I^idóe Sou/tont 'roj ectontwikkelaar litgekozen voor plan ,eidse meelfabriek ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING/RTV Woningbouw in Boterhuispolder is nog niet zeker lerie bindt strijd aan ït kunstspeculatie iden wint derde prijs met plan voor De Hoven Fellere bestrijding hondepoep Slimme EHBO-kit £cidóc@ou/ui/i^ axsna WOENSDAG 7 NOVEMBER 1990 PAGINA 9 \tie Oegstgeest ,t fietsendieven Sr JrGEEST De rijkspolitie öegstgeest heeft gistermid- •ee fietsendieven aange- op de Haarlemmertrek- i Oegstgeest. De eigenaar fiets zag zijn tweewieler ijnen en waarschuwde de Het gaat om een 28-jarige 32-jarige man zonder vas- ï- of verblijfplaats. Het ingesloten. De vorige ook nog een personenau- het merk BMW gestolen Van Ruusbroecklaan in ijk. De auto, die een jaar heeft een nieuwwaarde .000 gulden. Brutale dief neemt buit toch nog mee van de Hoge Rijndijk kreeg gister middag met een wel heel brutale dief te maken. Bij thuiskomst zag de Leidenaar een man uit zijn wo ning wegvluchten. De dief had een ruit ingeslagen en de geluidsappa ratuur uit de woning in de achter tuin gezet, toen hij werd betrapt. Hij vluchtte weg in een blauwe auto. Op het moment dat de eige naar zijn spullen weer naar binnen wilde halen, bleken deze alsnog gestolen. De politie vermoedt dat de inbreker een rondje heeft gere den en vervolgens de apparatuur heeft ingeladen. Van de auto is het kenteken bekend. (Vervolg van de voorpagina) LEIDEN Woningbouw in de Boterhuis- en de Oostvlietpolder en in de Bollenstreek is nog lang niet zeker. Dit blijkt uit de Vierde Nota Extra van mi nister Alders (VROM), die volgende week uitkomt. Alders wil dat het groene hart van de Randstad on bebouwd blijft. De minister gaat uit van 600.000 wonin gen en niet van de nu ge hanteerde 735.000. De provincie Zuid-Holland lan ceerde begin deze maand de Verstedelijkingsvisie Zuid vleu gel Randstad. Een van de loca ties daarin is de Boterhuis- en de Oostvlietpolder, waar de pro vincie tot het jaar 2015 ongeveer 10.000 woningen wil neerzetten. Dat is precies een van de loca ties, die volgens de Stichting Natuur en Milieu (SNM) natuur en landschap in de nog open ruimte schaden, namelijk het Groene Hart van Zuid-Holland. Volgens de stichting is dit de weg van de minste weerstand. In het belang van de schaarse natuur en het landschap voor de leefbaarheid van de volle Randstad zouden de plannen makers hun doelmatigheid moeten richten op de mogelijk heden van woningverdichting binnen de bebouwde kom, aldus SNM. De onderzoekers baseren hun cijfers op trends, zoals die zich nu al aftekenen. Enkele daar van zijn een toenemende ver grijzing en ontgroening (daling van het aantal jongeren) en het verschijnsel dat ouderen steeds vaker bij elkaar gaan wonen. Eerder al had het CDA-staten- lid S.J. Veerman schriftelijke vragen gesteld over de progno ses waarop de provincie zich ba seerde. Dit naar aanleiding van een artikel in Milieu Aktief. Daarin werd gemeld dat de aan tallen nieuw te bouwen wonin gen in Zuid-Holland door de hi aten in de vooruitbertekenings- modellen matig onderbouwd en lijken aan de hoge kant. Het on derzoek van de Universiteit van Amsterdam onderbouwt deze bewering nu. Gedeputeerde mevrouw L. Stol- ker-Nanninga wilde vanmorgen nog niet op de uitkomsten van het onderzoek reageren, omdat zij de cijfers nog niet in handen had. Referendumvraag is vastgesteld LEIDEN De vraag die aan de Leidse bevolking wordt