der wet Leidse jaren vijftig voor derde keer op kalender ALLER LEUDS) LANGS OMWEGEN BURGERLIJKE /STAND Aantal Leidse sporters in 1989 licht gestegen Leidenaar eist snelle aanpak van hinder vuiloverslagterrein DEN OMGEVING £aidM<2owumt DINSDAG 30 OKTOBER 1990 PAGINA 13 'rustrerend sta hier niet voor die 35 [den, maar voor mijn iht". De vrouw liep rood i van woede. „Dit is een mogelijke zaak", wierp zij Leidse kantonrechter R. n Leeuwen gisteren voor voeten. Het was voor de juw onbegrijpelijk dat zij !or moest komen voor een 1989 gepleegde verkeers- ertreding, terwijl zij nog ets had vernomen van i in 1988 tegen haar ge- egd misdrijf. aten wij ons even tot die rkeerzaak beperken", Dbeerde Van Leeuwen t nog even, maar de lordwijkse was niet op dere gedachten te bren- n. Hoe kan bij justitie een niscule overtreding voor- ig genieten boven een raar auto-ongeval? „Ik !b daar een geblesseerde Is aan overgehouden en ijn auto is total loss", zei vrouw, die gewapend i et een folder van het bu- i au slachtofferhulp voor an Leeuwen verscheen, it feit dat de vrouw ook ig eens ten onrechte voor parkeerovertreding was Igeroepen, maakte het ilgens haar alleen maar ger. „Ik kan het nooit ge- eest zijn", verweerde de ouw zich tegen de aan- ïcht dat zij op 4 oktober n het vorig jaar haar auto ide stoep van het Terwee- rk had geparkeerd. „Mijn agen stond die dag bij lijn school in Amsterdam, at heb ik na de eerste ansactie ook in een brief in justitie geschreven. Ik Harde helemaal niets en in .nuari kreeg ik toch weer n nieuwe girorekening luis. Daarop ben ik razend worden. Twee keer rea- erde ik correct en dan oet ik toch voorkomen, at is frustrerend", toonde i lerares geen begrip voor i houding van justitie, echter Van Leeuwen kon it aanvankelijk maar oeilijk geloven dat de auto an de vrouw op die bewus- dag in de hoofdstad ond. „Een fout fnet het op men van het kenteken fct mij toevallig. En u bent ik niet met de trein naar msterdam geweest?", pro- lerde de wetsdienaar het og. „Nee", beet de Noord- fijkse hem ongeduldig toe. n een briefje onderschreef Ie directie dat de lerares ie dag inderdaad op school 'as. Ifficier van justitie P. van ieshout raakte niet echt nder de indruk. „Ik acht ewezen dat die auto daar estaan heeft. En uit het riefje van de directie kan k niet opmaken welke ren ze op de school ver leef", aldus de officier. Vel wenste hij rekening te ouden met de uitvoerige irrespondentie die de rouw met justitie had ge- oerd. Een boete van 35 ulden luidde daarom zijn is. )e woede had bij de Noord- 'ijkse inmiddels het kook- lunt bereikt. „Ik kan hier liet over uit", riep zij met rachtige stem. „Zelf ben ik iet slachtoffer van een trafbaar feit en hoor ik taal loch teken. Wat is er loos n Nederland?". )e standvastige houding 'an de vrouw wierp uitein- lelijk zijn vruchten af. Over het misdrijf dat in Joordwijkerhout plaatshad noet u contact met justitie ipnemen. Wat het geval 'an de parkeerovertreding letreft, in geval van twijfel [rijgt de verdachte de voor beur. Ik spreek u derhalve rij". De woede bij de 'rouw nam Van Leeuwen laarmee echter niet weg. llokkade Een bekentenis kreeg Van -eeuwen wel los bij een 46- arige Wassenaarder. De nan gekleed in een tuin- iroek, waarin een duimstok gestoken, beriep zich even wel op overmacht. „Op de Oude Singel waren wij be- fig met een renovatiepro ject. Elke ochtend reed ik daar vroeg naar toe, laadde mijn spullen uit en parkeer de daarna mijn auto nabij het Schuttersveld. Die dag werd de wagen geblokkeerd door een hoogwerker en moest ik 'm in het parkeer vak laten staan. Dat heb ik de parkeerwachter ook ver leid. Hij wilde echter dat ik alsnog een dagkaart zou ko pen". En dat vond de man, die zei dat hij het gevoel had nog als één van de wei- mgen te werken, onbillijk. Voor dat laatste argement loonde Van Leeuwen zich "iet gevoelig. Desondanks was hij wel van mening dat de man zich terecht op overmacht beriep. Het "loon" kwam in de vorm van schuldig zonder straf. PETER VAN DER HULST Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. NICO VAN DER HORST BORDUURT VOORT OP SUCCES Dat oud-Leiden nooit heid gebruik om enkele sail lante bijzonderheden aan de openbaarheid te kunnen prijsgeven en hij bedient zich daarbij steeds van de mid denstandspluralis: „Gezien het grote succes en de be langstelling hebben we we derom een kalender laten maken voor het jaar 1991. Het blijkt dat er in Leiden en verre omstreken een grote interesse is voor oude foto's". Nu is Nico niet de enige die dat heeft geconstateerd: de fotoboeken over het jongere verleden der oude Sleutel stad worden nog steeds door allerlei slimmerikken als verse, warme croissants de consument toegereikt. Nico van der H. is daar zelfs enigszins het slachtoffer van geworden. Al een paar jaar hoor ik van hem: „Er zal een fotoboek over Leiden in de jaren '50 verschijnen. Wel, dat is niet van de baan, het is alleen weer even uitgesteld omdat er nog steeds boeken over Leiden zijn verschenen. De vele intekenaren moeten dus nog even geduld oefenen. Men zal t.z.t. hierover bericht ontvangen. Alle namen en adressen blijven zorgvuldig bewaard". Wat Nico van der Horst wel veel deugd heeft gedaan is, dat „vele mensen het zelfs verloren zal gaan hebben we niet op de laatste plaats te danken aan de voormalige drukke en ongekroonde „koning" der Leidse (persfotogra fen, Nico van der Horst, met diens schier onuit puttelijke archief aan stadsfoto's. De goede ze ventiger Nico, herstel lend van lichamelijke ongemakken en weer in staat tot het maken van praatjes en sprekende ge baren, is bijna miljonair, met zijn ruim driekwart miljoen negatieven die hij, in de ruim 50 jaar dat hij aan 's Heren en ande re wegen timmerde, bij een gegaard heeft. In '88 deed hij al een goede gooi met het uitgeven van een kalender voor 1989, wat vorig jaar werd vervolgd met de kalender 1990. Het was voorspelbaar, dat er nu, met een aan de gezichtseinder op duikende Sinterklaas, een kalender 1991 te koop wordt aangeboden, voor 13,95, verkrijgbaar bij „praktisch elke boek- en tijdschrifthan- del" en natuurlijk in de drie fotozaken die de naam Van der Horst groot houden. Nico bood mij (en andere Leidse media) dezer dagen de nieuwe terugblik op het Lei den uit de jaren vijftig met een behoorlijke inbreng van opnamen uit de late veertiger jaren ter verwerking in de krantekolommen aan. De ka lender mag er best wel weer wezen. Als Van der Horst het volhoudt, en waarom zou hij niet?, valt er rond de komen de jaarwisselingen nog wel een kalendertje of wat te verwachten. Nico doet het graag ook: 12 uitgekiende kieken per kalenderjaar leg gen hem geen windeieren: het schept een band met een kooplustig en Leidenlievend publiek en de kassa rinkelt wel even door. Inderdaad: Leiden uit de jaren vijftig blijft nog steeds boeien. Geen boek Nico van der Horst maakt ook nu weer van de gelegen- Voor velen een wat onwennig beeld sinds onze jaren getekend zijn door te zachte winters. 1954: „Midden in de Sleutelstad genieten vele jonge en oudere Leidenaars op de mooie ba nen van de Zoeterwoudschen Singel van de ijssport en het ziet er naar uit dat zij in de ko mende dagen nog menig baantje zullen kunnen maken". „Dankzij de bemoeiingen van het gemeentebestuur is met ingang van 1 mei 1946 de stadsauto busringlijn weer hervat. Hier draait een Eltax-bus van de S-lijn de Prinsessekade op". Een verkeersagent spoedt zich per rijwiel naar zijn werk. zonde vinden om de kalen der op te hangen, maar de kalender in zijn geheel op bergen". Er is daar een oplos sing voor: men kope twee exemplaren; één voor aan de wand, in slaapkamer of op het toilet, en één voor de op slag. Van der Horst