Marco van Basten wacht zware straf Vitesse met drie spitsen naar ongedachte triomf Ifapoli glijdt uit in Moskou Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! CeidwQowuvnt DONDERDAG 8 NOVEMBER 1990 PAGINA 7 Napoli, De Italiaanse titelhouder, heeft de laatste acht in het toernooi van niet gehaald. Het elftal van Maradona speelde in de sneeuw van opnieuw doelpuntloos tegen Spartak en verloor met strafschoppen. Met en zon- ^JDiego Maradona scoorde Napoli niet. De bij de Italiaanse kampioensploeg dwarslig- i upde Argentijn speelde als invaller voor Zola bijna een uur in de sneeuw en de mist, het met plassen overdekte veld van het Lenin-stadion. Maradona schoot in de na k ee keer 0-0 en de eveneens doelpuntloze verlenging noodzakelijke serie strafschopen 5 raak, maar door de misser van Baroni bij de derde Napolitaanse strafschop, ging artak, dat doel trof door Sjalimov, Karpin, Tsjmarov, Koelkov en Mostovo, naar de fartfinales. middellijk nadat Maradona, die een dag later en op eigen gelegenheid naar Moskou js gevlogen, in het veld was gekomen, was Napoli op enkele centimeters van de hst Incocchiati trof echter de paal. In zijn kleine uur speeltijd kon ook Maradona het q (tal, dat spits Careca wegens een blessure miste, geen gezicht geven. Zijn vrije trap- 0 h echter waren perfect. Mauro miste nadat de Argentijn hem de bal op de schoen 0 ij gelegd, in het extra half uur dwong Maradona doelman Tsjertsjesov tot twee moei- 0 [e reddingen na vrije trappen. 0 leri Tsjmarov, topscorer in de Sovjetunie kreeg de beste kansen voor Spartak. Beide fen werd hij door overtredingen gestuit, het kostte doelman Galli en verdediger uit de bekerstrijd knikkerde. iuro een gele kaart. Diego Maradona, die bij zijn latere aankomst veel belangstel ling kreeg in Moskou, speelde slechts een deel van het duel mee, maar kon niet voorkomen dat Spartak Moskou Napoli Gillit boos over racistische tekst BRUrGE Ruud Gullit danste gisteravond als en kind zo blij over het veld van het, Olyroiastadion in Brugge. De speler van AC Milai was zeer ingetogen met het bereiken van e derde ronde van het Europa Cup I- toernoi na de triomf bij Club Brugge. Gullit haale vooral zijn gram op de aanhangers van !lub Brugge, die zijn verrichtingen tot aan :ijn wissel continu begeleidden met hoonelach en racistisch gezang. „Ik heb me zeer estoord aan de verschrikkelijke taal dié die gsten uitgekraamd hebben", aldus Gullit, die ii de tweede helft het veld ruimde van- wegeeen opspelende dijbeenblessure. „Dat zoietfgebeurt is een kwalijke zaak voor de sportDaarom ben ik ook echt blij dat we ge wonen hebben. Dit is niet meer dan gerech- tighel". Luc Nijholt twee maanden uitgeschakeld DUNDEE De Nederlander Luc Nijholt kan tenminste twee maanden niet uitkomen voor zijn Schotse club Mother well. De van Old Boys uit Ba sel voor honderdduizend pond (3,5 ton) overgekomen voetbal ler viel dinsdagavond in het competitieduel tegen Celtic vlak voor rust uit. Hij bleek een gebroken enkel te hebben. De wedstrijd, waarin Celtic op dat moment met 2-0 leidde, eindigde