VS en Moskou vergroten druk op Irak Kleine braadpan gezocht. 6 11 Landbouw verzuurt in '94 flink minder" lavinken, 1 HO 3 4 13 15 Zware druk CcidócSouumt Doden bij bestorming van Indiase moskee ^VANDAAG 12 14 Dagen Gratis Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Dinsdag 30 oktober 1990 82ste jaargang no. 24867 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 HET WEER Half tot zwaar bewolkt en vooral overdag buien. Mini mumtemperatuur ongeveer 6 graden. Middagtemperatuur omstreeks 10 graden. Zuidwes telijke wind, vrij krachtig of krachtig, 5 of 6, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe stormachtig, 8. tsen kunnen euthanasie jortaan discreet melden HAAG Artsen die melden dat ze euthana- l ebben toegepast, kunnen dat voortaan in alle etie doen. jj ninisterie van justitie verzekert hen dat de po- niet ogenblikkelijk uitrukt. Dat is het ge- van een nieuwe meldingsprocedure die minis- lirsch Ballin op verzoek van de artsen heeft steld. De details daarvan worden deze week in irief aan de Kamer meegedeeld. In feite veran- er niets aan de huidige gang van zaken, maar t deze nu formeel geregeld. Artsen wisten tot ie nooit zeker of de politie in voorkomende ge- i wel taktisch zou optreden. Soms stond de po ll enkele uren na de melding bij een arts of de ie van de overledene op de stoep. Artsen ga- laardoor gevallen van euthanasie lang niet al- Astronomen ontdekken grootste sterrenstelsel PHOENIX Amerikaanse astronomen verbonden aan het Kitt Peak observato rium in Arizona hebben het grootste ster renstelsel ontdekt dat ooit geobserveerd is. Zij doen verslag van hun ontdekking in het wetenschappelijke tijdschrift Science. Het sterrenstelsel is zestig keer groter dan de Melkweg en bevat honderd miljoen sterren. Het ligt zo ver weg dat het ondanks zijn enorme omvang een heldere, maar anonieme vlek was op de hemelkaarten. De i astronomen kwamen tot hun ontdekking na nauwkeurige be studering van foto's van het sterrenstelsel Abell 2029. Het stelsel heeft een heldere kern, maar de nieuwe foto's stelden de astronomen in staat nieuwe schattingen te doen omtrent de omvang ervan. Uitzetten bedreigde dieren is zinloos RHENEN Het opnieuw uitzet ten van bedreigde plante- en diersoorten in sterk versnipperde landschappen is dweilen met de kraan open. Tot die conclusie kwamen vandaag de weten schappers die deelnamen aan een symposium in Rhenen, georgani seerd door het Rijksinstituut voor Natuurbeheer (RIN). H. Verkaar van het RIN spreekt van een „sombere teneur". Deze eeuw zijn de helft van alle dagvlinders, 55 procent van alle paddestoelen, alle reptielen, 64 procent van de amfibieën en ruim 30 procent van alle hogere planten in een aantal vindplaatsen verdwenen. „APK uitgebreid met milieukeuring" DEN HAAG De algemene periodieke keuring (APK) voor personenauto's wordt volgend jaar uitge breid met een milieugedeelte. Bovag-auto voorzitter Frans Jansen maakte dit vandaag bekend op de Bo- vag autodag, die gehouden werd in het Congresge bouw in Den Haag. Volgens een woordvoerder van het ministerie van VROM „is het nog niet zover". Hij benadrukt dat de ministers Alders (milieu) en Maij (verkeer en waterstaat) zich nog over de plannen moeten buigen. Eerder was het via de actie "Groene Kick" al mogelijk om vrijwillig de wagen op milieu technische gronden te laten keuren. Het verplichte milieugedeelte van de APK dat volgens de Bovag wordt ingevoerd, houdt onder meer in dat de uitstoot van zeer schadelijke gassen onder de momenteel toe- festane 4,5 procent moet zitten. 'agina 4: Consumentenbond oneens. Tientje voor Lief tinck - monument DEN HAAG In Muiderberg is een actie gestart om een monument voor oud-minister Lieftinck op te richten. Iedereen die ten minste een tientje stort op een rekening bij de Rabo bank in Muiderberg voor dit doel krijgt een boekje over Lieftinck toe gestuurd. Lieftinck, geboren in Mui derberg, speelde een belangrijke rol bij de na-oorlogse geldzuivering. Het „het tientje van Lieftinck" werd daarbij een begrip. Minister W. Kok van financiën en dr. W.F. Duisen- berg, president van De Nederland- sche Bank maken deel uit van een comité van aanbeveling. In totaal is er vijftigduizend gulden nodig. LOS ANGELES/PA- RIJS De Amerikaan se