'.Het is makkelijk schieten ipp mensen met 'n uitkering JJOCIALE DIENSTEN BEGRIJPEN VERWIJT WÖLTGENS NIET s/[ammoetfusie brengt toch goedkopere verzekeringen Binnenland CeidócSommit ZATERDAG 10 NOVEMBER 1990 PAGINA 7 7?£N HAAG Wöltgens aftelt geen onzin, zegt de 27*ecteur van het arbeids bureau. Wöltgens moet 52^t zulke ongenuanceer- 59j en zelfs ergerlijke din- 19Ï1 zeggen, vindt de di- 36^teur van de sociale %nst. De ene directeur, 37i Amsterdam, zou het Jjjjaag zo zien: wie geen i92)rk heeft krijgt voortaan 194eds voor één maand uitkering en moet aan 4jjt eind daarvan heel ggjed kunnen aantonen 43jt hij recht heeft op een 1jJ}kering voor de volgen- 41j maand. De andere di- Mpteur, in Leiden, maakt ijjh een beetje kwaad: fet heel hard 'boe!' roe- gii, krijg je echt geen Hlinsen aan het werk". ^Irrouw S. Noorman wil tag duidelijk zijn. Als direc- 8^r van de sociale dienst in 1fden kent ze aanzienlijk 2jJer mensen die aan het werk jflen maar voor wie geen jan is, dan mensen die wel 101 het werk kunnen maar 15wi zin hebben. „Ik vind het Jjt schandalig als men erop Jspeelt dat mensen met een 3*ering allemaal lapzwansen 3T, zegt ze. „Dat waren ze* in de tijd dat Ruding zijn 195jatingen deed en dat zijn ze 3ook niet". enige waarin ze Wöltgens I54jk geeft, is dat de situatie Jes jaar is veranderd. „Toen Sing zijn uitspraak deed, 7fen er eenvoudig geen ba- 21. Toen kon je mensen wel 19|ngen honderd sollicitatie- ^ven in de week te schrij ft, maar je wist dat dat vol- 9»kt zinloos was. Nu is dat 7|ers. Er is meer kans op een jjin, dus mag je meer van 3pen eisen. Dat doen we f,. Als iemand ten onrechte 5?i baan weigert, krijgt hij of tninder uitkering". Is mensen bij de heroriënte- «sgesprekken bij het ar- 2«sbureau niet komen opda- 2, kunnen ze daarvoor wor- ifl gestraft. Die gesprekken bedoeld om te kijken of Het was een mooie zin. „Waar de berekenende burger en een lakse overheid elkaar ontmoeten wordt de publieke moraal ver malen". Thijs Wöltgens, fractievoorzitter van de PvdA nota bene, bedoelde er iets lelijks mee: menig burger die een uitke ring heeft loopt de kantjes er af en de sociale dienst doet daar niets tegen. Dat kan en mag niet meer; wie een baan weigert moet maar minder of zelfs geheel geen uitkering krijgen. Joop den Uyl moet zich hebben omgedraaid in zijn graf. Zes jaar gele den kritiseerde de toenmalige PvdA-leider fel en gedreven der gelijke „borrelpraat van mensen die het goed hebben". Het mik punt was toen Onno Ruding, volgens wie werklozen zich er met een Jantje van Leiden vanaf maakten en liever thuis zaten bij tante Truus. Krijgt hij alsnog gelijk? „Wöltgens heeft eerder ge lijk dan Ruding, maar het blijft ergerlijk te roepen dat mensen met een uitkering allemaal lapzwansen zijn". mensen die langdurig werk loos zijn weer kans hebben op een baan. Dat nemen wij se rieus, dus moet de werkloze dat ook doen. Op dat soort za ken zijn we alert, en als daar voor reden is, grijpen we in. Wöltgens zegt van niet, hij wil de sociale diensten eens flink door elkaar rammelen. Daar mee zit hij dus fout". Opleiding Er zijn meer mensen dan er banen zijn, dus heeft niet ie dereen werk. Niettemin zijn er ongeveer 150.000 vacatures en volgens Wöltgens, maar ook volgens zijn collega's Brink man (CDA) en Bolkestein (VVD>, is het te gek voor woorden dat die niet worden opgevuld. Voor mevrouw Noorman is de oorzaak een voudig: de mensen hebben de