Roemenen bang voor toekomst na prijsverhogingen >uit de weekbladen ELSEVIER deÜÜIENE Britten lopen nog niet warm voor Eurotunnel Braziliaanse Indianen op het punt van oorlog Vrijheid tot op zekere hoogte 14 [buitenland CeidócSouocmt DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 PAGINA 5 ■O uits parlement wil Sovjet-joden opnemen BONN Het Duitse parlement heeft zich uitgesproken voor het opnemen in Duits land van Sovjet-joden die uit vrees voor vervolging en antisemitisme hun land verlaten. De Bondsdag riep de regering op de joden een huis en de Duitse nationaliteit te ge ven. De regering heeft zich in principe bereid verklaard meer Sovjet-joden op te nemen, maar heeft meer tijd nodig de zaak te bestuderen met de zestien deelsta ten die verantwoordelijk zijn voor de op vang. De leider van de joodse gemeenschap in IDuitland, Heinz Galinski, heeft eerder deze week in Bonn opgeroepen tot het toelaten van een nieuwe golf joodse immi granten. Schaal voor kernrampen LONDEN Voor de kracht van aardbevin gen is er de Schaal van Richter. Voor ongeluk ken met kerncentrales is er sinds gisteren een vergelijkbare schaal. "De International Nu clear Event Scale ver deelt ongelukken in kerncentrales in zeven gradaties. De hoogste komt over een met de explosie in de kerncentrale in Tsjernobyl in de Sov jetunie in 1986. Corsica krijgt speciale status PARIJS Het Franse kabinet is akkoord ge gaan met een wetsontwerp waarin wordt voorgesteld op het eiland Corsica te komen tot een gekozen regionaal parlement en een regionale regering met zeven ministers. Het ontwerp erkent voor het eerst het bestaan van een „Corsicaans volk", dat echter wordt omschreven als „deel van het Franse volk". Onder nationalistische Corsicanen is het wetsvoorstel, dat het eiland verdergaande au tonomie belooft dan enig ander Frans ge biedsdeel, sterk omstreden. De tegen het „Franse kolonialisme" strijdende nationalisti sche Corsicaanse guerrilla-organisatie FLNC vreest dat Parijs met de beperke concessies het streven naar totale onafhankelijkheid van de Corsicanen wil breken. Naar inrichting na aanslag op Lafontaine KEULEN De 43-jarige Duitse vrouw die op 25 april een aanslag pleegde op SPD-politicus Oskar Lafontaine leidt volgens deskundigen aan hallucineren de schizofrenie. Op de eerste dag van het proces tegen de vrouw in Keulen werd gisteren bepleit dat zij voor de rest van haar leven wordt opgesloten in een gesloten inrichting. Aan het eind van een verkiezingsbijeenkomst in Keulen- Mtllheim stak de vrouw Lafontaine met een lang vleesmes, verborgen in een bos bloemen. Als door een wonder overleef de de politicus de aanslag. De rechtbank doet maandag uitspraak. Daarin zal het niet gaan om strafoplegging, maar om de duur van de opneming in een geslo ten inrichting. Akkoord over grensverdrag WARSCHAU Poolse en Duitse onderhandelaars hebben tijdens de eerste ronde van overleg overeen stemming bereikt over de tekst van een grensverdrag, zo heeft Jerzy Sulek, de voornaamste Poolse on derhandelaar bekend gemaakt. Het verdrag maakt een einde aan de on zekerheid aan Poolse zijde ten aan zien van de Duitse oostgrens, omdat het de huidige Oder-Neisse grens vastlegt als definitieve grens. Voor dat het in werking kan treden, moet het verdrag nog worden onderte kend door beide staatshoofden en moeten de parlementen uit beide landen het document ratificeren. het (Van onze correspondent) _le_ Gert van Wijland) :er- BUKAREST Het heeft nu even geduurd, maar met ons eerste verjaardag van ich rev°lu^e in zicht, heeft uitI de Roemeense regering ieid dan toch besloten de rtij' staatsgeleide economie ling drastisch te saneren. On der druk van de door *{fg Golfcrisis en halfzacht be- ingt leid achteruithollende mee sconomie, heeft premier >oli- Petre Roman gekozen en voor een shocktherapie