Stop conflicten in RK Kerk" CcidócSoutcui; beroepingen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EeübeSommit WOENSDAG 7 NOVEMBER 1990 PAGINA Blanke Zuidafrikaanse theoloog bekent zonde van apartheid JOHANNESBURG Een toonaange vend theoloog van de Nederduits Gere formeerde Kerk, Willie Jonker, heeft dinsdag bekend zich te hebben bezondigd aan apartheid, een zeldzame verklaring door een lid van een kerk die lange tijd apartheid steunde. Jonker deed zijn bekentenis op een con ferentie van Zuidafrikaanse kerkleiders. Hoewel de verklaring geen officiële ker kelijke bekentenis was, zei Jonker zowel namens zichzelf als de kerk te kunnen spreken. Jonker nam in aanwezigheid van de kerkleiders het woord en zei: „Ik beken voor u en de Heer niet alleen mijn zonde en schuld en persoonlijke verantwoorde lijkheid en structurele fouten die tegen over velen van u zijn begaan maar in overdrachtelijke zin mag ik dat tevens doen in naam van de kerk waarvan ik lid ben." De Anglicaanse aartsbisschop Desmond Tutu aanvaardde de bekentenis van Jon ker. „De bekentenis is niet licht j en mijn reactie is niet lichtvaardig," aldus Tutu tegenover de applaudiserende afge vaardigden. De conferentie in Rustenburg, 100 kilo meter ten noordwesten van Johannes burg, wordt bijgewoond door bijna 300 af gevaardigden van ongeveer 90 kerken. Doel van de bijeenkomst is overeenstem ming te bereiken over de rol van de kerk in een toekomstig Zuid-Afrika. Twee kleine kerken die apartheid steunen zijn niet vertegenwoordigd. Alleen zij die geen schaamte kennen, zouden zich moeten schamen 'Koop alleen hamburgers bij Burger King' WASHINGTON De organi satie 'Christelijke leiders voor verantwoorde televisie' heeft alle christenen in de Verenig de Staten opgeroepen alleen nog maar hamburgers bij 'Bur ger King' te kopen en andere zaken te mijden. Een jaar gele den riep de organisatie de Amerikanen juist op tot een boycot van deze onderneming. De christelijke organisatie, die veel aanhang in de behouden de kerken heeft, verweet 'Bur ger King' tot de belangrijkste sponsors van „onfatsoenlijke" televisieprogramma's te beho ren. Tot deze programma's re kende zij de film 'Platoon' over de oorlog in Vietnam, de James Bondfilm 'Octopussy' en de komische film 'Throw Momma from the train'. De hamburgerketen beloofde be terschap. Zij heeft toegezegd niet langer steun te geven aan televisieprogramma's waarin geweld en seks worden ver heerlijkt. Bovendien heeft de onderneming zich in talrijke kranteadvertenties verplicht programma's te ondersteunen waarin „traditionele gezins waarden" de boventoon voe- Bisschop Cahal Daly nieuwe primaat Ierse kerk BELFAST Paus Johannes Paulus II heeft dinsdag de 73- jarige bisschop Cahal Daly be noemd tot aartsbisschop van Armagh en daarmee tot pri maat van de Ierse kerk. Daly volgt kardinaal Tomas O'Fiaich op, die in mei op weg naar Lourdes is overleden. Daly staat bekend als een uit gesproken tegenstander van het verboden Ierse republi keinse leger IRA. Hij heeft echter ook meermalen de Brit se regering opgeroepen tot een meer bezonnen optreden in Noord-Ierland. Tevens heeft hij aangedrongen op beëindi ging van de discriminatie van rooms-katholieken in dit over wegend protestantse deel van Ierland. Daly heeft altijd be klemtoond dat de burgeroorlog in Noord-Ierland geen gods dienstoorlog is. Daly, tot nu toe bisschop van Down en Connor, komt aan het hoofd te staan van de vier miljoen rooms-katholieken op het eiland. Zijn ambtsterrein beslaat zowel de Ierse repu bliek als Noord-Ierland. Het Vaticaan heeft de scheiding van het eiland nooit erkend. De 73-jarige Daly is de eerste bisschop sinds 1819 die op zo'n hoge leeftijd tot primaat van de Ierse kerk is benoemd. Hij zal over twee jaar zijn ontslag moeten indienen, maar de paus is vrij om hem dan te vragen de post in