Sou/to/nt*? Afvoeren demonstranten door politie niet terecht STAD OMGEVING/RTV Videotheek ontruimd erwarring bij raadsleden ver begrotingsbehandeling logelijk stadswacht in Haarlemmerstraat Slimme EHBO-kit £eïd^6ou/ta/nt DJNSDAG 30 OKTOBER 1990 PAGINA 11 idse inbreker krijgt 24 maanden )EN De Haagse rechtbank heeft een 28-jarige Lei- ax veroordeeld tot een gevangenisstraf van 24 maan- waarvan 6 voorwaardelijk. De man pleegde met Hoofddorpers, die eerder al twee jaar en acht maan- kregen, een reeks inbraken en diefstallen. Officier justitie Klopper had 27 maanden, waarvan 6 voor gelijk geëist. ,eidenaar bekende tijdens de zitting een aantal van obraken. Zo was hij onder meer mede-verantwoorde roor het openbreken van de kluis van het belasting oor, diefstal van drie bankoverschrijvingen bij een nfabriek, autobanden, en een wagen. De Leidenaar, eerder al eens veroordeeld werd voor een aantal ver- ensdelicten, pleegde daarnaast een twintigtal inbra- waarbij diverse voorwerpen werden weggenomen. iens Klopper was de Leidenaar het brein van de p. Tijdens de zitting werd dat door de advocaat van rerdachte ontkent. Hij vond een straf van 24 maan- waarvan 6 voorwaardelijk dan ook het maximum. Bromfietser rijdt tegen hefboom LEIDEN Een 19-jarige Lei denaar is gisteravond laat hard handig in aanraking gekomen met de hefboom van de Ste- vensbrug. Hij liep daarbij een snijwond aan zijn hoofd en een hersenschudding op. De politie denkt dat de man, die kwam uit de richting van de Hoge Mors- weg, de hefboom niet heeft ge zien of dacht dat hij er nog om heen kon. Op de hefboom zitten krassen die overeenkomen met de breedte van het stuur van de bromfiets. Door de hersen schudding kan de Leidenaar zich echter niets meer van het voorval herinneren. CDA'er wil rust bij EHD LEIDEN CDA'er Paul Klück wil niets negatiefs of positiefs horen over de Eerste Hulp Dienst (EHD). „Ik wil dat het rustig is op dat front", reageerde hij op vragen van VVD'er Alexander Geertsema over een evaluatie. Kluck doelt met zijn opmer king op de vele problemen die met de in voering van de EHD gepaard gingen. Een evalutie zou weer sturing van beleid kun nen betekenen en onrust kunnen veroor zaken. „Het moet rustig zijn op het werk veld", pleitte hij. Burgemeester Cees Goe- koop kon niet nalaten om op te merken, dat hij „een enkele keer een klap hoort". Daarmee doelde hij op de ambulance van de EHD die woensdag 24 oktober bij een aanrijding op zijn kant terecht kwam en totaal vernield raakte. Goekoop liet weten dat er nog overleg wordt gevoerd over een nieuw voertuig. Leiden gegadigde voor nationale intocht Sinterklaas LEIDEN De gemeente Leiden heeft zich aangemeld bij de NOS om volgend jaar in aanmerking te komen voor de nationale intocht van Sint Nicolaas. Zo bleek gisteravond tijdens de commissievergadering voor alge mene en bestuurlijke aangelegenheden. Daarvoor moet de sleutelstad aan een aantal voorwaarden voldoen. „Een van die voorwaarden is dat er een breed water is, dat een beetje op de zee lijkt, maar waarin ieder geval een zeeschip kan varen. Dat schip steekt twee meter diep", vertelde burgemeester Goekoop. Het enige water wat hiervoor in aanmerking komt, is het Galgewater. „Dat zouden we dan wel moeten uitdiepen. Maar dat zou wel kunnen. We bekijken dit nu". De burgemeester waarschuwde meteen dat het hart van de raadsleden nu niet teveel vol verwachting moest gaan kloppen. „Bij de NOS staan dertig tot veertig gemeenten ingeschreven die hetzelfde willen. We staan niet automatisch boven aan. Er zijn ook nog plaatsen bij die aan zee liggen". Start Tour de France te duur voor Leiden LEIDEN/NOORDWIJK Leiden wordt niet het startpunt van de Tour de France in 1992. „Ik denk niet dat Leiden er de gel den voor kan opbrengen. Dat kost tonnen, mis schien wel miljoenen guldens", vertelde burge meester Cees Goekoop gisteravond tijdens de commissievergadering voor algemene en be stuurlijke aangelegenhe den. Eerder viel Noord- wijk al af als „gespreks partner" voor de organi satie van het tourcircus. Ijshockeyer mishandeld LEIDEN