(Bowiwnt M VS raken radeloos finale Banen weg bij Volvo en IBM 2 3 5 9 13 15 19 25 27 28 29 Verschillen Wöltgens wil af van rioolbelasting 14 Dagen Gratis CeidócSouocuit Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Zaterdag 3 november 1990 82ste jaargang no. 24871 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 Morgen zijn er nog enkele bui en te verwachten, maar vanaf maandag komt er geleidelijk meer zon. De middagtempera- tuur daalt tot 7 graden in het midden van de week. VAN ROY c.s. ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 ftien miljoenste op S november verwacht HAAG Nederland telt op 25 j|mber vijftien miljoen inwoners. verwachting baseert het Centraal Éau voor de Statistiek (CBS) op een Jspelling van de geboorte, sterfte, ligratie en emigratie voor de laat- jmaanden van 1990. Kort na de jvwisseling zal ook de zestien mil- jste inwoner worden geregistreerd, pr het volgende miljoen zal niet r worden volgemaakt, zo voorspelt CBS. Door de toenemende verou- j van de bevolking zal het jaar- aantal overledenen op den duur Ier worden dan het aantal gebore- I De vorige vergelijkbare mijlpaal, lien miljoenste inwoner, werd in f bereikt. Op campagne Lech Walesa in een heftige discussie tijdens zijn campagne voor de komende presidents verkiezingen in Polen. Walesa heeft zichzelf kandidaat gesteld voor de opvolging van president Jaruzelski. De verkiezingen worden gehouden op 25 november. Brandpunt neust in dossiers BVD HILVERSUM Brandpunt, de actu aliteitenrubriek van de KRO-tëlevi- sie, heeft als eerste tv-ploeg toegang gekregen tot dossiers van de BVD, de Binnenlandse Veiligheidsdienst. Het resultaat is te zien in twee uitzendin gen, morgen en woensdag. Morgen (Nederland 1, 22.22 uur) wordt aan dacht besteed aan de rol van de Rus sische veiligheidsdienst KGB. In de uitzending zitten onder meer nog niet eerder vertoonde beelden die de BVD maakte van Russische en Oost- duitse spionnen in Nederland. Uit de reportage blijkt dat de KGB in Ne derland zich in toenemende mate be zig houdt met het stelen van techno logische en industriële informatie. Kinderbijslag in 1991 gaat extra omhoog DEN HAAG De kinderbijslag voor het eerste kind wordt op 1 januari 1991 met 60,52 gulden per jaar extra verhoogd. Deze verhoging komt bo venop de nog vast te stellen aanpas sing van de kinderbijslag aan de stij ging van de prijzen, zo blijkt uit een wetsvoorstel van staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken. Het besluit vloeit voort uit de afspraak in het re geerakkoord om tot 1994 vijfhonderd miljoen gulden extra uit te trekken voor kinderbijslag. Dit jaar ging deze daardoor al met 85 gulden per jaar omhoog. De verhoging per 1 januari geldt alleen voor het eerste kind, om dat in het verleden de kinderbijslag voor het eerste kind gedurende een aantal jaren bevroren is geweest. Jtkoord over Irgoeding ijneesmiddelen RECHT De organi- jes van apothekers, art- en verzekeraars zijn voorwaarden be- mee te werken aan vergoedingssysteem geneesmiddelen ITS) dat staatssecretaris Ions van volksgezond- wil invoeren. maandenlang overleg is Wren een akkoord bereikt, ^achterbannen van de orga- ffSfties moeten zich nog over 5; gakkoord uitspreken en ook ;V/|tssecretaris Simons moet fflog een beslissing over ne- lÉi. Het GVS houdt in dat If'jenfondsverzekerden en liculier verzekerden met 1 standaardpakketpolis per lep geneesmiddelen' hoog- |s de gemiddelde prijs ver- krijgen. Voor duurdere licijnen moeten ze het ver- zelf bijbetalen, betrokken organisaties en als voorwaarde dat de 'vrijheid van de art- gerespecteerd. Bij- 2 g(*ling door de patiënt moet eel mogelijk worden voor- tien zonder dat de kwaliteit de farmaceutische zorg aangetast. Verder zijn iraken gemaakt over zaken tarieven, kwaliteitsbewa- y, automatisering en pa- Wivteninformatie, BUSH NAAR DE GOLF (Van onze correspondent Mare De Koninck) WASHINGTON Veel tekenen wijzen erop dat de Amerikaanse presi dent Bush in