Schiphol pakt kwaai fors aan Ritzen en Wallage krijgen veel kritiek op begroting Vlak voor ramp te hard gereden t Schiphol hangt af van KLM Doven boos op RTL4 -j NNNENLAND CcidócSowuvrd WOENSDAG 7 NOVEMBER 1990 PAGINA 3 J vertrek applaus I *)r Andrée van Es HAAG Het Tweede-Kamer- nindrée van Es (Groen Links) 'vandaag na negen jaar afscheid pen van de Tweede Kamer, rmiddag las kamervoorzitter de|ian bij het begin van de verga- m g de officiële afscheidsbrief Jiie Van Es aan de Tweede Ka- jjad geschreven. Hij voegde daar 1 hartelijke woorden ten af- aan toe. De kamerleden on- un|eepten zowel de woorden van meSs als van Deetman met een luid ncjus. Van Es (37) is van plan zich ,1-iste gaan verdiepen in de pro- Li rond de asielzoekers. De zetel an7an Es wordt ingenomen door mi^ Sipkes. de> rla Sociale diensten boos op Wöltgens EINDHOVEN De directeuren van de gemeentelijke sociale diensten hebben zich fors geërgerd aan PvdA-fractieleider Wöltgens. Deze opende afgelopen week einde de aanval op de onwillige werkloze en met name de remmende rol die de so ciale diensten zouden spelen om hen aan de slag te krijgen. „Het is jammer dat Wöltgens het heeft over dé werkloze en dé langdurig werkloze, waardoor het beeld wordt opgeroepen dat men niet wil werken", zegt drs. Th. Hoppenbrouwers, voorzitter van de vereniging van direc teuren van sociale diensten, „Het grootste deel van de groep waar Wöltgens op wijst wil niets liever dan aan de slag". Longtransplantatie bij man in Groningen Tweede Kamer wil zelf GRONINGEN Met succes is in het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG) bij een 32-jarige man een longtransplantatie uitgevoerd. Het was de eerste keer dat het AZG een dergelijke operatie uitvoerde. In Nederland is tot nu toe vier keer eerder een long getransplanteerd. Omdat de toestand van de patiënt snel verslechterde en plotseling een donorlong beschikbaar kwam, besloot de medische staf de operatie uit te voeren. CNVmeer aandacht voor positie vrouw UTRECHT De christelijke vakcentrale CNV wil op centraal niveau en in cao-onderhandelingen meer aandacht besteden aan de positie van de vrouw op de arbeidsmarkt. Het aantal vrou wen dat in Nederland betaald werk verricht is in vergelijking met omringende landen nog steeds gering. Het CNV wil daarom belemmeringen zoals het ontbreken van kinderopvang wegne men. Het is niet de bedoeling om alle vrouwen de arbeidsmarkt op te jagen; ieder moet in vrijheid kunnen kiezen, aldus bestuur ster G. Verburg tijdens de presentatie in Utrecht van de nota „Vrouw en arbeid". geen verplichte ov-kaart DEN HAAG Met 75 tegen 66 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren een voorstel van PvdA en D66 verworpen om alle 150 kamerleden voortaan een openbaar-vervoerkaart te geven en de auto- kostenvergoeding voor woon-werkverkeer af te schaffen. De meerderheid, bestaande uit de leden van CDA, VVD en Centrumdemocraten, vond dat kamerleden de vrijheid moeten behouden om naar keuze met de auto of het openbaar vervoer naar Den Haag of naar huis te reizen. De houding van de tegenstemmers werd vooral bepaald door het feit dat sommige woonplaatsen met het openbaar vervoer zeer slecht zijn te bereiken. De indieners van het voorstel waren van mening dat juist ka merleden het goede voorbeeld moeten geven. Ge bruik van het openbaar vervoer dient dus te wor den gestimuleerd en het autorijden ontmoedigd. 