Een ijshockeyer is zon dagavond na afloop van zijn wedstrijd door een toeschouwer mishandeld. De Nieuw Venneper werd in het gelaat geslagen en liep daarbij een hecht- wond en vier losse tanden op. Aanlei ding tot de ruzie vormde een voorval in de partij tussen Leiden Lions en een Amsterdams team. De directe te genstander van de Nieuw Venneper werd na een overtreding van het ijs gezonden. Als gevolg hiervan kreeg de speler van het Leidse team woorden met enkele Amsterdamse toeschouwers. Door een van hen werd hij later in de hal van de ijshal aan de Vondellaan opgewacht. STEUN RAAD VOOR OPTREDEN BIJ MCDONALD'S LEIDEN De Leidse raadsleden steunen over het algemeen het optre den van de Leidse politie tijdens de McDonalds- blokkade van twee we ken geleden. Die blokka de liep uit de hand, de politie trad fiks op, arres teerde het grootste deel van de groep, en zette ze onder meer af bij station De Vink. Dat laatste had de politie echter niet mo gen doen. Ook andere kritische kanttekeningen werden gisteravond ge plaatst tijdens de com missievergadering voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden. De woordvoerder van de Anti-McDonalds-campagne, Pronk, overhandigde burge meester C. Goekoop en hoofdcommissaris H. Mostert een klachtenrapport. De jon geren waren in groten getale aanwezig. Pronk legde uit het de groep van onge- r 50 jongeren vooral om een vreedzame blokkade te doen was geweest. „Ook al bedreigde de directeur van de bewakingsdienst ons met doodslaan en brak hij onze actieborden. We hebben zelf geen geweld gebruikt". Het optreden van de politie tegen de omstanders die zich met gebruik van fysiek ge weld met de blokkade be moeiden, noemde Pronk pas sief. Hij vond dat de politie ook de omstanders had kun nen aanhouden. De groep werd gearresteerd en na ver hoor op het politiebureau persoonlijk afgezet door de politie op station Lammen schans en De Vink. „Peste- noemde Pronk dat, „Geen extra serviceverle ning". Moeder dient klacht in De moeder van een van de actievoerders heeft een klacht in gediend over het optreden van de Leidse politie tijdens de blokkade. De jongen was gearresteerd en klaagde over hoofd pijn. De woordvoerder van de actievoerders, Pronk, vertelde gisteravond dat de man ruim twee uur heeft moeten wachten voordat er medische hulp werd geboden. „Hij lag al die tijd half bewusteloos op een koude vloer. Daarna bekeek de EHD even vluchtig de wond. Het was dan wel geen hersenschud ding, maar de jongen heeft nog steeds hoofdpijn". Hoofdcom missaris Mostert vond dat er een verantwoord medisch on derzoek was ingesteld. „Ik heb nog nooit klachten gehoord over de geneeskundigen in het cellencomplex". De klacht wordt gewoon via de normale procedure in behandeling ge er volgens hem niet zoveel toe. „Het maakt niet uit wie de lont in zo'n situatie in het kruitvat steekt". Goekoop noemde de uit de hand gelo pen blokkade een incident. Hij wist dat er in Leiden nog nooit een blokkade was ge weest. De burgemeester vond dat de actievoerders zelf wisten waaraan ze begonnen, ze wis ten dat een blokkade straf baar is, en dat daar geweld „Ik ben misschien de enige Nederlander die is veroor deeld tot drie weken gevan genisstraf voor een blokkade. Gelukkig werd ik in hoger beroep vrijgesproken". Het was de PvdA'er een lief ding geweest als de omstan ders op dezelfde wijze wer den behandeld als de demon stranten. „Ook de boycotters moeten beschermd worden uit kan voortvloeien. Het op- door de politie". Hij conclu- treden van de politie had zijn deerde dat de politie iets Hij De politie trad hardhandig op tijdens de blokkade van de hamburgergigant. Demonstranten werden aan de haren weg- FOTO: PR Mostert legde uit de dat de zaak escaleerde, en dat dat een proces is wat vanzelf plaats heeft. Of dat nou kwam door het slaan van de monstranten door vier om standers uit de directe omge ving, of door de afvoer van de eerste actievoerders, deed aan dat de actie bij optreden van de politie bij sommigen nogal wat teweeg heeft gebracht. „Sommigen schrikken zich nou nog de pleuris