de Dm zo snel mogelijk tot me- een vrije-markteconomie 3are te komen. ien" Vandaag zijn de eerste maatre- iaar zelen van kracht geworden. aen' De nationale munt is gedeva- *as" ueerd en de prijzen vrijgela- en, zodat de markt haar onge- ;wijfeld prijsopdrijvende werk :ifer tal kunnen doen. sa~ Roemenie had als een van de *a" .veinige Oostbloklanden na de ,e 1~ omwenteling geen grote bui- m^n :enlandse schuld, zodat de re- gering aanvankelijk dacht fneer ruimte te hebben voor 2en meer geleidelijke over- ru2" zang van communisme naar 1 kapitalisme. De pijn voor de è^n bevolking zou daarbij zo ge- ^eausescu is de schuld echter bijlsnel gestegen. Energie im porteren om de bevolking ein delijk weer eens warm de win ter door te helpen was niet meer dan een eerste plicht van de nieuwe machthebbers, maar het kost .wel geld. De Golfcrisis heeft de kosten daarvan nog eens verder opge jaagd. Tegenover de gestegen import staat een dalende export. De produktie van de Roemeense industrie is het afgelopen jaar met een vijfde afgenomen. De lonen zijn daarentegen geste gen. Premier Roman waar schuwde de bevolking deze maand dan ook dat er harder gewerkt zal moeten worden, wil Roemenië de economische crisis ooit te boven komen. Hij doelde daarbij vooral op de mijnindustrie. De kolenpro- duktie is met de helft gedaald terwijl de lonen nergens zo sterk zijn gestegen als juist in de mijngebieden. Voorlopig zijn vrijwel alle winkels leeg en is er groot ge brek aan voedsel, kleren en andere industriegoederen. Vrachtwagenchauffeurs zijn bijvoorbeeld al enige dagen in staking om de regering te dwingen harde valuta beschik baar te stellen voor de import van reserve-onderdelen. Of dat geld er komt lijkt overi gens zeer de vraag: de rege ring heeft de staking sterk veroordeeld. De aangekondig de saneringsmaatregelen zijn juist genomen omdat de rege ring vrijwel geen geld meer heeft, zo luidde de boodschap aan de stakers. Wèl werd een reorganisatie van het trans portwezen aangekondigd. In de nabije toekomst zal ieder een die een vrachtwagen heeft een eigen vervoersbedrijf kun nen beginnen. Om de bevolking enigszins te gen de verwachte prijsstijging te beschermen, zullen basis- produkten als voedsel, energie en wonen voorlopig kunstma tig op een betaalbaar niveau worden gehouden. Produkten waarvoor minder dan drie le veranciers zijn, zullen ook te gen gegarandeerde prijzen worden-verkocht om monopo- lieprijzen te voorkomen. Samen met een stelsel van so ciale voorzieningen, dat overi gens niet nader door de rege ring wordt aangeduid, moeten zo de gevolgen van de sane ringsmaatregelen enigszins dragelijk worden gemaakt voor de bevolking. Hoe hard dit nodig is blijkt uit de voor spellingen. De werkloosheid in Roemenië zal eind volgend jaar zijn opgelopen tot een mil- De maatregelen leiden vrijwel zeker tot grote sociale onrust onder de bevolking, die toch al niet zo tevreden is over de huidige machthebbers. In een officieel rapport zeggen de po litici zelfs ernstig rekening te houden met een nieuw oproer. Vooral de 22e december, de viering van de revolutie, wordt door de leden van het Nationale Front met zorg tege- moetgezien. Koningin Beatrix neemt in Dublin een slokje van een cocktail in de kleuren van de Nederlandse vlag. Het drankje werd voor haar gemaakt in de bar van een werklozenproject waar horecacursus- sen worden gegeven. Koningin en prins bezochten gisteren verder onder meer een modern finan cieel dienstencentrum en het artiestendistrict Temple Bar. Ih het National Museum bood het paar als contraprestatie een tentoonstelling van tachtig Hollandse landschappen aan. Vandaag staat het staatsbezoek in het teken van de natuur en natuurbehoud. FOTO: ANP Haughey mag blijven na ontslag vice-premier DUBLIN De Ierse premier Haughey heeft op het nipper tje