gesteld voor het referendum is gistermiddag vastgesteld door B en W. Die vraag luidt: „Bent u voor of tegen het plan om horeca-ondernemers zelf te laten bepalen hoe laat zij hun zaak sluiten"? Lei- denaars mogen hier 6 maart 1991 over beslissen. Voordat de vraag wordt gesteld wordt een korte inleiding gehouden: „In Leiden moeten de horeca zaken op een door de gemeente vastgesteld tijdstip sluiten. De gemeente is van plan dit te veranderen en de sluitingstijden vrij te laten. Dat geldt niet voor ter rassen; daarvoor komt een aparte regeling. De ge meente wil overlast tegengaan door strenge nor men voor muziekgeluid, door goede klachtenregi stratie en contole en door het opleggen van sanc ties". Dit voorstel gaat eerst de inspraak in. Tot 26 november kan hierop schriftelijk worden gerea geerd. Daarna wordt het voorstel voorgelegd aan de gemeenteraad. DEN Eigenaar ineba Meel heeft na ee jaar een projectont- kkelaar aangewezen aan de slag mag met voormalige Meelfa- ek aan de Zijlsingel, 'ee jaar geleden dien- i vijftien projectont- kkelaars plannen in )r het uit 1884 date- ide fabriekscomplex, t plan van bouwcom- iatie KPD Architec- Ingenieursbureau A en Van der Wiel jw spreekt Meneba meest aan. Dat bete- ït een combinatie van ningen, bedrijven en ■btoren. De bouwcom- ^Batie werkt samen met ^Eieba aan een onder- naar de haalbaar- d van het plan. KPD praat, rdat het oude plan wordt uitgewerkt, eerst met de ge meente. „Twee jaar geleden hebben we over ons plan al overleg gehad met de ge meente. Maar inmiddels is er veel in de stad gebeurd. Als de uitgangspunten van de ge meente niet zijn veranderd, blijft het oude plan nog van kracht, anders wordt het bij gesteld", vertelt directeur H. Visser. Het oude plan gaat uit van het opknappen van het oude kantoorgebouw aan de Oos terkerkstraat. Dat kan dan weer als kantoor worden ge bruikt. Het lage bedrijfsge bouw aan de singelkant wordt eveneens geschikt ge maakt voor gebruik door kleine bedrijfjes. Tussen dit gebouw en de silo staat het molengebouw, daarin is ook ruimte om te bouwen. De silo wórdt afgebroken. Daarvoor in de plaats komt een woon toren. KPD denkt aan huis vesting van studenten en werkende jongeren, gecombi neerd met „betaalbare" vrije sector appartementen. Na overleg met de gemeente wil len Meneba en KPD in de loop van volgend jaar een de finitief plan presenteren. Patstelling Meneba verhuurt delen van de Meelfabriek onder meer aan de gemeente en aan en kele architecten. Ook de si lo's worden nog gebruikt voor de opslag van graan. Daarmee verklaart woord voerder C. Spoon waarom Meneba nooit zo'n haast had met het aanwijzen van een projectontwikkelaar. „Ze hebben ons benaderd met hele mooie plannen, maar niemand wist of het te reali seren was, of de gemeente haar goedkeuring daaraan zou hechten en of het geld opbracht. Zo is er een patstel ling ontstaan. Het terrein hebben we nu nog in ge bruik, maar dat kunnen we niet eeuwig blijven doen. Sa men met KPD gaan we kij ken naar de mogelijkheden voor de toekomstlegt Spoon uit. De financiële haalbaarheid is het belangrijkste deel van het onderzoek. Over de kos ten is nog weinig bekend, maar er zijn tientallen mil joenen mee gemoeid, weet Spoon. „Als het haalbaar is en het plan is panklaar dan treden we terug. Dan verko pen we de gebouwen en de grond. We gaan het niet zelf exploiteren. Deelnemen aan het project is nu niet onze op zet, maar dat kan verande