,Niet door de üiieën gaan voor üaddam Husayn" Vredesbeweging VS bloeit op door troepenzending naar Golf Opnieuw veroordeling door V-raad van Irak 'ITENLAND Zeidóc&owtant DINSDAG 30 OKTOBER 1990 PAGINA 5 ayrut spoedig onder iritrole één leger De pro-Iraanse Hezbollah en e door Syrië gesteunde milities hebben er eren mee ingestemd zich terug te trekken de Libanese hoofdstad Bayrut. Het is de n oeling dat het verdeelde Bayrut herenigd dt en onder de controle van één leger lnt. De negen milities in Libanon worden bonden en het wettig gezag in het land o steld. De Hezbollah verklaarde zich bereid irut te verlaten na besprekingen met een d dsteriële commissie. Eerder al hadden Na il Berri, leider van de pro-Syrische Amal- d jtie, en George Hawi van de militie van de •I anese communisten, hun mannen op- o cht gegeven zich klaar te maken voor ver- i1 Aquino ziet af van tweede termijn MANILA De Filipijnse presi dent Corazon Aquino ziet af van een tweede ambtstermijn. Dat heeft Aquino vandaag tegen een aantal buitenlandse journalisten gezegd. Aquino nam in 1986 het presidentschap over van de ver dreven dictator Ferdinand Mar cos. Haar presidentschap wordt gekenmerkt door de vele pogin gen van conservatieve elementen binnen het leger haar uit het za del te wippen. De president ver klaarde dat zij de belangrijkste taak die zij zich aan het begin van haar ambtstermijn had ge steld herstel van de democra tie heeft volbracht. Dieptepunt vertrouwen in regering Sovjetunie MOSKOU Een opiniepeiling van een onafhankelijk onder zoeksbureau in de Sovjetunie heeft uitgewezen dat de Sovjet- regering nog slechts door zes procent van bevolking volledig wordt gesteund en dat meer dan vijftig procent geen enkel vertrouwen meer heeft in zijn bestuurders in Moskou. Aan de opiniepeiling, uitgevoerd door het Centrum voor Publieke Opinie van de Gehele Unie, na men 1.356 mensen uit alle repu blieken deel. Het is niet bekend wanneer de interviews werden afgenomen. Mary Robinson mogelijk eerste Ierse presidente (Vervolg van de voorpagina) DUBLIN Het 'Dublingate'-schandaal gaat om een leugen van presidentskandidaat en hui dige vice-premier Brian Lenihan. Hij zou tij dens de regeringscrisis van 1982 president Hil- lery telefonisch hebben geprobeerd over te ha len om het parlement niet te ontbinden, maar rechtstreeks de toenmalige oppositieleider Haughey te belasten met de vorming van een nieuw kabinet. Lenihan heeft steeds ontkend de telefoontjes te hebben gepleegd. Eind vorige week werd hij echter geconfronteerd met een publicatie in The Irish Times, waarin uit band opnamen van een telefoongesprek van Lenihan met een student werd geciteerd. Daarin geeft hij wel toe destijds met Haughey te hebben ge beld. Volgens de Irish Sunday Independent zijn de kansen van Lenihan sinds de affaire met 14 procent gezakt naar 32 procent van de stem men. Met de daling van zijn populariteit groeit de kans dat Ierland op 7 november zijn eerste vrouwelijke president krijgt. Mary Robinson, de Labour-kandidaat die zich ooit inzette voor de invoering van een abortuswet in het katho lieke Ierland, zag haar kansen het afgelopen weekeinde met 11 procent stijgen naar 51 pro cent van de stemmen. De presidentskandidaat van de grootste oppositiepartij Fine Geal, Aus ten Curry, loopt met 17 procent van de stem men volgens The Sunday Independent ver ach ter. Als de Progressief Democraten morgen tij dens het debat de motie van wantrouwen- tegen de regeringscoalitie ondersteunen, is de kans groot dat koningin Beatrix en prins Claus don derdag worden uitgezwaaid door een demissio naire premier Haughey. Negen baby lijkjes gevonden in Japan TOKYO De politie