V Sextra troepen uit Europa naar Golf 6 2 3 5 11 15 Frommelen dA niet langer garant or laagste inkomens Sritten organiseerden Englandspiel VANDAMi 14 Dagen Gratis CcidócSotncuit Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. De zon laat zich morgen dui delijk meer zien dan vandaag. De zuidoostelijke wind trekt aan tor matig en de tempera tuur loopt .op naar ongeveer acht graden. Het hogedrukge- bied dat ons enkele dagen rus tig weer bracht trekt nu weg en oceaanstoringen dringen op in de richting van ons land. 5 nummers f. 1,35 WB wijzigt routes wille van milieu AAG De ANWB gaat een in zijn toeristische routes aan- i. Een voornemen daartoe werd |ler dit jaar bekend. Het Dien- ntrum voor Toerisme en Ver geeft aan de hand van een on- jk de wenselijkheid van die sgelen bevestigd. Aanleiding je aanpassingen is de wens het [te behoeden voor recreatief au- :eer. Onder meer wil de ANWB inkorten die langer zijn dan rd kilometer. Bovendien krijgen ders meer gelegenheid uit de e stappen. Routes die door toe rt aantrekkelijke dorpen en bare natuurgebieden of langs jutes leiden, worden omgelegd. 'Mini - referendum' succes De Klerk JOHANNESBURG De in Zuid-Afri- ka regerende Nasionale party van presi dent F. W. de Klerk heeft bij tussentijd se verkiezingen in een voorstad van Jo hannesburg een belangrijke overwin' ning geboekt op haar rechtse rivalen. De NP-kandidaat won in Randburg de stembusslag die werd gezien als mini- referendum over de hervorming van de apartheid die door De Klerk is opgeno men. Marthinus van Schalkwyk, de kandidaat van de NP, won de parle mentszetel in Randburg met 10.882 stemmen. Zijn uitdager Leonie Steele van de rechtse oppositiepartij Conserva tieve party behaalde 1969~ stemmen. De opkomst bij de plaatselijke verkiezing bedroeg 56,7 procent. Bedrijven niet verplicht minderheden aan te nemen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De FNV gaat ermee akkoord dat werkgevers niet wettelijk worden verplicht een bepaald percen tage etnische minderheden in dienst te nemen. Ook zullen er bij cao-onder- handelingen geen afspraken worden gemaakt over concrete aantallen al lochtonen die worden aangenomen. Dat is het resultaat van het overleg tussen de sociale partners, waarvan volgende week donderdag de details bekend worden gemaakt. Het streven van de FNV was jaarlijks 20.000 al lochtonen aan werk te helpen. In het overleg is nu overeengekomen daar van voorlopig 5000 te maken. Cebeco Handelsraad neemt activiteiten van ABM over LISSE Cebeco Handelsraad BA, een coöperatieve vereniging met haar hoofdvestiging in Rotterdam, neemt de activiteiten van het Lissese bloembollenbemiddelingsbureau ABM over. Bewind voerders en Cebeco zijn dat gisteravond overeen gekomen.Alle personeelsleden gaan over naar de nieuwe onderneming. De over name gaat officieel per 1 december in. Formeel moet het bestuur van Cebeco komende maandag nog zijn goedkeuring geven. Aan gezien het bestuur volledig op de hoogte was van de besprekingen zal dat volgens ABM-bewindvoerder Van der Haven geen proble men opleveren. Door de overname staat niets de novemberleverin- gen door de kwekers meer in de weg. Cebeco voert alle contracten die door ABM zijn gesloten uit. De nieuwe onderneming krijgt een andere naam. Cebeco dacht in eerste instantie aan CBB (Cebeco Bloembollen Bemiddeling) maar er blijkt al een bedrijf met die let tercombinatie te bestaan. Er wordt nu naar een andere mogelijk heid gezocht, waarin in elk geval het woord Cebeco verweven zit. Pagina 11: „Cebeco heeft voortreffelijke naam in agrarische wereld" Korte rijtest: zes gewonden LOS ANGELES Een 72-jarige Amerikaanse man die zich in Los An geles opmaakte voor een rijvaardig- heidstest, is met zijn auto in het bu reau voor motorvoertuigen geëindigd. John Anderson meldde zich voor de