Sauriërs brachten Leiden Dino-rage en het NNM naam „Laboratoriumonderzoek is nooit te zien bij Medisch Centrum West ALLER LEI(DS) )EN OMGEVING £cidócSouoont MAANDAG 29 OKTOBER 1990 PAGINA 7 mspuit Leidse brandweer getest N De Leidse stoomspuit uit 1908 is zaterdag t eerst in zestig jaar weer opgestookt. Vijf jaar werd begonnen met het restaureren van de )uit, die tot 1985 in de brandweerkazerne aan imeerlaan stond. De wagen werd overgebracht werkplaats van de Stichting Historisch Brand- iterieel in Den Haag. Deze stichting wil histo- iaterieel verwerven, restaureren en behouden, ïting wil het materieel vooral in werking laten it koetswerk, de stoomketel en de stoommachi- de stoomspuit werden in 1986 gedemonteerd, derdeel werd grondig nagekeken en zo nodig gen. Nadat de Dienst van het Stoomwezen de ad goedgekeurd kon zaterdag de stoomspuit na aar stilstand weer draaien. Bij de eerste proeven at de restauratie grondig was uitgevoerd zodat verdere afbouw kan worden begonnen. De ig verwacht de stoomspuit in het voorjaar van eer in gebruik te kunnen nemen. Singelbrug blijft open LEIDEN De Singelbrug, tussen de Zijl singel en Utrechtse Veer, ging zaterdag ochtend om kwart voor tien door een sto ring niet meer dicht. De politie heeft het verkeer omgeleid. Na een uur was de sto ring verholpen en kon de brug als van ouds weer dicht. Klap in gezicht LEIDEN Een 14-jarige Leidse jongen is zondagmiddag rond half vier mishandeld. Hij fietste op het Rozenpad langs de Zijl en passeerde een groep jongeren op brom fietsen. Opeens reed een van de bromfiet sers naast hem. Een ongeveer 17-jarige jongen gaf de Leidenaar een vuistslag in het gezicht. Deze viel van zijn fiets en raakte even buitèn kennis. Toen hij weer bijkwam bleek zijn fiets vernield. Hij ver moedt dat de aanleiding een oude ruzie is. Politie Oegstgeest grijpt autokraker LEIDEN OEGSTGEEST Een 23-jarige Leidse verslaafde is zaterdaga vond aangehouden in Leiden wegens diefstal van autoradio's in Leiden en Oegstgeest. De man had kort tevoren op de Leylaan in Oegstgeest een autoradio gestolen. Op de fiets reed hij vervolgens naar Leiden, waar hij na dat getuigen de politie hadden gewaarschuwd kon worden aangehou den. De man, een goede bekende van de politie heeft diverse eerdere diefstallen bekend. Drie aanhoudingen in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Een 19-jarige Noordwijkerhouter is gisteravond door de politie op Duin en Dal aangehouden nadat hij met zijn auto bijna een politiebusje had geramd. De man nam door alcohol bene veld de bocht van de Victoriberg wat te ruim. Na een korte achtervolging kon hij worden aangehouden. Zaterdagavond schepte een 29-jarige Noordwijkerhouter een 18-jarige plaatsgenoot, die met zijn brommer over de Viaductweg reed. De Noordwijkerhouter draaide zonder goed te kijken Duin en Dal in. Hij bleek eveneens te veel gedronken te hebben. Later op de avond werd een 22-jarige plaatsgenoot aan gehouden toen hij in de Zeestraat bezig was een auto met zijn laarzen te bewerken. Te gen de man is proces-verbaal opgemaakt. Cheques buit in Zevenhoven ZEVENHOVEN Inbrekers zijn er za terdagavond in Zevenhoven vandoor ge gaan met cheques, bijbehorende bank- pasjes en een rijbewijs. Een stereo-instal latie die al buiten was gezet, bleef staan. Waarschijnlijk zijn de inbrekers ge stoord. De daders drongen de woning aan de Sportlaan binnen door via een bo venlicht het' slot van de achterdeur met een schroevedraaier open te wrikken. Vernielingen aan auto's ALPHEN AAN DEN RIJN Vandalen hebben in de nacht van vrijdag op zater dag aan 25 auto's schade toegebracht. Van de wagens, die in de omgeving van de Barnsteenstraat en de Saffierstraat stonden geparkeerd, werden antennes afgebroken en spiegels verbogen. De po litie heeft geen signalement van de da ders. Fikse aanrijding door stuurfout LISSE Door een stuurfout van een 19- jarige Hillegommer kwamen twee perso nenauto's gistermiddag met elkaar in bot sing op de Loosterweg-zuid in Lisse. De