Vier generaties Van Marwijk-machinisten Melden de Geerpolder 125 jaar droog LANGS OMWEGEN Architectenbureau pleit voor een derde brug over de Vliet 'Kantorenburcht'' in Forepark aiiendafer EUW GEMAAL A UTOMATISCH AAN OF UIT v-.',.: lT%S - 18.45! raat ijongste Van voieuinpinstallatie ooK i (16); Marwijk, Wim, hier bij zijn nieuwe „vestzakwatergemaal"; een volautomatische die de oude „reus", op de achtergrond, heeft vervangen. FOTO'S: PR Het zit er op. De familie kan wel inpakken, althans in fi guurlijke zin, want Van Mar wijk blijft gewoon zitten en functioneren. Maar het is al lemaal veel gemakkelijker geworden en er is noodge dwongen met de tijd meege gaan. Hier is het korte ver haal van een waterschap en vier generaties van polder- machinisten. De romantiek (van zwaar werk met opge stroopte mouwen overigens) is er vanaf, maar het gemak dient nu eenmaal de mens. Machinisten, dat waren per definitie eerlijke bonken van kerels die enorme machines bedienden, soms op de onmo gelijkste tijden als een nor maal christenmens lag te sla pen. Welnu, de bonken zijn er niet meer en de „machi nist" van vandaag kan alles op z'n dooie akkertje aan; een luxe werkpaardje, van alle elektronische gemakken voorzien. Dezer dagen heeft het water schap Meer en Woude een andere naam voor een oude constellatie een nieuwe bemalingsinstallatie voor de Geer en Kleine Blankaard- polder in gebruik genomen. Met de ingebruikneming van dit moderne gemaal, dat ge heel automatisch werkt, is een einde gekomen aan een periode waarin gedurende 125 jaar onafgebroken met mankracht de bemaling door machinisten moest worden verzorgd. Het bijzondere nu aan de 125-jarige bemaling van de „Geerpolder" is, dat deze 125 jaar zijn overbrugd door vier generaties Van Marwijk. Het begon met overgrootvader Willem, gevolgd door groot vader Adriaan die de geolie de geheimen van het vak weer leerde aan vader Wil lem, en tenslotte is het zoon Wim van Marwijk die de computerachtige „nieuwe tijd" bereikt heeft en daar van nu de vruchten kan plukken. Alle vier generaties Van Marwijk hebben met hun gezinnen gewoond en gewerkt in het huis annex gemaalgebouw, dat nu in ei gendom is overgegaan van het waterschap naar Wim, de jongste telg van de familie. De geschiedenis van de eer biedwaardige polder begon in 1615, toen de Verenigde Pro vinciën nog volop in oorlog met de Spaanse koning wa ren. Maar ook het vechten tegen het water moest door gaan; dat is in deze zeer wa terrijke gewesten altijd een noodzaak geweest. Je moest je voeten en landerijen droog zien te houden. En er kwam steeds meer land bij. Het ene meer of plas na het andere verdween en werd droogge legd. Kort na het inpolderen van het Zoetermeerse Meer (waarover de geuzenvloot met rumoerig scheepsvolk, haring en wittebrood in 1574 nog zeilde of voortgeboomd werd om in het benarde en belegerde Leiden te komen) ontstond het idee om de „Geeren" in te polderen. De Geeren was een smalle, in een punt uitlopende strook land dat uit veen bestond. Bij de inpoldering werd meteen een ander stuk grond, De Cleyne Blankaert, meegeno men. Waarschijnlijk is deze naam ontleend aan het „blin kende water" dat deze „veenkolonie" kenmerkte. Ter oriëntatie: het gebied De Geeren ligt voornamelijk in de gemeente Zoeterwoude, voor de rest in Stompwijk dat eens een eigen gemeente was en nog lang gecombi neerd met de raad van Veur z'n gemeenteraadsvergade ringen hield. Totdat de ge meente Leidschendam ont stond. Enfin de grens tussen Stompwijk en Zoeterwoude loopt dus midden door deze fraaie polder. Vanaf de moddervette inpol dering heeft steeds verder gaande vervening plaatsge vonden. Rond 1860 was bijna de hele polder (weer) in wa ter Veranderd. Ik zie het bij na vóór me, terwijl buiten de regen met bakken tegelijk uit de hemel valt. Door het zoge heten „slagturven" (uit, het water opbaggeren van veen) was de bodem tot liefst vijf meter diep gelegen. Dat was, neem me niet kwalijk, een enorm maar wel echt Hol lands