een motie van wantrouwen in het parlement overleefd, nadat hij zijn vice-premier en presidentskandidaat Brian Le- nihan had ontslagen. De pre mier zag gisteren overigens kans het debat over 'Dublin- gate' even te ontvluchten om koningin Beatrix en prins Claus, op staatsbezoek in Ier land, een regeringslunch aan te bieden. Haughey, die het duidelijk moeilijk had met het ontslag van zijn trouwste bondgenoot, maakte zijn besluit vijftien mi nuten voor de stemming over de motie bekend. De Progres sief Democraten, de minder heidspartij in de coalitierege ring met Haugheys Fianna Fail, hadden het vertrek van Lenihan geëist als voorwaarde voor hun steun aan Haughey tijdens de stemming. Lenihan was verwikkeld in een schandaal dat de regering aan het wankelen had ge bracht. Indien Haughey het tijdens de stemming niet had gehaald, waren algemene ver kiezingen de zesde in tien jaar onvermijdelijk gewor den. De oorzaak van het schandaal rond Lenihan was een tele foongesprek dat acht jaar gele den zou zijn gevoerd. Tijdens de regeringscrisis van 1982 zou Lenihan president Patrick Hillery hebben geprobeerd 'over te halen om het parle ment niet te ontbinden, maar rechtsstreeks de toenmalige oppositieleider Haughey te be lasten met de vorming van een nieuw kabinet. De president van Ierland heeft weinig be voegdheden en van hem wordt verwacht dat hij boven de partijen staat. Lenihan lijkt nu ook zijn kan sen te hebben verspeeld in de race om het presidentschap. n de (Van onze correspondent Roger Simons) ^lbk- FOLKESTONE Douanier en[an Hare Britse Majesteit ack_Vndy Edwards drinkt een lan- je teug 'bitter' en staart som- daan,er rioting Kanaal. Eurotun- -s uitfe^ recente doorbraak, 1 £a_ Veertig meter onder de zeebo- geenlem, die permanent een einde ~.t :„naakte aan de „splendid isola- won_ion"? Andy Edwards vindf er inersliks aan- n leunen in Folkestone te- ';en de tapkast van een kroeg ïnke-"e The Happy Frenchman jkan_Gelukkige Fransman) heet. zeeiAndy's slechte humeur wordt aan_'eroorzaakt het enthousiasme 'igeu-'an Frankrijk Voor de Euro- '£pn unnel. Hij had liever geen kin;unnel gehad. lt zj_,Neem nu het graafschap Want^ent", zegt hij. „De verWoes- deren'nS die de tunnelmaatschappij r eenlaar heeft aangericht is weer- n'eeu-'nwekkend' leuke P^k- i metBS d'e 'k a^s kind gekend .pvni ittén onder een dikke laag :k ajjeton. Voor de TGV dwars verJoor Kent naar Folkstone kan 'ennisazen- zuhen dus nog meer e een,r°kken natuur en veel histo- ebbenjsch erfgoed worden opge- :hooK°kt- Noem jij dat vooruit- wel!311^ tunnel is alleen be- DaJoeld als pronkstuk voor iviaaphatcher en Mitterrand". Veel 'eacties in Folkestone zijn ïl iaaJven negatief. „Deze stad is rheerJaar de bliksem", oordeelt Ian LiroDa^ateriield (26). „Even buiten Folkestone hebben ze alles omgeploegd en hele rijen goe de woningen platgelegd. Alle maal voor die tunnelgravers". De havenstad Dover, na de Londense vlieghavens Heath row en Gatwick de derde toe gangspoort tot Groot-Brittan- nië, juicht evenmin over de Eurotunnel. Op een drukke dag in augustus passeren hier ten minste honderdduizend passagiers, twintigduizend per sonenwagens, 2.500 vrachtwa gens en duizend touringcars. Dover leidt vanwege de vele veerdiensten een florissant be staan, maar de toekomst ziet er donker uit. „Wat ons nu boven het hoofd hangt, is bijna even ernstig als onze confrontatie met Duitsland in 1940, na de val van Frankrijk", zegt Roger Madge.Ondanks de voorspel lingen over de komst van meer toeristen, blijven veel Britten insulair van karakter. Het enige stadje in Kent dat werkelijk met toenemend on geduld op de Eurotunnel zit te wachten, heet Ashford. Het ligt op de oude spoorlijn naar de Kanaalkust, maar de plan nen voorzien in de bouw van een heel nieuw station. Of dat er komt is overigens nog de vraag. Het verzet in Kent tegen de verbindingen tussen de tunnel en Londen blijft sterk en premier That cher weigert er geld uit de staatskas in te stoppen. Wraakactie Het vernietigen van hun huis is een wraakactie van het Israëlische leger omdat, zo vermoeden deze Palestijnen, zij worden verdacht van aanvallen op collaborateurs. FOTO: ANP AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE EG ei!