„De top-ondernemers vluchten in magie" brieven van leze kerk wereld beroepingen Pelgrimage naar klooster Edith Stein Kruistochten verlegt werkterrein naar islamitische wereld fieidócSoiiACMi™ uT Ccidóe GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidócSouacMit MAANDAG 5 NOVEMBER 1990 PAGI1 Forse stijging aantal vrouwelijke gereformeerde predikanten LEUSDEN Het aantal vrouwelijke predikanten in de Gere formeerde Kerken in Nederland is de afgelopen twee jaar met 34 procent gestegen tot 115. Dit bericht het officieel orgaan Kerkinformatie. Het aantal deeltijd-predikanten steeg in diezelfde periode met 28 procent tot 151, terwijl het totaal aantal dienstdoende predi kanten licht daalde van 948 naar 943. De mobiliteit van predikanten blijkt te zijn toegenomen. In 1987 nam 5,7 procent van het totaal aantal predikanten een beroep naar een andere gemeente aan, in 1989 ruim 7 procent. Deze gunstige ontwikkeling wordt toegeschreven aan de ver ruimde mogelijkheden om vervroegd uit te treden. Paus: verkoop geen voorbehoedmiddelen VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft rooms- katholieke apothekers indirect opgeroepen geen voorbehoed middelen te verkopen. Medicamenten die „de morele principes van de katholieken schenden" en „het leven en de waardig heid van de mensen niet respecteren" zouden niet verkocht moeten worden. De katholieke apothekers moeten „ethisch be wust handelen", zei de paus zaterdag tegenover leden van de internationale vereniging van katholieke apothekers. Ze moeten zich niet laten leiden door de vraag van het publiek, maar door de morele voorschriften van de RK Kerk. „Het rechtmatige en nodige streven naar winst moet altijd onder worpen zijn aan het respect voor de morele wet en het leerge zag van de Kerk". Het succes van denkbeelden hangt niet af van hun juistheid C.J. Wijnaendts Francken Leger des Heils heropent vestiging in Hongarije BUDAPEST Het Leger des Heils heeft zaterdag aange kondigd zijn vestiging in Hon garije na 41 jaar te heropenen. Het tehuis werd gesloten toen de communisten in 1949 aan de macht kwamen. Een ma joor van de christelijke liefda digheidsorganisatie zei in de Budapestse avondkrant Esti Hirlab dat de nieuwe missie dicht bij het centrum van de Pest-helft van de hoofdstad wordt geopend. Hij zei dat het Leger zijn voormalige bezit tingen in het land zou opei sen. Het Leger des Heils heeft zijn activiteiten ook weer hervat op het grondgebied van de voormalige DDR en in Tsjechoslowakije. Met de Sov jetunie is de organisatie in on derhandeling, terwijl Roeme nie het Leger de toegang heeft geweigerd. Afscheid pater Alfons Kroeze HAZERSWOUDE Op za terdag 24 november zal in het Anker in Hazerswoude om 13.30 een afscheidsreceptie beginnen voor pater Alfons Kroese ocd, bisschoppelijk ge delegeerde voor de religieu zen en de seculiere instituten in het bisdom Rotterdam. Pa ter Kroese (59) is sinds 1969 in deze functie werkzaam ge weest. Hij heeft in die periode een belangrijke rol gespeeld in de presentatie van de reli gieuzen in het Zuidhollandse bisdom. Van 1977 tot 1987 combineerde pater Kroese het werk van bisschoppelijk gede legeerde met dat van provin ciaal overste van zijn orde, de ongeschoeide karmelieten. Dit jaar is hij opnieuw tot provin ciaal overste gekozen en daar om trekt hij zich nu als bis schoppelijk gedelegeerde te rug. Gereformeerden moeten zich meer inzetten voor moslims LEUSDEN Gereformeer den zouden zich meer moeten inzetten voor de moslims in Nederland. Dit blijkt uit een concept-verklaring over de ontmoeting tussen christenen en moslims, die de gerefor meerde synode eind novem ber bespreekt. Veel leden van de Gereformeerde Kerken weten niet goed raad met het feit dat Nederland, met onge veer 400.000 moslims, een plu riforme samenleving is ge worden, aldus de verklaring ,.Die verlegenheid uit zich in en komt ook weer voort uit een gebrek aan rechtstreekse contacten met moslims en ge brek aan kennis over de is lam". In de verklaring wordt onder meer bepleit dat de kerken in de 128 plaatsen met een moskee de dialoog met moslims aangaan. Ook wordt voorgesteld om een van de predikanten hiervoor een spe ciale opdracht te geven. In enkele grote steden gebeurt dit al. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Hoogvliet mw. drs. A.J.C.C. van der Pers te Ak- krum. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Opperdoes G. van de Groep te Aalten. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Bedankt voor De Bilt-Bilthoven E. Woudt te Ermelo. Evangelisch Lutherse Kerk Beroepen te Amsterdam mw. H. Hlrsch te Gouda. LEEN VAN DER SAR START THEOLOGISCH-ECONOMISCH ADVIESBUREAU Drs. L. van der Sar: „In die éne gulden komen theologie en economie samen. Elke dag lopen wij met een theo logisch-economisch voor werp op zak. Zonder dat we het ons bewust zijn." FOTO: COR DE KOCK TIEL Vijftien jaar ge leden verkocht Leen van der Sar (47) zijn succes volle Franse restaurant in Delft. Van het geld ging hij theologie studeren om zich te bezinnen over zijn ervaringen. Dat geld en God alles met elkaar te maken hebben bleek ook tijdens zijn studie. Het draait echter in de we reld al lang niet meer om God, maar „om geld en vrouwen", zo concludeer de hij in zijn afstudeer scriptie. Onlangs keerde hij terug in het 'vrije on dernemerschap'. Na een cursus 'Consulent voor het midden- en kleinbe drijf opende hij drie we ken geleden aan de Sta tionsstraat in Tiel het eer ste theologisch-econo- misch adviesbureau in Nederland. Een adviesbu reau voor ondernemers en leidinggevenden die zich afvragen waar ze ei genlijk mee bezig zijn. Of zoals drs. L. van der Sar het in zijn brochure om schrijft: een adviesbureau voor mensen, „die van God niets meer willen weten, met de kerk geen kant op kunnen, en van de dominee of de pastoor niks verwachten". Plotseling trekt hij zijn porte monnee en pakt er een gul den uit. „Ik heb de afgelopen jaren heel intensief nagedacht over deze ene gulden. Natuur lijk ook wel over het geld en de meer ontwikkelde vorm kapitaal, maar je moet bij het begin beginnen", zegt hij met diepe ernst, om daarna de op schriften ervan voor te lezen: „Beatrix, koningin der Neder landen" aan de bovenkant, en aan de onderkant: „Neder land, één gulden". Op doce rende toon begint de econo- misch-theoloog uit te leggen: „Van oudsher is het koning schap de vleeswording van de Godheid op aarde. In de ko ning wordt God zichtbaar op aarde. In orthodox-confessio nele richtingen komt die drie slag nog tot uiting: God-Oran je-Nederland. De bovenkant van de gulden met de beelte nis van Beatrix wijst om zo te zeggen naar de hemel, de on derkant van de gulden met de afdruk één gulden wijst naar de aarde. In die ene gulden komen hemel en aarde te sa men. Dat klopt ook, want kijk maar eens naar de rand van de gulden. Daar staat Imma- nuel, God met ons, dat ver wijst rechtstreeks naar de God van het christendom. De theologie heeft altijd over de bovenkant nagedacht, de eco nomie over de onderkant. Mij gaat het om die relatie. In die gulden komt de theologie en de economie bij elkaar. Elke dag lopen wij met een theolo- gisch-economisch voorwerp op zak. Zonder dat we het be- zijn. Mijn bureau wil niis.s anders dan dit bewust maken." Geestelijk produkt Een aardige gedachte, de gul den als theologisch-econo- misch voorwerp, maar waar om doen we niet gewoon, en noemt Van der Sar zijn ad viesbureau niet simpel en al leen een economisch advies bureau? Is dat niet allemaal wat ver gezocht? „Ja, wat nou èn", reageert hij licht geïrri teerd. „Dat zal ik u laten zien." Van der Sar springt op van zijn stoel, loopt van zijn bureau weg, en pakt een uit geknipt krantenartikel uit de