ieid^cSomcwit Doorbraak in radiogeschil STAD OMGEVING/RTV Ambtelijk apparaat is overbelast tul Bordewijk haalt herinneringen op De La Mar: Uitkeringstrekkers met sancties dwingen is kolder Oppositie opent aanval op de nieuwe wethouder Persoonlijk cadeau j 1 1 1 i-ï 11 ï-rn CcidócSoutont DONDERDAG 8 NOVEMBER 1990 PAGINA 11 Rij vindt zijn baan leuk IN „Ik vind het eigenlijk best wel een leuke baan. lacht ik dat wordt niks, maar zo na een half jaar vind ik el leuk". ar een ontboezeming van wethouder T. van Rij (ruimte- ordening) over zijn wethoudersschap, gisteravond tijdens 9e'^rotingsbehandeling. „Ik kan het nog niet, ik heb nog grip op alle zaken, maar ik vind het steeds leuker wor- alSj voegde hij daaraan breed glimlachend toe. VVD'er T. èr Nat kon het niet nalaten om meteen aan de pas geïn- 1. Djrde wethouder A. van Bochove te vragen „of hij al een jad of hij zijn baan leuk vond"? Van Bochove werd wet- n for tegen wil en dank, zo kondigde hij toen hij werd voor- gen aan. Gisteravond werd hij bovendien nog eens aange- jiuf door Van der Nat en D66'er P. Langenberg over het ehoorlijk afhandelen van post door de gemeente. Van Bo- .liep nog niet echt over van enthousiasme. Bereid om zijn [euk te gaan vinden, was hij wel. „Ik denk dat ik samen jan Rij maar eens een borrel moet gaan drinken", ant- tO(de hij. Motorrijder uit Ter Aar gewond WOUBRUGGE Een 33-ja- rige motorrijder uit Ter Aar is gisteravond rond kwart over tien na. een aanrijding met een 26-jarige automobi list uit Weteringbrug gewond geraakt. De man uit Wete ringbrug, rijdend op de Kruisweg, wilde links af een inrit inslaan. Hij zag hierbij de uit tegenovergestelde richting komende motorrij der over het hoofd. Het slachtoffer kwam ten val en is met diverse fracturen overgebracht naar het Rij noord Ziekenhuis in Alphen. Coördinator stroomlijnt patiënten-voorlichting LEIDERDORP J.A.M. Vink is coördinator pa tiëntenvoorlichting geworden van de Stichting Ziekenhuizen Rijnland. Dit vanwege de sterk groeiende behoefte aan meer en betere voorlich ting op het gebied van de medische, paramedische en verpleegkundige zorg in het Leiderdorpse Eli sabeth Ziekenhuis en het Alphense ziekenhuis Rij noord. Het is de bedoeling dat mevrouw Vink de yraagbaak wordt voor de patiënten. Zij zal activi teiten ontplooien in de vorm van algemene voor lichting, hët opzetten en beheren van een biblio theek op dat gebied, het maken van een video- en folderbestand en een adressenbestand van de pa tiëntenverenigingen. De coördinator zal ook per soonlijke contacten onderhouden met de patiënten verenigingen in de regio. Ook de hulpverleners van de ziekenhuizen kunnen bij Vink terecht. Bromfietser breekt been LEIDEN Een 19-jarige bromfietser uit Leiden brak gistermiddag zijn on derbeen bij een aanrijding met een auto, bestuurd door een 24-jarige plaats genoot. De automobilist reed op de Hooigracht en wilde links af de Nieuwstraat indraai en. Hij zag daarbij de bromfietser, die uit tegen gestelde richting kwam, over het hoofd en schepte de man. De bromfietser is overgebracht naar het AZL. Motorrijder breekt arm NOORDWIJKERHOUT Een 29-jari- ge motorrijder uit Noordwijkerhout is gistermiddag met een gebroken arm naar het AZL in Leiden overgebracht. De man botste bovenop een bestelwagen die probeerde te keren op de Herenweg. De uit Voorhout afkomstige bestuurder van het busje had de motorrijdef over het hoofd gezien. Noordwijkse steelt geld NOORDWIJK Een 29-jarige Noord- wijkse is gistermiddag aangehouden voor de diefstal van een tas in een win kel. Daarin zaten behalve net gekochte spullen ook 350 gulden. De tas werd la ter bij een familielid teruggevonden. Het geld was verdwenen. K&O besteedt aandacht aan de hereniging van Duitsland LEIDEN De hereniging van Duitsland vormt voor volksuniversiteit K&O aanlei ding om met een tweetal lezingen en een film