'jlPHOL De NV eithaven Schiphol wil e£santal lawaaiige vlieg- drastisch terug- Jen. De maatregel is onderdeel van het 5eiag gepresenteerde ^.ubeleidsplan van de 'f1 jhaven, dat is opge- e?om de negatieve ge- van de voorgeno- groei te reduceren. B ghoort nog 53 procent van .-ypjegtuigen die Schiphol Hn tot de lawaaiige cate- "eIn het jaar 2000 zou dat i gtijf procent mogen zijn. rliqat vooral om oude vlieg- reWi van Russische makelij. LterreStu*Sen veroorzaken .Jiredig veel geluidhin- e.n ;e luchthaven overweegt is>h een systeem van ge- ;n «ffingen in te voeren, >VDj vliegtuigen zwaarder n belast naarmate zij [eiuid produceren. Daar- overweegt de luchtha- IVüvaaiige vliegtuigen niet kwpe te laten op banen die ^ei|tig liggen ten opzichte pongebieden. Zo'n baan- zal eerst in de nachtu- seniden maar zal geleidelijk ner)Verdag worden uitge- Het verdwijnen van de lawaai ige vliegtuigen zou een groei tot 'mainport' mogelijk maken binnen de norm die de rijks overheid heeft gesteld in het Structuur Schema Burger luchtvaartterreinen uit 1983. Mainport betekent groeien van 16 naar 34 miljoen passagiers en van 800.000 ton naar twee miljoen ton luchtvracht in 2003. Categorisch verbieden wil Schiphol de lawaaiige vliegtui gen niet. Het wil wel daarnaar streven in internationaal ver band. In het algemeen, zo vindt de luchthaven, moet er voor worden gewaakt dat Ne derland eenzijdig milieumaat regelen neemt die de concur rentiepositie van de luchtha ven kunnen aantasten. Daar mee doelt Schiphol onder meer op het uitbannen van nachtvluchten. Schiphol zou bij een nachtvluchtverbod 20 tot 30 procent van het lucht- vrachtvervoer verliezen. Volgens het milieubeleidsplan wil Schiphol verder het aantal lesvluchten voor alle soorten vliegtuigen met ingang van' 1 oktober van dit jaar al ont moedigen. Vanaf volgend jaar is het bovendien verboden na de landing te remmen met be hulp van de straalomkeerders op de motoren. Ook gaat de luchthaven volgend jaar voor 12,7 miljoen gulden een nieu we, afgeschermde, proefdraai plaats bouwen. Volgens het milieubeleidsplan van Schiphol zouden ook maatregelen ter bescherming van lucht en bodem genomen moeten worden. Zo dient re genwater dat op vliegbanen valt te worden opgevangen en gezuiverd, platformvliegtuigen moeten vervangen worden door schonere vliegtuigen en vervuilde bodem dient te wor den gesaneerd. Het milieubeleidsplan telt in totaal 24 maatregelen tegen milieu-opverlast en loopt voor uit op het Plan van Aanpak Schiphol en Omgeving, dat volgend jaar samen met het ministerie van vrom, verkeer en waterstaat, provinciale en regionale overheden wordt uitgebracht. Het vanmorgen gepresenteerde plan bevat al leen de eigen visie van Schip hol. Wat de status van is van het plan moet nog blijken. Een aantal maatregelen zal Schip hol zelf al treffen. Voorts zal het Plan van Aanpak volgend jaar moeten uitwijzen of de maatregelen van Schiphol wel ver genoeg gaan om de milieu- overlast van de luchthaven te verminderen. ie gL heb#6 van de v°orPagina) 5RDAM - Prof. nek 1S van mening dat n Elang niet zeker is uphol zich zal ont- 1 len tot een van de „mainports" in 11 hem is het concept zogeheten 'raillucht- (waarbij passagiers op I van het vliegtuig ipen op de trein) „do- Zolang geen snelle jngen, goede aanslui- ïn voldoende comfort leboden leidt een der- >ncept volgens hem tot investeringen. Hij vindt een goede bereikbaar heid binnen de Randstad veel belangrijker. „Haagse plan nenmakers moeten zich dat goed realiseren alvorens de Randstad op de toekomst in te richten". De Wit wees verder op de