Raad van Kerken onder elk beding tegen gewapend optreden in Golf £eicLóe<2ou%a/nt brieven van lezers brieven van lezers kerk wereld beroepingen Aartsbisdom 'niet redelijk' geweest tegenover Zandbelt HOE LANG MOETEN WE NOG ALS DE DOOD VOOR DE LIEFDE ZIJN? mlr £cici6c0outcmt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidócSowiant DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 PAGINA 2 IN Japanse christenen tegen rituele wijding keizer Akihïto TOKYO Tachtigduizend Japanners hebben hun handteke ning gezet onder een petitie tegen de door de staat betaalde sjintoistisch-rituele wijding van keizer Akihito, die moet plaatshebben tien dagen na zijn kroning op 12 november. De petitie is opgesteld door de Nationale Christelijke Raad, de grootste christelijke organisatie van Japan. Er is ook weerstand tegen de wijding omdat die strijdig zou zijn met de in de grondwet vastgelegde scheiding van kerk en staat. De raad is van plan om, als de wijding toch doorgaat, van 19 tot 23 november een hongerstaking te organiseren. De rege ring vindt dat de wijding moet worden gezien als een uiting van traditie en niet als een godsdienstige uiting. Zuidafrikaanse kerken na dertig jaar weer om de tafel JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse kerken schrijven volgende week in de stad Rustenburg geschiedenis. Voor het eerst sinds dertig jaar zullen progressieve en conservatieve, blanke en zwarte kerken daar gezamenlijk over de politieke situatie in hun land spreken. Behalve de 'gevestigde' kerken zullen ook vele Pinksterkerken en fundamentalistische groe pen vertegenwoordigd zijn. President F.W. de Klerk riep met Kerst op tot een dergelijke ontmoeting, die onder zijn auspiciën zou moeten plaatsvinden. De SACC vond dat te veel eer voor de regering en drong erop aan dat kerken eerst zelf hun me ningsverschillen zouden bespreken. De Klerk trok zich daarop als organisator terug. De pen is de tong van de geest Miguel de Cervantes „Aalmoezeniers mogen zich niet identificeren met krijgsmacht" TILBURG/ROTTER- DAM Dominicanen die als aalmoezenier in de krijgsmacht willen wer ken, moeten zowel de werkwijze als het be staansrecht van de krijgs macht ter discussie stel len. Zij mogen zich nooit identificeren met de krijgsmacht. Dat is de strekking van een rapport van een commissie, die drie jaar geleden door de Nederlandse provincie van de orde der dominicanen is inge steld. In de commissie hadden onder anderen de vroegere missionaris in Chili, pater B. Vocking, en pater P. Verbeek, oud-aalmoezenier bij de Ko ninklijke Militaire Academie, zitting. Ook de gereformeerde studiesecretaris van de vre desbeweging Kerk en Vrede, drs. H. Zeldenrust, maakte er deel van uit. Volgens de commissie staan de dominicanen op gespannen voet met de bestaande krijgs macht, omdat die niet past „in het perspectief van het Ko ninkrijk Gods". Zij meent dat de fundamente le vraag moet worden gesteld, of het „bijbels, evangelisch en theologisch" juist is dat de kerk geestelijk verzorgers aanstelt, die niet door haar zelf, maar door de staat wor den betaald. De commissie vindt dat een studie over dit vraagstuk gewenst is. Volgens Vocking is op dit mo ment in Nederland geen en kele dominicaan als geestelijk verzorger in de krijgsmacht werkzaam. Kortgeleden zijn drie aalmoezeniers met func tioneel leeftijdsontslag ge gaan. Wel is een Nederlandse dominicaan betrokken bij de geestelijke verzorgötg van het Nederlandse detaóhement op de Antillen. Hoogleraar De theologische faculteit Tilburg heeft dr. H.L. Beck met ingang van 1 augustus 