niveauverschil. Paardekracht In 1864 werd concessie ver leend om de vervening droog te maken. Dat moest met paardekrachten geregeld worden. Zo werd het nu nog bestaande gebouw aan de Ondermeerweg 6 gebouwd, met een magnifieke, onver woestbare, stoommachine Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. voor de bemaling. Willem van Marwijk, de eerste uit de kluiten gewassen machinist, heeft het niet gemakkelijk gehad. Hij heeft die stoom machine anderhalf jaar lang moeten laten draaien voordat de gronden eindelijk droog vielen. In 1915 werd zijn zoon Adri aan machinist. Die heeft zijn taak veertig jaar lang vol bracht. Zijn oudste zoon Wil lem trad in Adriaans voet sporen en maalde 26 jaar door tot 1981, toen hij op 65- jarige leeftijd het machinist schap overdroeg aan zijn zoon Wim. Officieel heet dat: ten gunste van zijn zoon Wim. Nou, Wim beschouwt het zeker als een gunst, im mers ambachtelijk gezien heeft hij er een makkie aan vergeleken bij de arbeid die zijn voorgeslacht moest ver richten. Maar waar was dat niet. Vroeger was wel een ouwe tijd, maar goed was die niet. Er heerst nu rust in en rond „de stee" der Van Marwijks die met vier machinistengeneraties hier hebben gewoond (rechts) en gemalen (links). Kijken we nu naar Wim van Marwijk, 40 jaar jong. Hij heeft, sinds een dag of wat, nu nog slechts enige zorg voor het in orde maken van het terrein waarop de nieuwe pompinstallatie is geplaatst. Het gebouwtje, in feite een stalen huisje, in een soort groen geverfd dat qua kleur toon niet harmonieert met het kroos dat Wim bij tijden van de uitlaat verwijdert (zie foto) bevat een pompinstal latie en wat elektronica, en een telefooninstallatie. Het gemaal gaat volautomatisch aan of uit, al naar gelang de waterstand in de polder. En wat de telefoon betreft: bij storingen belt de installatie naar het kantoor van het wa terschap in Zoetermeer waar men overigens de 100.000ste inwoner verwacht van waaruit dan actie wordt ondernomen. Menselij ke arbeid voor het drooghou- den van de polder is zo tot een minimum beperkt. De modernisering van de be maling de diepste ingreep in de polder sinds de droog legging heeft van het wa terschap een investering ge vergd van 450.000 gulden. Het nieuwe gemaal voor de Geer- en Kleine Blankaard- polder is tevens het eerste ge maal dat onder het bestuur van het waterschap Meer en Woude tot stand is gekomen. Meer en Woude is in 1990 ontstaan door een praktische fusie van de waterschappen Noordwoude en De Omme- dijck. Het waterschap heeft de zorg voor de waterkering en waterbeheersing in een stuk of 30 polders, die teza men een oppervlakte beslaan van ruim 12.000 hectare tus sen het Rijn- en Schiekanaal, de Oude (Nieuwe) Rijn en de Gouwe. Het waterland zorgt goed voor zichzelf, en zo moet het blijven. Met Wim van Marwijk nog steeds als een tussenschakeltje. >EN OMGEVING CckUcSomcmt vrijdag 2 november 1990 pagina 11 16.00, *'k^Jjtichting Buiten Spelen de dfnteerl zondag Carmen, 4.30. clownesk toneelstuk SEN: 4 iedereen boven de zes a. OO.i Het toneelstuk wordt chkMl en in ^et Micro-thea- jnperium, aan de Oude 33e. genezend medium Jo- da gaat zondag op her ig in het Antonius aan de Lange Na haar optreden op 7 \mber laat zij vanaf I uur opnieuw zien op T{\e wijze zij in staat y \Jt gesteld boodschapj de andere wereld" door daven en mensen te gene- d atet ^d Knooppunt voor Begifren wordt maandag A.maaltijd op water en WOr<? gehouden. Jongeren aliseel; djdens een eenvou- maaltijd van gedachten ':-vjlen over de zin van het econsf De ™aK']d begint es uur en wordt gehou- /prlct r'j het Jongerenpasto- n is niaan Oude diijn 44b in nipMpf"- Voor Informatie Tr>070. iDe!theologe A. van Wie- verzorgt dinsdag een e\rar€zmg over Noord-Afri- F occV7 het Witte Huis in -Jfgeest. Aandacht gaat J%ame uit naar het nc van Tunesië, Algerije larokko. Toegangskaar- III[z//.n verkrijgbaar bij Leiden en Oegstgeest. taring en energie, dat is j het onderwerp van informatiemiddag voor De bijeenkomst plaats