gröte Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen die hun netwerken naar andere continenten proberen uit te breiden. De overstapluchtha- vens (hubs) voor het binnen landse verkeer in de VS die nen sinds kort als nieuwe springplank voor interconti nentale verkeer. „De gevolgen daarvan voor de nationale luchthavens in Euro pa zijn ingrijpend", aldus De Wit. Een klein aantal Europe se luchthavens zal zich ont wikkelen naar het model van de Amerikaanse hub's en dienst gaan doen als overstap punten zowel binnen het Eu ropese verkeer als in een we reldwijd netwerk. „De rest is gedoemd af te zakken tot een secundair niveau". Volgens hem hangt de toekomst van Schiphol ook sterk af van de positie van de KLM. Gaat de KLM op in een nieuwe Euro pese luchtvaartgigant, dan zal Schiphol terugvallen tot het niveau van een secundaire luchthaven. De Wit noemt als voorbeeld de deelname van de KLM (samen met Britisch Air ways) in Sabena World Air ways. Hierdoor werkt de KLM mee aan de ontwikkeling van de concurrende luchthaven Brussel. Protest Ongeveer vierhon derd 'Na-hossers' demonstreerden gisteren op het Binnenhof voor een hoger salaris. Te gelijkertijd meldden zich bij diverse scholen in het land enkele honderden collega's ziek. De jonge leraren, die zijn aangesteld na het zogeheten Hos- akkoord tussen oud-minister Deet man en de onder wijsbonden in 1985, zijn ontevre den over het nieu we akkoord tussen het ministerie en de onderwijsbonden over de lerarensa larissen. Ze noteer den hun eis op een schoolbord: een hoger salaris! Het D66-kamer!id Nuis (I) nam deze alter natieve petitie in ontvangst. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ritzen en staatssecretaris Wallage van onderwijs hebben gisteren van de Tweede Kamer een flinke lading kritiek op hun eer ste 'eigen' onderwijsbegro ting gekregen. Vooral het CDA-kamerlid Hermes was slecht te spreken over de handel en wandel van de beide PvdA-bewindslieden. Maar ook hun partijgenoten in de kamer spaarden Ritzen en Wallage niet. Hermes verweet Ritzen en Wallage een „erg onduidelijk" beleid te voeren. In plaats van een terugtreden de overheid willen Ritzen en Wallage een selectieve over heid die in het ene geval op treedt en in een ander geval juist „op afstand" blijft. Vol gens Hermes bestaat hierdoor bij het parlement en de onder wijsorganisaties het gevoel „de grip op de situatie of de ont wikkelingen te verliezen". Er gebeurt veel op veel verschil lende terreinen maar het „to taalplaatje" ontbreekt volgens Hermes. Hij constateerde ook dat een deel van het selectieve beleid van de bewindslieden „toevallig" ook een aantal juist voor het CDA gevoelige on derwerpen raakte, zoals bij voorbeeld de afschaffing van de financiële gelijkstelling van het openbaar en bijzonder on derwijs. Alle fracties in de Tweede Ka mer uitten kritiek op de bezui nigingen van in totaal 220 mil joen gulden op het beroepson derwijs. Ritzen wil 150 miljoen hiervan afschuiven naar het bedrijfsleven. De overige 70 miljoen betreft een 'echte' be zuiniging. De kamerleden zijn vooral bezorgd over de aantas ting van het leerlingwezen dat van deze bezuiniging het meeste te lijden heeft. Ritzen heeft dit in de ogen van de parlementariërs nogal onge lukkig aangepakt. Hij moet hierover nu eerst maar eens met het bedrijfsleven en de vakbeweging gaan praten. De PvdA heeft de minister daarvoor enige suggesties aan de hand gedaan. Woordvoer der Van Gelder (PvdA) stelde de bewindslieden voor het bedrijfsleven mee te