^Aftellen naar onnen tul IS r>r> Directe actie nodig tegen broeikaseffect Moldavië stemt in met opheffen burgerwachten y Racistisch geweld teistert Italië ïi^TENLAND CcidaeSouoatil MAANDAG 5 NOVEMBER 1990 PAGINA 5 jissale zelfmoord Ifijnen bij Japan fO Honderden dolfijnen p zelfmoord gepleegd door op p-jrand van een Japans eiland in UItstelijk deel van de Chinese Zee m liggen. Zo'n 600 dolfijnen lie- ich vrijdag aanspoelen op de fan Fukuejima, een klein eiland stad Nagasaki op het zuidelijk ^iland Kyushu. De pogingen ^kale vissers om de dieren het in te jagen, waren tevergeefs. •uJ/erslaggever van een lokale y schreef dat 'dolfijnen om de ?1" iar „een dergelijk merkwaardig g" vertonen. Volgens hem heeft 4c In 1978 een gelijksoortige ge- .itJnis afgespeeld op het nabijgele- Oand Iki. Nieuwe regering Noorwegen OSLO Noorwegen heeft sinds zater dag weer een nieuwe regering. Eerder deze week viel een centrum-rechtse coa litie over de samenwerking met de Euro pese Gemeenschap. Premier Gro Harlem Brundtland stelde zaterdag haar sociaal democratische minderheidsregering voor. Onder de negentien ministers zijn negen vrouwen. Minister van buitenlandse za ken is Thorvald Stoltenberg. Op finan ciën zwaait Sigbjörn Johnson de scepter. De vrouwelijke ministers in het kabinet zijn verantwoordelijk voor cultuur, justi tie, arbeid, sociale zaken, visserij, land bouw, onderwijs en ontwikkelingshulp. Brundtland verklaarde de besprekingen met de EG die in een impasse verkeren, weer te willen opnemen. Het overleg met Brussel noemde zij het belangrijkste punt van het internationale beleid. Rwandese rebellenleider al dood sinds 2 oktober BRUSSEL De leider van het Rwandese Patriottische Front (RPF), Fred Rwigyema, is op 2 oktober de tweede dag van de in vasie in Rwanda op een mijn gelopen en om het leven gekomen, zo hebben de rebel len zaterdag bekendgemaakt. Volgens de Rwandese radio hebben vele inwoners van de hoofdstad Kigali het uitgaansverbod ge negeerd en feest gevierd na de bekendma king van Rwigyema's dood. Tijdens een nieuw offensief van het RPF zijn dit week einde ten minste zeven militairen van het regeringsleger van Rwanda en één burger gedood. De aanval mondde uit in de bezet ting door de opstandelingen van de plaats Gatuna, bij de Rwandees-Ugandese grens. Er zouden ook gevechten zijn uitgebroken in de districten Kiyomba en Cyunga. Tegenstander apartheid benoemd tot ambassadeur JOHANNESBURG Zuid-Afrika heeft zaterdag bekendgemaakt dat Harry Schwartz, een fervent te genstander van de apartheid, de nieuwe ambassadeur in de Vere nigde Staten wordt. De 66-jarige Schwarz zei dat hij de functie heeft aangenomen in de weten schap dat het anti-apartheidsbeleid waar hij al die tijd voor ijverde, nu bewaarheid wordt onder het her vormingsbeleid van De Klerk. Schwarz, die nu voor de oppositio nele Democratische Partij in het parlement zit, zou begin volgende jaar al zijn post kunnen innemen. De huidige Zuidafrikaanse verte genwoordiger in Washington is de vroegere minister Piet Koornhof. vJJDISCHE PERS UITERST SOMBER: er] 1 l Stirolg van de voorpagina) rika vaiAD/BAGHDAD 1 kfegeringstrouwe Sau- Ule pers schreef dit aad{einde uiterst sombe- n pmmentaren. In de sleet 'al-Bilad' heette het jhët aftellen naar nul .het weekblad al-Sharq S "tie Saudische lezers voor: 1 Suiks alle gepraat over di- ,°.