zal daar niets op tegen hebben. Inte gendeel, hij rekent er zelfs op. Hij vond 't al reusachtig, dat van de vorige kalender „enkele nadrukken gemaakt moesten worden en zelfs mensen teleurgesteld wer den". Geen wonder dat good old Nico van der Horst (geboortig uit een oprecht geslacht van Leidse ondernemers en door- dravers) voorlopig niet in hoeft te zitten over een nega tief eindsaldo aangaande de winst- en verliesrekening. Hij weet zich geruggesteund: „Zelfs uit Australië ontvin gen wij enthousiaste post". En: „Hoewel afdrukken van de meeste foto's ook te zien zijn in het Leids Gemeente archief, stellen vele Leide naars deze kalender op prijs". En tóch nog maar niet dat lang verbeide fotoboek „Lei den in de jaren vijftig". En fin, Nico beidt z'n tijd, en hij zal wel zien wanneer hij z'n opgepepte keurreserves in de strijd rond de Leidse fotoboe ken moet werpen. Er is trou wens nog meer nieuws om trent Nico van der Horst se nior te melden: „Begin van dit jaar ben ik benoemd tot ere-lid van de Ned.Ver. van Vakfotografen, de B.F.N., waarvan ik al ruim 50 jaar lid ben". Mijne heren, is dit mooi of niet? Want waarom ging de B.F.N. tot deze vere rende benoeming over? „Vanwege o.a. zijn bestuurlij ke werkzaamheden voor de voormalige afdeling Leiden en vanwege zijn niet geringe bijdrage aan de ontwikkeling die er toe leidde, dat de plaatselijke afdelingen in 1947 weer in een nationaal verband samen zijn geko men". Dat is dan een jargon dat slechts aan interessante corporaties is voorbehouden. Ike Welnu, het ontvangen van die onderscheiding is voor „ons" aanleiding geweest om „in het archief van 500.000 opnamen te zoeken naar op namen uit de beginperiode van mijn bedrijf". En zo kwam Nico ook tijdens de be zettingsjaren tot het verval sen van pasfoto's voor onder- Koning Winter, met z'n ijzige baard, regeerde in februari 1947 „ook met strenge hand en was voorlopig niet van plan te wij ken. Doordat de grote rivieren waren dichtgevroren, was er in ons land een nijpend tekort aan steenkool ontstaan. Ook de pakhuizen van de Leidse kolenhandelaren waren zo goed als leeg. Kolen op de bon en rijen voor de winkels. Hier bij kolenhandelaar J.Zeilstra in de Kraaierstraat waren we er ge tuige van". duikers. Nico de man van de valse stempels ontliep de Mof en toonde zich een vaderlander die met zijn in zet voor koningin en vader land de goede zaak diende. Hij maakte later ook perfecte en karakteristieke kieken van Winston Churchill in Leiden en van Dwight („Ike") Eisenhower in een open car in Den Haag, met diens staf-chef Bedell Smith op de achterbank. U kunt deze en andere gege vens wel even vastleggen, of niet; maar volgend jaar kom FOTO'S: NICO VAN DER HORST ik er weer mee. Dat wordt dan voor de kalender 1992. Aldus naderen we gezwind (de vaart zit er nu eenmaal in) het Europa zonder gren zen. Het roestvrije archief van Nico van der Horst biedt overigens nog vele mogelijk heden. En misschien komt dat fotoboek, waar zowat ie dereen nu op zit te wachten, er ook nog. In elk geval kan Nico voorlopig zich alvast in de handen wrijven. Maar dat heeft hij, zo herinner ik mij, altijd al Met hét Leidse „uitgaanscentrum" Zomerzorg als decor: „De Stationsweg in 1947 met een lange rij wachtende auto's. De beruchte spoorwegovergang bij het station bracht menig au tomobilist en voetganger tot „razernij". Na het uitvoeren van de spoorwegplannen van 1948 behoorde dit probleem tot het verleden". LEIDEN Geboren: Abdelhamid, z.v. D. Abdales en R. Bedaoui; Mar vin, z.v. J. F. Eradus en J. den Hou- dijker; Timo, z.v. J. A. M. Tijssen en G. in 't Veld; Anthonia Laurentia Jo hanna, d.v. C.W.J de Winter en M. C. Wiinands; Coosje Tilly, d.v. M. H. Stuker en C. E. Brunnekreeft; Milou Antoinette, d.v. J. H. Goosens en I N. van der Boog; Reda, z.v. M. Mizab en F. Mizab; Noecki, d.v. W. F. Stoute