w ijzelaars dringen ian op actie regering vandaÏT 6 6 8 PREI EN SPEKLAPJES Incidenten bij troonbestijging Gladio Ruim 100 km file door dichte mist 3 7 7 Baghdad wijst Arabische top van de hand 1.49 14 en Gratis £cidócSomont Maandag 12 november 1990 82ste jaargang no. 24878 Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: f.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. 5 nummers f. 1,35 Veel bewolking. Vooral in de middag of avond af en toe re gen. Temperaturen ongeveer 11 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, matig, aan de kust later af en toe krachtig. enaar bedreigde Leids PvdA-kamerlid N/DEN HAAG Een 27-jarige Hagenaar heeft toegege- t hij in de nacht van maandag op dinsdag vorige week jiten heeft ingegooid van de woning van het PvdA-ka- F. Leijnse aan de Leidse Boerhaavelaan. die zei namens het „Werklozenfront Nederland" te i meldde zich korte tijd daarna telefonisch bij de Leidse met de mededeling dat het daar niet bij zou blijven en dat bom zou afgaan. De politie liet daarop voor de zekerheid lizen ontruimen. De Hagenaar werd vrijdag in zijn woon- aangehouden. Hij heeft ook verschillende andere bedrei- aan het adres van de PvdA en van prominente PvdA'ers iven, onder wie de Haagse ex-wethouder Van Otterlo. een woordvoerder van de Haagse politie maakte de zijn aanhouding een zeer verwarde indruk. De Hage- 'u tot zijn daden gekomen zijn uit woede over uitlatingen prominente PvdA'ers Kok en Wöltgens over de manier langdurige werklozen via strafmaatregelen aan het noeten worden gezet. Hij is zelf langdurig werkloos. Na is de Hagenaar op vrije voeten gesteld. Tweede Kamer wil openheid over geheime organisatie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meer derheid van de Tweede Kamer vindt dat de rege ring opening van zaken moet geven over het mo gelijke bestaan van het mysterieuze NAVO-net- werk 'Gladio'. CDA, PvdA, VVD en D66 wil len weten in hoeverre de politieke controle op de geheime organisatie is ge regeld. Het bestaan van het netwerk, bedoeld om sabotage-acties te kunnen plegen na een even tuele Sovjet-bezetting van Eu ropa, lekte vorige week uit door publicaties in België en Italië. Volgens de Italiaanse premier Andreotti is er ook in Nederland een Gladio-cel ac tief. Het ministerie van defen sie in Den Haag onthield zich het afgelopen weekeinde van elk commentaar. De vice-voorzitter van de ka mercommissie voor defensie, Frinking (CDA), reageerde verbaasd op de onthullingen over Gladio. Hij bracht het nieuws in verband met de ge heime wapendepots die in 1980 en 1983 in ons land werden ontdekt en waarover het mi nisterie toen zeer geheimzin nig deed. „De depots zijn in middels ontmanteld. Ik vraag me wel af of een organisatie zoals Gladio, als die nog be staat, nog wel nodig is in de huidige tijd". Groen Links vraagt morgen een spoeddebat aan met minis ter Ter Beek van defensie, zo heeft een woordvoerder van fractieleider Beckers aange kondigd. CDA, PvdA, VVD en D66 willen de kwestie bespre ken in de vaste commissie voor de veiligheids- en inlich tingendiensten, waarin de voorzitters van de vier groot ste kamerfracties zitten. Deze commissie moet 'staatsgevoeli- ge' informatie onder zich hou den en mag alleen grote lijnen aan de kamer rapporteren. Volgens Frinking is in de rap porten van de commissie tot op heden nooit sprake geweest van een Gladio-achtige organi satie. Het CDA-kamerlid ^oernde het gisteren in het Avro-journaal van wezenlijk belang of de politiek grip heeft op de organisatie. „Zonder po litieke controle is het onbe staanbaar dat zo'n club in ons land functioneert". Trouwen op eiland steeds meer in trek WEST-TERSCHELLING Steeds meer Nederlanders trouwen op een van de Wad deneilanden. Al jarenlang zijn de eilanden erg in trek bij bruidsparen, maar het afgelo pen jaar is het aantal huwelij ken er sterk toegenomen. Dat heeft er op het gemeentehuis van Terschelling zelfs toe ge leid, dat een extra ambtenaar voor de burgelijke stand moest worden benoemd. Ook op Ameland is het aantal huwelij ken het afgelopen jaar explo sief gegroeid, maar tot bijzon dere maatregelen heeft dat nog niet geleid. 