Wachtlijsten voor operaties groeien Grappenmakers nog probleem bij landelijk alarmnummer Helft Kamer wil niet verplicht met OY-kaart reizen 4JNENLAND CcidócSomant VRIJDAG 2 NOVEMBER 1990 PAGINA 3 lIVFB: brommers ~ln het fietspad HAAG De bromfietser moet waar lelijk van het fietspad worden verban- naar de rijbaan. De Echte Nederlandse ^ersbond (ENFB) wil de Tweede Kamer rejhalen het ontwerp voor het nieuwe Re- Verkeersregels en Verkeerstekens aan te passen. Alleen als het echt niet }rs kan zou de bromfietser op het fiets- a"moeten worden toegelaten. Uit onder zou zijn gebleken dat het in de meeste veiliger is om bromfietsers op de jesan in plaats van het fietspad te laten an-n. Dat gaat vooral op bij smalle fietspa den wegen waar door auto's niet al te '"1 wordt gereden. Veilig Verkeer Neder- i is het overigens niet met de ENFB Weer gedetineerde vrij na fout AMSTERDAM Een 35-jarige man die in voorlopige hechtenis zat is gis teren vrijgelaten na een rekenfout van het gerechtshof in Amsterdam. De man bleek één dag te lang te zijn vastgehouden. De gedetineerde zat in voorlopige hechtenis nadat hij door de rechtbank was veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden. Hij kreeg de straf wegens inbraak en autodiefstal. Het hof zou vorige week beslissen over een verzoek Van het openbaar ministerie om de voorlopige hechtenis te verlengen. Er was echter geen tolk beschikbaar waardoor de zitting een week werd uitgesteld. Daarbij werd over het hoofd gezien dat dit precies één dag te laat was. Amsterdammers moeten hondepoep opruimen AMSTERDAM De gemeente Amsterdam werpt in een poging de binnenstad schoner te houden volgend jaar het schepje voor hondepoep in de strijd. Eigenaren van honden moeten die in de loop van 1991 verplicht bij zich dragen om de uitwerp selen op te ruimen. Er worden vier extra mensen aangesteld bij de reinigingspolitie om op de hand having toe te zien. Hier is reeds overleg over ge voerd met het Openbaar Ministerie, maar het is nog niet bekend wat de hondebezitter zónder schepje op zak te wachten staat. Volgens een woordvoerder van de reinigingspolitie is dat een boete van rond de twintig gulden. Amsterdam kent al ruim twee jaar een verordening die eigena ren van honden verplicht om poep zelf op te rui men. Van uitvoering kwam het echter nooit, onder meer wegens de problemen rond controle. Politie verkocht auto met pakketje drugs AMSTERDAM Een inwoner van het Noordholland se Sint Pancras deed na aankoop van een tweedehands auto een verrassende ontdekking. Bij het repareren van het dashboard vond de man een pakketje waarin ruim anderhalve kilo van vermoedelijk amfetamine zat ver borgen. Verrassend, temeer daar te wagen was gekocht van de Amsterdamse politie. Uit een onderzoek van de Amsterdamse politie is geble ken dat de auto in 1988 in de hoofdstad werd aangetrof fen met inbraaksporen. Dé wagen stond in Spanje als gestolen geregistreerd. De eigenaar deed toen afstand van de auto. De politie bood de wagen na de gebruike lijke bewaartermijn te koop aan, waarop de nieuwe ei genaar zijn vondst deed. Onderzoek van het gerechte lijk laboratorium moet uitwijzen of de gevonden stof werkelijk amfetamine is. Kamerdebat over ruzie Lubbers- Van den Broek DEN HAAG D66-leider Van Mierlo wil dat er in de Tweede Kamer wordt gedebatteerd over de ruzie tussen premier Lub bers en minister Van den Broek van buitenlandse zaken. Het briefje dat de minister-president gisteren over deze zaak aan de kamer stuurde, vindt Van Mierlo geen afdoende antwoord op zijn vragen. Premier Lubbers liet gisteren kort en koel weten dat de zaak de Tweede Kamer voorlopig niet aangaat. Het betreft „een aangele genheid die nog voorwerp is van intern beraad en waarover in de ministerraad zal worden beraadslaagd". Lubbers doelde op zijn uitgelekte vertrouwelijke briefwisseling met minister Van den Broek over wie er verantwoordelijk is voor het buitenlands beleid. De premier wil zelf ook (grote) bevoegdheden op dit ter rein. Van den Broek is daar fel tegen. Hij heeft het voorstel van Lubbers „niet aanvaardbaar" genoemd. "^genoegen over ynbeheer op k 'ciale Zaken .