in Yokote in het noor den van Japan heeft onlangs in de buurt .van een boerderij de stoffelijke resten van negen baby's ontdekt. Zij verdenkt een boerenecht paar ervan gedurende de laatste twaalf jaar negen pasgeboren kinderen te hebben gedood en begraven. De 43-jarige Hitoshi Sugawara is door de politie gearresteerd nadat hij had bekend dat hij de stoffelijke resten van het jongste kind had begraven. Over mogelijke betrokkenheid bij de dood van de overige acht baby's wilde hij niets loslaten. De 40-ja- rige echtgenote bekende eveneens dat zij medeverantwoordelijk is voor de dood van het jongste kind. Zij gaf als reden voor haar daad op dat zij te oud was geworden om kin deren op te voeden. men aan Operatie Woes- tijnschild. ANGELES Drie iken nadat Irak Kuwayt is binnengevallen stond n rporaal Jeffrey Pater- >uti te wachten op de e rtbaan van zijn basis niwaii om aan boord te an van een transport- ei iegtuig met bestemming st)lf. Maar in plaats van e het vliegtuig te klim- ;n, ging hij op de baan e ten en werd zo de eer- Amerikaanse militair b weigerde deel te ne De tweeëntwintigjarige Pater- son, die de cause célèbre is ge worden van de groeiende anti- oorlogbeweging in Amerika, werd niet erkend als gewe tensbezwaarde en zal voor de krijgsraad moeten verschijnen wegens het niet opvolgen van bevelen. Andere militairen hebben echter zijn voorbeeld gevolgd: zeven mariniers, vlie gers en kustwachters hebben zich aangemeld als gewetens bezwaarde en volgens anti- oorlogactivisten zijn veel an deren verdwenen zonder daar voor toestemming gevraagd te hebben. „Ik weet dat tenminste drie mariniers uit mijn eenheid ge dwongen werden in het vlieg tuig te stappen toen ik bevel kreeg naar Saudi-Arabië te gaan. Twintig anderen zijn ge woon verdwenen", aldus Pa- terson, die na twee weken in de gevangenis is overgebracht naar een marinebarak bij Ho nolulu. Na een trage start krijgt de Amerikaanse vredesbeweging steeds meer aanhang nu ex perts. en het Pentagon bij pre sident Bush hebben aange drongen op een preventieve aanval tegen Irak, mogelijk al snel na de congresverkiezin gen van zes november. De vredesactivisten geloven dat de aankondiging van vori ge week dat er misschien nog extra troepen de woestijn in gezonden zullen worden, waardoor het totale aantal dicht bij de 400.000 komt te liggen, een teken is dat de bondgenoten van een defen sieve strijdmacht omgevormd worden tot eeh offensieve. Zij vrezen dat Bush op oorlog uit is om Saddam Husayn af te zetten. Volgens de laatste opiniepei lingen in het blad Newsweek is 69 procent van de Amerika nen van mening dat de presi dent meer aandacht moet be steden aan een diplomatieke oplossing. Vorige week von den de eerste nationale anti- oorlogsdemonstraties in het land plaats; Vietnam vetera nen, studenten en andere acti visten goten een mengsel van bloed, zand en olie over de poort van de Praesidio leger basis in San Fransisco. De ac-' ties zullen de komende weken voortgezet worden. Paterson kan vijf jaar gevan genisstraf krijgen. Zijn con tract bij de marine zou drie weken na zijn weigering in het vliegtuig te stappen afgelo pen zijn. „Saddam Husayn is een regionale verschrikking, een dictator, een door en door slecht mens", zei hij. „Maar dat weerhoudt ons er niet van dictators en slechte mensen over de hele wereld te steu nen. We hebben hem de afge lopen tien jaar gesteund, hem het groene licht gegeven Iran binnen te vallen en onze bond genoten hebben het land che mische wapens verkocht. Hij ging de fout in door het gezag van de VS in het gebied te on dermijnen en daarom gaan we nu achter hem aan". Paterson wordt gesteund door de Vietnam veteranen