„Ik leef in een wereld die ver van de ideale afstaat" £cicbcGoiuat DE KRANT BIJ U THUIS. brieven van leze' DUITSE KERKEN VERVROEGEN HERENIGING kerk wereld Band met Hongaarse protestanten leeft nog steeds GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidaeSou/umt ZATERDAG 10 NOVEMBER 1990 PAgJIN. TRAVEMÜNDE De synode van de Evangelische Kerk in Duitsland heeft gisteren besloten de hereniging met de Bond van Evangelische Kerken in de voormalige DDR te versnellen. De syno des van beide kerken zullen in februari 1991 tot hereniging besluiten, waarna de synodes in mei gezamenlijk vergaderen. In november komt een nieuw gekozen synode voor het eerst bijeen. Een commissie van beide kerken stelde de synode voor om de beide synodes pas in mei 1991 tot hereniging te laten beslui ten. In november zou de nieuwe synode van de herenigde kerk voor het eerst bij een moeten komen. De juridische com missie van de synode bepleitte echter een snellere toetreding van de acht provinci ale kerken in de voormalige DDR. Vol gens de juristen hebben de DDR-kerken de EKD in feite nooit verlaten. De controverse over de manier waarop de hereniging van beide kerken, die in 1969 uit elkaar gingen, tot stand moet ko men, heeft de synodevergadering van de EKD deze week bepaald. Vertegenwoor digers van de voormalige DDR-kerk heb ben geen geheim gemaakt van hun angst, dat hun kerk geheel zou „ondergaan" in de EKD eri dat van de bijzondere erva ringen van de kerk als 'kerk in het socia lisme' niets zou overblijven. Van EKD- zijde werd gevreesd dat een fundamente le verandering van de kerkorde, waar voor de instemming van alle provinciale kerken nodig is, de hereniging in gevaar zou brengen. De EKD-synode stemde in met het voorstel van de Bond van Evan gelische Kerken, dat de nieuwe kerk geen conglomeraat van tamelijk autono me kerken moet worden, maar een echte gemeenschap. De zorg voor morgen behoort aan morgen Arabisch spreekwoord door Marinut van der Berg Zelfwaardering Iemand vertelde me dat ze een kind had horen zeggen: „Ik houd van mijn mama en mijn pappa, maar ik houd nog wel het meest van mezelf". Zij vertelde het mij in een gesprek waarin we met elkaar spraken over zelfwaardering en het ontvangen van complimenten. Welke volwassene durft hardop te zeggen: „ik houd het meest van mezelf?' Of moet ik zeggen: „het is een teken van volwassenheid als je dat durft te zeggen van jezelf". Houden van jezelf is in een verdacht licht komen te staan. We noemen het al gauw egoisme zonder een onderscheid te maken tussen gezond en ongezond egoisme. Er is gezond egoïsme van de mens die van zichzelf durft te zeggen: „ik ben iemand en ik wil iemand zijn". De mens die waardering heeft voor het goede in zichzelf. De nadruk ligt vaak veel meer op de schaduw, op wat niet goed is. op de tekorten. Vroeger leerde ik dat je een brief nooit mocht beginnen met ik. Je moest eerst vragen naar de ander. De deugd van bescheidenheid is hoog geprezen, maar er is ook heel wat valse bescheidenheid. Ik ben steeds meer mensen gaan wantrouwen die zeggen: „Het gaat niet om mij, let maar niet op mij". Diezelfde mensen nemen je het soms jarenlang kwalijk als je hen eens vergat en niet noemde. Het is soms ook onhebbelijk om te merken hoe slecht een ander complimenten, waardering kan ontvangen. Heel snel wordt dat afgedaan met: „Het was niets. Het stelde niets voor". Jammer toch. Ik merk dat ik zelf heel gevoelig ben voor het ontvangen van complimenten. Een gemeend woord van waardering na een lezing bijvoorbeeld doet me goed. Zovaak is gezegd: „het is beter te geven dan te ontvangen". Wanneer dat woorden zijn van iemand die afhankelijk is, dan versta ik dat wel. Afhankelijk zijn is niet gemakkelijk. Maar er kan gemakkelijk een onderwaardering voor het ontvangen in door klinken. Misschien is het wel erg verwaand als je niet kunt ontvangen. Je ontkent dat dat leven altijd leven in relatie is. In een relatie die wederkerig is en waarin mensen elkaar als even-waardig zien, is er steeds sprake van geven en ontvangen. Het ontvangen én het uitspreken