■Wdóe Sou/temt 'anden verkrot door ertragen bouwplannen rouwenkerkplein STAD OMGEVING/KUNST/RTV M. van Rossen burgemeester van Hellevoetsluis Een cadeau van formaat ReïdteGowüwt ZATERDAG 10 NOVEMBER 1990 PAGINA 13 elgleuf in sessekade I Om de toekomsti- sboot in het Galgewa- Prinsessekade onder ran stroom te voorzien, volgende week een het wegdek gegraven, caamheden worden 's itgevoerd om het ver min mogelijk te belas gleuf wordt ter hoogte mummer vijf in twee jegraven. De werk- len worden uitgevoerd icht van maandag 12 ag 13 november en de aarop. Beide nachten an 23.00 tot 3.00 uur Marietje van Rossen. FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN De voormali ge Leidse wethouder Ma- rietje van Rossen (46) is per 1 december benoemd tot burgemeester van Hel levoetsluis. Hellevoetsluis telt 35.000 inwoners. Van Rossen, in Leiden beter bekend als Van der Molen, gaf op 25 april van dit jaar haar raadszetel op nadat de PvdA haar passeerde voor een wet houderszetel. Volgens de frac tie zou ze niet deskundig ge noeg zijn. Van Rossen had kort daarvoor een aanvaring gehad met haar eigen fractie gehad over de stationsplannen. Die vindt dat Leiden daar niet meer dan 15 miljoen gulden aan mag bijdragen. Van Ros sen stond op het punt om een overeenkomst af te sluiten waarin uit werd gegaan van een gemeentelijke bijdrage van twintig miljoen. Bij de raadsverkiezingen op 21 maart verloor de PvdA vijf van haar zestien raadszetels. Mede daar door verloor de partij één wet houderszetel. Daarmee kwam de positie van Van Rossen in het geding. D. Tesselaar nam weliswaar afscheid als wet houder van volkshuisvesting, maar werd opgevolgd door T. van Rij. Bij haar afscheid van de Leid se raad troostte burgemeester C. Goekoop haar met de op merking dat iets dat heel naar en erg lijkt zich ook goed kan ontwikkelen. „Als ik in Am sterdam niet was weggestuurd door Jan Schaeffer, was ik nooit burgemeester van Lei den geworden". Van Rossen was vanaf 1982 lid van de Leidse raad en fractie voorzitter van de PvdA. Ze werd in 1988 wethouder, toen J. Peters vertrok. In de perio de 1974-1982 was ze lid van provinciale staten, terwijl ze van 1971 tot 1975 ook lid was van de gemeenteraad van haar toenmalige woonplaats Leider dorp. Van Rossen werkte tot haar aantreden als wethouder bij de vakgroep politicologie van de Leidse universiteit. Na haar afscheid kon ze daar weer aan de slag. Volgens een woordvoerder van de gemeente Hellevoet sluis sluit de benoeming van Van Rossen aan op de profiel schets. De gemeenteraad van Hellevoetsluis had daarin aan gedrongen op een PvdA-bur- gemeester. Onder de zeventien kandidaten, zouden zich dan ook veertien PvdA'ers hebben bevonden. Hellevoetsluis zag binnen tien jaar zijn bevolking verdubbelen. Volgens de woordvoerder kampt de ge meente met de typische pro blemen van een voormalige groeigemeenten. „Er is wel geld voor voorzieningen be schikbaar gesteld, maar niet om ze in stand te houden". Witte Singel afgesloten LEIDEN De Witte Singel, tussen Witte Rozenstraat en Bilderdijkstraat, wordt vanaf maandag tot en met 21 decem- beT voor alle verkeer afgeslo ten. Maandag wordt begonnen met het herinrichtingsplan voor dat gedeelte van de Witte Singel. Tijdens de uitvoering van het werk is ook parkeren onmogelijk en worden de be woners verzocht naar andere parkeerruimte uit te zien. Ook omdat de wagens van de reini ging niet bij de woningen kun nen komen, worden de bewo ners ook verzocht hun huisvuil een eind verderop aan te bie den. INKELIERS VRAGEN TIJDELIJKE OPKNAPBEURT DEN „Ik was er liever gister dan aan begonnen", reageert