Hillegommer reed over de Spekkenlaan richting Loosterweg-zuid en nam een bocht te krap waardoor hij in de berm be landde. De auto van de man raakte een paaltje, schoot de weg weer op en botste op een tegemoetkomende auto bestuurd door een 46-jarige Lisser. Beide voertuigen raakten flink beschadigd. De Hillegommer belandde half in de sloot. Een 20-jarige vrouw die met de Lisser meereed raakte door het ongeval onwel. Hoewel uiterlijk geen verwondingen waren te zien is zij voor de zekerheid overgebracht naar het Spaarneziekenhuis in Heemstede. tingbotsing ijksweg A4 HADE Zeven auto's termiddag tijdens hevi- tbuien op elkaar gere- rijksweg A4 in Alke- Te kort afstand houden oorzaak van het onge- gevolg van de filevor- eden er enkele minuten pnieuw twee auto's op Zaterdagavond reed otterdammer al tegen egenwachtauto op de trook. De auto stond iet knipperende lichten 'eerd om een ander te toen de Rotterdammer remmen en pirouettes richting vluchtstrook, ssagiere, een 34-jarige uit Rotterdam, moest k- en rugletsel naar het nisch Ziekenhuis Lei- seminslag in 'ing Noordwijk In een wo rn de Zeekoet is zater- nd de bliksem ingesla- gevolg daarvan ont gat in de muur en de gordijnen vlam. De ir had het vuurtje ech- onder controle. Door viel in een deel van de kabeltelevisie uit. 4! ;nfietser loopt letsel op bij eersongeval IV EEN Een 17-jari- nfietser uit Nieuw veen ïalf twaalf in de nacht IJ iterdag op zondag ge- geraakt bij een aanrij- zijn woonplaats. Een ge automobilist uit een reed over de" W.P. mweg. Aankomen bij I sing met de Parkstraat Ie man linksaf, daarbij emoetkomende brom- over het hoofd ziend, ie Dmfietser liep door de 'e ing knieletsel op. Hij is bracht naar het Acade- Ziekenhuis in Leiden. genaar eert gratis hotel si EN A AR Een 26- lagenaar is gisteren e politie aangehouden hij diverse malen i 'assenaars hotel heeft :n zonder te betalen, daarbij valse namen pressen op. Voor welk de man het hotel be heeft, is niet bekend, n is uitgeleverd aan de politie, omdat hij ook ordt verdacht van au i( tal. arde fietser gewond iftGEEST Een 81-jari- ser uit Leiden is zater- Idag gewond geraakt bij irijding op de Warmon Oegstgeest. Ter van de De Kempenaer- sloeg de man onver- linksaf. Een 30-jarige ie :ijder uit Nieuw-Ven- e achter de fietser reed aar niet op gerekend, en motorfietser kwa- v en val. De Leidenaar lofdletsel en een gebro- ien op. Beide slachtof- erden naar het Acade- Ziekenhuis Leiden De motorrijder was licht gewond en kon naar huis. Ise vrouwen 'n kleding ■a DWIJK Drie Leidse 'n (21, 27, en 35 jaar) erdagmiddag in Noord- >or de politie aangehou- ]vegens winkeldiefstal. ;n waarde van 1160 hadden de vrouwen ondergoed en trai- bkken weggenomen, eïfinkelbediende van een lak aan de Hoofdstraat huwde de politie. Zij 161 dat de vrouWen, voor- an veel tassen en een 'wagen op een vreemde q] an het winkelen waren, iwi cheurs achtervolgden enige tijd, waarna de 1 werden aangehou- de tassen en kinderwa- s de kleding uit drie za- rborgen. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN De komende maanden is het stil rond het Pesthuis. Het gekrijs van de pre-historische monsters is verstomd en buiten staan geen foutief geparkeerde auto's of dik ke drommen wachtende bezoekers meer. Gister middag kwam een einde aan „Dinosauriërs in Lei den", de meest succesvolle tentoonstelling die ooit in de sleutelstad is gehou den. Directeur A. de Caluwé van het organiserende Nationaal Natuurhistorisch Museum (NNM) dacht er nog heel even aan de deur nog een maandje extra open te houden maar be dacht zich: „Het Pesthuis is niet verwarmd en de laatste dagen werd het binnen al kou der", verdedigt hij zijn beslis sing. Het succes van de dino-expo laat zich in cijfers gemakkelijk uitdrukken. Vanochtend werd meegedeeld dat er meer dan 300.000 betalende bezoekers de ophaalbrug waren gepasseerd. Dat leverde het NNM een niet kinderachtig sommetje op: „Een zoet winstje", zoals De Caluwé het uitdrukte: „In Ne derland is het al uniek als een