van complimenten verhoogt de kwaliteit van het dagelijks leven. Ik heb me wel eens afgevraagd wat het voor een huisvrouw of een huisman die dagelijks eten kookt is om nooit waardering te ontvangen. Aan sommige tafels hoor je alleen iets als het eten te zout is, of aangebrand. Of neem het schoonmaken van het huis. Wanneer je het niet zelf doet, is het niet voldoende om degene die dat voor je doet fatsoenlijk te betalen, maar het is ook nodig te laten merken dat je waardering hebt voor een schoongemaakt huis. Er zijn vele mogelijkheden om elkaar waardering te geven. Waardering ontvangen doet een mens goed. Er komt een stroom warmte naar je toe. Ik ben ervan overtuigd dat een mens er beter van wordt en ik ben niet zo bang dat het leidt tot een ongezond egoisme waarin er geen aandacht meer voor anderen is. Het zou wel eens kunnen zijn dat mensen die het alleen maar over zichzelf hebben, mensen zijn die grote behoefte hebben aan Waardering en het ontvangen van complimenten. Het is voor elke predikant dan ook een uitdaging om het bijbelse begrip 'zelfverloochening' niet te verkrachten en zo stenen voor brood te verkopen. In naam van het evangelie is er lang genoeg gewerkt aan een denken over de mensen, dat de mens meer naar beneden haalt dan omhoog haalt. Durf maar eens tegen jezelf te zeggen: „Ik mag er zijn". OUD-MINISTER DE KONING GENEERT ZICH NIET VOOR VUILE HANDEN Na de zangeres Marga Bult, de politicus Bas de Gaay Fort man vandaag het woord aan oud-minister Jan de Koning van Sociale Zaken in het kader van Geloof in de week, een project van de gezamenlijke kerken in Oldenzaal die daar bij geloof en het leven van alledag op elkaar willen betrek ken. Vorige afleveringen stonden in de krant van donderdag en dinsdag. VOORSCHOTEN „Toen ik die uitnodi gingsbrief las dacht ik: de mensen daar nemen het conciliair proces serieus. En dan is het volstrekt redelijk dat ze een chris ten-democratisch politi cus vragen mee te doen". Aldus oud-minister van Sociale Zaken en Werk gelegenheid drs. J. de Koning (64) naar aanlei ding van zijn bijdrage aan de manifestatie 'Geloof in de week' die deze week in Oldenzaal in het ka der van Samen op Weg is gehouden. Hij begint het gesprek met een bijbelse gelijkenis: die van de heer in de wijngaard, die zijn arbeiders na 12 uur lang te hebben gezwoegd, hetzelfde loon uitbetaalt als degene, die slechts één uur heeft gewerkt. Voor oud-minister Jan de Ko ning een voorbeeld van de ideale situatie, waarin God want om Hem gaat het in deze gelijkenis Zijn genade schenkt ongeacht de prestatie, die er voor is geleverd. „In onze sociaal-economische orde kan zoiets natuurlijk niet", glimlacht De Koning. „Daar heerst het principe betaling naar prestatie. Stel je voor: je zou meteen bonje hebben met de vakbonden". En vervol gens: „Het zou een grote troep worden". Met de gelijkenis wil De Ko ning het spanningsveld aan geven tussen de alledaagse werkelijkheid en de situatie zoals een christen-politicus die voor ogen zweeft binnen het kader van zijn geloofso vertuiging. Hij voegt er aan toe „een overtuigd christen" te zijn „met een persoonlijke relatie tot God". Voor De Koning is de C in het CDA geen loze letter. On danks de nog steeds toene mende secularisatie zal vol gens hem het CDA ook in de toekomst blijven bestaan en functioneren, omdat als ge volg van losser wordende maatschappelijke verbanden veel mensen behoefte hebben aan ideële doelstellingen. Het CDA appeleert aan die be hoefte. De Koning is een man van de praktijk, pragmatisch inge steld. Hij geneert zich niet te zeggen „vuile handen te heb ben gemaakt, omdat de maat schappij waarin we leven vuil is". „Een getuigenispartij wor den is de verleiding, waaraan elke geïnspireerde partij blootstaat. Want wil je die in spiratie in de praktijk verta len... Dan is het ineens niet zo mooi meer allemaal. Daar komt nog bij dat er coalitie partners zijn". De Koning laat weten nooit geloofd te hebben in de door braakgedachte binnen de Par tij van de Arbeid, waarbij christenen een wezenlijke in vloed op het reilen