aandacht te besteden aan het heden en verleden van de Duitse maatschappij en cultuur. Hans van As begint woensdag 14 november met een dialezing over Duits land Oost. Een week later spreekt M. van Berkel over „Van Bismarck tot Kohl, con tinuïteit en verandering in Duitsland in de twintigste eeuw". De film „Der Mann auf der Mauer" van Reinhardt Hauff sluit de cyclus af. Plaats van handeling is de Ka pelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest. Kaarten zijn daar ook verkrijgbaar. is CIDEN Omroep en Freewave Ai in principe akkoord Ber een vorm van sa menwerking. Dat deelde Freewave gistermid- j? mee. In een nieuwe ereenkomst blijft Rijn- ïd machtiginghouder n de lokale Leidse ider maar onder haar itel ontstaat Radio iden. nieuwe station wordt be door Freewave en de ;dse medewerkers van nland. Of het ook wense- en technisch mogelijk is Radio Leiden te scheiden i het regionale Rijnland- iaal moet nog worden on- zocht. jrzitter J. van Leeuwen i Rijnland en De Waard ömen dinsdagavond het icipe-akkoord overeen, lat wethouder Walen- iip gisteravond op de gte werd gesteld, toonde zich verheugd over de uit komst van de onderhandelin gen. „Ik had al een vermoe den dat er wat goeds aan zat te komen. Ik probeer alle vier betrokken partijen zo ver te krijgen dat we met el kaar iets kunnen opbouwen", aldus de wethouder. Met de vier doelt Walenkamp naast Rijnland en Freewave ook op de gemeente en de Stichting Overkoepelende Omroep Leiden (SOOL). Een meerderheid in de Leid se gemeenteraad drong erop aan de dubbele functie van Rijnland als machtiginghou der en programmamaker los te koppelen. Nadat Rijnland in haar streven opnieuw door de gemeente Leiden repre sentatief te worden ver klaard concurrentie kreeg van Freewave, kwam de SOOL naar voren om de taak van machtiginghouder van Rijnland over te nemen. Om de „twee honden vechten om één been" situatie te doorbre ken wilde.de SOOL de zend tijd gaan verdelen tussen Rijnland, de ex-piraat Free wave en derden. Door Walenkamp gestuurde onderhandelingen bracht Freewave en Rijnland echter begin deze week tot elkaar. „Er zijn nog enkele punten waarop we het eens moeten, worden, zoals het geld, maar ik denk dat we er wel uitko men", aldus De Waard. Kamphanen Media-wethouder Walen kamp wilde niet zover gaan de positie van de SOOL overbodig te noemen nu de andere twee lokale radio kamphanen het uiteindelijk eens zijn geworden: „Ook zij zal een gebaar moeten ma ken voor het tot stand bren gen van Radio Leiden maar ik zou de initiatiefnemers van SOOL er graag bij be trekken", aldus Walenkamp. Een overeenkomst tussen de vier zal een beslissing van het Commissariaat van de Media welke omroep namens Leiden de zogeheten repre- sentativiteitesverklaring krijgt, een stuk makkelijker maken. Verwacht wordt dat SOOL en Freewave hun aan vragen daartoe zullen intrek- Financiering Slaaghwijk bijna rond LEIDEN De financie ring van het verbeterings plan voor de Slaaghwijk is bijna rond. Projectontwik kelaar Van der Vorm wil het winkelcentrum De Kopermolen gaan aanpak ken. Voor de gronduitgif- te wil de projectontwikke laar drie miljoen gulden neertellen. Dat vertelde wethouder T. van Rij (volkshuisvesting) gister avond desgevraagd na de begrotingsbehandeling. De verbetering van de Slaagh wijk kost tien miljoen gulden. De gemeente wil daar zelf zes miljoen aan bijdragen. Drie miljoen moet komen uit de uitgifte van gronden voor wo ningbouw in het middenge bied van de Slaaghwijk en van uitbreiding van het winkel centrum. Daarnaast moet nog één miljoen gulden worden ge vonden uit diverse potjes bij volkshuisvesting. Onder meer uit het stadsvernieuwings fonds.. Dat betekent niet dat concrete projecten worden af geblazen. „Het is niet de be doeling öm bewoners tegen el; kaar uit te spelen", aldus Vari Rij. Architectenbureau Verheijen- /Heuer/De Haan heeft vorig