Verkiezingen klap voor Bush Na-hossers £eidóe6outo/nt amine uit Spanje. „Onvoldoende groei einde van Schiphol" VANDAAG 14 Dagen Gratis ADVERTENTIE rand verwoest deel an Universal Studios Boeren: akkoord is desastreus HET WEER CeicUc 0omant P? Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Woensdag 7 november 1990 82ste jaargang no. 24874 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND nummers f1,35 16 PAGINA'S Kardinaal roept op tot beëindiging conflicten RK Kerk Geen banenverlies bij mammoetfusie Project ontwikkelaar uitgekozen voor Leidse meelfabriek Klooster Leimuiden maakt plaats voor woningen Lenie en Koos van Kampen graven in j j geschiedenis van j Leidse Jordaan I OvernameABM ja slaagt vrijwel J zeker I mm GijsSteinmann ja blij met laatste klapper IV G Boy Edgarprijs m a voorGreetje Bijma I Droog weer met wolkenvel den. Minimumtemperatuur rond 2 graden en kans op vorst aan de grond. In de vroege ochtend ook enkele mistbanken. Middagtempera- tuur rond 8 graden. Zwakke veranderlijke wind. Vooruit zichten: veel bewolking en kans op regen. Middagtempe- ratuur 10 graden. Dodelijk ongeval op Willem de Zwijgerlaan Een nog onbekende man is gisteravond even na elf uur om het leven gekomen bij een ongeval op de Willem de Zwij gerlaan in Leiden. De man wilde, ko mend uit de richting Van der Duynstaat, ter hoogte van de Marnixstraat overste ken toen hij werd geschept door een 19- jarige automobilist uit Alphen. De Alphe- naar kwam uit de richting Groenoord, zag de fietser aankomen en nam wat gas terug. De fietser remde eveneens, maar stak daarna toch onverwacht over. Hij kon door de automobilist, die zich aan de snelheid hield, niet meer ontwe ken worden en kwam op de motorkap van de auto terecht. De fietser werd en kele tientallen meters meegesleurd. Op het moment dat de auto in de midden berm tot stilstand kwam tegen een boom, werd de man van de motorkap geslingerd. Daarbij brak hij zijn nek. Over de identiteit van de man tast de politie nog In het duister. Het gaat om een man van Turkse of Marokaanse af komst in de leeftijd van 40 tot 50 jaar. De lengte van de man is 1.75 meter en hij heeft bruin/zwart krullend haar. Hij was gekleed in een groen jack en spij kerbroek. Op zijn linkerhand staat een ,,E" getatoueerd. De man reed op een groene herenfiets met witte handvatten en bruine fietstassen. FOTO: WIM VAN NOORT „Waarom ben je zo vroeg thuis? Was de leraar ziek?". „Nee, mijn na-hosser is niet komen opda gen. Hij moest demonstreren op het Binnenhof in Den Haag. Tegen zijn te lage salaris, geloof ik". „Ik begrijp er niks van. Je na-hosser? Ik lees het wel in de Leidse Courant". Zo zullen gisteren nog al wat leerlingen hun veel te vroege thuiskomst aan hun ouders hebben uitgelegd. Honderden na-hos sers in het land lieten immers gisteren op de scho len verstek gaan. Waarom ze zich ziek meldden wordt u vandaag gewaar als u de Leidse Courant leest. De krant die overal bij is: voor, tijdens en na het hossen. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. I Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: _Voorl.: I Straat: I I Telefoon:(voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - Zonder postzegel - naar I de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag I OF BEL: 071 122 244 (L0) Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. i en tuinbouwsector heeft vanmorgen geschokt gere ageerd op het EG-ak- koord over vermindering van de landbouwsubsidies met dertig procent. Een woordvoerder van het Landbouwschap, een koe pelorganisatie, noemde de gevolgen 'ingrijpend'. De heer Geluk, actieleider van de boeren, sprak van een 'desastreuze ontwik keling'. Volgens Geluk heeft het EG- akkoord dat gisteravond laat werd gesloten, dramatische ge volgen voor de gehele Neder landse land- en tuinbouw. „Bedrijven zullen verdwijnen en voor jongeren wordt het ui terst moeilijk om bedrijven over te nemen", aldus Geluk in een eerste reactie. Hij zei zich 'verkwanseld' te voelen door het CDA met name door minister Bukman van Land- Bukman reageerde gister avond niettemin opgelucht op de doorbraak, nadat het land- bouwoverleg zes keer eerder was vastgelopen. „Het akkoord dat er ligt is niet moeders mooiste, maar ik ben wel te vreden over het resultaat. We kunnen nu met een