test en nam plaats achter het stuur van een Chevrolet El Camino uit 1980. Hij wilde juist de weg oprijden, toen de wagen plotseling vooruit schoot en zich tien meter in het gebouw boorde. Tientallen mensen zochten snel een veilig heenkomen. Bij het ongeluk vielen zes lichtgewonden. Anderson vertelde later dat zijn gaspedaal was blijven hangen. De chauffeur zelf raakte niet gewond. De schade wordt geschat op 80.000 gulden. ;ken Muur iar na het openbreken van de Muur van Berlijn morgen dat gevierd liggen de brokstukken in een fabriek in Ber- wachten op een bewerking voor hergebruik. Niet meer om mee in tweeën te delen, zoals 28 jaar lang met Duitsland eurd, maar om te worden verpulverd tot zand. foto: ap TAAG De PvdA sluit nger uit dat mensen met itkering of minimumin- l er na 1991 in inkomen Iteruit gaan. Het kamer- Melkert zei gisteren dat nood aan de man komt j laagste inkomens zullen a inleveren. „Als er min- verdelen is, moet iedere land bijdragen, zoals ook Nederlander moet mee- jals er meer te verdelen pus Melkert. Tijdens de cieling van de begroting inanciën zei Melkert dat g te vroeg is voor sombe rspellingen. Iri tegenstel ling tot CDA-fractieleider Brinkman vindt Melkert niet dat de economische vooruit zichten somber zijn.'" „We moeten geen somberheid op roepen", zei hij. Melkert maak te die opmerkingen met het oog op de tussenbalans, waarbij het het kabinet begin volgend jaar een gat van ongeveer tien miljard gulden moet zien te vullen. „Niemand kan dan nog een garantie krijgen dat hij er in koopkracht niet op achteruit gaat", zei de PvdA'er, maar de lasten voor de burgers moeten dan wel rechtvaardig worden verdeeld". ok hult Warmond in duister 1NHEIM Een enorme rookontwikkeling was gister- y rond half drie aanleiding voor de brandweer in Sas- m om een containerbrand langs de Rijksstraatweg te ;n. Bij een autobedrijf werden autobanden en plastic palen vérbrand. De dikke rook zorgde voor veel over- p Warmond. Tegen de stoker is proces-verbaal opge- BAKER ZOEKT STEUN VOOR MILITAIRE OPERATIE ONDER VN-VLAG WASHINGTON MOS KOU De Verenigde Staten treffen voorbe reidingen om duizen den troepen en honder den geavanceerde tank§ uit Europa over te brengen naar de Golf om de militaire druk op Irak op te voe ren. Amerikaanse omroep- maatschappijen meldden gisteren dat nog dit jaar uit Duitsland twee tank divisies met in totaal 700 moderne M-1A1A aanval- stanks naar Saudi-Arabië worden overgebracht. De Amerikaanse minister van buitenlandse .zaken, James Baker, zoekt van daag in Moskou steun voor een eventueel mili tair optreden tegen Irak in VN-verband. Zijn Sov jetcollega Edoeard Sje- vardnadze noemde het vooralsnog echter „onge wenst" om Kuwayt met geweld te bevrijden. Ba ker kreeg dinsdag in Cai ro de stilzwijgende goed keuring van China voor een eventueel gewapend VN-optreden. Baker moet minstens hetzelfde los zien te krijgen van Sov jetleider Gorbatsjov, voor dat de VS er aan kunnen gaan denken hun voorstel in de Veiligheidsraad te brengen. De Britse premier Marga ret Thatcher stelde giste ren dat de tijd begint te dringen voor de Iraakse dictator Saddam Husayn. „Wij zullen hem verslaan en accepteren de conse quenties. Hij is gewaar schuwd", zo zei Thatcher. De missie van oud-bonds kanselier Willy Brandt naar Baghdad heeft giste ren geresulteerd in de vrijlating van 120 buiten landse gijzelaars in Irak, onder wie 100 Duitsers. Pagina 5: „Medicijnen voor Irak bruikbaar voor chemische wa pens" Spijbelen weet is het de eerste en de laatste keer dat er sneeuw ligt, zo luidde hun argument. Sneeuwval in het Zwarte Woud behoorde de laatste jaren tot de zeldzaamheden. foto: epa EK WERPT NIEUW LICHT OP DROPPINGEN IN OORLOG a- HAAG „Het 'En- biel' was een Brits mis- j gsspel met de Duitsers en g- imgekeerd. Het vormde J jiderdeel van de campag- ae [armee de westelijke ge- [den de Duitsers ervan n overtuigen dat de inva- j Calais zou komen. 