„Moderne vrouw eerder benadeeld in huwelijk" ftUdóeSouKvrit Vissers beboet met 272.800 gulden Consumentenbond oneens met nieuwe maatrege MEDEWERKING PARTNER VALT IN PRAKTIJK TEGEN Molukke vandaag Rustige ontruiming van Maagdenhuis „Stijl is een soort tovermiddel" voor Haagse rechter Irritatie over haast bij discussie asielzoekers BINNENLAND DINSDAG 30 OKTOBER 1990 PAG ZWOLLE De economische politierechter in Zwolle heeft gisteren aan Urker vissers een bedrag van 272.800 gulden (waarvan 17.700 gulden voorwaardelijk) aan boetes opgelegd. Het merendeel van de vissers stond terecht voor overschrijding van het groepscontingent schol dat de Produeenten Organisatie Oost (PO) in 1988 had. De overi ge Urkers moesten zich verantwoorden voor het doen van onjuiste opgaven van vangsten en het niet goed uitlossen van vis. De zitting was een vervolg op die van 1 oktober. Toen werd het grootste deel van de Urker vloot dat is aangesloten bij de PO, al beboet voor de overschrijdingen van 1988 met een be drag van bijna vier ton, na een eis van 1,7 miljoen gulden. Gevangenis Zutphen extra beveiligd ZUTPHEN Het ministerie van jus titie gaat binnenkort in overleg met de jeugdgevangenis in Zutphen extra beveiligingsmaatregelen nemen voor deze inrichting. Dat heeft de woord voerster van het ministerie, J. Pols, gisteren verklaard. Welke maatrege len dat zijn kon zij nog niet meede len. De extra beveiligingen zijn nodig omdat afgelopen weekeinde voor de zoveelste keer gedetineerden zijn uit gebroken waardoor het totale aantal ontsnappingen dit jaar op vijftien kwam. De maatregelen zullen vol gens haar van korte duur zijn omdat het ministerie de jeugdgevangenis binnen twee jaar wil overplaatsen. MILIEUKEURING VERDOEZELT SLECHTE ASPEKTEN APK (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG „De milieukeuring is op zich zinvol maar de APK hoeft hierdoor niet gered te worden. Het slechte gedeelte van de keuring wordt nu alleen maar ver doezeld". De Consumentenbond was het al nooit eens met de APK, maar over het nieuwe milieugedeelte is de bond helemaal niet te spreken. De plannen voor een losse, jaarlijkse milieuinspectie, ooit gelanceerd door oud-minister Nijpels van milieu, zijn van de baan. De milieukeuring wordt nu, tot ergernis van de Consumentenbond, ge koppeld aan de APK. De verlenging van de verplichte keuring vanaf vieijarige auto's, waar eerst sprake van zou zijn, gaat eveneens niet door. Dit werd vandaag bekend gemaakt aan de cir ca twaalfhonderd bezoekers van de Bovag autodag in Den Haag. De Bovag, die zegt dat de ministers van verkeer en waterstaat en VROM de uitgebreidde APK binnen kort bekend zullen maken, is in tegenstel ling tot de Consumentenbond zeer tevre den met de nieuwe maatregel. Volgens de Bovag is het gunstig dat de mi lieukeuring gekoppeld wordt aan de alge mene keuring. Automobilisten zouden an ders twee maal per jaar naar de garage moeten. De kritiek van de Consumenten bond op de APK is voor de Bovag onbe grijpelijk. „Men zou zich moeten realiseren dat door jaarlijks vier miljoen wagens te keuren, het autorijden veiliger én goedko per wordt", aldus voorzitter Jansen. „Want wat niet meer deugt verdwijnt van de weg, terwijl noodzakelijk onderhoud op tijd wordt gesignaleerd". Dat het milieu een zorgenkindje is voor de autobranche blijkt uit de pogingen van de Bovag om op de autodag duidelijk te ma ken dat de autoindustrie veel doet voor 'verschoning' van de wagens. Volgens de Bovag wordt wereldwijd vijftig miljard gulden per jaar uitgegeven voor research, waarvan „een flink deel" aan milieuverbe teringen wordt besteed. Jansen: „Je hoort te weinig mensen over het feit dat de bran che enorme technische successen boekt bij het steeds knapper maken van auto's, die elke dag schoner worden. Dat wordy] beloond, integendeel. Er wordt hard e de auto aangeschopt, terwijl ernstig{ er vuilers buiten schot blijven". Met het thema van de autodag - 'Kn 0É in een kansrijke markt' - werd aangt dat de autobranche momenteel aan lt kritiek bloot staat. Volgens de Bovag w de Nederlander echter wel positief o st( auto als vervoermiddel. Jansen: „Er n ook in dit tijdperk van kritiek op d volop kansen. Want de kritiek wort de Nederlander niet werkelijk gec jt' Dat blijkt wel uit het aantal nieuw- al pen dat wij samen ieder jaar, en o c] jaar, blijven realiseren". ANNELIEKE DIJK In de ingang van het Maagdenhuis in Amsterdam staan enkele studenten op de uitkijk, foto: anp AMSTERDAM De politie heeft gistermiddag een einde gemaakt aan de studentenbe zetting van het Maagdenhuis in Amsterdam. Naar schatting 50 politie-agenten verschaften zich via een nooduitgang toegang tot het pand, waarna de studenten het pand verlie ten. Een woordvoerder van de studenten liet weten de ontrui ming stijlloos te vinden. Bij de ontruiming werd geen geweld gebruikt en er zijn geen arres taties verricht. De studenten verpreidden zich na de ontrui ming verder zonder proble men. SERIE LEZINGEN OVER „LIFESTYLE" LEIDEN Al eeuwen lang onderscheiden men sen zich van elkaar door kleding, manieren of op vattingen. Sinds enkele ja ren pas bestaat daar ook een woord voor: „lifesty le", ook wel letterlijk ver taald met leefstijl of le vensstijl. Over het hoe en waarom van verschillende leefstijlen startte gisteren op de universiteit van Lei den een serie lezingen. Leefstijl is een soort nieuwe etiquette, een stelsel van regels dat voor iedereen geldt die tot een bepaalde groep wil horen. Het is bepalend voor de in druk die men wil maken en luistert daarom naar strakke wetten. Zo zal de hardrocker niet zonder zijn zwart-leren jack, spijkerbroek en lang haar kunnen, terwijl een béétje „rap-er" echt voor gek staat wanneer die van glimmende jogging-broek, sportschoenen en walkman met harde drum is voorzien. Wie zich wil onderscheiden van anderen, doet meestal weinig anders dan zich een andere „lifestyle" aan meten, en daarmee herkend te wor den als lid van een andere groep. Volgens Jan Kuitenbrouwer, auteur van het bekende Tur botaal, heeft het begrip lifesty le de etiquette helemaal ver vangen, zo zei hij onlangs te gen een weekblad. „Mensen maken zelf uit hoe ze zich ge dragen. Etiquette wordt daar door een kwestie van stijl". Kuitenbrouwer kan het weten, want deze „trend-watcher" le vert deze dagen een boekje af onder de titel „Lijfstijl". Persoonlijkheid Op de universiteit van Leiden buigt de komende weken een aantal ter zake kundig geachte geleerden zich over het begrip lifestyle. Gisteravond beet drs. C. Rohde, van de vakgroep massacommunicatie van de universiteit van Utrecht, het spits af met een „cultuur-so ciologische" beschouwing. „Stijl is een soort tovermid del", zo stelt Rohde. „Als je het hebt, heb je 'het': persoonlijk heid, verve, een krachtig zwie rig identiteitsbesef". Het ontstaan van de zich steeds sneller opeenvolgende lifestyles en trends van nu verklaart hij uit het afbrokke len van kerkelijke waarden in de westerse samenleving. „Bij de langzame dood van God is ook een voor de westerse sa menleving belangrijk identifi catiesymbool afgebrokkeld. Er moet een nieuwe culturele identiteit worden gezocht, een nieuwe ideologie. Het geloof in de rede, het socialisme, het es theticisme en dergelijke