°Ttie en een vreedzame injng voor de Golfcrisis, 'n' n de gebeurtenissen zich jp11 richting van een militai- \>ssing". m"5ierikaanse minister van ilandse zaken, Baker, be- 0 lit weekeinde aan zijn vak langs verschillende om te bespreken wat 'voorwaarden' zijn en 'beperkingen' zij willen jelden bij 'bepaalde ope- j tegen Irak. Van de )-landen bezoekt Baker 1 Turkije, Frankrijk en a .S-Brittannië, en verder hterArabië en EgyPte- tormalige Franse minis- in buitenlandse zaken, Cheysson, die in het verleden vaak het ge- 1 vormde van de Midden s-politiek van de Euro- 3o„f -zich zou moeten aanslui- I het standpunt van Gor- Ir dat een oorlog tegen .ontoelaatbaar" is. Presi- De Leidse arts A.W.J. Teunis- sen is zaterdag namens het Rode Kruis vertrokken naar Irak. foto: anp dent Mitterrand zei in Egypte dat de Iraakse regering bezig is „de wereld naar een vernie tigende oorlog te sturen" en dit ondanks het feit dat het embargo „elkè week nieuwe resultaten oplevert". Het Tweede-Kamerlid van het CDA De Hoop Scheffer heeft de kerkelijke delegatie die naar Irak wil om de Neder landse gijzelaars vrij te krijgen gisteren gewaarschuwd zich in haar werkzaamheden niet op politiek terrein te begeven. De Hoop Scheffer reageerde op uitlatingen van delegatielid Jan Ruiter, die op de IKON- radio heeft verklaard dat de delegatie haar doel wil verbre den tot een „missie voor de Irak liet gisteren één Belg en veertien Duitsers vrij. Een Arabische vakbondsdelegatie heeft bewerkstelligd dat de Iraakse regering de „Europese arbeiders" vrijlaat. Boskalis Westminister en Volker Ste- vin NV zijn dit weekeinde be gonnen met het opleveren van het baggerproject Umm Qasr in Irak. Zij overleggen thans met de Iraakse autoriteiten over het terugtrekken van de 102 personeelsleden die aan het project hebben gewerkt en het daarbij gebruikte mate rieel. De voormalige Japanse pre mier Yasuhiro Nakasone zei gisteren na een twee uur du rende ontmoeting met Saddam Husayn dat hij niet specifiek de ruim 300 Japanse gijzelaars ter tafel had gebracht. „We hebben er niet over gediscus sieerd", zei Nakasone. Saddam zou hem volgens het Iraakse persbureau INA duidelijk heb ben gemaakt dat hij staat op koppeling van de Palestijnse zaak aan de kwestie Kuwayt. Nakasone zei onder de indruk te zijn van Saddams „uiterma te gemeend en eerlijk streven naar een vreedzame oplossing" maar „alleen God weet", zei Nakasone, wanneer Irak zich conform de VN-resolutie wel licht terugtrekt uit Kuwayt. Elders in Baghdad zei de Iraakse minister van informa tie, Latif al-Yassim, nog eens dat Irak „nooit uit Kuwayt zal weggaan". Een legerkolonel loopt naar de door zijn soldaten opgeworpen wegblokkade op de brug over de Nistru. foto: ai MOSKOU De autoritei ten in de Sovjetrepubliek Moldavië hebben gisteren de rivaliserende burger wachtgroeperingen bevo len de wapens in te leve ren en zich op te heffen. Het Sovjetpersbureau TASS berichtte dat het Moldavische parlement dit heeft besloten in een poging een einde te ma ken aan de etnische on lusten. noodtoestand voor heel Molda vië te zullen uitroepen en eiste hij opheffing van de burger wachten die met steun van de Moldavische overheid zijn op gezet. Toen was het parlement hier nog tegen. Het is niet dui delijk waarom het parlement van zijn besluit is teruggeko men. TASS zei dat het parlement verder een verzoeningscom missie heeft aangegesteld die moet onderhandelen met de etnische Russische bevolkings groep, de Turkse