jaar een plan ontwikkeld voor het winkelcentrum. Dat plan houdt in een uitbreiding van Wethouder Van «Rij (rechts) nam gisteren in Den Haag uit handen van staatsscretaris Heerma een cheque van 100.000 gulden in ontvangst. Leiden won dit geld met zijn plannen voor de Slaaghwijk. Het project eindigde als derd in de provinciale prijsvraag „De hoven naar boven". foto- stfphfn f de oppervlakte met 1050 vier kante meter. Het bureau stelt voor nieuwe winkelruimten te creëren aan de buitenkant van het centrum. Een hoge woon toren moet een markant punt worden op het plein bij de Rei ger-, Uilen- en Smellekens- horst. Voorts zou een aantal nieuwe woningen moeten worden gebouwd, bij voorkeur tegen de bestaande flats aan. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Het bureau wil ook de IJssel- meerlaan versmallen en dan langs de weg zo'n zeventig wo ningen bouwen. l/alenkamp: Optimistisch pntje FOTO: TEJO RINGERS ïdslid mag eerste me roeien iilN er een Pont3e liet U Lje Merenwijk over de pmt, mag raadslid P. Itvoort (D66) dat als eer- ig On&r de. overkant roeien, plofte deed wethouder J. kamp gisteren tijdens de aupgsvergadering. Ver- prt had eerder gevraagd instellen van het pon- ït zou zinnig zijn om Utes te bekorten en als Êlegenheidsproject. Wa- J lip liet blijken dat nut ICIQl te zien. Hoewel vroe- jogingen om een pontje letten zijn gestrand, was jimistisch over het wel- Over de invoering er- 11 hij overleggen met an- jportefeuillehouders en gemeente Warmond: 'het pontje als werkgele- üsproject niet van de komen dan was er vol- 3Qn7^alenkamp nog geen wu/Verboord. „Ik stel voor initiatiefneemster dan LEIDEN Het personeel van de gemeente Leiden dreigt aan alle kanten overbelast te raken. Daar voor waarschuwde burge meester C. Goekoop gis teravond bij de beant woording van de algeme ne beschouwingen op de begroting door het colle ge. Goekoop was niet het enige lid van het college dat ervoor waarschuwde dat te veel werk door te weinig mensen moet worden verzet. De burgemees ter noemde nadrukkelijk de bestuurlijke vernieuwing waarbij het gemeentelijk ap paraat overhoop wordt ge haald die een extra werk druk met zich meebrengt. Wethouder H. van Dongen noemde in dat verband de Leidse Schouwburg. Het per soneelsgebrek is daar zo hoog opgelopen dat volgens haar de geplande theaterprodukties al leen dankzij „gigantisch over werk" door kunnen gaan. Sinds de „schouwburgaffaire" die ontstond nadat bekend werd dat er 132.000 gulden was verdwenen moet het theater .het zonder directeur en adjunct stellen. Een ander probleem is volgens Van Dongen dat Leiden welis waar het genoegen heeft te zijn uitverkoren om als een van de eerste gemeenten mee te doen met de sociale ver nieuwing. Voor het opzetten van wijkprojecten, banenpools en andere activiteiten is echter geen extra personeel aange steld. „We moeten alles doen met de zittende ambtenaren. Het zou makkelijker zijn als we de mensen ervoor vrij had den kunnen maken". Wethouder H. de la Mar (mi lieu) beklaagde zich erover dat hij bij het aantreden van het nieuwe college een afdeling milieu aantrof waar een kwart van de personeelssterkte uit Henriëtte van Dongen: Gigantisch overwerk bij schouwburg. FOTO: TEJO RINGERS vacatures bestond. Daar is nog altijd weinig verandering in gekomen. „Ook het inzetten van headhunters baat niet om aan mensen voor milieu te ko- Zijn collega P. Bordewijk van financiën had eerder al de suggestie van D66 afgewezen om te bezuinigen door salaris- geld dat vrijkomt door vacatu res voor andere doeleinden te gebruiken. „Juist nu worden we geconfronteerd met direc ties die meer mensen nodig hebben dan er via de begro ting betaald worden". Schuttersveld wordt een discussiepunt LEIDEN Wordt het Schuttersveld volgebouwd met kantoren of komen er ook nog woningen? Voor die afweging wordt de gemeenteraad aan het eind van het