in het gebouw Ve ouderen activiteiten- p issie aan de Hoge- 65. Het E-team van Jnergie- en Watervoor- rig Rijnland gaat vanaf uur op talloze vragen Theosofisch Genoot- geen P verzorgt dinsdag een >erde wracht over het onder- 1993. „het mysterie van de evoera". De bijeenkomst vindt uk. js in de Pieterskerk 1 jit om 20.15 uur. Politie Alphen keurt verlichting ALPHEN AAN DEN RIJN In het kader van een lan delijke actie controleert de politie van Alphen aan den Rijn op 8 en 9 november gra tis de verlichting van auto's. Dat gebeurt tussen half zes en negen uur bij het politie bureau aan de Oudshoornse- weg. De actie valt in een periode van twee maanden waarin de politie extra scherp zal controleren op het voeren van de juiste en goed afge stelde verlichting. Dat geldt niet alleen voor auto's, maar ook voor fietsers en brom fietsers. Tijdens de gratis keuring van de verlchting zal ook de bandenspanning worden gemeten en even tueel op peil gebracht. Ook het gehalte aan kooldioxide (C02) in de uitlaatgassen zal worden gemeten. LEIDSCHENDAM Een brug over de Vliet, onge veer ter hoogte van de aan te leggen Verlengde Landscheidingsweg, en de, reeds omstreden, door braak van de Delfland straat zijn de twee meest ingrijpende veranderin gen die in de toekomst het beeld van Leidschendam zullen bepalen. Tenminste als raad en bevol king van de gemeente deze voorstellen van OD205, de ma kers van de nieuwste struc tuurschets van de gemeente, zullen aanvaarden. De brug over de Vliet is een verrassing na al het gepraat binnen de gemeente over een derde oe ververbinding ter hoogte van De Star en door de nieuwe wijk De Rietvink aan de ande re kant van de gemeente. De brug zou onderdeel moeten worden van een gelijkvloerse zo en kan binnen de de dorps kern aansluiting geven op de winkelcentra Damlaan en Leidsenhage en de openbare voorzieningen. Het zou een be weegbare brug moeten worden met ruimte-reservering voor het openbaar vervoer. De Rijnlandstraat moet recht streeks worden aangesloten op de Bachlaan. Dat betekent met zoveel woorden dat de wonin gen aan de Delflandstraat (toch) geheel of gedeeltelijk zouden moeten worden afge broken. De Rijnjandstraat die, evenals de Damiaan, eenrich tingverkeer moet krijgen is volgens het Delftse bureau voor architectuur, stedebouw, onderzoek en landschap, on misbaar voor het fasegewijd ontlasten van het oude cen trum van gemotoriseerd ver keer. Ter ontlasting van het verkeer op de Koningin Julia na weg en de Voorburgseweg zou het stukje Bachlaan tussen de Oude Trambaan de Kon. Julianaweg tweerichtingver- keer moeten krijgen. Wat het parkeren betreft zou den de meest afgelegen par keerterreinen van Leidsen hage moeten worden vervan gen door een parkeerdak of een parkeergarage ter hoogte van de kruising Bachlaan/ Noordsingel. In het oude cen trum wordt gedacht aan een parkeergarage ongeveer bij de kruising Bachlaan/Oude Trambaan. Over het wonen wordt in de centrumnota ge zegd dat tussen de Rijnland- straat en de Schoorlaan (ver vangende) nieuwbouw kan plaatsvinden. Gemeente moet wijk- groepen serieuzer nemen LEIDEN Projectgroepen hebben weinig zin als deze niet se rieus worden genomen. Dit schrijft de buurtvereniging Mare- dorp aan het college van B en W in een reactie op de raamnota sociale voorziening. Daarnaast worden kanttekeningen geplaatst bii het opzetten van milieumeldpunten en -projecten. Volgens de bewoners worden de kritische kanttekeningen gevoed door persoonlijke ervarin gen. „De invloed van de rehabilitatie-projectgroep Maredorp is steeds minder geworden. De invloed op grote zaken ontbreekt. De gemeente noemt grotere ontwikkelingen vaak bovenwijks belang, zodat directe invloed van bewoners wordt uitgescha keld", schrijft de buurtvereniging in de brief. De voorberei dingsgroep Vrouwenkerkplein functioneert daarnaast erg slecht. Pleitte de vereniging voor kleinschalige invulling van het plein, projectontwikkelaars en gemeente kwamen met grootschaliger bouwplannen. De vereniging