Dominee Wouters verwijt minister 'schijnheiligheid' Het succesverhaal van de meesterspion Blake 4jitenland Californië blijft in handen van Republikeinen Vredesplan niet-gebonden landen Veiligheidsraad Jahane begraven CcidócSouoont WOENSDAG 7 NOVEMBER 1990 PAGINA 5 (Van onze correspondent Alexander Münninghoff) MOSKOU „Wij zullen sa men op het Rode Plein de pa rade voor de vijftigste verjaar dag van de Oktoberrevolutie bijwonen". De Sovjetspion Gordon Lonsdale sprak deze woorden in een Engelse ge vangenis in 1965. Ziin medege vangene, George Blake, vond het een fantastische gedachte. Maar ja, Lonsdale had op dat moment nog 25 jaar voor de boeg en Blake zelfs 42 jaar. „Maar Lonsdale bleek een goede profeet", vertelt ons de Pravda deze week. Het partij blad publiceerde met enige trots het eerste interview dat Blake, nu al een kleine kwart eeuw in de Sovjetunie woon achtig, aan de Sovjetkrant heeft gegeven. Op de voorpa gina een foto van de man met een hartelijke felicitatie naar aanleiding van het feest van daag van de Oktoberrevolutie. Binnenin zijn succesverhaal als spion. Blake was een mees terspion. Daar is iedereen het over eens. Als één van zijn grootste successen noemt hij het verraden aan de Russen van een geheime tunnel die de CIA en SIS (Engelse geheime dienst) in Berlijn vanuit de Amerikaanse sector 150 meter lang naar de Russische kant groeven, met de bedoeling daar het telefoonnet af te luis teren. Blake, toen reeds op be hoorlijk niveau bij de Britse geheime dienst aangeland, was betrokken bij de voorbereidin gen van het plan. Hij maakte zelfs de notulen van de beslis sende vergadering. Maar toen iedereen weg was, klikte zijn microcamera en diezelfde avond was Moskou van alles op de hoogte. Hoogtepunten Blake noemt nog latere hoog tepunten uit zijn carrière van tien jaar KGB-agent. Hij wist al ruimschoots van tevoren, wie in de Sovjetunie namens Engeland zou gaan spioneren, „en de KGB nam dienove reenkomstige maatregelen om dat tegen te gaan", zegt de Pravda. Wat die maatregelen precies inhielden meldt het blad niet. Wel wordt op heme lende toon gesproken over de listige wijze, waarop Blake al lerlei tegenagenten in de SIS heeft laten infiltreren. Een ze kere Boris wordt hier als hèt knalsucces opgevoerd: die man zou, volledig vertrouwd door Londen, allerlei 'desinforma tie' over de economie van de Sovjetunie en de Comecon hebben doorgegeven. Maar de geheimzinnige verhalen over hoogontwikkelde, supergehei me militaire technische centra van de Sovjets zijn voor een deel uit Blake's koker geko men. De man liep uiteindelijk tegen de lamp en kreeg 42 jaar. In de Pravda vertelt hij nog, dat hii reeds in Neder land. waar hij was opgegroeid (Blake werd in Schiedam ge boren als zoon van een Engel se vader en een Nederlandse moeder) in de oorlog bij het verzet was gekomen. Blake zegt dat hij enkele keren in het gevang geraakte, tenslotte naar Engeland uitweek en daar in miniduikboten voor gevaarlijke operaties tegen vij andelijke havens werd ingezet. Toen dat allemaal goed was af gelopen, werd hij gevraagd voor de SIS. Korea Zijn ideologische ommekeer kwam in Korea, waar hij in 1948 belandde en, bij het uit breken van de oorlog, werd geïnterneerd. Daar las hii 'Het Kapitaal' van Marx en Staat en Revolutie' van Lenin, waarna hem definitief de ogen werden geopend. Hij nam con tact op met de KGB (hoe, dat zegt de Pravda niet) en begon voor de Sovjets te werken. Be langeloos wel te verstaan. „Ik heb geen stuiver ontvangen", verzekert Blake. Na terugkeer in Engeland volgden de reeds gemelde spionagesuccessen. Misschien is de grootste ont hulling van het Pravda-ver- haal wel, dat Blake zegt dat hij in 1965 met hulp van „vrien den, activisten van de Engelse beweging tegen de kernbewa pening" uit zijn gevangenis is ontsnapt. Zo kwam de voor spelling van Lonsdale toch nog uit: in 1967, bij de vijftigjarige Oktoberviering, zaten beide spionnen op de tribune op het Rode Plein in Moskou.. Hoe ver staat dit alles opeens van ons af. „Ik heb er geen spijt van", is Blakes boodschap in de