1991 benoemd tot hoogleraar in de fenomenolo gie van de godsdiensten. Deze leerstoel is al jaren een uni cum in het katholiek weten schappelijk theologisch onder wijs in ons land. Beek (1953) behaalde in 1979 cum laude het doctoraal exa men in de theologie met als hoofdvak godsdienstgeschie denis en vergelijkende gods dienstwetenschap aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Dronrljp mw. E.M. van der Weide-Wisselaar te Elahuizen en Oudega (G.S.); te Uddel H. Rose- boom te Boven-Hardinxveld; te'Zoe- termeer B. Oosterom te Kampen. Aangenomen naar Bergum D. Kruijt, l.l. zend.pred. te Indonesië, wonende te Katwijk. Bedankt voor Westerhaar J. Quist te Hendrik Ido Ambacht. Be roepen te Daarle (toez.) E. Mijnheer, kand. te Hasselt. Bedankt voor Koc- kengen dr. P. Vermeer te Kesteren; voor Linschoten P. Molenaar te Zalk en Veecaten. Gereformeerde Kerken Beroepen te Amsterdam voor de ar beid onder de varenden (part-time) mw.drs. A.K. de Vries, kand. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen; te Nieuw-Bulnen drs.F.W. Kuipers, kand. te Kampen, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling drs. G.W. Oostermann, Rombout Hogerbeetsstraat 133 I, 1052 VZ Amsterdam, tel: 020-827455. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Sneek-Koudum H.J.D. Smit te Marknesse. AMERSFOORT Een gewapend optreden in de Golfcrisis zal meer pro blemen scheppen dan op lossen. Dit heeft een dele gatie van de Raad van Kerken in Nederland „met klem" betoogd in een gesprek met het mi nisterie van buitenlandse zaken, waarin de Raad zijn instemming heeft be tuigd met het streven van de regering om voor alles naar een vreedzame op lossing te zoeken. In een verslag van dit gesprek voor de lidkerken verwijst de Raad naar de slotverklaring van de Europese bijeenkomst over het conciliair proces (Ba zel, 1989) waarin het „van vi taal belang voor' de hele mensheid'-' wordt genoemd om het instituut oorlog af te schaffen. Van de zijde van het ministerie werd erop gewezen dat „partiële oplossingen evenwel op beloning van een misdrijf zouden neerkomen," aldus de brief van de Raad. Alleen al de aanwezigheid van zo'n grote westerse troe penmacht zal op termijn als bedreigend worden ervaren en zal destabiliserend werken. Wat nu nog oefening is mag onder geen beding harde werkelijkheid worden, vindt de Raad van FOTO: AP wachten op het einde van de Golfcrisis. Verder herhaalde de delegatie het standpunt van de Raad dat er recht ge daan dient te worden aan het Palestijnse volk, maar dat dit niet ten koste van de veilig heid van de staat Israël mag De Raad zegt pas nu (bijna Kerken. zo had de Raad in het betoogd. „De militaire op bouw overschrijdt thans de grenzen van wat voor een de fensief optreden noodzakelijk is," aldus de Raad, die zich hierbij beroept op het uitvoe rend comité (dagelijks be stuur) van de Wereldraad van Kerken. Dat heerde zich in september niet alleen tegen het optreden van Irak, maar sprak ook grote bezorgdheid uit over de massieve militaire opbouw. Het werken aan een oplossing voor de andere problemen in het Midden-Oosten (Palestij- nen, Libanon, de Koerden) moet volgens de Raad niet drie maanden na de invasie door Irak in Kuwayt) met een verklaring over de Golfcrisis te zijn gekomen omdat de Raad hiermee wilde wachten totdat er een gesprek met ver tegenwoordigers van de Ne derlandse regering zou heb ben plaats gevonden. Van di verse zijden is de Raad ge vraagd zijn mening kenbaar te maken over de Golfcrisis en de inzet van een militaire macht vanuit het Westen. Zo is de Raad om een oordeel