families van gijzelaars ïemen zelf initiatief Kamer unaniem akkoord met pitbull-verbod Veel vragen over omstreden Neotigason Winterhulp voor Roemeense kindertehuizen '[NENLAND CfiidóeSouomit DINSDAG 30 OKTOBER 1990 PAGINA 3 [ormatiseringsbank joet 8000 studenten NINGEN Ongeveer achtduizend >nten en ex-studenten moeten de ziek- ïtentoeslag terugbetalen die zij in de zeven maanden van dit jaar hebben angen bij hun studiefinanciering. De iffende studenten hebben verzuimd een roleformulier terug te zenden aan de matiseringsbank, de Groningse zelf- lige vestiging van het ministerie van rwijs en wetenschappen. De ziektekos- eslag bedraagt 77 gulden per maand en |t verstrekt aan studenten die naast een n beurs ook een aanvullende beurs ont- ;n. De toeslag stelt studenten die niet 2 iet ziekenfonds verplicht verzekerd zijn aat een eigen ziektekostenverzekering sluiten. Aari de haal Dat was wel evén schrikken. Voor het paard en de pony die plotseling de vrijheid kregen, toen de wagen waarin zij werden vervoerd in de Beneluxtunnel in Rotterdam kantelde, maar ook voor de verkeers deelnemers. De dieren namen ogenblikkelijk de benen, maar konden na een achtervolging weldra worden gevangen. FOTO: ANP POLITIE HOOPVOL IN ONDERZOEK GOUDROOF SCHIPHOL De rijkspolitie op Schiphol heeft goede hoop op korte termijn de daders te kunnen opspo ren van de poging tot goudroof, die afgelopen vrijdagavond plaatsvond op een Boeing 737 van de KLM. Het onderzoek, waarvoor inmiddels een speciaal rechercheteam van tien man is geformeerd, concentreert zich in eerste instantie op de rond 2.500 per soneelsleden van enige tientallen be drijven die via een speciaal pasje toegang hebben tot het platform van de luchthaven. „We hebben op dit moment weliswaar nog geen spoor van de overvallers, maar het is zeker niet zo dat het onderzoek muurvast zit, zoals wel is gesuggereerd", aldus adjudant De Jong van de dienst Luchtvaart van de rijkspolitie. Lid actiegroep was informant van BVD EINDHOVEN Een 57-jarige man uit Tiel, die nauw was betrokken bij het werk van tal van anti-militaristische en anti-kern energie groeperingen, is negen jaar infor mant geweest van de Binnenlandse Veilig heids Dienst (BVD). De man heeft dit vol gens een woordvoester van de Vredeswin- kel in Eindhoven tegenover een aantal vre desactivisten bekend. „Joop Tiel", zoals hij werd genoemd, was dinsdag zelf niet be reikbaar voor commentaar. De man zou de Politie Inlichtingen Dienst, de plaatselijke afdeling van de BVD, wekelijks hebben ge ïnformeerd over op handen zijnde acties. Volgens zijn 'bekentenis' is de man infor mant van de BVD geworden omdat hij iets wilde doen aan de „verloedering van de maatschappij". Onbekende man zwijgt in alle talen DONGEN De politie van Dongen heeft een buitenlander op het bureau die op geen enkele taal reageert. In het Engels, Frans, Duits, Spaans en Marokkaans is sinds zaterdag al ge probeerd met de ongeveer 35-jarige man in ge sprek te komen, maar die kijkt daarbij alsof hij het in Keulen hoort donderen. De onbekende heeft geen enkel identiteitspapier bij zich, of iets anders waaruit zijn herkomst zou kunnen blijken. De man kwam zaterdag op het politie bureau in Dongen terecht, nadat hij als duo passagier van een brommer was gevallen. De bestuurder van de brommer maakte bij het zien van een politieauto een plotselinge ma noeuvre. De bestuurder ging er vandoor. Zijn onfortuinlijke metgezel viel op de grond en werd meegenomen. j N DEN BROEK BLIJFT ONDERHANDELINGEN MET IRAK AFWIJZEN :s|N HAAG Tijdens gesprek dat zij gister- nd hadden met minis- Van den Broek van Ic enlandse zaken, heb- de familieleden van le[Nederlandse gijzelaars rak besloten zelf een ing te ondernemen de velaars vrij te krijgen. 