,Zelfs de vrijwilligers betalen voor hun kaart je" ALLER LEKDS) [andela-tour doet leiden aan jjuidhollands cultuurgoed sebaat bij Pandenbank GGD klaagt over gebrek aan zorg- plaatsen ouderen lekker start met nederlaag Paul Wijnen nieuwe voorzitter DOCOS Quick Boys in finale van Zilveren Molen •IDEN OMGEVING fiekbeSoMWit WOENSDAG 31 OKTOBER 1990 PAGINA 11 ilDEN „Eens kijken z'n Elfstedenkruisje et te halen". V.oorzich- mijmert coördinator ul Peters over de elf durende Mandela Een popfestival arbij evenzoveel steden rden aangedaan, waar- ider Leiden. Vanaf van- ond tot en met 10 no- mber treden 35 bands t in totaal 250 muzi- pten belangeloos op ten [e van het ANC. In het bestijgen zondag itereenvolgens Fonqui- ote, The Vibe, Q'(65) en d to the Bone het podi- landen van voorbereiding i aan deze krachttoer voor gegaan. Na tien ANC-festi- ls, waarin honderdduizend Iden voor de Zuid-Afri- inse bevrijdingsorganisatie een werd gebracht, achtte organisatie de tijd rijp om optredens in een grotere m te gieten. „Dit is uniek", Paul Peters doen geloven, e Socialistiese Partij organi- rt het dan, maar we hebben dewerking van mensen uit muziekwereld, eigenaren zalen, en het ANC heeft goedkeuring verleend, nuit het hoofdkwartier in isaka is ons succes gewenst ook Nelson Mandela is on- js tijdens zijn verblijf in Ierland van de tour op de ogte gesteld". it de concerten hopen de zes tiatiefnemers dit maal geld een te brengen om de op- ïw van de ANC-organisatie Zuid-Afrika te bespoedigen. Bad to the Bone treedt voor de laatste keer in het LVC op. „Het land is in beweging, het ANC gelegaliseerd, dus van all over the world gaan leden te rug naar Zuid-Afrika. Zij moeten in kantoren worden ondergebracht en daar dienen weer typemachines, faxen, en dergelijk voor aangeschaft te worden", verduidelijkt Peters. Universeel Hij en zijn mede-organisatoren Jan Raaijmakers, Wim van Dorst, Peter Romein, Henk van Helvoirt ep Clemens Jan Langens hadden weinig moei te om de artiesten voor het idee enthousiast te maken. „De Mandela Tour lijkt me een unieke mogelijkheid om op nieuw als, artiest een bijdrage te kunnen leveren aan de strijd van de bevrijdingsorga nisatie ANC", verwoordt zan geres Sue Chaloner, ooit be kend van het duo Spooky Sue, in het nieuwsblad van de Socialistiese Partij de gevoe lens van de muzikanten. „Mu ziek is universeel, gaat naar het hart. Anders dan politiek", zegt zij. Treedt Sue Chaloner's met haar Soultrain op in Tilburg (finishplaats), Groningen en Rotterdam (startplaats), voor Leiden is de keus gevallen op Fonquichote, The Vibe, Q'(65) en als uitsmijter Bad to the Bone. Volgens Tea van der Meer van het LVC een pro gramma dat garant moet staan voor een uitverkocht huis. „Bad to the Bone speelt, voor dat de band uit elkaar gaat, voor de laatste keer in het LVC. Daarnaast vond twee jaar terug ook een ANC-con- cert plaats voor een uitver kocht huis. Het zal dus niet zo moeilijk zijn om de kaarten te verkopen". „Ik heb ook nog geen klachten gehoord van zalen over de toe wijzing van de bands", zegt Paul Peters. „We zijn in de voorbereiding langs vele cen tra gegaan en hebben ge vraagd welke muziek het in die ruimte goed zou doen. Want als een band in Gronin gen goed aanslaat is dat geen garantie dat de groep het in Geleen goed doet. De zalen hebben dus hun voorkeuren uitgesproken en die hebben bij de keuze zwaar meegewogen. Daarnaast moesten we uiter aard kijken naar de beschik baarheid van de bands. Maar we zijn erin geslaagd de juiste groep op de