ge vraagd over het beleid van PLO-leider Arafat, die zich kort na de invasie van Ku wayt geheel achter het optrer den van president Saddam Husayn van Irak schaarde. Dit voorjaar drong de Raad van Kerken er bij de regering op aan de PLO als enige ver tegenwoordiger van de Pales- tijnen te erkennen. De delegatie sprak vórige week vrijdag met de chef der Directie Afrika en het Mid den-Oosten en zijn naaste me dewerker. Namens de Raad namen voorzitter prof. dr. D.C. Mulder, secretaris ds. W.R. van der Zee, mevrouw mr. E.A, van Riessen-Prinsen, ds. E. van Straten en prof. dr. A. Wessels deel aan het ge sprek. COMMISSIE VAN 'WIJZE MANNEN'; UTRECHT Het aarts bisdom Utrecht heeft „niet redelijk" gehandeld tegenover pastoraal wer ker André Zandbelt in Zwolle toen het na een jarenlange feitelijke tole rantie opeens een andere handelwijze van hem ver langde. Dit schrijft een commissie van „wijze mannen" die de kwestie- Zandbelt heeft onder zocht. Zandbelt kwam december vo rig jaar in conflict met kardi naal A.J. Simonis, aartsbis schop van Utrecht, toen deze hem gelastte bepaalde taken aan een priester over te laten. Hij was in de Michaëlparochie in Zwolle kerkelijk getuige geweest bij vele huwelijken en heeft tal van kinderen ge doopt, taken het kerkelijk recht aan de priester voorbe houdt. Na een klacht van een kerkganger sommeerde Simo nis Zandbelt hiermee te stop pen. Als het aartsbisdom een eind had willen maken aan deze bevoegdheden, had het daar over al in 1975 contact op kunnen nemen met Zandbelt, aldus de commissie, die het aartsbisdom verwijt onduide lijk te zijn geweest over diens bevoegdheden. Zandbelt, die diaken (een gewijd ambt in de RK Kerk) was, werd toen te ruggebracht in de lekenstand (gelaïceerd) en verloor daar mee zijn bevoegdheden. Een jaar later werd hij pastoraal werker in Arnhem. Zandbelt heeft zijn ruime be voegdheden altijd gebaseerd op zijn eerste benoeming door kardinaal Alfrink als 'mede pastor' in Terborg in 1969, di rect na zijn diakenwijding. Hij ging ervan uit dat deze bleven gelden voor latere benoemin gen en had daar, aldus de commissie, ook goede gronden voor. „Objectief gezien" had hij het echter bij het verkeer de eind. Het aartbisdom had derhalve het recht hem te verzoeken niet langer te do pen en getuige te zijn bij hu welijken. De commissie raadt de Mi chaëlparochie en Zandbelt aan om mee te werken aan de „kerkrechtelijke sanering" van de huwelijken waarbij de pastoraal werker betrokken is geweest. Zandbelt, die inmid dels een andere functie buiten het aartsbisdom heeft gevon den, vindt dat geen probleem. „Dat is een kwestie van een paar handtekeningen". Zandbelt is zeer gelukkig met het rapport. „Ik voel mij gere habiliteerd. Ik was door het aartsbisdom in een slecht dag licht gezet, omdat ik mij be voegdheden zou hebben aan gematigd en mijn legitimatie op een fabeltje zou baseren. Die aantasting van mijn inte griteit heeft mij zeer gedaan", aldus de pastor. Hij heeft de indruk dat de commissie ook zijn collega's een goede dienst heeft bewe zen, omdat zij ervoor pleit dat pastoraal werkers voldoende bevoegdheden wordt toege kend. Dit voorkomt, aldus de commissie, „dat pastores zon der erkenning van de bis schop tot de bevoegdheden overgaan en/of dat de zielzorg stagneert". De affaire-Zandbelt heeft in het aartsbisdom veel losge maakt. Zandbelt kreeg niet alleen de steun van zijn eigen parochie, maar ook van de Vereniging van Pastoraal Werkenden, de Acht Mei Be weging en andere vooruitstre vende organisaties. De actie groep St. Michaël demon streerde in januari voor