tentoonstelling winst oplevert en ook onze naamsbekendheid is een stuk groter geworden", weet de NNM directeur. Het geld wordt gebruikt voor het opzetten van nieuwe tentoon stellingen: „Die exposities zul len natuurlijk niet allemaal zo omvangrijk en spectaculair zijn als deze", verontschuldig de hij zich. Het bordie „wacht tijd 45 minuten" dat in de berm naast het voetpad naar het Pesthuis staat, kan dus voorlopig als relikwie in De Caluwe's kamer aan de muur worden bevestigd. Kado De grote verdiener aan de di- no's in Leiden is het Ameri kaanse bedrijf Dinamation dat de prototypes ontwierp en ver vaardigde. Dinamation kreeg de helft van de opbrengst van ieder toegangskaartje. Omdat de Amerikanen tevreden zijn over hun winst (geschat op 1 miljoen) en de promotie van hun sauriërs vanuit Leiden in ternationaal te noemen is, kreeg het NNM een beeld ca deau. De kop van een Tyran nosaurus Rex op ware grootte mag in Leiden blijven en krijgt van De Caluwé een voornaam plaatsje in het nieu we, 50 miljoen kostende, on derkomen van NNM naast het Pesthuis. Hoeveel de expositie de gemeente en de Leidse middenstand heeft opgeleverd, zal door de directie economi sche zaken worden bekeken. De rubberen monsters zijn dan al verhuisd naar de Finse hoofdstad Helsinki. Alleen hun milieuvriendelijke, groene voetstappen, die zij in de Leid se binnenstad achterlieten, zullen tot de eerste sneeuwval aan hun aanwezigheid doen herinneren. De direct betrokkenen zullen zich de expositie wel langer heugen. D. de Wagenaar, die verantwoordelijk was voor de publiciteit rond de tentoonstel ling: „Op verschillende scho len in Leiden is een ware di- norage ontstaan", vertelt zij. Tekeningen, kuntwerkjes en hele projecten kwamen tot A. de Caluwé en D. de Wagenaar voor de nieuwe aanwinst van het museum. stand na de vele schoolexcur- sies die naar het Pesthuis wer den gehouden. Voor De Wage naar blijft de goede herinne ring aan iets „heel bijzonders" te hebben meegewerkt. Drollen Suppoost P. van der Wal wil terugkijkend wel wat gekke voorvallen vertellen: „Een MENSEN VROEGEN ZELFS HOE GROOT DROLLEN VAN DINOSAURIËRS WAREN man vroeg hoe groot de drol len van die beesten wel niet waren. Ik dacht eerst dat de man een grapje maakte. Hij bleef echter serieus wachten ik maar dat het drie vuilnis zakken vol was. De man dank te me en liep geleerd verder". Ook vertelt hij dat streng reli gieuze bezoekers aanmerkin- op een antwoord. Toen gokte gen hadden op de tekst: „De FOTO: WIM VAN NOORT eerste mensen verschenen op aarde 62 miljoen jaar nadat de dinosauriërs waren uitgestor ven". P. Hese, bedrijflèidster van Dino-catering herinnert zich ook een merkwaardig voorval: „Een vrouw kwam ons vragen of onze dinobur- gers van echt dinovlees waren gemaakt; en ze meende het". LOMAN LEEFMANS VEEL BELANGSTELLING VOOR OPEN DAG CHEMIE Himalaya LEIDEN Ruim 200 be langstellenden namen za terdag de kans waar om bij het Academisch Zie kenhuis in Leiden een kijkje achter de schermen te nemen van het Cen traal Klinisch Laborato rium. Onder hen ook een aantal bezoekers van de dino-expositie in het Pest huis, dat pal naast het zie kenhuis ligt. Kinderen stapten gewapend met di nosauriërs tussen de appa ratuur rond. Het laboratorium opende zijn deuren voor het publiek ter gelegenheid van de open dag chemie die de Koninklijke Ne derlandse Chemische Vereni ging en de Vereniging Neder landse Chemische Industrie ie dere twee jaar houden. Behal ve het AZL hield in Leiden ook het Rijksinstituut voor Geneesmiddelenonderzoek aan de Willem Barentszstraat open huis. Ook in de Leidse Hogeschool voor hoger labora toriumonderwijs in Leiderdorp kon men terecht. Daar werden 75 bezoekers geteld'. Het werk in het laboratorium is voor veel mensen een onbe kende kant van het zieken huis. „Het komt bijna nooit in beeld in medische televisiepro gramma's. Niet in „Vinger aan de pols" maar ook niet in een serie als Medisch Centrum West". Kennelijk wil men daar alleen herkenbare ge deelten van de