noemt het een „staaltje van slechte inspraak". Over de milieumeldpunten is de vereniging van mening dat ze moeten bijdragen tot een fundamentele aanpak van de proble men. Zo vinden de bewoners van Maredorp dat de meldpunten moeten hameren op een aanpak bij de bron, dienen bij te dragen aan betere en snellere controle op de wetten en dat meer groen voorzieningen in de wijken komen. De buurtvereniging heeft'overigens hoge verwachtingen van de raamnota. Het wereldberoemde NMB-t tectuur en stedebouw heeft uitgewerkt. Het kantoor langs de A 4 (Den Haag/Amster- dam) - een toplocatie - heeft in het eerste ontwerp een ge weldige uitstraling dat zowel negatieve als positieve gevoe lens oproept. Het is moeilijk te zeggen waardoor dat gevoel wordt opgewekt. Zijn het de scheve wanden? De plastische vormen of eigenzinnige to rens? Volgens een woord voer- in Amsterdam-Zuidoost: der van Matser is het niet be kend of het gebouw zoals vol gens het eerste ontwerp wer kelijk scheve muren krijgt. Volgens Alberts wordt evenals bij het Amsterdamse NMB- kantoor op deze manier opti maal gebruik gemaakt van de zon als natuurlijke energie bron. Bovendien biedt de con structie akoestische voordelen en is de geluidsweerkaatsing aanmerkelijk minder. De organische architectuur. FOTO: BOB FLEUMER schuine gevels sturen de straatgeluiden van verkeer op de A 4 de ruimte in. Een func tie die overeenkomt met ge- luidsschilden. Het daglicht wordt in het kantorencomplex opvallend goed benut. Als de plannen doorgaan dan kunnen in dit kantoor alle ramen open en de temperatuur wordt gere geld door een ventilatiesys teem. JOËL BATENBURG VISITEKAARTJE VAN 60 MILJOEN over drie gebouwen: een van circa 10.000 vierkante meter en twee van 5000 vierkante meter. Het gebouw in het cen trum van het complex wordt bestemd als bedrijfsrestaurant en (produkt)expositieruimte. Naar alle waarschijnlijkheid vestigt Brink Groep (bouwbe- geleiding en bouwadviezen) zich in het grootste kantoor en worden de twee andere gebou wen op het terrein aan derden verhuurd. Er wordt uitgegaan van een huurprijsniveau van rond de 235 gulden per vier kante meter. Aan de overzijde van het complex bouwt Apron een driesterrenhotel ver moedelijk met de naam Oase plus restaurant en vergadercentrum. Architect Ton Alberts is be kend geworden door bijzonde re woningbouwprojecten in Zoetermeer en het dubbel woonhuis 'De Wpal' in Utrecht. De voorlopige krpon op het werk is het NMB- hoofdkantoor in Amsterdam- Zuidoost. Een wonderlijk ge bouw dat qua vloeroppervlak ruim twee keer zo groot is als het te bouwen kantoor in Fo repark en bijna drie keer zo duur. Uitstraling Interessant is de manier waar op Alberts in dit nieuwe ont werp zijn ideeën over de or- gansische aspecten van archi- LEIDSCHENDAM Het Amsterdamse architecten bureau Alberts en Van Huut bekend van het fraaie NMB-hoofdkantoor in Amsterdam heeft voor Brink Groep in Fo repark, aan de A 4 bij Leidschendam, een opval lend kantorencomplex ontworpen. De kosten van de bizarre kantorenburcht worden geraamd op 60 miljoen gulden. De eerste paal gaat voorjaar 1991 de grond in. Eind 1992 begin '93 is het complex klaar. Omdat het kantoor aan de rand van Forepark wordt ge bouwd, moet het volgens wet houder F. IJmkers (economi sche zaken en voorzitter van de Stichting Forepark) visueel het visitekaartje worden van het circa 110 hectare grote be drijventerrein. IJmkers is en thousiast over het ontwerp van het architecten-duo. De hoogste toren van het kantoor is 40 meter. Dat is in strijd met het huidige bestemmingsplan, maar een woordvoerder van projectontwikkelaar Matser zei te hopen dat Leidschendam 'zwicht' en het bestemmings plan wijzigt. Driesterrenhotel Het geheel wordt 20.000 vier kante meter groot, verdeeld Het kantorencomplex van architect Alberts zoals dat volgens een voorlopig ontwerp aan de A 4 bij Leidschendam op bedrijventerrein Forepark wordt gebouwd. tekening: pr

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11