9 lenie en Koos van Kampen graven jji geschiedenis van Leidse Jordaan Wp NAAI „PZ buigt wel erg diep voor het CDA" Wassenaar: beperken van bekeuringen is beschamende vertoning Maywood. Oogstdankvlering De Leidschendamse Land- en Tuinbouwvereni- ging houdt vrijdagavond om half acht een oogst- dankviering in de Dam- laankerk. De dienst wordt geleid door dr. F.P. van Stam en ds. H.J. Oudhof terwijl pastoor dr. A.J. M. Hendriks van de Petrus- en Pauluskerk de predika tie verzorgt. Muzikale me dewerking wordt verleend door de' Cantor ij van de Nederlandse Hervormde Kerk onder leiding van B. Zaalmink. De opbrengst van de collecte is voor pa ter Ted Bandsma, missio naris van Scheut onder de armste boerenbevolking in de Filippijnen. Pater Band sma werkt al jaren aan de opheffing van het water- probleem waardoor de cir ca 2500 pachtboeren door het poten van vruchtbo men hun inkomen kunnen vermeerderen. Na afloop is er een bijeenkomst in Par tycentrum Hijdra aan de Broek weg. Harry Muskee Harry Muskee Band treedt zaterdagavond op in jongerencentrum Het Kas teel in Alphen aan den Rijn. Aanvang negen uur in het gebouw aan de Con- certweg 1. Entree kost8 Orgel Ronald de Jong geeft zater dag een concert op het mo numentale Hess-Orgel in de Oudshoornse Kerk in Alphen aan den Rijn Werken van Bach, Men delssohn en improvisaties staan op het programma. Aanvang kwart over acht. Toegang gratis. Fluitkwartet Het tweede optreden in de win terserie De ver-con eer- ten wordt zaterdag ver zorgd door het Alkmaars Fluitkwartet, een viertal dat al eens eerder in 't Huys Dever in Lisse op trad. Het repertoire bestaat uit klassieke, romantische, impressionistische en he dendaagse composities. Kaarten kosten 12,50 (CJP/Pas 65 f10) en zijn verkrijgbaar bij de VVV aan de Grachtweg. Aanvang acht uur. Prins De nieuwe prins carnaval van Voorhout doet zater dagavond precies om elf over elf zijn intrede. Dat gebeurt in het Parochie huis aan de Herenstraat. De Rijnsons uit Leiden zor gen voor de muzikale bege leiding. De prinsverkiezing van de carnavalsvereni ging De Bokken is uitslui tend toegankelijk voor do nateurs. Nieuwe donateurs kunnen zich opgeven bij Ab Koomen, telefoon 02522-10091 en bij Cor Heemskerk. telefoon 02522-15228. Inmiddels hebben de Bokken de komst aangekondigd van de zanger Nico Haak die op 8 februari 1991 het Kuip- zwammen zal opluisteren met een optreden. Prins (2) Ook de naam van de nieu we prins van de Gaapstok ken in Lisse wordt zater dagavond bekend gemaakt. Plaats van handeling is De Beurs aan de Ha vei). Daar begint om half negen het Herfst bal. a«JRTVERENIGING BEREIDT EXPOSITIE VOOR >i 5 IN Ooit vormden hart van „de Jor- 5. Van Leiden" in het ,2li begrenst door Zijl en Nieuwe Rijn. Nu *a<n Oranjegracht en itapardgracht gedomi- •45 door de stadsver- Euijing van de jaren ze- 3.4{. De drastische ver ding vormt de breuk- de kleurrijke ge- 5RJenis van de wijk die i7§iakelijk is verbon- wfoet de opkomst en !«i$ang van de Leidse rie. :N 1 wflehiedenis wil de buurt- jing Noord Rijnevest k. It leven brengen. Onder Ide leiding van voorzit- >s van Kampen en zijn EN Lenie is een speurtocht en naar foto's, dia's, g_j andere documentatie (■jrt buurt, maar vooral t (insen die kunnen ver- Över hoe de buurt vroe- !1-3J. Binnenkort willen ze °°k bij het Gemeen- iN aankloppen. Uitein- 9.0Qioet dat in het voorjaar b^jt een expositie en ma- ^|Ae in het eigen buurt- j de Groenesteeg. 3, 2iee komt ook uit het EAQis. Er was heel veel B-4^aar", vertelt Koos van ®nor -Tijdens bingo- komen heel vaak M.Oprhalen los. Dat gaat 3: Re stijl van, ken jij die Tdie nog, en hoe is het 1* ai? En dan merk je in- c jl er wordt gepraat over DE(Ve eeuw geleden". 