ren", geeft hij aan. Woningbouwvereniging Lei den presenteerde onlangs ook plannen voor woning bouw op het terrein van de Meelfabriek. „We zijn met KPD nu heel serieus bezig en we zijn bereid onze gebou wen en grond in te brengen om dat plan te realiseren. Maar ook andere goede plan nen geven we zeker aan dacht aan en we beoordelen die ook. Binnenkort wordt daar nog met de woning bouwvereniging over ge praat. Maar misschien kun nen KPD en de woning bouwvereniging het een en ander afstemmen", merkt Spoon op. De karakteristieke graansilo van de Leidse Meelfabriek, hier op een winterse dag in 1980 gefotografeerd, maakt mogelijk plaats voor een woontoren. FOTO: SP I E tN Welke prijs er worden betaald ïen schilderij? On- :ette de Leidse gale- der Maarten Kerst- 1 opmerkelijke stap le oorlog te verkla- h de prijssituatie in treld van de heel kunst. i wil betaalbare kunst- maakt zich vooral er speculaties die voor nlijke en zorgwekken- i aoudingen hebben ge- Kersten beheert sa- |pt collega Jacques van Galerie Liga Nieuw een galerie aan de Steijnstraat 14 die gewijd is aan de 'klas- noderne kunst uit de tussen 1945 en 1970. »m verwijst naar de ieuw Beelden', één van Iste kunstenaarsvereni- Uit het na-oorlogse tijd- p, min of meer in de y van publicitair meer ide groepen zoals Co- rieus werkten aan de )ing van moderne en e kunst - met alle soci- ilen die daarmee ver- elden. Eén van de ide as net creëren van kunst die begrijpelijk ilbaar zou zijn voor ie- en niet uitsluitend h handvol rijke intel- schilderkunst van de euw Beelden voor ie- begrijpelijk was, daar- It te twisten. Maar over ^en die de artiesten vroegen is nooit onduidelijk heid geweest, die waren rede lijk. Maarten Kersten is de zoon van Wim Kersten, een van de schilders van de Liga, en werpt zich thans dus op als rentmeester van het ideële erfgoed van zijn vader, die in de zestiger jaren al manifesten publiceerde tegen te hoge kunstprijzen. Maarten Kersten: „Galerie Liga Nieuw Beelden vertegen woordigt de voormalige leden van de groep en wij krijgen de laatste tijd steeds meer klach ten van de kunstenaars, voor zover ze nog leven. De belang stelling voor het werk van deze mensen neemt de laatste jaren nogal toe en dat heeft gevolg dat het gebruikt gaat worden als speculatieobject. Er is op het ogenblik een collec tioneur bezig die kunst in koopt bij nog levende kunste naars of hun nazaten, tegen de prijs die zij redelijk vinden, dus betaalbaar volgens het ide aal. Deze collectioneur plaatst de schilderijen vervolgens in een Amsterdamse galerie waar ze verkocht worden voor prij zen d;e zes tot tien keer zo hoog liggen als de inkoopsprijs. Dus. vinden die kunstenaars dat ze misbruikt worden, die voelen zich genomen. Het ge volg is namelijk dat de schil derijen alleen betaalbaar zijn voor de big shots en de yups, die dat soort dingen kopen als status-symbool of waardevaste belegging, maar niet uit liefde ervoor. Dat staat de kunste naars tegen en die houden dus hun werk vast, met als gevolg dat het voor niemand bereik baar meer is, ook niet voor Maarten Kersten wil betaalbare kunstwerken. echte liefhebbers en minder kapitaalkrachtigen". In zijn persbericht schrijft Kersten over de speculaties: „Deze ontwikkelingen zijn kwetsend (de goedkoop inge kochte lvende kunstenaar als speelbal, als object...) en wij willen hier graag verklaren dat de hen vertegenwoordi gende galerie Liga Nieuw Beelden niet van plan is hier aan mee te doen..