Dirk Jaspers schaart zich bij de wereldtop Jos Lansink naar finale wereldbeker Kortste partij eindigt in bloedeloze remise «enna sluit seizoen RUiten de baan af Becker achterop door blessure in finalepartij •lympische kandidaten tasten mis bij NK judo ^ORT CeidóeSouocmt MAANDAG 5 NOVEMBER 1990 PAGINA 13 f boekt ite zege R( [ECHT Arie Loef >ri t zijn eerste interna- ale zege van het pril- ihaatsseizoen op zak. -2-21-jarige sprinter uit 'ri Ihoven wees in icht» enige toevallig erende Sovjet-schaat- Tot terug. er zeker niet ideale tandigheden kwam zaterdag tot 38,64 op meter. Gisteren de Brabander met 93 de beste senior, werd wel overtrof- Falko Zandstra, de ildkampioen bij de _3(joren: 1.17,44. De Bie wint eerste veldrit PILZEN Danny de Bie heeft zaterdag in het Tjsechosla- waakse Pilzen de eerste veldrit van de Super Prestige ge- De Bie, winnaar van de vorige editie van elf wedstrijden, re kende in de eind sprint gemakkelijk af met zijn Tsjechoslo- waakse tegenstander Radomir Simunek. Wereldkampioen Henk Baars was de eerste Nederlander op achtste plaats. NEW YORK De tiende partij in de schaaktweekamp tussen wereldkampioen Kasparov en uitdager Karpov is in de nacht van vrijdag op zaterdag in New York in remise geëindigd. De stand werd daardoor 5-5. De partij duurde slechts 18 zetten en was de kortste in deze tweekamp. Vandaag wordt de tweekamp voortgezet. Nog twee partijen scheiden beide grootmeesters van het einde van de eerste helft in New York. De tweede helft wordt gespeeld in Lyon, na een pauze van veertien dagen. Zettenverloop: Wit: Kasparov. Zwart: Karpov. 1. e2-e4 e7-e5, 2. Pgl-f3 Pg8-f6, 3. d2-d4 e5xd4, 4. e4-e5 Pf6-e4, 5. Ddlxd4 d7-d5, 6. e5xd6ep Pe4xd6, 7. Pbl-c3 Pb8-c6, 8. Dd4-f4 Pd6-f5, 9. Lfl-b5 Lf8-d6, 10. Df4-e4+ Dd8-e7, 11. Lcl-g5 f7-f6, 12 Lg5-d2 Lc8-d7, 13. 0-0-0 Dd7xe4, 14. Pc3xe4 Ld6-e7, 15. g2- g4 a7-a6, 16. Lb5-c4 Pf5-d6, 17. Pe4xd6 Pe7xd6, 18. Tdl-el+ re mise op voorstel van wit. Aantal triatleten stijgt explosief NIEUWEGEIN Het aantal geregisteerde triatle ten is dit jaar met ruim zestig procent toegenomen. De Nederlansde Triathlon Bond (NTB) telt mo menteel 6930 leden, 2730 meer dan aan het einde van 1989. Voorzitter Joop van Zanten maakte deze cijfers zaterdag bij de najaarsvergadering van de nog jonge bond bekend. Nederland bezit tachtig triathlonverenigingen. „Op Europees niveau be hoort Nederland tot de toonaangevende landen. Zowel sportief als organisatorisch", stelde Van Zanten in Nieuwegein. Voor 1991 heeft de NTB voor de derde keer de organisatie van een Euro pees kampioenschap toegewezen gekregen. Na de titelstrijd over de hele afstand (1985/Almere) en de halve triathlon (1988/Stein) is Almere op 17 augus tus opnieuw plaats van handeling als de beste Eu ropese triatleten zich weer voor de klassieke af stand melden. Van Kempen begint rap AMSTERDAM Richard van Kempen heeft de ouverture van het marathon-schaatsen zaterdag over tuigend afgesloten. In de eindsprint op het kunstijs van de Jaap Eden- baan in Amsterdam versloeg hij Ro bert Vunderink. Van Kempen volg de Vunderink als een sluipschutter. In de laatste tweehonderd meter schoot hij er als een raket over heen en pakte de 33e overwinning in zijn loopbaan. Het was de apotheose van een uiterst aantrekkelijke mara thon. Het is alleen de vraag of iede re toeschouwer dat zo ervaren heeft. Ondanks ingenieuze meetap paratuur, die alle doorkomsten feil loos doorgeeft, was de strijd veelal onoverzichtelijk. Slbn Senna zit er wat somber bij, nadat hij is uitgevallen in de Iralische grand prix. FOTO: AP (AIDE Een slechter Van^eid van het seizoen kon in Senna zich niet wen- Braziliaan wilde giste- in de zestiende en laatste van de strijd om de we- jitel in de formule 1-klasse jzen