30): jste materiaal druppelt L?in. Na een korte aan- Tig van het initiatief, 18.41» er gelijk reacties van thuidie hun verhaal kwijt Si Voor Koos en Lenie 06^npen het bewijs dat er 'Tad behoefte is aan de UDldschrijving van de 0. Uf het ooit ook nog tot IA AC Koos van Kampen aan de stille gemoderniseerde Oranjegracht. een boekje komt, durven ze nog niet te zeggen. In eerste instantie gaat het om een ex positie, verlevendigd met vi deo- en filmmateriaal. „We hebben al toestemming om vanaf het dak van de meelfa briek „luchtopnamen" te ma ken". Daarnaast zijn ze vooral op zoek naar een film met op namen van de bevrijdingsfees ten die vroeger op bevrijdings dag werd gedraaid in de Stads gehoorzaal. Koos en zijn vrouw Lenie ko men allebei uit families die al drie generaties in de buurt wo nen. De familie van Lenie stamt zelfs af van Franse Hu genoten. Haar achternaam De Ridder is de vernederlandsing van het Franse „Chevalier". Gek genoeg vertrokken ze al lebei nog tijdens hun kinderja ren uit de wijk en leerden ze elkaar ook elders kennen. Twaalf jaar geleden kwamen ze terug, vanuit Zuid-West. Hef verpauperde gebied rond Oranjegracht en Waardgracht was kort daarvoor helemaal herbouwd in de gekunstelde architectuur van de jaren ze ventig. Trapjes, verspringende geveltjes en de combinatie van boven- en benedenwoningen moesten de sfeer van de oude volksbuurt doen herleven. De grachten ooit open riolen waren voor de herbouw drooggelegd en compleet gesa neerd. Het echtpaar Van Kam pen hoorde tot de eerste bewo ners van de vernieuwde wijk. Ze kwamen terug uit een soort nostalgie. Wilden terug naar de wijk waar hun families ge worteld waren. Achteraf von- Elis langs Waardgracht en Oranjegracht J~ Vaardgracht. i zich vroeger in belangrijke mate af op straat. Hier het drogen van de was FOTO: GEMEENTEARCHIEF FOTO: WIM VAN NOORT den ze die terugkeer tegenval len. „De sfeer was niet meer dezelfde als vroeger. Hoewel de bedoeling was dat zoveel mogelijk oorspronkelijke be woners terug zouden komen, lukt dat natuurlijk niet altijd. Bovendien waren er proble men met de huizen. Daar mankeerde nogal wat aan". Daarmee doelen ze op het feit dat al kort na de bouw een aantal kozijnen moesten wor den aangepast, dat door een foute samenstelling specie uit de voegen viel en dat er grote problemen waren met de stadsverwarming. De stadsverwarmingsperike len liepen zo hoog op dat de buurtbewoners, onder wie Koos van Kampen, de toenma lige wethouder Dick Tesselaar „overvielen" tijdens een ver gadering met de eis een oplos sing te zoeken. Tesselaar kon later op een buurtvergadering die oplossing inderdaad aan kondigen. Van de 175.000 gul den die door zo'n 300 huurders te veel was betaald, werd een ton teruggegeven. Bovendien werd de installatie zelf inten sief onder handen genomen. De vergadering waar alles zo'n vijf jaar geleden voor elkaar kwam liep in de woorden van Koos uit op een com pleet „bruiloftsfeest". Koos kan vertelt vergenoegd dat de voormalige wethouder daar nog altijd goede herinneringen aan heeft. „Het blijkt maar weer dat als je bewoners van een volkswijk tegen je krijgt, ze echt dwars gaan. Maar dat ze je andersom ook weer in hun hart sluiten". Deze en andere problemen waren er volgens Koos en Le nie wel het gevolg van dat ook de vernieuwde buurt een slechte naam kreeg. Eén van de paradepaardjes van de stadsvernieuwing dreigde voortijdig te verpauperen. Symptomatisch was bijvoor beeld een toename van het druggebruik in de wijk. Koos en Lenie van Kampen schrij ven de dreigende problemen mede toe aan het toewijzings beleid van de gemeente, dat evenwichtiger had mogen zijn. Maar het tij keert inmiddels weer geleidelijk ten goede. Zingen Uit hun kinderjaren herinne ren ze zich een heel andere wijk. Arm, maar „de