ïcid^cSomont Bewoners Marislaan gaan stationsplannen zelf onderzoeken IÉ If uurdoop voor an Bochove College springt laf om met korfbalvereniging STAD OMGEVING/KUNST/RTV/SPORT >nds nodig voor opvang van rgiënische probleemgevallen Compromis bereikt over onderhoud Slaaghwijk Leiden moet aandringen op opheffen Valkenburg Fraaie reiswekker CddóeSoma/rit VRIJDAG 2 NOVEMBER 1990 PAGINA 9 I EN De Leidse politie heeft vannacht een man uit Capelle aan de IJssel aangehouden parkeerterrein achter de bankgebouwen aan itionsweg. Hem wordt poging tot diefstal en in- ten laste gelegd. De man bleek bovendien in 1989 de gevangenis Bankenbosch in Veenhui- btvlucht te zijn. 'oorbijganger zag rond twee uur twee mannen t dak van de Amrobank aan de Stationsweg, litie werd gewaarschuwd en die toog met twee Illancewagens naar de bank. Het tweetal (te over lager gelegen daken. De politie volgde io met een lichtbundel. Daardoor besloten de en eikaars wegen te laten scheiden. De een ipte via de daken van het Paviljoenshof. De lit Capelle koos voor het parkeerterrein dat j de banken ligt. Daar liep hij in de armen van ïnten. De politie stelt een onderzoek in naar [ogelijke inbraak. »rtvluchtige aangehouden Verzegeling videotheek verbroken LEIDEN De verzegeling van een deel van het pand aan de Korevaarstraat, waarin vi deotheek Videoworld is geves tigd, is gisterochtend verbro ken door de gemeente. De eige naresse, L. Braham, heeft vol doende gewaarborgd dat zij al leen de voorzijde van het pand zal gebruiken. De 145 vierkan te meter die voor de verhuur van banden is bestemd zal niet worden overschreden. De ach terzijde van het pand moet in twee weken in de oude situatie zijn teruggebracht. Vakbonden en gemeente weer om de tafel LEIDEN De gemeente Leiden gaat in op het verzoek van de bonden om het georganiseerd overleg weer informeel te hervat ten. Dat merkte wethouder Van Bochove gisteravond op naar aanleiding van vragen in de commissie voor personeel en orga nisatie. Eerder kwam dat overleg in een impasse terecht, omdat beide partijen van mening verschillen over een nieuwe overlegstruc tuur. Van Bochove honoreert het schriftelijk verzoek van de bonden om weer rond de tafel te gaan zitten. De wethouder van personeel en organisatie plaatst wel de nodige kanttekeningen. Hij wil praten over de decentrale loonruimte van 170.000 gul den, zonder direct tot een besluit te hoeven komen. „Ik zeg niet toe voor de volgende commissievergadering met een kant en klaar plaatje te komen. Een termijn noem ik dan ook niet. In het verleden zijn wel vaker verwachtingen gewekt, die niet na gekomen werden. Het college heeft in principe de intentie om uit de impasse te komen en ik onderschrijf dat". Bezwaren tegen vestiging taxibedrijf LEIDEN N. Blonk maakt bij de gemeente Leiden bezwaar te gen de vestiging van Koenes Car Charter aan de Fokkerweg 111. Koenes heeft het bedrijf Kerk hof bv overgenomen, waarvan Koot de voormalige eigenaar was. Dit bedrijf is op woensdag 24 failliet verklaard en Blonk is de grootste schuldeiser van Koot. Hij vreest dat Koot nu via Koe nes tracht zijn bedrijf voort te zetten. In een brief aan de curator, het Wassenaarse advocatenkantoor Janssen en Janssen, maakt Blonk zijn bezwaren duidelijk. „Reeds eerder werd door u het bedrijf van een vennootschap, toebehorend aan de heer Koot (te weten Kerkhof Taxibedrijf), in het kader van een faillisse ment verkocht en wel aan de heer Koot. Gevolg van die trans actie is geweest dat de heer Koot in feite gewoon door kon gaan het bedrijf uit te oefenen en een spoor