en C W. Kroon; Marloes Fre- derique, d.v. L. G. Weerd en M. J. Das; Patrick, z.v. J. van Rijn; Arijan- ne, d.v. J. van Rijn; Jos Mathijs, z.v. P. G. F. Nierop en M. H. W. C. Schel- lekens; Carla, d.v. J. Amatria Mari en M. J. Ramos Garcia; Simom Wil lem Bernard, z.v. C. H. C. Ris en G. Gussinklo; Stefan Gerben Hugo, z.v. J. Pullen en G. J. W. van Os; Wout Machiel, z.v. M. F. R. de Zwart en L T. Friedhoff; Thijs, z.v. H. P. M. van der Werf en M. J. van Oosten; Jessica, d.v. J. Vlieland en P. Aande- wiel; Robert Vinod, z.v. R. A. Gajad- har en K. C. Chin; Liselot Julia, d.v. R. J. W. Kluivers en L. F. Gaijkema; Albertina Geertruida, d.v. D. C. van der Vijver en A. J. Ravensbergen; Linda Elisabeth, d.v. C. van Beelen en E. Schmale; Cas, z.v. H. T. M. van Ruiten en Y. P. W. Broekhuizen; Pe- tronella Dorothea Elizabeth, d.v. J. C. P. van der Helm en C. C. A. Raaphorst; Thomas Chico, z.v. G. J. van Asselt en A. Tomson; David Leo- nardus Anthonius, z.v. F. de Boer en J.M. A. Berg; Els, d.v. T. J, W. M. Nouwens en C. D. Kamp; Yorick Ni- cander, z.v. S. C. Biersteker en A. L. van Egmond; Sjefke, z,v. J. A. Pau wels en M. M. Cooney; Pelle, z.v. J. A. Pauwels en M. M. Cooney; San ne Catherine, d.v. W. J Tijsma en T J. van Beuzekom, Justine Ellen, d.v. C. J. M. Broekhuizen en A, L. Struick; Shosha Ellen Immertina, d.v. J.A.W. Dekker en A. E. J. Palm; Chantal, d.v. J. P. R. A. Zuid hoek en C. H. Paauw, Simon Jan, z.v. P. H J. Dirks en M. J. Verschuur; Ju lie Tara, d.v J. Sunter en M. N. H. Luijk; Wouter Joannes, z.v. J. H.J.M. van Krieken en C. H. M. van den Ende. LEIDEN De gemeente Lei den moet de overslag van huisvuil op het Van Gend Loos-terrein aan de Haagweg beëindigen. Als dat niet ge beurt moeten direct maatrege len worden genomen om over last te verminderen zoals de bouw van een geluidswal of muur. Onderzoeken daarnaar dienen niet te worden afge wacht. Dat rijtje eisen somt Leidenaar J. Creemers op in een be zwaarschrift tegen het vuilo- verslagterrein. Hij overweegt beroep in te stellen bij de Raad van State, zo laat hij in een brief aan de gemeenteraad we ten. Maar eerst wil hij een ge sprek met de gemeente. In het bezwaarschrift merkt hij op dat hij niet voor de informatie avond van de gemeente is uit genodigd. Ook heeft de aan kondiging hiervan niet in de gemeentelijke advertentie ge staan. Achteraf kon hij ook niet meer zitting nemen in de onderzoekscommissie. Daar wil Creemers alsnog in. De vuiloverslag is inmiddels een feit. Creemers tuin grenst aan het terrein, en hij heeft al gemerkt dat het overslaan van huisvuil een behoorlijke ge luidsoverlast oplevert. De overlast duurt voort tot 20.00 uur, geeft hij aan. Om dit te vermijden moet de trein met het huisvuil voor 17.00 uur vertrekken, vindt de Leide naar. Hij maakt zich ook zor gen over de mensen in de wijk die chronische aandoeningen aan de luchtwegen hebben. De effecten van het overslaan van huisvuil op de luchtwegen van die mensen moeten worden onderzocht, pleit hij. Festival De commissie Augustinus Op Dinsdag houdt van avond een groot cultureel openings festival in het Au- gustinus-pand aan het Ra penburg 24. Vanaf 20.30 uur valt er te genieten van to neel, schrijven, zang, caba ret, schilderen en een strijkje. Iedereen is wel kom. De toegang bedraagt voor niet-leden vijf gulden. markt in het gebouw aan de Apollolaan lb in Leiden Zuid-West. Door vrijwilli gers van de afdeling Welfa re van het Rode kruis ge maakte kussens, schortjes, speelgoed en kleertjes wor den aangeboden. De markt duurt van 13.30 tot 17.00 uur. Vrijwilligers Het Inloophuis Psychiatrie vraagt vrijwilligers voor het draaien van bardiensten of kookdiensten. Het in loophuis aan het Rapenburg 48 is een ontmoetingsplek voor (ex-) psychiatrische patiënten. Meer inlichtin gen: 071-141808. Symposium De Leidse Studen ten vere- DRIE