^7 Hoe de tekenaar z'ch ook verweert, tegen deze over nacht kan hij niet op. Zo woedend zijn de Robbisten, dat hij seft willen proberen hen uit te schakelen, dat ze hem zonder iedelijden in zijn materiaalkast gooien. De deur gaat op slot en upardi zet er twee pinguïns voor op wacht. Maar wat nu? Peer e Schuymer heeft al een fles wijn gevonden en neemt een stevi- s slok. Dat smaakt! En Rob stopt zijn pijp uit de goed gevulde ibakspot van de tekenaar. Ziezo, en nu eens overleggen. ,,lk stel voor", zegt majoor Ross, „dat we met zijn allen naar Am sterdam gaan om een protest in te dienen bij de hoofdredactie van Het Parool". Dat voorstel wordt met gejuich aangenomen. Rob trekt een la open en vindt een stapeltje bankbiljetten. „Dat nemen we mee", zegt hij, „want we moeten met de trein. We zullen het die ellendeling van een tekenaar eerlijk terugbetalen, maar eerst zullen we ons beklag over hem doen in Amsterdam". Nieuwe tegenslag voor premier Singh (Vervolg van de voorpagina) NEW DELHI In India kwam het gisteren op diverse plaatsen opnieuw tot gevech ten tussen hindoes en moslims, die messen en vuurwapens bij zich hadden. Bij het geweld kwamen zeker negentien mensen om. De oproerpolitie voorkwam dat een menigte van 5000 hindoes de inmiddels zwaarbewaakte moskee in Ay- odhya kon binnendringen. De Indiase premier V.P. Singh, die de afgelopen dagen tot twee keer toe heeft gezegd dat hij op wil stappen als daar mee de rust in India terug keert, kreeg gisteren opnieuw een politieke tegenslag te ver duren. Bhakta Charan Das, de hindoe-staatssecretaris van sport, diende zijn ontslag in en verweet Singh kortzichtigheid bij het bezweren van de crisis. De kwetsbare minderheidscoa litie van Singh kwam daar door onder nog grotere druk te staan. Op 7 november beslist het Indiase parlement of Singh nog wel op genoeg vertrouwen kan rekenen, maar de meeste waarnemers geven de premier weinig kans. President Hossain Mohammad Ershad van Bangladesh riep gisteren op tot kalmte. Hij zei dat hij de onrust hoe dan ook de kop in zou drukken. „Laten wij niet onze reputatie als land van verdraagzaamheid en vrede beschadigen", zei hij. SAO PAULO Zesduizend met geweren en gifpijlen be wapende Xavante-Indianen staan op het punt de oorlog te verklaren aan de grootgrond bezitters in de Braziliaanse deelstaat Mato Grosso. De lei ders van Parabuburi-stam hebben hun krijgers in opper ste staat van paraatheid ge bracht. Aanleiding voor de mobilisatie was de moord afgelopen zon dag op hun opperhoofd Celes- tino. Het opperhoofd werd op brute wijze vermoord door huurmoordenaars, nadat hij met verwanten aan het iagen was op het land van een here- boer. Het bericht Over de moord bereikte pas gisteren de buitenwereld. Volgens de Funai, de Brazili aanse stichting voor Indianen- zaken, lopen de spanningen in het gebied snel op. De tot de tanden toe bewapende India nen zijn sinds maandag in be raad over de te volgen oorlog stactiek. Ze hebben de politie en blanke indringers de toegang tot het gebied ontzegd. Cantindio Guerrero, woord voerder van de Funai vreest voor een bloedbad. „Als de overheid niet snel ingrijpt is een lawine van geweld niet te vermijden". Inmiddels heeft de Braziliaanbse regering troe pen gestuurd naar de aan Boli via grenzende regio. NRC Handelsblad zegde zijn columnist J.A.A. van Doorn eergisteren plotseling de wacht aan. Aanleiding: Van Doorns omstreden bijdrage