diagnostiek la ten zien. Daardoor komt een van de interessantste onderde len van het werk in zieken huizen niet aan de orde", zegt J. Soüverijn, hoofd van het klinisch laboratorium met een ondertoon van teleurstelling in zijn stem. Jacht Soüverijn praat graag en met liefde over zijn werk. Hij hoopt dat door de open dag er weer wat meer belangstelling komt voor het werken in de laboratoria van de ziekenhui zen. Want het wordt steeds moeilijker om jongeren te werven. „Het werken in de gezondheidszorg en de beta ling ervoor zijn de laatste tijd niet erg positief naar voren ge komen Dat geldt ook voor het laboratoriumgedeelte. De mensen gaan liever de indus trie in, de opkomst bij de op leidingen is inmiddels vrij slecht", vertelt Soüverijn. Robert Eckhardt uit Leider dorp is bergbeklimmer en fo tograaf. Hij geeft vanavond bij K O een lezing over zijn expedities in de hima- laya en Karakoram. De le zing begint om 20.15 uur in de Kapelzaal van het k O gebouw aan de Oude Vest 45. Leefstijl Vier sprekers gaan vanaf vanavond in een serie lezin gen dieper in op het onder werp leefstijllevensstijl of lifestyle'. C. Rohde opent de cyclus, waarna op 5, 12 en 19 november respectievelijk B. Maso, B. Bos en M. Unger het spreekgestoelte zullen bestij gen. De bijeenkomsten heb ben plaats in het Centraal Faciliteitengebouw van de universiteit aan de Cleverin- gaplaats. De aanvang is 20.00 uur en de toegang is gratis. Planten De afdeling Leiden van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde houdt morgen een avond over „Vaste planten in de winter". De avond wordt ge houden van 19.30 tot 21.30 en vindt plaats in de Agrarische School, Lange Voort 70 in Oegstgeest. Kosten: 10,00 voor leden en 12,50 voor niet-leden. EHBO- cursus Speciaal voor 55-plussers start het buurthuis Gr oe noord morgen met een EHBO-cursus. In zes lessen, op dinsdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur, komen veel voorkomende kwetsuren ter sprake. Belangstellenden kunnen voor informatie en aanmelding terecht bij het buurthuis aan de Pasteur- straat 23, tel: 217222. Vechtende Leidenaar loopt slagaderlijke bloeding op Bezoekers aan Centraal Klinisch Laboratorium van het AZL kregen deskundige uitleg. Zelf heeft hij met overtuiging voor het werken in het zie kenhuis gekozen. „Ik vind de biochemie de scheikunde van het leven veel aantrek kelijker dan de organische chemie. Het is toch veel inte ressanter om onderzoek naar levende organismen te doen dan in de industrie te bepalen waarom een bepaalde verf af bladdert of niet. Bovendien is er de achterliggende relatie met de klinieken die het werk interessant maakt". Soüverijn ziet het werk van het laborato rium als een gerichte speur tocht, een jacht op symptomen van kwalen waarbij artsen de aanwijzingen en het materiaal leveren. „Als het moet kunnen we heel snel werken. Je merkt dat er op wordt gewacht. Dat geeft voldoening". Praktijkgevallen De bezoekers aan de open dag kregen die verhouding tussen onderzoek en patiënten zater dag beeldend voorgeschoteld. Record gebroken LEIDEN De zevende landelijke open dag chemie heeft za terdag een record aantal van honderdduizend bezoekers ge trokken. Dat waren er vijfduizend meer dan in 1988, het laat ste recordjaar. Er stonden zaterdag zestig bedrijven en zeven tig instellingen voor nieuwsgierige bezoekers door heel Ne derland open. Tot de grote trekpleisters behoorde onder meer de nieuwe waterzuiveringsinstallatie van Avebe in Ter Apel- kanaal. De laboratoria van de ziekenhuizen werden relatief goed bezocht door jongeren, men vermoedt vanwege mogelij ke beroepskeuze. Naar schatting was 20 procent van het to taal aantal bezoekers jonger dan 18 jaar. de hand van de beschrijving van vijf bedachte praktijkge vallen. Denkbeeldige patiën ten met tot de fantasie spre kende namen als Michiel de Ruyter, Martha Tromp, Piet Hein, Johanna de Wit en Jan Coen meldden zich bij hun artsen. Via laboratoriumon derzoek wordt duidelijk ge maakt dat ze lijden aan een