laten be talen aan het beroepsonderwijs via het fonds voor subsidies aan bedrijven die deelnemen in het leerlingwezen. In dit fonds zit op dit moment onge veer 250 miljoen gulden. De bezuiniging van 70 miljoen moet helemaal van tafel vindt de PvdA. Hiertoe willen de so ciaal-democraten het lesgeld voor leerlingen in het secun daire leerlingwezen verhogen van vierhonderd naar acht honderd gulden per jaar. Een ander heet hangijzer in de onderwijsbegroting voor 1991 is de afschaffing van de tege moetkoming in de studiekos ten voor mensen van 21 jaar en ouder (kortweg TS 21 De PvdA wil dat deze regeling in elk geval voor voor het vol wassenenonderwijs (mavo, havo en vwo) en voor studen ten aan de Ópen Universiteit overeind blijft. De bewindslieden kregen ook kritiek op de voortvarendheid waarmee zij een aantal ak koorden en convenanten heb ben gesloten met de hogescho len, de universiteiten en de ambtenarencentrales. Hoewel Ritzen steeds het voorbehoud van het budgetrecht van de Kamer bij deze afspraken heeft gemaakt, zijn de kamer leden bang dat de begroting voor de komende jaren finan cieel zit dichtgetimmerd. Her mes toonde zich zeer verbol gen dat in het convenant met de ambtenarencentrales niet alleen arbeidsvoorwaarden voor leraren waren geregeld, maar ook afspraken zijn ge maakt over de invoering van de basisvorming, de afstem ming van het basisonderwijs op het speciaal onderwijs (en omgekeerd) en de schaalver groting in het basisonderwijs. HILVERSUM De Doven- raad is boos op RTL4 omdat deze commerciële zender haar programma's niet wil onderti telen. „Dove mensen", aldus de Dovenraad in een verkla ring, „zijn voor het volgen van televisieprogramma's geheel afhankelijk van ondertiteling. Bij RTL4 is hun keus dus be perkt tot buitenlandse series en de speelfilms. Geen nieuw sprogramma's, geen shows, geen quizzen en geen praat programma's dus voor de dove kijkers van RTL4". Een woordvoerder van de commerciële zender laat we ten dat ondertiteling van al die programma's een „gigantische investering" zou betekenen. „Daar zijn wij nog niet aan toe". De doven zijn van dat ar gument niet onder de indruk. Volgens hen zijn de kosten van 'ondertiteling slechts een fractie van de totale kosten. De Hilversumse zenders on dertitelen via Teletekst een 'groot aantal programma's waaronder het NOS-Journaal van acht uur, het jeugdjour naal, grote sportevenementen en series zoals „Zeg'ns AAA". IBAAI door WILLEM RITSTIER Minder kans op ongeluk in stedelijke gebieden ROTTERDAM Op het platteland, met name in de noordelijke provincies, hebben automobilisten twee keer zoveel kans bij een verkeersongeluk om het leven te komen als in de stedelijke gebieden in het westen van het land. Deze conclusie volgt uit een onderzoek van het Instituut voor Maatschappelijke Ge zondheidszorg van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Het is niet zo dat er op het platte land relatief méér ongelukken gebeuren. Ook vallen er niet meer gewonden. Alleen het aantal doden is groter. Dat komt allereerst doordat er minder verkeer is en dus har der wordt gereden. Ook blijkt er een samenhang te zijn met het inkomen van de wegge bruikers. De reden daarvan is niet bekend. Te denken is aan het feit dat rijkere mensen duurdere en dus veiligere au to's kopen. Maar ook zou het zo kunnen zijn dat zaken als rijstijl en drankgebruik op het platteland een rol spelen. Vol gens het rapport is meer on derzoek nodig om op deze vraag antwoord te kunnen ge ven. De