goede plaats te kij ken. Zo is The Vibe een leuke Leidse formatie, terwijl Q'(65) uit de regio Den Haag komt. Het is nu nog zelfs zo dat zich nog steeds bands en zalen aan melden om aan de Tour deel te nemen". Stempelplaats De verwachting van Tea van der Meer dat de „Leidse stem pelplaats" vol publiek zal staan, onderschrijft Paul Pe ters daarom. „Er kunnen 500 mensen in het LVC, maar ik verwacht dat ze met de benen buiten zullen hangen". De lan delijk coördinator denkt dat in totaal tien- elfduizend mu- ziekfans de concerten zullen bijwonen. Om alles in goede banen te leiden kan de organi satie rekenen op de steun van zes- tot zevenhonderd vrijwil ligers. Zij moeten ook de kos ten van het grote project druk ken. Peters schat dat de Man dela Tour 70.000 gulden kost. „Een bedrag waar de Socialis tiese Partij garant voor staat, The Vibe brengt voor thuispubliek alleen maar eigen nummers ten gehore. mochten we onverhoopt met verlies draaien. Daarnaast neemt de partij nog talloze an dere kosten voor haar reke ning". Als voorbeeld noemt hij het drukwerk. In Leiden zijn zondag zo'n 25 mensen van het LVC in touw zijn, terwijl de SP tien tot vijf tien vrijwilligers optrommelt. „Zaal en personeel zijn gratis ter beschikking gesteld", zegt Tea van der Meer. „Terwijl een gedeelte van de consum- tie-opbrengsten ook naar het ANC gaat". Niets blijft aan de strijkstok hangen, verzekert Paul Peters. „Zelfs de vrijwil ligers betalen voor hun kaar tje". Fonquichote bijt zondag om 21.00 uur in het LVC het spits af. De band brengt jazz-rock en vocale funk ten gehore. De Leidse reggae-rockformatie The Vibe speelt daarna alleen eigen nummers. Het in 1987 opgerichte kwartet is inmid dels uitgegroeid tot een tien personen tellende groep. Q'(65) is de reïncarnatie van de le gendarische Haagse Q65 die meer dan twintig jaar geleden al furore maakte met blues- rock en met de hit „The live I live". Bad to the Bone wordt inmiddels serieus genomen als rockpionier en sluit de optre dens in het LVC af. Tussen de concerten door zal aandacht voor het doel van de Tour worden gevraagd. De toegangkaarten kosten 12,50 gulden en zijn in de voorverkoop vanaf maandag 29 oktober verkrijgbaar bij Café de WW (Wolfsteeg 6), Plato (Vrouwensteeg 4-6) en eerder al bij de Socialistiese Partij (Groenesteeg 33). Zolang nog voorradig zijn ze ook op de avond zelf vanaf 20.00 uur aan de zaal verkrijgbaar. PETER VAN DER HULST i LSSEND GEBRUIK BEELDBEPALENDE GEBOUWEN c IIDEN/DEN HAAG ilëns, fabrieken, kerken andere monumentale 51 bouwen die komen leeg itaan, vervallen en zijn een tijdje goed voor de ip. Eeuwig zonde, want die manier verdwijnen diet alleen veel beeldbe- J lende gebouwen, maar k belangrijk cultuur- ed. Noord-Brabant is in maart w n dit jaar een Stichting Pan- ,l ïbank opgericht. Als het ijti de D66-statenfractie ligt, ijgt Zuid-Holland ook zo'n óistelling. Tijdens de algemene 1991 werd ri1 or de democraten een voor tot de oprichting van zo'n ndenbank gelanceerd. Pandenbank stelt zich ten el monumentale panden te II houden door er een passen- bestemming voor te vinden, wordt nu nog veel te vaak ïrgegaan tot nodeloze sloop. Pandenbank maakt van voorbeeld een kerk een iu ntoor of van een fabriek museum. Iets wat ook in lid-Holland geen nieuw fe- meen is. Zo zijn bijvoorbeeld Leiden de resterende pan- n van de Witte Poortkazer- in gebruik bij een bureau or vormgeving en de stich- ig Burgerschapskunde. De ai adstimmerwerf wordt op het enblik na veel problemen gevolg van bodemvervui- gerestaureerd