finale Misser Immigratie Oost-] Kinderloos ■CcidócSomotit' nd 25 november wacht het Centraal reau voor de Statistiek vijftienmiljoenste derlander. Wanneer ies en wie de eer te valt, zullen we nooit De bevolking Jt niet van uur tot geregistreerd. Wie? ;hien is het een kind, :hien een asielzoeker te horen krijgt dat hij Nederland mag blijven, eer is dat de lienmiljoenste foner in een land komt wonen dat dichter olkt en smeriger is ooit tevoren. Nog lit kozen mannen en iwen zó bewust voor krijgen van kinderen iu. En voor het niet ;en. Volgens loses zullen steeds vrouwen kinderloos (ven, terwijl het leger iarden groeit. Steeds ider mensen zullen in loekomst voor steeds mensen aow- en ;elden moeten :ngen. Om de itigers en dertigers vandaag straks een Ie oude de dag te irgen, zullen alle n moeten worden :et. Om de produktie :il te houden zal het il werklozen en idsongeschikten jeten worden uggedrongen en de r tysioenleeftijd opnieuw leten worden verhoogd; fiscide vrouwen zullen iter het aanrecht ïdaan moeten komen, mé misschien komen we San nog niet, moeten priji nu opnieuw 3 larbeiders aantrekken. ;t meer uit de landen ld de Middellandse maar vanuit een teel nieuw wingebied: ""v-Europa. »e HAAG - In de buik van An- Geertsma (36) zit een kindje. tweede en laatste. Een bewus- ;euze. Net als haar keuze voor opleiding tot lerares, een baan hun eerste kind. „Natuurlijk ;n wij stilgestaan bij de om- idigheden waarin wij kinderen de wereld zetten. De vervuiling, "~rie, overbevolking. Maar je relativeren als je naar het ver in kijkt. Door de hele geschie- is heen hebben ouders angsten itaan over hetgeen hun kinde- zou kunnen treffen: oorlogen, cholera. De wereld blijft zich ikkelen en naar oplossingen en. Ik denk dat je niet te ver •ruit moet kijken. De waarde een kind is groot. Het is iets van je samen is en door leeft". eligi ed gaat, hebben pa en ma :sma rond kerst twee kinderen. Het in Geertsma voelt zich dan 'com- Gratfct'. Het complete gevoel van de fami- [Geertsma heet bij het Centraal Bu- weliju voor de Statistiek (CBS) 'vervan- iniveau'. Als alle paren twee kinde- zouden krijgen, zou de bevolking 'iel blijven. Maar dat is theorie. In 'lelijkheid is de bevolking verre van iel. In 68 jaar is zij meer dan ver- :ld. In 1922 telde Nederland zeven :n inwoners, in oktober '49 tien joen, over twee weken vijftien mil- s tijh en als we de prognoses van het CBS hen geloven, leven we rond 2020 met i 16 miljoen mensen op dezelfde 11 vierkante kilometer land. Daarna het aantal inwoners gaan dalen, ir we moeten de berekeningen van CBS met een korreltje zout nemen, tekert Nico Keilman van het Neder- Ids Interdisciplinair Demografisch In- tout (NIDI). Hij is deze week in recht gepromoveerd op een onderzoek Ir de beperkingen van bevolkings- ICWgnoses. „Tien of vijftien jaar vooruit- -ken is acceptabel. Maar daarna wor- jg VP de voorspellingen steeds onzekerder. -,Jnt menselijk gedrag is niet te voor spellen. Nu niet en in de toekomst niet. Die onzekerheid moeten we ook over dragen op de gebruiker. Weerman Erwin Krol doet dat perfect: Die zegt gewoon: 'de ene computer zegt zus, de andere zo, vandaag kan ik nog niet veel zeggen, morgen weten we meer'. Ik hoop dat de bevolkingsprognosers dat ook meer gaan doen en dat de gebruikers die onzeker heid accepteren en flexibeler plannen zullen opstellen". De allergrootste misser maakte het CBS in 1965. Toen voorspelde het bureau dat Nederland in het jaar 2000 bijna 21 mil joen inwoners zou tellen. Er werd een commissie ingesteld om na te gaan wat de gevolgen zouden zijn van de bevol kingsontwikkeling. Maar toen de com missie eenmaal bezig was, kelderde het geboortetal en moest zij haar taakopvat ting 180 graden draaien. Individualise ring, emancipatie en anti-conceptie brachten het gemiddelde aantal kinderen per vrouw terug van bijna drie naar minder dan twee. Is het mogelijk dat de prognoses voor de volgende eeuw een misser van hetzelfde kaliber bevatten? „De verwachte kinderloosheid van de vrouwen is de meest onzekere factor in onze prognoses", legt Joop de Beer van de afdeling Bevolkingsstatistieken van het CBS uit. „Nooit eerder hebben we zo'n hoge kinderloosheid gezien. Op ba sis van onder meer echtscheidingscijfers