:],Hulp? Ik zou veel liever lïiet Nederland lamen werken" schandalen bezoedelen imago president Endara Thatcher in isolement na vertrek van Howe ■JITENLAND Steid&z Souoant VRIJDAG 2 NOVEMBER 1990 PAGINA 7 "'ijf nieuwe leden i Veiligheidsraad !W YORK De Algemene trgadering van de Verenigde ities heeft vijf nieuwe leden pozen voor de Veiligheids- id. Het zijn Oostenrijk, Bel- f, Ecuador, India en Zimbab- r. Zij nemen begin volgend •Kr de plaats in van de vijf ®™tlnemers die hun twee-jarige !28.00miin hebben vervuld: Cana- 69.0(1 Finland, Colombia, Malaysia 160.70 Etiopië. Het ziet er niet naar 4®-®®, dat met deze nieuwe samen balling de politiek van de V- 52'otfd ten opzichte van Irak zal -Tanderen. In de raad hebben I7.9qftien landen zitting, waaron- 1818? Permanente leden. 79 00 The Sun opent aanval op Delors en Fransen LONDEN Het Britse massablad The Sun heeft de aanval geopend op Jac ques Delors, de voorzitter van de Europese Commis sie. Ook het Franse volk wordt door het Britse dag blad onder vuur genomen. Met dertien centimeter grote letters op de voorpagina schopte het blad gisteren tegen de EG, die in het afgelopen weekeinde besloten heeft om, zonder Groot-Brittannië, ver der te gaan met de invoering van een Europese munteen heid, de ecu. Naast een beledi ging van Delors konden de vier miljoen lezers kennis ma ken met een verzameling anti- Franse moppen en werden de zonden van het Franse volk nog eens haarfijn uitgelegd. Daarbij trok The Sun de ge schiedenisboeken uit de kast om uit te leggen dat Napoleon alleen door de Britten gestopt kon worden in Waterloo. Ver der zijn de Fransen laf ge weest door bij het begin van de Tweede Wereldoorlog snel de wapens neer te leggen na de invasie van de nazi's. De le zers werden tenslotte opgeroe pen vandaag massaal te protes teren om „die Franse idioten duidelijk te maken waar ze hun ecu in kunnen stoppen". Glun Ford, Brits afgevaardig de in het Europese parlement, heeft gezegd dat er tegen The Sun- gerechtelijke stappen moeten worden ondernomen wegens de „schaamteloze aan val". Ford acht de „infantiele schrijfsels" van de krant ge vaarlijk omdat volgens hem het risico bestaat dat hooligans of skinheads de eerste de beste Fransman die ze in Groot- Brittannië tegenkomen zullen aanvallen. Twee Engelse bouwvakkers laten lachend de Sun van gisteren zien waarin de voorzitter van de Europese Commissie, Delors, en het Franse volk flink aangevallen worden. FOTO: EPA Blaastest aan de tap SINGAPORE Klanten van cafés in Singapore kunnen lank zij een ademtes tapparaat nagaan of zij er verstandig aan doen nog een alcoho lisch drankje te nutti gen, voordat zij in de auto stappen. De ap paraten zijn inmiddels in de meeste cafés geïnstalleerd. Tegen betaling van een dol lar worden de klan ten geïnformeerd over het alcoholge halte in hun bloed. Boete voor gang naar herentoilet HOUSTON Hoge nood wordt in de Verenigde Staten soms duur betaald. De 33-jarige Denise Wells, die in de pauze van een optreden van de coun- try-zanger George Strait gebruik maakte van de mannen-wc, hangt een boete van bijna 350 gulden boven het hoofd. Wells is in de VS inmiddels uit gegroeid tot een nationale bekendheid. In menige talk-show heeft ze haar gang naar het herentoilet toegelicht. Omdat de rij voor het damestoilet ellenlang was besloot ze naar de 'Gents' te gaan. Bij het verlaten van de mannen-wc werd ze opgewacht door een agent die haar bekeurde wegens aanstootgevende gedrag. Wells ontkent. Volgens haar was het hoge nood en niet anders. -lexander Dubcek, de drijfkracht achter de neergeslagen Praagse Lente in 1968, I23.30zoekt volgende week op uitnodiging van de Tweede Kamer Nederland. De nu ^-^jarige Dubcek is sinds eind november vorig jaar voorzitter van het Tsjecho- 75oJwaa^se Parlement. Hij hoopt in ons land meer inzicht te krijgen in de tech- l9Kpk van werken van een democratisch, pluriform parlement. Op zijn drukke 35.30ogramma staat ook een bezoek aan de Erasmus-universiteit van Rotterdam. 