kun nen deze rol vervullen. Maar veelvuldiger dan vroeger wis selen mensen van ideologie en zijn ze huiverig van de grote ideaalbeelden. Men bepaalt zich liever tot eèn niet zo diep gaande trend of leefstijl". Produkten Lifestyle is sinds de jaren zes tig, zeventig een belangrijk middel voor de industrie om inzicht te krijgen in de afne mers van de produkten, zo is de visie van drs. B. Maso, die volgende week maandag het woord zal voeren over „op komst en ondergang van het concept levensstijl". „Dankzij styling, marketing en andere technieken slaagt de industrie erin de potentiële vraag van hun klanten te taxeren en te vormen. Het begrip levensstijl speelt daarin een sleutelrol, omdat het een van de belang rijkste instrumenten is om produkten een nieuwe symbo lische betekenis, een duidelij ke identiteit te verschaffen". Dat ook de reclame zo'n in strument is van de industrie laat Ben Bos, directeur van het Amsterdamse ontwerpbureau Total Design zien. Reclame heeft alles met lifestyle te ma ken: „Reclame handelt in li festyle: op een dag drink je Grolsch, eet je kwartarine en schrijf je met een laser. Dan dy's, snobs, yups, ze volgden elkaar op in een steeds hoger tempo, want wat we vandaag nog niet kunnen bedenken moeten we morgen aan de straatstenen slijten". De serie lezingen over lifestyle wordt de komende drie maan dagen gegeven in het Centraal Voorzieningengebouw van de Leidse universiteit, Cleverin- gaplaats 1. Toegang is gratis. NIJMEGEN Moderne huwelijksrelaties, waarin man en vrouw beiden werken, kinderen hebben en voor het huishouden moeten zorgen, staan over het algemeen onder zware druk. De relatie loopt ook meer risico te eindigen in een scheiding dan een tra ditioneel huwelijk, waarin de man voor het inkomen zorgt en de vrouw voor de kinderen. Dat zegt drs. Nico van Yperen, die op 6 november aan de Ka tholieke Universiteit in Nijme gen promoveert op het proef schrift „Sociale vergelijking en sociale uitwisseling in huwe lijksrelaties". Van Yperen heeft onderzoek gedaan naar de mate waarin mannen en vrouwen in een huwelijk zich met elkaar en met seksegenoten vergelijken. Hij onderzocht ook in hoever re die vergelijking van invloed is op de tevredenheid binnen het huwelijk. Gebleken is, al dus de promovendus, dat vrouwen in een moderne rela tie zich vergelijken met hun partner, terwijl traditionele vrouwen zich vergelijken met bijvoorbeeld buurvrouwen. „Moderne vrouwen voelen zich eerder en meer benadeeld in hun huwelijk. Dat komt omdat ze daarin heel veel ver schillende rollen vervullen: partner, werkneemster, kin derverzorgster en huishoud ster. Het blijkt dat hun part ners de moderne manier van leven van harte onderschrij ven, maar veel minder bereid zijn daar zelf daadwerkelijk iets voor te doen, zoals minder gaan werken voor de kinderen of meer in het huishouden aanpakken. In de vergelijking met haar partner voelt de vrouw zich dus benadeeld. Bo vendien voelen de vrouwen uit de moderne relaties zich ook in 80 procent van de ge vallen eindverantwoordelijk voor het reilen en zeilen bin nenshuis. Dat is hen vroeger met de paplepel ingegeven, want hun moeders stammen uit de huwelijken van de jaren vijftig en zestig, toen de rollen in een huwelijk vastlagen". Normen Volgens Van Yperen hebben mensen in een modern huwe lijk het moeilijker dan hun leeftijdgenoten die gekozen hebben voor een traditioneel huwelijk. „Voor die laatste groep liggen de normen vast. Als de man zijn geld maar thuis afgeeft, lief is voor de kinderen en geen gekke din gen doet, is zijn vrouw tevre den. Omgekeerd is de man te vreden als de vrouw