Armagh te blijven bekleden. Verval De bisschoppen in Tsjechië hebben in een open brief aan het Tsjechoslowaakse parlement gewaarschuwd voor het verval van de seksuele moraal. De bisschoppen waarschuwen vooral voor een „vercommer cialisering van de seksuali teit". Deze leidt naar hun me ning tot een snelle verslechte ring van de menselijke rela ties. Daarom moet het parle ment snel met wetten komen die deze vercommercialisering tegengaan. Volgens de bisschoppen zijn de gevolgen van het moreel ver val op seksueel gebied al in de gezinnen en in de stijging van de criminaliteit waar te ne men. De bisschoppen betreu ren het vooral, dat de mensen kennelijk hun verstand en ei gen wil in hun seksueel han delen niet gebruiken. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Montfoort M. van Koo- ten, kand. te Streefkerk. Aangeno men naar Rockanje W. van Weelden te Stedum en Lellens-Wittewierum- Ten Post, die bedankte voor Fer- werd. Toegelaten tot de evangelie bediening en beroepbaar J. Hom mes, dr. R. Rijkensstraat 6, 9989 CD Warffum. tel: 0595O-3234; W.G. Ron ken, Uitwierderweg 24, 9933 GS Delfzijl, tel: 05960-18070; mw. J.H. Veldhuizen, Delf 18, 9642 JL Veen- dam. tel: 05987-23924. Gereformeerde Kerken Beroepen te Gaastmeer c.a. (her- v.geref.; part-time) drs. A. van Nie- rop, kand. te Zwolle, die dit beroep heeft aangenomen. Doopsgezinde Broederschap Benoemd tot pastoraal medewerker te Middelburg en te Vlissingen mw. C.G. Rezelman, wonende te Middel burg, die deze benoeming heeft aan genomen. Remonstrantse Broederschap Beroepen te Doesburg (part-time) drs. A.E.J. Kaal te Naarden-Bussum, wonende te Apeldoorn, die dit beroep heeft aangenomen. Ned. Protestanten Bond Benoemd tot voorganger te Varsseveld A.M.J. Meijer, wonende te Delft, die deze benoeming heeft aangenomen, PLECHTIGHEDEN RONDOM WILLIBRORD IN ROME BEGONNEN ROME Kardinaal Si- monis heeft vanmorgen bij de afsluiting van het Willibrordjaar in Rome gepleit voor wederzijds respect en dialoog die een einde kunnen maken aan de conflicten in de RK Kerk in Nederland. „De Kerk is nooit een storm vrije zone geweest zonder spanningen en conflicten, maar deze behoeven ons niet te ontmoedigen." Tijdens een plechtige eucha ristieviering bij het graf van de apostel Paulus in de basi liek Sint Paulus buiten de Muren- zei de voorzitter van de Nederlandse bisschoppen conferentie „niet om de pro blemen heen te willen pra ten". Zoals in andere landen is er ook in Nederland ver deeldheid in de Kerk, „maar die treedt bij ons soms nogal ongeremd aan het daglicht". „We moeten voorzichtig zijn met het uitsteken van een be schuldigende vinger naar be paalde personen of groepen." De verdeeldheid en conflicten zijn niet in de eerste plaats het gevolg zijn van het tekort schieten van mensen, maar hebben eerder te maken met de veranderingen in de sa menleving. Echte eenheid in de RK Kerk, die overigens wereld wijd spanningen kent, komt niet vanzelf tot stand, zo zei mgr. Simonis. Zij ontstaat al leen daar waar mensen zich zelf kunnen zijn en tegelijker tijd rekening houden met en open staan voor de ander. „Alleen zo groeit eenheid in verscheidenheid, waarvoor de bisschop van Rome, onze paus, een garantie heeft gege ven." Ook verschil van mening over de opgave van het bis schopsambt is oorzaak van spanningen en conflicten in de Nederlandse RK Kerk. De opdracht die aan de apostelen is gegeven, is niet het resul taat van een soort menselijk groepsproces. „Die boodschap kunnen ook niet zelf naar ei gen goeddunken bijstellen." De boodschap van het evan gelie komt niet van mensen maar van de verrezen Heer. Dit gegeven wordt in de Kerk door de aanwezigheid van het gewijde ambt aanschouwelijk gemaakt. „Ambtsdragers zijn niet gezonden vanwege de mensen, noch door een mens, maar vanwege Christus." „Voor een procvs van zelfkri tiek