van ellende heeft achter gelaten", aldus Blonk. Blonk verzoekt de Provinciale Commisssie Taxivervoer Leidse Regio daarom uitbreiding van de vergunning van Koenes Car Charter niet toe te staan. De ves tiging aan de Fokkerweg wil hij tegenhouden, omdat hij tegen de vestiging van taxi-en automo bielbedrijven is in parkeergara- Forum over apartheid LEIDEN „Apartheid ten Ein de". Dat is de titel van een forum- discusiie die aanstaande dinsdag wordt gehouden in het Doelen complex van de Universiteit. On der voorzitterschap van professor D. van Arkel nemen deel de des kundigen R. Ross (Afrika studie centrum), K. Senjay (ANC), K. de Pater (Komitee Zuidelijk Afrika), J. Verspaget (PvdA) en iemand namens de Lagere overheden te gen Apartheid. Aan de orde komt naast apartheid ook de recente onlusten in Natal. Het forum be gint om 20.00 uur in het complex aan de Cleveringaplaats 1 in Lei den. loek om Turks tation op Leidse >1 te krijgen SN Een delegatie van t Leidenaars bracht gis tend een bezoekje aan Lider Joop Walenkamp iet verzoek een Turks tion op de kabel in de [oe te laten. Nu is dit sta- t)or de ongeveer driedui- h de Leidse regio woon- B Turken alleen via een iantenne te ontvangen, ikamp zei toe de aan- in behandeling te zullen is Walenkamp moet al- it worden bekeken of jechnisch mogelijk is. dit het geval zijn dan onderzocht wat de kos- h die aan het doorgeven j Turkse zender zijn ver- h. „Er is een cultureel |g tussen Nederland en e. Misschien kunnen we •aak maken op het bij rdrag behorende potje", Walenkamp. regiogemeenten die op le kabel als Leiden zijn iloten zal Walenkamp oeten overleggen of het lijk is om een Turkse toe te laten. „We kun- r een hoop mensen een mee doen maar ik dat mensen uit andere i met hetzelfde verzoek komen. We zullen dit a afwegen.", aldus Wa- np. Zijn voorgangèr van der Nat kreeg al eens een verzoek de Italiaanse gemeen- om de zender Rai Uno kabel door te geven. Als kamp de mogelijkheden <osten op een rijtje heeft i de delegatie opnieuw igen om hen verslag uit igen. VOORNEMENS GEMEENTE ZIJN „MORBIDE" LEIDEN De bewoners van de Marislaan willen zelf een onderzoek in stellen naar de nadelige gevolgen die het door trekken van hun straat heeft. De nu doodlopen de laan moet in het ka der van de stationsplan nen voor de ontsluiting van het Schuttersveld gaan zorgen. Bewoners woordvoerder Auke de Vries noemde deze plan nen gisteravond tijdens een gemeentelijke com missie vergadering „mor bide" en gaf de manier waarop de gemeente met de bewoners omsprong „geen zorgvuldigheid- sprijs". Het college van B en W onzorgvuldigheid van de ge sprak zich deze week uit meente aan het licht. over welke variant van ver keersafwikkeling in de om- Vries meende dat met de wet geluidshinder in de hand het geving van het station de plan helemaal niet uitge- voorkeur geniet. Een van de voerd kan of mag worden. „En als dat al kan dan gaat dat de gemeente extra geld rislaan. Het nu nog rustige kosten aan geluidswerende laantje wordt dan een druk- maatregelen. Die gelden heb ke verkeersader. De Vries ik in de prognoses nog ner- gaf in een helder betoog aan gens terug gevonden", reken- wat er in zijn ogen en die de hij de raadsleden voor. van de buurt niet klopte. Milieu-ambtenaar Jan Velle- Volgens hem wordt de komst koop moest inderdaad toege- van een vijftal stoplichten ven dat er nog geen bereke- 'ijk en trekken ningen waren gemaakt naar 100 auto's per dag de geluidstoename die de be- lat. Hierdoor ont- woners gaan ondervinden en staat op de Marislaan het dus ook niet welke