Rotterdamse onderzoekers hebben het land verdeeld in veertig regio's, die met elkaar werden vergeleken op het punt van verschillen in doods oorzaak. Het hoogst zijn de sterftecijfers in het Brabant en Limburg, de kop van Noord- Holland en in Twente. Naast het inkomen zou ook het ge loof van belang kunnen zijn. „De soberheid van het calvi nisme leidt misschien tot min der levensvreugde, maar ver moedelijk wel tot een langere levensduur", aldus het rap port. Volgens de onderzoekers is het bijvoorbeeld bewezen dat katholieken meer roken dan protestanten. (ADVERTENTIE) De vijf geavanceerde sema foons van PTT Telecom: al vanaf fl. 335,- (excl. BTW). De semafoons werken in de hele Benelux. Voor meer in formatie over onze modellen en de verkooppunten belt u gratis 06-0403, of faxt u 06-0433 Binckhorstlaan 180, Prinses Beatrixlaan 10, Den Haag. (Vervolg van de voorpagina) BREDA Vlak voor de verkeersramp zich op de A16 voltrok is gisteren in de richting Antwerpen ter hoogte van Breda veel te hard gereden. Tijdens een normale snelheidscontrole van de Bredase politie, enkele honderden meters voor de plaats van het on geval, werden snelheden gemeten van 140 kilome ter per uur, terwijl er slechts 100 kilometer per uur mag worden gereden. Volgens de Bredase hoofdcom missaris van politie J. van de Ven is het aannemelijk dat ook op de andere rijbaan in de richting Rotterdam veel te hard is gereden en dat de au to's veel te dicht achter elkaar zaten. Gezien de kans op mist banken was dat onverant woord. Het ongeval deed zich voor kort voor half tien. Een aantal personenauto's botste ter hoog te van Breda op elkaar, toen het zicht op sommige plaatsen minder dan 25 meter bedroeg. Vervolgens reden nog meer auto's en vrachtwagens op de ravage in. Vrijwel onmiddel lijk daarna deed zich ook op de rijbaan richting Rotterdam een kettingbotsing voor. In to taal waren bij het ongeval 69 voertuigen betrokken. Op de oostelijke rijbaan brand den elf personenauto's en drie vrachtwagens uit. De eerste prioriteit van de brandweer was erop gericht een uitbrei ding van die brand te voorko men omdat er vlakbij de brandhaard nog diverse slachtoffers in een auto be kneld zaten. Bij - de hulpverlening werden onder andere twee crashteams uit de Bredase ziekenhuizen ingeschakeld. Die teams be staan uit een chirurg, een anaesthesist en enkele gespeci aliseerde verpleegkundigen. Eén team werd naar de plaats van de ramp overgevlogen met een helikopter van de rijkspolitie. Volgens A. de Laat van de GGD in Breda hebben de teams gisteren overduide lijk hun bestaansrecht bewe zen. De rijkspolitie zette nog een tweede helikopter en een ge woon vliegtuig in voor obser vaties vanuit de lucht. De gewonden zijn met overal in de wijde omgeving gechar terde ambulances overge bracht naar ziekenhuizen in Breda, Oosterhout en Tilburg. De opvang van zoveel gewon den ineens leverde, volgens De Laat van de GGD, geen probleem op voor de zieken huizen. Het is, aldus burgemeester Nij- pels van Breda, riskant en te vroeg om nu al conclusies te trekken omtrent de exacte oorzaak van het ongeval. „Ge bruikelijk is om te zeggen dat er te hard is gereden en te dicht op elkaar. Onderzoek van de tachografen in de vrachauto's zal daarover uit sluitsel moeten geven. Vast staat in elk geval dat het be treffende wegvak gevaarlijk is. Er zijn daar de afgelopen ja ren meer malen zeer ernstige, ongevallen gebeurd", aldus de Bredase burgemeester.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3