als ze een uniform op straat zien lopen". De groep vond dat de politie anders had kunnen optreden. „Niet zo dat we als beesten werden opgejaagd over de Beesten markt". Hij vergeleek het op treden van de Leidse politie ook met het veel rustigere gezien makkelijk te constate ren, vond hij. „Het was bui tengewoon moeilijk om plan matig de hanen van d,e hen nen te scheiden", wees hij op de moeilijke situatie en vroeg om begrip. Maar met het afzetten van een groepje demonstranten hij „de andere opvattingen in zijn oren had geknoopt". Ri- anne van Schreven van Groen Links trok fel van leer tegen de politie. Het op treden noemde zij buiten pro porties. Na de uitleg hoopte ze dat het een incident bleef en verklaarde de zaak als af- bij station De Vink was Goe- gedaan. En dat gold eigenlijk koop niet gelukkig. „Dat lijkt mij te veel op.de ouderwetse methode Koppejan", haalde gen. Behalve voor CDA'er hij herinneringen aan de ja ren zestig op. D66 veroor deelde dat ook scherp. PvdA 'er Loek Geradts toonde be grip voor de actievoerders. Hij lichtte tegelijkertijd een tipje van zijn verleden op. Paul Kluck. „Ik heb absoluut geen reden om er een poli tiek punt van te maken. Ik dank u dan ook alleen voor de openheid waarmee de zaak besproken wordt", was zijn enige bijdrage. LEIDEN Videotheek Vide- oworld aan de Korevaarstraat 43-47 die net klaar was om te worden geopend is vanochtend door ambtenaren en politie ge sloten. Binnen is met een schot het deel dat wel als winkel mag worden gebruikt van de rest afgescheiden. Een deel van de tienduizenden video banden is in beslag genomen en afgevoerd door een ver huisbedrijf. Exploitant J. Verbaan wilde in het pand naar eigen zeggen een van Europa's grootste vi deotheken beginnen. De vesti ging van Video world was ech ter in strijd met het bestem mingsplan. Daarom besloot de gemeente vanochtend in te grijpen. De gemeente heeft de eigenaar van het pand A. Verberg en videobaas Verbaan diverse malen gewaarschuwd dat als men doorging met het opzet ten van een videotheek er op getreden zou worden. Zij rea geerden daar echter niet op. Verbaan, Verberg, noch de raadsman van Verberg wilden vanmorgen commentaar ge ven op de situatie. Om 9.00 uur begon de actie met het openbreken van de achteruitgang aan de Garen- markt door de verhuizers. De politie hield op afstand een oogje in het zeil. In het pand bevonden zich op dat moment Verbaan, de eigenaresse en en kele werklui. In de afgelopen nacht hadden zij de rekken en schappen in de hal volgezet met videobanden en was Vide- oworld klaar om open te gaan. De gemeente had een ander plan. Na kortstondig overleg tussen ambtenaren en eigena resse werd tot sluiting overge gaan. Daarna werden de deu ren verzegeld. Nog geen besluit over netwerk van wijkagenten LEIDEN De Leidse raadsle den hebben gemengde gevoe lens over het invoeren van een netwerk van 22 wijkagen ten bij de Leidse politie. Ook het korps is nog niet overtuigd van dit model. Dat bleek gis teravond tijdens de commissie vergadering voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden. Een stuurgroep, die de reorga nisatie van de politie begeleidt sprak onlangs een voorkeur daarvoor uit. IIDEN De raadsleden bben moeite met de nier waarop de begro- 1991 in Leiden wordt ïandeld. Er heerst nog- wat verwarring. Ook 'gemeester C. Goekoop niet gelukkig met de. nier waarop de begro- g is aangeboden. Dat leurde namelijk zonder van aanbieding arin het beleid voor de nende periode uitge lid wordt geschetst. Een te opsomming van ïdachtspunten werd dit slechts bij alle cijfers jeleverd. andere handelwijze dan g jaar mag wat mij betreft 1 worden geëvalueerd. Het niet altijd even helder en lelijk. Vooral de termijn i een week voor het beant- orden van door raadsleden |ediende vragen was aan de krappe kant, dat redden we niet", gaf Goekoop gisteravond tijdens de vergadering van de commissie algemene bestuur lijke aangelegenheden aan. De burgemeester wees erop dat evaluatie een goede zaak is. „Tussen de raad en het college moet volstrekte helderheid zijn onderling. We