„Eigen schuld" als norm bij selectie van patiënten Mogelijk ook ander personeel Zetten vervolgd KONINKLIJK 'HUIS SVruba wil Casino's lan jgjeggen Van Mierlo bezorgd over strijd Lubbers /Van den Broek Expeditie naar Zuidpool gebied Bellen op rekening buren 2 november Prins Claus woont in de Ridderzaal de jubileumvie ring bij ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Raad van advies voor de ruimtelijke orde ning (RARO). in- loge olieprijs t inreroorzaakt ling kostenstijging ian Vervolg van de voorpagina) ,weiEN HAAG Het kabinet uetSgat volgens vice-premier Dieok voor grote problemen. De rde-'geringsploeg heeft niet al en te kampen met een hoge inte en tegenvallende belas- nginkomsten, maar ook met leerm minder bloeiende wereld- ^eer011001^ a's gevolg van de ires'0^c"s*s- Als de olieprijs hoog blijft annen de economische voor- eëintzichten zelfs aanmerkelijk de-?rslechteren", aldus Kok. Het p dedrijfsleven komt dan im- ren-ers voor hogere kosten te aan en het gevolg daarvan il zijn dat de werkgelegen- 5id en de investeringen ge- ookaar lopen. Hij deed daarom wagn dringend beroep op werk- idsevers en vakcentrales om de j onstijgingen „binnen verant- c oorde grenzen te houden en ma8spraken te maken over de vanaatsing van meer werklozen i ze» gedeeltelijk arbeidsonge schikten". oor zo'n benadering is vol- ^ns Kok temeer aanleiding ndat sommige bedrijven, jter-^roncier Philips en Daf, nu isitie slechter wordende financië le resultaten laten zien, die ge- olgen hebben voor de werk- ^Hlegenheid. „Niet alleen de ster-jonomische maar ook de soci- n dde gevolgen hiervan baren Hetij zorgen", aldus de vice-pre- kajier- - i ok wees erop dat „tegenwind het bedrijfsleven ook gevol- r °4n heeft voor de financiën n ij%n de overheid". Een belang- nk gevolg is dat er dan min- er vennootschapsbelasting ^■nnenkomt. „De overheid PH?eft dus direct belang bij een ^^terkrachtig bedrijfsleven". e be panden died aSgRANJESTAD De Aru- e"^anse regering heeft bij de ^"^jaten (parlement) een voor- e "tl voor een nieuwe casino- ?ure/pt ingediend, waarin de groei ordt beperkt en de controle- pgelijkheden worden ver- oot. In het wetsvoorstel staat ider meer dat alle casino's, i nog veelal particulier ei- indom, op termijn alle wor- »n ondergebracht in een ichting. Volgens minister endrik Croes van justitie is regering echter niet van an de casino's te nationalise- ;n. Er zijn volgens Croes te [el casino's op het eiland. In jna ieder hotelproject is een fsino opgenomen. "lINNENLAND CeidóeSoutant DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 PAGINA 3 orse toename mgdige asielzoekers |EN HAAG Het aantal jeugdige $ielzoekers is de eerste zes maanden an dit jaar fors gestegen. Vorig jaar leidden zich 200 jongeren, dat aantal njsj nu al gestegen tot 400. Staatssecre- icjj_|ris Kosto van justitie zei dit gisteren nde een mondeling overleg met de Ka- er. De omvang van de problemen aarmee de dienst vreemdelingenza- ;n te maken heeft bleek verder on- r meer uit het feit dat de geplande eloop van 14.000 vluchtelingen voor 190, waarvoor ook faciliteiten waren >gezet, inmiddels al ruimschoots is yerschreden. Kosto houdt nu reke- de|ng met ruim 20.000 vluchtelingen, ,ensetgeen overigens minder is dan de 4.00 waarop in januari van dit jaar mog werd gerekend. is Kamerlid Vermeend deeltijd - hoogleraar DEN HAAG Het kamerlid Willem Vermeend (PvdA) wordt hoogleraar in deeltijd aan de Rijksuniversiteit Groningen. De aanstelling geldt voor één dag in de week. Het gaat om een benoeming in twee faculteiten: rech ten en economie, waar hij vooral