minister van buiten landse zaken, James Baker, heeft gisteren in krachtige bewoordin gen gezegd dat de VS het gebruik van geweld niet uitsluiten als Irak Kuwayt blijft bezetten. In een toespraak in Los An geles zei de bewindsman dat president Saddam Husayn van Irak dien te beseffen dat er aan het geduld van de internationale gemeen schap een einde komt. Was hington geeft, aldus Baker, echter de voorkeur aan een vreedzame oplossing. De VS hebben al eerder gezegd een militare optie niet uit te sluiten, maar niet in een dergelijke context. Tot nu toe verbond Baker een mili tair ingrijpen aan een aan val op Saud.i-Arabië, ter be scherming van Amerikaan se levens en om de resolu ties van de Verenigde Na ties (VN) te ondersteunen. Sovjet-president Gorbatsjov zei gisteren in Parijs dat een militaire optie om de Golf crisis op te lossen niet ac ceptabel is. Wel verklaarde hij te geloven dat de Iraakse leider onder druk van de sancties, „die verscherpt moeten worden", zou willen buigen, voor de wil-van de VN. De Sovjet-leider riep ook op een inter-Arabische conferentie over de Golfcri sis te organiseren. Dit voor stel werd enige uren later door Jordanië verwelkomd. Gisternacht arriveerde in Parijs een vliegtuig met 282 voornamelijk Franse ex-gij- zelaars uit Baghdad en Ku wayt. Onder hen was ook de Nederlandse coach van het nationale waterpolo- team van Kuwayt, Wouly de Bie. Volgens Arabische diploma ten en Iraakse regerings functionarissen zou Irak be reid zijn alle westerse gijze laars te laten gaan op voor waarde dat Frankrijk en de Sovjetunie beloven dat de crisis vreedzaam wordt tbp- Pagina 5: Opnieuw ver oordeling door V-raad van Irak Met een omhelzing, waarbij zij hun gasmaskers nog op hadden, toonden deze twee Ameri kaanse militaire artsen hun opluchting dat een zware oefening was volbracht. Drie dagen lang hadden zij zich samen met drie en negentig collega's geoefend in het behandelen van chemische verwondingen in de Saudische woestijn. iningin Beatrix landt in Ierse binetscrisis BLIN Ondanks dat het eerst in de ge- edenis een lid van het koninklijk een officieel bezoek Ierland brengt, wordt in de Ierse kranten welijks aandacht ge- "ten aan het drie- bezoek van konin- Beatrix en prins Claus. de straten van Dublin was g oranje te bekennen ons vorstenpaar van- tend aankwam in de Ier hoofdstad. Oorzaak hier- is niet dat de Ieren zich op het staatsbezoek ver gen, maar het feit dat het "ige Ierse coalitiekabinet Fianna Fail en de Pro- ssief Democraten (PD) gwkelt. Morgen vindt het lementsdebat plaats over motie van wantrouwen ingediend tegen het litiekabinet van premier 8 "ihey. Op verzoek van overbelaste parlement koningin Beatrix en ja ns Claus afgezien van het 'rj oek morgen aan de Dail, j Ierse Tweede Kamer. gina 5: Mary Robinson Jj gelijk eerste Ierse presi- 3 p Protest Gagaoezen Een geestelijke spreekt een bijeenkomst van Gagaoezen in het zuiden van de Sovjet-deelrepubliek Moldavië toe. De republiek heeft de noodtoestand uitgeroepen na rellen tussen Gagaoezen en Mol- daviërs. Militante Gagaoezische jongeren hebben inmiddels blokkades opgeworpen om te voorko men dat ordetroepen van het Sovjet-ministerie van binnenlandse zaken op verzoek van de regering van de deelrepubliek binnentrekken. De Gagaoezen willen zich afscheiden van Moldavië. FOTO: AP RIJSSEN De Neder landse veehouderij zal in 1994 de helft minder am moniak uitstoten dan ze nu doet. Dat is het gevolg van de milieumaatregelen die de ministers- Alders (milieu) en Bukman (landbouw) willen nemen, aldus topambtenaar G. van der Lely van het mi nisterie van landbouw. Vari der Lely sprak vandaag op een symposium over land bouw en milieu in het Overijs selse Rijssen. Door mestsilo's af te dekken en dierlijke mest onmiddellijk in de bodem te injecteren, vermindert de uit stoot van ammoniak met circa 50 procent, aldus Van der Lely. Hij acht het technisch en economisch haalbaar dat deze maatregelen voor 1994 worden ingevoerd. De voorgestelde maatregelen van Alders en Bukman liggen momenteel bij de Tweede Ka mer, waar ze op 12 november Worden behandeld. De landbouw is verantwoorde lijk voor 90 procent van de uitstoot van ammoniak. Am moniak blijkt een belangrijke bijdrage te leveren aan de ver zuring. Uit