en ver- luwd tot huisvesting voor ou Maar van een conse quent algemeen beleid op dit punt kan niet gesproken wor den. Daarom een kennisma king met dit Brabantse initia tief. Experiment Het gaat om een experiment van een jaar en wordt met een bedrag van 75.000 gulden ge subsidieerd door het provin ciebestuur. Na maart volgend jaar wordt bekeken of het pro ject wordt voortgezet. Nu al is duidelijk dat de Pandenbank aan de vraag van de markt voldoet. Volgens medewerkster Fransje Beers liggen er op het bureau op dit moment veertig verzoe ken om bemiddeling en er is al enkele tientallen keren ver wezen naar makelaars. Voor makelaars is de Pandenbank volgens Beers in sommige ge vallen een concurrent. „Wij hebben uiteraard specifieke know how op het terrein van monumenten en hebben direc te lijnen met bijvoorbeeld het ministerie van WVC en Monu mentenzorg als het gaat om subsidies. Door de verwijzing naar makelaars hebben we in middels echter veel goodwill opgebouwd". Volgens Beers hebben de hui dige veertig aanvragen nog niet geleid tot herbestemming van gebouwen. „We hebben wat projecten op de rails". In dit verband noemt Beers het voormalige klooster De Binck- hof in Grave. Dit complex heeft de afgelopen jaren dienst gedaan als verpleeghuis. „Met wat aanpassingen aan in- en exterieur wordt dit waar- De voormalige kweekschool voor de zee vaart, bij het Witte Poortka- zerne-com- plex, is in ge bruik bij de Stichting Bur gerschapskun de. schijnlijk een opleidingsinsti tuut", zegt Beers. De Pandenbank bemiddelt thans ook bij een fabriek in stoomkuipen (Veghel). Er zijn vergevorderde plannen om daarvan op verzoek van de ei genaar een museum te maken. Volgens Beers laten kerken het bij bemiddeling vaak af weten. De kerkelijke overheid bepaalt dikwijls dat het ge bouw niet voor wereldse za ken mag worden gebruikt. Beers: „En dan houdt het na tuurlijk al gauw op. Jammer, want de kerk niet herbestem- men leidt vaak tot verval en op den duur natuurlijk tot sloop". Monumentenzorg Het herbestemmen van oude, meestal monumentale gebou wen is vooral een zaak van lange adem. Een klant par ticulier, bedrijf of overheid schakelt de Pandenbank in en maakt de wensen kenbaar. Vervolgens gaat de stichting op zoek en schrijft gemeenten, makelaars en organisaties aan die actief zijn op het terrein van de monumentenzorg. Op die manier wordt onderzocht wat het aanbod is. Is uiteinde lijk een geschikt pand gevon den, dan wordt door de Pan denbank en eventueel in te schakelen deskundigen, zoals architecten, gekeken in hoe verre aanpassing van het ge bouw aan de nieuwe functie nodig is. De nieuwe bewoner tekent een intentieverklaring dat zonder toestemming van bijvoorbeeld monumentenzorg aan het pand niets wordt ver anderd. Wijzigingen aan interieur en exterieur zijn meestal al vóór de koop of huur van het oude pand niet eens toegestaan. Bo vendien wil niet elke klant veel geld uittrekken voor aan passingen en is nieuwbouw goedkoper. Beers, die in deeltijd het enige personeelslid is van de Pan denbank en wordt bijgestaan door een bestuur bestaande uit twee burgemeesters, een ma kelaar en twee andere deskun digen, vindt het „enorm be langrijk" dat de stichting snel zoekt naar gegadigden voor een oud pand. De Pandenbank publiceert een nieuwsbrief met daarin een overzicht van panden die op de nominatie staat van bestemming te ver anderen. Binnenkort wordt gestart met de opzet van een databank waaruit ook poten tiële eigenaren en gebruikers informatie kunnen putten. Volgens