133.1% gelegenheid van de Diës-viering aldaar, zal hij er op 8 november een toe- *j®^aak houden. 3770 36.40 145.80 38.80 14.51 67.71 39 3|(Van onze correspondent 7o!3I Frans Wijnands) 20.91 9i5'3lAAG Praten met so.ojexander Dubcek is kortdurend springen van 44.7et verleden naar de toe- 5Jl}nist. Het heden heeft 29k)ten andere betekenis 1J5-jn werken, hard wer- w.tfn, „want de tijd is onze 875.obotste vijand. We gieten in deze maanden szot wettelijke basis leggen 3®J®[der onze jonge demo- -atie". ®2j*rlementsvoorzitter Dubcek *4'5|kt vanuit zijn ruime werk- 577imer op de hoogste verdie- 230.0(1g van het parlement in 25(*aag uit over de nat blinken- W j daken van de stad. Het 19g'opuden Praag' waar hij zich 37.5iiis voelt, maar waar hij zijn lts om Slowaak te zijn geen ionde verbergt. Zijn emoties ten dicht onder de opper- ikte. Toen Sovjet-president irbatsjov hem een paar landen geleden in Moskou ^^nog de excuses aanbood ^gor de inval van 1968 pro beerde Dubcek niet eens zijn tranen tegen te houden. De klassiek geschoolde com munist Dubcek heeft de afge lopen twintig jaar de kille meedogenloosheid van het communistische regime erva ren. Niet in de gevangenis, maar in de net zo beknellende bossen, waarin hij na '68 te werk werd gesteld. Doorlo pend onder politiebewaking, op afstand of van dichtbij,' want de Tsjechoslowaakse au toriteiten wilden verhinderen dat Dubcek contact met de buitenwereld had. Hij was le vend dood verklaard, smok kelde manuscripten naar het buitenland, bleef geestelijk be zig en weigerde zich te laten afstompen. Boekdelen „Ach, voor mij was dat alle maal nog niet zo erg. Maar wel voor mijn vrouw en mijn zoon. Mijn vrouw kon géén contac ten hebben. Naar de kapper, naar de bioscoop, dat was on mogelijk. Als mijn zoon een afspraak maakte met een meisje, kwam zij prompt in moeilijkheden". De lange pau- Alexander Dubcek kan weer lachen. „Wat telt is de toekomst, de nieuwe ge neratie'.'. FOTO: AP zes in het gesprek spreken boekdelen. „Bij u zullen mensen dat wel vreemd vinden, maar ik heb het afgelopen driekwart jaar niet een vrije zaterdag of zon dag gehad. Behalve twee we ken geleden dan", constateert Dubcek verdrietig. Dat was om zijn echtgenote te begra ven, die na een korte ziekte overleed. „Maar wat telt is de toekomst, de nieuwe generatie. Voor die toekomst werken, dat is de motor die me op gang houdt". Waar het verleden verdriet en teleurstellingen oproept, is de toekomst reden voor een aan stekelijk enthousiasme, on danks het feit dat de vaart een beetje uit de revolutie is. In elk geval bij de meerderheid van de bevolking. Dubcek er kent dat de onduidelijkheid tje mensen onzeker maakt, arg wanend, lusteloos en mis schien wel apatisch. Maar de opkomst bij de parlementaire verkiezingen was indrukwek kend en de opiniepeilingen voor de gemeenteraadsverkie zingen eind november voor spellen een opkomst van ze ventig tot tachtig procent. Europa Europa is een veelvuldig te rugkerend woord in het ge sprek. Tsjechoslowakije wil er bij horen. „Maar dan zullen we eerst orde op zaken moeten stellen. Als ik in het buiten land zou moeten gaan opere ren, zou ik ook eerst kijken naar goede partners. Dus is het logisch dat de Westeuropeanen dat ook bij ons üoen. We moeten een economische stabi liteit proberen te bereiken, maar daarvoor hebben we de mocratische orde en een be hoorlijke wetgeving nodig". Dubcek wil er het zijne toe bij dragen de samenwerking met zoveel mogelijk landen op gang te brengen. Gespreide contacten, graag ook met Ne derland. „We zouden hier graag meer Nederlandse ondernemers, bankiers, managers