goed voor hem en de kinderen zorgt en het huis netjes schoonhoudt. Dat blijkt uit ons onderzoek. Deze rol- en taakverdeling wordt als billijk ervaren. Bin nen deze groep zijn onder huids wel irritaties, maar die leiden veel minder vaak tot bijvoorbeeld echtscheiding, als tenminste de situatie waarin het traditionele paar zich be vindt steeds min of meer het zelfde blijft". „De moderne paren echter - overigens geef ik met het woord modern geen waarde oordeel, maar alleen een zake lijke definitie - moeten alles zelf uitvinden. Zij vormen de eerste generatie na de emanci- patiegolf, die kiest voor een andere taakverdelingen bin nen het huwelijk. Gevolg is dat binnen die relatie veel meer gepraat moet worden om een billijke oplossing voor de werkzaamheden te vinden. Dat levert veel meer conflic ten op, die uit de hand kunnen lopen. De kinderen van deze generatie ouders zullen het al weer makkelijker hebben, want voor hen is een nieuw stramien opgezet door hun ou ders, die kozen voor twee car rières in het huwelijk". Van Yperen verklaart uit die onzekerheid over de relatie, die met name vrouwen voelen, ook de behoefte van jonge, werkende moeders om buiten de relatie contacten te onder houden. „De vrouwen die in hetzelfde schuitje zitten zoe ken elkaar op om met elkaar te bespreken hoe zaken aange pakt moeten worden. Wie on zeker is heeft behoefte aan praten, dat is een vaststaand gegeven. Het kan een houvast zijn als duidelijk wordt dat bij andere moderne paren de za ken ook niet van een leien dakje lopen". Echte liefde Uit het onderzoek van Van Yperen is volgens de promo vendus naar voren gekomen, dat de veelbeschreven „echte liefde" voor veel paren - tra ditionele zowel als moderne - niet bestaat. „Echte liefde is per definitie opofferingsgezind en onbaatzuchtig. Dat onder scheidt volgens velen een hu welijk van vriendschap. Er blijken echter heel wat ge trouwde mensen te zijn die zich alleen prettig voelen bij het principe „voor wat hoort wat" en „geven en nemen". NOB moet 475 banen inleveren AMSTERDAM De structurele daling van de omzet dwingt het Neder landse Omroepproduktie- bedrijf (NOB) tot een ex tra vermindering van het aantal banen. Het gaat daarbij om 475 extra ar beidsplaatsen. Het NOB had zich reeds tot taak gesteld om het werkne mersbestand in de periode 1988 tot en met 1990 te ver minderen met een derde tot 2200. Het personeel van het NOB is vandaag op de hoogte gebracht. Het NOB dreigt dit jaar twin tig miljoen gulden aan omzet te derven, waardoor het het verlies over 1990 op zestien miljoen gulden dreigt uit te komen. De omzetderving wordt veroorzaakt doordat de omroepen minder faciliteiten bij het NOB hebben besteld dan was aangenomen. De vraag die het NOB had ver wacht (190 miljoen gulden aan televisiefaciliteiten door de omroepen) was gebaseerd op het gegeven dat de omroepen dit jaar nog 75 procent van de faciliteiten die zij nodig heb ben voor het maken van tele visieprogramma's bij het NOB bestellen. SUSKE EN WISKE DE GOALGETTER Uitrijden mest in september nog niet verbot DEN HAAG Mil Bukman van landbou bereid het uitrijve voor mest op graslan de maand septei voorlopig te laten vei len. Hij heeft dat gist aan de Tweede Kame schreven. Dit naar aa ding van een motie CDA en VVD, die din in stemming komt. Drs. Nico van Yperen: „ledereen denkt dat zijn huwelijk beter en standvastiger is dan dat van anderen en dat dus de problemen binnen het eigen huwelijk makkelijker opgelost kunnen worden dan bij een ander". foto: anp Vooral in de moderne relatie bestaat echte liefde, basis voor het huwelijk, alleen onder voorwaarden. Veel