Beers is een soortge lijk initiatief in Zuid-Holland onder auspiciën van het pro vinciebestuur „zeer zeker le vensvatbaar. Te vaak wordt achteloos voorbijgegaan aan het nut van oude gebouwen". Het is de bedoeling dat de Pandenbank op termijn finan cieel zelfstandig draait. Voor bemiddeling wordt een ver goeding gevraagd: een percen tage van de gerealiseerde ver koop- of huursom of een be drag op offertebasis. JOEL BATENBURG REGIO Ouderen ver kommeren en grijpen noodgedwongen steeds meer naar pillen en poe ders bij gebrek aan gezon de zorg. Dat schrikbeeld schetst de arts D. Tichler- Moerman van de Ge meentelijke Geneeskundi ge Dienst (GGD) Rijn streek in een brandbrief aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Tichler-Moerman luidt de noodklok over het dreigende tekort aan extramurale en in tramurale zorgplaatsen in de Alphense regio nu de herver deling van de capaciteit bijna een feit is. Gedeputeerde Sta ten beraden zich al lange tijd over het aantal zorgplaatsen dat de regio Zuid-Holland Noord krijgt toebedeeld. In de voorstellen van GS krijgt de Rijnstreek 250 plaatsen, waar de GGD er 355 nodig vindt. Het verschil van 105 plaatsen is volgens de GGD onaan vaardbaar. In de visie van GS gaan er van de overige plaat sen 770 naar de regio Leiden en 753 naar de Bollenstreek. In de brief schrijft Tichler- Moerman overigens te besef fen nogal laat met een reactie te komen. Eerder was volgens de arts niet mogelijk, omdat er geen cijfermatige gegevens voorhanden waren. Die kwa men pas op tafel nadat de Re gionale Indicatie Commissie Rijnstreek in 1989 werd opge richt. Inmiddels is er veel dui delijk geworden over de be hoefte aan ouderenzorg in de Rijnstreek, zo meent Tichler- Moerman. Uit de cijfers blijkt onder meer dat het aantal vrijwilligers in snel tempo afneemt, vooral in Alphen zelf. Daardoor vervalt een deel van de mantelzorg, een ontwikkeling die nog wordt versterkt door verhui zingen en 'gezinsverdunning'. De druk op de hulpvoorzie ning neemt daardoor snel toe en de belasting van het reste rende thuisfront neemt onge zonde proporties aan. Volgens Tichler-Moerman hebben de verzorgingshuizen al alles in het werk gesteld om niet met mensen maar met zorg te schuiven. Zo zou Rijn- zate op dit moment al een af deling psycho-geriatrie kun nen openen. De behoefte aan zorg per inwoner stijgt, zo stelt de arts. Tichler-Moerman zegt de be slissing van GS om geen extra geld beschikbaar te stellen te betreuren. Maar meer nog het advies van GS om minder mensen met een indicatie op te nemen. „Zo heeft een hoge ur gentie alleen een negatief ge volg", concludeert de arts. Ook de capaciteit van de extramu rale zorg zou tekort schieten, vooral in de vakantieperioden. IZ WARE BEHAALT ALS ENIGE WINST j (EIDEN De dames van lekker hebben de ope- ingswedstrijd in de ere- ivisie van de squashcom- etitie met 2-1 verloren Ian Dicky Squash. Casino 'sliste de derby tegen ekker 2 met 3-1 in haar oordeel. Bij de rentree an Dekker in de eredivi- e wist alleen Liz Weare tar partij in winst om te etten. De Sassenheimse oest hiervoor een zware rijd oeren. Kp boog zij een 7-5 achter- el in de vijfde game tegen 'onne Jacobs nog tot 9-7 in iar voordeel om. De eerste 'slag, die kopvrouwe Mariet- 1 Peters voor haar nieuwe b neerzette, lijkt mager. 