zien". Hij zal het ongetwijfeld bij zijn aanstaande bezoek aan Neder- land doorlopend herhalen. Maar hulp uit het Westen, uit Nederland? Dubcek: „Ik vind hulp een slecht woord. Na tuurlijk zullen we geholpen moeten worden, willen we iets leren, maar waarom niet door middel van samenwerking? Vergeet niet dat wij kennis van zaken hebben van en er varing met de Oosteuropese markt. Daar zou het Westen, en ook Nederland, wel eens nut van kunnen hebben. Ik bedoel maar: we kunnen sa menwerken, elkaar helpen en er samen van profiteren". (Van onze correspondent) Roger Simons) LONDEN Het onverwachte vertrek gisteren van de Britse vice-premier Sir Geoffrey Howe lijkt premier Thatcher in een isolement te brengen. Howe nam ontslag wegens de anti-Europese houding van Thatcher en in het bijzonder wegens haar verzet tegen de Europese Monetaire Unie. Het vertrek van Howe heeft on middellijk speculaties op gang gebracht over de positie van Thatcher als leider van de re gering en de Conservatieve Partij. Volgens sommigen zal binnen enkele maanden een serieuze aanval worden geo pend op haar leiderspositie. Anderen menen dat de partij top een leiderswisseling min der dan twee jaar voor de ver kiezingen, die uiterlijk in juni 1992 moeten worden gehou den, toch te riskant acht. Volgens ingewijden kwam het ontslag van de vice-premier voor Thatcher als een donder slag bij heldere hemel. Howe heeft van alle ministers het langst in het kabinet van Thatcher gezeten nadat zij elf jaar geleden aantrad. Howe bezocht gisteravond Sir Geoffrey Howe Downing Street 10, de ambts woning van de premier, en had een gesprek van een half uur met Thatcher waarbij hij zijn ontslagbrief overhandigde. Daarin schreef hij „ernstig be zorgd" te zijn over de stem ming die Thatcher heeft ge creëerd. „Dit zal het zeer moeilijk maken voor Groot- Brittannië om zijn invloedrijke positie te behouden. De be hoefte een gemeenschappelijke basis te hebben voor de Euro pese kwestie is van essentieel belang voor ons electoraal suc ces en de toekomst van het land", aldus Howe in zijn brief. Met het vertrek van Howe wordt de verdeeldheid binnen Thatchers Conservatieve Par tij aangescherpt tijdens de aan loop naar de verkiezingen. Binnen haar partij krijgt That cher steeds meer kritiek op het trage tempo waarin zij de Europese integratie gestalte wil geven. Veel partijgenoten zijn bang dat Groot-Brittannië de voordelen zal missen van een verenigde markt. Eerder deze week verdedigde Thatcher tijdens een fel debat in het Britse parlement haar geïsoleerde positie binnen de EG. Thatcher zei toen dat haar regering nooit akkoord zou kunnen gaan met een enkele Europese munt. Volgens haar heeft Londen al voldoende be voegdheden weggeven aan de EC. De algemene opvatting is dat Thatcher de nieuwe parle mentsverkiezingen uiteinde lijk zal uitschrijven met als thema „Groot-Brittannië con tra Europa". Michael Heseltine, voormalig minister van defensie die en kele jaren geleden na een ru zie met Thatcher uit haar re gering stapte, noemt het huidi ge gedrag van de bewinds vrouw „het beste middel om ons" (de Conservatieve Partij) nieuwe verkiezingen te laten verliezen. Labourleider Neil Kinnock zei in een reactie: „Mevrouw Thatcher is gesla gen door de man die ze zelf als deurmat heeft gebruikt. En dat heeft ze verdiend". Zuid-Afrika koppelt terugkeer ballingen aan voorwaarden PRETORIA De Zuida- frikaanse regering heeft de terugkeer van ballin gen uit het buitenland en de vrijlating van politieke gevangenen gekoppeld aan db toezegging van het ANC om zijn gewapende strijd op te geven, zoals het op 6 augustus beloof de. Minister Coetsee kondigde aan dat de regering het program ma in fasen zal uitvoeren. Het ritme waarmee het ANC zijn gewapende strijd staakt be paalt de etappes