0 hebben een comité ge ïnd dat in samenwer- met Nederlandse slims contact gaat leg- met de Iraakse am- ;ade in Den Haag. Mi- Van den Broek ft begrip voor het ini- u iefmaar blijft erbij de regering niet kan erhandelen met Sad- Husayn. plan van de familieleden 1 fkomstig van de Amster- ;e dominee D.N. Wouters, s zoon in Bagdad vastzit, at gisteravond tijdens de nkomst op het ministerie buitenlandse zaken bleek de minister er niet voor de een bemiddelaar naar te sturen, stelde Wouters dan maar zelf stappen in richting te ondernemen, hebben de stemming ge peild en alle aanwezigen wa ren er voor", aldus Wouters. De gereformeerde predikant wil zijn initiatief een kerkelijk karakter geven en heeft al een eerste oriënterend gesprek ge had met een moslim-gemeente in Amsterdam die het plan on dersteunt. Wouters neemt het Van den Broek niet kwalijk dat deze bemiddeling over de gijzelaars afwijst. „Als ik politicus was zou ik een motie voor onder handelingen met terroristen ook afwijzen", aldus Wouters. „Maar wij zijn geen politici, wij zijn ouders en familiele den, wij zijn de eerst-verant- woordelijken. De minister heeft dat ook erkend, hij toon de zich zeer menselijk. 'Mijn hart is verscheurd', zei hij. Ik ben hem zeer dankbaar dat hij mij de gelegenheid -heeft gege ven mijn voorstel te doen. Nee, hij heeft het niet ontra den, hij heeft zich onthouden van commentaar". Barmhartigheid Doel van het 'familie-comité' is de vrijlating van alle gijze laars in Irak, dat zijn er in to taal 158, van wie 52 in Bagdad verblijven en 104 op bagger schepen. „In mijn hart ben ik al in Irak", zei Wouters gister avond op het ministerie van buitenlandse zaken, direct na De Centrumdemocraat Janmaat, die had aange kondigd naar Bagdad te zullen reizen om de Ne derlandse gijzelaars vrij te praten, heeft van de Iraakse ambassade geen visum gekregen. De fa milieleden van de gijze laars toonden zich daar gisteren niet rouwig om en maakten verder, ook in hun gesprek met mi nister Van den Broek, geen woorden aan de Centrumdemocraat vuil. Een Nederlandse delega tie van het Rode Kruis mag wèl naar Bagdad om, met toestemming van de zusterorganisatie Rode Halve Maan, de toestand van de gijze laars te onderzoeken. de bijeenkomst. „Maar het is heel goed mogelijk dat we ie mand anders sturen, dat moet natuurlijk allemaal nog gere geld worden". Wouters hoopt, niet in de laat ste plaats vanwege de mede werking die hij krijgt van moslims in Nederland, een in gang bij Saddam Husayn te hebben door zich te presente ren als non-politicus. „Wij ker ken komen op voor de zwak keren, wij doen een beroep op de barmhartigheid van men sen, ook op die van Saddam Husayn. Hij heeft zojuist een ontslagen minister vervangen door zijn schoonzoon; hij heeft dus kinderen, moet onze ge voelens dus kunnen begrij pen". Volgens Wouters hebben de Nederlanders in Irak sterk be hoefte aan 'bemoediging' en moet ook daarom nodig iets ondernomen worden. „Goed, een initiatief kan mislukken, maar dat er helemaal niets ge beurt, dat is niet te verdra gen". Gisteravond nog had Wouters telefonisch contact met zijn zoon en die was 'zeer ontroerd' toen hij vernam wel ke plannen zijn vader had. De gijzelaars hebben het 'psy chisch zwaar', zo had zijn zoon hem gezegd. Wouters: „Ik ben best trots op hem, hij houdt zich erg goed. Hij werkte daar als arts en had al terug kun nen zijn, want zijn contract liep af op 2 augustus - de