een toe stand van radeloosheid verkeert over de Golf crisis. Terwijl de politie ke oppositie in de VS zorgvuldig vermijdt de president hard aan te vallen over zijn Irak-po- litiek, geven Amerik'a's invloedrijkste commen tatoren steeds meer lucht aan hun zorgen. Het enorme dilemma waar Bush voor staat werd giste ren nog eens verwoord door generaal Norman Schwarz kopf, commandant van de Amerikaanse troepen in het Golfgebied. Hij zei te vrezen dat een militair ingrijpen te gen Irak op de lange termijn het machtsevenwicht in de regio zal aantasten. De gene raal sluit een oorlog niet uit, maar verwacht niet dat op korte termijn militaire actie tegen Irak zal worden on dernomen. Anthony Lewis, vermaard opinie-leider van de New York Times, meent dat de recente verheviging van de harde taal tegen Iraks leider Saddam Husayn grote risi co's met zich meebrengt, omdat die ferme woorden blijkbaar niet worden ge steund door een even ferme bereidheid van Bush om te gen Saddam ten oorlog te trekken. De woede-uit barsting van Bush deze week over het lot van de gij zelaars in Kuwayt en Irak De Amerikaanse bokser Thomas 'Hit Man' Hearns (rechts) luistert aandachtig naar de woorden van een van de Amerikaanse commandanten in Saudi-Arabië. De vijfvoudig wereldkampioen maakt een rondreis langs de troepen rond de Golf. foto: ap herinnert veel Amerikanen aan de traumatische on macht tijdens de gijzeling van ambassade-personeel in Iran (1980) ten tijde van pre sident Carter. Als Bush nu niet snel zijn woorden militaire kracht bijzet, zo is de gedachten- gang van Lewis, dan zal een handhaving van de status quo in het Golfgebied spoe dig neerkomen op (gezichts verlies voor de VS. Dan zal Amerika het geloof in eigen durf verliezen en daarmee ook de bereidheid om Ame rikaanse mensenlevens op te offeren voor de bevrijding van Kuwayt en eventueel de uitschakeling van Saddam Husayn. Bush is overigens van plan op Thanksgiving Day (22 november) een bezoek te brengen aan de Amerikaan se troepen in de Golf en ko ning Fahd te ontmoeten. Bush vertrekt naar het Mid den-Oosten na de CVSE-bij- eenkomst (Conferentie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa) in F 19 en 20 november. Voor dien bezoekt hij op 17 en 18 november Praag en Lud- wigshafen in Duitsland. In Parijs werd vannacht be kend dat Irak deze week drie Franse soldaten gevan gen heeft genomen die langs de grens tussen Saudi-Ara bië en Irak een verken ningstocht maakten. De Fransen werden later over gedragen aan de Franse am bassade in Baghdad. Pagina 5: VS kunnen Irak vernietigen ïeeuwpret (euwpret voor de een, ergernis voor een ander. Weerman Er- Kroll mag nog niet precies weten welk weer ons volgende week te wachten staat; in de hogere delen van Duitsland, Oos tenrijk en Zwitserland is het al een beetje winter. In Feldberg in het Zwarte Woud werden de sleetjes snel tevoorschijn gehaald. foto: ap (ADVERTENTIE) AUTQ-HEEIMSKERK OFF. DEALER LEIDEN O NISSAN ROELOFARENDSVEEN menschansweg 128 Alkemadelaan 1 Tel. 071-310811 Tel. 01713-12866. litie iderschept partij lse dollars jl BOSCH De rijkspoli- n het district Den Bosch ft in samenwerking met de [ische politie een grote par- alse biljetten van honderd êrikaanse dollars in beslag !>men. Het gaat omgere- d om een bedrag van en- i tonnen. Vijf Nederlanders jaangehouden. De verdach- wilden vorige week met raise dollars in het Belgi- i Neerpelt waardepapieren en. Op dat moment greep politie in. Een 43-jarige i uit Boxtel en een 38-jari- jiwoner van Schijndel wer den aangehouden. Vrijwel op hetzelfde moment werden in Schijndel een 53-jarige man uit Cuijk en een 45-jarige man uit Hengelo aangehouden. In Ba- rendrecht werd ook nog een 42-jarige man uit Rhoon inge rekend. De aanhoudingen zijn nu pas bekend gemaakt in verband met het onderzoek, aldus de woordvoerder van de politie. Enkele verdachten hebben leidinggevende func ties op een administratiekan toor in Schijndel. (ADVERTENTIE) Ontvreemd: Wil degene die op do. 1 nov. uit de Zoutmanstr. 