de ambtswoning van Simonis en hield begin oktober een sym posium over de wankele posi tie van de pastoraal werker in de RK Kerk. Smal en ruim Het rapport van de commissie varr wijze mannen in de zaak- Zandbelt biedt een goede on dersteuning aan de functie van pastoraal werk(st)er als zodanig. Dit zegt de federatie VPW Nederland, het samen werkingsverband van de ze ven verenigingen voor pasto raal werkenden, in een reac tie. Het rapport laat zien dat er een ruime en smalle opvatting bestaat met betrekking tot de bevoegdheden van de pasto raal werk(st)ers. Het aartsbis dom Utrecht verkiest de smalle opvatting, terwijl er volgens de VPW kerkrechte lijk genoeg mogelijkheden zijn de ruime opvatting te hanteren. Het is volgens de VPW voor alle pastoraal werk(st)ers en voor het pasto raat van belang dat het rap port aanbeveelt om aan pasto raal werke(st)ers meer be voegdheden te geven opdat zij niet tot grensoverschrijdende praktijken worden aangezet. Het rapport biedt goede uit gangspunten voor een ge sprek over de bevoegdheden van pastoraal werk(st)ers. Dat gesprek zou moeten gaan over de spanningen tussen dë ker korde enerzijds en de pastora le praktijk anderzijds. Tenslotte is de federatie erg gelukkig met de vijf aanbeve lingen op het eind van het rapport, die betrekking heb ben op het toekomstige beleid bij het aanstellen en in dienst houden van pastoraal werk- (st)ers. Het is volgens de VPW meer dan ooit duidelijk ge worden hoe belangrijk het is samen wegen te zoeken voor het toekennen van bevoegd heden voor pastoraal werk- (st)ers. Nederlandse predikanten scholen Russische collega's RIJNSBURG Neder landse predikanten gaan cursussen geven aan col lega's in het Hongaars- sprekende deel van de Sovjetunie. Dat is volgens ds. J. Cziria uit Rijnsburg afgesproken tijdens het bezoek dat een afvaardi ging van de Europacommissie van de Gereformeerde Ker ken in Nederland aan de Kar- pato-Oekraine heeft gebracht. De Karpato-Oekraine was tot 1919 onderdeel van het Habs- burgse keizerrijk. Nadat het tebied 20 jaar door Tsjecho io wakije was bestuurd, werd het in 1939 door Hongarije ge annexeerd. Na de oorlog kwam het bij de Sovjetunie. In het gebied wopen ongeveer 125.000 Hongaarssprekende hervormden. De 26 predikan ten hebben de zorg voor meer dan 80 gemeenten. Zij hebben hun opleiding in de regel voornamelijk aan hun oudere collega's te danken en hebben nooit in groepsverband colle ges kunnen volgen. Daardoor ontbreekt het hun volgens Cziria vaak aan kennis, bij voorbeeld op het gebied van de homiletiek (de predikkun de). De delegatie uit Nederland constateerde dat het culturele leven onder de Hongaarsspre kenden de laatste jaren een „enorme impuls" heeft gekre gen. Dat is mede te danken aan het werk van de Hon gaarse culturele vereniging. Het onderwijs mag weer in de Hongaarse taal worden gege ven. Nog maar een paar jaar geleden was de Hongaarse taal alleen toegestaan in de kerk. De hervormde kerk heeft veel meer ruimte gekregen, aldus Cziria. Er zijn vele ker ken heropend en de kerk diensten worden druk be zocht. Een probleem blijft, dat de kerkgebouwen in bezit van de staat blijven en dat de kerk nauwelijks over vergader ruimte beschikt. 