in een 2-1 zege voor de thuisclub. Sport op tv BRUGGE Grote voet- j ballers doen vaak domme dingen. Vedetten mogen lastig zijn, maar Marco van I Basten was gisteravond I weer eens te vervelend. Tien minuten voor het ein- de van het Europa Cup duel tegen Club Brugge raakte de spits van AC Mi lan zijn directe tegenstan der Pascal Plovie met een venijnige elleboogstoot vol in het gelaat. De simpele mandekker stortte ker mend ter aarde, Van Bas ten moest eraf. De rode kaart die de Schotse scheidsrechter Syme hem voorhield vormde een smerige smet op de over winning van 1-0 van AC Milan en drukte Van Bas- I tens glansrijke optreden van voordien volkomen in de vergetelheid. De veldverwijzing op Olympia zal Van Basten ongetwijfeld op een fikse schorsing komen te staan. Normaal staat op het slaan van een tegenstander een schorsing van drie wedstrijden, maar er hangt voor de Utrech ter nog meer aan de strijkstok. Zijn actie jegens Plovie riep immers direct herinneringen op aan drie weken geleden toen hij in Portugal zijn slag- L vaardigheid pas na de EK- 3 kwalificatiewedstrijd Portugal- l Nederland toonde. Na een er- barmelijk slecht duel haalde !Van Basten in de catacomben jook al uit naar zijn directe te- igenstander, Veloso. De spits zal zich binnenkort voor die daad moeten verantwoorden bij de strafcommissie van de UEFA, zodat hij wellicht ook één of meer wedstrijden van Oranje van de kant zal moeten volgen. De Europese voetbalunie liet deze week een brief bij Van Basten bezorgen waarin hem om tekst en uitleg wordt ge vraagd. „Ik geloof echter nooit dat ik om dat akkefietje in staat van beschuldiging zal worden gesteld", aldus Van Basten, die niet nader in wilde gaan op de inhoud van het schrijven. „Ik heb na de wed strijd inderdaad wat geduwd en getrokken met die jongen, maar de hele affaire is door de Portugezen zwaar opgeblazen. Fijnsnarigheid Van Basten betuigde gisteren zijn spijt voor zijn wangedrag jegens Plovie, maar vroeg ge lijktijdig ook om begrip. De spits moet het hebben van fijnsnarigheid, handelt naar in tuïtie en gevoel en doet daarom dingen die niet doordacht zijn. „Ik wilde Plovie buitenom pas seren", aldus de booswicht. „Dan sla je dus wat met je ar men om ruimte te maken. Daarbij zal ik hem geraakt hebben, maar het was zeker niet met opzet. Maar ja, maak dat maar eens duidelijk aan een scheidsrechter die de situa tie op dertig meter beoordeelt. Zeker, ik heb spijt van die toe stand, maar is iedereen dan vergeten hoe ik deze wedstrijd ben aangepakt. Ik had constant twee mensen in mijn rug en heb een paar behoorlijke ram men gehad". Plovie behandelde hem inder daad allesbehalve als wilde hij Van Basten uitnodigen voor een gezellig avondje rond het haardvuur inclusief borrelnoot jes en een pilsje. De bikkelaar van Brugge is ook bij Belgische spitsen gehaat om zijn vaak woeste en ondoordachte optre den, maar dat is nog geen re den om hem een elleboogstoot te geven. Vanzelfsprekend vond het slachtoffer dat ook. „Ik snap niet dat zo'n grote speler als Van. Basten zoiets doet", jam merde