waarin de bal lingen garanties zullen krijgen en de politieke gevangenen vrijgelaten zullen worden. De maatregelen waarover de regering het eens is geworden betreffen alle groepen politie ke gevangen, dus ook de ex treem-rechtse blanken, aldus de minister. Hij voegde daar aan toe dat de regering zich pas over de „moeilijke geval len" en de gevangenen die ge weld gebruikt hebben zal bui gen als het ANC zich aan zijn toezegging houdt de gewapen de strijd op te schorten. De Zuidafrikaanse president Frederik de Klerk heeft giste ren met zulu-leider Mangosut- hu Buthelezi gesproken. Beide leiders hebben na afloop van hun gesprek verklaard dat er „dringend" overleg gevoerd moet worden over het geweld in de provincie Natal waar aanhangers van Buthelezi en volgelingen van het ANC elJ kaar al jaren naar het leven staan. Gisteren werd in drie zwarte steden bij Kaapstad, waar de afgelopen dagen on lusten uitbraken, een serie noodmaatregelen van kracht. Deze week werden in Khaye- litsha acht mensen gedood en raakten 36 mensen gewond. kNAMA Guillermo °3°|dara, de dikbuikige i34Bsident van Panama die afgezette dictator Ma- Noriega heeft opge- (Mlgd, heeft de laatste we- ^n zowel aan omvang als populariteit ingeboet. 195 - Sdara's eetlust zou danig ver- bderd zijn nu hij onder er genomen wordt omdat gg betrokken zou zijn bij het —gewassen van drugsgelden, m geruchten niet van de lucht 77 H dat Noriega vanuit zijn ge- 57J»geniscel in Miami een coup 781en hem beraamt en hij door J2j bokkesprongen van zijn gQjge vrouw in verlegenheid 86 irdt gebracht. 44idara begint door dit alles 25 it paranoïde te worden. Hij 25*ooft dat de Amerikanen, hem na hun invasie van nama vorig jaar aan de icht brachten, achter de po lgen zitten om hem in een Iaad daglicht te stellen. De hulling vorige week dat iara aandelen bezit in een ïamese bank die betrokken zijn bij het witwassen van drugsgeld voor een Colombi- aans cocaïnekartel, was bijzon der schadelijk voor de presi dent. De onthulling was echter maar een kleine oprisping vergele ken met de consternatie die ontstaan is over de geruchten dat een klein meisje in het ge zelschap van Endara's vrouw Ana Mae, haar dochter is van een vroegere minnaar. Het meisje is volgens de officiële berichten een dochter van een voormalig dienstmeisje en pe tekind van Ana Mae's moeder. De 23-jarige Ana Mae, die pas vier maanden met Endara ge trouwd is, heeft volgens de Pa- namese bevolking al te veel vingers in de pap. Zij zou de president bevelen geven en zich te veel met staatszaken bemoeien. Dat doet Endara geen goed: volgens een opinie peiling van vorige week zou maar 14% van de bevolking op Endara stemmen, vergeleken met 84% zes maanden geleden. Misdaad Sinds de invasie om een leider af te zetten die naar vermeend betrokken was bij de handel in 1 Panama en zijn jonge vrouw Ana FOTO: AFP drugs, hebben de narcoticare- chercheurs een grote toename gemeld van de drugshandel en het drugsgebruik in Panama. Ook de misdaad heeft een vlucht genomen in Panama. Velen leggen de schuld bij het besluit van de regering om een nieuwe politiemacht op te bou wen van soldaten uit Noriega's wrede en corrupte leger. Weinig mensen hebben ver trouwen in het hervormde ju ridische systeem en de her vormde veiligheidsmacht - de twee punten waarop tijdens Noriega's militaire bewind de meeste kritiek kwam. Een aantal van Noriega's mede werkers houdt zich nog steeds schuil in de ambassades in Pa nama-Stad. Geen van zijn ge vangen makkers is nog voor het gerecht gebracht. Van directere zorg voor de arme minderheid van het land is de chronische werkloosheid. Onder Noriega, zo redeneren sommigen in de arme 'barios', kon je tenminste om de wet heen om geld te verdienen. Coup Er zijn maar weinig mensen die geloven dat de omstandig heden in