dag van de inval in Koeweit maar hij is gebleven". Moreel Dat het alleen al voor het mo reel van de Nederlandse gijze laars nodig is iets voor hen te ondernemen, zeiden ook ande re familieleden dan ds. Wou ters. Mevrouw Pino uit Lei den, wier man in Bagdad wordt vastgehouden, zei dat een 'positief signaal' noodzake lijk is. „We moeten blijven knokken en dat moeten de gij zelaars weten". „Als er maar geen oorlog komt hè", zei me vrouw Van Son uit Veghel. Haar 45-jarige zoon verblijft in een particuliere woning in Bagdad; hij werd de gevange ne van Saddam Husayn omdat hij drie dagen moest invallen voor een collega in Koeweit. Je kon wel merken, zei me vrouw Van Son toen ze de bij eenkomst met Van den Broek voortijdig verliet, dat de mi nister en de staatssecretarissen Simons (volksgezondheid) en Ter Veld (sociale zaken) die ook aanwezig waren, zelf geen kinderen in Irak hebben zit ten. Maar nee, teleurgesteld was ze niet: „Het was niet an ders dan we verwacht had den". Terwijl veel van de familiele den huiverig waren om over het gesprek met Van den Broek te praten - bang dat dat hun gegijzelde familielid zou kunnen schaden - vertelden anderen onbekommerd wat ze er van vonden. De zoon van een gijzelaar uit 's Gravendeel bijvoorbeeld suggereerde een deal met Saddam; wij trekken onze marineschepen terug, jij laat de gijzelaars gaan. „En desnoods sturen we onze sche pen daarna gewoon weer, ja, het zijn rotzakken, dus laten wij ook maar rot doen". STEVO AKKERMAN Een delegatie van familieleden van gijzelaars in Irak biedt op het ministerie van buitenlandse zaken een petitie aan aan se cretaris-generaal Bot. In de pe titie vragen de familieleden mi nister Van den Broek om al het mogelijke te doen om de gijze laars zo spoedig mogelijk vrij te krijgen. FOTO: STEPHEN EVENHUIS rins Pieter- hristiaan dienst HAAG De 18-jarige Pieter-Christiaan is gis- n in Apeldoorn opgeko- i voor vervullen van zijn taire dienstplicht bij het 'idingscentrum van het en der Koninklijke Mare- ssee in Apeldoorn. De van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven kt deel uit van een nieuwe ting van in totaal 6000 istplichtigen. Door de ver ing van de diensttijd zul- zij niet veertien maar alf maanden dienen. ode Kruis krijgt - jna 2,5 ton STERDAM Op de jaar- se benefiet gala-avond van Amsterdamse Sonesta Ho- ïs gisteravond 236.000 (vo- jaar 188.000 gulden) bijeen- iracht voor de afdeling Am- dam van het Rode Kruis. het geld wordt aan 264 onisch zieken en gehandi- ten uit de hoofdstad een antie aan boord van de ïry Dunant aangeboden, leeuwedeel van dit bedrag am van de veiling van elf _ilderijen. De opbrengst - rvan was ruim 100.000 gul- Het meest werd betaald r een zeefdruk van Cor- lle: 36 duizend gulden. Ver- bestonden de inkomsten onder andere een loterij, avond werd muzikaal op- leurd door „Captain Main- lam". De violist Theo Olof Gerard van Blerk en de vleugelde vrienden" be- inde uit Louis van Dijk, i Jacobs en Pieter van Vol- hoven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer is het unaniem eens met staatssecretaris Gabor dat de pitbull-ter riërs en aanverwante hon den uit Nederland moeten verdwijnen. De nieuwe bewindsman wil daartoe een verbod uitvaardigen op het fokken en houden van deze tè gevaarlijk ge achte huisdieren. De Kamer wil echter ,wel de garantie dat het verbod uit voerbaar en controleerbaar is. De bewindsman van Land bouw en Natuurbeheer, die gisteren met de verdediging van de 'Welzijnswet Dieren' zijn debuut maakte in het par lement, denkt niet dat zich op deze punten problemen zullen