mensen leefden met elkaar". Ze spron gen elkaar bij waar dat kon. Dat deden ze wel in heel klei ne huizen. Dat een groot deel van het leven zich op straat afspeelde, was dan ook nood gedwongen. Daar werd bij mooi weer de was gedroogd. En er werd veel gezongen en muziek gemaakt op accordeon en gitaar. Lenie kan zich nog goed herinneren hoe ze met de gitaarspelende broers Van Helverstein op straat zong. Zangeres Wies Cavee kwam ook uit de buurt. Aan die mu zikale sfeer heeft de wijk mede de typering van Leidse Jordaan te danken. De oude buurt begon in feite bij Hooigracht en Herengracht. Lenie: „Daar woonden de def tige mensen. Notarissen en artsen. Als je verder naar ach ter kwam, werd het steeds ar mer. Daar woonden steeds grotere gezinnen. De rijken kwamen daar pas na hun dood. Dan trokken ze over de Groenesteeg naar de begraaf plaats. Wij woonden daar heel dichtbij, maar we kwamen er nooit. Dat deed je ook niet in die tijd. Nu ben ik er pas weest, het is een plaatje, die eeuwenoude bomen. Prach tig!". De bewoners van Oranje gracht en Nieuwegracht had den als dat al gepast was in die tijd, ook weinig gelegenheid daar oog voor te hebben. De saamhorigheid mocht groot zijn, de strijd om het bestaan was ook hard. „Vrijwel ieder een moest bijverdienen. Er werden bonen gedopt voor de conservenfabrieken van Tiele- man en Drost en De Sleutels, 's Winters gingen de mensen touw halen bij de touwfabriek in Leiderdorp om dat te plui zen. Veel mensen hadden weefgetouwen. Voor de expo sitie zouden we die graag wil len hebben". Belangrijke werkgevers voor de wijkbewoners waren de wolfabriek van Krantz, de Meelfabriek, de sigarenfabriek Wijtenburg die het merk „Edelachtbaar" voerde, de Grofsmederij en de katoenfa- briek die tussen Herengracht en Oranjegracht lag. Het gat dat daar ontstond na de af braak daarvan, is voor oudere buurtbewoners nog steeds „De Doorbraak". Na de oorlog .verkrotte de buurt steeds verder en werden de levensomstandigheden wel erg bar. In 1955 vertrok ook de grootmoeder van Lenie, naar een huis aan de Rijnsbur- gersingel. „Daar kreeg ze op haar tachtigste voor het eerst elektriciteit. Konden we haar uitleggen dat je met een knop je het licht aan en uit kon doen. In haar oude huisje was één lichtpunt voor een gas lamp Maar het grootste won der was voor haar wel de rio lering. Dat het water onder de kraan zo wegliep in de afvoer en ze het niet in een emmer hoefde op te vangen om het weg te gooien in de gracht of in de plee een wc was er nietachter het huis". Wie herinneringen heeft aan dat leven rond en aan de Oranjegracht en Waardgracht kan contact opnemen met Koos en Lenie van Kampen, Oranjegracht 47, telefoon 133386. RUDOLF KLEIJN SECRETARIS PROGRESSIEF ZOETERWOUDE: («DEN OMGEVING EeidócGoivumt woensdag i november 1990 pagina ii FOTO: PR Prins (3) De nieuwe prins en zijn page worden zaterdaga vond tijdens het installatie- feest door carnavalsvereni ging De Piasduikers be kend gemaakt. Het feest vindt plaats in café De Na dorst in Langeraar Kaar ten a /25 zijn verkrijgbaar op het secretariaat van De Piasduikers. Telefoon: 01722-4556. Fancy-fair Verzorgingstehuis Groot Hoogwaak in Noordwijk aan Zee houdt zaterdag een fancy-fair. Er is een rommelmarkt, men kan handwerk kopen en een fototentoonstelling bekij ken. Tevens draait het rad van avontuur, wordt een loterij gehouden en zijn er activiteiten voor de kinde ren. Men kan van elf tot vijf uur terecht. De op brengst komt ten goede aan de activiteitenbegeleiding van Groot Hoogwaak. Expositie De Lissese schilder Wim Munk exposeert tot en met 25 november in 't Huys De- ver in zijn woonplaats. De Munks werk is figuratief en toont duidelijk herken bare figuren. Niettemin la ten de vaak kleurrijke werken de beschouwer veel ruimte voor eigen in terpretatie. De Munk, die als bi oiooog is verbonden aan het Laboratorium voor Bloem bollenonderzoek in Lisse, schildert met acryl verf. 