hebben we elkaar nodig," zo zei kardinaal Simonis. Het Tweede Vaticaans Concilie heeft vooral de leken aange spoord hun mening uit te spreken over zaken betreffen de het welzijn van de Kerk en dit te doen „in een geest van waarachtigheid, moedig en te gelijk behoedzaam, met inachtneming van respect en liefde voor de ambtsdragers". De bisschoppen hebben in de Kerk een eigen bevoegdheid tot het stellen van vragen, het geven van richtlijnen en het nemen van beslissingen. Alle Nederlandse bisschoppen behalve mgr. Gijsen van Roermond participeerden in de concelebratie met kardi naal Simonis. Morgen sluit de paus het her denkingsjaar af tijdens een eucharistieviering in de St. Pieter. Het Haagse koor Can- temus Domino van de St. Ja- cobuskerk is door het Vati caan gevraagd de plechtighe den rondom het Willibrord jaar muzikale luister bij te zet ten. F riezen Met een Friese dienst in de Kerk van de Friezen in Rome hebben bijna honderd rooms- katholieken uit Friesland vandaag Willibrord herdacht, die in 695 te Rome tot 'aarts bisschop der Friezen' werd gewijd. In de dienst, die met het Friese volkslied werd be sloten, overhandigde de Ne derlands Hervormde predi kant M. de Boer uit Oosterend een Friese bijbel, de enige oe cumenische bijbel in Neder land, aan het Willibrordcen- trum, dat in deze 12e-eeuwse kerk is gevestigd. Behalve de Friese bedevaart gangers zijn nog ruim 2.000 Nederlandse rooms-katholie ken naar Rome gekomen om er de afsluiting van hewt Wil librordjaar bij te wonen. Daaronder zijn veel leden van gilden uit Brabant, Gelder land en Limburg, die in de kerk der Friezen een eigen dienst hie:den en verder me dewerking verleenden aan de plechtige eucharistieviering met de Nederlandse bisschop pen bij het graf van de apostel Paulus in de basiliek Sint Paulus buiten de Muren. De Kerk van de Friezen (de Michael en Magnus op de hel ling van de Gianicolo) staat op de plaats van de vroegere 'scola' der Friezen, een natio nale instelling met onder meer een kerk en een gasten verblijf. Met de komst van de pelgrims vanaf de 7e eeuw werden er in Rome ook 'sco- lae' van de Saksen, Franken en Longobarden opgericht. Grote delen ervan werden in 1084 verwoest. Eind elfde eeuw werd de kerk geheel op gebouwd. In 1446 komt er een definitief einde aan de Friese 'scola'. Daarbij vervalt ook het recht van de Friezen om van de kerk gebruik te ma ken. In 1981 wordt in deze kerk voor het eerst weer een Ne derlandse mis opgedragen. Na de zaligverklaring van Titus Brandsma vindt op 5 novem ber 1985 in het Fries een eu charistieviering plaats. Het Willibrordcentrum, waarvoor rector dr. M.P.M. Muskens van het Nederlands College veel werk heeft verzet, wordt in 1989 opgericht. Sinds de opening van het Willibrord jaar wordt elke zondag de eu charistie in het Nederlands gevierd! De stichting Vrienden van de Kerk der Friezen staat onder voorzitterschap van dr. A.J.E. Havermans, burgemeester van Den Haag. Jaarlijkse daling aantal hervormden is half procent LEIDSCHENDAM On danks het dalend aantal her vormden, neemt het aantal dat belijdenis doet, toe. Het bedrag dat de kerkleden jaar lijks afdragen voor het kerke- werk stijgt: ruim negentig gulden per jaar, nog afgezien van geld voor diakonale doel einden. van de Nederlandse Her vormde Kerk is gemaakt. Per jaar daalt het aantal her vormden met ongeveer een half procent: op 1 januari 1990 was 17,6 procent van alle Ne derlanders hervormd; een jaar daarvoor was dat percen tage 18,1 en twee jaar daar voor 18,5. De daling is in ver houding sterk in de kerkpro vincies Groningen en Noord- Holland; een relatieve geringe daling vond plaats in Zuid- Holland, Overijssel en Noord- Brabant/Limburg. De kerkgang neemt geleide lijk af, in gelijke tred met de daling van het aantal kerkle den. Gemeten op twee zonda gen in maart 1989 en op eerste paasdag 