opleiding niet om die banen aan te kunnen. „Er worden bijvoorbeeld enorm veel ambachtslieden gezocht, maar een goede bak ker of iemand die fijnmetaal kan bewerken is in geen vel den of wegen te bekennen. Dan kun je wel tegen een on- geschoolde zeggen: solliciteer bij die bakker, anders gaat je uitkering omlaag, maar dat is toch quatsch, dat kun je toch niet in alle redelijkheid eisen". Een ander probleem waaraan volgens Noorman nu eindelijk eens aandacht moet worden besteed, is de houding'van de werkgevers. Want die staan helemaal niet te trappelen om iemand in dienst te nemen die werkloos is geweest. „Bedrij ven hebben jarenlang het neusje van de zalm gehad van de beroepsbevolking. Werkge vers konden kiezen en zijn daardoor enorm verwend. Ze vinden het maar niks als er een werkloze komt die weer moet wennen, die zeker in het begin niet alles even soepeitjes doet. Werkgevers moeten le ren hoe ze met werklozen moeten omgaan. Dat kunnen ze nauwelijks, zodat veel ex- werklozen er weer snel uit vliegen. Nou, probeer diè daarna dan maar weer eens een baan aan te praten. Lo gisch, dat die mensen niet staan te trappelen. Maar moet je ze dan wel meteen maar korten op hun uitkering of ze die uitkering zelfs helemaal afnemen? Kom nou toch". Plekje Directeur Van Ravensberg van het gewestelijk arbeidsbu reau in Amsterdam vindt dat de grens wel is bereikt; zoveel vacatures en toch zoveel men sen zonder werk, dat kan niet. „Het begrip 'passende arbeid' moeten we onderhand maar eens overboord gooien", zegt hij. „Het idee is achterhaald dat er voor iedereen wel er gens een (werk)plekje is. Zo'n individuele aanpak werkt niet meer, daarom denk ik dat het beter is dat de overheid een paar duidelijke regels stelt, die wij vervolgens toepassen. Dan kun je van meet af aan zeggen hoe de zaken er voor staan: geen uitkering, tenzijAl leen als iemand zwaarwegende argumenten heeft krijgt hij of zij een uitkering. Anders: pech gehad". „Het arbeidsbureau moet wel de kans krijgen te bemiddelen, maar als iemand na school geen baan kan krijgen, moet je niet zeggen: alsjeblieft, hier heb je een uitkering en het beste ermee. Op die manier maak je mensen passief, krijg je het hangmat-effect zoals prof. Albeda dat noemt. Het idee dat die mevrouw of me neer van het arbeidsbureau het wel voor je regelt, is dode lijk, dan maak je patiënten van ze. Vergeet niet, dat voor al jongeren die drie maanden achtereen een uitkering heb ben gehad vrijwel niet meer aan het werk komen". Van Ravensberg zegt dat werklozen niet in de rij staan om een baan aan te nemen. Hij vraagt zich af hoe je ze toch kunt motiveren. Nief door ze zes weken 'een klere-eind' van huis bollen te laten pellen, maar door ze betere voorlich ting te geven, door ze kennis te laten maken met een bedrijf dat mensen zoekt. Van Ra vensberg: „Amsterdamse jon geren van etnische minderhe den hebben een enorme af keer van werk in de industrie. Hun ouders hebben er ge werkt en tegen hun kinderen gezegd dat zij dat niet moeten doen. Want wat zijn ze dan op geschoten, als ook hun kinde ren slecht betaald en laag ge waardeerd werk moeten doen? Tegelijkertijd zit de industrie, vooral de metaal, te schreeu wen om mensen. Als je die jongeren meer vertrouwd kunt maken met het werk en als ze verplicht worden Nederlands te leren, zullen ze, denk ik, dat werk toch eerder aanpakken. Daarbij zou je ze moeten ga randeren dat als ze die baan aannemen, ze