't Huys Dever is dins dag tot en met zondag van twee tot vijf uur geopend. Avondje uit Het traditionele Avondje uit in Lisse vindt zaterdag avond 19 januari plaats in de Hobahohallen. Aan dit feest van carnavalsvereni ging De Gaapstokken doen tal van bekende artiesten mee: Rob de Nijs, Rene Schuman en het duo May wood. Kaarten kosten /22.50 en zijn vanaf zater dag 10 november te koop bij de VVV en de plaatselij ke horeca. Muziek Het Van Speijk Ensemble speelt zaterdagavond in Muzenhof Leiderdorp De pas opgerichte formatie brengt nummers van Nat King Cole, Lou Ra wis, Ella Fritzgerald, Frank Sinatra, Cle Porter en Astrud Gil- berto. Aanvang kwart over tien, toegang is gratis. Anak De groep Anak treedt za terdagmiddag vanaf half twee op bij Jaap Kooy aan de Heereweg in Lisse. Tien zangeressen, een drummer, organiste en een dwarsfluitist brengen een gevarieerd programina met populaire kerstliederen. Tevens is zaterdag het We reld Natuur Fonds met de Pandastand aanwezig. Rommelmarkt Voor de vierde achtereen volgende keer wordt zater dag door de christelijk ge reformeerde kerk in Lisse een grote rommelmarkt en fancy-fair gehouden. Dat gebeurt in de Hobahohal len in Lisse. De opbrengst is gedeeltelijk bestemd voor groot onderhoud van het kerkgebouw. Een flink deel is dit jaar ook bestemd voor hulp aan het vissers dorp Vadarevu in India. Men kan van negen tot vijf uur terecht. Informatie: 02521-17180. Zaalvoetbal Carn a vals veren iging De Piasduikers houdt zater dagmiddag een zaalvoet baltoernooi in sporthal De Vlijt in Zevenhoven Het toernooi begint twaalf uur. De prijsuitreiking vindt 's avonds half zeven plaats. ZOETERWOUDE Piet Lansbergen, secretaris van Progressief Zoeter- woude PZ) en ex-raadslid voor die partij, is volstrekt niet tevreden met de hui dige gang van zaken bin nen zijn partij. In het info bulletin van de progres sieven verwijt hij PZ dat „zij wel erg diep buigen voor het CDA". Hij vervolgt met: „Ik heb de nieuwste ontwikkeling in PZ meer dan eens het Wim Kok effect genoemd: belust op re geren en kleurloos in de coali tie. Wat zal er worden van de stembus in 1994?" aldus Lans bergen die het artikel op per soonlijke titel heeft geschre ven en dus zeker geen be- stuursstandpunt heeft uitge sproken. Lansbergen meldt voor het di lemma te hebben gestaan te bedanken als lid van Progres sief Zoeterwoude omdat hij zich nog nauwelijks kan her kennen als de idealistische club uit 1974. Uiteindelijk heeft hij gekozen lid te blijven en, zoals hij zelf schrijft, „te redden wat er te redden valt" onder het motto dat links toch al de naam heeft te splijten en af te kalven. De PZ-secretaris verwijt zijn partij te veel richting CDA te gaan. Daarbij speelt de kwestie rond de vernieuwbouw van het gemeentehuis een essentie- Ie rol. Bewust heeft PZ het raadhuis tot inzet van de ver kiezingen gemaakt. Met vijf zetels werden de progressie ven de grote winnaar van die verkiezingen en kwam na 16 jaar oppositie eindelijk het col lege binnen handbereik. Ton Ringersma werd de eerste PZ- wethouder. Lansbergen: „Binnen twee da gen na de verkiezingen lekt uit dat PZ in de onderhande lingen met andere partijen wel 1,5 miljoen gulden voor het raadhuis over heeft. Dit werd door menigeen opgevat als kiezersbedrog. Op 10 april zit de fractie al op 2,4 miljoen gul den en een week later al op 3,0 miljoen. Op het tijdstip van de installatie van de nieuwe raad op 1 mei 1990 is de stand geste gen naar 3,2 miljoen gulden. In september wordt daar nog eens een ton aan toegevoegd". Daarover is Lansbergen