maatrege- nieuwe beeld van constant len genomen moeten worden. „Het is wat natte vingerwerk geweest maar we denken dat binnen het kader van de wet geluidshinder de plannen wel mogelijk zijn", aldus Velle- koop die direct liet weten aan zijn „huiswerk" te gaan. Geluid De Vries spuwde vervolgens zijn gal over de manier waar op de gemeente op het gebied van voorlichting en informa tie met de buurt omsprong. Voorlichting „Ik kan je verhalen vertellen waar je je ogen niet droog bij houdt. Daar kan een rechten student een onderwerp voor zijn doctoraalscriptie aan ont lenen", aldus de woordvoer der. Hij vroeg concluderend of de gemeente de te volgen procedure wil opschorten tot de buurt een eigen rapport over de negatieve effecten voor de buurt heeft opge steld. Van Rij liet weten dit niets te vinden omdat de plannen dan onaanvaardbare vertraging zouden oplopen. Hij zegde wel toe het rapport als onderdeel van de in spraak tegemoed te zien. EN CDA'er Aart jjJJochove maakte gis- )nd zijn vuurdoop als wethouder en (tter van de commis- lor personeel, welzijn port. Hij verruilde anderhalve week ge- zijn stoel als fractie- itter voor die van aider. zolger van Wilbert Het- 'roeg de commissieleden >k om clementie. „Mijn [e zal beperkt zijn", al- an Bochove. Hij liet de roording van vragen e begroting grotendeels an zijn ambtenaren, ït begin van de vergade ring zette Van Bochove uiteen hoe hij zijn rol als wethouder ziet. „Ik ben natuurlijk mede verantwoordelijk voor het col legeprogramma, maar kan daar voor een deel mijn eigen inkleuring aan geven". Zo staan Leiden ingrijpende ver anderingen te wachten op het gebied van gemeentelijke or- gansatie en personeelsbeleid. De wethouder gebruikte daar voor de woorden „grote trans formatie". De plannen die nog moeten worden uitgewerkt, moeten er toe leiden dat het ambtelijk apparaat klantge richter wordt. Daarnaast noemde Van Bochove de bij drage van het welzijnswerk aan de sociale vernieuwing als belangrijk doel. Hij vindt dat het welzijnswerk ook kan Aart van Bochove: „Mijn bij drage zal beperkt zijn". FOTO: TEJO RINGERS worden ingezet bij de werk- loosheidsbestrijdingh. Over de sport zei Van Bochove te stre ven naar handhaving van de huidige voorzieningen. !N De gemeente Lei- tenl de samenwerking tus- en huisartsen bevor- Alleen dan kan de preventieve taak - hting over het voorko- 5 an ziekten - in de toe- D goed uitoefenen. Dit i de nota „Aanzet tot ge- [lijk volksgezondheids- en positie beleidsbu- Daarin worden aanbe- gangspunten stelt de nota voor om de werkwijze van de basisgezondheidsdienst jeugdgezondheidsdienst aan te u..: A i passen. Dat is nodig omdat de hulp die geboden wordt, in de laatste 'jaren veranderd is. Naast gezondheidsproblemen komen de zorgverleners steeds vaker in aanraking met psy chische, sociale en andere (verslaving) problemen. Ook bij de jeugd is het voorkomen van ziektes belangrijker ge worden. Momenteel loopt in Leiden al een experiment. Zo vindt het 'spreekuur' van de jeugdarts vanaf december in de school plaats. Het voordeel daarvan is dat de arts van daaruit voorlichtingsprojecten kan opzetten. l/1n de taken van Bai 0 efinitieve beleid komt W sprake in de beleidsno- [g" die eind 1991 gereed jjn. werking met huisartsen belang om snel en goed oek te kunnen doen ïken die de gezondheid SP {en. De huisarts heeft atig en rechtstreeks I met de gehele bevol- Daarbij is de huisarts een nodig als het om de leling van gegevens laar is zijn inzet ook on- r bij bepaalde hulppro- la's, aldus de nota. De s wordt een 'aantrekke- Brtner' genoemd, omdat