Plovie onderwijl met een hand zijn gezicht betas tend. „Voetballend is hij ieder een op het plein de baas, dan hoef je toch niet meer te gaan slaan?" Ruud Gullit vroeg ech ter om een milde benadering van het nare gedrag van zijn maatje. „Marco heeft geduren de de gehele wedstrijd ver schrikkelijke schoppen gehad. Dan is het natuurlijk uitermate sneu dat hij om zo'n lulligheid- je uit het veld \vordt gestuurd. Zo zie je maar weer, verdedi gers mogen vaak alles, spitsen niets". „En er was waarschijnlijk nog niets aan de hand geweest, als die Belgen niet zo'n theater maakten", trok Van Basten an dermaal <een deken van on schuld over zich heen. „Het was net in een fase dat Club wilde forceren en er behoorlijk de beuk ingooide. Als er dan bij één van hen iets gebeurt, gaan ze direct zeuren om kaarten. Zulk kinderachtig gedrag hoort toch niet in topvoetbal thuis?" Elleboogstoten echter ook niet. Uitblinker Hoe het ook zij, met Marco van Basten ging gisteravond de ab solute uitblinker van het veld. De spits demonstreerde op Olympia de grootse vorm die Oranje zo lang heeft moeten missen. De aanvaller maakte in Brugge andermaal duidelijk dat de ene Europese kampioen voor hem de andere niet is. In het Oranje verbleekt zijn faam en roem, maar in het rood Dieptepunt voor Marco van Basten, die na een sterk gespeelde wedstrijd door scheidsrechter Syme van het veld wordt gestuurd. FOTO: EPA zwart van Milan straalt nog immer zijn ster. Zo ook gisteren in Brugge. Van Basten was de hogemeester in het hogeschoolvoetbal dat Mi lan in de eerste helft op de per fecte grasmat demonstreerde. Op de tuin in San Siro kan een tractor kantelen, de wonder- ploeg van Milan kan er echter niet meer voetballen. Op het gras van Brugge konden de rossoneri dat wel. De gasten grendelden Brugge in het eer ste bedrijf vaslop eigen helft, lieten de bal imen hoog tempo rondgaan en dnkten de Belgen vast voor doehan Verlinden. De Bruggenarn dachten niet eens aan het raken van doel punten, slechtsaan het voorko men daarvan, iet lukte tot één minuut na d pauze. Toen moest Verlinda de witte vlag hijsen voor eei knal van Car- bone. Het was le nekslag voor Brugge. De Beien toonden wel een hartverw.rmende inzet, maar misten klasse. Milan kwam dan ook in het vervolg nimmer meer in de problemen. Die zullen zich pas de komende week voordoen als oude man nen van de tuchtcornjnissie van de UEFA zich gaan uitspreken over 'de straf die Van Bastén zal krijgen. Het stoutste jonge tje van de klas zal de komende tijd meer strijd in rechtzalen moeten leveren dan op het voetbalveld. PETER WEKKING 15,70 1.17 I UJ JNDEE De spelers van 28,75 tesse konden hun geluk 3L50 »t op. Het bereiken van derde ronde in het toer- om de UEFA Cup was dat wisten ze Maar dat nota bene koploper Dun- United op zo'n overwel- manier zou worden was iets waarvan niet hadden durven Al na voor de rust 79 ,u Bart Latuheru de 59 Motten met twee treffers ^jblameerd. En na de her- 26 tUing werd die marge 583ta bene verdubbeld. „Wat 44 ji hier hebben gedaan was fantastisch", glunderde En trainer