de beste te zijn, na olii kritiek over de manier h^oü'jop hij in Suzuka (Jap) zijn wereldtitel had vero- a) l ,Sl®het circuit van Adelaide dertigjarige Braziliaan Dnden aan de leiding om zijn McLaren bui- Sneje baan te parkeren. Weg De op zijn zevende overwin- e 4H van het seizoen, weg mo- ivskiheid zijn geschonden enigszins op te poetsen. De crash - op het moment dat hij zijn eerste achtervolger al op twintig seconden achter stand had gezet - gaf zijn kriti sche volgers weer de mogelijk heid hun gal over de eigenge reide Braziliaan te spuwen. Het onvrijwillige vertrek van Senna leverde diens landge noot Nelson Piquet zijn tweede seizoenzege op. De routinier slaagde erin de Ferrari's van Nigel Mansejl en Alain Prost achter zich te houden. „Senna is levensgevaarlijk. Voor zich zelf en de anderen", kon Prost na afloop niet nalaten ander maal een sneer uit te delen. Prost werd op grote achter stand derde, voor Senna's ploeggenoot Berger. ;iihuri onbedreigd i; ijnaar in New York nga.l jnenf YORK Douglas Wa- jstmiri loopt slechts weinig 2lthons maar wel de be- 'uterifijkste. In New York is ï-J de Kenyaan gisteren aan er: fert voor zijn achtste wed- 50° over 42 kilometer en 195 ziJn eerste in de Vere- Gouf Staten. De 27-jarige die in Japan woont, Iblde de vierde overwin- Jin zijn carrière in 2 uur, (yjinuten en 39 seconden. zegevierde Wakiihuri d-jp strijd om de wereldtitel 7 in Rome, in 1989 won marathon van Londen 3 Vi januari van dit jaar was Groqe snelste in Auckland in !°°rdlrijd om de titel van het 5°Va^. Gemenebest. -hoitiihuri had gisteren een 6 voorsprong op zijn naas- Verhbncurrent, de Mexicaan 2 Yjdor Garcia, die veertig dl] den moest toegeven. Veel Iger was het verschil in de jtrijd voor de vrouwen, da Panfil zegevierde in m\ 5 en behaalde daarmee derde belangrijke over- ing in 1990. Eerder dit ®was de Poolse de snelste marathons van Nagoya un'Jonden. De tweede plaats .evenals vorig jaar, voor "Amerikaanse Kim Jones. melad slechts vijf seconden •stand op Panfil. ten Kate, die New York wilde lopen om deze ijd ook op zijn startlijst v>dben staan, zou in „the J%pple" niet voluit gaan cn]t hij de vermoeienissen 'e zware marathon tijdens aropese titelstrijd in Split fkiet geheel verwerkt had. menfwent eindigde als vijf je in 2.19.16. espef ANTWERPEN Dirk Jaspers nadert de status van vedette. De Braban der maakte het afgelopen weekeinde een glansvol debuut in het toernooi om de wereldbeker drieban den in Antwerpen, waar hij als derde eindigde. Achter winnaar Blom- dahl, die in de finale met 3-2 van Ceulemans won, maar vóór titelhouder Dielis. Dielis, de houder van de we reldbeker werd gisteren in de strijd om de derde plaats ver slagen, 3-2. De 25-jarige twee voudige nationale kampioen maakte vrijdag op weg naar de kwartfinales korte metten met Bitalis. Zaterdag werd Zanetti het slachtoffer van de talent volle biljarter. De doorgang naar de finale werd hem za terdagavond versperd door Blomdahl, 3-1. Jaspers niet is van nature be scheiden, zachtmoedig van ka rakter. Uiterlijk vertoon mijdt' hij als een geheelonthouder al cohol. Boude uitspraken be hoeven evenmin van hem ver wacht worden. Relativeren doet hij tot in den treure. „Het is zeker geen slecht debuut, ik ben tevreden met het resul taat. Over mijn spel bij lange na niet", aldus de ontdekking van het bekritiseerde profcir cuit van dr. Werner Bayer. „Van Bitalis en Zanetti kon ik winnen omdat ze niet goed speelden. Blomdahl was een maatje te groot. En tegen Die lis was ik niet echt bij de les. De mensen zullen wel denken dat ik een rare vogel ben} maar ik denk dat een portie zelfkritiek goed voor mijn ont wikkeling is". Jaspers heeft in ieder geval zijn 'wild-card' waargemaakt. Als beloning voor