Pravda. Zijn gelukwen sen op de voorpagina onder bouwt hij met de stelling, dat de veranderingen in de Sovjet maatschappij de vrede hebben bewerkstelligd en dat hij, als spion, daar uiteindelijk actief en positief aan heeft meege werkt. Die laatste conclusie moet je iemand die, behangen met hoge onderscheidingen, geniet van een Russisch staat spensioen om de lieve vrede dan maar gunnen. WASHINGTON Vier leden van de VN-Veilig- heidsraad die behoren tot de groep van niet-gebon den landen, hebben giste ren een vredesplan ont worpen voor de oplossing van de Golfcrisis. Verwacht wordt dat het voor stel niet door de Veiligheids raad zal worden aangenomen, maar dat het plan de onder handelingen over een andere - door de Verenigde Staten ge steunde - maatregel zal ver tragen. De niet-gebonden lid staten Colombia, Cuba, Malay sia en Yemen stellen voor dat een Arabische VN-vredes- macht na de simultane terug trekking van Irak en de bui tenlandse troepen toezicht houdt op de orde in Kuwayt. De Chinese minister van bui tenlandse zaken, Qian Qichen, en zijn Amerikaanse ambtge noot James Baker hebben gis teren in Cairo herhaald dat de Golfcrisis op vreedzame wijze dient te worden opgelost. Ba ker wenste, evenwel een mili tair ingrijpen tegen Irak niet uit te sluiten. De delegatie van het Nederlandse Rode Kruis heeft in Baghdad de eerste ge sprekken gevoerd met Neder landse gijzelaars. Delegatielei der P. Tjittes, hoofd interna tionale zaken van het Neder landse Rode Kruis, liet giste ren weten dat de contacten met de Iraakse zusterorganisa tie goed verlopen. De Francis caanse Vredeswacht zal dhr. J. Uwland uit Oude Bildtzijl en mogelijk een tweede vertegen woordiger naar Irak sturen „als teken van vrede". Uwland maakt deel uit van een groep christelijke vredesactivisten uit Europa die op 18 november naar Baghdad hoopt te reizen. De activisten zijn eventueel bereid de plaats in te nemen van westerse gijzelaars. Het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag spreekt de bewering van de Iraakse ambassadeur in Nederland, Al-Falaki, tegen dat Irak de kosten betaalt van Nederlan ders die in Baghdad „in eerste klas hotels" verblijven. In de Saudische hoofdstad Riyad hebben 50 vrouwen gis teren demonstratief rondgere den in auto's om te protesteren tegen de wet die hun dat ver biedt te doen. WASHINGTON Graag hadden de Democraten ook het gouverneurschap van Californië (de derde 'grote prijs' gisteren in de zogeheten midterm-verkiezingen) gewonnen. Daarmee zou de Democratische Partij ook een goede uitgangspositie hebben gekregen voor de presidentsverkiezingen over twee jaar. Maar in Californië, met bijna 30 miljoen inwoners de grootste Amerikaanse deelstaat, verloor Democraat Dianne Feinstein van Republikein Pete Wilson. Bovendien deed de man die tot dusverre de grootste kanshebber is voor de Democratische presi dentsnominatie in 1992, gouverneur Mario Cuomo van de staat New York, het teleurstellend in diens herverkiezing. Cuomo werd wel opnieuw tot gouverneur van gekozen, maar met een zwaar tegenvallende 54 procent van de stemmen. Bovendien zei 51 procent van de Newyorkse stemmers in een gelijktijdig ge houden enquête dat zij Cuomo niet geschikt achten voor het pre sidentschap van de VS. De nationaal met grote spanning gevolgde strijd in North Caroli na voor een senaatszetel tussen de aartsconservatieve Republi kein Jesse Helms en de zwarte Democraat Harvey Gant is een overwinning geworden voor Helms. De tussentijdse Congres- en lokale verkiezingen werden van uit zonderlijk belang geacht omdat Amerika thans een politieke en economische crisis doormaakt, waarin brede bevolkingsgroepen getuigen van weerzin tegen de democratische instellingen en te gen politici in het algemeen. Die frustratie is vooral tot uitdrukking gekomen in een uitzon derlijk lage opkomst (zo'n twee derde van de kiesgerechtigden ging niet stemmen), maar heeft per saldo in de krachtsverhou ding tussen Democraten en Republikeinen weinig veranderd. Niettemin waren in deze verkiezingen enkele belangwekkende tendensen te