verwachten we dat van de meisjes die in de jaren '70 geboren zijn, een kwart kin derloos zal blijven. Die veronderstelling is van grote invloed op de prognoses. Veel meer dan de veronderstellingen over immigratie en emigratie. Die zijn van belang voor voorspellingen op korte termijn". Geboorte, sterfte, emigratie en immigra tie. Dat zijn de vier bevolkingsbewegin gen waarover het CBS zich buigt. Over de sterftecijfers kan De Beer kort zijn. Nergens ter wereld is de gemiddelde leeftijd zo hoog als in Japan, Scandina vië en Nederland. Een Nederlandse vrouw wordt gemiddeld 80 jaar oud en een man 73,5. In de komende twintig jaar zullen we volgens het CBS gemid deld nog anderhalf jaar ouder worden. Daarover is nagenoeg iedereen het- eens. Er bestaat alleen enige discussie over de vraag of het verschil in levensduur tus sen mannen en vrouwen kleiner zal wor den naarmate meer vrouwen 'mannen beroepen' zullen gaan uitoefenen. De immigratie is een veel moeilijker te voorspellen factor. Dagelijks zijn er op aarde vijf tien miljoen mensen op weg. Naar schatting 120.000 'reizigers' belan den dit jaar in Nederland (vorig jaar 99.000 immigranten, tegen een stabiel aantal van 60.000 emigranten). Een bij na record-aantal immigranten. Dit getal werd alleen overtroffen in 1975 toen Su riname onafhankelijk werd en de voor malige kolonie vrijwel leeg liep. Het gro te aantal gezinsherenigingen, huwelijks migranten en asielzoekers dit jaar heeft het CBS een klein beetje verrast. Het bu reau had de vijftienmiljoenste inwoner niet eerder dan begin 1991 verwacht, maar door de grote stroom immigranten is het deze maand al zover. Het CBS verwacht niet dat de stroom immigran ten de komende jaren veel groter zal worden. europa steeds minder gaan accepteren, aantal immigranten dat voor gezinshere niging naar Nederland komt loopt terug, omdat de meeste gezinnen al herenigd zijn". De toenemende stroom asielzoe kers (dit jaar 20.000) zal volgens De Beer worden ingeperkt door de politiek. „Het verleden laat zien dat bij een forse stijging de overheid reageert met een be leid dat in elk geval tijdelijk een schri- keflect teweeg moet brengen. Denk maar aan de invoering van de visumplicht be gin jaren '80, waarna je een daling zag van gezinsherenigingen van Turken en Marokkanen". Alleen de ontwikkelingen op de arbeids markt kunnen de stroom immigranten nog doen stijgen. Nu al klagen bedrijven dat ze niet aan gekwalificeerd personeel kunnen komen. En het Centraal Plan Bureau (CPB) sluit niet uit dat die roep de komende jaren luider wordt. Gezien de grote culturele verschillen die tot al lerlei problemen en spanningen hebben geleid, verwacht Keilman niet dat Ne derland haar gastarbeiders nog van ver zal halen. „Maar ook niet uit andere EG-landen, want die kampen met de zelfde problemen. Oost-Europa ligt meer voor de hand. Wekelijks vertrekken er vijfduizend Oostduitsers naar West- Duitsland. Ik kan me voorstellen dat West-Duitsland dat aantal niet kan op vangen en dat een groep mensen zal doorstromen naar andere landen. Daar mee zouden we op korte termijn de ar- beidsproblematiek kunnen opvangen". Maar op lange termijn zijn de proble men niet op te lossen door simpelweg immigranten aan te trekken. Keilman: „Het percentage bejaarden zal de ko mende decennia stijgen van dertien naar twintig procent. De uitgaven voor de aow zullen moeten verdubbelen. Ook de kosten voor de volksgezondheid zullen stijgen. Als je die toenemende lasten wil compenseren met demografische maat regelen, dan moeten we óf gigantische aantallen immigranten aantrekken óf te rug naar gezinnen met drie vier kinde ren. Dat is niet erg plausibel. Demografi sche maatregelen zijn niet in staat de vergrijzing tegen te houden. We zullen maatregelen moeten treffen op het ge bied van arbeid, huisvesting en gezond heidszorg. We krijgen straks te maken met ontzettend veel alleenstaanden op hogere leeftijd, vooral vrouwen. Er zul len meer kleinere woningen moeten wor den gebouwd en er zullen hulpnetwerken moeten worden gevormd opdat ouderen zolang mogelijk zelfstandig kunnen blij ven wonen. Misschien dat het solidari- teitssysteem van de aow straks wordt vervangen door een kapitaaldekkend sy steem. zoals je