van 18 oktober, waarin de hoogleraar so ciologie Israëlische journalisten beschuldigt van zelfcensuur en medewerking aan de joodse propagandamachine. Nee, de suggestie van sommige boze briefschrijvers dat de schrijver antisemiet zou zijn, wijst de hoofdredactie van de hand. „Maar de grenzen van betamelijkheid ziin wel overschre den", aldus de krant. In Vrij Nederland lucht de „Robin Hood van het vrije woord"zoals Van Doorn zichzelf noemt, zijn hart. Vrijheid tot op zekere hoogte heerst er op het ogenblik ook in de Indonesische media, meldt Elsevier. Onlangs kondigde sterke man Suharto een Aziatische versie van de glasnost ('keterbukaan') aan. Maar de nieuwe vrij heid heeft nog geen wettelijke basis. H^DETIJD Gestoken in een nonchalant Afghaans vest, met de han den in de zakken, prijkt Aad Kosto op de voorpagina van HP/De Tijd. Het fotootje verwijst naar een interview dat Alice Oppenheim met de PvdA-staatssecretaris van justitie had. De schrijfster zocht de bewindsman thuis op in Groot Schermer en be schrijft met veel gevoel voor sfeer en detail het echtpaar Kosto. „Rond het echtpaar hangt een harmonische an drogyne sfeer", aldus Op penheim. Kosto is zich ervan bewust dat hij met zijn por tefeuille nooit echt populair zal worden. Maar hij voelt de adrenaline weer stromen en alle registers worden opengetrokken. Links zijn en geld hebben. Een lastige combinatie in Nederland. Onder de kop „De kapitalinkski's" inven tariseert HP/De Tijd de mo gelijkheden van bankieren zonder bijsmaak. Dat wil zeggen: sparen bij banken die bijvoorbeeld niet beleg gen in Zuid-Afrika, wapens en dictatoriaal bestuurde landen. Kritisch bankieren kost echter wel geld. De ASN (Algemene Spaarbank Nederland) biedt de normale marktrente, maar de overi ge, veelal kleine, instellin gen zitten daar ver onder. De jongerenbeweging van de SGP bloeit met zijn ruim tienduizend leden. Wat be zielt deze staatkundig gere formeerde jongeren, vroeg HP/De Tijd zich af. Jonge ren, voor wie seks voor het huwelijk taboe is, maar ook tv, bioscoop en de disco. Het antwoord werd min of meer gevonden in Alphen aan den Rijn, waar dertig leden van de studievereniging, zeg maar een lokale afdeling, bijeen komen. „Als je ouder wordt, dan ga je denken: die lol, wat is dat allemaal leeg", aldus Wilma (20). De voorkant van Elsevier is deze week bestemd voor die andere bewindsman op Jus titie, minister Ernst Hirsch Ballin (CDA). Het knapste jongetje van de klas, maar ook het knapste jongetje van het kabinet. Een oud-leraar van het Amsterdams Ly ceum noemt hem veruit de briljantste leerling die hij ooit heeft onderwezen. „Ik geloof niet dat hij een vriendje had, laat staan een vriendinnetje. Het was een beetje een sjacheraar, die al tijd met zijn neus in de zoe ken zat en ook toen al op een plechtige, wat afgebro ken manier sprak". De schilder Kees Verwey is negentig geworden. Yvonne van Eekelen had een ont moeting met de man, die zich nooit in èen stroming heeft laten vangen, in zijn atelier aan het Spaarne in Haarlem. Zijn drijfveer is het kijken. „Met kijken kan ik niet stoppen. Als ik naar u kijk zie ik allerlei grada ties van licht. Die wil ik op het schilderij vangen". Even een plasje doen en de baas kan zo controleren wie van de werknemers verdo vende middelen heeft ge bruikt. In Amerika zijn drugstests in bedrijven aan de orde van de dag, maar Nederlalid wil. er nog niet aan. Ook WVC-topambte- naar Engelsman is tegen het controleren van de urine. Als het gaat om de veilig heid in bedrijven, doe dan liever iets aan het alcoholge bruik, zegt hij. Keterbukaan, de Indonesi sche versie van glasnost, biedt hoop voor schrijvers en journalisten. De controle op de gedrukte media is aan merkelijk versoepeld sinds president Suharto op 16 au gustus in een rede na tal van voorspelbare passages