gerust hart aan de GATT-onderhan- deling beginnen". Volgens staatssecretaris- Yvon ne van Rooy is in elk geval een winstpunt dat er nu een adequate bescherming is afge sproken voor boeren die door de subsidievermindering in de problemen zouden kunnen ko men. Boerenleider Geluk riep het landbouwschap op snel te gaan onderhandelen met de overheid over een vergaande compensatie voor gedupeerde boeren. Pagina 7: EG met broos bod naar Uruguay Ronde fn nieuwe slachtoffers in autowrakken DA Bij een nauwkeu- (iderzoek van alle wrak- |van de verkeersramp, Jisteren op de rijksweg j(Rotterdam-Breda) aan weggebruikers het leven zijn geen nieuwe do- slachtoffers aange- lantal doden kan nog jen omdat sommige ge len er ernstig aan toe Het identificatie-onder- Jdat tot na middernacht uitgevoerd, is vanmor- ortgezet. De rijbaan in Jhting Antwerpen is gis- fcnd even na elf uur Ivoor het verkeer vrij gegeven, de andere rijbaan vannacht om kwart voor drie. Door brand tijdens de kettingbotsing was het weg dek ernstig beschadigd. Rijkswaterstaat heeft het as falt gerepareerd. Koningin Beatrix heeft zich gister avond persoonlijk telefonisch tot burgemeester Nijpels van Breda gewend om zich te la ten informeren over de situ atie en om haar deelneming te betuigen. Nijpels sprak van het afschuwelijkste on geval dat ooit in Breda heeft plaatsgevonden Pagina 3: Vlak voor ramp te hard gereden Enrique Martinavarro heeft deze week exclusief ns netjes vol vitamine C van de bomen geknipt, doelen die overheerlijke, pitloze Chico Clemen- nandarijnen. U kent ze wel. Eén kilo kost t/m jaande zaterdag maar ANGELES In de Uni- Studios in Los Angeles idaag door brand een der- in's werelds grootste film- tin in de as gelegd, ■bij werden onder meer de van succesfilms als Tracy' en 'Back tot the ire' verwoest. De beroem- decors van 'King Kong' worden gered. De de zou vele tientallen mil- en guldens bedragen. Een =d werd geëvacueerd danten van bioscopen en restaurants binnen 'Universal City', alsmede bewoners en werknemers moesten in veilig heid worden gebracht. Zover bekend zijn er geen slachtof fers. Universal Studios viert dit jaar zijn 25e verjaardag als een toeristische topattractie. Al meer dan 50 miljoen mensen hebben een bezoek gebracht aan de plaats waar beroemde films zijn gemaakt als 'King Kong', 'Psycho' en 'Jaw's' en televisieseries als 'Murder She Wrote", 'Star Trek' en 'Kojak. Eerste Kamer krijgt vrouw als voorzitter DEN HAAG De Eerste Kamer krijgt volgend jaar naar alle waar-' schijnlijkheid een vrouw als voor zitter. De PvdA-fractie heeft me vrouw E.M.P. Baarveld-Schlaman (56) uit Ermelo als kandidaat voor het voorzitterschap naar voren ge- j schoven. Als de Senaat haar kiest, I is het voor het eerst in de geschie denis van de Staten-Generaal dat een vrouw één der beide kamers voorzit. In maart zijn er verkiezin gen voor de provinciale staten. De uitslag daarvan bepaalt de grootte van de fracties in de Eerste Ka mer. De huidige voorzitter, Steen- kamp (CDA), treedt dan na bijna Baarveld-Schlaman. acht jaar voorzitterschap terug. Prins Claus in lijnen op vijftig-guldenstuk DEN HAAG Ter gelegen heid van het zilveren huwe lijksfeest van koningin Beatrix en prins Claus zal in maart 1991 een zilveren muntstuk van vijftig gulden worden uit gegeven. De munt, met een zilvergehalte van 92,5 procent, een doorsnede van 38 millime ter en een gewicht van 25 gram, bevat op de voorzijde een naturalistisch gemodel leerd portret van koningin Beatrix. De andere zijde toont een lijnenportret van prins Claus, die voor het eerst op een munt wordt afgebeeld. De munten komen op 8 maart 1991 in de roulatie. Natuur en Milieu: Minder woningen nodig in Randstad UTRECHT Onderzoekers van de Universiteit van Amsterdam hebben berekend dat er tot 2015 in de Randstad hooguit 532.000 extra woningen nodig zijn en geen 735.000 woningen waarop het Rijk en provincies uitkomen. Dat maakte de Stichting Natuur en Milieu (SNM) gisteren in Utrecht bekend. Samen met zeven andere milieu-organisaties concludeert SNM uit de nieuwe gegevens dat er voor de werkelijke behoefte aan woningen geen verdere aantasting van het groene hart in de Randstad nodig is. De milieu-organisaties zien niets in de plannen van rijk, provincies en ge meenten om voor 2015 grote nieuwbouwwijken