die de oppositie tegen militaire actie in de Golf aanvoeren. Vete raan Ron Kovic, wiens per soonlijke strijd en zijn gevecht om een einde te maken aan het bloedvergieten onderwerp waren van de film Born on the Fourth of July van Oliver Stone, zegt: „Paterson heeft blijk gegeven van enorme moed en waardigheid door an deren dit voorbeeld te geven. Laten we hopen dat ze het zul len volgen". „Als het inderdaad oorlog wordt dan zal die groter zijn dan alles wat we in de geschie denis van dit land gezien heb ben. Miljoenen zullen erbij be trokken raken en de doden zullen met ladingen tegelijk teruggebracht worden. Is Bush bereid 20.000 slachtoffers in de eerste paar weken te aanvaar den? Hij zal niet lang meer president zijn als dat zo is". SAM KILEY (c) The Sunday Times, Londen ÏDERLANDSE COACH KUWAYTS WATERPOLOTEAM VRIJ (Vervolg van de voorpagina) PARIJS Gisteravond nam de Veiligheidsraad van de VN met 13 stem men resolutie 674 aan waarin Irak verantwoor delijk wordt gesteld voor de economische schade en mishandeling van burgers in Kuwayt nadat dit land door Irak is veroverd. RIJS Onder de inse ex-gijzelaars uit iljhdad en Kuwayt die ;eren aankwamen op vliegveld Charles de bij Parijs, was ook Nederlandse 2.04 meter coach van het natio- e waterpoloteam van 01 wayt, Wouly de Bie. Bie woonde en werkte al en een half jaar in Ku- pt. Hij is getrouwd met een en heeft op die ma- kunnen profiteren van Frans paspoort. Zijn i iuw was al eerder in sep- iber naar Frankrijk te- e gekeerd. ic e laatste zeven weken ben naar buiten ge- Best. Want als je dat doet rdt je gevolgd door de Ira- i die willen weten waar je itfeont. Dat zou dan gevaarlijk i voor de Fransman waar ik huis zat, met het risico dat naar een strategische plaats N irdt gebracht", aldus De Bie aankomst. wilde niet zeggen hoeveel derlanders er nog in Ku- ayt zijn om hen niet in ge- te brengen. „Niet al te De meesten zijn vertrok- 3 n naar Baghdad". Het mi- erie van buitenlandse za lf n in Den Haag had hen dat Met een aantal anderen be sloot De Bie toch in Kuwayt te blijven. Daar zou de vrijheid zijn. „Het klinkt natuurlijk al lemaal leuk en aardig ho tel, biertje, zwembad maar dat is ook niet alles. Ik ben er van overtuigd dat het daar niet veiliger is, zeker als de oorlog gaat uitbreken". Alle begrip De voormalige waterpolo- coach van Kuwayt heeft er alle begrip voor dat er geen politici naar Baghdad komen om te proberen gijzelaars vrij te krijgen. „Maar als je een be sluit neemt, dan moet je je er ook aan houden". Over de Iraakse president Saddam Husayn zegt De Bie: „Het is niet goed om door de knieën te gaan voor zo'n bar baar. Die man is echt een wil de. Hij is wel intelligent, maar hij is ziek en heel erg gevaar lijk". De huidige houding van Ne derland in de Golfcrisis bete kent dat Nederland ook flink wat troepen moet sturen, aldus De Bie. De twee schepen in het Golfgebied zijn volgens hem niet genoeg. „Op de tele visie van Saudi-Arabië is voorts melding gemaakt van het sturen van zeven tanks door Nederland. Daar moet Saddam Husayn wel heel erg bang van zijn geworden". Nieuws Veel niéuws horen de Neder landers niet. Het meeste van wat er in Den Haag en in de regio gebeurt, vernemen zij via de Wereldomroep. De Bie had kritiek op de manier waarop Den Haag via ouders van in Kuwayt woonachtige Nederlanders heeft gepro beerd druk uit te oefenen om hen over te halen naar Bagh dad te gaan. „Mijn moeder kwam zo huilend over de ra dio en dat heeft me heel erg Een Franse ex-gijze!aar omhelst zijn vrouw bij terugkeer op het vliegveld bij Parijs. aangegrepen. Ik heb dan ook meteen de ambassadeur opge beld om hem te zeggen dat ik het daar