manent paraat is en bij liënten een groot ver- jn geniet. b gezondheidszorg voor {d moet verder worden ield. Het ontbreken twaliteitseisen, capaci- fmen en geld bemoeilij- at echter. In tien uit- Probleemgevallen Sinds 1988 wordt de Leidse Werkgroep Hygiënische pro bleemgevallen (WHP) inge schakeld bij de hulp aan ver vuilde en verwaarloosde men sen. De werkgroep komt ge middeld zo'n zestig mar per jaar in actie. Onderzoek van de BaGD maakt duidelijk dat deze mensen vooral binnen de groepen (ex)-psychiatrische patiënten, alcoholisten, de mente ouderen en 'zonderlin gen' gezocht moeten worden. Volgens de nota kan de ver waarlozing en vervuiling zelfs zo ver gaan dat mensen uitein delijk dood in hun woning worden aangetroffen. De WHP, die als aanspreekpunt voor hulpverleners en burgers dient, wordt ook met andere Sroblemen geconfronteerd, ondom dak- en thuislozen, il legalen en demente mensen ontstaan steeds vaker proble men waar niemand raad mee weet, staat in de nota. Wettelij ke regelingen schieten vaak te kort, waardoor vaak geen geld is voor onderdak, medicijnen, voedsel en andere behoeften. De werkgroep pleit dan ook Ivoor de instelling van een fonds. Om deze probleemgevallen met kracht ter hand te kun nen nemen worden in de nota concrete voorstellen gedaan om het beleidsbureau van de basisgezondheidsdienst, dat be trokken is bij het samenstellen en uitvoeren van de plannen, over te hevelen naar de direc tie welzijn. Dat is nodig omdat de positie van het beleidsbu reau onduidelijk is. Zo is de gemeenteraad de grootste op drachtgever van het beleids bureau, maar is het personeel in dienst van de BaGD. Vol gens het voorstel is de directie welzijn in de toekomst aan spreekbaar voor het totale be leid op het gebied van zorg en ondersteuning. De BaGD draagt de verantwoording voor het medisch preventieve deel en de algemene gezond heidszorg. F> i Bordewijk opent nieuwbouw BaGD Wethouder Paul Bordewijk opende gistermid dag officieel de nieuwe vleugel van de basis ge zondheidsdienst (BaGD) aan de Roodenburger- straat. De nieuwe vleugel is nodig omdat het aantal medewerkers van de dienst is gestegen. Dat is weer het gevolg van de taakuitbreiding van de BaGD. Nieuw zijn het consultatiebureau voor tbc-bestrijding. Verder is een verpleegkun dige aangesteld die speciaal is belast met de sexueel overdraagbare aandoeningen. Als laat ste is een maatschappelijk werker aangesteld die zich met de problemen van vervuiling van mensen bezig houdt. Al deze nieuwe medewer kers worden gehuisvest in de nieuwe vleugel. FOTO: WIM VAN NOORT Inbrekers maken videorecorder buit OEGSTGEEST Een bewo ner van de Hazenboslaan in Oegstgeest ontdekte gistermor gen dat een videorecorder uit zijn woning was verdwenen. Wanneer de diefstal precies heeft plaats gehad is niet be kend, want tussen 26 oktober en 1 november was niemand thuis geweest. De dieven kwa men binnen door met een schroevendraaier of iets derge lijks de achterdeur te forceren. PVDA-RAADSLID OVER BOUWEN OP VELDEN: LEIDEN „Een beetje laf". Zo omschreef het PvdA-lid Anneke Boot het feit dat het college de korfbalvereniging Ons Eiland slechts per brief heeft laten weten dat zij mogelijk van haar accom modatie af moet. De vel den aan dé Brahmslaan vormen de voornaamste locatie voor de bouw van een verzorgingstehuis. Jan Duivesteijn, hoofd van de directie sport en recreatie, ver dedigde de handelswijze van de gemeente gisteravond tij dens de commissievergadering voor sport. „Voor Ons Eiland was het niet nieuw. Ze wisten al dat ze weg