kast, dat gaat over het grote congres begin september in Amsterdam, waarin de 'cap tains of industry' van Neder land onder de titel „Arts meets science and spirituality in a changing economy" ('Kunst ontmoet wetenschap en spiritualiteit in een veran derende economie') bijeen kwamen. Initiatiefnemers er van waren Van den Brink, oud-minister van economi sche zaken en voormalig top man van de AMRO-bank, 'ex- Shell topman Wagner, Witte- veen, oud-directeur van het Internationale Monetaire Fonds, en Fentener Van Vlis- singen, topman van de Steen kolen Handels Vereniging. Voor de NRC zei deze laatste dat het congres nu eens niet over marketing ging, maar „om een geestelijk produkt, elke dag weer opnieuw ge maakt." Van der Sar: „Hij slaat de spijker op zijn kop. Het geld is een geestelijk pro dukt. Elke dag maken wij het opnieuw. Maar waar dat pe perdure congres met de Dalai Lama, het congres kostte 18 miljoen, de nadruk legde op de geest, leg ik de nadruk op produkt. De grote captains of industry zoeken hun heil in de lucht, ik daarentegen wijs naar de aarde. In mijn ogen is ons economisch systeem vol slagen dolgedraaid. We zitten in een vliegtuig dat alsmaar hoger en hoger vliegt. Econo mische groei heet dat en het wordt gezien als de oplossing van alle kwalen. Ik vraag echter wanneer en waar dat vliegtuig nu eens landt. Maar wat doen onze grote onderne mers? Ze vluchten in de Helderheid Nog bozer leest hij een citaat voor van Fentener Van Vlis- singen uit hetzelfde NRC-in- terview, die vertelt dat hij al vorens een vestiging van de SHV te openen in Thailand langs ging bij een waarzegger. „Waar het op neer komt is om de gordijnen open te doen, even te denken, niet onmid dellijk het gebouw neerzetten, de tijd nemen om te luisteren, en naar de waarzegger gaan." Van der Sar: „Die escapade in de geest eindigt in obscuran tisme, magie en waarzeggerij. Onze captains of industry lo pen naar de goeroe, naar de waarzegger, die ze in een gla zen bol laten kijken en laten zeggen wat er met onze eco nomie moet gaan gebeuren. Een levensgevaarlijke situa tie. Daar keer ik mij tegen. Ik wil precies het omgekeerde. Ik ben geen mysticus of waar zegger, maar een gewone Hol landse jongen die wat helder heid in het economisch duis ter wil verschaffen. We moeten heel goed nadenken over de betekenis van die éne gulden, over de economie, en waar het met de economie naar toe moet." Zelf moet hij lachen om de re acties bij de opening van zijn theologisch-economisch ad viesbureau. „Of hij soms leert hoe je economisch moet bid den, zodat daar niet te veel tijd in gaat zitten? Of hij de boekhouding doet van theolo gen, pastores en dominees, die toch doorgaans financiële warhoofden zijn? Als hét dat niet is, dan is het zeker een bureau dat christenen advi seert hoe ze hun geld gewe tensvol kunnen beleggen bij banken die ethisch schone handen hebben." Dat alles is echter niet de bedoeling. „In tegendeel, ik adviseer onder nemers en leidinggevenden, hoe ze zich in de 'harde' we reld van het geld, het kapi taal, de rente, planning, mar keting en de concurrentie als persoon staande kunnen hou den. En verder verzorg ik cursussen, lezingen en spreek beurten voor ondernemings raden, pastores en dominees, vormingscentra en kerkelijke groepen over economische ba sisproblemen." Herkennen Een marktonderzoek naar po tentiële klanten voor zijn theologisch-economisch ad viesbureau heeft Van der Sar niet verricht. Wel heeft hij zich de afgelopen vijftien jaar grondig in de theologie en in de oorsprong en vooronder stellingen van de economische wetenschap verdiept. „Men sen moeten zich in mijn ver haal kunnen herkennen. Dat is hetzelfde als met een schil derij: je ziet er iets in of je ziet er niets in. Als mensen zeg gen, die vent is gek, dan heb ik daar begrip voor. Dat wordt van kunstenaars ook vaak