col leges belastingrecht gaat geven. Ver meend zit in de Tweede Kamer sinds 1984. Hij houdt zich daar bezig met financiën, belastingzaken en studiefi nanciering. Het kamerlid verwierf echter vooral bekendheid door het grote aantal initiatief-wetsontwerpen dat hij lanceerde. Vermeend, die ook columnist is van onze krant, blijft lid van de fractie. DEN HAAG De leider van opposi tiepartij D66, Van Mierlo, is bezorgd over het beeld dat in het buitenland dreigt te ontstaan over de bevoegdheid van de Nederlands minister-president. Premier Lubbers ziet echter geen acu te problemen: Lubbers verklaarde gisteren in de Tweede Kamer dat de minister van binnenlandse za ken een gespreksnotitie had gemaakt, en dat hij en minister Van den Broek daarop com mentaar hadden gegeven. Dit discussiestuk zou handelen over de vraag in hoeverre de premier in Europese raden (topconferenties) standpunten kan innemen die voor zijn colle ga-ministers bindend zijn. Voor zo'n aanwij zingsbevoegdheid moet de grondwet worden veranderd. De premier wilde niet ingaan op vragen van de VVD-afgevaardigde Weisglas, als zou mi nister Van den Broek het streven van de pre mier om zijn bevoegdheden op het gebied van de buitenlandse politiek uit te breiden „niet aanvaardbaar" hebben genoemd Maar hij herinnerde er aan dat hij sinds 1982 met minister Van den Broek had samengewerkt, en dat er geen grond was voor de „harde taal" waarnaar Weisglas had verwezen. Van Mierlo heeft in de de Tweede Kamer met spoed gevraagd om opheldering over de briefwiseling tussen tussen Lubbers en Van den Broek over uitbreiding van bevoegdhe den van de premier op buitenlands gebied. Het gaat volgens Van Mierlo om een netelig vraagstuk: staatsrechtelijk en politiek en dat moet in het parlement worden opgelost. De beide bewindslieden moeten aan de leden van de commissie-Deetman „hun posities en opvattingen op korte termijn kenbaar ma ken", zo zei hij. Maar intussen doemt in het buitenland het gevaar op dat een „ongewenst beeld ontstaat over de legitimatie en het gezag van de be trokken bewindslieden wanneer zij het woord voeren in buitenlandse politieke kwes ties", aldus Van Mierlo. Daarom wilde hij van Lubbers en Van den Broek ook op dit punt schriftelijk spoedig helderheid. Als de brief van de beide bewindslieden niet voldoet aan de wensen van de commissie, vond Van Mierlo dat hij op de agenda van de Kamer moet worden gezet voor plenaire be handeling. Efteling meest bezocht AMSTERDAM Het recreatiepark Efteling is door 68 procent van de Ne derlanders ooit wel eens bezocht. Het sprookjespark is daarmefe het meest bezochte attractiepark van Nederland. De naam van het dierenpark Artis komt het eerst op (76 procent) als ge vraagd wordt welke parken ze ken nen, zo blijkt uit het onderzoek „Dagje uit" dat het Nipo in september heeft uitgevoerd. Uit het onderzoek blijkt dat dierenparken over het algemeen vaker worden bezocht dan recreatie parken. Het Noorder Dierenpark in Emmen kreeg de beste beoordeling. De bezoekers vinden het zeer belang rijk dat de parken schoon zijn. Andere belangrijke eisen die de bezoekers aan de parken stellen zijn de entreekosten, die niet te hoog mogen zijn, en de be reikbaarheid per auto. Geëmotioneerd loopt Mieke W., het buitenechtelijke kind van de Zettense ex-psychiater, de rechtszaal uit na het pleidooi van diens advocaat. FOTO: ANP ACHT JAAR CEL GEËIST TEGEN PSYCHIATER FINKENSIEPER ARNHEM De kans be staat dat niet alleen ex-di- recteur F. Finkensieper, maar ook andere perso neelsleden van de- Hel dring Stichting in Zetten vervolgd worden wegens seksueel