genoemd werden attentheid, betrokken heid en een prettige persoon lijkheid. Moderne vrouwen zijn eerder bereid hun huwe lijk te beëindigen wanneer de partner niet aan de voorwaar den voor de liefde voldoet". Ook dat valt volgens Van Yperen te verklaren uit het nieuwe rolpatroon: „Als een vrouw blijft werken heeft ze een eigen inkomen en kan ze dus zelfstandig verder leven, als het huwelijk stukloopt. Bo vendien leert ze in haar werk andere mensen kennen en heeft ze dus een eigen sociale kring als de partner wegvalt. Tenslotte kan haar werk mede-oorzaak zijn voor een scheiding: veel meer dan tra ditionele vrouwen hebben deze vrouwen de kans om een andere partner te ontmoeten die beter aan haar voorwaar den voldoet". Toch concludeert Van Yperen in zijn onderzoek, dat de mo derne relatie het in de toe komst zal winnen van het tra ditionele huwelijk. „Nederland is duidelijk bezig aan een in haalrace. In vergelijking met andere Westeuropese landen heeft Nederland na Ierland het laagste percentage wer kende vrouwen. Nederland loopt nu echter snel in op lan den als België en Duitsland, ondanks de duidelijk naar vo ren gekomen problemen van een huwelijk met kinderen en twee banen. Dat kun je weer verklaren uit de heersende ge dachte die in mijn onderzoek naar voren gekomen is: ieder een denkt dat zijn huwelijk beter en standvastiger is dan dat van anderen en dat dus de problemen binnen het eigen huwelijk makkelijker opgelost kunnen worden dan bij een ander". MARGIT SPAAK DEN HAAG Als het een fort, is vanmo in een zwaar bewaak leis van justitie in F Haag het proces begoi ir tegen zeven Moluk die betrokken zijn te weest bij de geweldd; heden voor de Indo u sche ambassade op 1 april. g De zeven, in leeftijd varil van 17 tot 55 jaar en afko v uit onder meer Barm Eist, Moordrecht, Boven- de, Vught en Nijmegen, i openlijke geweldpleging p laste gelegd. Op weg na r herdenking van het veer r rig bestaan van de vrije lukse republiek RMS i Houtrusthallen scheidde april een groep van ze derd demonstranten zie van de hoofdgroep van tweeduizend mensen. B Indonesische ambassade de Tobias Asserlaan sla vlam in de pan. Het ami degebouw werd met stem molotov-cocktails beki Van de in allerijl opge melde agenten en raakten er bij de scherr lingen 28 licht gewond, daaropvolgende weken den tientallen arrestat het hele land. Daarbij ba de politie zich mede op i deobeelden die de NO RTL 4 tijdens de rellen den gemaakt en die na e< rechtelijk bevel aan Ji waren overgedragen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Het is dit jaar al de zoveelste keer dat we zoiets meemaken. Elke keer als we in deze commissie over asielzoe kers willen discussiëren, moeten we dat in ijltempo doen omdat de bewinds lieden weinig tijd hebben. Dat geeft me een zeer on behaaglijk gevoel". CDA'er Jan Krajenbrink sprong gistermiddag tijdens een vergadering van de justi- tiecommissie uit de Tweede Kamer bijna uit z'n vel van boosheid. Hij was trouwens niet de enige. Ook zijn mede commissieleden lieten hun ir ritaties de vrije loop en mok ten er naar hartelust op los. Op de agenda van de commis sie stond een discussie met mi nister Van den Broek (buiten landse zaken) en staatssecreta ris Kosto (justitie) over het re geringsbeleid ten aanzien van asielzoekers. De bijeenkomst, die om vier uur begon, leek veelbelovend te worden. Geen wonder, want er zijn de laatste tijd veel ont wikkelingen gaande op het ge bied van de toelating en uitzet ting van buitenlanders. Het aantal asielzoekers stijgt enorm, er is een nijpend tekort aan opvangplaatsen, er lopen honderden illegale