en zeilen binnen die partij zouden kun nen krijgen. „Ik heb groot respect voor mensen als Jo- han Willems en Geert Rui- gers. Maar 't is voor mij nooit een echt alternatief geweest. Er is naar mijn smaak ook niets van terecht gekomen; in feite zijn de werkgroepen, die zich daarmee bezighielden, ook af gestorven. Je levensovertui ging expliciet maken in de politiek zoals socialisten en li beralen dat doen? Waarom zouden christen-democraten dat niet kunnen?" Pratend over het departement Sociale Zaken en Werkgele genheid, dat hij tijdens de ka binetten Lubbers 1 en 2 van 1982 tot 1989 leidde, zegt De Koning dat als gevolg van het inzakken van de economie in het begin van de jaren tachtig 'herstel van het recht op ar beid een eerste prioriteit voor mij was'. „Dat was het meest in het gedrang gekomen na 35 jaar onafgebroken koop- krachtsgroei". De Koning geeft toe dat tijdens de jaren '60 en '70 met hun uitbundige welvaartsgroei het recht op inkomen een andere waarde ring genoot dan nu. Om ver volgens de vinger te leggen bij het 'zachte vangnet van uitkeringen' waarop sommi gen zich in slaap lieten/laten wiegen. Jongeren Met name jongeren mogen volgens De Koning harder worden aangepakt wanneer zij aangesproken worden op hun dienstbetoon jegens de samenleving. Al zegt hij het niet met zoveel woorden, het sociale paradijs dat Nederland Oud-minister Jan de Koning. heet te zijn, mag volgens de oud-minister van Sociale Za ken zeker zijn eisen stellen wanneer het gaat om mensen, die daarop een beroep doen. Vanwege de solidariteit met anderen. „Sociaal beleid moet een appèl doen op mensen om hun eigen zelfstandigheid te handhaven en anderen niet het kind van de rekening te laten worden. Dat is een vier kante cirkel. Maar toch moet je blijven plussen en minnen om hem zo rond mogelijk te krijgen". Als voorbeeld noemt De Koning de WAO. „Een prima sociale maatregel, die echter geleid heeft tot een a- sociale situatie, waarbij tien duizenden uit het arbeidspro ces gestoten zijn". Wanneer hij verlaging van het mini- mum-jeugdloon verdedigt doet hij dat tegen de achter grond van een verplicht en verplichtend jeugdwerkga rantieplan. („Treedt volgend jaar inwerking, maar vief jaar geleden kon ik er geen hand voor op elkaar krijgen"). De zorg van De Koning is de arbeidsmarkt waarop elk jaar tienduizenden jongeren hun intrede doen. „Het recht op arbeid is hèt item van de tachtiger jaren geweest". In de wetenschap dat iNeder- land het duurste sociale stelsel ter wereld bezit, zegt De Ko ning dat hij met overtuiging- daarvoor kiest. „En Bert de Vries doet dat als minister van Sociale Zaken ook". En dan: „Ik kies voor een samen leving met een hoog voorzie ningenniveau voor iedereen. FOTO: DIJKSTRA Met goed, maar duur onder wijs, met goede, maar dure gezondheidsvoorzieningen. Dat betekent hoge belastingen en hoge premies. Van elke tien gulden, die u en ik ver dienen, verdwijnen er zes om dat te bekostingen. Toch le ven we niet beroerd van die vier vrij besteedbare gul dens". De koppeling van het mini mumloon en uitkeringen haalt hij aan met te zeggen dat 'wij het wetsontwerp daartoe hadden ingediend als het kabinet niet was geval len'. Op de kritiek die hem van de zijde van de kerken c.q. 'de arme kant van Nederland' is toegevoegd als minister van Sociale Zaken zegt hij dat „het goed was dat de kerken aandacht voor die zaak vroe gen". Maar hij voegt er expli ciet aan toe dat hij juist bij de kerken graag gezien had dat er in die kringen wat meer oog is voor het fenomeen werkgelegenheid. Want dat is volgens echt sociaal beleid: zorgen dat mensen een baan krijgen. In dat streven doet hij een beroep op de solidariteit van werkenden voor niet-werken- den. Daarbij erkent hij dat het „voor kerken moeilijk is eco nomische wetten te erkennen, omdat die zo ver vanaf staan van het ideaalbeeld, dat zij voor ogen hebben". De Ko ning: „Ik heb óók weet van die ideale wereld. Maar ik leef in een wereld, die daar ver vanaf staat". KLAAS GOÏNGA „Willibrordjaar is mislukt" DRIEBERGEN Het Willibrordjaar is mislukt. Van