(...) Overleg is dus nodig, in het belang van kunstenaar en kunstliefheb ber. Wij blijven galerie van, voor en met de kunstenaars uit de periode 1945-1970 en bij hun horen geen salon-kunst prijzen!" Kersten heeft inmiddels mede standers gevonden in twee Amsterdamse galeristen die zich eveneens bezighouden met beeldende kunst uit de na-oorlogse tijd. Hij hoopt nu, samen met de kunstenaars en collega's te komen tot een soort kartel dat de prijzen wel bewust laag houdt. Dat is een nobel streven en misschien minder onmogelijk dan het lijkt, want Kersten beschikt over vele contacten met kunstenaars en verzamelaars. „Als we willen kunnen we de prijzen kunstmatig opdrijven, dat werkt in de kunst niet an ders dan in de OPEC. Maar te- FOTO: WIM VAN NOORT gen die gang van zaken pro testeren we. Onze prijzen blij ven laag en inkopers van ver dacht allooi komen er bij ons niet in". Een indicatie van de prijzen in Galerie Liga Nieuw Beelden: een schilderij kost er gemid deld 5000 gulden, voor goua ches, tekeningen en grafiek varieert de prijs van 1000 tot 4500 gulden. Vergeleken bij de prijzen in de modieuze Am sterdamse galeries is dat inder daad zeer, zeer goedkoop - en dat terwijl de kwaliteit van het werk in niets verschilt. ONNO SCHILSTRA IN Leiden is met „De Hoven naar op de derde plaats Igd in de provincia- jsvraag over stad ie in na-oorlogse [ijken. Uit het pro- i Stimulerings- IS.yftads- en Dorpsver- ng krijgt' de ge- i een „ontwikke- Idrage" van 100.000 voor het herstel- 'oor het Noorder- batfH het woongebied )993"™ jl had de provincie 900.000 gulden beschikbaar ge steld om het gemeentelijk be leid voor na-oorlogse woonge bieden te stimuleren. Zij deed dit in de vorm van een prijs vraag, waaraan in totaal 22 ge meenten deelnamen. Uiteinde lijk bleven negen projecten over, waar de uit vijf personen bestaande jury onder leiding van gedeputeerde P. van Heemst zich over boog. De jury stelde vast dat geen van de ingediende voorstellen in bijzondere mate een vernieu wende aanzet bevat. Toch is besloten de hoofdprijs van een half miljoen gulden gewoon uit te keren. Deze „uitvoe- ringsbijdrage" is door staatsse cretaris E. Heerma vanmiddag uitgereikt aan Rotterdam, dat een plan opstelde voor de zui delijke tuinsteden. Naast Leiden kregen Leerdam (Hellingbaan project) en Maas sluis (aanpak voor drie buur ten) een prijs van 100.000 gul den. „In het Leidse plan wordt een koppeling gelegd tussen de aanpak van de Slaaghwijk en de problemen in een aangren zend gebied. Het voorstel voor de stedebouwkundige her structurering van deze tussen- zóne probeert het isolement van de Slaaghwijk te vermin deren en tegelijk de kwaliteit van het gebied De Hoven te verbeteren door nieuwe wo ningen te bouwen en de open bare ruimte opnieuw in te richten", schrijft de jury in haar rapport. Met name het verbeteren van het woon-, leef- en verblijfkli- maat en het versterken van de samenhang met de Slaaghwijk vormden voor de gemeente aanleiding ideeën te ontwik kelen voor het Noorderpark en De Hoven. Bovenaan de prioriteitenlijst staat het op knappen van de binnenterrei nen en het „openbreken" van het Noorderpark. Pas na een inspraakronde kan aan verde re uitwerking van de plannen worden gedacht, maakte de gemeente eerder bekend. En dat is wat de jury met de toekenning van de prijs ook wil bereiken. „Een dergelijke ingrijpende opératie is ver moedelijk omstreden, maar vraagt