Gagaoezichse bevolking en de Roemenen in Moldavië. In Moldavië zijn de laatste tijd zeker tien mensen om het leven gekomen bij on geregeldheden nadat etnische Gagaoezen en de Russen zich onafhankelijk hadden ver klaard. In de Roemeense hoofdstad Bukarest demonstreerden gis teren duizenden Roemenen voor de aansluiting van Mol davië bij Roemenië. Moldavië hoorde vroeger bij Roemenië, maar werd door Moskou in 1940 geannexeerd nadat de Sovjetunie en Duitsland het Ribbentrop-Molotovpact had den ondertekend. De betogers zwaaiden met oude landkaar ten waarop Moldavië nog bij Roemenië hoort en riepen „Weg met de Russische laar zen" en „Weg met het Molo- tov-Gorbatsjov-Iliescupact". De organisatoren van de de monstratie, de Vrije Democra tische Partij (FDP) en een ver eniging die opkomt voor de culturele rechten van de Roe meense minderheden in het buitenland, riepen de betogers op zich in te schrijven voor vrijwilligerseenheden om de Roemeense Moldaviërs te hel pen. „De vrijwilligers zullen niet de grens overtrekken, tenzij dit wordt gevraagd door onze broeders aan de andere kant", aldus een van de orga nisatoren George Gavrila Co- pil. Duitse anarchisten tegen racisme Duizenden Duitse anarchisten hebben zaterdag in Berlijn gedemonstreerd tegen „opkomend racisme en nationalisme" in het verenigde Duitsland. De politie nam voor korte tijd 85 demon stranten in bewaring nadat zij stenen naar agenten hadden gegooid. Niemand raakte ernstig gewond. foto: epa si zou MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE ncrandv Het mysterie van het Zevengesternte?. Daar heeft Rob )oit van gehoord. Maar wanneer hij de bijzonderheden ver wordt hij èén en al geestdrift. En een uur later heeft hij ^spreking met zijn vrienden. „De redactie van Het Parool is lisdrijf op het spoor", vertelt hij, „maar wie de daders zijn i niet bekend. De politie staat ook voor een raadsel. Er is p kostbare diamant, het Zevengesternte, gestolen. Die dla- )DE:®ou te Amsterdam worden geslepen, maar is spoorloos verdwenen. De redactie stelt ons nu voor, dat wij die dieven zul len opsporen. Voelen jullie er iets voor? Ik wel". Maar erg enthousiast zijn de andere Robbisten niet. Alleen ma joor Ross wil het graag proberen. Prudon, Lupardi en Wang Hang voelen er helemaal niets voor. En zij nemen afscheid van hun vrienden. „Veel success, Rob", zegt Wang Hang buigend, „wij zullen elkaar nog wel eens ontmoeten". enhandig Jgselur geopend le p. 1 oben cht. n sc^URG Stasi-officieren ïm vorig jaar november ei- ïakendig de Berlijnse Muur ld hebben, zo hebben de 1 televisie-zender Spiegel- 11 het voormalige Oost partijblad Neues ïhland gelijktijdig be- emaakt. Het station Spie- heeft gisteren een pro- iia uitgezonden waarin :httal officieren van de de grenstroepen aan ird kwamen over de ge- lissen van 9 november avond dat de Berlijnse openging. Volgens de fn heeft de voor de Muur •oordelijke commando- Ie van de Stasi, onder lei- ■an de plaatsvervangend er van staatsveiligheid ~rd Neiber, nog aan het -van de avond het bevel tin de Muur „dicht te ji". Nadat zich voor de een mensenmassa had •ïeld kwam om negen nter de opdracht de men- ;n stempel te geven en sr te laten gaan. Maar eersten van hen na een izoek aan West-Berlijn tan de grens kwamen, hen aanvankelijk de geweigerd. Pas kort na besloten twee officieren :n beweging de grens te en iedereen zonder le te laten gaan. Kritische Heseltine