1989 blijft de kerk gang percentueel vrijwel ge lijk: achttien tot negentien procent van de hervormden in Nederland gaat per zondag een keer naar de kerk. Met Pasen ligt dat percentage op vijfentwintig. In Zuid-Hol land was er een kleine stij ging in het kerkbezoek waar neembaar (op gewone zonda gen): van 20,1 in 1986 naar 20,5 in 1989. De meest 'kerk gaande' provincie is Overijssel met 22,6 procent, in Drenthe blijven de meeste hervorm den uit de kerk: slechts 8,1 procent van de hervormden in die provincie gaat zondags naar de kerk. Trappisten schieten op overvallers Monniken van het trappistenklooster Notre-Dame des Neiges in de buurt van het Zuidfranse Saint-Laurent-les- Bains, hebben in een vuurgevecht overvallers verjaagd. Eén broeder werd ge wond; er was vrijwel geen buit. Al herhaalde malen werden de monniken-wijnbouwers (productie: vier miljoen liter per jaar) overvallen en om op passende wijze te kunnen reageren heb ben de monniken een zelfbeschermingseenheid opgericht. Op de foto: abt Pierre-Marie temidden van het kostbare vocht in de kelders van het klooster. FOTO: ANP 'Mislukking beleid Gijsen voor iedereen zichtbaar' LANDGRAAF De misluk king van het beleid van bis schop Gijsen van Roermond is door de gang van zaken in het seminarie Rolduc voor ieder een duidelijk aan het licht ge treden. Dit schrijft de Vereni ging van Pastoraal Werkenden Roermond (VPW) in een open brief aan Gijsen. De vereniging is zeer veront rust over de verzwaring van de discipline die mgr. Gijsen enkele weken geleden aan kondigde om Rolduc uit de problemen te halen. De bis schop zag zich hiertoe genood zaakt door het tegenvallend aantal studenten en priester wijdingen, het voortijdig ver trek van vele studenten en de problemen rond twee pas ge wijde priestes en de vice-rec- tor die het celibaat hebben ge schonden. „De aangekondigde maatrege len lijken eerder een verslech tering dan een verbetering van de omstandigheden op het seminarie ten gevolge te heb ben", schrijft de vereniging. Zij wijst erop dat het gesloten karakter van de opleiding wel moet leiden tot „groot mense lijk leed". Wat betreft de spirituele vor ming op het seminarie, is er volgens de vereniging sprake van „een ongezonde schei ding" tussen goddelijke roe ping en de menselijke realiteit. „Wie zich van zo hoog geroe pen voelt, maakt kortsluiting met de werkelijkheid van ie dere dag. Met alle gevolgen van dien, dat is de afgelopen tijd wel heel duidelijk gewor den." De vereniging roept bis schop Gijsen op om het ge sprek met de gelovigen en de pastores in het bisdom aan te gaan. „Geen enkel gezag hoeft de eerlijke inbreng in een sfeer van openheid te vre zen.". Bij een „voortgaande ge slotenheid" zal de pastorale en kerkelijke situatie in het bis dom nog verder verslechteren, voorspelt de vereniging. Het bisdom Roermond weigert commentaar te geven op de brief, die is ondertekend door twaalf pastores. De VPW Roermond telt 220 leden en is niet door de bisschop erkend. 'Getijdenboek moet Nederlandse katholieken weer leren bidden' UTRECHT Het Getij denboek voor het Neder landse taalgebied moet de Nederlandse katholieken weer leren bidden, vindt kardinaal A.J. Simonis. „Het is te wensen dat we ons weer inschakelen in de eeu wenoude traditie van het gebed", zei Simonis dinsdag, toen hij uit handen van bis schop R. Ph. Bar, voorzitter van de Nationale Raad voor Liturgie, het eerste exemplaar van het boek ontving. Het Getijdenboek, dat 1792 bladzijden telt, is de vertaling en bewerking voor Nederland en Vlaanderen van de Litur- gia Horarum, het op wens van het Tweede Vaticaans Conci lie herziene brevier. In tegen stelling tot het brevier, dat al leen voor priesters was be stemd, is het getijdenboek ook voor leken bedoeld. Op dit moment zijn bij voorinteke ning al 11.000 van de eerste oplage van 15.000 