ander werk krij gen als ze onverhoopt die eer ste baan verliezen. Óp die ma nier stimuleer je mensen". Pijlers Het bestrijden van de werk loosheid is één van de pijlers van de sociale vernieuwing. Daarmee hebben de gemeen ten, en dus de sociale diensten, nog amper een begin kunnen maken omdat de regelingen pas per 1 januari van kracht worden. „Beter is het", zegt S. Noorman, „als mensen als Wöltgens om te beginnen eens twee jaar wachten met roepen. Laten ze de gemeenten die tijd gunnen om projecten op te zet ten. Daarna mogen ze kijken wat we er van terecht hebben gebracht en dan mogen ze ook kritiek leveren". „De sociale diensten hebben de afgelopen jaren bewezen dat ze mensen aan het werk kunnen helpen. En niet zo'n beetje ook: het aantal werklo zen is aanzienlijk teruggelo pen! Dat is het gevolg van een degelijke, zakelijke aanpak en niet van gelapzwans. Ik be grijp het wel, politici vinden dat de werkloosheid sneller moet afnemen, want dat be spaart ze geld. Best, allemaal best, maar dan moeten ze geen onheuse beschuldigingen uiten aan het adres van werklozen en de sociale diensten". „Laat ik een voorbeeld noe men. In Leiden zijn we begon nen met een project voor der tig Turkse en Marokkaanse vrouwen die een opleiding volgen voor kraamverzorgster. Die opleiding duurt anderhalf jaar, maar daarna zijn deze vrouwen verzekerd van een baan. Dat is éen enorme in spanning, waardoor pas na lange tijd werklozen aan werk worden geholpen en waardoor het totale aantal werklozen nauwelijks zichtbaar afneemt. Het is echter niet redelijk om te zeggen dat die vrouwen morgen een baan moeten heb- Aan de slag Directeur Van Ravensberg van het arbeidsbureau in Am sterdam ziet het simpeler: „Er is werk, dus aan de slag. Jam mer voor veel jongeren, maar ze zullen niet meer zoveel no ten op hun zang moeten heb ben. Ze zullen er vrede mee moeten hebben dat ze in het begin niet zo gek veel verdie nen, dat ze er geen auto aan over zullen houden. Maar als we hun de garantie kunnen geven dat ze ook na een eerste, misschien wat vervelende baan absoluut een tweede baan krijgen, gaat het misschien toch wat makkelijker". „Ik vind het echt schandalig als men erop zinspeelt dat mensen met een uitkering allemaal lap zwansen zijn", zegt mevrouw S. Noorman, directeur van de sociale dienst in Leiden. foto: wim van noort Mevrouw Noorman: „Zo sim pel werkt het niet. Dat helpt echt niets. We zullen veel cre atiever met de problemen moeten omgaan. Sociale dien sten doen dat al. Vroeger was alles gericht op de uitkering; als er iemand voor het eerst kwam, ging het gesprek hele maal daarover. Tegenwoordig gaat het volledig over de mo gelijkheden aan werk te ko- „Dat moet je niet doen in de trant van: hup, niet zeuren. Alsof die werkloze het zo leuk vindt dat-ie geen baan heeft. Ja, natuurlijk, ze zijn er. maar de overgrote meerderheid wil dolgraag aan de slag, liever vandaag dan morgen. Waarom geloven veel mensen me toch niet als ik dat zeg? Denken die echt dat het zo leuk is om met een uitkering een gezin of een paar kinderen te onderhou den? Die hele discusie over de nieuwe armoede is niet zo maar ergens vandaan geko men, hoor. Het is blijkbaar makkelijk schieten op mensen met een uitkering". DICK HOFLAND ÜWELIJK N ATION ALE - NEDERLANDEN EN NMB POSTBANK GOED VOOR CONSUMENT gigant als de Postbank te over- Creativiteit De fusie tussen NN en de NMB Postbank zal, zo ver wacht