gezegd. Maar een ander zal zeggen, hè die goser heeft over iets nagedacht, waarvan "ik voel dat het de kern van de zaak raakt. Wat ik aan te bie den heb, is dat ik zelf onder nemer ben geweest en nage dacht heb over de beweging van dat rad waar je als onder nemer als een muis in zit. Daarmee verander je de zaak niet, maar je krijgt er wel in zicht door. Zegt Goethe niet dat wij uiteindelijk afhanke lijk zijn van schepsels door onszelf geschapen? Wij maken zelf de economie. Maar het komt op ons over alsof het een macht is, die buiten ons staat. De economie stagneert, de economie is ziek, zeggen we. Alsof we dat niet zelf doen. Het gaat er om te door gronden hoe wij zelf iets pro duceren, terwijl we het waar nemen als iets dat van buiten af op ons toekomt. Daar heb ik grondig op gestudeerd. Ik beschouw mezelf niet als een typische intellectueel, maar meer als een ondernemertje dat wat heeft nagedacht. Mijn kantoortje is een plaats om even op adem te komen en wat rustig na te denken. Het is een nadenkkantoortje." THEO KRABBE Lenin omringd door ikonen Priesters van de Russisch orthodoxe kerk paradeerden gisteren met kruisen en ikonen op het Rode Plein in Moskou bij gelegenheid van de inwijding van de Kazan-kathedraal. Het portret van Lenin was opgehangen in verband met de herdenking van de Russische revolutie in verband met komende woensdag. foto: ap ECHT De deelnemers aan het internationaal symposium over dr. Edith Stein, dat in het semina rie Rolduc in Kerkrade werd gehouden, hebben gisteren een pelgrim stocht ondernomen naar Echt. Zij bezochten er het klooster van de Karme lietessen, waar de van oorsprong joodse zusters Edith en Rosa Stein vier jaar lang als kloosterlinge verbleven. De pelgrims, ruim tweehon derd, brachten onder meer een bezoek aan de spreekka mer waar de gezusters Stein op 2 augustus 1942 door de Gestapo werden gearresteerd en de werkkamer waar de Edith Stein enkele wijsgerige studies heeft geschreven. Aan het bezoek ging een eu charistieviering in diaconale kerk van Echt vooraf. Bis schop J. Gijsen van Roer mond, die als hoofdcelebrant in het programma van het driedaagse symposium ver meld stond, moest wegens ziekte verstek laten gaan. Volgens een woordvoerder van het bisdom is hij niet ern stig ziek. Sinds haar zaligverklaring in mei 1987 is het klooster in Echt een drukbezocht inter nationaal bedevaartsoord aan het worden. De stichting Edith Stein is be zig met de opbouw van een Edith Stein-archief dat zij ter beschikking wil stelling van de pas geopende pauselijke academie voor huwelijk en gezin in Rolduc-Kerkrade. Ook begint zij binnenkort een actie om de kapel in Echt te voorzien van glas-in-lood ra men waarin het leven van Edith Stein wordt uitgebeeld. ERMELO De evangeli- ,sche stichting Kruistoch ten, die de afgelopen 35 jaar volop actief is ge weest in Oost-Europa, gaat zich nu vooral rich ten op de 'lijdende kerk' in de islamitische wereld. Medewerker Jent) Sebök voorziet een moeilijke toe komst: „Geestelijk gezien is de islam een veel gevaarlijker tegenstander dan het commu- ziet zich hierdoor genoi zaakt een andere naam te kie zen. Hoewel de huidige naam ook in de nieuwe situatie zeer toepasselijk zou zijn, wiist Se bök erop dat het begrip Kruistochten voor moslims en ook joden toch te gevoelig ligt. „Wij willen geen vijand beelden creëren of opppoet- sen". De nieuwe naam wordt ont huld tijdens de 'laatste' Kruis tochtendag op zaterdag 10 no vember. Op die dag hoopt de organisatie terug te kijken op het werk in Oost-Europa en de Sovjetunie en op de recen te politieke veranderingen zijzelf ook een bij drage denkt te hebben gele verd. Het communisme is volgens Sebök ineengestort, omdat het geen God kent. „Het was mi litair sterk, maar geestelijk •zwak". Met de islam ligt dat anders en daarom is deze godsdienst ook gevaarlijker. De islam