de voornaamste doelstelling die de geza menlijke kerken daarmee op het oog hadden, name lijk het evangelie in onze samenleving opnieuw present te stellen, is niets terecht gekomen. Dat zegt dr. T. Brattinga, se cretaris van de Sint Willi- brordvereniging, het advies orgaan van de RK kerk voor de oecumene. De Willibrord- vereniging is overigens slechts slechts zijdelings be trokken geweest bij de orga nisatie van het Willibrordjaar. Het wordt zondag officieel af gesloten. Brattinga meent dat het Willi brordjaar op een wat ongeluk kig moment kwam. De ker ken waren goed en wel bezig met het conciliair proces en toen kwam daar het Willi brordjaar over heen. In het algemeen constateert Brattin ga een groot onvermogen bij kerken en gelovigen om de meerwaarde van hun geloof naar de samenleving toe over te brengen. De Willibrordver eniging zal de komende tijd proberen meer op die proble matiek in te spelen. De Sint Willibrordvereniging heeft zich evenmin direct be moeid met de conflicten rond de oecumenische kerkgenoot schap Helmershoek in En schede, waar protestanten en katholieken gezamenlijke vie ringen hielden totdat daar op last van kardinaal Simonis een eind aan werd gemaakt. Volgens dr. A. H. van Eijk, voorzitter van de Willibror- dusvereniging is het nog te vroeg voor gemeenschappelij ke vieringen. „Zonder verdie ping en verbreding van de oe cumene krijgt een dergelijke viering een alibi-functie", al dus de voorzitter. Het is volgens de Willibror- dusvereniging zaak dat er eerst verder wordt gewerkt aan verbreding van de prakti sche oecumene. Er zijn nog zoveel zaken waar de (plaat selijke) kerken gescheiden op trekken. Pas als daar samen werking opgebouwd is, is het zaak de intercommunie aan de orde te stellen. Voordat, „de laatste stap in de oecume ne" wordt gezet, moet volgens Van Eijk het geloofsgesprek tussen katholieken en protes tanten worden verdiept. Brattinga vindt het heel ver standig dat de RK Kerk veel tijd neemt voor het oecume nisch proces. Dat is beter dan de houding van gereformeer de en hervormde synodes, die wel eens snel een beslissing nemen waar de achterban niet achter staat. Als er nu een enquête onder katholieken zou worden ge houden over gezamenlijke vieringen met de protestan ten, zou de meerderheid tegen zijn, verwacht Brattinga. „Niet omdat ze tegen de oecu mene zijn, maar wel omdat ze iets eigens willen houden". KAMPEN Dat in 1676 Mi- chiel de Ruyter zestig als ga leislaven uit Hongarije wegge voerde (voornamelijk) calvi nistische predikanten bevrijd de, is het meest tot de ver beelding sprekende bewijs van de goederelatie die al eeuwen geleden bestond tus sen calvinisten in de Neder landen en Hongarije. Een an der bewijs is het feit van hon derden protestantse Hongaren die hun theologische vorming ontvingen aan de reeds lang verdwenen theologische uni versiteit in Franeker. Hoe de studentenkast van zo'n Hongaarse dominee in spé er ongeveer uitgezien moet hebben, kan men tot 17 november bekijken op de ten toonstelling 'Hongarije en Kampen een theologische relatie' in het Stedelijk Mu seum in Kampen. De tentoon stelling gaat terug tot in de zestiende eeuw. Dat is dus nog ver voor de tijd dat Kampen een theologen-bolwerk wordt. Van geloofsverbondenheid met de Hongaren is dan zeker al sprake. Dat blijkt uit een register in het gemeentear chief, waarin staat dat het stadsbestuur 'seven silveren ducatons' uittrekt voor de 'herbouwinge van een ver brande kerke, binnen de stadt Stolitz int Coninckrijke Hun garen'. Geen beeldenstorm De expositie laat de bezoeker met zeven-mijlslaarzen door de geschiedenis van de Hon gaarse calvinisten (en voor een deel die Van de luthera nen) wandelen. En dan vallen meteen de verschillen op met vtf-M CJJ IK. AC 't+ n .Mt* tic j Afbeelding van de doop in een Hongaars kerkregister uit 1759. de geschiedenis van de protes tanten in Nederland. Een af beelding laat zien dat Honga ren zich in de roerige Refor-' matie-tijd zich meer aan fat soensnormen houden dan onze gereformèerde voor ouders: rooms-katholieke beelden en