misbruik van pu pillen. Procureur-generaal mr. W. Sorgdrager, die gisteren in ho ger beroep acht jaar eiste tegen Finkensieper, suggereerde in haar eis dat andere personeels leden medeplichtig zijn. „Het is op z'n zachtst gezegd merk waardig dat wat de leiding wist nooit naar buiten is geko men". Volgens Sorgdrager is vervolging van andere stafle den nog in beraad bij het openbaar ministerie. De ex-psychiater Finkensieper (56) hoorde gisteren in hoger beroep behalve acht jaar ge vangenisstraf dertien jaar ont zetting uit het ambt tegen zich eisen. Finkensieper kreeg voor de Arnhemse rechtbank in mei zes jaar gevangenisstraf en ontzetting uit de genees kunst voor elf jaar opgelegd. De verdachte ontkent nog steeds in alle toonaarden dat hij zijn pupillen seksueel heeft misbruikt. De procureur-generaal: .Fin kensieper is niet zomaar ie mand met zwak vlees. Hij heeft een enorme macht gehad en die ernstig misbruikt. Het gemene is dat hij handig en deskundig heeft ingespeeld op de problemen van zijn machte loze pupillen". De openbaar aanklager had ook niet veel goede woorden over voor de drie getuige-deskundigen die de verdediging had opgeroe pen. Zij noemde hun verkla ringen „gegoochel met aantal len" en „al te gemakkelijk on dergebracht in de afdeling col lectieve waan en massahyste rie". De getuigen-deskundigen spraken allen hun twijfel uit over de geloofwaardigheid van de aanklachten, gedaan door zes vrouwen en één man. Zij denken dat de verhalen beïn vloed zijn door de golf van pu bliciteit die de zaak Finkensie per sinds eind 1988 gekregen heeft. Daar maakte ook raadsman Sutorius zich zorgen over. „Mijn cliëht is door de maat schappij op grond van de pu bliciteit effectiever gestraft tfan enige justitie ooit zou kun nen doen. Hij is een sociale dood gestorven. Daar is geen straf meer voor nodig. Hij is al lang vogelvrij verklaard". De raadsman vroeg zich ook af „hoe groot het gevaar van een gerechtelijke vergissing is in een zaak die zo opgeblazen is, dat de werkelijkheid niet meer kan worden waargenomen". Sutorius bepleitte vrijspraak of in elk geval een „veel mildere strafoplegging". Het hof doet uitspraak op 14 november. Defensie onbehoorlijk tegenover sollicitante DEN HAAG De Militaire Inlichtingendienst van de Ko ninklijke Marine heeft zich onbehoorlijk gedragen in een onderzoek naar een sollicitan te, zo oordeelt de Nationale Ombudsman na een uitgebreid onderzoek. De vrouw was in kort verband werkzaam bij de Koninklijke Marine en had gesolliciteerd bij de Militaire Inlichtingen dienst. Zij werd niet toegelaten omdat haar vriend „een zware crimineel" zou zijn en een roofoverval zou hebben ge pleegd. De sollicitante diende daarop een klacht in bij de Na tionale Ombudsman, waarna Defensie een nieuw onderzoek instelde. Nader onderzoek leerde dat de vriend vijftien jaar geleden over het hek van een militair vliegveld was ge klommen. De minister van defensie heeft inmiddels erkend dat de afwij zing van de sollicitante berust op misverstanden en te voor barige conclusies. De vrouw is uiteindelijk toch toegelaten tot de Militaire Inlichtingen dienst. De Nationale Ombuds man heeft de gang van zaken veroordeeld. Defensie heeft niet alleen een jeugdzonde van de vriend opgeblazen, maar ook fouten gemaakt in de pro cedure. „De voorschriften zijn niet juist toegepast. De minis ter .moet beslissen over bezwa ren en niet een of andere amb tenaar". aWus een woordvoer der van dc'fïationale Ombuds- ..