om een breed draag vlak bij de bewoners en ge bruikers van het gebied. De jury nodigt de gemeente daar om uit de toegekende ontwik kelingsbijdrage vooral te be nutten om die bewoners en ge bruikers intensief bij de verde re planontwikkeling te betrek ken en de relatie tussen nieuwbouw en bestaande be bouwing nader te bezien". LEIDEN Hondepoep in Leiden moet verder wor den teruggedrongen. Aan dacht moet niet alleen worden besteed aan het kern winkelgebied, maar ook aan de sociale ver- nieuwingswijken. Dat heeft het college van B en W gistermiddag besloten. De directie van de reini ging en de projectleider Schone Stad is verzocht hiervoor „aangescherpte regelgeving" uit te wer ken. De graffitybestrij- ding wordt groots aange pakt. De actie Schone Stad heeft een wisselend succes gehad. Ook vanwege de beperkte financië le middelen en in te zetten menskracht. Het bestrijden van zwerfvuil en onkruid zijn goed verlopen, in tegenstelling tot de bestrijding van graffity en hondepoep. Het externe on derzoeksbureau Alons Part ners heeft de periode mei 1989 tot december 1990 bekeken. Alons concludeerde dat de meerderheid van de werk groep van mening is dat de groep en ook de actie moet worden opgeheven. Het colle ge gaat echter door met de ac tie. „Dat is van belang voor ons als inwoners en voor dege nen die van buiten komen om hier te werken of als toerist", motiveren B en W. Om het hondepoepprobleem aan te pakken moeten duide lijk aanspreekbare functiona rissen in het kernwinkelge bied en de sociale vernieu- wingswijken komen. Wijka genten, medewerkers van de reiniging en groen kunnen op treden in gebieden waar „overmatige vervuiling" plaatsvindt. Door „wat be perkter" op te treden hoopt de werkgroep Schone Stad het probleem beter aan te pakken. „Het mislukken van de actie Schone Stad ten aanzien van het onderdeel hondepoep kan dan in positieve zin worden omgebogen", aldus de notitie Schone Stad. Ook wordt beke ken of de bekeuringen voor het niet opruimen van honde poep voortaan bij de politie kunnen worden betaald. En of er op sommige locaties van het losloopverbod kan worden af geweken. De graffitybestrijding moet „groots" worden aangepakt. Het kernwinkelgebied moet in één keer worden schoonge maakt en daarna systematisch worden schoongehouden. Voor dit ontmoedigingsbeleid wor den plannen ontwikkeld. In het voorjaar van 1991 moet de grote schoonmaakbeurt wor den gerealiseerd. Afrika Het Leidse Volkshuis houdt zaterdag de mani festatie „Afrika Vertelt". Morgen wordt echter al vast een opwarmertje ge houden in het faculteitsge bouw van sociale weten schappen aan de Wasse- naarseweg. Afrikaans voedsel en kledij zijn te koop. een Afrikaanse drumband zorgt voor mu ziek. Ook worden Afri kaanse kunstvoorwerpen tentoongesteld. Doel voor beide evenementen is het verzamelen van fondsen voor het medische project Wenchi in Ghana. Belang stellenden kunnen van 10.30 tot 17.00 uur terecht. Lezing Vrede, dat is vanavond het onderwerp van de lezing' bij de RK Jongerengroep. Drs. A. Vreeburg, pastoor van de parochie St. Lode- wijk, spreekt over dit on derwerp. Dat doet hij in het St. Jacobshofje aan de Doezastraat 25. De bijeen komst begint om 20.30 uur. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam I I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de slimme EHBO-kit naar: J Naam: J J Adres:-J j Postcode/plaats:l I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9