niet mee eens was". De Bie achtte het veiliger om in Kuwayt te blijven. Wel zijn veel goederen daar schaars, er is vooral een tekort aan voed sel. „Ik heb veel honger ge had", aldus de Nederlander. Daarnaast ïs er een groot te kort aan brandstof. „In Ku wayt zijn een aantal benzine pompen open. Maar daar staat men drie uur in de rij te wach ten voor de vijftien liter per week". Het internationale embargo te gen Irak kan volgens hem wel gaan werken, maar dat kan nog lang duren en gevaarlijke gevolgen hebben, niet in de laatste plaats wegens de per soonlijkheid van Saddam Hu sayn. De Bie blijft voorlopig bij zijn schoonfamilie in Zuid-Frank rijk. Behalve zijn vrouw en enkele familieleden was op Charles-de-Gaulle de Neder landse consul-generaal in Pa rijs N.J. Jonker aanwezig hem te verwelkomen. Cuba en Yemen onthielden zich ook deze keer van stem ming. In totaal zijn nu al tien VN-resoluties tegen Irak goed gekeurd. De V-raad vroeg de secretaris generaal van de VN Perez de Cuellar ook een missie te stu ren naar Irak. Perez de Cuel lar had eerder op de dag al verklaard dat hij nog steeds wacht op een antwoord van Baghdad op zijn verzoek een speciale VN-gezant te ontvan gen om de vrijlating te bespre ken van alle buitenlandse gij zelaars. Perez de Cuellar zei dat hij prins Sadruddin Aga Khan had benoemd als speciale ge zant, maar dat hij nog niet van Baghdad had vernomen dat de gezant welkom is. „Ze hebben niet geweigerd, maar ze heb ben ook geen ja gezegd", aldus Perez de Cuellar. Volgens Sovjet-leider Gorbats- jov betekent de weigering van de Sovjetunie om een militaire oplossing te accepteren geen verandering in de houding van Moskou. Gorbatsjov zei verder dat de Iraakse president Saddam Hu sayn niet hoeft te denken dat hij een wig kan drijven in de internationale alliantie tegen Irak. Volgens Gorbatsjov zal de internationale veroordeling van de invasie van Kuwayt niet verslappen. President Saddam Husayn zei gisteren dat president Bush de James Baker deur tot een dialoog bezig is dicht te doen door hem te ver gelijken met Adolf Hitler, zo als Bush vorige week deed. Saddam zei dit in een inter view voor het Amerikaanse televisiestation CNN. Saddam ontkende ook dat met Prima kovs bezoek de laatste kans op vrede verkeken is. „Ik heb geen verklaring gezien waarin Primakov heeft gezegd dat zijn bezoek aan Irak de laatste kans was. Maar wel heb ik verklaringen gezien van de Sovjet-president waarin hij de noodzaak benadrukt van een oplossing van de crisis met an dere dan militaire middelen". De vlooteenheden van de NAVO in het oostelijke deel van de Middellandse zee zul len hun oefeningen daar voortzetten, zo heeft NAVO- commandant generaal John Galvin gisteren meegedeeld. De eenheden zijn afkomstig van Duitsland, Griekenland, Groot-Brittannie, Italië, Portu gal, Spanje, Turkije en de Ver enigde Staten. De schepen zijn momenteel voor onderhouds werk onderweg naar Taranto in Italië. Zij zullen daarna Pa lermo op Sicilië aandoen en vervolgens weer koers zetten naar het oostelijke deel van de Middellandse zee. aile oegrip voor aat er geen cho en dat heelt me heel erg Daarnaast is er een groot te- gevolgen hebben, met in de hem te verwelkomen. gisteren aai presiaent ousn ae miuueuanase zee. Opstandelin gen in Afgha nistan, die de door de Sov jets gesteunde gerering in Ka- bul bestrijden, onderzoeken de raketten aan boord van een Hlnd-24- gevechts- helikopter. Zij waren erin ge slaagd de heli kopter met een Amerikaanse Stingerraket neer te halen. Dat gebeurde tijdens een zesentwintig dagen durende aanval op een regeringskon vooi In de pro vincie Zabul om te beletten dat dit de bele gerde garni