^gelegenheid valt over het ldtaciële wanbeheer op het van sociale zaken werkgelegenheid, in het inder bij de arbeidsvoor- ing. VVD-kamerlid R. deichoten constateerde tij- het begrotingsonderzoek jminister De Vries dat „het npg steeds een rotzooitje is". Jster De Vries erkende dat Tote problemen zijn. Maar thans over den Haag zuïnipperde ministerie in 301 nieuw pand zit, gaat het litkelf beter, meent hij. Zor- de kamer zich met Ie over de arbeidsvoorzie- J, die vanaf 1 januari ver- wordt. Daar ondanks de 'admini- lieve janboel', per jaar miljard gulden aan belas- geld besteed. >g p 1 ^amer elritisch iala "Ver ^koorden >ger iderwijs N HAAG De Twee- is zeer kritisch jJJr de zogeheten „hoofd- tieenakkoorden" die mi- wter Ritzen van onder- n wil sluiten met de ^•Jversiteiten, hogescho 'j en academische zie- lhuizen. De fracties CDA, PvdA, VVD, en) en SGP wilden giste- kr tijdens een mondeling ei? (rleg weten hoe de ak- lt^jrden zich verhouden nnil het budgetrecht van parlement. „o jen belooft de universitei- *1 hogescholen en academi- rj ziekenhuizen in drie af- ava|erlijke concept-akkoor- ;nJ dat hij de komende jaren V verder op ze zal bezuini- De drie instellingen belo- lop hun beurt maatregelen bij voorbeeld de verho- van het studierendement. )rdvoerder Franssen n. jD) had geen goed woord U1*=[ de akkoorden over. „De r ®fister is met Jan en alleman 1-. borden aan het sluiten". ^i°!en meldde dat als de be deling van de nieuwe wet hoger onderwijs en we- Schappelijk onderzoek erg ,nraagd wordt, hij desnoods j ^t met een wijziging van de f !iog geldende wetten op het en het wetenschappelijk peerwijs (w.v). senitssecretaris Wallage van erèrwijs zal op verzoek van ier.tweede Kamer een com- aanie instellen die enkele, „Cjlnekkige problemen rond van leraar op een i zal zetten. Deze brede missie leraarsberoep zal Er meer bekijken in welke mensen overstappen van j onderwijs naar andere [ties en omgekeerd en ook rom ze dat doen. Vérder jt de commissfe zich over [pleiding van leraren en de plijkheden voor een loop- iperspectief. [lage heeft bovendien drie pen gulden beschikbaar pld voor een betere samen- cing tussen verschillende illingen, die zich bezighou- met nascholing en oplei- van mensen in het onder- UTRECHT De wacht lijsten in de Nederlandse ziekenhuizen voor harto peraties, dotteren, ortho pedische ingrepen en staaroperaties lopen op. Veel hartcentra zijn dit jaar binnen hun budget gebleven. Maar omdat de budgetten erg krap zijn afgesproken met de verze keraars, worden de wachtlijsten alleen maar langer. Vanwege de uit de hand lo pende wachtlijsten voor ortho pedische ingrepen wil de Nij meegse Sint Maartenkliniek volgend jaar in het weekeinde gaan opereren en patiënten gaan nabehandelen in hotels. Vier van de twaalf hartcentra (in Nieuwegein, Zwolle, Lei den en Eindhoven) zaten vorig jaar om deze tijd in problemen. Ze hadden meer dotterbehan delingen gedaan dan zij ver goed kregen van de verzeke raars. Twee van de vier heb ben zich in 1990 aan de pró- duktie-afspraken met de ver zekeraars kunnen houden. Dat betekende voor het St. Antoni- us in Nieuwegein 1500 harto peraties en 1035 dotterbehan delingen. De Weezenlanden in Zwolle ligt op schema met de afgesproken 900 hartoperaties en 800 dotterbehandelingen. Maar door zich zo strak aan die afspraken te houden, staan er veel meer patiënten op de wachtlijsten, aldus directeur B. Dessing van het St. Antonius. De meeste ziekenhuizen over leggen momenteel met de ver zekeraars over de nieuwe pro- duktieafspraken voor 1991. Het aantal te vergoeden be handelingen moet volgend jaar omhoog, vinden ze. Het Academisch Ziekenhuis Leiden heeft 80 dotterbehan delingen meer gedaan dan de afgesproken 600. Het Eindho- vense Catharina Ziekenhuis, dat eind vorig jaar zelfs tijde lijk stopte met dotteren, doet liever geen mededelingen om het overleg met de verzeke raars niet te verstoren. Maar cardioloog H. Michels van het Catharina zegt dit jaar al meer dan de 750 toegestane dotter behandelingen te hebben ge daan. De wachtlijst daarvoor is lang: 95 patiënten die gemid deld vier maanden moeten wachten. Het Academisch Ziekenhuis Groningen heeft de Ó50 dotter behandelingen en de 900 har toperaties ook al beide met honderd