afbeeldingen wer den niet verwijderd. Pas wan neer in de tijd van de Contra- Reformatie rooms-katholiek ogende kerkgebouwen wer den teruggevorderd, onder gingen deze een metamorfose. Die was echter niet zo ver woestend als in de Nederlan den. De Hongaarse protestanten hebben op enkele adempauzes na zwaar te lijden gehad van, soms bloedige, onderdruk king. Na de Reformatie was bijna heel Hongarije gerefor meerd. Zware strafmaatrege len echter van rooms-katho lieke, meestal niet-Hongaarse machthebbers doen het aantal protestanten geweldig slin ken. Ook de vorig jaar ver dreven communisten hebben het de gereformeerden heel moeilijk gemaakt. Een in Ne derland gedrukte Hongaarse bijbel van Karóli Gaspar uit 1765 is slechts één van de voorbeelden die veel verra den van de moeiten (o.a. pu blicatie-verbod) die de Honga ren hebben gekend. Revolutie De 'struggle for life' van de protestanten 'tegen de vreem de overheersers maakt het sterk geslonken protestantse volksdeel tot een kraamka mer voor verzet en revolutio naire activiteit. Geïnspireerd door de dichter Petöfi en ge leid door Kossuth (beiden lid van de lutherse kerk) herwin nen de Hongaren in 1848 de vrijheid, die hen overigens binnen de kortste keren weer wordt afgenomen. De expositie toont afbeeldin gen van de gereformeerde theologische academie in De brecen waar in 1944 de voor lopige communistische rege ring voor het eerst bijeen kwam. Studenten van dezelf de academie namen in '56 deel aan delater door Russi sche troepen neergeslagen op stand tegen het communisti sche regime. Een foto van het straatnaambord Kalvin ter (Calvijn plein) in Debrecen zegt veel over de vervlechting van het protestantisme met het nationale bewustzijn. Na 1900, in een voor de Hon garen zeer woelige tijd, wordt de band tussen Nederlandse en Hongaarse gereformeerden weer stevig aangehaald. Hier is het dan de tijd dat 'de klok kenist der kleine luyden', Abraham Kuyper, het gere formeerde volksdeel emanci peert. De Hongaarse theoloog Sebestyén wordt een volge ling van Kuyper en ver spreidt het gedachtengoed van deze gereformeerde leids man met succes in zijn eigen kerk. De huidige relatie Hongarije-Kampen gaat voor al terug op deze tijd. De expo sitie toont veel boekjes, bro chures, foto's en ander mate riaal uit de uit de voorbije ze vendecennia. Heel aardig is een foto die twee dochters van Kuyper to nen, die werken op een am bulance in Budapest. Eén van hen heeft daar ook een lagere school, 'Julianaschool' geo pend. De Kamper kerkhisto ricus J. van Gelderen die ver antwoordelijk is voor het in houdelijk deel van de exposi tie, vertelt desgevraagd dat aan de Theologische Universi teit aan de Koornmarkt op dit moment twee Hongaren stu deren en dat maarliefst zeven aanvragen van Hongaren uit West-Roemenië op tafel lig gen. De relatie met de Honga ren is nog steeds een levende. Van Gelderen ervaart die band zelf ook. Wat hem sterk bezighoudt is de vraag hoe de gereformeerde kerken zich in het nu vrije Hongarije zullen ontwikkelen. ROELOF VELLINGA Fusiegolf overspoelt Europa EUROPA '92 werpt zijn schaduw nadrukkelijk voorJ land ondergaat momenteel een ware fusiegolf, met 1 de bank- en verzekeringssector. Met het oog op de e ding van Europa in minder dan twee jaar na nu, steeds meer concerns die actief zijn in de financiële verlening, hun krachten te bundelen. En zeker niet q ste. Nadat het eerder dit jaar al kwam tot verregaaj menwerking c.q. fusie tussen financiële reuzen als i en de AMRO Bank, de Amev en de Verenigde Spaartt^"" de Rabobank en Interpolis, maakten begin deze wijd NMB-Postbank (nog maar net samen!) en Nationale F landen bekend met elkaar in zee te willen gaan. En h de van deze concentratiebeweging lijkt nog lang niet ü,LM ANDERE sectoren zullen het voorbeeld van de banf^ de verzekeraars ongetwijfeld snel volgen. Het is bijvo? allerminst denkbeeldig dat ook giganten als Philips; KLM op de economische huwelijksmarkt op zoek gaan naar een aantrekkelijke buitenlandse partner. Dt kent trouwens al samenwerkingsvormen met buiteil