Panama aansturen op een coup. Er wordt gespe culeerd dat Noriega niet zozeer probeert een politieke revolte op touw te zetten, als wel van plan is vanuit zijn 'dictatorsui te' in Miami - die bestaat uit drie aaneengesloten gevange niscellen met televisie, home trainer, vergadertafel en pa pierversnipperaar - van zijn vrouw te scheiden en zijn maï- tresse te trouwen. Endara's medewerkers zijn van mening dat de coupge- ruchten en de recente onthul lingen over zijn privéleven een poging zijn van Amerika om Panama te dwingen een overeenkomst te tekenen waardoor de Amerikaanse au toriteiten toegang zouden krij gen tot de geheime bankreke ningen, de steunpilaren van Panama's buitenlandse bank systeem. Hqt Amerikaanse Congres heeft 300 miljoen gulden vrij gegeven van de financiële steun die toegezegd is op voor waarde dat Panama tekent. Volgens waarnemers kan de Endara-regering maar weinig doen om de Panamese econo mie en haar eigen bezoedelde imago te herstellen als Ameri ka niet meer geld vrijgeeft. „De Amerikanen hebben het gezwel weggehaald", aldus de vrouw van een prominente Panemese regeringsfunctiona ris, „maar ze hebben de pa tiënt met zóveel problemen achtergelaten, dat hij nog steeds kan sterven". CHRISTINE TOOMEY (c) The Sunday Times MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE In optocht gaan ze naar het station en ze hebben natuur- moJ veel bekijks. Wang Hang heeft een bolhoed opgezet en Peer t /-2jSchuymer heeft een pet uit de garderobe van de tekenaar ,e veleend", want ze zouden in hun oorspronkelijke kledij wat al te Bl de aandacht trekken. Zonder ongelukken bereiken ze het van^'on- Rob neemt de kaartjes en met de trein van 13.11 ver- 1 mdkken ze naar Amsterdam. Bij het Centraal Station vragen ze agurf1 een a9en* de we9 naar '>Ret Parool". Dan gaan ze over het Damrak in de richting van de N.Z.Voorburgwal. Het is erg druk in de stad en niemand let op hen, maar juist passeert een mondor gelclub en de jongens herkennen Rob. „Ha, die Rob", roepen ze. „Kijk daar eens", schreeuwt een ander, „daar lopen Marga en Willy...! En daar heb je Lupardi ook!". Nou het spreekt vanzelf, dat de jongens met de Robbisten meelopen en begeleid door een stoet jongens en meisjes bereiken ze eindelijk het gebouw van de krant. Amerikaanse prijs voor Nederlandse geleerde WASHINGTON De uit Ne derland afkomstige biochemi cus dr. Donald Zilversmit, die tot zijn pensioen in juni dit jaar verbonden was aan de universiteit van Cornell in de VS, heeft in Washington een prijs gekregen voor zijn baan brekende wetenschappelijke bijdragen over het verband tussen cholesterol, vet en het ontstaan van hartziektes. De jaarlijkse prijs voor bijdragen aan de voedingsleer van 50.000 dollar (85.000 gulden) wordt toegekend door het pharma- ceutische bedrijf Bristol-Mey ers Squib. Zilversmit, die zijn studie aan de Rijksuniversiteit Utrecht begon en sinds de ja ren veertig in de VS heeft ge studeerd en gewerkt, verricht te sinds de jaren vijftig onder zoek naar de toen nog omstre den vraag over het verband tussen voeding en hartziektes. Record-aantal Sovjet joden naar Israël JERUZALEM In oktober zijn 21.744 Sovjet-joden in Israël aangekomen, een record-aantal in de huidige immigratiegolf. Volgens het ministerie van opname zijn dit jaar 143.000 im migranten binnengekomen, van wie 122.000 uit de Sovjetu nie. De autoriteiten verwachten dat er dit jaar in totaal 200.000 Sovjet-joden zullen aankomen. Voor 1993 zal er een miljoen zijn gearriveerd, is de schatting. Poolse officieren Een soldaat in Warschau houdt geconcentreerd de wacht terwijl een vrouw een kaars aansteekt bij het grafmonument voor de Poolse legerofficieren die in 1940 werden gedood door de Russi sche geheime dienst. FOTO: EPA

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7