niet te spreken „In PZ is kennelijk de altijd door haar versmade salami-politiek geslopen. Langzaam wordt naar het midden opgeschoven om tegen het CDA aan te schurken. Men wil graag regeren, heeft geen zin meer in oppositie en stelt daarvoor zijn eigen begin selen in de waagschaal. Heeft het verleden niet bewezen dat PZ in de oppositie onont koombaar mee regeerde?", al dus het ex-raadslid. Tijdens de eerder dit jaar ge houden algemene vergadering van PZ werd zijn standpunt als dogmatisch gekenschetst. De heer Lansbergen vat dan zelf overigens op als een com pliment. „Natuurlijk weet ik dat je in de politiek compro missen moet sluiten en conces sies moet doen. Natuurlijk weet ik dat je vuile handen maakt als je meeregeert. Maar de handen zijn mij onderhand te bedoezeld geworden" zo stelt verbitterde Lansbergen. WASSENAAR De ge meente Wassenaar maakt zich bezorgd over de zoge heten quotering van pro cessen-verbaal voor ver keersovertredingen. Deze quotering heeft in oktober geleid tot het stopzetten van het uitschrijven van bekeuringen. In een brief aan de Tweede Kamer vraagt de burgemees ter van Wassenaar „de bescha mende toestand op de kortst mogelijke termijn te beëindi gen". De brief is mede onder tekend door de burgemeesters van Leidschendam, Rijswijk en Voorburg. De quotering houdt in dat ge meenten in het arrondisse ment Den Haag processen-ver baal kunnen uitschrijven tot een bepaald aantal. Dit om te voorkomen dat het parket in Den Haag de bekeuringen niet meer kan verwerken Het openbaar ministerie legde de politiekorpsen van Wassenaar, Naaldwijk en Noordwijk in oktober een verbod om nog meer processen-verbaal voor kleine verkeersovertredingen uit te schrijven. Eind oktober vond een herschikking plaats waardoor de gemeenten toch pv's konden insturen naar het parket. Volgens een woordvoerder van de gemeente Wassenaar is uit het zogeheten driehoekso verleg tussen politie, justitie en de officier van justitie vast ko men te staan dat de quotering volgend jaar en ook in de ja ren daarna zal worden opge legd. Dit zou volgens het open baar ministerie te wijten zijn aan een minder succesvol ver loop van de automatisering en het inleveren van personeel door bezuinigingen. De burgemeester van Wasse naar en zijn collega's maken zich „grote zorgen' over deze „onaanvaardbare situatie". Ze vinden dat de maatregel het gehele vervolgingsbeleid vol strekt ongeloofwaardig maakt en overtredingen van ver keersregels in de hand werkt. Ze noemen de quotering „een ernstige schending van de rechtszekerheid, die in strijd is met de grondbeginselen van de natie: het zijn van een rechtsstaat". 'GSIburg kan extra M9ikopen ÏQ- 1 rum-[BURG De Val- n hef bibliotheek kan zijn ïdegizit uitbreiden. Giste- i. 11.(8e commissie welzijn ersteijen subsidie voor de —1 van nieuwe titels*. 16.# begrotingsvergade- lO.ojdinsdag 30 oktober, A, cbrgemeester C. Sinke 'tikffct bij de bibliotheek /oor®) boekentekort dreigt n) zi)i£ar» In september ilijks lal 280 gezinnen ge- Avonfo de bibliotheek die ii It maanden een nieu- eg mfing heeft. De Val- mogef stichting die zich en: wit met het lenigen doorHood in Oost-Europa ervoer gulden subsidie. De n Klheeft een kinderte- kieutef geestelijk gehandi- )0, btderen in Roemenië %d. In Valkenburg 3n°° vinenkort een kerstpa- derenle gehouden. Op aan- hooMan de commissie gaat i kindjster Sinke met de praten zodat men B: 1 gelijkheid krijgt over noor<fn De Stichting ge- 15 u.rd Ouderenwerk >ek haJ-Valkenburg kan, Q_2Q®jleiding van uitbrei- 0" uhet takenpakket in u. met de vervoers- TRATÖcenen op 4.348 gul- uQStek de bedoeling dat in n votrijnsburg en Valken- opentf* I januari een bel- ouderen gaat rijden.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11