moesten". In het verleden heeft de gemeente namelijk zes locaties aangewe zen die voor een bestemmings wijziging in aanmerking ko men. Ons Eiland is daar één van. In twee brieven werd het bestuur van de korfbalvereni ging op de hoogte gesteld van het voornemen om daar moge lijk een verpleeghuis te vesti gen. Anneke Boot had desondanks Anneke Boot: „Er moet een andere manier zijn om je boodschap te uiten". FOTO: TEJO RINGERS geen goede woorden voor het college over. „Al weet je for meel dat de velden bebouwd kunnen worden, dan nog is het geen goede zaak een brief te sturen. Er moet een andere manier zijn om je boodschap te uiten. Bijvoorbeeld een ge sprek onder vier ogen op het raadhuis". De opmerkingen werden geuit naar aanleiding van vragen van de CDA'er Piet Biegstraa- ten. Hij herinnerde aan een in het verleden aangenomen mo tie waarin staat dat wanneer een sportaccommodatie een andere bestemming krijgt eerst met clubs gepraat moet worden over een alternatief terrein. Jan Duivesteijn maakte gister avond duidelijk dat er inmid dels overleg is geweest tussen de directie sport en recreatie en Ons Eiland. Vooralsnog zijn er geen alternatieven. Ons Eiland wil namelijk niet inwo nen bij een andere korfbalver eniging. Duivesteijn: „De club vreest opgeslokt te worden en is bang voor identiteitverlies. Wel wil Ons Eiland in de buurt verhuizen". Daarbij is door de korfballers het voorstel gedaan om het trainingsveld aan de Boshui- zerkade te gebruiken. Om dat terrein voor deze sport ge schikt te maken kost 1,8 mil joen gulden. Te duur volgens de directie sport en recreatie. Verhuizen naar een andere buurt zorgt ook voor proble men. Ons Eiland vreest dan een verlies aan jeugdleden. LEIDEN Woningbouwvereniging de Sleutels en de bewoners van de Kiekendief- en Havikshorst hebben gisteravond een compromis bereikt over het groot onderhoudsplan. De Sleutels wilde slechts een deel van het onderhoudsplan uit voeren omdat dit jaar maar 20.000 van de benodigde 27.000 gul den subsidie per woning wordt verkregen. Maar tijdens de in formatieavond zijn keuzes gemaakt. Een aantal wensen van be woners wordt uigevoerd, zoals het betegelen van de douche- vloer, een extra warmwaterkraan, het vervangen van de radia toren, het plaatsen van mechanische afzuigers in verband met vochtproblemen en verder alles wat kapot is repareren. De wo ningbouwvereniging legt liever de nadruk op de woonomge ving, maar alle wensen op dat gebied kunnen niet meteen wor den uitgevoerd. Wel worden er liften bijgeplaatst, galerijen aan gepakt en postbussen afgesloten. De bergingen kunnen echter pas in een tweede fase worden aangepakt. Wethouder Tjeerd van Rij (volkshuisvesting) heeft in een brief aan het bestuur van De Sleutels nogmaals aangedrongen op het achter elkaar plakken van de eerste en tweede fase. Hij biedt een subsidie van ruwweg 1400 gulden per woning aan. Het be stuur heeft daar nog niet op gereageerd. Volgens woordvoerder E. van Kaam blijft er dan nog altijd een gat over van 5500 gul den per woning. En dat is niet zomaar op te vullen. De eerste fase begint in januari met het onderhoud, in maart worden de liften bijgeplaatst. Afkoelingsperiode voor Meldpunt en Rechtswinkel LEIDEN De coördinator van het Meldpunt Discrimina tie blijft voorlopig nog een half jaar gestationeerd bij de Leidse Rechtswinkel. „Deze afkoe lingsperiode biedt het college de mogelijkheid te zoeken naar een oplossing voor de proble men tussen beide instellingen. We gaan daarover praten met het Landelijk Bureau Racisme bestrijding". Dat antwoordde