hartkwaal, suikerziekte, een galsteen, een nierkwaal en bloedarmoede. Zeventien me dewerkers van het laborato rium gaven daarbij tekst en uitleg. Daar kwamen onder andere de samenstelling van bloed en urine, de functie van anti-lichamen in onderzoek en het gebruik van computers en onderzoeksrobots aan de orde. Een van de robots in het labo ratorium is in staat per uur 3.000 onderzoekshandelingen te verrichten. Soüverijn: „Er is de afgelopen jaren steeds meer vraag vanuit het ziekenhuis naar laboratoriumonderzoek. Toch is de staf van niet even redig meegegroeid. Dat is FOTO: WIM VAN NOORT dankzij dit soort technieken. We werken nu met 40 analys- ten. Zonder robots hadden we er zeker 200 nodig gehad". Urine Wie dat wilde kon zaterdag ook zichzelf onderwerp van onderzoek maken door een monster van de eigen urine te laten analyseren. Daar maak ten tot de opluchting van Soü verijn, maar weinig mensen gebruik van. „We hadden het aangekondigd en dan moet je het doen. Maar vantevoren "hadden we ons niet helemaal gerealiseerd wat je moet doen als je echt wat ontdekt bij zo'n onderzoekje. Dit is nu eenmaal niet de omgeving om mensen te vertellen dat ze ziek zijn en naar een dokter moeten". Een paar patiënten van het AZL gebruikten deze moge lijkheid om het laboratorium op de proef te stellen. „We constateerden een verhoogd eiwitgehalte bij hen. Klopt, kregen we te horen, daarvoor liggen we hier", vertelt Soüve rijn. LEIDEN Een 25-jarige Lei denaar is gisteren na een vechtpartij met een slagader lijke bloeding aan zijn rechte- ronderarm naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden ge bracht. De man ergerde zich rond kwart over zes aan een 46-jarige man uit Bergen die pakjes aan het bezorgen was in de Waldeck Piermontstraat. Toen die uiteindelijk terug kwam om zijn auto weg te ha len, sprong de Leidenaar uit zijn auto, gaf een klap op de voorruit en probeerde de auto deur van de pakjesbezorger open te trekken. Die kon ech ter op tijd wegrijden. Buurtbe woners zagen het gebeuren en gingen zich ermee bemoeien. De 19-, 21-, en 22-jarige bewo ners van twee adressen kregen ruzie met de Leidenaar die duidelijk op een vechtpartij uit was. De Leidenaar werd zo boos dat hij een ruit insloeg van de voordeur op het adres van de 19- en 21-jarige. Hij hield er een slagaderlijke bloe ding aan over. De 21-jarige buurtbewoner kon met een verwonding boven zijn oog eveneens naar het ziekenhuis worden gebracht. UJJCIl IC UC&K.C11. l-lic 1VUI1 ecu- WUIUCII gCUldClll. Katwijk voor India loopt zich vast op overheid en boeren KATWIJK Het project Katwijk voor India kampt met tegen slagen in de uitvoering van de plannen. De Indiase lokale over heid en rijke boeren liggen dwars. Daardoor dreigt het project ook een nieuwe subidie van de Nederlandse overheid mis te lo pen. De Indian Missionary Society (IMS) die het geld besteedt, wordt tegengewerkt door de plaatselijke overheid en de rijke boeren. Het gemeentebestuur van Benares werkt niet of nauwelijks mee en houdt geen rekening met de armen waarvoor de hulp be doeld is. De rijke boeren kopen tegelijkertijd de grond op die de armen, kasteloze mensen, nodig hebben voor landbouw. Boven dien gaat het slecht met het opzetten van de werkplaats: de in dustrie voor kleden blijkt plotseling niet meer rendabel. Alleen het uitbreiden van het aantal riksja-fietsers zou nog ba nen kunnen opleveren. Vervelend gevolg van de tegenslagen is dat het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken geen geld meer beschikbaar stelt voor het project. Vorig jaar kreeg het project 30.000 gulden van het ministerie om de werkgelegen heid in de streek te bevorderen. Vader F. Baartmans, die werk zaam is in India, beloofde zaterdag in Katwijk aan actiegroepen en de verantwoordelijke wethouder A. van Mierlo ervoor te zor gen dat de mensen van de IMS de ontwikkelingen vaker rap porteren aan Katwijk. Daar kan Katwijk op inspringen voor toekomstige acties.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7