bloedige gevol gen van dien. Tijdens een bijeenkomst in het San Paolo-stadion waar schuwde de paus de Napoli- taanse jongeren voor geweld, misdaad en medewerking aan „rampzalige structuren". Hij riep de jongeren op in solida riteit, gerechtigheid en liefde een einde te maken aan de so ciale wantoestanden en te strijden tegen armoede, werk loosheid en morele verru wing. Niet alleen een moorde naar is gewelddadig, maar ook degene die de waardigh- heid van de mens onderdrukt of mensen met woorden of met een slecht voorbeeld kwaad doet, hield het hoofd van de RK Kerk de jongeren voor. De paus werd door de 70.000 jongeren in het overvolle sta dion begroet met het lied 'O sole mio'. Buiten het stadion keken 40.000 jongeren op beeldschermen naar de bij eenkomst. De aartsbisschop van Napels, kardinaal Miche- le Giordano, constateerde trots dat de paus meer belang stelling trok dan waarop de voetbalclub Napoli normaliter mag rekenen. Bij een bezoek aan de wijk Scampia aan de rand van Na pels, waar 100.000 mensen in noodwoningen zonder vol doende sanitaire voorzienin gen leven, werd de paus na drukkelijk met de problemen van de stad geconfronteerd. Hij riep „in naam van God" allen op eraan mee te werken dat ook de bevolking van Scampia een toekomst van veiligheid, welvaart en vrede tegemoet gaat. MOSKOU Mannen kunnen in de Russische Federatie, de grootste re publiek van de Sovjetu nie, de militaire dienst op godsdienstige gronden weigeren en in plaats daarvan een vervangende dienst vervullen. De ker ken hebben het recht godsdienstonderwijs te geven op staatsscholen. Dat zijn enkele bepalingen in de godsdienstwet die de krant 'Sovjetskaja Rossija' dit week einde heeft gepubliceerd. De wet geeft de kerken onder meer op het gebied van het godsdienstonderwijs veel meer ruimte dan de wet voor de gehele Sovjetunie die vori ge maand door de Opperste Sovjet werd aanvaard. De nieuwe wet van de Russi sche Federatie maakt een ein de aan de bevoorrechting van het atheïsme. Zij garandeert de burgers van de republiek niet alleen het recht op hun eigen levensbeschouwing, maar staat de gelovigen ook toe propaganda voor het ge loof te maken. De juridische status van de kerken is in de wet duidelij ker geregeld dan in die van de Sovjetunie. Elke parochie of gemeente heeft rechtsper soonlijkheid en kan beslissen zich van een kerkverband los te maken zonder dat zij al haar bezit aan dat verband moet afstaan. De plaatselijke kerken moeten niet meer bij de gemeente worden geregi streerd, maar bij de juridische autoriteiten. De opstellers van de wet hopen zo willekeur bij de registratie te voorkomen. De regering van de Russische Federatie verplicht zich kerk gebouwen die cultuurhistori sche waarde hebben, aan de kerken terug te geven en mee te helpen bij de restauratie er van. De wet noemt het ontoe laatbaar dat kerkelijke ruim ten worden gebruikt voor „at heïstische doeleinden". Gelo vigen kunnen op grote kerke lijke feestdagen vrij krijgen, als zij daar in groten getale om vragen. De status van de nieuwe wet tegenover de godsdienstwet van de Sovjetunie is voorals nog onduidelijk. Nog onlangs onderstreepte Sovjetpresident Michail Gorbatsjov, dat de wetten van de Sovjetunie voorrang hebben boven die van de afzonderlijke republie ken. Drs. J. Schouten voorzitter Radboud UTRECHT De rk bisschoppenconferentie heeft drs. J.J. Schouten benoemd tot voorzitter van de Radboudstichting, die zich ten doel stelt de dialoog tussen het rooms-katholieke geloof en de wetenschap te bevorderen. Schouten (64) was tot vorig jaar voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond (KNBTB). Hij is Eer ste Kamerlid voor het CDA. Sinds het midden van de jaren tachtig is hij bestuurslid van de Radboudstichting. Oorspronkelijk zou dr. E.M.H. Hirsch Ballin, hoogleraar staatsrecht aan de Katholieke Universiteit Brabant, voorzitter van de Radboudstichting worden als opvolger van prof.dr. "I.W. van Spiegel. Maar de benoeming van Hirsch Ballin tot minister van justitie in het huidige kabinet noodzaakte de stichting een andere voorzitter te zoeken. De Radboudstichting onderhoudt bijzondere leerstoelen aan rijksuniversiteiten in ons land. Verder geeft de stichting fi nanciële steun aan vormingsinitiatieven van katholieke stu denten in het wetenschappelijk onderwijs en aan het pasto raat onder studenten. Algemeen belang en onderv HeT onderwijs heeft de afgelopen weken herhaaldepe in het brandpunt van de belangstelling gestaan: de r satie op het ministerie van het duo Ritzen en Wa] OV-jaarkaart, de positie van kleuters in de basissctf schaalvergroting in het basisonderwijs en de voorstell scholen voor gewoon basisonderwijs en die voor specibre! derwijs onder één bestuur te brengen. Het is begrijpelijk dat onderwijs zo in de schijnt staat. Niet alleen om financiële redenen (de begrotij Ritzen beloopt een en dertig miljard gulden!), maar c wege de menselijke belangen. Want