Scheffer, een impuls ge ven aan een hele reeks nieuwe financiële produkten zoals nieuwe spaar-, beleggings- en verzekeringsvormen. De crea tiviteit die de samenwerking tussen verzekeraars en ban kiers losmaakt lijkt wat dat betreft onbegrensd. De tussen personen krijgen met de regel maat van de klok modieus ge klede heren en dames over de vloer die weer een nieuw fi nancieel produkt komen aan bieden. Met de komst van de NMB Postbank in de verzeke ringswereld zal de consument vermoedelijk nog meer te kie zen krijgen. Scheffer: „Wij als verzeke ringsbemiddelaars staan onder grote druk om meer bankza ken te gaan doen, want spa ren, beleggen en verzekerin gen komen steeds dichter bij elkaar te liggen. De klant zelf wil ook het liefst al zijn zaken aan één loket doen. Het is een trend die niet te keren is. Om op de nieuwe taken voorbereid te zijn hebben wij een hele reeks cursussen voor onze le den in de steigers gezet, in sa menwerking met het oplei dingsinstituut van het bankbe drijf. Het komt langzaam maar gestaag van de grond. Lang zaam, omdat de kwaliteit van de bemiddeling er niet onder mag lijden. Wij moeten wel weten waar we over praten als we een nieuwe hypotheek- vorm of lijfrentepolis willen aanbieden". Terwijl de onaf hankelijke bemiddelaars stu deren op gemengde spaarver- zekeringen, beleggingsvormen en andere financiële toverbal len, houden de topmensen van grote en kleine banken en verzekeringsmaatschappijen in binnen- en buitenland elkaar intussen scherp in de gaten. Wat wordt de volgende grote fusie in de financiële wereld? Gaat een grote buitenlandse bank iets doen met Ohra, of heeft Stad Rotterdam een ban kier op het oog? Wordt het overname of fusie, een nieuw etentje op een zonneterras of een overval bij klaarlichte dag7 Volgens Scheffer zal de we reld van het grootkapitaal ook de komende jaren nog wel voor verrassingen blijven zor gen. „Je ziet nu al dat steeds meer buitenlandse maatschap pijen in Nederland gaan ope reren. Als met name de Duitse markt opengaat zullen Neder landse banken en verzeke raars ook déér veel meer za ken gaan doen. De fusie tussen Nationale-Nederlanden en NMB Postbank zal zeker niet de laatste zijn". PAUL KOOPMAN Mr. H. Scheffer, directeur van de Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantieadviseurs (NVA), meent: „Koppelverkoop is een verschijnsel dat hier nauwelijks voor komt, want de Nederlandse consument is wel wijs genoeg om daar niet in te tuinen". foto: brand overeem dig wat in de melk te brokke len. De NV A-leden, allemaal onafhankelijke verzekerings adviseurs, bestierden vorig jaar samen zo'n driekwart van de verzekeringsmarkt in Ne derland. Allemaal hebben ze in hun kantoren dikke map pen staan met de polisvoor waarden van verschillende verzekeringsmaatschappijen. Omdat een tussenpersoon de ene tegen de andere maat schappij kan uitspelen heeft de consument, zo betoogt Schef fer, over concurrentie nu al niet te klagen. Hij legt zijn sigaar terzijde, pakt een stuk papier en rekent voor: „Op het moment zijn er 87 levensverzekeringsmaat schappijen in ons land, waar van tien buitenlandse, en bo vendien 380 schadeverzeke raars, waarvan 142 buiten landse. Bij elkaar telt ons land dus 467 verzekeringsmaat schappijen, het hoogste aantal per hoofd van de bevolking in de EG. Omdat een aantal grote maatschappijen zonder tussen personen werkt en goedkopere polissen aanbiedt, staan de marges continu