exemplaren verkocht. De afgelopen twintig jaar moesten de priesters en dia kens, die volgens het kerke lijk wetboek de plicht hebben elke dag uit het Getijdenboek te bidden, het doen met het voorlopige brevier 'Gebeden voor elke dag', waarvan 80.000 exemplaren zijn ver kocht. Volgens de bisschop pen Simonis en Bar is dit boek bij vrijwel elke priester op een prominente plaats te vinden. Het Getijdenboek bevat onder meer gebeden bij de kerkelij ke feesten, hymnen, psalmen, teksten voor heiligen en de getijden voor de overledenen. Alleen de metten (nachtgebe den van de monniken) ont breken. Daarnaast is er een gedeelte met de belangrijke Nederlandse (hoog)feesten en gedachtenissen. Tenslotte is een reeks van 17 bijlagen ge pland met langere bijbelse en niet-bijbelse lezingen, ver deeld over een cyclus van twee jaar. In de Liturgia Ho rarum strekt de cyclus zich over een jaar uit. De psalmvertaling die is ge bruikt, is van de hand van pa ter A.W. Bronkhorst en is in Vlaanderen al zeer wijd ver spreid is. Criteria bij de keuze voor psalmvertaling waren dat de vertaler niet alleen alle 150 psalmen moest hebben vertaald, maar ook de lofzan gen uit het oude testtament. De bekende vertaling van Ida Gerhardt en Marie van der Zeyde viel alleen al daardoor af. Bovendien bleek Bronk- horsts vertaling het beste voor gebed geschikt te zijn. Een laatste argument was dat Bronkhorst bereid was zijn vertaling op sommige punten bij te schaven. In het Getijdenboek is een af zonderlijk deel gewijd aan de Nederlandse heiligen en zali gen, zowel degenen die in heel Nederland worden ver eerd, zoals Willibrord en Titus Brandsma, als degenen die in een bepaald bisdom worden vereerd, zoals Peerke Don ders (Den Bosch) en Karei Houben (Roermond). Simonis sprak de hoop uit dat componisten melodieën bij de gedichten van onder anderen pater H. Jongerius in het boek zullen maken. Het wordt dan voor de parochies niet alleen aantrekkelijk de liederen te bidden, maar ook om te zin gen. Hij is blij met de ver plichting voor priesters en di akens om dagelijks te brevie ren. Anders zouden zij er snel toe geneigd zijn zich „met een smoesje" van het dagelijks gebed af te maken. De bisschoppen Bar en Simo nis overhandigen deze week een exemplaar van het Getij denboek aan paus Johannes Paulus II. De slimheid van een BVD-chf: Zo snel mogelijk dienen de Russen, die zich volgens dejian nenlandse Veiligheidsdienst (BVD) schuldig maken aan 6. 1 nage, ons land te verlaten wanneer de feiten bewezen zijP1^ stelde minister Dales van binnenlandse zaken in een y reactie op de tv-uitzending van Brandpunt van zondag. (J a£ pardon voor buitenlanders die misbruik maken van hunteep ciële status en van de Nederlandse gastvrijheid. Fermeïsa) van de bewindsvrouw, zoals we die van haar gewendus Maar wie goed luisterde kon toen van haar kant ook alrs^ tandengeknars horen. In antwoord op vragen van kam^an den heeft zij gisteren verklaard dat de Russen niet onmife Si lijk worden uitgewezen, maar dat de ambassade van de J jetunie wel een officiële waarschuwing van de Nederig regering heeft gekregen. MOCHT zij alsnog de daad bij het woord voegen, daiAi dat een uitgebreide Russische exodus opleveren. Volger#" BVD bevinden zich onder de ongeveer 75 Russen die een officiële opdracht van Moskou in ons land verblil minsten twintig en vermoedelijk zelfs dertig KGB-agei Voor kazernes en militaire oefenterreinen hebben ze nai lijks of geen belangstelling meer, maar des te groter is c teresse in hoogwaardige wetenschappelijke en technology informatie. GOED dat er een BVD is, anders zouden die onbetrou^pp Russen ongestraft met al onze bedrijfsgeheimen aan deK, kunnen gaan. Maar gelukkig is daar mr, A. Docters^ Leeuwen, hoofd van de BVD en bestrijder van het kv Tot dusver en bij voorkeur bezig achter de schermen. D minister Dales, zijn