zoensstad Qa- lat zou berei ken. FOTO: AFP Palestijn komt om bij plaatsen bom TEL AVIV Een Pale stijn is gedood en twee an deren raakten gewond toen zij in de voorname lijk orthodox-joodse woonwijk Bnei Brak in Tel Aviv een bom wilden plaatsen. De mannen waren in de groentewinkel waar zij werk ten bezig met de montage van het projectiel toen de bom af ging. In Oost-Jeruzalem raak te een politieman gewond toen een Palestijn hem met een mes in de borst stak. Een Israëlische parlements commissie heeft gisteren beslo ten een Arabisch parlements lid zijn parlementaire on schendbaarheid te ontnemen omdat hij tweemaal functiona rissen van de Palestijnse Be vrijdingsbeweging PLO had ontmoet. Tienduizenden Pales- tijnen in de door Israël bezette gebieden hebben gisteren ge staakt om een bloedbad onder Palestijnen in 1956 te herden- kën. In het noorden van Israel werd het lijk aangetroffen van een Arabische militair die in het Israëlische leger diende. De algemene staking legde op de bezette westelijke Jordaan- oever en Gazastrook het zake lijk leven plat. Israël sloot gis teren opnieuw de grenzen voor een deel van de Palestij nen uit de bezette gebieden. OT714 straft EG voor invoerverbod tropisch hout Het economisch sa- pisch hout aan banden te leg- kunnen het weer andere pro- sverband van gen. De Indonesische minister dukten zijn. We moeten vast landen ASEAN vergaande tegen- te nemen tegen ingezette EG-cam- om de invoer van tro- van handel Arifin Siregar die beraden zijn, want ook wij zes ASEAN-landen Indone- dit gisteren bekendmaakte, hebben economische macht", sie, Malaysia, Thailand, de Fi- zei: „Vandaag zijn het produk- Volgens Siregar geeft de ASE- lipijnen, Singapore en Brunei ten uit het regenwoud, morgen AN echter de voorkeur aan zijn tegen de EG-campagne. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB mysterie van het zevengesternte misschien wel de gekste historie uit het avonturenrijke van kapitein Rob, die met zijn zeilschip, de „Vrijheid zeeën ter wereld heeft bevaren en al heel wat heeft mee- Maar wat hij in dit verhaal beleeft.... nou ja, we zul- er nog niets van verklappen, maar het is wel een beetje 'r. En eigenlijk is het ook niet helemaal echt gebeurd: de heeft dit alles slechts gedroomd! Degenen, die ook de vorige deeltjes van „De Avonturen van kapitein Rob" hebben gelezen, zullen gemakkelijk de hoofdfi guren herkennen. Daar is, naast Rob zelf en Skip, in de eerste plaats professor Lupardi, terwijl Peer de Schuymer ook al een heel oude bekende is. Andere bekende namen zijn: Marga en Willy, Taaie Toon, Wang Hang, majoor Ross en Cigaret-Larry. doen?" De Parool-redacteur laat hem een boek zien. „Dit staat vol met allerlei zeeroversverhalen", zegt hij, „laten we daar een strip van maken". Wanneer de redacteur weer is vertrokken, verdiept de tekenaar zich in het boek. Ja, het zou te proberen zijn. Maar hij merkt niet, dat Rob, Peer de Schuymer, Wang Hang, Lupardi, Marga, Willy, Taaie Toon en al die anderen, van wie de portretten aan de mu ren van zijn atelier hangen, het helemaal niet met dat plan eens zijn. Hij valt in slaap. Kapitein Rob is met de „Vrijheid II" onderweg van Tanger IJmuiden. Welke avonturen wachten hem in het vaderland? weet het zelf nog niet en... de tekenaar weet het ook nog niet! heeft hij Rob nu al laten uitvaren, onbekende streken maar deze keer weet hij werkelijk niets nieuws. Hij zit atelier te Hilversum zwaar na te denken, wanneer een re- Parool" bij hem binnen stapt. „Wat had je er- P- zegt deze, „als we nu maar eens met kapitein Rob 'hielden?" „Ja, maar", zegt de tekenaar, „wat gaan we dan

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5