voordoen. Binnenkort komt hij met een tot in detail uitge werkte notitie. Het systeem dat Gabor voor ogen staat, komt erop neer dat iedere houder van een pitbull of soortgelijke hond, verplicht wordt zijn huisdier te laten re gistreren. Daarvoor wordt een speciale commissie opgericht, die aan de hand van foto's, te keningen en omschrijvingen gaat bepalen welke honden wel en niet onder het wettelij ke verbod zullen vallen. Mensen die nu al een pitbull hebben of een arjdere 've- chthond' zoals de American Staffordshire-terriër, Dogo Ar- gentino, Fila Brasileiro, Masti- no Napoletano en Molosser kunnen een ontheffing krij gen. Zij moeten dan wel belo ven dat zij hun huisdier voort aan nog slechts aan de lijn en mèt een muilkorf zullen uitla ten. Doen zij dat niet, dan lo pen zij het risico dat hun hond in beslag wordt genomen en vervolgens afgemaakt wordt. Die bepaling gaat straks ook gelden voor honden die gefokt zijn in strijd met het wettelijk verbod. PvdA-kamerlid Willy Swil- dens had graag een registratie gezien van alle agressief ge achte honden. Alleen registre ren van pitbulls en enkele an dere rassen, „die nauwelijks in Staatssecretaris Gabor tijdens de vergadering over de „Welzijnswet Dieren". Nederland rondlopen", vindt zij een ongelijke benadering. Volgens staatssecretaris Gabor bestaat er echter een nadruk kelijk verschil tussen pitbulls en andere honden. De pits zouden zijn 'doorgefokt' op on voorspelbaar en agressief ge drag. De VVD heeft twijfels over de mogelijkheid voor de overheid om het verbod in de praktijk te handhaven. Bovendien leeft bij de liberalen de verwach ting dat de „verderfelijke geesten" die nu pitbulls mis bruiken, straks een ander hon deras tot grote agressie zullen opfokken. VVD-woordvoerder Blauw ziet daarom wel iets in het verplicht stellen van ge- dragstesten voor bepaalde honden. Staatssecretaris Gabor rekent op ieders medewerking" om het door hem voorgestelde pit bull-verbod te handhaven. „Het is ons aller belang. Het gaat om de veiligheid van mens en dier", aldus Gabor. Hij denkt dat het voor de poli tie niet zo moeilijk zal zijn de betreffende honden te herken nen. Er lopen er slechts zo'n 6500 van rond, in zes- a zeven honderd gemeenten. „Het ge vaar van die dieren is boven dien duidelijk bekend. Ik heb het gevoel dat er voldoende maatschappelijk draagvlak aanwezig is om te zorgen dat de wet wordt nageleefd". UTRECHT Enkele tientallen patiënten, maar ook huid- en huisartsen en apothekers hebben de afgelopen drie dagen ge beld met het ministerie van welzijn, volksgezond heid en cultuur over het geneesmiddel Neotigason. De fabrikant van het middel, Hoffmann-La Roche, heeft alle apothekers gevraagd het middel tegen huidaandoenin gen terug te sturen. Gebleken was dat het medicijn na afloop van een kuur langer dan de aangenomen twee maanden gevaarlijk kan zijn voor de on geboren vrucht. Voor zover bekend zijn de telefoontjes niet afkomstig van zwangere vrou wen. Wel is veel gebeld door vrou wen die zwanger willen wor den en het middel hebben ge slikt. Zij zullen nog minstens twee jaar moeten wachten met zwanger worden. Neotigason - en zijn inmiddels uit de markt genomen voorganger Tigason - kan ernstige hersen-, bot- en hart-vaatafwijkingen aan de ongeboren vrucht veroorza ken. Het middel mag nu niet meer worden voorgeschreven aan meisjes en vrouwen in de vruchtbare leeftijd. De fabri kant neemt het middel terug om de bijsluiter aan te passen. Volgens de apothekersorgani satie KNMP slikken momen teel ongeveer 250 vruchtbare vrouwen het middel. De apo thekers zullen de