onder druk. Voor de klant een gezonde si tuatie. Uit internationale ver gelijkingen blijkt ook dat de Nederlandse polissen samen met de Britse de beste kwali teit/prijsverhouding hebben". Prijsschieten Een gezonde situatie voor de cliënt, maar hoe staat het met de adviseur, die blijkens de re clames overal zoveel verstand van heeft? Wordt het voor de Postbank ^een prijsschieten onder de duiven van de NVA- leden, die vanwege hun eigen commissies in de meeste geval len wat duurdere polissen aan bieden? Scheffer maakt zich daar niet zoveel zorgen over. „Het verkopen van een polis is op zich geen kunst, die klus is zo geklaard. Maar het echte werk komt pas later, bij ziekte, ongevallen en schade. De afge lopen jaren hebben aange toond dat steeds meer mensen toch zaken willen doen met een persoonlijke adviseur in plaats van hun claims zélf via de post of aan de bankbalie af te wikkelen. Dat blijkt alleen al uit de stormachtige perso- neelsaanwas onder onze leden; zeven en twintig procent in drie jaar! Wie wèl pijn gaan lij den zijn de duizenden kleinere tussenpersonen die onvoldoen de kwaliteit kunnen leveren om de concurrentie met een ■UN HAAG In de we ll van het grote geld tdt het voorstellings- ïjmogen vaak op de tef gesteld. Is het bij- Jrbeeld mogelijk dat ►e heren, zittend op het Jneterras van een kan- in Amsterdam-Zuid, guiten om één van de otste concerns in Ne- gg^land te gaan smeden een eigen vermogen ruim vijftien miljard ®^tfen? Het lijkt onvoor- 260 [baar veel geld, maar 300 h: het is mogelijk. beide managers maakten |JH! week tenminste bekend gjhun genoeglijke lunch van ^^alopen zomer is uitgemond ^^tederlands jongste mam- Jtfusie, namelijk die tussen verzekeraar Nationale-Ne- landen en het bankbedrijf eb [B Postbank. Het nieuws jg in de financiële wereld fis een bom. Op de effec- igl jjeurs werd het aandelen- th ket van Nationale-Neder- len dinsdag iri één klap miljard gulden minder jrd. Tegelijkertijd roerde rzitter Jacob van Rijn van ^^^lationale in het Amster- ^Hse Park Plaza Hotel be- HBd in zijn kopje thee. „Ik ervan overtuigd dat we prima zaak gedaan heb- ;n tol', merkte hij terloops op. :ent.(kkend naar zijn fusiepart- bank Scherpenhuijsen Rom, ?n nipn van de NMB Post- laag#; „Waar kun je nu een ke rn sa van bijna tweeduizend ter doren kopen voor nog geen i eenpnderdvijftig miljoen gul- ïinigl" ondsf goede verstandhouding jke (En Van Rijn en Scherp- donfen Rom had sinds hun ge- kwapobjke lunch op het terras i zeM het NMB-hoofdkwartier )t /li vlucht genomen dat zij lubbfp haast moesten maken zo di het openbaar maken van meenieuwe fusie. Want, zoals ;e du'gaat bij potentiële huwe- langePartners, het nieuws was bijlan rondzingen voordat de ^okkf^kaartjes waren ver- ig gifd- Op de beursvloer en in arkt (verzekeringswereld werd 3 groi°°k al zo'n vijf weken ge- ;eg eMeerd over een samen- >0. Df'ng tussen de verzekeraar tbanlJe .hank. Maar een volledi- iden Msie. daar had vrijwel nie- e ,.fd °P gerekend. De NMB /Ohmmers nog maar net een Nat» met de Postbank achter !0. Er spelen echter geweldige krachten op de achtergrond die de banken en verzekeraars van Europa in eikaars armen drijven en ervoor zorgen dat in de financiële wereld zo'n beetje iedereen op iedereen loert. 