projectont- kelaar A. Breure op waarom zijn ten op de Haarlem- Itraat 70 en 72 zo zijn Jauperd. De buren, peliers Har Walen- en Jan van Groe- zitten met de ~ite gevolgen van een _g verlopen vernieu- gsplan. „Het kan l als is het maar tij- jk, een beetje worden ïknapt?", is de opvat van Walenkamp, steken liever ener- in het zo snel moge- laten beginnen van nieuwbouwplannen in het tijdelijk op- ppen van geveltjes", is Leo Meijer van de ieentelijke directie sbeheer. De lege door vernieling, brand en graffiti aangetaste panden op nummer 70 en 72 zijn het indirecte gevolg van de ambitieuze plannen voor het Vrouwenkerkplein. De Leidse architect J. Vollmer maakte in opdracht van de Amsterdamse projectontwik kelaar een modern bouwplan voor winkels en woningen. Door sloop van twee of mis schien drie panden aan de Haarlemmerstraat, tussen Vrouwenkerkkoorstraat en Vrouwenkerkhof, zou de nieuwbouw ook uitkomen op Leidens belangrijkste win kelstraat. Het plan, dat al van enkele jaren geleden dateert, kende echter tegenslag. Problemen waren er met erfpacht en over de te slopen resten van de voormalige Vrouwenkerk. De monumentencommissie hechtte namelijk om onver klaarbare reden nog waarde aan Leidens grootste openba re hondentoilet en graffiti plaats. Ook de buurtbewo ners lieten zich negatief uit over de grootschaligheid van het plan. Als een laatste struikelblok bleef over de positie van groenteman Van Groenin gen. De projectontwikkelaar wilde graag zijn pand hebben om dit tegen de grond te werken en zo een grotere en tree van het plein vanaf de Haarlemmerstraat te creeren. Beide partijen zijn het echter tot op de dag van vandaag niet eens geworden over de prijs van overname en af koop. Intussen staan de twee panden leeg en verrot te wachten om tegen de grond te gaan. Baard „Ik geef toe dat de panden inderdaad een negatieve uit straling hebben. Dat het zo lang duurt ligt natuurlijk voor een deel aan de demo cratische besluitvorming en de procedures die daarmee samenhangen", aldus Breure die zegt de panden niet voor korte tijd te kunnen verhu ren. Dit ondanks het feit dat de Haarlemmerstraat een top-locatie voor winkels is met huurprijzen van meer dan 10.000 gulden per vier kante meter winkelruimte per jaar. „Iedereen, ook mensen die niet in de buurt van het plein wonen, mag bezwaar maken tegen de plannen. Verder moeten plannen langs de di verse nutsbedrijven en ver schillende gemeentelijke af delingen. Voor het daar alle maal gepasseerd is, heb je een baard tot op je knieën. Dat het zo lang duurt, en die pan den er slechter uit gaaiv zien, daar moet je ons nu niet op aankijken. Wij beginnen nog liever gisteren dan vandaag", aldus Breure die daarmee schuld ontkent. Meijer pa reert de opvatting van Breu re door te melden dat er pas sinds enkele weken een echt serieus en dus ontvankelijke bouwaanvraag is ingediend. Winkeliers Walenkamp en Van Groeningen voor de verpauperde en bekladde panden. Schuldig aan de langdurige leegstand en verpaupering acht hij ook de gemeente niet. Vervelend Voor de twee winkeliers is de schuldvraag nauwelijks relevant. „Het is gewoon ver velend", is de reactie van Walenkamp. Zijn collega doet er nog een schepje bo venop: „En maand geleden werd er op de eerste verdie ping een brandje gestookt. Ik was toevallig in de zaak en heb snel de brandweer ge beld. Die hebben de achter kant van het pand dichtge timmerd", verhaalt de groen teman, die met zijn handen in de lucht wapperend pro beert uit te beelden dat er ëen lekkage op de brand weeractie volgde. „Ik ben voornamelijk bang voor de komende winter. Dan kruipen er weer