een eigen pensioen op bouwt. En dan is er nog het gevaar dat de produktiviteit van de beroepsbevol king lager wordt omdat de gemiddelde leeftijd van de werknemers hoger zal zijn. We zullen daardoor meer geld Ondanks de veelheid van problemen is Keilman niet somber gestemd over de vergrijzing. Nederland heeft nog twintig jaar de tijd om zich voor te bereiden op de demografisch moeilijke tijden. In de tussentijd kunnen we lering trekken uit andere landen in Europa, waar de ver grijzing al sterker is toegeslagen dan in Nederland. Zo telt Duitsland op dit mo ment al 18 procent bejaarden. „Persoon lijk vind ik de bevolkingsdichtheid in combinatie met het leefpatroon van veel mensen een groter probleem dan de be volkingsopbouw. Vijftien miljoen men sen... Denk eens aan de verkeersopstop pingen, het milieu", verzucht Keilman, die eerdaags met zijn gezin naar Noor wegen emigreert. Hij behoort niet tot de wetenschappers die een vervangingsni veau van gemiddeld twee kinderen na streven. Een langzaam inkrimpende be volking juicht hij toe. Twaalf miljoen in woners, dat is volgens Keilman een mooi aantal. De overbevolking schrikt mannen en vrouwen vooralsnog niet af om kinderen te nemen. Sinds 1984 stijgt het gemid delde kindertal zelfs omdat er meer po tentiële moeders zijn tuit de geboortegolf tot '65) en er sprake is van een soort in haalmanoeuvre van 'dertigers'. De Been „Heel veel vrouwen hebben het krijgen van kinderen uitgesteld omdat ze eerst een opleiding wilden afmaken en daarna enkele jaren werkervaring wilden op doen. Veel vrouwen krijgen nu hun eer ste kind rond hun dertigste levensjaar". Het CBS verwacht dat deze tendens nog even zal aanhouden, maar dat het aantal vrouwen dat kinderloos blijft aanzienlijk zal toenemen. Het is volgens De Beer een fabeltje dat er weer grotere gezinnen komen. „Vrouwen die kinderen krijgen hebben een duidelijke voorkeur voor twee kinderen. Maar steeds meer vrou wen zullen geen kinderen krijgen. Van de generatie vrouwen die vóór 1940 werd geboren, bleef slechts tien procent kinderloos. Van de vrouwen die in de ja ren '70 geboren zijn, verwachten we dat een kwart kinderloos zal blijven, terwijl slechts vijf procent geen kinderen k&n krijgen". Het CBS baseert zijn prognoses op het toenemend aantal alleenstaanden, het verkiezen van een beroepsloopbaan bo ven kinderen en het uitstellen van kin deren dat niet zelden tot afstel leidt. Ge boortepremies hebben volgens onder zoek geen enkele zin. Alleen voor grote sommen geld gaan sommige 'bewust' kinderloze paren overstag. Zij blijken ge voeliger voor maatregelen die het vrou wen mogelijk maken werk met kinderen te combineren dan premies. In Zweden hebben de goede voorzieningen voor kinderopvang en ouderschapsverlof tot een tijdelijke stijging van het kindertal geleid op het vervangingsniveau van 2,1 In Nederland staan de faciliteiten voor aanstaande/werkende moeders nog op een laag pitje. De Beer: „De concurren tie tussen kinderen en werk in Neder land is nu nog groot. Als die kleiner wordt, zou het gemiddelde kindertal misschien weer kunnen groeien". In de buik van Annet Galiart (36) zitten drie kinderen. Volgende week worden ze met de keizersnede gehaald. „Ik ben se cretaresse en zeker van plan om over een jaar of wat weer avonddiensten te gaan draaien". Voor Yvonne Westhof (33) hoeft werken buiten de deur niet meer zo nodig. „Vo rig jaar hebben we een kind verloren en sindsdien hebben kinderen een hele an dere waarde voor ons gekregen. Bij de komst van mijn dochtertje heb ik er wel aan gedacht of ik er goed aan heb ge daan een kind op deze harde wereld te zetten. Want het is natuurlijk een waar deloze wereld. En dan bekruipt je een schuldgevoel, omdat je dan toch kinde ren neemt uit egoisme". Ze is even stil, glundert dan, één hand op haar dikke buik. „Maar dit is de meest bewuste keuze geweest van alle-' maal. Ik ben direct gestopt met werken toen ik weer in verwachting raakte. Ik hoef niet meer zo nodig de deur uit. Je kunt aaii een kind zoveel liefde geven en je krijgt zoveel liefde terug. Kinderen zijn spontaan, recht vanuit het hartje. En dat vind je vandaag de dag niet veel meer". MONIQUE VAN DE VEN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 25