'Concentratie en schaal vergroting' zijn de toverwoor den. De banken en verzeke raars willen groot en sterk zijn om in het verenigde Europa van na 1992 de internationale concurrentie aan te kunnen en uit te groeien tot werkelijk Europees opererende concerns. Ook defensieve argumenten spelen een rol: wie klein en zelfstandig blijft loopt immers het risico vroeg of laat door een ander (buitenlands) con cern overgenomen te worden. De fusies tussen AMRO en ABN, AMEV en de Verenigde Spaarbank (eveneens dit jaar), en De Centrale en Concordia met drie kleine banken waren al de voorboden van de nieu we concentratietendens. De Rabobank kwam met Interpo lis op de proppen. Ook AMRO en ABN hebben aangekondigd een verzekeringspoot op te willen richten. Samenwerking tussen banken en. verzeke raars, overigens pas sinds 1 ja nuari j.l. mogelijk, is de derde drijfveer voor de schaalver groting. De voordelen liggen voor het oprapen. Verzeke ringsmaatschappijen zijn rijker dan banken, maar beschikken niet over een eigen kantoren- netwerk om hun polissen te verkopen. Banken weten op hun beurt wel raad met het geld van de verzekeringsmaat schappijen en kunnen hun kantoren rendabeler maken als er behalve geld ook verze keringen over de toonbank gaan. Overigens waren de banken en verzekeraars al eerder steeds meer op eikaars terrein gekomen. Wie een hy potheek regelt op basis van een levensverzekering kan er over meepraten: heeft hij nu een banklening of een verze kering afgesloten, of beide? Gevolgen Nu de rookwolken rond de fu sie wat zijn opgetrokken wordt hier en daar de angstige vraag gesteld wat verder de gevol gen zullen zijn. Worden verze keringen duurder of kwalita tief slechter nu de grootste verzekeraar van Nederland gemene zaken gaat maken met een van de grootste banken? Zal de nieuwe gigant als een hongerige roofvis allerlei klei ne maatschappijtjes opslokken en nóg meer greep op de markt krijgen? Kunnen de zelfstandige verzekeringsadvi seurs, die nu nog als een spin in hun clièntenweb zitten, wel inpakken als Nationale-Neder landen zijn verzekeringen ook via de postkantoren en reke ninghouders van de NMB Postbank gaat verkopen? De Consumentenbond rea geerde geschrokken. De kans is groot dat de consument het onderspit delft, verkondigde de bond. Door fusies neemt het aantal concurrenten im mers af en liggen er prijsver hogingen en slechtere voor waarden in het verschiet, zo redeneerde men. Bovendien waarschuwde de bond voor het risico van koppelverkoop. De Postbank zou bijvoorbeeld bij de verkoop van een hypo theek tevens een verplichte ei gen brandverzekering kunnen aanbieden en bij een lening voor een auto een (eigen) all- riskverzekering. „Onzin", beweert echter mr. H. Scheffer, directeur van de Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantieadviseurs (NVA). „Koppelverkoop is een ver schijnsel dat in Nederland nauwelijks voorkomt, want de Nederlandse consument is wel wijs genoeg om daar niet in te tuinen. En een prijsverhoging op verzekeringspolissen is al helemaal onwaarschijnlijk, omdat de concurrentie door deze fusie alleen maar zal toe nemen. Er komt namelijk een zeer grote concurrent bij: de Postbank. Die bank heeft een goede reputatie en deed tot op heden nog niet in verzekerin gen. De andere verzekeraars zullen moeten vechten als leeuwen om hun marktaan deel te verdedigen. Het gevolg: lagere prijzen, wat misschien ik hoop het niet ten kos te zal gaan van de kwaliteit". Melk De 'club' van Scheffer ruim 950 makelaarskantoren in verzekeringen heeft aar-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7