ontdekken. Veel meer dan bij eerdere gelegenhe den bleken vrouwelijke kandidaten te kunnen rekenen op de stem van vrouwelijke kiezers. Dat valt mede toe te schrijven aan een opvallende recente verschuiving in de publieke opinie over abortus ten gunste van een wettelijke keuzevrijheid voor de vrouw. De nationaal met grote spanning gevolgde strijd in North Caroli na tussen de aartsconservatieve Republikein Jesse Helms (mid den) en de zwarte Democraat Harvey Gant is een overwinning geworden voor Helms. FOTO: AP Voorts blijkt belastingverhoging voor een Amerikaans lokaal of landelijk politicus nog altijd levensgevaarlijk, ondanks het feit dat de overgrote meerderheid van de bevolking de noodzaak er kent van verlaging van het enorme begrotingstekort in de VS. Populaire leiders, zoals Cuomo, die in de afgelopen jaren ge noodzaakt waren belastingen te verhogen, zijn voor een groot deel hun aanhang kwijtgeraakt. De politieke leiders van het land hebben dan ook in deze ver kiezingen geen duidelijke aanwijzing gekregen van de bevol king in welke richting Amerika's problemen van economische teruggang en sociale ongelijkheid moeten worden aangepakt. De crisis in de Golf en de legering van een kwart miljoen Ame rikaanse militairen in dat gebied, heeft geen enkele aanwijsbare rol gespeeld in de stemhokjes. Over het tot dusverre door presi dent Bush gevoerde 'Golfbeleid' bestaat tussen Republikeinse en Democratische Partij geen onenigheid. Teleurstellend voor veel progressieve Amerikanen was dat in Californië een pakket ingrijpende milieubeschermingsmaatrege len ('Big Green' geheten) bij referendum werd afgewezen. Aandacht trekkende lokale stembusresultaten waren nog de verkiezing van de zwarte vrouw Sharon Pratt Dixon tot burge meester van Washington en het feit dat aftredend burgemeester Marion Barry (onlangs in een geruchtmakend proces veroor deeld wegens cocaïnegebruik) niet eens de gemeenteraadszetel wist te veroveren die hij ambieerde. en, sJZALEM In het ■^jJjiBehe parlement wa- (Jfwfeteren slechts 15 van van go volksafgevaardig- nTcfanwezig bij de mi- /een-I stilte die in acht ïn-Li genomen voor de zn. (dagnacht vermoorde Amai knte joodse activist CarOrr J j Q vKahane. ITv r- van: na de moord nam de 've\'d-fng in Israël tussen jo1 E de" Palestijnen toe. Ka- ndridis vandaag begraven. leijn-Jaëiische regering riep nstaJ bekend worden van ran Koordaanslag joden en tha dijjnen op het hoofd koel "h cI Extra politie-een- dr. val werden ingezet om Bierirpdadigheden te voor komen. Aanhangers van Ka- hane zworen wraak en spra ken van een „rivier van Arabisch bloed" die zou vloeien. Enkele uren na de moord kwam het in Jeruza lem tot een incident waarbij aanhangers van Kahane wa ren betrokken. Bij het kan toor van de door Kahane op gerichte religieuze nationa listische Kach-partij wierpen aanhangers van de radicale rabbijn een traangasgranaat naar journalisten die daar stonden te wachten. De Israëlische premier Yit- zak Shamir zei geschokt te zijn door de moord op Kaha ne in New York. De premier benadrukte echter het nooit eens te zijn geweest met de ideeën van rabbijn Kahane. Met het scherfje diamant gaan Rob en Ross op zoek naar n Ar* en Prudon. Beide geleerden hebben toestemming gekre- ''*w et de beroemde professor Philipsen om in zijn laborato- nbeVoeven te nemen. Lupardi bekijkt de scherf nauwkeurig, est m£b". zegt hij tenslotte, „je hebt gelijk; dit is geen gewone geb St. De scherf is bijzonder radio-actief. We zullen het in de e, geb^oop eens nader onderzoeken". Dat onderzoek neemt en- 'st me\gen in beslag, maar dan doen de geleerden ook een be- In Brooklyn (New York) dragen aanhangers van de vermoorde rabbijn Meir Kahane diens kist de synagoge uit. F0T0. AP Dag van de waarheid voor Ierse vrouw (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De republiek Ierland kiest vandaag voor het eerst sinds 17 jaar een nieuwe president. Het Ierse pesidentschap is grotendeels een ere ambt. Veel ceremonieel, maar prak tisch geen vinger in de politieke pap. Het presidentiële jaarsalaris bedraagt 70.000 (Engelse) pond. Er zijn drie kandidaten: ex-vice-premier Brian Lenihan van de conservatieve Fian- na Fail-partij, de onafhankelijke maar Jinks georiënteerde Mary Robinson, die wordt gesteund door Labour en de marxistische Arbeiderspartij, en Austin Currie, een ge matigde Noordier die nog maar 18 maan den in de politiek van Dublin zit en op treedt als kandidaat van Fine Gael. De Ier se president wordt gekozen voor een perio de van 7 jaar. Tot begin afgelopen week was Brian Lenihan de grootste kanshebber. Wegens zijn betrokkenheid in een politiek schandaal dat het coalitiebewind van pre mier Charles Haughey omver dreigde te werpen, werd Lenihan echter op het laatste moment de laan uitgestuurd. Sedertdien wordt gezegd dat de Ierse republiek mis schien rijp is voor een vrouwelijke presi dent. De kansen van Mary Robinson (46) zijn fors gestegen. Toch lijkt het onwaar schijnlijk dat de Ieren haar inderdaad tot president zullen kiezen, want zij zijn erg conservatief in die dingen. Mary Robinson is een rooms-katholieke advocate, gehuwd met een protestantse notaris en in Ierland pionier van de strijd tegen discriminatie van de vrouw. Thatcher manoeuvreert met verkiezingsdatum LONDEN Premier Margaret Thatcher heeft de datum waarop wordt gestemd over het leiderschap van de Conser vatieve Partij vervroegd. Haar eventuele rivaal heeft daar door slechts acht dagen om campagne te voeren. De partijre glementen schrijven voor dat de jaarlijkse stemming binnen vier weken na de opening van het parlementaire jaar dient plaats te vinden. De uiterste datum voor de stemming was dit jaar dus 5 december. Maar Thatcher besloot gisteren dat 15 november de datum wordt waarop de termijn van kandi daatstelling, die op 8 november begint, wordt gesloten. De stemming zelf vindt daardoor plaats op 20 november. Het onverwachte aftreden van vice-premier Sir Geoffrey Howe, vorige week donderdag, heeft aangetoond dat de Conserva tieven scherp verdeeld zijn en levert stof voor veronderstel lingen dat er zich dit jaar wellicht een serieuze kandidaat zal aandienen. In dit verband is de naam gevallen van voorma lig minister van defensie Michael Heseltine. in den Broek preekt Irak toe wa[ ge^VERSUM Minister Van net Broek heeft gisteravond an de televisie een bijzonder wl oproep tot Irak gedaan, jre: iVerf°u via dit medium tot de zjjikse ambassadeur willen an pn: 'ik ben benieuwd of de wad Woqters voor u interes- oe<j genoeg is om naar Bagh- Birfe mogen komen. En daar- liligiv°eg ik toe, meneer de jen.&ssadeur, als minister van jrfnlandse zaken van dit 3eh dat het niet alleen gaat looide Nederlandse gijzelaars, peijaat om alle gijzelaars", al- heeVan den Broek in het uiflA-programma 'In het Anfws'. Hij zei te hopen dat Dliti» spoedig visa aan de op p-Wouters zal verstrek en l let ijens de bewindsman is daj groep niet te vergelijken nde politiek getinte missies, lomjr leiding van zeer promi- i politieke vertegenwoor- lp Mfiorff,*! A W, f. f de kómst Baghdad van belang is Saddam Husayn voor zijn fMeke doeleinden en voor L Apvijzelen van z'n eigen ige". Een commissie als van dominee Wouters is joe niet in staat, meent de ster. „Het zal mij dan ook I benieuwen of Saddam -^yn zijn weldoenershou- ook aanneemt als familie- te ti om vrijlating komen ;n y" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dominee Wouters, die met een mis sie naar Irak wil om te proberen Nederlandse gij zelaars vrij te krijgen, is kwaad op minister Van den Broek van buiten landse zaken. Wouters vindt het onjuist dat de minister enerzijds vindt dat particuliere missies naar Baghdad „ontmoe digd" moeten worden, maar anderzijds geen be zwaar maakt tegen de Duitse missie onder lei ding van Willy Brandt. „Zacht uitgedrukt vind ik", al dus Wouters, „dat er een geur tje van schijnheiligheid aan zit als je een duidelijke uitspraak doet ter bevestiging van wat tien dagen geleden in de EG is afgesproken, maar tegelijker tijd niets wil zeggen van een missie van iemand die via de politiek bekendheid heeft ge kregen. Meneer Brandt is als privé-persoon net als