overschreden. Ook deze drie ziekenhuizen zien het budget voor 1991 graag iets ruimer. Zo wil Groningen naar 1.100 hartoperaties en 800 dotterbehandelingen. De Begeleidingscommissie Hartchirurgie Nederland, een adviesorgaan van de regering, is nog bezig de cijfers te inven tariseren. Maar volgens voor zitter M. Haalebos zijn de pro blemen nog steeds „heel groot". Behalve voor hartpatiënten groeien ook de wachtljsten voor staarpatiënten en voor mensen die een nieuwe heup of knie moeten hebben. In Groningen moeten orthopedi sche patiënten bijvoorbeeld zes maanden wachten, de polikli niek oogheelkunde kent een wachttijd van negen maanden en de plastische chirurgie zelfs van twee tot drie jaar. Momen teel staan er in Nederland zo'n 30 tot 35.000 mensen op eën wachtlijst voor een nieuwe heup of knie. Gemiddeld moeten ze vier maanden wachten. Polder blank In het Zeeuwse Yerseke kwam gisteren een vijftig hectare grote polder blank te staan als gevolg van een doorbraak in een kade. Rijkswaterstaat was bezig met opspuitingswerkzaamheden toen de hevige regenval en de hoge waterstand de doorbraak veroor zaakten. Aangezien in de weg twee flinke gaten geslagen zijn, is er geen verkeer meer mogelijk. Over de omvang van de schade is nog niets bekend. DEN HAAG Moeten Tweede-Kamerleden, net als studenten en dienst plichtigen, verplicht wor den met een (gratis) Openbaar-Vervoerkaart te reizen? Of mogen zij kie zen voor een vergoeding van de met eigen auto ge maakte woon-werkkilo- meters? Die vraag splijt de volksvertegenwoordiging bijna exact doormidden. PvdA, D66, -Groen Links, SGP, GPV en RPF zijn voor stander van een verplichte OV-kaart. Zij binden dat de Tweede Kamer het goede voorbeeld moet geven: meer met het openbaar vervoer en minder met de auto. CDA en VVD zijn tegen een verplichte kaart. Zij wijzen erop dat niet elke plaats plaats in Nederland dag en nacht met trein of bus is te bereiken. Komende dins dag wordt over deze zaak ge stemd en het zou daarbij .wel eens spannend kunnen wor den. CDA en VVD hebben sa men 76 zetels, zodat zij in theo rie hun zin kunnen doordrij ven. Het CDA heeft op dit mo ment echter een vacature^ De plaats van Yvonne van Rooy, die staatssecretaris is gewor den van economische zaken, is nog steeds niet ingenomen. Er behoeft dus maar één christen democraat of liberaal uit de boot te vallen en de voorstan ders van de verplichte OV- kaart zijn in de meerderheid. Tot woede van Groen Links en verontwaardiging van de RPF gaat een ruime meerder heid in de Tweede Kamer ak koord met "een fikse verhoging (tien procent) van het eigen inkomen. Met terugwerkende kracht tot 1 januari krijgen de 150 kamerleden er zo'n elfdui zend gulden bij! RPF-kamerlid Leerling vindt dit moreel niet verantwoord. Hij attenteerde de Kamer erop dat zij onlangs nog weigerde iets te doen voor bejaarden met een klein pen- Groen-Links-woordvoerder Wilbert Willems voerde de do centen en verpleegkundigen ten' tonele, die telkens nul op het rekest krijgen wanneer zij om een flinke loonsverhoging vragen. Het argument dat het salaris van een kamerlid om hoog moet, omdat anders de 'uitstroom' te groot zou wor den, sprak Willems niet aan. „Er zijn genoeg gemotiveerde "mensen die dit werk graag voor het oude bedrag zouden doen". PvdA, Groen Links en D66 ac cepteerden de verklaring van staatssecretaris Van Amels- voort van financiën dat de verhoging van de belasting vrije beroepskostenvergoeding voor kamerleden (van 9.000 tot 11.500 gulden per jaar) ge heel volgens de Oort-belas- tingregels is. VROUW OVERLIJDT NA VAL VAN BALKON COEVORDEN Een 86-jarige inwoonster van Coevorden is gisteren van het balkon op de vierde verdieping van haar flat gevallen. Zij werd zwaarge wond naar een ziekenhuis ge bracht waar ze even later over leed. In verband met schilder werkzaamheden was een groot deel van de balustrade van de balkons verwijderd en vervan gen door kunststof koord. De bewoners waren daarover te voren geïnformeerd. De vrouw is vermoedelijk uitgegleden bij het schrobben van het balkon. paar bezoekt zalmkwekerij staatsbezoek aan Ierland bezochten koningin Beatrix en prins Claus gisteren een zalmkwekerij in West-lerland. Zij