3e Nederlandse agenten, u (ie er 43 al onmiddellijk [landing werden gearres- H speelde Londen de Duit- Wannen in handen die wezen op een landing in het noorden van Frankrijk", zegt Pieter Hans Hoets (69) in het boek 'Englandspiel ontmas kerd', dat vandaag is gepresen teerd. Hoets, in de oorlog lid van de Nederlandse veilig heidsdienst in Zweden, Enge land en bevrijd Nederland en later jurist bij onder andere KLM en Coca Cola, verwerpt daarin de officiële versie van de Britse regering, van de Ne derlandse Enquêtecommissie en van dr. L. de Jong in 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog'. Volgens Hoets werden de ac ties van dë Special Operations Executive (SOE), verantwoor delijk voor het droppen van agenten in Nederland, gecoör dineerd door de London Con trolling Section (LCS), een or ganisatie waarvan het bestaan 35 jaar geheim is gebleven. Het boek bevat tal van aanwij zingen voor de stelling dat in het Englandspiel geen sprake was van, zoals De Jong het uitdrukte, „kapitale blunders" aan Britse zijde, maar van op zet. Hoets: „De hele leiding van de SOE wist wat er aan de hand was. De Nederlandse agenten, van wie het meren deel in strijd met eerdere be loften door de Duitsers werd vermoord, zijn opgeofferd voor een hoger doel: het wel slagen van de invasie in Nor- mandië". iteit verkeers- itoffer bekend De man die dins- het leven kwam bij een Irsongeval op de Willem [ijgerlaan in Leiden was '.-jarige Marokaan. Sinds was de in El Aioun :htige man in Neder- ij verbleef bij familie in IServi^e'm- Afgelopen dinsdag (-de man per fiets een be- fldrengen aan kennissen in ,J. Op het moment dat hij 06-Oülem de Zwijgerlaan ter van de Marnixstraat pversteken, werd hij ge- j door een auto, bestuurd ïen 19-jarige Alphenaar. an brak daarbij zijn nek (rleed ter plaatse. Tanken met pasje 50 cent duurder DEN HAAG Het elektronisch betalen bij tankstations wordt per 1 januari 50 cent per transactie duurder. De 3700 bij de Bo- vag aangesloten pomphouders en brandstofverkopende autobe drijven hebben dat gisteren besloten. Zij willen niet langer opdraaien voor de kosten van het twee jaar geleden door de banken opgezette automatiseringssysteem voor tankstations (Beanet). Mogelijk valt het extaa bedrag van 50 cent lager uit, als de banken en de oliemaatschappijen bereid zijn een deel van de kosten voor hun rekening te nemen. Mo menteel wordt circa eenderde van de transacties bij de pomp elektronisch afgerekend. De Consumentenbond vindt de maat regel van de pomphouders onbegrijpelijk. Volgens een woord voerder hoeven de stations zelf maar één kwartje per transactie af te dragen aan het zogenaamde Beanet. Volgens de bond wordt het hoog tijd dat alle partijen die betrokken zijn bij het beta lingsverkeer om de tafel gaan zitten met minister Kok van fi nanciën. „De Nederlandse banken bezitten een monopoliepositie die het mogelijk maakt een te hoog prijskaartje te hangen aan hun diensten", aldus een woordvoerder. Poging tot snelkraak LEIDEN Bij Total-benzine- pomp Jongeneel aan de Ste- venshofdreef is vannacht ge probeerd een snelkraak te ple gen. De daders vernielden daarbij de voorpui van het tankstation door met een auto achteruit naar binnen te rij den. Daarbij ging het alarm af. De daders namen niets mee. De auto blijkt afkomstig van diefstal. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 uur en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122 248 en uw krant wordt nabe zorgd. Kaakslag Om de man duidelijk te maken, dat hij vooral niet moest probe ren een meisjesschool in Manila binnen te dringen waar gisteren een staking van het onderwijzend personeel aan de gang was, diende een bewaker in burger hem een forse kaakslag toe. In middels probeerde een politieman, verbeten rukkend aan de lin kerarm van de man, deze tevergeefs van hetzelfde te overtuigen. foto: ap Studente twee keer bestolen LEIDEN Een 22-jarige Leidse studente is gisteren op klaar lichte dag bestolen. De vrouw had haar tas, met daarin porte monnee, sleutels, bank- en collegepas, opgeborgen in een kastje van een van de universiteitspanden aan het Arsenaalplein. In de loop van de ochtend is dat kastje opengebroken en werd de tas weggenomen. De dader maakte vervolgens gebruik van de sleu tels en doorzocht de woning van de studente aan de Pelikaan hof. Daarbij nam hij sierraden weg. Ook kwam hij achter de pincode van de bankpas, waarmee hij 500 gulden opnam bij een bank. BVD in bezit van honderdduizenden persoonsdossiers HILVERSUM De Binnen landse Veiligheids Dienst (BVD) bezit in haar kantoor in Den Haag enkele honderddui zenden persoonsdossiers. Vol gend jaar mei verdwijnt daar van onder invloed van de nieuwe privacy-wetgeving on geveer twee derde, zo zei het hoofd van de BVD, mr. A. Docters van Leeuwen, gister avond voor de KRO-televisie. Het is voor het eerst dat er of ficieel een aanwijzing wordt gegeven over het aantal per soonsdossiers van de BVD. Over de democratische contro le op de BVD zei Docters Van Leeuwen dat als er één instan tie is die grondig wordt gecon troleerd het de zijne wel is. „Fractievoorzitters bemoeien zich persoonlijk met ons, is dat niet democratisch? Wat is het dan wel?". Verzekeraars willen eigen ziekenhuizen ARNHEM De ziektekosten verzekeraars Sterpolis/GOV uit Arnhem en DEL uit Die ren willen in Gelderland en in de buurt van Amsterdam een compleet ziekenhuis kopen en exploiteren. Volgens H. Kegel, directeur van de Vereniging van Onderlinge Zorgverzeke raars (VOZ) waaronder Ster polis en DEL ressorteren, zijn de aankopen nodig om patiën ten sneller te kunnen helpen. Momenteel stuurt Sterpolis re gelmatig patiënten voor opera ties naar Engeland en Zwitser- 100 mensen vermist na veerbootramp MANILA Ongeveer 100 mensen worden vermist nadat gisteravond in het zuiden van de Filipijnen een veerboot is gezonken. De veerboot, die uit Tandag in de provincie Suri- gao del Sur was vertrokken voor een 285 kilometer lange tocht naar de centrale stad Cebu, verging door nog onbe kende oorzaak voor de kust van het stadje Cortes, 815 kilo meter ten zuidoosten van Ma nila. De boot had vermoedelijk 130 mensen aan boord. Ruim 30 mensen werden gered. 26 PAGINA'S Paus hoopt op herevangelisatie van Nederland Maij wil hardrijders strenger bestraffen Verbale aanvallen gevaarlijker voor Gorbatsjov dan kogels KNOV-voorzitter Kamminga: „Mentaliteit is fout" Doorbraak in jk Leids U radiogeschil V Nieuwbouw De Zeevlam Noordwijk begint in januari Bioscoop premières weer naar de donderdag geestelijk leven/opinie binnenland buitenland economie sport leiden/regio 11/1 dienstverlening kunst/rtv rtv-programma's weer/puzzel/menu Volvo is in de Verenigde Staten flink op de vingers getikt. Wegens misleidende reclame nog wel. Op de televisie en in kranten werd gesuggereerd dat de Volvo 240 - fn tegenstelling tot andere auto's - niet in elkaar wordt gefrommeld als er een vracht auto overheen rijdt. Bij de opnamen bleken echter drie auto's te zijn opgeofferd om voor de nietsver moedende kijker thuis het door Volvo gewenste re sultaat te bereiken. Nee, dan de Leidse Courant. Daar staat van te voren al van vast dat je hem zonder enige moeite totaal in elkaar kunt fromme len. Maar dat doe je natuurlijk niet voordat je hem tot de allerlaatste letter hebt uitgelezen. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50 Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 laam: - Voorl.: j Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 ao> I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1