vrouwen die mogelijk gevaar lopen via hun computerbestanden opsporen. Inmiddels is Neotigason ook in België en Luxemburg terugge trokken, aldus de fabrikant. In Frankrijk is het middel ook te ruggenomen maar daar is Ti gason weer voor in de plaats gekomen. Het College ter Be oordeling van Geneesmidde len zou er geen problemen mee hebben als de fabrikant over enige weken zou beslui ten het oude middel Tigason ook in Nederland weer op de markt te brengen. Secretaris-generaal Van Kessenich overleden DEN HAAG Secretaris-ge- cretaris-generaal van het de- van Nederlandse Gemeenten, neraal jonkheer mr. L.M. Mi- partement, heeft vele maat- Door zijn functie was hij com- chiels van Kessenich van het schappelijke functies vervuld, missaris bij de Nederlandse ministerie van financiën is za- Hij was onder meer lid van de Spoorwegen en bij DSM. Ook terdag op 52-jarige leeftijd Raad voor de Gemeentefinan- was hij onder meer voorzitter overleden. Michiels van Kesse- ciën en lid van de Commissie van de Koninklijke Nederland- nich, sinds november 1985 se- Financiën van de Vereniging se Oudheidkundige Bond. HAIBAAI Geldboeten fors gestegen VOORBURG Niet alleen de celstraffen voor misdrijven zijn de afgelopen jaren flink zwaarder geworden, ook de door de rechter opgelegde geldboeten. Dit blijkt uit giste ren gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De gemiddelde hoogte van de geldboeten voor misdrijven, exclusief de econo mische en de fiscale, steeg in de periode 1982-1989 van 565 tot 835 gulden. Een stijging van 48 procent in een periode dat de inflatie 11 procent be droeg. Alleen voor het doen van valse aangifte en rijden na een opgelegd rijverbod zijn de gemiddelde boetebedragen ge daald. Per ressort kunnen de boetebedragen flink verschil len. DEN HAAG Alle dertig kindertehuizen in Roemenië krijgen extra winterhulp in de vorm van dekens, kleding en voedsel. Ook wordt begonnen met een aantal renovatieprojecten en de installatie van verwarmings- en ventilatiesystemen. De samen werkende hulporganisaties, die verantwoordelijk zijn voor de besteding van de opbrengst van de vorig jaar gehouden tv-actie voor Roemenië hebben dit vanmorgen bekendgemaakt. De totale opbrengst van de tv-actie, die vorig jaar december door de commerciële zender RTL4 werd uitgezonden bedraagt thans ruim 29. miljoen gulden. Volgens de hulporganisaties, waaronder Artsen zonder Grenzen, Mensen in Nood, Terre des Hommes en het Nederlandse Rode Kruis, komen nog steeds gif ten binnen op gironummer 797. De winterhulp van de Nederlandse organisaties is met name ge richt op de situatie van kinderen die zwak zijn, kou lijden en slecht gevoed en gekleed zijn. Die situatie moet op korte termijn verbeterd worden, zodat ze gezond de winter doorkomen. Amsterdam stelt referendum uit AMSTERDAM Amsterdam heeft het houden van een re ferendum uitgesteld. Aanlei ding is het opstappen van de staatsrechtdeskundige profes sor mr. P. Gilhuis, hoogleraar bij de Katholieke Universiteit in Brabant. Eerder al verliet de publicist Geert Mak de commissie. Wethouder M. Baak heeft nu de zogenaamde commissie Van Thijn, die zich bezighoudt met een nieuwe werkwijze voor de gemeente raad, een brief gestuurd met het voorstel om het referen dum uit te stellen. Zij zegt geen kans meer te zien om op zo korte termijn de commissie op een evenwichtige manier aan te vullen. Het referendum - hoogstwaarschijnlijk over de vraag of de binnenstad van Amsterdam autovrij moet worden - zou op 6 maart van het volgend jaar worden ge-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3