5ELGIE BEREIDT MISSIE VOOR ;USSEL/DEN HAAG In het Belgische par- nent worden voorbe- lidingen getroffen een missie naar om de vrijlating meer Belgische gij- ilaars te bewerkstelli- en. De Nederlandse CBjjzelaars in Irak drin- en er op aan dat ook mjp Nederlandse rege- weeing actie onderneemt, chillaarnaast deden de jleelQ-ministers van bui tenlandse zaken van- k teaag in Brussel een op de vijf Magh- om gijze- wiaars vrij te krijgen, oun zoal6 minister van Jitenlandse zaken Mark yskens maakte gisteren 5or de televisie bekend fets tegen een missie te -jïbben mits deze met puur ^jjmanitaire en geen poli tieke doeleinden naar Bagh dad gaat, in overeenstem ming met de besluiten van de Verenigde Naties en de Europese Gemeenschap. De EG-landen hebben echter niet alleen afgesproken geen officiële delegaties naar de Iraakse leider Sad dam Husayn te sturen, maar ook afgeraden „andere" missies te sturen. Nederland houdt zich tot nu toe vast aan het EG-besluit. De Nederlandse gijzelaars verwijten de de regering te passief te blijven. In een open brief aan premier Lubbers schrijven ze dat de Nederlandse overheid nu actie moet ondernemen. Woordvoerder Pieter van Thiel zei dat hij en zijn lot genoten steeds minder be grip kunnen opbrengen voor de afwachtende hou ding van de Nederlandse regering. Het ministerie van buitenlandse zaken wilde vanmorgen niet reageren op *de steeds dringerder oproep van Nederland Minister Eyskens Ook de psycholoog drs. M. Hendrix, die namens WVC werkt aan de opvang van de ex-gijzelaars, zou graag zien dat er een missie naar Bagdad gaat om de daar nog vast zittende Nederlanders vrij te krijgen. Hendrix vindt het moeilijk om op de kwestie in te gaan: „Ik zit in een heel moeilijke posi tie, ik ben psycholoog en ambtenaar. Als psycholoog vind ik zo'n missie erg be langrijk. Hoe langer die mensen daar zitten, hoe groter de schade wordt." De EG-ministérs van bui tenlandse zaken gebruikten vandaag de al lang geplande ontmoeting in Brussel met de Maghreb landen, Alge rije, Tunesië, Libië, Marok ko en Mauretanië, om de praten over de situatie in de Golf. Bij pogingen gijzelaars vrij te krijgen hopen ze vooral op medewerking van Tunesië en Algerije, twee landen die normale betrek kingen met Irak onderhou den. Pagina 4: „Er moet op re geringsniveau gehandeld worden" 'J™ "■lode Kruis informeert familieleden gijzelaars IEN HAAG/LEIDEN Het Rode Kruis heeft ilieleden van de Ne- ëiiandse gijzelaars in laghdad uitgenodigd lorgen naar Den Haag va.ne komen. Ze worden uitgebreid geïnfor- hetjieerd over de toestand t waarin de gijzelaars dejerkeren. Dat gebeurt >chtpor onder anderen de idse arts A.W.J. Teu- oorissen die vorige week ufo-itvoerig heeft gespro- sten I and_ ken met alle gijzelaars, uitgezonderd het am bassadepersoneel en de 104 baggeraars die in Irak verblijven. Volgens Teunissen zijn veel gijzelaars in Baghdad er be roerd aan toe, vooral dege nen die oorspronkelijk uit Kuwayt komen. „Ze zijn niet fysiek ziek, maar ze staan onder grote mentale druk. Zeker nu inmiddels vrienden, kennissen en col lega's het land wel hebben mogen verlaten voelen ze zich eenzaam, in de steek gelaten. Ze hebben geen werk, geen dagindeling, en kelen geen inkomen. Ze kunnen hun voortdurende latente angst niet beleven en verkeren daardoor in een toestand van permaten- te onzekerheid, uitzichtloos heid en machteloosheid". Teunissen is zeer bezorgd over het lot van de gijze laars, inclusief de bagge raars: „De baggeraars heb ben nog twee weken werk, dan loopt hun contract af. Ze denken dat ze daarna naar huis mogen. Anderen zijn daar sceptisch over. Dat kan ik me wel voorstellen. Ook het contract van de drie Nederlandse artsen on der de gijzelaars, onder wie de zoon van dominee Wou ters van het Comité Gijze laars Vrij, is afgelopen, maar zij mochten evenmin naar huis". Pagina 4: Rode-Kruisarts Ton Teunissen: „Het kar wei is nog niet af" De rijkspolitie neemt poolshoogte op de A4 bij het Prins Clausplein, waar vanmorgen zeven auto's met elkaar in botsing