wethouder Aart van Bochove gisteravond op vragen van raadslid Steven Blok (D66). Di verse raadsleden spraken tij dens de vergadering van de commissie voor personeel, wel zijn en sport hun verbazing uit over de manier waarop het conflict tussen beide instellin- geh in de publiciteit is geko men. De ruzie ontstond omdat het Meldpunt dat is onderge bracht bij de Rechtswinkel zich achtergesteld voelt. Volgens het Meldpunt zou een mede werker van de Rechtswinkel vertrouwelijke stukken van die instelling hebben ingezien. „VIER VLIEGVELDEN IS ABSURD" de Broek- en Simontjespolder tekende zich wel een meerder heid af. Hiervoor zal wel over leg noodzakelijk zijn met de gemeente Oegstgeest. De regionalisering van de Leidse huisvestingsproblemen bracht via Geradts de locatie Valkenburg aan de orde. Vol gens Van Rij was enige voor zichtigheid geboden wat Corry Kramp (CDA) bracht tot de uitspraak dat Valkenburg „strategisch" moest worden aangepakt. „Op defensie willen ze bezuinigen en wij kunnen een goede maatregel aan- LEIDEN „Leiden kan het voortouw nemen in de lande lijke discussie over het ophef fen van vliegveld Valken burg". Dat zei het PvdA-raads- lid Loek Geradts gisteravond tijdens de begrotingsbehande ling in de commissie ruimtelij ke ordening. Volgens Geradts moet bij de regionalisering van de Leidse ruimtelijke ordening proble men naar het vliegveld als mo gelijke bouwlocatie worden ge keken. „Vier vliegvelden in de Randstad is absurd en gezien de huidige internationale situa tie valt er misschien te praten over opheffing van het militai- dragen: sluit Valkenburg", al- re vliegveld", aldus Geradts. dus Geradts die meldde dat hij In de discussie over mogeliike bouwlocaties binnen Leiden waren de diverse fracties rela tief snel uitgepraat. De Boter- huis- en Oostvlietpolder wer den als niet wenselijk voor wo ningbouw aangemerkt al slo ten VVD en CDA het nog niet definitief uit. De provincie heeft laten weten de mogelijk heid wel te willen onderzoe ken. Voor bebouwing van de binnenkort een motie van die strekking zou indienen. Gezien de opmerkingen van de andere fracties wordt deze motie aan genomen. „De gemeente Val kenburg zal niet staan te sprin gen en daarom is de steun van de provincie in deze zaak is voor Leiden onontbeerlijk. Maar we kunnen inderdaad al vast een signaal naar defensie sturen", reageerde Van Rij. Nieuwe huisstijl voor de gemeente LEIDEN Er komt een nieuwe huisstijl voor de gemeente Lei den. De huidige die begin jaren '80 is ingevoerd, heeft in de loop der tijd te veel variaties gekregen. Het verband met de gemeen te Leiden is in sommige gevallen zelfs geheel zoek geraakt. In antwoord op vragen van CDA-raadslid Huib Kruijt zei een amb tenaar van de afdeling personeel en organisatie gisteravond dat sommige gemeentelijke directies zich proberen te profileren met de huisstijl. Inmiddels wordt bekeken hoe andere instellingen omgaan met hun huisstijl. Binnenkort wordt daarover een en ander op papier gezet, waarna aanbevelingen worden gedaan. Deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donker bruin kunstleer, is voor u wan neer u ons een nieuwe abon nee opgeeft. In opgevouwer toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 cm. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken-gratis. r| J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j j maand (automatisch betalen) f 24,85 IL. kwartaal via acceptgiro f75,10 i J Stuur als dank de fraaie reiswekker naar: J Naam: J Adres:J I Postcode/plaats:I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9