jonge ren in het pand die dan gaan klojoën en zich in het pand beschutten tegen de kou. Het is niet te hopen dat zij dan ook vuur gaan maken om zich warm te houden", aldus Van Groeningen die zich verder afvraagt of een paar houten platen en een potje grondverf geen wonderen kunnen doen. „Het is niet al FOTO: WIM VAN NOORT leen vervelend voor mij maar ook voor het winke lend publiek en toeristen", dikt hij de situatie nog eens aan. Meijer en Breure blijven tijdelijke restauratie toch on nodig vinden. Beiden hebben goede hoop dat begin volgend jaar met het bouwplan Vrou wenkerkplein/Haarlemmer straat kan worden begonnen. Eindelijk? LOMAN LEEFMANS jen van: Frank Buur- 3udolf Kleijn, Loman ans en Karin Swiers jes (1) i dingen waar een nor- ïens met zijn verstand ij kan. Laten we er ïver ophouden en de gaan voeren". Ge- hakend van dit van de lemocraat Banning ge lcitaat haalde de Leidse der Hans de la Mar pag uit naar de VVD. is een van de weinige n tijdens een verder mat verlopende begro- handeling. Die ook i meeste raadsleden als werd betiteld. War was door de VVD allen op het feit dat de Igsrechten worden d. De milieuwethou- al verschillende ma in weten dat de sluiting vuilverbranding, iets e VVD in de vorige periode ook voor had 3, en de financiële ge- Idaarvan, aan de ver- I ten gronslag lagen. I VVD-fractievoorzitter /an der Nat ook in instantie daarover Igde, kreeg hij van de der ervan langs: „De testjes twijfel zijn bij ggenomen waarom we D niet bij de college- andelingen hebben be- was de ook al niet jitlating die De la Mar parvoor aan het adres 1 Leidse liberalen had poren. Nadat hij de (afdeling van de VVD als slechts een uit- van de grote studen- 'niging Minerva, liet ipmerkingen van Van verder links liggen. fes (2) gemeenteraadslid had ns dit jaar aan het voe- o eendjes een betere eding gehad dan aan begrotingsbehandeling. vervelend in elk ge val. De hoofdlijnen van het beleid waren in feite in het voorjaar al uitgezet. In het collegeprogramma „Een nieu we lente..", waarin overigens nauwelijks een nieuw geluid te bespeuren viel en in het Meerjarenbeeld was het be leid in grote lijnen al vastge legd. Dat gold bijvoorbeeld ook voor de forse verhoging van de onroerend goedbelas- ting, die alleen door oppositie partij VVD werd aangevoch ten. Hetgeen dan ook direct werd weggehoond door de an dere partijen. Alleen de ver dubbeling van het reinigings recht door de sluiting van de vuilverbranding en het niet doorgaan van de stortplaats De Does waren niet voorzien. Maar omdat die kosten toch opgebracht moeten worden had het verzet van de SP toch vooral veel weg van het hui len van hyena's tegen de maan. Hetzelfde gold voor de VVD die naar oud-liberaal principe zich verzette tegen een kwijtscheldingsregeling voor de minima. Zo resteerde slechts het ri tueel gekissebis over zaken die zich in de marge van de politiek afspelen. Drie dagen vergaderen leverden uitein delijk op een subsidieverho- girig aan het LAK en de toe zegging dat er een onderzoek komt naar een pontje tussen Merenwijk en Zijldijk. Waar aan wethouder Joop Walen kamp nog toevoegde dat raadslid Patricia Verzantvoort het vooral vaak mag overroei en. Groen Links-wethouder Hans de la Mar hekelde nog even het sanctiebeleid dat vanuit Den Haag wordt afgeroepen over uitkeringsgerechtigden. D66-voorman Pex Langen- berg vond het bijgestaan door VVD'er Theo van der Natnog nodig om de kers verse wethouder Aart van Bo- chove onder vuur te nemen over de slechte beantwoor ding van brieven door de ge meente. Omdat Aart van toe ten noch blazen wist, werd dat dus niks. Ooit was de