leidóa(2owiwnt !haos bij uitreiken ïerste compostvaten eferendum kan worden gemist als kiespijn CcidócSaUAOAlt U lijkt meneer Geertsema wel" STAD OMGEVING/RTV CRKEER NAAR STEVENSHOF LOOPT VAST D staat eektijd ►tan D66 Fraaie reiswekker VRIJDAG 9 NOVEMBER 1990 PAGINA 9 lieke brandspuit tentoonstelling r Leidse wezen inderen waren in Leiden tot 1921 werkzaam als (veer. De tentoonstelling „het Weeshuis aan de indsekerkgracht" was voor de organisatoren dan fet compleet zonder een antieke brandspuit. In iverd de zogeheten 'hgw 3' zoals deze stads- jpuit heet, gebruikt door de oudere weesjongens fige Geestweeshuis en het Arme Kinderhuis. Tot jeeft deze spuit dienst gedaan. Hij bleef bewaard hu eigendom van de Leidse brandweer. Op de Mistelling, die volgende week vrijdag wordt geo- ih het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie iormalige weeshuis) is de spuit te bezichtigen, fvoer van de loodzware spuit kende gistermiddag ikele problemen. Twee brandweerlieden konden Aioeg museumpersoneel mobiliseren om de spuit lkeer te lossen. FOTO: WIM VAN NOORT Controle op verlichting LEIDEN De Leidse politie gaat- vanaf volgende week strenger con troleren op fiets verlichting. Vol gens voorlichter D. Graveland is de mist, regen en het vroeg donker wor den aanleiding voor de verscherp te controle. Voor een defect achter licht of voorlicht moet een tientje worden betaald. Inbraken in Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN Bij twee naast elkaar gelegen woningen aan de Euro pasingel in Koudekerk is gisteren laat in de middag of vroeg in de avond ingebroken. De daders hebben bij de ene woning het raam aan de achterzijde ge forceerd. Bij de andere woning zijn ze via de achterdeur naar binnen gekomen. Bij één wo ning wordt een geluids installatie vermist. Leidenaar te water LEIDERDORP Een 40-jari- ge Leidenaar is gistermiddag rond half vijf met zijn auto het water ingereden. De man raakte te water omdat hij ter hoogte van het containerbe- drijf Vliko op de Achthove- nerweg in Leiderdorp naar rechts uit moest uitwijken voor een tegenligger, een 41- jarige automobilist uit Pijnac- ker. Deze wilde linksaf slaan en zag daarbij de Leidenaar over het hoofd. Omdat het slachtoffer vervolgens klaagde over pijn in de borst, is hij voor onderzoek overgebracht naar het AZL. Autodief vangt bot NOORDWIJKERHOUT Een on bekende heeft afgelopen nacht tot driemaal toe geprobeerd een auto te stelen in Noordwijkerhout. Van drie wagens, die geparkeerd stonden op het Landbouwplein, werd een zij ruitje ingeslagen waarna geprobeerd werd de auto te starten. In alledrie de gevallen mislukte dit. Bromfietser aangereden RIJNSBURG Een 16-jarige bromfietser uit Oegstgeest is giste ren op de Rijnsburgerweg in Rijns burg gewond geraakt bij een aanrij ding met een 51-jarige automobilist uit Rijnsburg. De Rijnsburger zag bij het rechts af slaan de uit dezelfde richting komende bromfietser die op het fietspad reed, over het hoofd. DEN Van het uit- :en van het eerste ïpostvat in Leiden r wethouder H. de la kwam gistermiddag ar weinig terecht. Op moment dat hij even jhalf vijf het buurthuis inie Mandela in de yenshof betrad, werd geconfronteerd met ïderden wachtende hsen. Wachttijden die [epen tot twee a drie werden gemeld maar jj^-idiscipline in de rijen 5 voorbeeldig. Binnen t—kortste keren was de reizeC voorraad van 1200 A^èn verdeeld over de 702$hrijvers. •hts even ontstond span- toen bleek dat de voor- I vaten ontoereikend was. lende woorden van een jewerker van de VAM den niettemin effect. De Coi^genomen inschrijving 50, nieuwe vaten morgen gaat echter noodgedwongen niet door. Wel zijn vandaag en worden morgen al toege wezen vaten bezorgd of afge haald. Hun geduldige houding weerhield de mensen er ove rigens niet van om de nodige opmerkingen in de richting van De la Mar te slingeren. „Het is weer prettig geregeld, hè", klonk het vele malen. De la Mar, ook de beroerdste niet, gaf de „compostvat-ja- gers" volmondig gelijk, om de kritikasters vervolgens di rect de mond te snoeren. Niet met woorden, maar daden. Een tafel en stoel had de wethouder snel geregeld. Met een bonnenboekje in de hand nam hij plaats om te registre ren wie de bijdrage van 15 gulden statiegeld voor een compost vat had voldaan. „Alleen naam en adres", liet hij medewerkers van de ge meente weten. Dit om de rij zo spoedig mogelijk te bekor ten. De la Mar moest wel een deel van de rompslomp zelf uitvoeren omdat verschillen de personeelsleden van de reiniging vast zaten in het verkeer en er niet in slaag den het buurthuis op tijd te bereiken. In totaal waren zo'n 2000 huishoudens in de Stevens hof aangeschreven om als eerste een compostvat op te halen. Ruim 1200 mensen maakten gisteren van die mogelijkheid gebruik. Omdat de distributie rond de avond- spits plaatshad, leidde het tot grote verkeersopstoppingen in en naar de Stevenshof. Velen waren juist met de auto gekomen om de lompe en zware compostvaten op te halen. In de buurt van het winkelcentrum Stevens- bloem was al snel geen plek meer en werd een parkeer- plaatsje gezocht in de nabij gelegen straten van de Ste venshof. Een in de haast op geroepen vrachtwagen met extra vaten bleef bij de Haag- sche Schouw in het verkeer steken. Dat maakte de wachttijd alleen maar langer. Reden voor een groot aantal mensen om toch te vertrek ken en het felbegeerde vat maar te laten bezorgen of la ter op te halen. Die wachttijd was bovendien al een extra uur opgelopen omdat in een bericht in het Leidsch Dag blad was aangekondigd dat de uitreiking om half vier begon en niet, zoals de opzet was, half vijf. Op Toen De la Mar op iets voor zevenen weer vertrok om op tijd in de gemeenteraad aan wezig te zijn, stonden nog honderd mensen bij buurt huis Winnie Mandela te wachten. Hun naam werd ge noteerd en omdat de vaten op waren, krijgen zij deze binnenkort thuisbezorgd. De reiniging heeft er nog 200 in voorraad. Wie verder nog een compostvat wil moet daar dan wel tot januari op wachten. Dan wordt de nieu we lading aangeleverd. „Het is waanzinnig geweest', deel de De La Mar de raadsleden mee. Alleen vanuit de tweemans fractie van de Socialistiese Partij (SP) kwam kritiek: „Ik had dit voorspeld en al ge zegd dat twee ophaaldata te weinig zou zijn", aldus C. Lange rijen wachtende mensen in het buurthuis Winnie Mandela. Vergeer. Zij partijgenoot T. van Houten, die als Stevens- hofbewoner de chaos van dichtbij meemaakte, vond het een lachertje: „De tweede uitreiking vindt pas in janua ri plaats. Dan is het winter, vriest het en heb je niet veel meer aan zo'n vatToch lie ten beide SP-ers weten de milieumaatregel van het compostvat op prijs te stellen. De la Mar had vantevoren heel andere verwachtingen dan het duo van de SP. „Er waren op het stadbouwhuis zelfs weddenschappen geslo ten of we die dingen über haupt wel kwijt konden ra ken", aldus de door het suc ces overtroffen milieu-wet houder. De la Mar deelde tot slot mee dat de uitreiking be gin volgend jaar wel grootser wordt aangepakt. Dan wor den de vaten op tien ver schillende plaatsen uitge deeld. Een medewerkster van de reiniging merkte daar vanochtend over op dat de FOTO: WIM VAN NOORT eerste uitreiking op dat punt leerzaam was geweest. Aan de andere kant was de enor me belangstelling kennelijk ook motiverend. „Het was énig. De mensen van de VAM die inmiddels volop ervaring hebben met andere plaatsen hadden dit toch ook echt niet verwacht". SN Het raadslid der Nat was giste- vriendelijk om tien .