geen tegenkandidaat (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Thatcher heeft een beslissende week voor de boeg. De toe komst van haar leiderschap staat op het spel. Mocht ze over enkele weken uit het zadel worden gewipt als leider van de conservatieve re geringspartij, dan betekent dat meteen het einde van haar pre mierschap. Bepaalde ontevreden conserva tieve afgevaardigden zoeken iemand die bereid is zich tegen kandidaat te stellen voor de functie van partijleider. On danks het feit dat ex-minister van defensie Michael Heseltine afgelopen weekeinde scherp heeft uitgehaald naar That chers anti-Europese bewind en haar mens-onvriendelijke stijl, is het onwaarschijnlijk dat hij zich tegenkandidaat zal willen stellen. Heseltine houdt vol dat hij geen gooi zal doen naar het leiderschap, zolang Margaret Thatcher zelf aan het bewind is. Tenzij Sir Geoffrey Howe zich laat bepraten, zullen de sa menzweerders tegen Thatcher het niet makkelijk hebben om een gepaste alternatieve kandi daat te vinden met voldoende 'standing' in de conservatieve rangen. Thatcher hoopt woensdag haar imago opnieuw te kunnen op krikken met een begeesterende toespraak in het Lager Huis dat dan zijn nieuwe zittijd begint. Vest Ook Tokyo schaart zich in de rij van steden die de toon aangeven voor de mode van het voorjaar en de zomer van 1991. Dat gebeurt tijdens een reeks mode- presen taties die gisteren is begonnen. Yoshi Yamamoto ontwierp een ensemble, waarbij een lang mouwloos kanten vest opviel. foto: afp kV -v - p» - -5 •4 V GENÈVE Wetenschap pers uit zo'n honderd lan den hebben gezegd dat onmiddellijk actie dient te worden ondernomen te gen het broeikaseffect op aarde. Volgens de experts, die in Genève bijeen wa ren op een VN-conferen- tie over het klimaat, zal de komende eeuw de ge middelde temperatuur op aarde stijgen als gevolg van de uitstoot van hitte- veroorzakende gassen. Het door de wetenschappers opgestelde rapport is vandaag overhandigd aan leiders en ministers van een groot aantal landen, die tot en met woens dag in Genève de aanpak van het broeikaseffect bespreken. De wereldwijde onderhande lingen hierover moeten in fe bruari beginnen. Over de aanpak van het broei kaseffect bestaan scherpe te genstellingen tussen de Vere nigde Staten en de landen van de Europese Gemeenschap. De EG wil de uitstoot van zwavel dioxide in het jaar 2000 gesta biliseerd hebben op de huidige hoeveelheid. Daarna moet ae uitstoot gaan afnemen. De Amerikanen willen nader on derzoek afwachten voordat zij een limiet stellen aan de uit stoot van zwaveldioxide. De wetenschappers vinden dat er geen geldig excuus bestaat om geen maatregelen te nemen en hebben unaniem de houding van de VS verworpen. De Verenigde Staten en de Sovjetunie dragen het meeste bij aan de uitstoot van zwavel dioxide door menselijk toe doen. Het gas, dat voorname lijk vrijkomt bij het gebruik van fossiele brandstoffen, zou verantwoordelijk zijn voor meer dan vijftig procent van het broeikaseffect. (Van onze correspondent Aart Heering) ROME In het Noordita- liaanse stadje Como heeft een vrouw twee Tunesiërs het leven gered door zich als schild op te stellen tus sen hen en een groep van vijf jongeren die bezig wa ren hen te lynchen. Nadat de vijf eerst tevergeefs hadden geprobeerd om met hun jeep de auto van de Noordafrikanen het ravijn in te duwen, dwongen zij hun slachtoffers om te stoppen, waarna