begrotingsbehan deling het hoogtepunt van het politieke jaar in de gemeente. Met de invoering van meerja- rennota's verloor ze al veel van haar glans. Nu de begro ting niet meer gepaard gaat aan een beleidsnota, met voornemens voor het komen de jaar en alles in feite al maanden eerder is vastgelegd, wordt de zin ervan steeds minder. Leiden steeds internationaler Hoe internationaal Leiden is, wordt duidelijk door deze licht bak die een shoarma-zaak aan de Steenstraat heeft laten plaatsten. „Grieks Shoarma El Toro". Gaat het hier om een Griek die op z'n Israëlisch, vlees van een Spaanse stier ver koopt? of om een Spanjaard die zijn zaak naar een stier heeft genoemd en Israëlische vleesbroodjes op z'n Grieks klaar maakt? Niets van dit alles. Navraag leert dat het gaat om Egyptenaren die de Spaanse naam El Toro hebben overgeno men van vorige Turkse eigenaars. Naast Shoarma worden ook Griekse vleessnacks verkocht en zodoende is de lichtreclame tot stand gekomen. Voor de eigenaar is het te hopen dat de fel verlichte tekst op hongerige voorbijgangers werkt als een rode lap op een... FOTO: WIM VAN NOORT Afgaande op de lege publieke tribunes lijkt het er steeds meer op dat alleen de raadsle den er enig plezier aan bele ven. Terwijl ze worden volge stopt met sauzijzenbroodjes en andere vette happen brengen ze uur na uur door in eikaars gezelschap. Negenendertig mensen die vooral doorverga deren om hun eigen belang rijkheid bevestigd te zien. Misschien dat in een volgend collegeprogramma het af schaffen van de begrotingsbe handeling kan worden opge nomen. Kunnen de vette hap pen aan de eendjes worden gevoerd. Trotyl De gemeentepolitie van Noordwijk wil paniek te allen tijde voorkomen. Vandaar dat de persberichten die de politie doet uitgaan, hoe alarmerend ze ook beginnen, vaak eindi gen met de mededeling „Dus geen paniek". Maar tot die laatste verlossende regel wil de adrenaline nog wel eens hoog oplopen bij degenen die het per fax verzonden bericht onder ogen krijgen. Zo deelde de politie onlangs doodleuk mee dat er kneed baar trotyl op het strand was aangespoeld, naast het gebrui kelijke drijfhout, dode vissen en kwallen en de incidentele schipbreukeling. De opsteller van de fax sloot vervolgens niet uit dat er nog meer van deze levensgevaarlijke spring stof zou aanspoelen. Genoeg om bijvoorbeeld hotel Oranje mee op te blazen. De mededeling dat trotyl niet spontaan tot ontploffing komt omdat daar een ontsteking voor nodig is en dat het spul zich zelfs ongestraft laat kne den neemt dan toch niet alle onrust weg. Het idee dat bij voorbeeld schoolkinderen met trotyl zitten te kleien en dat de handel vervolgens in een oven wordt gestopt zou iedere rechtgeaarde Noordwijkse ou der nachtmerries moeten be zorgen. Maar gelukkig is er ook nog zoiets als de Explosieven Op- ruimings Dienst, die het trotyl onderzocht en tot de conclusie kwam dat het om een klei achtige substantie ging die vermoedelijk bij bodemonder zoek is gebruikt. Derhalve geen paniek. De flesjes water die deze week zijn aange spoeld zijn vast geen flesjes nitro-glycerine en de grappige .kaarsen met die forse lonten ook al geen staven dynamiet. De politie van Noordwijk wenst u een gelukkig voortij dig Nieuwjaar zonder paniek. Compost Leiden probeert van alles om het afvalprobleem terug te dringen. De com postvatenac tie is hiervan een goed voor beeld. Donderdag werden de eerste vaten dan ook uitgege ven. Voor een gering bedrag aan statiegeld konden mensen met een tuin een vat krijgen. Op zich een hele aardige ac tie. Alleen compleet verkeerd aangepakt. De eerste uitgifte begon in het