^n VVD-spreektijd én aan D66 opposi- pot P. Langenberg. |ls hij belangrijke zaken orde wil stellen", moti- jVan der Nat. Burge- C. Goekoop had wei trouwen in die belang- iken, zo bleek uit zijn ting „dat is nog maar de 1 Van der Nat zei dat ictie dat achteraf wel lelde. Na afloop van het van Langenberg kon der P. Bordewijk het laten om te vragen: „Ik jraag van de VVD wil- an^of u- die tien minu- nuttig besteed vond"? bleef Van der Nat het 'd wijselijk schuldig. WETHOUDER DE LA MAR OVER LANGENBERG: Extra subsidie LAK Begroting maakt raad hongerig LEIDEN Het college programma is te preten tieus geweest, het heeft verwachtingen gewekt waar we nu toch nog te weinig zicht op hebben. Dat was conclusie van D66- fractievoorzitter P. Langen berg tijdens de laatste begro tingsvergadering. „Bijvoor beeld de wijkspreekuren van wethouder De la Mar zo voor de verkiezingen. Dat heb ik altijd een verkiezingsstunt ge noemd. Na de verkiezingen heeft hij nooit meer een wijk spreekuur gehouden, ik heb dus gelijk gekregen", moti veerde hij. Hij weet de vertra gingen in het collegeprogram ma aan „de stroperigheid van de gemeentelijke organisatie". Bestuurlijke en sociale ver nieuwing kregen van Langen berg de prioriteit. Hij hamerde op het snel instellen van een Pex Langenberg: Collegepro gramma te pretentieus. FOTO: TEJO RINGERS adviesraad voor sociale ver nieuwing. Wethouder H. van Dongen (sociale vernieuwing) verde digde zibh met de opmerking: „Denkt u dat de inwoners van Leiden als eerste een advies raad willen of een loketfunctie in de wijken. Wat zou de eer ste daad moeten zijn?", wierp zij hem voor de voeten. Lan genberg vond dat beide zaken hoogste prioriteit hadden. En dat er dan maar extra ambte lijke inzet moest worden ge vonden. Van Dongen wees hem erop „dat het moet gebeu ren met de mensen die er zit ten. We hebben geen extra in zet van ambtelijke capaciteit. Het is onmogelijk om alles te gelijkertijd aan te pakken". Van Dongen was het ook niet eens met de opmerking dat het collegeprogramma te preten tieus was. Ze hoopte de tijd te krijgen om het af te maken. Emmeren Maandag worden in de com missievergadering voor sociale vernieuwing de eerste aanzet ten gegeven. Langenberg klaagde over het onleesbaar zijn van de eerste twee pagi na's van de commissiestukken. Dat schoot De la Mar in het verkeerde keelgat. „U lijkt meneer Geertsema wel". De betreffende VVD'er, beroemd en berucht om zijn detaillisti sche vragen, keek verrast op. „Sorry dat ik uw naam ge bruik", ging De la Mar verder, „maar de discussie zou op hoofdlijnen worden gevoerd en niet over details. Dat het kopieerapparaat haperde of dat er iets mis ging bij de tech nische dienst. Daar ga je in de raad toch niet over emmeren", zei hij hoofdschuddend. Van Dongen deed nog een duit in het zakje. „Ik noem dat geen bestuur op hoofdlijnen, maar geneuzel op minilijntjes als u over onleesbare pagina's begint". Daarop krabbelde Langenberg terug. „Ik bedoel de het als een kleine vaststel ling dat het u gewoon niet meezit", besloot hij. LEIDEN Het LAK-theater krijgt 15.000 gulden extra sub sidie met ingang van 1991. Dat bleek gisteravond tijdens de begrotingsbehandeling. Diver se partijen hadden daar op aangedrongen. De VVD had hierover een amendement in gediend dat door het college werd overgenomen. De raads leden vrezen dat de program mering van het theater in ge vaar komt als er niet snel sub sidie wordt gegeven. Wethou der H. van Dongen (cultuur) was het hier in eerste instantie niet mee eens. Ze wil niet nu al geld van het cultuurbudget afsnoepen. Ze wil een gedegen afweging maken als alle plan nen bekend zijn en dat is pas bij de begroting van 1992. Zelf had ze er liever een ambtenaar bij, zodat de kunst- en cultuur plannen sneller vorm kunnen krijgen. Zodra zich echter een meerderheid vóór het LAK in de gemeenteraad aftekende, ging de wethouder om. De VVD had de begroting van de bibliotheek vergeleken met de gemeentebegroting. En kwam tot de ontdekking dat er een overschot was. LEIDEN Zo'n 60 gevulde kersenkoeken, 60 appelflap pen, 60 banketstaven, 180 sau- cijzebroodjes en een koud buf fet. Dat is de oogst van drie avonden begrotingsvergade ring in Leiden. Sommige raadsleden deden dan ook niets anders met hun mond dan het verorberen van de lekkernijen. Vooral de dit jaar voor het eerst geserveerde