34a Den Haag een videocamera ont vreemd heeft de videoband uit de camera zo spoedig mogelijk terugbezorgen. (Van onze parlementaire redactie) EDE PvdA-fractielei- der Thijs Wöltgens vindt dat de gemeentelijke rioolbelasting afgeschaft moet worden. Daarvoor in de plaats zouden de bur gers via de loon- en in komstenbelasting een mi lieuheffing moeten gaan betalen waarvan de hoog te afhankelijk is van het inkomen. Het rijk dient die heffingen dan weer door te sluizen naar de gemeenten. Wöltgens stelde dit vandaag voor tijdens een in Ede gehouden bijeenkomst van lokale PvdA-bestuurders. Zijn plan komt tegemoet aan het bezwaar dat iedereen evenveel rioolbelasting moet betalen, ongeacht het inko men. Dat is geen rechtvaardi- r om het milieubeleid te financieren, vindt Wöltgens. Een gemeentelijke milieuhef fing mag volgens hem alleen voor iedereen hetzelfde zijn als die heffing tot doel heeft gedragsverandering bij de bur gers teweeg te brengen. „Maar een verdubbeling van de riool belasting zal het gebruik van het riool echt niet verminde ren", zo zei Wöltgens. De PvdA-fractieleider lan ceerde ook nog ëen idee voor de bestuurlijke en staatkundi ge vernieuwing van Neder land. Hij vindt dat de band tussen kiezers en volksverte genwoordigers zodanig moet worden versterkt, dat „afzon derlijke volksvertegenwoordi gers door de kiezers geprezen en gestraft kunnen worden. De politiek moet een meer ri sicovol beroep worden",' aldus Wöltgens. „Het eenmaal in de vier jaar op een partij kunnen stemmen is een te magere in vulling van onze democratie". UTRECHT De raad van bestuur van Volvo Car heeft gisteren een aantal maatregelen aange kondigd die op korte ter mijn moeten leiden tot forse bezuinigingen. Ook werd gisteren bekend ge maakt dat IBM Nederland (kantoormachines) ar beidsplaatsen schrapt van wege tegenvallende resul taten. Bestuurder H. van Rees van de Industriebond FNV houdt er, evenals G.van Os van de Unie BLHP, rekening mee dat Volvo Car binnen enkele jaren het personeelsbestand met ten minste duizend arbeidsplaat sen zal verminderen. Daar valt over te praten, aldus Van Rees, wanneer dat kan zonder gedwongen ontslagen. Beide bestuurders vinden het een goede zaak dat bij de bezuini gingsoperatie het hele bedrijf, van hoog tot laag, wordt be trokken. Als de centrale ondernemings raad ermee instemt wil Volvo Car het organisatiebureau McKinsey inschakelen om de bezuinigingsoperatie te bege leiden. De bestuurders van de Industriebond FNV en de Unie BLHP beschouwen dit als een voorbereiding op de op handen zijnde samenwerking met Mitsubishi. De directies van de diverse afdelingen heb ben van de raad van bestuur de opdracht gekregen om be zuinigingsplannen op te stel len. Gelijktijdig is het werven van nieuw personeel stopgezet. De reorganisatie bij IBM Ne derland - 5500 werknemers - is volgens de directie „een ver jongingsactie". Er worden ook nieuwe mensen aangenomen. Het verloop onder het perso neel is volgens de directie mo menteel te gering. Van ge drongen ontslagen zou geen sprake zijn. Bestuurster J. Veldman van de Dienstenbond FNV maakte bekend dat er, vanwege tegenvallende resul taten, driehonderd arbeids plaatsen verdwijnen. De be trokken werknemers kunnen tot eind volgend jaar gebruik maken van een regeling voor vervroegde pensionering. Veldman zal de directie van IBM om opheldering vragen over de reorganisatie. Ster in cement Dizzy Gillepsie zet zijn walkman aan, terwijl hij met zijn voeten in het cement staat. Als eerste jazz muzikant liet hij gisteravond tijdens het Jazz Mecca in Maastricht zijn voetafdrukken vereeuwigen in het beton voor de v Original Star Boulevard in V Scheveningen. Van der Stoel alleen namens VN naar Irak (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net heeft oud-minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel bereid gevonden om eventueel in een VN-delegatie naar Irak te gaan. Eerder deze