buurthuis Winnie Mandela in de Stevenshof.. Nu is die wijk berucht om zijn slechte be reikbaarheid. Slechts één brug geeft toegang tot de buurt. Om half vijf 's mid dags, midden in het spitsuur, werden de eerste vaten uitge deeld. De belangstelling was overweldigend en wat te voorspellen viel gebeurde: er ontstond een complete ver keerschaos. Want zo'n milieu vriendelijk compostvat haalt iedereen natuurlijk op met de auto. De vrachtwagen die extra compostvaten aanvoer de kwam vast te zitten in het verkeer. En al die uitlaatgas sen maar de lucht vervuilen. En wat belooft de gemeente aan de mensen die er niet in geslaagd zijn een compostvat te bemachtigen. Dat de vaten worden gebracht. Met de auto, natuurlijk. Carnaval Met carnaval in Leiden wordt het nooit wat. Als het tenmin ste aan de Leidse Hutspotten ligt. Morgen is het 11 novem ber. Traditioneel de dag waar op om elf minuten over elf overal het carnavalsseizoen begint. Voor de ware liefheb ber meer dan een traditie: een heilige wet. Overal in Neder land waar carnaval, of vas tenavond, diepgeworteld is, is die dag behoorlijk heilig. En dan maakt het niet uit of 11 november nu op een maan dag, een vrijdag of een zondag valt. Of dat het goed of slecht weer is. Alleen in Leiden begint car naval wat de Leidse Hut spotten overigens met een af grijselijke hardnekkigheid met een „k" plegen te schrij vendit jaar een dag te vroeg. Vanavond dus, om elf over elf staan ze met zijn el ven bij het beeldje van Corne lls Joppensz aan de Lammen- schansweg. En dat motiveren ze dan met de opmerking dat het beslist niet zo is dat De Hutspotten niets en niemand ontzien. Ze lijken wel gek. Carnaval willen ze wel vieren, maar Leiden mag het vooral niet merken. In een stad waar de bibliotheek op zondag open is, er ook gewoon gesport wordt, de cafés straks onbeperkt open zijn en het sociaal leven in het algemeen nu ook al niet stilligt, duikt de carna valsvereniging onder op de elfde van de elfde. Het wordt echt nooit wat met die Hut spotten. Leidse vrouw en dochter aangereden LEIDEN Een 32-jarige Leidse vrouw en haar 9-jarig dochter tje zijn gisteravond na een aanrijding met respectievelijke schaaf- en hoofdwonden naar het Academisch Ziekenhuis Lei den gebracht. De vrouw fietste om 18.00 uur op de Sitterlaan richting Station Lammenschans. Het meisje zat achterop. De vrouw fietste op de fietsstrook. Ze werd ter hoogte van nummer 38 plotseling van achteren aangereden door een auto. De vrouw en het meisje kwamen ten val en raakten buiten kennis. De be stuurder van de auto reed echter hard weg. De Leidse politie heeft na sporenonderzoek geconstateerd dat een rode fiat uno het duo heeft aangereden. De rechter richtingaanwijzer van de auto is hierdoor kapot gegaan. De politie vraagt eventuele getui gen om te bellen: 071-258888. Grote kunstmanifestatie in Pieterskerk LEIDEN De Pieterskerk is zondag 18 november voor de achtste maal het decor van een grote kunstmanifestatie. Onge veer 200 amateurkunstenaars en hobbyisten tonen en verkopen hun werk dat zij in de afgelopen maanden hebben gemaakt. Schilderijen, keramiek, kleding en sieraden zijn slechts enkele van de aanwezige kunstvormen. De toegangspriis bedraagt vijf gulden. Het evenement wordt georganiseerd door Artistieke Handen uit Genderen en duurt van 11.00 tot 17.30 uur. Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de ?.r eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe aborrnee ingaande I Naam:Voorl: I I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de luxe handdoek naar: J Naam: Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13