hebben niks aan mist tussen de raad en het college over hoe de be groting nou behandeld moet worden". Hij deelde tevens een compliment uit aan Pex Langenberg (D66) die als enig raadslid zijn vragen op tijd had ingediend. Verwarring Dat lag niet alleen aan de stiptheid van Langenberg, er bleek nogal wat verwarring te heersen bij een aantal raadsle den over de begrotingsproce dure. Steven de Vreeze (PvdA) was geen voorstander van deze werkzaamheden, daarbij doelend op het indie nen van vele detailvragen over de begroting en het be leid en de beantwoording daarvan. „De afspraak was dat we dit jaar op een „beleidsar me" manier zouden praten over de cijfers. Bij de behande ling van het meeijarenbeeld in het voorjaar wordt er „beleids- rijk" over gepraat. Bij het meerjarenbeeld moet er ook een visie liggen van het colle ge waarover kan worden ge discussieerd. De misverstan den zijn legio". Groen Links had ook niet zo'n behoefte aan een grote beschouwing over de begroting, zo liet Rianne van Schreven weten. Alexander Geertsema (VVD) was een totaal andere mening toegedaan. „Het heeft niet zo'n zin om het ambtelijk apparaat met allerlei vragen bezig te houden, die beantwoording kan best hier gebeuren". Ook het CDA had een eigen inter pretatie van de begrotingsbe handeling. „Wij dachten het financiële deel te bekrachtigen en accenten aan het college te geven voor de bepaling van het beleid in het voorjaar", verwoordde Paul Klück het standpunt van zijn fractie. D66: uitblijven parkeerbelasting gemiste kans LEIDEN Pex Langenberg (D66) vindt het uitblijven van par keerbelasting in Leiden „een gemiste kans". En niet alleen van wege de gelden die de gemeentelijke belastingontvanger al een jaar misliep. Ook de efficiëntheid en het lik-op-stuk-beleid blijft zo uit. Dat zei hij gisteravond tijdens de commissievergadering voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden. Die belasting aanslag in plaats van een parkeerbon wordt mogelijk per 1 maart 1991 ingevoerd. Van Langenberg had dat al een jaar eerder ge mogen. „Waarom kopiëren we de verordeningen van de gemeen ten Den Haag en Utrecht niet en gebruiken we die zolang, die zijn ook niet slecht", stelde hij simpelweg voor. Hoofdcommissa ris H. Mostert vertelde hem dat de minister van binnenlandse zaken de verordening van die gemeenten niet goedkeurt. „Het ministerie verleent wel medewerking op een verordening van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Wij zijn voor op de vereniging. Wij hebben nu een raammodel gemaakt dat nauwlet tend wordt gevolgd in h^t land". Hij benadrukte dat invoering per 1 maart als een reële datuni wordt gezien. CONTRACT WORDT MOGELIJK OPGEZEGD Directie Groenoordhal vindt gemeentereiniging te duur LEIDEN Groenoordhallen- directeur André de Jong zegt mogelijk het schoonmaakcon- tract met de gemeentereini ging op. Hij bekijkt mogelijk heden om het terrein na af loop van de veemarkt goedko per schoon te houden. Zo bleek gisteravond tijdens de commissievergadering voor al gemene en bestuurlijke aange legenheden. Aan zijn aankondiging ging enige uitleg vooraf. „Uithet overzicht over het derde kwartaal marktgelden vee te ren we zeker een ton in het begrote bedrag in 1991. Het gaat dus om een structurele daling in de opbrengst van de veemarkt. Dat komt door de handel in Oostduits vee, dat veel goedkoper is". Hij wil het verlies dekken door het terugbrengen van de schoonmaakkosten. „De reini ging prijst zichzelf uit de markt. In mei van dit jaar werd ik geconfronteerd met een afrekening voor 1989 die 18.000 gulden hoger was dan verwacht. De raming voor de reinigingskosten voor dit jaar valt nog hoger uit", motiveer de hij. Diverse raadsleden maakten zich zorgen over de verkeers afwikkeling op het terrein. Het verkeer dat van en naar de vuilverbranding moet, mag voortaan over het terrein rij den. Van burgemeester C. Goekoop mag het daarbij wor den gelaten. „Je kan door een bedrijfsterrein geen verkeers- route leggen. Wat mij betreft is dit alleen een tijdelijke op lossing". Langenberg ontdekt anderhalf