daar gaat het t pale om bij onderwijs; het belang van onderwijs k£ betreft niet gauw worden overschat. In de toelichting op de begroting van het komende^' inmiddels besproken in de Tweede Kamer zegt d« ter van onderwijs dat de behartiging van het algem lang aan de overheid is opgedragen en dat hij die woordelijkheid ten aanzien van onderwijs niet zal oij Naarmate de problemen toenemen moet de overheid i en alerter zijn om haar verantwoordelijkheid om te i beleid. De overheid kan onmogelijk haar verantwoordelijk! leven door middel van steeds gedetailleerdere regelge controle daarop. Waar het op aankomt is overhevel 5 taken naar 'het veld' (lump sum-financiering, bijvoo maar dan wel binnen strikt gestelde doelen. Alleen 1 duidelijke grenzen en met heldere formuleringen vai1}6 wenste resultaten kan de overheid haar verantwoi heid voor het algemeen belang waarmaken. LETTERLIJK schrijft Ritzen: „Wat absoluut nood blijft, is dat de rijksoverheid de doelen aangeeft die bereiken en daarbij de middelen ter beschikking stelt derwijsinstellingen of overige publiekrechtelijke orga dig hebben om deze doelstellingen te realiseren. He [en niet aan de rijksoverheid deze doelstellingen zélf te zenlijken. Het is wel haar taak te zorgen dat ze wordi aliseerd". ijs! pr EeN belangrijk begrip in deze redenering is het 'al belang'. De overheid stelt kennelijk vast hoe dat wordt ingevuld en dicteert vervolgens hoe dat h wordt gediend. De vrijheid van de bijzondere scholerr J gen beleid te maken, om eigen doelstellingen te form dreigt in zo'n redenering onder druk te komen staandT confessioneel onderwijs groeit immers het bewustf doelstelling en vorm van het onderwijs vooral vooiÉ uit levensovertuiging, uit een visie op mens en werelj|J eerste plaats moet dééraan op concrete wijze vormi gegeven en niet aan zoiets vaags als 'het algemeen U, EeN overheid die het algemeen belang gebruikt al en als legitimatie, dreigt zich te keren tegen mensen pen die bijvoorbeeld om redenen van een visie op i wereld dan ook niet binnen de 'algemene opinie' pa buiten 'het belang van de meerderheid' treden en iQ derwijsopvattingen dan ook buiten de kaders vallei minister voor ogen heeft. lem HET economisch belang van het onderwijs wordt d^vQ jaren erg beklemtoond en als vanzelfsprekend lijkt dr n, ter deze opvattingen 'van «algemeen belang' te achtf nu, het is van grote betekenis dat er scholen blijvf kinderen niet ter sprake komen in eenzijdige en fuif Q termen van 'de samenleving' of van 'een economisj Europa', maar waar ze tegemoet worden getreden iir-- sef dat het bij onderwijs en opvoeding gaat om V mens'. L{ Brieven graag kort an duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor inge; stukken te bekorten. Ministers bij Sonja Zelfs als negen ministers aan tafel zitten voor Sonja's. praat programma blijft de stelling overeind dat televisie een ver strooiend medium is. In een lacherig sfeertje leverden de kabinetsleden een bijdrage aan het 65-jarig bestaan van de VARA, ooit begonnen als ar- beidersomroep, maar nu ge woon een concurrent van AVRO, TROS en Veronica. De negen ministers (6 PvdA, 3 CDA) waren een avondje uit en hadden dan ook geen moei te met de simpele vragen van Sonja, die giechelend vaststel de dat ministers ook maar ge wone mensen zijn. Langza merhand hoeft het ons niet meer te verbazen dat politici op het televisiescherm goed overkomen. Ze hebben inmid dels allemaal wel een cursusje gevolgd. Wat nu nog moet ver beteren is het woordgebruik in de politiek. Terecht L Sonja een recente vol Lubbers die door niera zijn begrepen. Lubbeij^s de het woordgebruilwen dat wordt verstaan dol nen tegen wie hij spri met jargon bedoelt zoals Van Dale dat I omschrijft, voor omrit moeilijk verstaanbar^ vak- of groepstaal, eerste betekenis van j koeterwaals, brabbelijari eerlijk gezegd sloeg deQve Lubbers meer op de ejtsse tekenis. Pas wanneejjo ters, kamerleden en ke die in hoogheid zijnjje zich bij hun dagelijt van gewone-mensentaj 0| nen, komt de politiek bij de mensen. WantLrei derde van de Ned&shi vindt dat het niet uitwj Z( je gaat stemmen, mo(ari< politici droef stemmeiT B. de Vries, kg c VOORSCHOTEN. hg fen Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service f Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u in Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr van 18 00 tot 19 00 u. op za van 14 00 tot 15»" k Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTWrl Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-gup per maand f. 24,85 per maand r per kwartaal f. 74,10 per kwartaal j ju per jaar f. 284,50 per jaar LT-n Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. hA Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244. rp Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. jfl Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijf 070 - 3902 702. AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2