Bert „Dit is heel goed de uitstraling van het tierlandse voetbal". it 4-0 winnen van Dundee ;d is iets wat diep in je ach- loofd zit", lachte Bert Jacobs wedstrijd. „Als het er 'haupt inzit. Ik heb van hdee altijd het gevoel gehad ze tussen hangen en wurgen litten. Ze spelen net niet aan- end, ze spelen net niet ver- :ac. igend. Het was dus gewoon 8sinl c om te proberen door hun 'V heen te breken. En dus altijd met drie spitsen te en. Ik moet altijd een beetje ten als me wordt gevraagd of in zo'n Europese wedstrijd een of twee aanvallers ga i'fi 8^en' rnaa^ct ^ie zoêe" 1ö,ö mcje wetten van het Europe- )lie ^oetbal? Gewoon ons herken- eigen spel spelen, dan lukt best. Ik ben helaas één van weinigen die zegt dat syste- i prachtig zijn, maar dat het echt de voetballers zijn die moeten doen. We hebben nu jk gekregen; we hebben laten i dat je ook in een uitwed- jd best goed spel kunt laten collega Jim McLean van nrtp ee' net mededeling n P ontvangen dat niet één mzet De spelers van Vitesse vieren feest na een onwaarschijnlijk geachte triomf van 4-0 op Dundee United. Schotse ploeg de volgende Euro pese bekerronde had bereikt: „Ik ben zeer teleurgesteld over de voorstelling van mijn ploeg. Maar het ergst vind ik nog deze ramp voor het Schotse voetbal". Bart Latuheru had gisteren een heerlijke avond. Naast zijn twee treffers lokte hij ook een straf schop uit. „Dit kwam erg dicht bij wat ik had gedroomd", zei hij tevreden. „Nee, eigenlijk had ik dit niet eens durven dromen". De rechtsbuiten was bescheiden. „We hebben met z'n allen fan tastisch lopen voetballen. Dat ik zelf zo goed uit de verf kwam, had ik voor een groot deel te danken aan Hans van Arum. Hij won alle duels en wist de bal prima vast te houden". Geen excuses Zo opgetogen Latuheru was, zo neerslachtig was Fred van der Hoorn. Als eerste speler van Dundee zocht hij de catacomben van het Tannadice Park op. „Geen excuses", mompelde hij. „Geen excuses". De 'sweeper' van United herhaalde wat Bert Jacobs al eerder had gezegd: „Dit is goed voor het Nederland se voetbal". Om te vervolgen: „Misschien worden ze in Zeist nu ook eens wakker. Wat een paar jongens van Vitesse tegen ons hebben laten zien, daarmee horen ze toch in Oranje! Neem nou Van den Brom, waar bij Vi tesse alles om draait. Zo'n voet baller verdient toch een kans! En net als Theo Snelders zou de keeper, Raimond van der Gouw, FOTO: ANP zich moeten cunnen bewijzen. Maar ja, in Zst kijken ze alleen maar naar jnsterdam". Van den Brom, njde wedstrijd per ongeluk vergfen door de Vites- se-bus en napkomen naar het hotel, knikte instemmend. „Je kunt van jeztf niet zoiets zeg gen", zei hii diplomatiek. Het volgende „Al: Oranje nou goed presteert...", srak echter boek delen. Demonstraief Hoewel hij gen excuses wilde zoeken, wees Fred van der Hoorn na afloop demonstratief naar zijn knie, die tijdens het duel van een bandage was voor zien. „Oordeel zelf", wees hij naar een opkomende buil. „Ik had beslist last van die blessure. De kniebanden zijn opgerekt. Eigenlijk komt het me wel goed uit dat ik