kregen technische uitleg van de manager (links) en de Ierse minister van staat mevrouw Geoghehan (midden). Inmiddels is het koninklijk echtpaar weer in Nederland teruggekeerd. foto: anp AL ZEVENTIG PROCENT KENT ALARMNUMMER UIT HET HOOFD DEN HAAG Vraag aan tien Nederlanders wat te doen bij brand, ongeluk ken of ander onheil, en zeven zullen antwoorden: ,,06-11 bellen". Enkele weken nadat dit alarm nummer officieel lande lijk werd ingevoerd, is de bekendheid bij het pu bliek al groot. Dat was vroeger wel anders. Onderzoek in het verleden wees uit dat de tijd tussen een ongeluk en de melding daar van in de regio's met een een duidig, makkelijk te onthou den alarmnummer voor poli tie, brandweer en ambulance, korter was dan in andere ge bieden. Het succes van de eer ste experimenten zat hem in veertig seconden tijdwinst, die in angstwekkende situaties be palend kunnen zijn voor leven of dood. Nu, 21 jaar na de eerste expe rimenten, is dan eindelijk een landelijk nummer in gebruik genomen. Mr. G. Lagerwaard is projectmanager van het 06- 11 nummer op het ministerie van binnenlandse zaken. „Ze ventig procent van alle Neder landers kent het alarmnum mer uit zijn hoofd. Toen wij begin oktober een campagne startten om het nummer be kender te maken, merkten we al snel resultaat. Tot het eind van dit jaar zullen wij door blijven gaan met de campagne via radio, televisie, folders en stickers. We verwachten daar na een bekendheid die boven de vijfennegentig procent ügt". Lagerwaard herinnert zich dat die percentages beduidend la ger lagen: „In 1978 werd in de omgeving van Rotterdam een onderzoek gedaan waaruit bleek dat slechts 34 procent van de bevolking het alarm nummer van de politie kende, en iets van 7 procent kende het nummer van de brand weer uit het hoofd". Al sinds het begin vari de alarmnummers heeft het ver schijnsel te kampen met een lastig en hardnekkig pro bleem: de grappenmakerij. Be droevend veel bellers hebben bij de code 06 heel andere as sociaties dan waarvoor deze lijn bestemd is. Hijgers, grap penmakers, dronkelieden, schelders en contact-gestoor den doen nog al eens een beroep op het telefoonnum mer. De eerste week na de in voering in de laatste regio, Den Haag, bleek meer dan de helft van de binnengekomen meldingen onnodig. Projectleider Lagerwaard wijt de grappenmakerij paradoxaal genoeg aan de landelijke cam pagne die zijn ministerie voert over de 06-lijn. „De grappen makers blijken erdoor geïnspi reerd te worden. Dat bleek elke keer weer wanneer een nieuwe regio het alarmnum mer kreeg toebedeeld. Mo menteel is er weer een kleine opleving, nu onze landelijke campagne mensen weer op een idee brengt. Het klinkt raar, maar voor dat probleem is het het beste het bestaan van het alarmnummer zo stil mogelijk te houden. Het is een misvatting dat welke vorm van voorlichting dan ook het aantal loze meldingen doet af nemen. Ik ga er vanuit dat ie mand met gezond verstand niet seconden lang een lijn be zet gaat houden die mensenle vens kan redden. Wie dat wel doet, is niet aanspreekbaar op zijn gezond verstand, want dat heeft hij gewoon niet". Overigens spreekt Lagerwaard van een „niet al te groot pro bleem". „Het is nog altijd niet zo dat de alarmlijnen massaal bezet worden gehouden door flauwe grappenmakers", zo zegt hij. De oplossing is ge woon een kwestie van tijd vol gens de ambtenaar. Wanneer de campagne voorbij is en het grote publiek gewend is aan 06-11, zullen weinigen volgens hem nog op het idee komen het nummer voor andere doel einden te gebruiken. IAIBAAI door WILLEM RUSTIER user x, chef; het leek wel of eie geen emce aaaj peze ptgmlfe komen.j. Samenwerking politie Enkele van de honderd Duitse en Hollandse politiemensen die gisteren in Emmen bijeen kwa men om te praten over de toe komstige samenwerking tus sen de beide politie-eenheden. De korpsen in het noordelijk deel van het Nederlands-Duits grensgebied willen vanaf 1 ja nuari 1992 ,een nauwere band aangaan op het gebied van op sporing. Voor die tijd gaan de agenten bijelkaar op stage om inzicht te krijgen in de verschil len tussen het Nederlandse en Duitse recht. foto: anp

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3