NIEUWE CLUBS OPGERICHT LEIDEN Het aantal ge organiseerde Leidse spor ters is per 1 januari 1990 licht gestegen in verge lijkbaar met het jaar daar voor. De verenigingen schreven ruim 500 beoefe naars meer in. Daarmee komt het totaal op 39.393. Een toename van ééntien- de procent ten opzichte van 1989. Dat blijkt uit de jaarlijkse enquete omvang sportbeoefening van de gemeentelijke directie sport en recreatie. De enquête werd aan 127 Leidse verenigingen gestuurd. Daarvan reageerden 94, ofte wel 74 procent van de aange schreven clubs. Opmerkelijk daarbij is dat van de 33 stu dentenverenigingen slechts 12 van zich lieten horen. Onder de 127 instellingen be vonden zich drie nieuwe clubs. Zo ontstond The Keytown Hit ters (honkbal) na een fusie van The Scorpions en Flash Po wer. Nieuw zijn ook de Leiden Road Runners Club (LRRC) en de Marokkaanse Voetbal Vereniging Leiden (MVVL). Van de ondervraagde organi saties maakte vooral de berg sport een goed jaar door. De Leidse club telt momenteel meer dan duizend leden. Een sterke stijging maakte ook het tennis door, terwijl het aantal voetballers met een kleine tweehonderd toenam. Positie ve geluiden ook van de volley balvereniging GGV, jeu de boulesvereniging Heleboule en LHC Roomburg (hockey). De korfbalsport kende een grillig verloop. Zakte het ledental bij De Danaïden en Zuiderkwar tier in, bij Fides Pacta, Ons Eiland en Pernix was sprake van een toename. Bij het roei en gaat het Die Leythe voor de wind, dit in tegenstelling tot de studentenroeivereniging Njord. Voor het eerst heeft de direc tie sport en recreatie ook een overzicht gemaakt van het aantal georganiseerde sporters dat gebruikt maakt van bij de gemeente in beheer zijnde ac commodaties. Daarbij wordt duidelijk dat het grootste deel van de sporten zich afspeelt op de velden, terwijl de zwemba den een goede tweede plaats innemen. Wanneer de hoogte van de contributies wordt vergeleken met de huurverhogingen van de sportaccommodaties, blijkt dat procentueel met name de atletiek duurder is geworden. Stegen de huren met acht pro cent, de contributie ging in vergelijking met 1 januari 1989 met twee procent omhoog. Voor de jeugd die deze sport beoefent, was de toename van het lesgeld zelfs twintig pro cent, direcht gevolgd door het jeugdhandbal met negentien procent. In geld uitgedrukt blijkt de atletiek overigens nog wel steeds één van de goed koopste sporten te zijn. IJshoc key is het duurst en op de tweede plaats staat het zwem- In de enquete werd voorts aangegeven dat twintig pro cent van de verenigingen moeite heeft om kaderfuncties in te vullen. Cursus Het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf Zuid-Hol land Midden begint morgen met een cursus voor vrou wen die met hun partner actief zijn in het eigen be drijf. Aan de orde komen onder meer de communica tie met klanten en leveran ciers en de fiscale en juridi sche consequenties van het ondernemen. De lessen worden op vijf woensdaga vonden van 19.00 tot 22.00 uur gegeven in het gebouw van de Kamer van Koop handel aan de Stationsweg 41. Informatie: 071-144004. Rommelmarkt Het Rode Kruis houdt mor gen een verkooptentoon stelling en een rommel- niging voor Internationale Betrekkingen houdt don derdag een symposium over de internationalisering van de juridische dienstverle ning. Zes juristen gaan die per op dit onderwerp in, waarna een forumdiscussie plaats heeft. Plaats van handeling is het Hugo de Groot studiecentrum aan de gelijknamige straat. Telefoon De Vrouwentelefoon heeft vanaf donderdag nieuwe openingstijden. De hulp dienst is voortaan vijf da gen per week beschikbaar. Vrouwen kunnen maandag, dinsdag, donderdag en vrij dag bellen van 14.00 tot 16.00 uur, woensdag van 20.00 tot 22.00 uur. Het tele foonnummer is 071-126844.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13