'Bondsrepubliek moet voortouw nemen in strijd voor milieu' HANNOVER De Bondsrepubliek Duitsland moet op grond van haar financiële en industriële mogelijkheden het voortouw nemen in de strijd tegen de aantasting van de ozonlaag en andere ontwikkelingen die het klimaat veranderen. Dat schrijven de voorzitter van de Duitse rk bisschoppenconferentie, mgr. Karl Lehmann, en de voor zitter van het bestuur van de Evangelische Kerk in Duits land, bisschop Martin Kruse, in een gezamenlijke verkla ring. Volgens beide kerkleiders neemt de bedreiging van de aarde door klimatologische veranderingen voortdurend toe. De niet te schatten gevolgen van bestrijding van het broeikaseffect en van de aantasting van de ozonlaag vor men een grote uitdaging voor de mensheid. Volgens de kerkleiders is genoeg bekend over de bedreigingen; nu moeten er ingrijpende maatregelen worden genomen. De noodzakelijke veranderingen in de woningbouw, het' verkeer en het economisch beleid zullen alleen slagen als de Duitsers het „streven naar steeds meer" opgeven en zich beperkingen opleggen. Dominerende Lubbers HaNS van den Broek is kwaad op Ruud Lubbers. De minis ter vindt het „niet aanvaardbaar" dat de premier voor zich zelf in het buitenlands beleid een „coördinerende, initiërende en superviserende rol" opeist. Als Lubbers meer r.iacht wil hebben, dan moet hij maar zien dat hij de grondwet gewij zigd krijgt, is het standpunt van Van den Broek En wil hij toch zijn zin doorzetten, dan loopt hij het risico dat Van den Broek aftreedt. De minister van buitenlandse zaken wijst erop dat delng grondwet geen enkel aanknopingspunt biedt voor de wens^e van Lubbers. Formeel heeft hij gelijk. De premier heeft inp'g ons land niets te zeggen over de andere ministers. Officieel is[ hij zoals de Romeinen dat zo mooi noemden een 'primus in ter pares' ofwel de eerste onder zijns gelijken. HEEL lang kwam de term minister-president zelfs niet inr0 de Grondwet voor. Pas in 1983* werd de volgende bepaling opgenomen: „De minister-president is voorzitter van de mi~Q nisterraad". Over de inhoud van dat voorzitterschap wordt niets meegedeeld. Heel bewust. Bij de parlementaire behan-^ei deling van de betreffende grondwetswijziging gaven zowelEN Tweede Kamer als regering duidelijk te kennen dat zij nietsgat voelden voor een dominerende positie van de premier. Dieok zou zich niet verdragen met de individuele verantwoorde-'gei lijkheid die iedere minister heeft. tv ir ngi Maar de praktijk trekt zich niet altijd iets aan van de leerm i Of Van den Broek het leuk vindt of niet, Lubbers is meer-on' dan een gewone minister. Hij is geen 'primus inter pares'°^' maar een 'primus dominus' (een overheersende eerste). Zoalsunr Den Uyl dat was en zoals Van Agt dat was. Sinds het begintzj( van de jaren zeventig is de minister-president in ons land de-*rs] gene die optreedt als 'baas' van het kabinet. Niet alleen op dedr vrijdagse persconferenties maar ook op de EG-topconferen-er£ ties. fr il Bid REGERINGSLEIDERS als Thatcher en Kohl en soms ookaar Mitterrand behandelen Lubbers bij die gelegenheden als wa£n 1 hij van hun eigen niveau. Het belang van de Nederlandseve staat brengt met zich mee dat de prémier daar dan ook deQ0] ruimte voor heeft. Hij moet zaken kunnen doen. Het magsp, niet zo zijn dat hij voor elk wissewasje eerst de minister vapaa buitenlandse zaken moet raadplegen. Het mag evenmin zen zijn dat hij gehandicapt wordt door een gebrek aan informa-'hil tie en contacten. Pfj »ns nd DAAROM heeft Lubbers zich in een brief tot de minister-aai raad gewend. Hij wil erkenning van zijn bijzondere positie sl als het gaat om buitenlands beleid. Dat zou hem namelijk iri^J staat stellen meer adviseurs aan te stellen op dit gebied. Nüje, zijn dat er slechts twee. Twee ambtenaren die de minister-jon president op de hoogte moeten houden van alles wat er in dee wereld, althans in de Europese Gemeenschap voorvalt! Heljj zou minister Van den Broek