zij hen met ijzeren staven te lijf gingen. Dankzij het heldhaftige ingrijpen van een dame van middelbare leeftijd, wier naam niet be kend is gemaakt uit angst voor represailles, konden de Tunesiërs worden gered en hun aanvallers gearresteerd. Het is een van de vele geval len van racistisch geweld waar Italië de afgelopen maanden mee is geconfron teerd. In Bologna zijn Afri kanen het doelwit geweest van georganiseerde raids met stenen, stokken en molotov cocktails. In het Zuiditali- aanse Caserta, waar de maf fia in mei vijf zwarte concur renten in de drugshandel vermoordde, zijn onlangs twee gezinnen van zwarte dagloners door jeugdige blanken beroofd en de vrou wen verkracht. Negenhon derd van de duizend in Bol zano verblijvende immigran ten zijn door het gemeente bestuur de stad uitgezet om aan toenemende spanning het hoofd te bieden. In Mi laan is een kraakpand waar zevenhonderd Egyptenaren, Tunesiërs en Senegalezen hun toevlucht hadden ge zocht, ontruimd en met de grond gelijk gemaakt. En in Florence en Genua is op ver zoek van de plaatselijke mid denstand aan Afrikaanse venters de toegang tot het centrum en het strand ont zegd. Trnmigrato' Maar de vreemdelingen staan ook bloot aan een wijd verbreid alledaags racisme, dat de Tunesische linguïst Salah Methani, die in Italië heeft gewerkt als losser van kisten groente en verkoper van aanstekers, heeft be schreven in zijn onlangs ver schenen autobiografie 'Immi- grato'. „De mevrouw in de bus pakt haar tas stevig vast en trekt het kind naar zich toe. Ze is bang voor mij. In de bar is de wc voor mij nooit vrij, voor anderen wel. Vrienden raden me aan om de blik naar beneden te rich ten en niet naar meisjes te kijken. Homoseksuelen stop pen naast mij in hun auto in de veronderstelling dat wij altijd wel bereid zijn". De acteur en regisseur Mi- chele Placido heeft een Itali aanse actrice met een Zaïrese mannelijke collega hand in hand door het centrum van Verona laten lopen, gevolgd door een verborgen camera. „De commentaren waren on voorstelbaar", zegt Placido. „Vooral die van goed gekle de en met juwelen behangen dames". De Italianen hebben zich met een schok gerealiseerd dat ook zij racistisch kunnen zijn, hoewel Italië geen racis tische traditie heeft. Maar tot een jaar of vijftien geleden waren er ook nog bijna geen buitenlanders in Italië en werden juist de Italianen zelf als gastarbeiders gediscrimi neerd. Door de toegenomen welvaart is die situatie volle dig omgekeerd, zodat zich nu officieel 550.000 maar ver moedelijk bijna twee keer zoveel 'extracommunautai- ren' in Italië bevinden, van wie de meesten zonder werk en woning zijn. De uit barsting van racisme die sinds enkele maanden met advertenties, tv-spots en voorlichting op school wordt bestreden, was daarom in ze kere zin onvermijdelijk. Om het tot nu toe bijna niet be staande immigratiebeleid te coördineren en gelijk te schakelen met dat van de an dere EG-lidstaten heeft vice- premier Claudio Martelli af gelopen week de instelling bepleit van een apart minis terie voor immigratie. Bo vendien heeft Martelli aan gekondigd dat vanaf volgend jaar de grenzen alleen nog maar opengaan voor mensen die tevoren al kunnen aanto nen dat zij over werk en huisvesting in Italië beschik ken. Zo wil Martelli de tot nu toe praktisch onbeperkte toevloed van vreemdelingen een halt toeroepen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5