jaar gesteld. Zo liet wethou der T. van Rij (volkshuisvesting) gisteravond tijdens de begro tingsbehandeling al weten: „Daar komt een discussie over. Ge zien de stationsplannen wordt dit zo'n belangrijk knooppunt voor het openbaar vervoer dat het aantrekkelijk wordt om er meer kantoren neer te zetten. Maar daarnaast is er de toezegging aan de buurt om er meer woningen te bouwen. Die keuze moet straks worden gemaakt". Hij geeft ook aan dat de gronduitgifte voor kantoren de gemeente meer geld oplevert. De wethouder is zelf vóór woningbouw gemengd met kantoren. „Anders komen er veel te grote kantoorplekken. Mijn maatstaf is hoe de wijk eruit ziet tussen kerst en oud en nieuw. Als die helemaal leeg is dan is dat niet goed", motiveert hij. SN Wethouder P. Wijk (financiën) b gisteravond eerde- tnerkingen van de [>ver het zich verzet- gen lastenverhogin- |in tafel. (voorzitter T. van der maandagavond dat de lich zowel in als buiten lege altijd tegen lasten- jngen had verzet. Tij- i begrotingsbehandeling (gelopen maandag ver- p oppositiepartij zich op- nieüw tegen de lastenverho ging, die „alle perken te bui ten ging". De VVD kan die. stelling niet waarmaken, vond Bordewijk en daarvoor haalde hij enige voorbeelden aan. „Bij de sta tionsplannen beschouwde de VVD de collegeleden die daar voor maximaal vijftien miljoen gulden uittrokken als krente- kakkers. De VVD wilde er veel meer geld in stoppen. De onroerend goedbelasting wil den zij toekennen aan het Sta tionsplein. Die gelden zouden dan niet worden gebruikt om de totale lastenverhoging te dekken. Dat zou een opdrij vend effect op de lastendruk hebben gehad". Bordewijk wist zich nog wel meer te her inneren uit de vorige college periode. „Bij de cultuurnota heb ik altijd gezegd dat er fi nancieel gezien te hard van stapel werd gelopen. Ik kan niet zeggen dat ik van de VVD-collega's in het college veel steun heb gekregen", De VVD beschuldigde het CDA ervan dat die partij sinds ze in het college zit een koers wijziging heeft gemaakt. Het CDA wierp zich altijd op als tegenstander van lastenverho ging, jnotiveerde Van der Nat. „Blijkbaar acht het CDA het als collegepartij niet meer no dig enig tegengas te geven. Hoe dichter bij het fluweel, hoe verder van de eigen idee ën", concludeerde de VVD'er. Bordewijk ging daar gister avond nog even op in. „Als ik het verwijt hoor van de VVD en de ontwikkelingen van de VVD in retrospectief zet, krijg ik het idee dat dat eigenlijk niet zo veel scheelt met het CDA", sneerde Bordewijk. Leiden goochelt met milieugeld LEIDEN Het is volgens wethouder H. de la Mar uitsluitend aan goochel kunst van de kant van Leiden te danken dat er komend jaar meer geld valt te besteden aan mi lieubeleid. Volgens De la Mar zag het er aanvanke lijk, als gevolg van een al gemene bezuinigingsmaat regel van het rijk naar uit dat er „nul komma nul" aan extra geld voor zou zijn. Later bleek dat VROM alsnog een ton extra be schikbaar wilde stellen als Leiden daar zelf ook wat tegenover zou stellen. „Zo hebben we uiteindelijk van één ton 479.000gulden gegoocheld, ten koste van andere zaken. Dat is geen sigaar uit eigen doos; maar een complete doos sigaren uit eigen kast, zeg ik als zoon van een sigarenboer. Ons kan op dit punt geen kruideniersmen tali teit worden verweten LEIDEN Wethouder H. de la Mar (sociale zaken) heeft zich gisteren fel ge keerd tegen het idee dat viastrafmaatregelen het aantal mensen met een uitkering kan worden verminderd. De la Mar zette zich in zijn be antwoording van de algemene beschouwingen op de begro ting af tegen uitlatingen van de voorzitters van de Kamer fracties van PvdA en CDA, Wöltgens en Brinkman. „We leggen sancties op bij schijnhuwelijken en schijnver- latingen. In die zin voeren we het sanctiebeleid uit. Maar daar zitten ook nadelen aan. Het is eerder al gebleken dat als je bijvoorbeeld