\*H DEN HAAG Het Poolse on- derzoekschip „ORP Arctows- ki" vertrekt morgen vanuit de haven van Scheveningen naar het Zuidpoolgebied voor de eerste Nederlandse Antarcti sche expeditie. Het vaartuig neemt de wetenschappelijke apparatuur mee van de 19 Ne derlandse onderzoekers die op 1 december vanaf Schiphol naar Antarctica gaan. De NWO-Stichting Onderzoek der Zee (SOZ), die de onderne ming organiseert, wil met de expeditie de kennis van het Antarctische eco-systeem ver groten. De stichting beoogt daarmee een bijdrage te leve ren aan het behoud van het natuurlijk milieu van het Zuidpoolgebied. Bovendien moet het onderzoek, dat duurt van 4 december tot 2 februari volgend jaar, de kennis van mondiale milieuvraagstukken verbreden en verdiepen. Afkeer van communisme stond erkenning Sovjetunie in de weg Man doodgestoken na opmerking DEN HAAG Het maken van een denigrerende opmerking heeft gistermiddag in Den Haag een ongeveer 25-jarige man het leven gekost. Het slachtoffer maakte de opmer king tegen een 20-jarige vrouw, die op een halteplaats met haar even oude vriend op de tram stond te wachten. Er ontstond een woordenwisseling die uit liep op een vechtpartij. De Haagse politie vermoedt, dat de vriend van de vrouw op een gegeven moment een mes trok en de man in de borst stak. Hierop vluchtte het tweetal. Aan de hand van getuigenver klaringen kon de vrouw niet veel later worden aangehou den. Haar vriend meldde zich later vrijwillig op het bureau Huygenspark. Geneesmiddel - Infolijn blijft langer open UTRECHT De begin okto ber opengestelde Geneesmid del-Infolijn wordt zó vaak door het publiek gebeld, dat de lijn vanaf vandaag dagelijks drie uur langer open is. De gratis 06-lijn waar publiek te recht kan met vragen over medicijnen is dan bereikbaar op werkdagen van 10 tot 16 uur. Dat heeft initiatiefnemer van de lijn, de apothekersorga nisatie KNMP, meegedeeld. De meeste vragen gaan over bijwerkingen en over het ge bruik van meer soorten ge neesmiddelen tegelijk. Uit een steekproef blijkt dat de bellers tevreden zijn met het ant woord of advies dat ze kregen. LEIDEN De afkeer vaïi het communisme heeft de Neder landse erkenning van de Sov jetunie 25 jaar in de weg ge staan. Dat blijkt uit het proef schrift „De diplomatieke be trekkingen van Nederland met de Sovjetunie 1942-1953" van T. Witte. Hij promoveert woensdag 7 november aan de Leidse universiteit. De officiële contacten tussen Nederland en Moskou verlie pen uiterst moeizaam. Het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met de Sovjetu nie in juli 1942 werd door de Nederlandse regering als noodgedwongen beschouwd. De afkeer van het communis me speelde daarin een grote rol. Het verslaan van Nazi- Duitsland met behulp van de Stalinistische Sovjetunie leidde wel tot het aangaan van die betrekkingen. Maar het bete kende geenszins het einde van de anticommunistische traditie die had wortelgeschoten in de Nederlandse samenleving. Het wantrouwen bleef bestaan. Rusland werd door het Neder landse publiek als agressief en gevaarlijk beschouwd. De Ne derlandse regering voerde echter geen uitgesproken anti- Sovjet-politiek, maar nam een afwachtende houding aan, waarvan geleidelijk afstand werd genomen. De USSR werd tot 1947 het voordeel van de twijfel gegund. De repratriëring van Neder landers die vrijwillig of ge dwongen met de Duitsers aan het Oostfront hadden samen gewerkt, deed de betrekkin gen ook geen goed. Aan het einde van de Tweede Wereld oorlog waren zij door het Sov- jetleger gevangen genomen. De Nederlandse regering klop te al in 1943 bij de Sovjetrege ring aan voor een regeling. Het lukte echter niet om een overeenkomst af te sluiten. Pas in 1956 waren de laatste Nederlanders in Nederland te ruggekeerd. Langs alle diplomatieke inter nationale hindernissen heen probeerde Nederland met Sov jetunie handelsbetrekkingen aan te knopen. In handels- en regeringskringen koesterde men de volgens Witte naïeve hoop in dat land een nieuwe afzetgebied te vinden voor Ne derlandse produkten. Het weg vallen van de Duitse markt zou zo gecompenseerd kunnen worden. ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft de bewoners van een flatwoning geverbaliseerd wegens flessentrekkerij omdat zij maandenlang 06-lijnen hebben gebeld op kosten van hun buur man. De buurman kreeg al sinds hij zijn flatje had betrokken tele foonrekeningen van ongeveer 1400 gulden per maand, terwijl hij zijn telefoon nauwelijks gebruikte. Onderzoek van de recherche bracht aan het licht dat zijn benedenburen in zijn woning een tap hadden aangebracht om zo gratis vooral 06-lijnen te bellen. fijfduizend verkooppunten voor krasloten EN HAAG De krasloten, ^arvan het kabinet de ver- top mogelijk wil maken, zul- n via ongeveer vijfduizend rkooppunten in het hele nd aan de man worden ge acht, zo heeft minister Ancona de Kamer laten we dder de verkoopadressen zijn ik de verkooppunten van de aatsloterij en de winkels die lotto- en toto-formulieren rkopen. Sportkantines, club buurthuizen en horeca-ge- [enheden mogen geen kras- en gaan verkopen. Daartoe is vooral op aandrang van het ministerie van justitie beslo ten. Omdat bij de krasloten de eventuele winst direct geïncas seerd kan worden bestaat er een gedegen gevaar voor gok verslaving bij deze nieuwe vorm van gokken, aldus staatsscretaris Kosto van justi tie. De kamerleden toonden zich niet erg ingenomen met deze opvatting van het kabinet. Vooral VVD-woordvoerder Dees, die in zijn algemeenheid fulmineerde tegen de kabi netsplannen met betrekking tot de instant-loterij, toonde zich verontwaardigd over het feit dat de sportverenigingen buiten de verkoop worden ge houden, terwijl in het verle den een andere indruk is ge wekt. Ook de woordvoerders van CDA en PvdA lieten blij ken toch een zekere betrok kenheid van de sportvereni gingen bij de verkoop van krasloten op prijs te stellen. Hoe zij dat vorm willen geven, zal mogelijk pas blijken bij de behandeling in de loop van volgend jaar van het betref fende wetsontwerp. PROF. DR. H. DUPUIS: Toko moeilijk te runnen NIJMEGEN Een ex treem en zeer duidelijk geval van eigen schuld mag als criterium worden gebruikt bij het toewijzen van een bed op de intensi ve care-afdeling. Prof. dr. H. Dupuis, hoogleraar me dische ethiek in Leiden, stelde dit vandaag in Nij megen op een congres ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van de afde ling intensieve zorg van het Canisius-Wilhelmina- Ziekenhuis. De gangbare opvatting is dat eigen schuld geen selectiecrite rium mag zijn omdat de arts niet op de stoel van een rech ter moet gaan zitten en omdat het moeilijk is de mate van schuld vast te stellen. Dupuis kwam echter met het voor beeld van een oudere dame met ernstige hartklachten, voor wie een operatie urgent is. Als er dan een zwaar ge wonde jongeman wordt bin nengebracht die dronken met zijn auto tegen een boom is ge reden, is het volgens haar niet redelijk het leven van de oude dame in gevaar te brengen door hem 'haar' bed te geven. „Er wordt in dit land genoeg gewaarschuwd tegen rijden Een intensive care-afdeling in een ziekenhuis. Vanwege de toene mende druk vindt directeur medische zaken M. Verstegen van het Canisius-Wilhelmina-Ziekenhuis in Nijmegen dat de indicatie voor opname op zo'n afdeling moet worden