zijn uitste kende optreden mag hij nu op kosten van de BW A (Billiards World Cup Association) naar Japan om deel te nemen aan het open toernooi in Tokyo in december. De voor iedere driebander opengestelde toer nooien in Norrköping en Pal- ma de Mallorca had hij al in zijn programma opgenomen. „Voor Parijs maak ik weinig kans. Over Berlijn krijg ik deze week uitsluitsel van Bay- Hij twijfelt of hij me wel of De beste driebander van Ne derland op dit moment, ver diende in een maand tijd bijna 29.000 gulden. Na de zeven mille in Oosterhout en de 10.000 gulden in Dongen, ont vangt hij voor de derde plaats in België 11.500 gulden. Jas pers bezit het talent om van zijn hobby een lucratief beroep te maken. „Wellicht heb ik nog vijf jaar nodig om het ni veau van Blomdahl en Ceule mans, mijn idool, te bereiken", oordeelde hij bescheiden. „Ik moet realist blijven. In de par- Dirk Jaspers kijkt in de camera tij tegen Blomdahl is duidelijk tijdens het toernooi om de we- geworden dat ik nog veel moet reldbeker driebanden in Ant ieren." werpen. foto: anp Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 1S.55 uur AVRO s Sportpanorama; 19.20 uur De hoogste versnelling. Nederland 3, 22.15 uur Studio Sport. België Nederlands 2, 20.00 uur Sportquiz. Eurosport. 18.00-01.30 uur Sport. Sportnet, 18.00-02.00 uur Sport. MORGEN Duitsland 1, 15.28 uur Voetbal: CSKA Sofia-Bayern München. Eurosport, 10.00-18.00 uur: Sport. Sportnet, 08.00-18.00 uur: Sport. Rai Uno, 15.00 uur: Motorsport. Toth wint florettoernooi ZANDVOORT Andries Toth, viervoudig nationaal kampioen, heeft gisteren het sterk bezette internationale florettoernooi in Zandvoort op zijn naam gebracht. De scher mer uit de Amsterdamse school van Ruud van Oeveren versloeg in de finale de Belgi sche routiner Thierry Soumag- ne, die vier Olympische Spe len meemaakte. In de beslis sende van drie partijen zege vierde Toth overtuigend met 5-2. Zes koplopers schaakstri jd ENSCHEDE Zes schakers delen de koppositie na het eer ste weekeinde van de halve fi nales bij het NK schaken. Langeweg, Vanheste, Peelen, Klarenbeek, Timmerman en Pieterse behaalden allen uit drie ronden 2XA punt. Visser, Van de Werf, Mil, Hoeksema, Riemersma, Van Wely en Peek volgen met een half punt minder. PARIJS Boris Becker slaagt er maar niet in nummer één van de we reld te worden. Vijf jaar lang al jaagt hij dat ideaal met niet aflatende verbe tenheid na. Het weekein de leek hij er dichterbij dan ooit. Maar juist in de rechtstreekse confrontatie met Stefan Edberg scheurde gisteren een spiertje in zijn linker-dij- been. Bij de stand 3-3 in de finale van Parijs moest hij de strijd staken. Die opgave had nogal wat ge volgen. Niet alleen behoefde Edberg zich weinig inspanning te getroosten voor de hoofd prijs van een half miljoen gul den, de Zweed liep bovendien in punten zover op zijn con current uit, dat Becker hem hooguit pas ergens in het vroe ge voorjaar van 1991- weer zal kunnen bedreigen. Vooropge steld dat de 22-jarige in Mona co woonachtige Duitser snel' herstelt. Een zege in Parijs zou Becker in feite voorbij Edberg hebben gebracht. Niet direct, maar een week later wel. Na het weg vallen van de punten die beide spelers vorig jaar in dezelfde week verdienden. In dat geval zou Becker op 12 november als nummer één zijn begonnen aan het wereldkampioenschap van de ATP in Frankfurt. Nu start Edberg er als eerste met 3539 punten en brengt Becker - als hij meedoet - 3421 punten Pijn De hele week van Parijs werd Becker dwarsgezeten door pijn in rechterkuit en -knie. Hijzelf veronderstelde dat er daardoor overbelasting ontstaan was aan de andere kant. Zoals trouwens ook de mogelijkheid van een algehele overbelasting een rol speelde. Voor Becker was Parijs