sieren als hij morgen in het binetsberaad aan het gerechtvaardigde verlangen van Lub-j0^ bers tegemoet komt. Het is ook zijn voordeel wanneer d^n premier in de Europese Gemeenschap goed beslagen ten ij&n komt. nk Brieven graag kort jn duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden i stukken te bekorten. Snelle berichtgeving Reeds jaren lees ik uw blad en wel tot volle tevredenheid. Het verbaasde me des te meer in. uw blad van vrijdag 26 ok tober jl. om ongeveer vijf uur 's middags een verslag te le zen over een dezelfde dag ge houden bijeenkomst van des kundigen in Noordwijkerhout over bloembollen en het mi lieu. Deze bijeenkomst duurde tot ongeveer zes uur zoals mij door een deelnemer werd me degedeeld. Mijn conclusie is dan ook, dat 'n dergelijk ver slag geen volledige weergave is van hetgeen daar is bespro ken. Dergelijke informatie lees ik liever een dag later, als ik daardoor juister ben geïnfor meerd. Op bovengenoemde wijze wordt de indruk gewekij^ dat ook andere weergaven nie volledig zijn. y B.S. Hoogeveen, DEN HAAG. (Naschrift: Journalisten kun nen terwille van een snelle be richtgeving met het doorgevei van hun verslag niet altiji wachten tot een bijeenkomst~\ een belangrijke rechtszaak o* een Kamerzitting is beëindigd Soms worden later op de da± aanvullingen of een geheet4 nieuw verslag doorgegeven waartoe bij zeer belangrijk! gebeurtenissen een krant we met meer dan één verslaggeIr ver in actie komt. Snelle beL richtgeving hoeft niet onjuisL te zijn. Soms komen we dC\ volgende dag op het gebeurei^ terug. Redactie). Zolang er geen medicijn is, blijft aids als een zwaard van Damocles boven de liefde hangen Daarom mogen we niet rusten voor we de race tegen aids gewonnen hebben. En dat kost tijd. Maar ook geld. Hoe eerder hoe AIDS FONDS: GIRO 8957 beter Nu dus. (stofiem Betalen bij ziekte Voorzitter Kamminga van het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond wil werkne mers die een of twee dagen ziek zijn, hetgeen veelvuldig blijkt voor te komen, laten be talen voor hun afwezigheid. Dit om het ziekteverzuim te rug te dringen. Met zo'n voor stel gaat Kamminga er van uit dat werknemers zich ziek mel den terwijl zij eigenlijk zouden kunnen werken. In sommige gevallen zal het ook wel zo zijn. Een dergelijk verzuim verhalen op het inkomen van de werknemer is riskant, want wie beoordeelt dat? Maar het is iets waarover te praten valt. Echter: veel vaker komt het voor dat het werk, of de om standigheden waaronder dat verricht moet worden, oorzaak zijn van de ziekmeldingen. Doorredenerend in de trant van Kamminga lijkt het mij alleszins redelijk dat deze ;werknemers een schadever goeding ontvangen van hun werkgever. J.P. Dullaart, LEIDSCHENDAM. Brieven graag kort jn duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten. Bereikbaarheid PTT De PTT is nu bijna twee jaar lang geprivatiseerd. In die tijd hebben we veel veranderingen mee mogen maken. De tele foontarieven naar het buiten land werden onlangs verlaagd, de bezorging van pakjes werd nu ook 's avonds gedaan en ook schoten giromaten als padr destoelen uit de grond. Maar nu, zo heeft men besloten, is het tijd om offers te vragen van het volk. Eén of andere PTT-genie heeft besloten dat de bereikbaarheid van de post kantoren maar eens fors ver kleind moet worden. En zo wordt er de komende tijd flink gehakt in het bestand van postkantoren en agentschap pen. Een markant voorbeeld in dit wanbeleid is het posta gentschap aan de Haagse Me-^ zenlaan, van de heer Schmale. Deze heeft onlangs te horen gekregen dat hij zijn