saucijzebroodjes sloegen in. Nestor F. Kuijers merkte gis teravond in zijn afsluitende toespraak likkebaardend op dat hij blij is dat interne zaken en financiën niet meer onder één wethouder vallen. „Daar om krijgen we alles dubbel, twee consumpties en twee snacks". PvdA'er L. Geradts profiteerde helemaal dubbel, zo verkondigde hij met een vette glimlach. „Hennie Koek lust niks, maar ze neemt altijd alles voor mij aan. Ze heeft de eerste keer de hapjes laten passeren, terwijl ik naast haar zat. Maar dat was één keer corrigeren, nu doet ze het ge heel vrijwillig. Er is geen drang meer voor nodig. Ik noem dat een stille daad", deelde hij een complimentje uit. Over zijn buurman Na<;i Demirbas was hij op dat punt minder te spreken. „Die zit zelf maar te nassen". College moet nieuw beleid onderbouwen LEIDEN Het college moet in het komende meerjarenbeeld en de nieuwe begroting een eerste aanzet leveren tot een beleids- meerjarenbeeld. Dat is de strekking van de motie die gister avond tijdens de begrotingsbehandeling raadsbreed werd inge diend. Het college heeft de motie overgenomen. Tijdens de be grotingsbehandeling onstond diverse malen verwarring over de procedure, over het beleid op hoofdlijnen en de samenhang met het indienden van technische detailvragen en was er onvrede over het ontbreken van beleidsinformatie. De raad vond wel dat er verbetering was opgetreden in de door zichtigheid en toegankelijkheid van de begrotingscyclus. [GEMEESTER RIDDERKERK OP SYMPOSIUM: EN Het referen- kan in bestuurlijk land worden gemist jspijn. Niet de bur- oet bij het bestuur (i betrokken, maar pstuur juist bij de Dat is de mening Bruins Slot, burge- ir van Ridderkerk, latste vanochtend op oor de Vereniging Nederlandse Ge- tn (VNG) georgani- congres over het lijke referendum in een aantal kriti- lanttekeningen. De gse hoogleraar P. f pleitte er daaren- ist voor om het re- im een wettelijke geven in Neder- ling voor het congres in Bgehoorzaal is het eer- ïelijke referendum dat volgend jaar tegelijk verkiezingen voor pro- 1 staten wil houden. de bevolking zich fen over het invoeren sluitingstijden. Bur- r C. Goekoop dreef in kningswoord de spot onderwerpkeus: „Nie- Voorlichtingscampagne referendum op stapel LEIDEN De voorlichtingscampagne voor het Leidse referen dum dat op 6 maart 1991 wordt gehouden staat op stapel. Huis- aan-huis wordt een referendumkrant verspreid. Dat gebeurt on geveer zes weken voor de statenverkiezingen, dan krijgen alle Leidenaars ook de oproepkaart voor het referendum in de bus. Via extra gemeentelijke advertenties wordt informatie gegeven. Voorts is een videofilm en een brochure beschikbaar bij de ge meente, waarin dieper op de materie wordt ingegaan. Mupi's vestigen tijdens de eerste verspreidingsronde en de week voor de verkiezingen middels posters da aandacht op het referendum. Ook wordt gedacht aan de inzet van busreclame, spandoeken en geluidswagens. Politieke partijen, buurt- en wijkverenigingen en belangenorganisaties wordt gevraagd informatiebijeenkom sten te houden. Ruim tachtig organisaties zijn al aangeschreven met het verzoek om medewerking. Een communicatiebureau be nadert de instellingen nog eens apart. mand was er voor en toch is het het geworden". Makkelijk Bruins Slot meende dat na de slechte opkomst bij de raads verkiezingen politie-bestuur- lijk Nederland zich wel wat al te makkelijk tot het referen dum heeft gewend. „De over tuiging dat de burger zich ken nelijk niet meer betrokken voelde bij het bestuur van de gemeente, won het ruim schoots van de veronderstel ling dat het grote aantal ver kiezingen van de laatste tijd ons hier opbrak. Vol zelfver wijt weerklonk daarop de roep om bestuurlijke vernieuwing als remedie tegen deze kwaal. We kiezen de burgemeester voortaan rechtstreeks en laten de burgers via referenda hun stad of dorp-besturen. Ziedaar uw Haarlemmer olie, oud en beproefd", aldus Bruins Slot. Hj vraagt zich af of het wel al leen