kwamen. FOTO: MILAN KONVALINKA DRIEBERGEN Als ge volg van de dichte mist, die zich in het hele land voordeed, ontstond van morgen in totaal meer dan honderd kilometer file. Het verkeer op de A4 van Amsterdam naar Den Haag stond rond negen uur hele maal vast. Een uur later kwa men zeven auto's, waaronder één aceton-tankwagen, met el kaar in botsing bij de afslag Leidschendam, voorbij het Prins Clausplein. Er zijn enke le lichtgewonden. In verband met ontploffingsgevaar zette de politie de rijbaan af. Verder deden zich tijdens de mist nauwelijks ongelukken voor. De schrik van de ver- keersramp in de mist van vo rige week op rijksweg 16 zat er kennelijk nog in, aldus de rijksverkeersdienst in Drieber gen. Op dat punt bij Breda, waar vorige week acht doden vielen, ontstonden vandaag al vroeg in de ochtend files. De verkeersdienst trok de conclu sie dat de automobilisten het ook daar voorzichtig aan de den. Tot deze mistige morgen was dat op rijksweg 16 echter nog niet het geval. De Bredase politie constateerde aan de hand van een vrijdag gehou den snelheidscontrole dat het rijgedrag van de automobilis ten niet was veranderd. De meeste auto's hielden onvol doende afstand, waarbij perso nenauto's gemiddeld 125 km per uur reden en vrachtauto's bijna 95. 18 PAGINA'S Mislukt Willibrordjaar a krijgt toch nog 1 vervolg m CDA zet coalitiepartner verder onder druk Regering VS is m Noriega liever K kwijt dan rijk V Carnavals verenigingen hebben nieuwe prins Glastuinbouw in Rijnstreek moet ruimte krijgen Onvrede leidt tot scheuring bij Meldpunt Discriminatie Leiden Inbrekers slaan toe in Leidse regio 'Vermeer'- schilderij Van Meegeren wordt geveild GEESTELIJK LEVEN/OPINIE. BINNENLAND BUITENLAND OMGEVING LEIDEN KUNST/RTV RADIO- EN T V -PROGR WEER/PUZZEL/MENU 9 SPORT 11 t/m 18 9 BAGHDAD Irak is wel bereid tot een dialoog over de Golfcrisis, maar de voorwaarden die het bewind van Saddam Hu sayn verbindt aan deelna me aan een Arabische topconferentie zijn zo veelomvattend, dat de op roep daartoe door Bagh dad in feite is afgewezen. De Marokkaanse koning Has san richtte gisteren onver wacht een dringende oproep aan de Arabische leiders spoe dig bijeen te komen voor een top, om zo een dreigende oor log in het Golfgebied te voor komen en „vrede een laatste kans te geven". Volgens Irak speelt Marokko op deze wijze de anti-Iraakse coalitie juist in de kaart. Het topoverleg zou dienen als een dekmantel voor „een Amerikaans-zionistische aanval" tegen Irak. Het regi me in Baghdad is echter wel bereid tot een dialoog, zo bleek uit een interview dat de Britse televisisezender ITN gisteren had met Saddam Husayn. De Iraakse president riep daarin op tot veelomvattende vredes besprekingen gericht op regio nale veiligheid en met de Palestijnse kwestie bovenaan de agenda. Op de vraag van ITN of hij zich zou terugtrek ken uit Kuwayt, antwoordde Saddam Husayn ontwijkend bereid te zijn „tot een diep gaande dialoog over de vereis ten voor veiligheid in ons ge bied". Pagina 5: Israël bereid ruzie met VN bij te leggen rdwijkerhout mag huizen wen aan Duindoornstraat HAAG/NOORDWIJ- UT Aan de Duin- aat in Noord wijker- ag worden gebouwd. van State heeft van- het verzoek om schor- de bouwvergunning, onenden hadden ge- afgewezen. De omwo- spanden bij de afde- htspraak van de Raad een spoedzitting aan oorkomen dat op een grond aan de Duin- aat veertien woning- ïngen en tien premie koopwoningen worden ge bouwd. De Noordwiikerhou- ters vrezen waardedaling van hun huizen, een onaanvaard bare verhoging van de par keerdruk en aantasting van de groenverziening in de wijk.. Bovendien waren zij boos dat al met kappen van een aantal bomen was begonnen voordat de Raad van Statezaak was af gerond. Nu de Raad van State het schorsingsverzoek heeft afgewezen zal vandaag al wor den begonnen met de bouw. enaar gewond door zwaardslag N AAN DEN RIJN Een 24-jarige Alphenaar heeft za- ond een diepe snijwond in zijn rechterhand opgelopen een klap met een zwaard probeerde af te weren. De rond kwart over zes met zijn auto het parkeerterrein rgostraat op. Op het moment