9-3, 9-1, 9-2 verloor zij |hter van niemand minder de onbetwiste nummer [a van Nederland, Nicole •umer, die onlangs op de we- fcldkampioenschappen nog een game wist af te snoepen van de Nieuw-Zeelandse Su san Devoy, aanvoerdster van de mondiale ranglijst. Onge lukkigerwijze was Mary Gil lies ziek en bleek het voor Jac queline Kiebert een te zware opgave haar positie succesvol over te nemen. De Amster damse Marieke den Bleker was duidelijk te sterk. Liz We are toonde zich niet ontevre den, hoewel er wellicht met de aanwezigheid van Gilies meer ingezeten had. Dicky Squash eindigde vorig jaar als tweede in de eredivisie. De uitslag van 0-5 van de SRC Alphen in de eerste divisie te gen de sterke reserves van de ASRC was geflatteerd. Marjo lein Vertogen en Sannie Bom- beeck brachten het op respec tievelijk single één en twee beiden met keihard werken tot 5-5 in de vijfde game. De moeite was tevergeefs. Verto gen was na het verdelen van de eerste 36 punten pas aange land op de stand van 1-1 in ga mes. Angelique Komen ver loor met 3-1, Monique van den Belt kon door gebrek aan rit me geen game winnen. De derby tussen Dekker 2 en Casino werd verrassend doch overtuigend door de Noordwij- kers gewonnen. Voor Dekker zegevierde alleen een sterk ac terende Luijke Tjebbes. Ibbel Ansink had niets in te bren gen. Jan van Duyn sputterde over van alles en nog wat en besloot zelfs bijna de partij te staken wegens onenigheid met de scheidsrechter, maar trok ondertussen wel de winst naar zich toe. Ton Creighton stond bij vlagen te nonchalant te spelen. Anton-Will van Zoelen ën Marcel Knijnenburg toon den, zich heer en meester ten opzichte van respectievelijk Jaap de Zwart, die naar eigen zeggen strak van de zenuwen stond zonder te weten waar om, en Gijs Tan, die gewoon nog niet op niveau meedraait. De wedstrijd van de dames van de Leidse SRC werd uit gesteld tot zaterdag. JACQUELINE VAN WIJK Van Wijk tekent voor Leimonias LEIDEN Tennis A-speel- ster Jacqueline van Wijk heeft gisteren een overeenkomst ge tekend, die haar voor twee jaar aan de Haagse hoofdklas severeniging Leimonias ver bindt. De huidige nummer 19 van de Nederlandse ranglijst, die bijna tien jaar een toonaan gevende rol vervulde in het hoogste (eveneens hoofdklas- se-)team van het Leidse Uni cum, volgt daarmee de door haar uitgestippelde weg in de tennissport, waarin de keuze voor 'professional' centraal staat. De nieuwe club van Jac queline van Wijk wil na het behaalde landskampioenschap in 1989 en de een jaar later volgende degradatie uit de eredivisie, thans weer terugke ren op het hoogste tennisni- veau van Nederland. Jacqueline van Wijk. FOTO: HENK SNATERSE LEIDEN Paul Wijnen is door de leden van werd tijdens de ledenvergadering tot erelid. DOCOS gekozen als voorzitter van de Mors- Tijdens de vergadering werd ook mevrouw club. Hij volgt hiermee Hein Opdam op die zes Van Marwijk benoemd tot lid van verdienste jaar lang de 'leiding had bij DOCOS. Opdam van de club. Symposium Onder de titel 'Gekleurd Perspectief' vindt vrijdag in de Stadsgehoorzaal een symposium plaats. Een vijf tal sprekers gaan dieper in op de werving en selectie van allochtonen op de ar beidsmarkt. Daarna wordt een forumdiscussie gehou den. Het symposium, dat een initiatief is van het Meldpunt Discriminatie en de Leidse Rechtswinkel, begint om 13.30 uur en duurt tot 17.00 uur. Lezing In de streekschool aan het Lammenschanspark houdt de heer Steenhuis vrijdag een lezing over- 'Het werk van Gods Woord'. De toe spraak begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Ruilbeurs Suikerzakjes, munten, post zegels, munten, stickers en dergelijke kunnen vrijdag worden geruild bij Ruil ver eniging Koningskerk. Ie dereen die de verzameling