directe baas in het kabinet, heeft e?Qn gezorgd dat de vaderlandse geheime dienst een grotere <L heid ten toon spreidt, een geheel eigen variant van hetu^ nostproces. Dus verscheen Docters van Leeuwen zond£a, de beeldbuis om openheid van zaken te geven, compleefon filmbeelden uit het historisch archief van de veiligljn dienst. gr( GlSTEREN verklaarde minister Dales tegenover de Kt100 de tv-uitzending niet te hebben gezien, maar de BVI^g! haar er wel van op de hoogte gesteld. Zij noemde he;jn goede zaak dat de BVD meer open en naar buiten gejjf optreedt en zij omschreef het programma als „voorliaat aan de bevolking". Maar ze vindt dat het geen gewi va moet worden van de BVD zich zo openlijk te presenter! f „voorlopig moet er maar weer eens even rust komen"^ vrouw Dales doet officieel of er niets aan de hand is, het kan haast niet anders of zij moet evenals een ffir kamerleden woedend zijn over uitlatingen die BVDj a cials aan de pers hebben gedaan. n [en. tt 0v( xlET misleidend gemoedelijke uiterlijk van de BVIXva; maskeert een ferme dosis slimheid. Op 30 oktober kwpe minister Dales en haar collega van buitenlandse zakei^S den Broek in onderling overleg nog tot de conclusie geen aanleiding was de van spionage verdachte Russen;Cje) wijzen, zo heeft de bewindsvrouwe gisteren de Kamer)Ve gedeeld. Het gaat dan toch niet aan dat jongstleden zon vond, vijf dagen later, woordvoerders van de BVD een baar pleidooi houden voor het over de grens zette* KGB'ers, van wie verschillende aan de Russische amb| zijn verbonden. De BVD-uitzending via KRO's Brandpunt, waarvai avond het tweede deel op de buis komt, heeft niets metl baarheid of openhartigheid te maken. Het was eveni wennigheid van een nieuwe BVD-chef, die zich voor nl kelijke bezuinigingen geplaatst ziet. Het was willens tens doorslaan op het punt van de openheid. Het dooi politieke spelletje is bedoeld om de onmisbaarheid BVD te onderstrepen met middelen, die het grote p aanspreken. BVD-CHEF Docters van Leeuwen verklaarde tier Russen het land uit te willen knikkeren omdat zij zich gen „als gasten die het tafelzilver meepikken". Op ziel dat prima. Maar diezelfde beeldspraak lijkt van toepass Docters en zijn BVD. Zij springen al te onzorgvuldig o hun pas verworven „recht op publiciteit" en met de po verantwoordelijkheid van hun minister. Als het gaat BVD die inderdaad een noodzakelijk kwaad is - kabinet en Kamer er ongetwijfeld verstandig aan extr op het tafelzilver te letten. KNVB op professionele leest A.L vijf jaar wordt in de Koninklijke Nederlandse Vfi bond (KNVB) gesproken over het te gelde maken vl adressenbestand van de leden. Inmiddels zijn we vijf jf een Wet op de privacy verder. Van enige terughoudel ten aanzien van een zo gevoelig onderwerp als de haif adressen is echter geen sprake. De ongeveer een n voetballers krijgen binnenkort heel wat pulp in hun bii bussen. De afdeling Den Haag van de KNVB, een van de g. van de twintig afdelingen, en de afdeling Leiden hebrg besloten te weigeren hun adressenbestand voor commLn doeleinden af te geven. De vraag is nu hoe de anderr lingen er over denken. In december blijkt dat zonnekf de meerderheid tegen, dan is het plan van de baan. EP. wanneer de meerderheid vóór stemt, dan hoeven de; stemmers zich daar niets van aan te trekken. ,en P ÊcldócSomcMit Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34. Leiden. Telefoon. 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging IR Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.0| Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-gu^ per maand f 24,85 per maand per kwartaal 74,10 per kwartaal jK. per jaar f. 284,50 per jaar f. Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. f<, Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor P 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2