de voorlopige re sultaten van een onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM) blijkt zelfs dat ammoniak een bijdrage levert van 30 procent aan de verzu ring. Tot nu toe werd aange nomen dat dat percentage op 20 lag. Het streven van Alders en Bukman is er op gericht de uitstoot van ammoniak door de veehouderij in 2000 met 50 tot 70 procent terug te drin gen. Om dat laatste percentage te halen, is de bouw van spe ciale stallen met een lage am- moniak-uitstoot noodzakelijk, aldus Van der Lely. Dergelijke stallen zijn echter nog niet rijp voor de praktijk. De overheid zöl dan ook pas in 1992 beslui ten of dergelijke stallen ver plicht worden. (ADVERTENTIE) Ogram is>@$<®.Js5U r kilogram nog voordeliger. ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding Is geldig t/m zaterdag 3 november Brug ingestort Op de Filippijnen, nabij Manila, heeft een vijftig meter lange brug het vanochtend begeven. Twee mensen verdronken en zeker twintig mensen moesten uit het water worden gered. FOTO: AP AYODHYA Duizenden hindoe-militanten hebben vandaag de moskee van Ayodhya bestormd, in het het noord-oosten van In dia. Toen de politie daar bij het vuur opende kwa men zes mensen om het leven; vele anderen raak ten gewond. Gewapend met schoppen en pikhouwelen begonnen de hindoes de moskee uit de zes tiende eeuw af te breken om op die plaats een tempel voor de hindoe-god Ram te bouwen. Ooggetuigen zeiden dat 10.000 hindoes de moskee zijn bin nengedrongen en dat binnen fel wordt gevochten met de politie. De Indiase veiligheids troepen waren eerder op de ochtend al met wapenstokken en traangas opgetreden tegen de hindoes, toen deze voor zonsopgang opdoken uit de velden waarin zij zich hadden verscholen. Om te voorkomen dat de religieuze rellen uitlo pen op een enorm bloedbad, heeft de politie 100.000 hindoe militanten opgepakt die op weg waren naar Ayodhya. pewelddadige protesten ko men vaak voor in India, maar zelden hebben de autoriteiten zoveel bezorgdheid getoond als nu. De hindoe-partij BJP zorg de vorige week voor een poli tieke crisis door onmiddellijk haar steun aan de minder heidsregering van Singh in te trekken nadat hun leider Ad- vani was gearresteerd toen hij op weg was naar de tempel plaats. Functionarissen in New Delhi zeggen dat ministers zo door het conflict in beslag worden genomen dat de rege ring nauwelijks aan werken toekomt. De hindoes willen de tempel in Ayodhya bouwen omdat volgens hen op die plaats Ram is geboren, de meest geliefde hindoe-god. Moslims hebben gezegd dat zij tot het uiterste zullen vechten om hun moskee, die in 1528 werd gebouwd door de eerste Mogol-keizer, Baboer, te red den. Hindoes geloven echter dat de keizer een hindoe-tem pel heeft laten afbreken om op die plaats de moskee te bou wen. 18 PAGINA'S Families van gijzelaars nemen zelf initiatief „Moderne vrouw eerder benadeeld in huwelijk" NCW helpt door EG benadeelde bedrijven afgebroken partij Demonstranten McDonald's ten onrechte afgevoerd Voetpad langs Westmeerlaan wordt domein voor fietsers Leidse jaren vijftig weer op kalender Besluit over ABM valt nog deze week GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND 3/4 BUITENLANO5 ECONOMIE6 SPORT ....7 LEIOEN/REGIO11/12/13/14/15 KUNST/RTV16 RTV PROGRAMMAS17 WEER/PUZZEL/MENU17 (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F. PIRANI<5>EI§$ Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Moderne huwelijksrelaties staan onder zware druk. Een werkende man, een werkende vrouw en dan nog kinderen hebben dat is bijna niet te doen. De kansen op een scheiding in zo'n huwelijk zijn tal rijker dan die in een traditioneel huwelijk. Wie dit zo maar beweert, wordt door iedereen voor ouder wets versleten. Maar gelukkig zegt drs. Nico van Yperen het en nog wel op wetenschappelijke gron den. Dus is het zo. Hij wordt er op 6 november doctor door. En u wellicht abonnee. Want al na een week proeflezen merkt u dat een relatie met de Leidse Courant er een is die elke druk kan weer staan. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) I i kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar I de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 (L0) I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1