de vijfde achtereen volgende stad waarin hij speel de. Zaterdag* had de Duitser in de halve finales twee uur en zeventien minuten lang zware lichamelijke arbeid moeten verrichten om de als zestiende geplaatste Jonas Svensson eronder te krijgen (4-6 7-6 6-1). Halverwege de tweede set had de 24-jarige Zweed uit Kun£s- baka bij een voorsprong van 4- 2 de beste uitzichten op de overwinning. Stefan Edberg beleefde daarentegen tegen de Spanjaard Sergi Bruguera een rustige namiddag (6-3 6-3). De finale duurde slechts 34 minuten. Becker voelde bij de Boris Becker met een zwaar ingetaped been, waaraan hij derma te zwaar geblesseerd raakte dat ,hij in Parijs moest opgeven. stand 2-2 iets knappen in zijn scheidsrechter Ings: „Het spijt linker bovenbeen, hield de mij zeer, maar zelfs met de strijd nog twee games vol beste wil van de wereld gaat maar strompelde toen naar het niet meer". lop) 2 Gele Vroo (3-1* BOSCH Theo 2pr en Hans Buiting zich dan wel kan- Com^en voor de Olympi- rLari Spelen noemen, bij ieiden]ïederlandse titelstrijd 22en deze internationals o' siojren danig mis. Hun Toeslagen vormden de KofWsingen tijdens de ■2 (0-Dnale kampioenschap pen Den Bosch. *Toej an den 0-3). I halfzwaargewicht Meijer nederlaag tegen de late- impioen Peter den Hoedt ëlijks gevolgen hebben. Sn de Nederlandse gren zen is de technisch begaafdere Den Hoedt, tegenwoordig een pupil van bondscoach Wim Visser, al jaren een lastige klant. Visser beschouwt Meij er, die bij een wereldkampi oenschap ooit (1987) slechts door een Japanner kon wor den bedwongen, op de buiten landse tatami als zijn eerste keus. Maar voor Buiting lijkt de toe komst somber, in ieder geval uiterst onzeker. De zwaarge wicht diende zich vandaag voor een kijkoperatie aan de rechterknie in een ziekenhuis te Nijmegen vervoegen. Een week na een opvallend positief optreden tijdens de Europese landenstrijd ging er in het treffen met Jaap Wim Spaar garen iets mis met de voorste banden van het waarschijnlijk overbelaste gewricht. In juni had hij zich aan de banden van de rechterknie moeten la ten behandelen. Ben Spijkers en Anthony Wurth gaan over drie weken stellig wel naar Japan. Zij be vestigden hun reputatie als Olympisch kandidaat. Midden gewicht Spijkers forceerde vijftien seconden voor het ein de van zijn partij tegen Alex Smeets professioneel een be slissing. Wurth, die in de voor- wedstrijden zijn tegenstanders deklasseerde, hield in de eind strijd Louis Wijdenbosch be kwaam op afstand. Spijkers draagt zijn judotitel op aan arbiter DEN BOSCH Internationaal judoscheidsrechter Wim Büchel is tijdens de nationale titelstrijd in Den Bosch gestart met een afscheidstoernee. De Zandvoorter Büchel is een van de weinige arbiters, die door nagenoeg alle judoka's in hoge mate worden gewaardeerd. Ben Spijkers, die gisteren zijn zevende nationale titel veroverde, besloot het kampioenschap dan ook aan de arbi ter opdragen. „Een beker en een lintje zeggen onvoldoende wat hij in 35 jaar voor judo en judoka's heeft gedaan". Ben Spijkers en Theo Meijer zijn uitgenodigd aanstaande zater dag mee te doen aan een Grand-Prix toernooi in Parijs. De Eu ropese Judo Unie heeft de twee Nederlanders geïnviteerd, nadat het deelnmersveld door de weigering van de Japanners incom pleet was geworden. De Japanners hebben meegedeeld niet te komen, omdat er in de Franse hoofdstad geldprijzen zijn te ver dienen. Barry Oudshoorn maakte een uitstekende rentree tij dens de titelstrijd. De Hagenaar, die na zes jaar afwezigheid te rugkeerde, eindigde in de categorie boven 95 kilogram als derde. AMSTERDAM Het kan momenteel niet op bij Jos Lansink. De 29-jarige rui ter uit Weerselo is bezig met een ongekende reeks successen. Gisteren voeg de hij tijdens