over economische successen tus sen neus en lippen door nog even melding maakte van het volgende: „De tijd is aangebroken dat wij niet meer bang hoeven te zijn voor verschillen van mening in de samenleving...". De kranten reageerden opgeto gen en tonen zich steeds vrijmoediger. Toch bestaan er nog steeds vormen van zelfcensuur uit angst voor strafmaatregelen. De open heid is immers wettelijk nog niet geregeld. Over vrijheid en zelfcensuur gesproken. De stap van NRC Handelsblad om prof. Van Doorn na ruim vierhonderd zij het soms controversië le columns plotseling de wacht aan te zeggen is op zijn minst opmerkelijk te noemen. Gisteren beklaagde Van Doorn zich er in NÖS- Laat terecht over, dat hij niet eens een gesprek heeft gehad met hoofdredacteur Ben Knapen over de affaire. Daarnaast kan men zich ook de vraag stellen of met de gewraakte column nu wer kelijk de grenzen van beta melijkheid zijn overschre den, zoals de krant beweert. In Vrij Nederland een reac tie van Van Doorn. „Ik kan alleen in volle vrijheid wer ken, altijd bereid tot hoor en wederhoor, maar nimmer indien onder redactioneel toezicht gesteld". Maar is hij een racist? „Als iedereen een bepaalde mening verkondigt die niet meer aantastbaar is, ga ik aan de andere kant hangen", aldus Van Doorn. Wat deed Karei Appel in de oorlog? Een beetje scharre len en af en toe een doek verkopen voor een rijksdaal der, zoals hij wel heeft be weerd? Of op de vlucht voor de Duitsers of de honger winter? VN ontdekte na eni ge speurwerk bij het Rijks instituut voor Oorlogsdocu mentatie dat Appel in de oorlog verkeerde mensen zijn werk liet verkopen en materiaal en geld kreeg van verkeerde instanties, zoals de door Seyss-Inquart inge stelde Kultuurkamer. De islam geldt als vrouw-on vriendelijk. Bezorgdheid in het Westen om het lot van de moslim-vrouw wordt door de moslim-mannen ge zien als een samenzwering tegen de islamitische samen leving. Marcel Kurpershoek bestudeerde de literatuur en de wetgeving. „De man is beter dan de vrouw en supe rieur aan haar". Guikje Roethof van De Groene bezocht de vrouwen gevangenis in Maastricht. Een modelgevangenis uit de jaren zeventig, in materieel opzicht dan: warm water op de cellen en voor iedereen een eigen wc. Directeur Bram Looy gelooft heilig in zijn systeem van straffen en beloningen. Maar volgens de vrouwen zelf is er maar één regime dat de dienst uit maakt: drugs. Er wordt over niets anders gepraat dan verdovende middelen. Met name een probleem voor vrouwen die willen afkic ken. Vorige week gebeurde er iets merkwaardigs in de mu ziekwereld. Ronald Brauti- gam zou 'Concert voor piano en orkest' van de Hongaar György Ligeti uitvoeren. Maar de componist weigerde zijn goedkeuring te geven. Jacqueline Oskamp peilde de opvattingen over de „al leenheerschappij van de componistTheo Loevendie kan bijvoorbeeld wat meer licht op de zaak werpen. „Ligeti is nu pakweg 67 jaar en heeft waarschijnlijk ge dacht: straks ben ik er niet meer en staat er een ver keerde opvatting op de plaat, althans niet mijn op vatting". Als extraatje deze week in het hart van De Groene de essay bijlage. Martin Enserink sprak voor HN-Magazine met priester- dichter-politicus Ernesto Cardenal uit Nicaragua. Deze oud-minister van cul tuur (1979-1988) ontving vo rige week aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam een eredoctoraat in de letteren. Van een mislukking van het communisme wil Cardenal niets weten. „Het heeft tot nu toe niet veel opgeleverd, maar ik denk dat we het zelfde kunnen zeggen over het christendom. In de twin tig eeuwen dat het christen dom bestaat, heeft het ook geen vrucht afgeworpen. Maar dat betekent toch niet dat het mislukt is, of dat we er niet meer in moeten gelo ven". CLARISSE BUMA

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5