luchtvaartmaatschappijen. JtfK jurli GEREDENEERD vanuit het standpunt van het b leb leven is de huidige fusiewoede min of meer logisch. Jtjes oog op 'Europa '92' is schaalvergroting immers ononjhet baar. Alleen grote en financieel ijzersterke concerns zijnoe het Europa-van-de-open-grenzen in staat zijn de corn 1 tieslag met het buitenland, die na '92 onvermijdelijk breken, te overleven. In die zin vallen de huidige ontjtell lingen dus alleen maar toe te juichen: de nationale ecjChti is slechts gebaat bij een zo krachtig mogelijke concuiin positie. gde' erst MAAR de fusiemedaille heeft ook een keerzijde. Waj wel alle bedrijven die voornemens zijn te fuseren, vjn e ren dat er geen gedwongen ontslagen uit zullen voortjng kan iedereen op zijn vingers natellen dat deze vorervi schaalvergroting onherroepelijk vele duizenden arbèi^e sen zal gaan kosten. Daar komt nog bij dat de positief11 u_ consument in de knel dreigt te geraken. Schaalveib leidt immers maar al te gauw tot monopolievorming, het gevaar van onevenredige prijsverhogingen nadriiang om de hoek ligt. snel Ee HeT is de taak van de politiek in dit verband stevig«eze gers aan de pols te houden en waar nodig de thans glij fusieregels aan te scherpen. Een verenigd Europa diiafsi mers niet ten koste te gaan van bewoners van de E(PU^ dient hun ten goede te komen. faa Brieven graag kort an duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezj stukken te bekorten. Zuid-Afrika President 'de Klerk heeft een succesvol bezoek aan ons, zijn broedervolk afgelegd en onze regering heeft hem belangrij ke steun beloofd bij zijn maat regelen ter afschaffing van de apartheid. Volgens de anti- apartheidsorganisties en de linkse politieke partijen (onder meer die van de heer Kok) dienen de boycotmaatregelen voorlopig nog te worden ge handhaafd. Dat is onverstan dig omdat de economische maatregelen weinig effect hebben. Zuid-Afrika heeft vol doende uitwijkmogelijkheden en juist een aantal zwarten- wordt de dupe wegens minder werkgelegenheid. De finanan- ciële boycotmaatregelen druk ken wel zwaar. Hierdoor wordt het Zuid-Afrika moei lijk gemaakt geldleningen te verkrijgen, die het land hard nodig heeft voor verbetering van huisvesting, onderwijs en werkgelegenheid van de zwar ten. Ook hierbij zijn zij dus de dupe. Vandaar dat onze rege ring in EG-verband de af schaffing van de boycot- en di sinvesteringsmaatregelen krachtig dient te bevorderen, ondanks de oproepen van de minderheid der zwarten die ehri: Stroomlijning En weer zal er een brde lijke behandeling wegtfd gaan worden; ongehi menwonenden worde|__ lijk zoveel mogelijk pL)h steld met gehuwden, meteen nog meer ongel-w degenen, die ook zij ir nog altijd zijn, alleens^ Vrijwel alle wettelijke©* ten aanzien van persor,Tjq regels betreffende n. individueel. Ten aanz~ erj gehuwden worden enR j zonderingen of zo nj inbreuken, op dit ste.? maakt. Sinds het groiy lijke en internationaal 1 lijke verbod van ongel' handeling „op welkë dan ook" zijn deze ei Jr den boze. Niet alleejy huwd samenwonenden ook gehuwden diene* zoveel mogelijk gelijk??^ deld te worden als staanden. De adminil stroomlijning die ditf volg heeft, zal over'g(nei merkelijke voordele? zich mee kunnen brer N.Pleumekers, DEN HAAG. a aan Sriel ist n: angs wa r? £eidóc (Bowurni et n Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers) c Kantoor. Apothekersdijk 34, Leiden De Telefoon 071-122 244. frren Postadres: postbus U, 2300 AA Leiden. lii al doo >Hy nai ster Abonnee service ip Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u j'öi Nabezorging a a Telefoon: 071 - 122 248 U van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u op za. van 14.00 tot 15.1^^ Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girl I per maand f. 24,85 per maand f. per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. per jaar f. 284,50 per jaar f. Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 b Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rij^ Xj 070 - 3902 702. Bankiers tf* AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2