afgelopen weekeinde een rode kaart heb gekregen. Nu kan ik gelukkig een paar weken rust houden om te herstellen". Tijdens het duel kon Van der Hoorn na nog geen kwartier spe len wel door de grond gaan. Hij zelf was het die zijn doelman kansloos maakte. Na doorkoppen van Van Arum had Latuheru vanaf rechts uitgehaald. Uitgere kend via de rug van Van der Hoorn was de bal in het net ge ploft. „Een gelukkige bal", stelde Latuheru. Van der Hoorn: „Nu moesten we er drie maken om verder te komen. Dat was haast niet te doen en daardoor kwam er nervositeit in de ploeg. We liepen achter de feiten aan". Als er na de openingstreffer nog van spanning kon worden ge sproken, dan was die na weer een actie van Latuheru defini tief voorbij. René Eijer had .de razendsnelle aanvaller n£ inlei dend werk van Van den Brom op rechts vrijgespeeld. Keeper Alan Main was kansloos na de beheerste inzet. Toen na rust de Finse international Paateleinen voor het eerst in jaren een pe nalty miste, moent Van den Brom laten zien hoe een straf schop wordt genomen; De vierde treffer Eijer (vanaf dertig meter schoot hij uit een vrije trap schitterend in de kruising) maakten de koploper van het Schotse voetbal ronduit belache lijk. GEP LEEFLANG Dundee United: Main; Cleland, Malpas, Van der Hoorn, Mclnal- ly (64. Connolly), Krivokapic; Narey (46. Dailly), McKinlay; Paatelainen, Jackson, French. Vitesse: Van der Gouw; Sturing (46. Vermeulen), Thijssen, Bos (68. Van Bremen), Straal; Laam- ers, Van den Brom, Eijer; Latu heru, Van Arum, Hilgers. Europa Cup in cijfers DEN HAAG De wedstrijden in de tweede ronde van de diverse Europese bekertoernooi en voetbal zijn in cijfers: EUROPA CUP I Spartak Moskou (Sov) - Napoli (Ita) 0-0 (Spartak wint na strafschoppen, 5-3). Scheidsrechter: Girard (Fra). Toeschouwers: 102.000. Eerste wedstrijd 0-0, Spartak naar kwartfinales. Gele kaart: Perepadenko (Spartak), Mauro, Galli, Baroni en Corradin) (Napoli). Malmö FF (Zwe) - Dynamo Dresden 1-1 (0-1) (Dynamo wint na strafschoppen, 5-4). 19. Gütschow (strafschop) 0-1, 72. Persson (strafschop) 1-1. Scheidsrechter Waddell (Sch). Toeschouwers: 8112. Eerste wedstrijd 1-1, Dynamo naar kwartfinales. Gele kaarten Ogren (Malmö, 2), Haupt- mann, Ratke, Scholz en Schössler (Dynamo). Tirol (Oos) - Real Madrid 2-2 (1-2): Hörtnagl 1-0, 34. Lo- sada 1-1, 45. Losada 1-2, 90. Linzmaier 2-2. Scheids rechter: Blankenstein (Ned). Toeschouwers: 14.000. Eer ste wedstrijd 1-9, Real Madrid naar kwartfinales. Club Brugge (Bel) - AC Milan 0-1 (0-0): 46. Carbone 0- 1. Scheidsrechter Syme (Sch). Toeschouwers: 23.000 (uit verkocht). Rode kaart: 82. Van Basten (AC Milan). Gele kaart: Janevski en Borkelmans (FC Brugge). Baresi (AC Milan). Eerste wedstrijd 0-0, AC Milan naar kwartfinales. Olympique Marseille (Fra) - Lech Poznan (Pol) 6-1 (3- 0): 19. Papin 1-0, 33. Vercruysse 2-0, 45. Vercruysse 3-0, 59. Jakolcewicz (strafschop) 3-1, 83. Vercruysse 4-1, 88. Tigana 5-1, 90. Boli 6-1. Scheidsrechter: Worrall (Eng). Toeschouwers: 25.000. Gele kaart: Moskal en Lukasic (Pech). Eerste wedstrijd 