beleeft op dit mo ment een nieuwe opleving en zal die zeker ook willen be nutten om de wereldheer schappij te willen veroveren, aldus Sebök. Sebök wijst erop dat de koers wijziging van Kruistochten zich geleidelijk zal voltrek ken. Voorlopig zal het accent liggen op het werk in Neder land zelf. Zo zal er een gebed sactie 'voor de Kerk in de is lam' worden gelanceerd. Ook zal veel aandacht worden be steed aan de bewustmaking van Nederlandse christenen, omdat zij nauwelijks weten dat er christenen in het Mid den-Oosten leven en evenmin dat deze veelal gediscrimi neerd worden. In de islamitische landen zelf zal de meeste energie worden gestoken in de bemoediging van de kerken en christenen. De stichting zal niet zelf aan evangelisatie onder moslims doen, omdat dit niet binnen de doelstelling ligt, hoopt wel de kerken aldaar op dit idee te brengen. De kerken in het Midden-Oosten zijn op dit gebied helaas nau welijks actief, constateert Se bök. „Ze dreigen te sterven en moeten nu opgewekt worden. De kerken moeten bewust ge maakt worden van hun gaven en mogelijkheden." De landen rondom Israël zul len de meeste aandacht van KruiStochten-nieuwe-stijl ont vangen, zegt Sebök. Jordanië, Libanon en Egypte spelen im mers ook een belangrijke rol in de profetieën die de bijbel aan „de eindtijd" wijdt. „We zoeken de kerken daar op en horen van hen wel hoe ze ge holpen willen worden." Het smokkelen van bijbels is in deze landen niet nodig, omdat de bijbel geen verboden boek is. Sebök wijst erop dat de vrij gekomen energie uit Oost-Eu ropa en de Sovjetunie ook ge stoken zal worden in China, waar grote behoefte is aan bij bels, theologische boeken en scholing voor evangelisten. In dit land kan Kruistochten haar ervaring met de onder grondse kerk achter het IJze ren Gordijn nog beter ten nutte maken. Laatste poging REC ngel Ministers van de Europese Gemeenschap zijn vaLgn bijeengekomen voor een laatste poging overeenstemm ij. E bereiken over een drastische vermindering van de ien c bouwsubsidies. De verwachtingen zijn zeer somber zoc ?cht. vreesd moet worden dat de Uruguay-ronde op een fia!*f"ir uitdraaien. De leden van de internationale vrijhandels {en atie GATT komen volgens afspraak nog voor het ein(|te c dit jaar bijeen om vast te stellen wat er terecht is geljaart van de fraaie voornemens die zij vier jaar geleden iri uit guay hebben geformuleerd. Bitter weinig, zo mag mfame reeds concluderen. Vier jaar lang is de landbouw hetj1^5 struikelblok geweest. Heftige discussies tussen de Ver^enll Staten en de Europese Gemeenschap hebben niet geit de de beoogde beperking van landbouwsubsidies aan beij den van de Atlantische Oceaan. i-w LANGE tijd kon Brussel met recht en reden de AmkJ nen de schuld van de voortdurende impasse geven. Waw ton heeft van meet af aan de afschaffing van élle land subsidies tot doel van de Uruguay-ronde verheven. E( haalbare doelstelling. Bovendien een uitgesproken schi lig verhaal. De boeren in de Verenigde Staten worde aanzienlijk zwaarder gesubsidieerd dan hun Europese a ga's. Als het Witte Huis daadwerkelijk de subsidiekraa^L lemaal zou dichtdraaien, zou Amerika te klein zijn v( woede van de graanboeren. De Europeanen zijn er eclj vier jaar tijd niet in geslaagd een werkbaar alternatief j fel te leggen. Oorzaak is de interne verdeeldheid binij^ j EG" de UNANIEM zijn de regeringen van de lidstaten van o^ dat het landbouwbeleid van de EG is verworden %r0 geldverslindende moloch, die een kapitale premie sfc de overproduktie en concurrentievervalsing. Ook zij Vfk evenals de Amerikanen, dat er iets moet gebeuren. De|(jer peanen voelen vanuit hun politieke en sociale cultuur (j i niets voor het rigoureuze Amerikaanse standpunt, datjn thans theoretisch de boeren wil uitleveren aan de cb c vingswetten van de economische jungle. De EG wil b%ke snoeien in de