dat hij zijn voertuig wilde werd hij door vier jongens lastig gevallen. Een van de Alphenaar een klap op zijn neus. De automobilist dader daarop te grazen nemen, maar die kreeg van zijn een circa zestig centimeter lang zwaard aangereikt. Hij e de Alphenaar daarmee voor zijn hoofd te slaan. De kte op tijd, maar raakte wel aan zijn hand gewond. Op ent dat een andere auto het parkeerterrein kwam oprij- chtten de vier daders. aangereden eigen auto AAG Een 47-jarige r is zaterdagmiddag Frederik Hendriklaan en door zijn eigen was onder de motor kap aan het morrelen wegens startproblemen. Omdat de auto met automatische trans missie niet in zijn vrij stond, schoot deze naar voren toen de motor aansloeg. De man raak te daarop bekneld tussen zijn eigen auto en een daarvoor ge parkeerde wagen. De Hage naar is in het Westeinde Zie kenhuis aan zijn verwonde knie behandeld. (ADVERTENTIE) Keizer Akihito en keizerin Michiko na de officiële troonbestijging in Tokyo. 1 FOTO: AP Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Prei, kilo Speklapjes zonder zwoerd, 500 g &t4§"3.99 C QQ kilo ®<s<s®&99 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. TOKYO Japanse links- radicale groepen hebben vanmorgen met het afvu ren van zelfgemaakte gra naten geprotesteerd tegen de troonbestijging van keizer Akihito (56). Sommige projectielen kwamen terecht op een kilometer van het paleis, op het moment dat keizer Akihito, tijdens een kleurrijke plechtigheid, de Chrysanten Troon besteeg en daarmee officiëel de 125e kei zer van Japan werd. Akihito beloofde de grondwet van Ja- zijn functies te zullen uitoefe nen als „symbool van de staat en de eenheid van het volk". Het ritueel werd afgesloten door premier Toshiki Kaifu, die de Japanse aanwezigen voorging in het driemaal uit roepen van de kreet „Banzai", de wens voor een lang leven. De plechtigheid vond plaats in gezelschap van 2.500 gasten onder wie koningen, presiden ten en prinsen. Onder de aan wezigen was ook kroonprins Willem-Alexander. De troon bestijging was omgeven met uiterst strenge veiligheids maatregelen. Vijf rij-ontzeggingen bij regionale alcoholcontrole ALPHEN AAN DEN RIJN Vijf automobilisten hebben in de nacht vap zaterdag op zon dag een rijontzegging gehad. Dat is het resultaat van een re gionale alcoholcontrole die de politie van Alphen aan den Rijn in samenwerking met de rijkspolitie van Zuid-Holland Midden in Alphen en Hazers- woude uitvoerde. In totaal werden 392 automobilisten ge controleerd. Daarvan moesten twaalf zich op het bureau mel den voor een ademanalyse. Uiteindelijk bleken er vijf te veel gedronken te hebben. Alphenaren mishandeld ALPHEN AAN DEN RIJN Twee Alphenaren van 21 en 22 jaar oud zijn zaterdagnacht even na twee uur door vijf a zes onbekende jongens in el kaar geslagen. Als gevolg daarvan moest de 22-jarige man naar het Rijnoordzieken- huis voor behandeling. De twee werden nabij het kruis punt Churchilllaan/Panne- werk door de groep aangeval len. De 22-jarige kreeg daarbij klappen in het gelaat. Op het moment dat de twee aangifte bij de politie wilden doen, zak te hij als gevolg daarvan in el kaar. De 21-jarige man bleef ongedeerd. De politie zoekt ge tuigen. De intocht der gladiatoren (of moet het gladiotoren zijn?) mag dan aan ieders aandacht zijn ontsnapt, met hun uittocht gebeurt dat beslist niet. Daar zal de Tweede Kamer wel voor zorgen. Die wil nu im mers volledige openheid over de zeer geheime orga nisatie Gladio, die mogelijk ook in ons land be staat. De bedoeling was het de Russen bij een eventuele bezetting zo lastig mogelijk te maken. Zoiets kan niet meer in een tijd van de perestrojka en glasnost. Binnen twee weken lezen we het ant woord op vragen hierover in de Leidse Courant. Precies de tijd van een proefabonnement. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Voorl.: I Straat: J Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2'501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 I Indien daartoe aanleiding bestaat, lean een verzoek om een proefabonne

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1