Jumping Amsterdam weer een pa rel toe aan zijn snoer overwinningen. Na de eerste wedstrijd voor de wereldbeker in Helsinki, nauwelijks twee weken eerder, greep Lan sink in de RAI opnieuw de aantrekkelijkste prijs. Dat leverde een fonkel nieuwe bovenmodale au tomobiel op. Met zijn tweede overwinning in de Europese league (in Hel sinki met Libero H, nu met Egano) en de verdiende veer tig punten is Lansink al zeker van een plaats in de finale, die half april in Göteborg wordt gehouden. Jan Tops komt ook al een heel eind in de richting. De ruiter uit Valkenswaard beschikt net als Lansink mo menteel over twee toppaarden uit de Mexicaan stal La Silla. Tops werd net als in Helsinki derde en staat nu tweede in de Europese tussenstand met 29 punten. Tussen de triomfen in de wed strijden voor de wereldbeker in bracht Lansink ook en pas sant twee Grote Prijzen op zijn naam. In Helsinki met Libero H en een week later in Stutt gart met Egano. Met de waar de van twee auto's mee gere kend bracht hij bij de stal van Hans Hom in zestien dagen een bedrag van rond 140.000 gulden in het laatje. Het scheelde gisteren maar heel weinig of de Duitser Bec ker zou de grote winnaar ge worden zijn. Als derde starter in de barrage van vijf combi naties (Tops en de Britse ama- zone Marie Edgar waren hem voor gegaan) stevende Becker met Pamina af op een super- tijd. Die kwam ook op de klok (een halve minuut precies), maar uitgerekend op de laatste hindernis van blauwe planken ging het mis. De daarna vol gende Lansink deed het veel slimmer. Hij wendde ook heel kort* maar wist met de uiter mate soepel springende negen jarige Egano de risico's tot een minimum te beperken. Hij kwam uit op 30,54 seconden en Jos Lansink in actie tijdens Jumping Amsterdam. FOTO: ANP dat was de dapper strijdende Belgische amazone Eveline Blaton met Carefull net iets te machtig (31,32 seconden, goed voor de tweede plaats en een bedrag van 23.000 gulden). Horn „Ik heb heel veel aan mijn baas Hans Horn te danken", zei Lansink. „Die heeft er steeds voor gezorgd, dat ik op goede paarden kon zitten. Fe lix was natuurlijk een super- paard, Libero H heeft zich heel goed ontwikkeld en een paar maanden geleden nam hij met zijn vriend Bennie Holt- kamp deze Egano over. De Spanjaard Caetano de Irujo kon er niet zo goed mee over weg. Het was een vrij dure in vestering, maar je kunt nu na tuurlijk al zeggen, dat het die volop waard is geweest". Lansink - twee dagen eerder in de finale om de Dunhill- Cup nog afgetroefd door Tops - schrijft het feit. dat hij in korte tijd een sluitende combi natie weet te vormen met een nieuw dier, toe aan het wer ken bij een handelsstal. „Ik zeg niet dat anderen niet met Egano kunnen rijden", aldus Lansink. „Maar het is zeker Bezoekersrecord AMSTERDAM De 33e edi tie van het concours hippique Jumping Amsterdam heeft een record aantal van ruim 25.000 betalende bezoekers ge trokken! Het is voor het eerst dat de recette een bedrag van een half miljoen gulden over schrijdt. Vorig jaar waren net iets meer dan 20.000 personen bij het evenement aanwezig. een voordeel, dat ik op heel wat paarden met verschillende karakters heb gezeten. Je krijgt sneller kijk op het speci fieke van een dier. Al is er ook een beetje feeling voor nodig". Lansink kijkt nog niet naar de finale van april. „Och, dat is zo ver weg. In deze sport kan van alles gebeuren. Nou heb ik toevallig twee goede paarden. Dat is meegenomen. Eentje kan ik dan voor Göteborg houden, de andere klaarsto men voor de Europese titel strijd in La Baule. Maar nog maals, nu denk ik daar nog niet aan. Eerst komen er nog wedstrijden in Maastricht, Berlijn en Londen. Dan zie ik wel weer verder".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13