landbouwsubsidies, maar dan wel op eei aal verantwoorde manier. een DAT betekent dat de geleidelijke verdwijning van gaf da prijzen en opkoopregelingen gepaard zal gaan met ovef »c gende inkomenssteun aan de getroffen boeren. En eiL^f een stevig sociaal vangnet komen voor de talloze agiste, wier bedrijven het loodje gaan leggen zodra de wereldide voor landbouwprodukten daadwerkelijk zal zijn gelilken seerd. Tegen die achtergrond wil Brussel, in dit geval (helj ropese Commissie, in eerste aanleg slechts dertig proce^'" de landbouwsubsidies schrappen. erhi VOOR de komende jaren zou dit streefcijfer in d£riT1 van de Nederlandse regering 'een bescheiden begin'.Y' ceptabel zijn. Het past binnen het interne EG-beleid1"1^ Europese Commissie dacht dat het, zij het moeizaam, o( verkoopbaar zou zijn aan de diverse boeren-achterbidai Dat blijkt echter een illusie. De regeringsleiders van g, rijk en Duitsland hebben in Rome een gemeenschap^^ EG-inbreng in de komende GATT-vergadering getorplin en daarmee het succes van de Uruguay-ronde. ben iscfc BONDSKANSELIER Helmuth Kohl wenst een paar J®' voor de algemene verkiezingen in het verenigde Dujere de boeren niet voor het hoofd te stoten. De Franse pr^ ze Mitterrand wierp zich zelfs op als officiële woordvoerd I Frankrijks boerenstand, die zich in de afgelopen matë6 met liederlijke aanvallen op buitenlandse landbouwtr^® ten van zijn rauwste en agressiefste zijde heeft laten ziijng rijs is kennelijk doodsbang voor een escalatie van de| n nopstand, die tot dusver alleen aan een stel Britse scvoi het leven heeft gekost. Mitterrand heeft zich, met haierls steun van Kohl, tot tolk gemaakt van een bekrompen*5 nalistisch eigenbelang. Tv Zij De kortzichtigheid van Bonn eri Parijs is levensgeval. Niet alleen dreigen een complete mislukking van dtem guay-ronde en een landbouwoorlog tussen de VS en ^me ook de sanering van het Europese landbouwbeleid is op de tocht gezet. De geloofwaardigheid van de EG t een gezamenlijke Europese toekomst, heeft een zwari opgelopen. attii Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezi stukken te bekorten. Milieu en gas Ook ik heb een1 raar gevoel van binnen wanneer ik al die berichten over prijsvorming en de milieu-verhalen lees. In enkele maanden tijd is de ben zineprijs van 1,60 naar 2,- gegaan; ongeveer 25% stijging dus. Autogas ging van 0,40 naar 0,70, een prijsverhoging van 75%. De benzineprijs is weer bijna terug op het oude niveau. (Helemaal terug zal nooit gaan: kleverige strijk stok). Het autogas is nog geen cent gedaald! (Pas betaalde ik voor mijn milieuvriendelijke gasauto ook nog de kwartaal- belasting 355,- (geen druk fout). Volgens mij moet die benzineprijs zakken, o== november die acht cG= behoeve van het milieu||| nog bij te kunnen doeng= na „zien we wel weer'p= Jan Metdepet betaalt uigtfi lijk het ministeriële leid. Van elke drie die de heren politici sprtl t er één „milieu". Welnulll de milieuvriendelijkste|H stof, dan volgt diesel en ne vervuilt het meest. om niet die enorme wgg= lasting voor gasauto's wg men? Elke milieubewu§H| derlander gaat dan js| over op gas. Maar nel zolang het nog gaat, blij knijpen in die spons. Dré Jansen, 's-GRAVENZANDE. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34. Leiden Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11. 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr van 8.30 tot 17.00 u Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18 00 tot 19.00 u. op za van 14 00 tot 15 0C Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling. Bij betaling per accept-giro! per maand f. 24,85 per maand f. per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. per jaar f. 284.50 per jaar f Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor RijsvJ 070 - 3902 702. AMR O BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2