week wees Van der Stoel een verzoek af om deel te nemen aan de missie van het comité van familiele den van gijzelaars naar Irak. Volgens premier Lubbers kan het kabinet alleen instemmen met een missie van internatio nale' (oud-)poitici naar Bhag- dad als dat een „humanitaire missie vanuit de Verenigde Naties" wordt. „Wij vinden dat essentieel", aldus de pre mier. Vandaar dat de Duitse oud-kanselier Willy Brandt volgens de regering volgende week alleen samen met ande ren onder de vlag van de Ver enigde Naties naar Irak kan gaan. De regering heeft VN- secretaris-generaal Perez de Cuellar hiervan op de hoogte gesteld. „Het lijkt ons een goed idee de politieke familie uit te breiden", aldus Lubbers. De missie van Brandt is momen teel omstreden, omdat zij in strijd zou zijn met onlangs bin nen de EG gemaakte afspra ken over de contacten met Irak. De voorzitter van de Eu ropese liberalen, de Belg Willy De Clercq, die met de Italiaan se oud-premier Emilio Colom bo Brandt zou vergezellen, verklaarde gisteravond nog steeds niet te weten of hij maandag naar Baghdad ver trekt. Hij zei geen duidelijk heid te hebben over de missie en „meer en meer de indruk te krijgen dat Brandt het liefst alleen naar Irak zou gaan". Vanuit Rome liet oud-premier Colombo weten alleen naar .Baghdad af te reizen met rug dekking van de Verenigde Na ties. Mocht er inderdaad een VN- delegatie naar Saddam Husayn afreizen, dan is volgens Lub bers de voorgenomen reis van het Nederlandse comité van familileden van gegijzelden niet zinloos geworden. „Die mogen wat mij betreft ook gaan. Hun missie is immers van een geheel andere orde. Het gaat hier om een typische familie-affaire", zei de pre mier. Het Iraakse ministerie van in formatie liet gisteren voor het eerst een groep buitenlandse correspondenten toe tot wes terse gijzelaars die als mense lijk schild worden vastgehou den op strategische plaatsen in Irak. De gijzelaars verklaar den allen goed te worden be handeld. Ze zeiden vooral te vechten tegen de verveling en spraken over hun verlangen om naar huis te gaan. De jour nalisten konden met in totaal 25 gijzelaars (Amerikanen, Britten, Japanners, een Duit ser en een Australiër) praten op drie verschillende plaatsen, die niet beschreven mochten worden. Allen verkeerden in goede gezondheid, maar som migen waren wel afgevallen. Ze beklaagden zich over het gebrek aan shampoo en tand- 32 PAGINA'S Een gefnuikt genie Krant op Zondag in problemen Ontsnappingen U onvermijdelijk t North Carolina kiest tussen hoop en haat Haldan vindt waardering in België en Roemenië Leiden kanshebber voor stadsdistributie centrum Noordwijkse maatregelen tegen vandalisme Acties bij televisie van de baan Het gaai al dertig jaar slecht met Philips Ritzen en Wallage moeten elan omzetten in daden „Wat ons koningshuis doet, is niet niks" Brenda Conijn op avontuur in Djakarta GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND 3/4/17 BUITENLAND5 ECONOMIE7 SPORT 9/11 LEIDEN/REGIO13/14/15 AUTONIEUWS16 KUNST/RTV 17/19 RTV PROGRAMMAS21/23 WEER/PUZZEL/MENU23 FINALE 25 T/M 32 „Een auto is een auto en daarmee uit". Echt een opmerking van iemand, die geen auto rijdt. Peter Fokker doet dat misschien wel meer dan hem lief is. Omdat het zijn vak is auto te rijden en daar over te schrijven. Hij legt dan ook in de autoru briek van vandaag haarfijn uit wat het verschil is tussen de Honda- en de Roverversie van het geza menlijk ontwikkelde en geproduceerde model, de Concerto. De autoliefhebber wordt daar misschien wel helemaal lyrisch van. Een ander duikt liever de weekendbijlage Finale. Dat kan allemaal in de Leidse Courant. Ontdek zelf de verschillen! Want een krant is ook niet zomaar een krant en daarmee 'L Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Voorl.: I Naam I Straat: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 (L0) I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. I1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1