wil uitbreiden kan tussen 19.00 en 22.00 uur terecht in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. De toegang bedraagt 1 gulden 50, jeugd tot 16 jaar betaalt 1 gulden. Ruilmateriaal meenemen. Theater Pick Up is de titel van een eenakter die de theater groep Ruim Baan vrijdag op de planken brengt. Het stuk wordt gespeeld in het Micro-Theater Imperium aan de Oude Vest en begint om 20.30 uur. De toegangs prijs bedraagt 7,50 gulden. Kaarten zijn te reserveren bij K&O. Postzegels Postzegels ruilen kan tij dens een beurs in de kanti ne van het Christelijk Ly ceum Dr. W.A. Visser 't Hooft aan de Kagerstraat 1. De beurs wordt gehouden op zaterdag en duurt van 10.00 tot 16.30 uur. Dansen In het buurthuis van de Wijkvereniging Aktief aan de Berlagestraat vindt za terdag een dansavond plaats. De zaal gaat om 19.30 uur open en de toe gangsprijs bedraagt 3 gul den. Muziek De Algemene Nederlandse Unie van Muziekvereni gingen houdt zaterdag en zondag een concours in de Stadsgehoorzaal. De sleu telstad is op zaterdag verte genwoordigd door Werk- mans Wilskracht Die dag beginnen de voornamelijk blaasconcerten om 11.00 uur. Op zondag is de aanvang 12.30 uur. Alphen peilt belangstelling voor boxen chemisch afval ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen aan den Rijn gaat door middel van een speciale bonnenactie onderzoe ken hoe groot de belangstel ling onder de Alphenaren is voor een bewaarbox voor klein chemisch afval. Als er voldoende mensen geïnteres seerd zijn kan er tegen geredu ceerd tarief massaal worden ingekocht. De bewaarbox is bedoeld om thuis het klein chemisch afval veilig in te be waren, alvorens het af te leve ren bij chemocar of het bureau reiniging van de gemeente. LEIDEN Quick Boys heeft als eerste de finale weten te bereiken van het Zilveren Mo- lentoernooi. De Katwijkers wonnen gisteravond met 2-0 van Lugdunum. De 200 toe schouwers die wind en regen hadden getrotseerd zagen vooral in de eerste helft een aantrekkelijk duel. Lugdunum moest zich in de eerste vijfenveertig minuten vooral beperken tot verdedi gen. Quick Boys speelde in een bijzonder hoog tempo en de ploeg yan Hennie de Klerk kreeg alle hoeken van het veld te zien. Stuwende kracht achter het Katwijkse offensief was Marco Dijkhuizen. De, Amsterdammer die zaterdag in de derby tegen Noordwijk na een half jaar schorsing zijn rentree maakt, speelde bijzon der gemotiveerd. Vooral de sa menwerking met Edwin Otte liep in de eerste helft erg goed. Toch bleef Lugdunum lang overeind. De solide verdedi ging van de Kikkers gaf wei nig kansen weg. Op slag van rust moest men echter capitu leren. Martin Rog rondde een knappe voorzet van Frenk van der Kley bekwaam af. Na rust wierpen de Leidenaars de schroom van zich af. Robert de Roo schoof door naar het middenveld en Lugdunum kwam steeds meer in de wed strijd. Martin Rog gooide ech ter roet in het eten. Hans van As onderbrak zijn actie met grove middelen binnen het strafschopgebied. Edwin Otte liet deze buitenkans vanaf elf meter niet onbenut. Ondanks het feit dat de wedstrijd ge speeld was, bleven beide ploe gen de aanval zoeken. Lugdu num was dichtbij een doelpunt via Ton de Rooy. Maar zijn in zet werd door Hans van der Plas van de doellijn gehaald. Quick Boys bleef de gevaar lijkste ploeg maar verder dan een omhaal op de lat van Mar co Dijkhuizen kwam men niet. De 2-0 overwinning was ge noeg om de finale van het veertigste Zilveren Molentoer- nooi te bereiken.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11