2-3, Olympique Marseille naar- kwartfinales. Glasgow Rangers (Sch) - Rode Ster Belgrado (Joe) 1-1 (0-0): 51. Pancev 0-1, 76. McCoist 1-1. Scheidsrechter Karlsson (Zwe). Toeschouwers: 23.000. Eerste wedstrijd 0-3, Rode Ster naar kwartfinales. FC Porto (Por) - Dinamo Bukarest (Roe) 4-0 (2-0): 2. Kostadinov 1-0, 25. Kostadinov 2-0, 48. Pereira (straf schop) 3-0, 63. Oliveira 4-0. Scheidsrechter: Lanese (Ita). Toeschouwers: 45.000. Eerste wedstrijd 0-0, Porto naar kwartfinales. EUROPA CUP I UEFA-BEKER Sevilla (Spa) - Torpedo Moskou (Sov) 2-1 (1-1): 10. Sa- vitsjev 0-1, 25. Bengoechea 1-1, 62. Ramon Vazquez 2-1. Scheidsrechter: Magni (Ita). Toeschouwers: 28.400. Eer ste wedstrijd: 1-3. Torpedo naar derde ronde. Politechnica Timisoara (Roe) - Sporting Lissabon (Por) 2-0 (1-0): 44. Vlaicu 1-0, 52. Varga 2-0 (strafschop). Scheidsrechter: Muhmenthaler (Zwl). Toeschouwers: 20.000. Eerste wedstrijd: 0-7. Sporting naar derde ronde. FC Bologna (Ita) - Heart of Midlothian (Sch) 3-0 (1-0): 19. Detari 1-0, 73. Villa 2-0, 84. Mariani 3-0. Scheidsrech ter: Van Swieten (Ned). Toeschouwers: 15.000. Eerste wedstrijd: 1-3. Bologna naar derde ronde. Ferencvaros (Hon) - Bröndby (Den) 0-1 (0-0): 74. Chris- tensen 0-1 Scheidsrechter: Vautrot (Fra). Toeschouwers: geen publiek toegelaten. Eerste wedstrijd: 0-3. Bröndby naar derde ronde. Atalanta Bergamo (Ita) - Fenerbahce (Tur) 4-1 (1-0): 2. Evair 1-0, 56. Perrone 2-0, 57. Nicollni 3-0, 62. Bonacina 4-0, 90. Ismail 4-1. Scheidsrechter: Assenmacher (BrD). Toeschouwers: 12.000. Eerste wedstrijd: 1-0. Atalanta naar derde ronde. Monaco (Fra) - Tsjernomorets Odessa (Sov) 1-0 (1-0): 15. Weah 1-0. Scheidsrechter: Hope (Sch). Toeschou wers: 5.000. Eerste wedstrijd: 0-0. Monaco naar derde Admira Wacker (Oos) - FC Luzern (Zwi) 1-1 (0-0): 53. Marschall 1-0, 88. Marini 1-1. Scheidsrechter: Zhoek (Sov). Toeschouwers: 4.500. Eerste wedstrijd: 1-0. Admi ra Wacker naar derde ronde. Anderlecht (Bel) - Omonia Nicosia (Cyp) 3-0 (2-0): 5. Verheyen 1-0, 38. Oliveira 2-0 (strafschop). 60. Rutjes 3- 0. Scheidsrechter: Olsen (IJs). Toeschouwers: 18.000. Eerste wedstrijd: 1-1. Anderlecht naar derde ronde. Leverkusen (Dui) - GKS Katowice (Pol) 4-0 (1-0): 28. Lesniak 1-0, 78. Jorginho 2-0, 81 Herrlich 3-0, 88. Schreier 4-0. Scheidsrechter: Natri (Fin). Toeschouwers: 8 700 Eerste wedstrijd: 2-1. Leverkusen naar derde ron- Internazionale (Ita) - Aston Villa (GBr) 3-0 (1-0). 7 Klinsmann 1-0, 62. Berti 2-0, 75. Bianchi 3-0. Scheids rechter: Spirln (Sov). Toeschouwers: 80.000. Eerste wed strijd: 0-2. Internazionale naar derde ronde. Dundee United (Sch) - Vitesse (Ned) 0-4 (0-2): 10. Latu heru 0-1, 38. Latuheru 0-2, 65. Van den Brom 0-3 (stra'- schop), 73. Eijer 0-4. Scheidsrechter: Heynemann (Dui .Toeschouwers: 13.000. Eerste wedstrijd: 0-1. Vitess t naar derde ronde. AS Roma (Ita) - Valencia (Spa) 2-1 (1-0): 36. Giannlnl 1- 0, 63. Völler 2-0, 75. Fernando 2-1. Scheidsrechter: Bl- guet (Fra). Toeschouwers: 55.000. Eerste wedstrijd: 1-1. AS Roma naar derde ronde.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7