gaat om dexbetrokkenheid van de burger bij het bestuur. „Gaat achter de manier waar op de bestuurder aankijkt te gen die relatie tussen bestuur en burger niet een wat arro gante houding schuil? En wel deze houding, dat ons werk van zo'n belang moet worden beschouwd dat de burger daar bij actief betrokken dient te zijn". Van Bruins Slot hoeft dat niet. Raadsleden, burgemeesters en wethouders zijn er om de ge meente te besturen, daarvoor zijn ze ingehuurd door de be volking. De bevolking volgt het bestuur wel, en zodra het mis gaat met de belangen waaraan zij hecht, wordt er ac tief ingegrepen. „Er is veel meer noodzaak om te bezien hoe de bestuurder weer meer bij zijn burgerij betrokken raakt", vindt Bruins Slot. „Want er zijn omstandigheden genoeg die maken dat je als bestuurder het risico loopt om wel erg ver van de werkelijk heid van Jan en Alleman te geraken. En ik kan mij niet aan de indruk ontrekken dat die omstandigheden hier en daar zo'n effect hebben gesor teerd". Het referendum vindt hij daarom „het ontlopen van be stuurlijke verantwoordelijk heid. Een zwaktebod". Hij denkt dat de burger het tot nu toe niet heeft gemist. De bur ger zit niet op zeggenschap te wachten, weet hij. Een goed kopere en eenvoudigere me thode om de opvattingen van de burgers te weten te komen heeft zijn voorkeur. Bruins Slot wijst op het houden van een enquête. „Waarbij je meer of minder steekproefgewijs, op tal van onderwerpen en meer genuanceerd uitspraken aan de burgers kunt ontlokken". Dan wordt het probleem dat er eigenlijk geen goed onder werp is voor een referendum ook omzeild. Betrokkenheid Professor Gilhuis constateerde in zijn bijdrage dat de belang stelling voor het referendum in Nederland bij golven toe of afneemt. Daarbij doen zich in middels al een eeuw steeds de zelfde rituelen voor. In de dis cussie worden bovendien al- lerleid varianten van referen da op één hoop gegooid. Hij meent niettemin dat het refe rendum wel kan bijdragen tot een grotere betrokkenheid van de bevolking. Met verwijzing naar voorbeel den in Denemarken, Zwitser land en Italië hield hij een voorzichtig pleidooi voor de invoering ervan. Het referen dum is ook volgens hem geen „panacee", een tovermiddel voor alle problemen in politiek Nederland. Gilhuis meent ook niet dat een te sterk verband gelegd kan worden met de slechte opkomst bij de raads verkiezingen. Beter is het vol gens hem daar apart onder zoek naar te doen. Volgens Gilhuis kunnen de oorzaken per gemeente verschillen. De Tilburgse hoogleraar meent dat plaatselijke referenda door wettelijke regels een betere basis kunnen krijgen. Proble men rond vraagstelling kun nen worden vermeden, ook zou het bindend moeten zijn voor de gemeenteraad. Hij raadde gemeentebestuurders aan zolang dat niet het geval is, zich zelf aan de uitslag te binden. „Als men dat niet wil moet men de beslissing maar zonder volksraadpleging ne men". Elite J. Katus, hoofddocent voor lichtingskunde aan de Leidse universiteit ging in een schrif telijke bijdrage in op de voor lichting over het referendum. Volgens hem is er in Leiden geen sprake van een brede maatschappelijke discussie. Voor zover er van discussie gesproken kan worden, is deze voornamelijk een aangelegen heid van de bestuurlijke elite. In de raad werd om goede voorlichting gevraagd, maar daarvoor zijn geen concrete voorstellen gedaan, en werd geen budget gereserveerd. „Het Buro Voorlichting liet zich hierdoor echter niet uit het veld slaan", geeft hij aan. Deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donker-j| bruin kunstleer, is voor u wan neer u ons een nieuwe abon nee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 cm. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk.onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam I I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de fraaie reiswekker naar: J Naam: J Adres: l Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9