miljoen LEIDEN D66'er Pex Langenberg ontdekte in de begroting van de politie over 1991 een overschot van 1,5 miljoen gulden. Dat gebeurde gisteravond tijdens de commissievergadering voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden. Er is volgens Lan genberg een verschil tussen de sterkte van het korps in werke lijkheid en de sterkte op papier. In werkelijkheid werkt het korps met 212 mensen, op papier staan 231 mensen begroot. „Twintig man is in geld uitgedrukt anderhalf miljoen gulden. Daar kunnen leuke dingen van worden gedaan. Wat is er met dat geld gebeurd?", vroeg hij zich af. Burgemeester C. Goekoop legde uit dat de politie rekent op meer mensen en daarvoor ook meer geld krijgt van het Rijk. Daarom wordt dat ook alvast op de begroting opgevoerd. Bovendien wordt die sterkte niet per 1 januari gemeten, maar per 1 juli. „Als het Leidse korps failliet gaat, dan gaat het maar failliet. Daar lig ik niet wakker van", grapte hij. Goekoop schatte het risico op het uiblijven van geld zo laag in, dat er nu alvast vooruit wordt gelopen op de instroom van nieuwe agenten. „Het duurt nu eenmaal twee jaar voordat we iemand hebben". Het „overschot" is besteed aan de automati sering en aan de uitstroom van 57-plussers bij het korps. „Crea tief omgaan met cijfers", oordeelde Langenberg tenslotte. IIDEN De gemeente 'kt naar andere oplos- 'gen om de Haarlem- rstraat te beveiligen. instellen van een dswacht is een van de ernatieven, zo bleek teravond tijdens de ftmissievergadering >r algemene en be stuurlijke aangelegenhe den. Pex Langenberg (D66) zwen gelde het probleem van het uitblijven van een beveili gingsdienst en meldpalen aan. „Het duurt nu toch wel erg lang. Daarbij mogen we de problemen met de winkeliers niet onderschatten. Ze deinzen terug voor een financiële bij dragen. Dat is jammer, maar er moet wel snel iets gebeuren. Kunnen we de beveiliging niet omgooien. En kijken naar de oplossingen die andere ge meenten kiezen, zoals het in stellen van een stadswacht", stelde hij voor. Hij kondigde hierover meteen een notitie aan van zijn fractie. Burgemeester C. Goekoop wist al dat de medewerking van de winkeliers heel gering is. Er is mailing rondgestuurd aan de winkeliers en het resultaat daarvan is ook niet echt be moedigend, kondigde Goekoop al aan. „Het oorspronkelijke geluid van de winkeliers dat ze desnoods een eigen beveili gingsdienst op richten, is abso luut niet bewaarheid gewor den en dat is teleurstellend", vond hij. Hij wees erop dat het college van B en W andere mogelijkheden bekijkt om een extra vorm van toezicht te krijgen op de kilometer koop- plezier. „Een stadswacht is een van die alternatieven. Alleen dat kost geld. Uit de pot ar beidspools zouden we de stads wachten kunnen recruteren", gaf de burgemeester aan. Hij benadrukte dat er nog nader overleg met het college moet worden gevoerd. Eén raadslid vergeten in de begroting LEIDEN VVD'er Alexan der Geertsema is beroemd en berucht om zijn nauwkeurige rekenwerk. Gisteravond toonde hij daarvan weer een staaltje tijdens de commissie vergadering voor algemene en bestuurlijke aangelegen heden. Hij merkte op dat één raadslid niet is opgenomen in de Leidse begroting over 1991. Eén wethouder is in de begroting geschrapt, het col lege deelt nu de lakens uit met zes wethouders in plaats van met zeven. „Dat bete kent dat er 33 raadsleden zijn met een vergoeding voor het raadswerk. In de begro ting is niet meegerekend dat het aantal van 32 naar 33 gaat. En zijn er als vanouds 32 aangegeven. Dat betekent dat één raadslid zonder ver goeding blijft. Dat herstellen we met een motie in de raadsvergadering", aldus het rekenwonder. Een fout die tot nu toe in alle commissie vergaderingen waarin de be groting werd behandeld niet is opgemerkt. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: I Postcode/plaats: j Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de slimme EHBO-kit naar: J Naam: J Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. MEER DAN NIEUWS ALLEEN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11