buiten de grote steden neer te zetten. Het is mogelijk de extra woningen vrijwel geheel binnen de bebouwde kom van de grote steden te bouwen. Bovendien valt de bestaande woningvoorraad veel beter te benutten, aldus SNM. Pagina 9: Woningbouw in Boterhuispolder is nog lang niet zeker (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De land- senpeace in Genève het VN-gebouw in Genève waar de tweede ild Klimaatconferentie wordt gehouden de- itreren Greenpeace-activisten tegen de uit- van kooldioxyde (C02), het belangrijkste ikasgas. De activisten vinden dat de C02- uitstoot met onmiddellijke ingang moet worden gestopt. Volgens de milieu-organisatie is het hoog tijd voor daden en te laat voor mooie woorden van regeringsleiders zoals de Britse premier Thatcher en Sovjetpresident Gorbats- jov die zij als milieu-crimineel bestempelt. FOTO: EPA WASHINGTON De Democraten hebben bij de tussentijdse ver kiezingen van gisteren hun overwicht in het Congres op de Repu blikeinen van presi dent George Bush ver groot. In de Senaat krijgen zij ze ker één zetel meer dan tot dusverre en in het Huis van Afgevaardigden mo gelijk wel negen zetels. Bij de gouverneursverkiezin gen verloren Republikein se kandidaten in zeker vier staten. Dit verlies .weegt vooral zwaar in Texas en Florida, omdat deze dichtbevolkte staten belangrijk zijn voor de presidentsverkiezingen van 1992. Tot het laatste moment bleef onzeker of de Republikeinen ook het gouverneurschap in hun bolwerk Californië zouden verliezen. Op het spel staan alle 435 zetels in het Huis van Af gevaardigden, 34 van de 100 zetels in de Senaat, 36 van de 50 gouverneur schappen en tientallen plaatsen voor sheriff, rechters en staats- en ge meentebestuurders. Naar de jongste stand tegen het eind van vanochtend Ne derlandse tijd krijgen de Democraten zeker een ze tel meer in de Senaat: 56 tegen 44 voor de Republi keinen vergeleken met eerst 55 tegen 45. Op dat moment was men nog aan het tellen voor 42 zetels in het Huis, waar de Demo craten hun huidige over wicht van 258 tegen 175 Republikeinse zetels nog met wellicht negen zouden kunnen vergroten. Dat juist in 'macho-Texas' een Democraat en vrouv Ann Richards - gouver neur kon worden, wordt als een belangrijke politie ke verschuiving gezien. Pagina 5: Blik VS nu ge richt op presidentschap Met name de verkiezing van Democraat Ann Richards (foto) tot gouverneur van Texas en de winst van haar par tijgenoot Lawton Chiles in Florida gelden als gewichtige successen. foto: epa AMSTERDAM Als het vervoer op Schiphol niet kan uitgroeien tot 35 a 40 miljoen passagiersbewe gingen per jaar komt zijn functie als „overstap- luchthaven" in gevaar, zo verklaarde prof. J. de Wit vandaag bij het aanvaar den van zijn ambt als hoogleraar in de verkeers- en vervoerseconomie aan de Universiteit van Am sterdam. Er blijven volgens De Wit dan twee opties over. Of de aanleg van een nieuwe nationale luchthaven, die wel een voor aanstaande rol kan vervullen óf het verdwijnen van het Ne derlandse luchtvaartprodukt naar het buitenland. Als Ne derland wil streven naar een 'mainportontwikkeling' voor Schiphol, dan moeten de lijn dienstmaatschappijen hun ver voer tot ver na de eeuwwisse ling volledig op Schiphol kun nen concentreren. Dat blijkt uit verschillende berekenin gen van De Wit. „Dat gegeven maakt het zoeken naar leefba re compromissen bij de afwe ging tussen milieu en econo mie belangen rond Schiphol uiterst gecompliceerd", zei de hoogleraar. Intussen maakte de directie van Schiphol van daag bekend dat maatregelen worden genomen om het vliegtuiglawaai terug te drin gen. Dat gebeurt onder meer door de categorie lawaaiige vliegtuigen beperkingen op te leggen. Dat is noodzakelijk om zo veel mogelijk te voorkomen dat het milieu te lijden heeft van de groei van de luchtha ven. Pagina 3: Lot Schiphol hangt af van KLM. Harde aanpak lawaai. 'MACHO-TEXAS' KIEST VROUWELIJKE DEMOCRAAT n vuurt schoten p Rode Plein rOU Een nog onbe- man heeft vanochtend de parade ter gelegen- van de 73e verjaardag |e Oktoberrevolutie twee bn afgevuurd in de nabij- jvan Sovjetleider Michail Itsjov. De man werd di- ïearresteerd. De schoten i|n op ongeveer 200 meter Gorbatsjov afgeschoten, ftroffen geen doel.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1