jongeren met sancties dwingt deel te ne men aan banenprojecten, in stellingen zoals het AZL wei geren om ze te plaatsen. Te recht, want ze hebben weinig Hans de la Mar: Sanctiebeleid heeft ook nadelen. FOTO: TEJO RINGERS aan mensen die daar helemaal niet naar toe willen". Volgens De la Mar doet het rijk er beter aan om meer pro jecten op te zetten om mensen aan het werk te helpen. „We krijgen in het kader van de so ciale vernieuwing komend jaar 64 plaatsen in een banen pool voor werklozen, terwijl de sociale dienst 7.000 cliënten heeft. Voor ieder project dat we kunnen bieden, vinden we moeiteloos deelnemers, dat is ook gebleken bij het Jeugd werkgarantieplan. Sancties hebben geen enkele zin". Met een variant op een spreekwoord van schrijver Cees Buddingh illustreerde hij de machteloze positie van Lei den in afwachting van nieuwe projecten voor werklozen: „De zon gaat op, de zon gaat onder. Langzaam telt de boer zijn kloten. Een sanctiebeleid is kolder in de Leidse situatie". Wethouder J. Walenkamp spreidde gisteren wat meer op timisme ten toon over het ge meentelijke doelgroepenbeleid w-aar het gaat om werkgele- genheid. Hij verwacht dat het gemeentelijke voornemen slaagt om jaarlijks 150 mensen uit die doelgroepen (vrouwen en etnische minderheden) aan werk te helpen. LEIDEN „Ik vind het vervelend om een wet houder die er net zit zo lastig te vallen met vra gen, maar deze kwestie is jaar in jaar uit al aan de orde". D66'er P. Langen berg excuseerde zich gis tere enigszins voor de aanval op de pas geïnstal leerde wethouder A. van Bochove over het niet be hoorlijk afhandelen van de post door de gemeente. Maar daarna ging hij. vro lijk door en werd daarin bijgestaan door VVD'er T. van der Nat. D66 had een motie ingediend waarin een klantgerichte af handeling van brieven werd geëist. Van Bochove kondigde per 1 januari maatregelen aan. Die maatregelen houden voor lopig in dat per ommegaande een ontvangstbevestiging wordt gestuurd met een mede deling welke gemeentelijke af deling de brief jn behandeling heeft. „De burger zit dan één loket dichter bij de bron van mogelijke beantwoording", motiveerde hij. Na een half jaar zou dit systeem worden geëvalueerd en aangepast. Langenberg nam daar geen genoegen mee omdat dit nu al zo hoort te gaan. Van Bochove legde uit dat de regeling wordt uitgebreid tot post die centraal binnenkomt. Dat de omvang van het probleem daarom nog niet bekend is. En dat het een kwestie van cultuurverande ring was die nu eenmaal niet zo snel te realiseren is. Van der Nat viel Langenberg bij. „Iedereen kan zich herin neren dat die antwoordkaar- tjes al jaren geleden gestuurd hadden moeten worden". Wet houder J. Walenkamp nam het op voor zijn collega. Hij re fereerde aan het wethouder schap van Van der Nat in de vorige collegeperiode. „Ik krijg nu nog mensen aan de deur die nooit antwoord van jou hebben gehad", beet hij de VVD'er toe. Die daarna per plex zijn mond hield. Van Bochove wees Langen berg er nogmaals op „dat er iets gaat gebeuren per 1 janua ri. We staan aan het begin van een traject van een best wél lastig probleem. De motie van D66 is wel heel massief ge toonzet. Je verwacht na het le zen ervan haast de eis dat er iemand gaat aftreden. Maar ik beschouw de motie als een steun in de rug". Langenberg vond het maar „gevaarlijk dat een wethouder die zijn eerste motie aan de broek krijgt deze zo interpreteert". Hij bleef het voorstel van Van Bochove geen oplossing, vinden. „Alleen een kaartje eraan hangen is geen antwoord". Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande 7 I Naam: Voorl: I Adres: Postcode/plaats: J Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. J Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: 1 Naam: I I Adres: I Postcode/plaats: J Op de pen rpoet komen te staan:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11