ieder an der. Maar hij is een topman door zijn politieke verleden". Kringen rond dominee Wou ters menen dat de problemen die het Nederlandse comité heeft om visa te krijgen voor Irak, mede veroorzaakt wor den door de houding van mi nister Van den Broek. Het was de Nederlandse bewindsman die het initiatief nam voor een nieuwe vergadering van de EG-ministers van buitenland se zaken. Op die vergadering van afgelopen maandag werd opnieuw uitgesproken dat er niet met president Saddam Husayn onderhandeld mag worden over afzonderlijke groepen gijzelaars. De Iraakse president zou niet zo blij zijn met dit Nederlandse initiatief. De omstreden missie van Wil ly Brandt is nu een paar dagen in Irak. Gisteren had de oud bondskanselier een gesprek met de Palestijnse leider Yas- sir Arafat, die ook in Baghdad is. Vandaag ging Brandt bij president Husayn pleiten voor de vrijlating van Duitse gijze laars. Twee Nederlandse gijze laars hebben een beroep op de ex-politicus gedaan om ook een goed woordje voor de niet- Duitsers te doen. Brandt zou daarop positief hebben gerea geerd. De Japanse oud-premier Na- kasone heeft op de valreep 77 landgenoten vrijgekregen in Baghdad. Ook ongeveer dertig Terroristen bedreigen toeristen in Turkije STOCKHOLM -In een tele visie-uitzending van een com mercieel station in Zweden heeft een Kurdische opstande ling terroristische aanslagen op toeristen in Turkije aaangekon- digd. Abdullah Ocalan, de lei der van de extreem-linkse ver boden Kurdische Arbeiders Partij; zei in een eerste van een reeks interviews dat zijn orga nisatie bomaanslagen en be schietingen zal uitvoeren in de toeristenplaatsen langs de west kust van Turkije. Een woord voerster van een reisbureau dat reizen organiseert naar Turkije, zei dat de bedreigingen serieus worden genomen. Turkije trekt ook steeds meer Nederlahdse vakantiegangers. •itfirdbeving in Iran Fcpt tientallen doden 1 0} fioiHERAN ATU Bij een zware aardbe- inw in het zuiden van Iran zijn gister- ar&d vermoedelijk meer dan vijftig men- !om het leven gekomen. De beving, die kracht had van 6,6 op de schaal van mkter, trof een plattelandsgebied in het Vos-gebergte, 800 km ten zuidoosten Teheran. Het epicentrum lag 80 km ^toosten van de plaats Darab, een gebied in (r 15.000 Iraniërs leven. Honderden "jjsen liepen daar verwondingen op. 1 *Vi letsel werd opgelopen bij een aardbe- 2 t met een kracht van 6,7 op de Richter- Hal die zich gisteravond voordeed in het lt pevolkte gebied van de Aleoeten-eilan- an?voor de kust van Alaska. Het epicen- lag 225 km noordwestelijk van Atu 200 km westelijk van Anchorage. passeren van de evenaar krijgen de 279 'baroes' op de Nederlandse fregatten hun traditio- aoop, zodat eventjes niet de Golfcrisis maar Neptunus voor enige spanning zorgt, foto: anp MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE langrijke ontdekking. De diamant blijkt n.l. te reageren op super hoge frequenties en Lupardi slaagt er in met twee splintertjes van het scherfje detectors te construeren, die met een riempje om de pols kunnen worden gedragen. De detectors lichten met een groene kleur op, wanneer ze in de nabijheid van een diamant worden gebracht. Ondertussen heeft Ross met Amerika getpfo- neerd en vernomen, dat Dynamite-Kid twee maanden geleden naar Europa is vertrokken. EMBASSY OF TH) REPUBLIC OF IRAQ Italianen, Portugezen, Zweden en Duitsers werd toegestaan te vertrekken. Sommigen van hen hebben op strategische plaatsen vastgezeten om bij een vijandelijke aanval als menselijk schild te dienen. De Leidse psycho-traumata- loog prof. M. van der Ploeg vindt dat de Nederlandse overheid nu al iets moet doen voor de familieleden van de ruim 160 Nederlandse gijze laars. De hoogleraar is net te rug uit Amerika met een aan tal aanbevelingen en sugges ties. „We weten dat vroeg ver leende hulp en opvang klach ten op de langere termijn kan voorkomen of verminderen. Dus dat betekent dat je nu al kan beginnen met de opvang en de zorg van de gezins- en familieleden van gijzelaars".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5