aangescherpt. FOTO: SP onder invloed. Wie dat nu nog niet weet wil het niet weten en neemt dus bewust een groot De artsenorganisatie KNMG meent dat bij selectie van pa tiënten alleen medische crite ria mogen worden gebruikt: urgentie en kans op succes. Bij de kans op succes kan leeftijd een rol spelen. Dupuis vindt het te verdedigen de leeftijd soms als op zichzelf staand cri terium te gebruiken. Als er een keuze moet worden ge maakt en als andere criteria geen uitsluitsel geven, zou een jongere voor moeten gaan om dat de oudere „een groter aan deel in het leven heeft gehad". Directeur medische zaken M. Verstegen van het CW-zieken- huis zei dat patiënten overlij den doordat ziekenhuizen bij meer patiënten dan het aantal IC-bedden moeten kiezen wie wel en wie niet wordt gehol pen. Een IC-bed is tien keer zo duur als een 'gewoon' bed. Ge specialiseerd personeel is erg moeilijk te krijgen, zodat de doorgaans kleine afdelingen erg kwetsbaar zijn als er ie mand ziek wordt of vertrekt. Ook als er meer geld komt, zal het volgens Verstegen nooit genoeg zijn om volledig te vol doen aan de steeds groeiende vraag. Hij vroeg zich dan ook af of de indicatie voor intensive care niet moet worden aange scherpt. Opname op een IC-af- deling kan worden gereser veerd voor patiënten die wer kelijk behandeling nodig heb ben. Voor bewaking valt dan te denken aan een high-care- afdeling die minder hoge eisen stelt aan outillage en perso neel. Ook zouden met inzet van meer personeel op de ge wone verpleegafdelingen mis schien ook wat 'moeilijker' pa tiënten kunnen worden opge nomen. Verstegen suggereerde verder het tekort aan IC-verpleeg- kundigen tijdelijk te laten op vangen door basisartsen die geen werk kunnen vinden. Ook zou de opleiding van ge specialiseerd personeel kun nen worden verkort door het niet uitsluitend in de praktijk deskundigheid en ervaring te laten opdoen. „Piloten krijgen ook een deel van hun training op vliegtuigsimulatoren". Luchtvaarttechniek De Tilburgse burgemeester Brokx werpt een blik in een NF-5 straaljager, één van de toestellen die de Koninklijke Luchtmacht heeft uitgeleend aan de middelbare technische school van Tilburg. De school is onlangs, net als in Zwolle, verrijkt met een nieuwe opleiding voor luchtvaarttechniek. Tot nu toe was deze opleiding alleen mogelijk op de Anthony Fokkerschool in Den Haag. FOTO: ANP ZOETERMEER De islamiti sche slagerij, de Surinaamse winkel, de Indische toko en de Turkse en Marokkaanse le vensmiddelenwinkels staan er niet rooskleurig voor. De win keliers zien de markt groeien, maar de concurrentie is moor dend. Daarom doen ze er goed aan zich meer te richten op de Nederlandse consument, die graag proeft van de buiten landse keuken. De winkels moeten zich meer specialiseren en wat groter van opzet wor den. Dan komen ook de ban ken met geld over de brug, zo meldt het rapport 'De detail handel in uitheemse levens middelen' van het Economisch Instituut voor het Midden- "en Kleinbedrijf (EIM). Er zijn in middels 650.000 inwoners van buitenlandse afkomst in Neder land. Slechts een minderheid, 14 procent, koopt de dagelijkse artikelen in een etnische win kel. De Nederlandse consument is de laatste jaren meer uit heemse* levensmiddelen gaan gebruiken, voornamelijk fruit en lekkers voor de rijsttafel. De gewone supermarkt is bij dit laatste het belangrijkste ver koopkanaal. Ons land telt on geveer 225 islamitische slagerij en, 300 Surinaamse winkels, 300 Indische toko's en 325 Turkse en Marokkaanse le vensmiddelenwinkels. AAIBAAI

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3