post- werkzaamheden neer mag gaan leggen. Oorzaak: boven genoemde bezuinigen. Argu ment: in de Haagse Vogelwijk, zo zegt de PTT, heeft men huis-aan-huis een auto. Leuk verzonnen. Feit is echter, dat ongeveer de helft van de be woners in deze wijk automo bielloos is. Tel .daarbij op het hoge percentage bejaarden, en wat krijg je dan? Een grote hoop niet-mobiele, over het hoofd geziene oude mensen, verstoken van welke PTT-ser- vice dan ook. Waar moeten deze mensen in Den Haag heen? Niet naar de Valerius- straat, want dat kantoor wordt opgeheven, en ook dat aan de Willem de Zwiigerlaan wordt 'verplaatst'. Oplossing: laat al deze mensen komen naar het 'dichtsbijzijnde' kantoor van de Fahrenheitstraat. De PTT, als je van makkelijk houdt. Marcel F.G. Rijs, DEN HAAG. Het is geen Braks (2) De bloeddorst in de Neder landse politiek is volgens Else vier toegenomen. Maar dan moet de journalistiek zichzelf niet uitsluiten, aldus consta teerde terecht een briefschrij ver naar aanleiding van het gedwongen vertrek van minis ter Braks. In eerste instantie was de kwestie-Braks door de eigen partij van de minister, het CDA, aan het rollen ge bracht. De oppositie, die zelf al vele bekwame en geleerde mensen heeft zien vertrekken, deed haar best de tegenpartij te diskwalificeren. Maar wie een kuil graaft voor een an der, valt er wellicht zelf nog in. Die oppositiefiguren, vooral Ria Beckers, moeten het hart niet in hun lijven hebben, ooit nog van de verboden vis van Braks te eten. J.M. Laaper, DEN HAAG. Zedelijkheidswet Dat de zedelijkheidswet zou worden aangepast is natuurlijk goed. Een briefschrijver spreekt over de tegenwoordige seksualiteit, die alleen bepaald wordt door lichamelijke facto ren. „Alleen door gelouterde liefde, zoals het Christendom die leert, kunnen mensen ge lukkig worden", zo citeer ik. Dat er in het huwelijk ver krachtingen voorkomen is niet iets van deze tijd, maar dat ge beurde zestig jaar geleden ook op grote schaal. Alleen bleef alles onder de dëkmantel ver borgen. Er werd niet over ge praat en er gebeurde dan ook niets tegen. Is men zich er wel van bewust wat vroeger veel vuldig voorkwam in de tijd van de grote gezinnen van 12 a 14 kinderen? Daar waar een vrouw doorlopend in ver wachting was, geld voor een prostituée er niet was, ver greep menige man zich aan zijn kinderen. Hoeveel vrou wen (dochters van toen) heb ben al van jongsaf de seksuele handelingen van hun vader of broers moeten ondergaan? Hoeveel vrouwen van middel bare leeftijd en nog ouder le ven nog met de trauma's uit hun jeugd? Waar bestond die christelijke moraal uit? Moe ders en kinderen hielden angstvallig hun mond. Zater dag ging vader te biechten, en de lei was weer schoon. Zon dags ging men ter communie en 's maandags begonnen de spelletjes opnieuw. Zo ging dat niet alleen bij katholieken, maar bij allerlei gelovigen. Wij zijn blij dat het Tweede Vati caans Concilie daar verande ring in heeft gebracht. De vrouw is nu zelfstandig en be paalt haar eigen leven. Eigen verantwoordelijkheid voor mannen en vrouwen. Dan zal het in deze tijd ook wel beter gaan. Geen kinderkatechismus van bisschop Gijsen, waarmee jonge kinderen weer met hel en verdoemenis worden be dreigd. De briefschrijver moet er Huub Oosterhuis en de bij bel maar eens op na lezen. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van jna. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaart: per maand t 24,85 per maand f. 25,85 per kwartaal f. 74,10 per kwartaal 75,10 per jaar f. 284,50 per jaar f. 285,50 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2