vreemde lingen in Nederland rond, veertig procent van de afge wezen asielzoekers wordt on danks de afwijzing voorlopig hier gedoogd in afwachting van verbetering van de poli tieke situatie in hun moeder land en bovendien wil staats secretaris Kosto de asielproce dures flink bekorten. Na een experiment deze zo mer, waarbij asielzoekers in een cel werden gezet als ze na een eerste afwijzing in beroep gingen, is er nu een wetsont werp op komst waarin staat dat afgewezen asielzoekers op een bepaald adres voor politie en justitie bereikbaar moeten blijven. De media waren dan ook in ruime mate bij de com missievergadering vertegen woordigd en er stond zelfs een NOS-camera te snorren. Bij de aanvang van het over leg liet Van den Broek echter weten grote haast te hebben omdat hij een uur later op zijn ministerie een gesprek zou hebben met familileden van Nederlandse gijzelaars in Irak. Kosto bleek ook al in een „tijdklem" te zitten. Hij moest per se om zes uur weg, want om acht uur diende hij een spreekbeurt in Drente te hou den. Na enig beraad, dat al tien minuten in beslag nam, besloot de commissie in arren moede eerst maar een stel vra gen op Van den Broek af te vuren. Die zat immers het meest in tijdnood. De klok wees enkele minuten voor vijf aan toen de minster na het af raffelen van zijn antwoorden z'n tas pakte. Nu restte er nog een uur voor het onderhoud met Kosto. De hoeveelheid vragen die de zes commissieleden voor hem in petto hadden was echter zo groot, dat Kosto pas om vijf voor zes aan het woord kon komen. Een betoog had zo na tuurlijk geen zin meer. Mok kend ging de commissie ak koord met het voorstel van haar voorzitter Willy Swildens (PvdA) om het overleg maar tot nader order te verdagen. Overigens wilde Kosto de laat ste minuten nog wel gebrui ken om alvast enkele vragen te beantwoorden. Belangrijk ste mededeling: op 1 januari moet het onlangs aangekon digde 'Terugkeerbureau' van start gaan, dat tot taak krijgt uitgewezen asielzoekers te be geleiden. En passant sloot Kos to zich bij het gemurmureer van de Kamerleden aan. „Ook ik vind dit een onbevredigen de situatie. Maar ik had begre pen dat de commissie niet lan ger dan tot zes uur wilde ver gaderen. Met die gedachte in het hoofd had ik om acht uur een andere afspraak gepland". Bukman en zijn collega b (milieubeheer) willen hel bod om mest uit te rijden het land van oktober to cember, geleidelijk uitbi tot september en januai die maanden spoelen de ten uit de mest uit naai oppervlaktewater, zo sl zij. CDA en VVD bestredei plan vorige maand tijden mondeling overleg in de mer. Naar hun mening zo de nadelige effecten vai uitrijden in deze beide n den kunnen worden tegi gaan door het telen van i was, waardoor de fos worden opgenomen. In een motie vroegen i mogelijkheid van het uiti van mest in genoemde n den te handhaveft. Later die motie zo gewijzigd da uitrijden tot 20 septembei gelijk zou moeten blijven Bukman maakt nu een o scheid tussen het uitrijd» bouw- en maïsland ene en op grasland anderzijds, gens hem is het uitrijd» bouw- en maïsland bouwkundig" niet nood lijk, terwijl de gevolgen het milieu aanzienlijk kil zijn. Voor grasland zijn de na< gevolgen geringer, als het minste gaat om kleine veelheden, stelt de min Hij wil daarom het uiti op grasland in septembei een nader onderzoek ol werpen. Dit in het kader het plan van aanpak voor stofbemesting, dat volgen» verschijnt. Tot die tijd zal het het i den op grasland in septe dus voorlopig toegestaan ven. De VVD/CDA-i wordt met deze toeze] overbodig, vindt Bukman

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4