Ie wonden tijdens rellen mars Ku Kl ux Klan Amerika blufte over opbouw leger in Golf ongres VS linvaardt iegroting AVONTUREN VAN KAP TEIN ROB Gregor Gysi blijft aan als voorzitter van PDS Massale arrestaties in Egypte na moord op parlementsvoorzitter EG: vooruitgang met EMU en EPU ITENLAND CeidóG Sou/iont maandag 29 oktober 1990 pagina 5 kl iHINGTON Aan de om de Amerikaanse be- ing is afgelopen weekein- et een eind gekomen. Het gres aanvaardde zaterdag indelijk een pakket belas- en bezuinigingsmaatrege- om de economie te saneren ïoogte van 490 miljard dol- over vijf jaar. President Bush, die met zijn dtekening de begroting 0pt bekrachtigen, heeft al goedkeuring gegeven. De ol erikaanse Senaat ging met egen 45 stemmen akkoord de begroting. In het Huis Afgevaardigden was de "earning met 228 tegen 220 (ïmen nipt uitgevallen, pakket maatregelen 'F gt vooral met het nieuwe istingtarief van 31 procent 28 procent) voor de hoog- inkomens, het stempel van Democraten, die in het gres de meerderheid heb- Bush heeft de belasting- ïoging tegen zijn zin in ge- ipteerd om een compromis elijk te maken. (Vervólging van de voorpagina) NEW YORK/BAGHDAD Frankrijk heeft aan Washington belangrijke informatie doorgespeeld over de manier waarop de krachtigste 'grond-grond- raketten' waarover Irak beschikt, de R-530 Super en de R-550 Magic van Franse makelij, onschade lijk gemaakt kunnen wor1 den. Dat meldt het Ame rikaanse tijdschrift News week vandaag. De Jraakse verdediging is sterk en de raketten zijn een geducht wapen 'als zij afge vuurd worden door de Franse Mirage F-l straaljagers die Irak heeft. „Maar Newsweek heeft vernomen dat Frankrijk Washington heeft laten weten hoe de raketten uitgeschakeld kunnen worden", aldus het tijdschrijft, dat overigens niet vermeldt uit welke bron het deze informatie heeft. In hetzelfde artikel staat dat het Amerikaanse ministerie van defensie geprobeerd heeft net te doen alsof de militaire opbouw in de'Golf sneller ver liep dan in werkelijkheid het geval was om de Iraki's te mis leiden. „In veel gevallen bestonden de gestationeerde troepen uit niet meer dan de bemanning van de hoofdkwartieren, gevolgd door de hulptroepen die de aankomst van de strijdkrach ten moesten voorbereiden, die vaak pas weken later versche nen", aldus Newsweek. „Het was bluf, maar het werkte", merkt een niet met name ge noemde militair op. Een schoonzoon van Saddam Husayn, Husayn Kamel Has san, is gisteren benoemd tot minister van oliezaken. Hij volgt de ontslagen Issam Ab- dul-Rahim al-Chalabi op die volgens een Iraaks radiosta tion de rantsoenering van ben zine had gebaseerd op ver keerde informatie. Er zouden veel grotere voorraden stoffen nodig om olie om te zetten in benzine in Irak .zijn dan eerder werd aangenomen. Ongeveer zeventig deserteurs De Amerikaanse president George Bush (links), die hier een fris se duikt neemt in de zee bij Honolulu, heeft „goede hoop" dat de Golfcrisis op vreedzame wijze kan worden opgelost. foto: ap omdat van 26 van hen niet be kend was waar zij zich bevon den. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de Fransen gis teravond het land zouden ver laten. Van de 327 Fransen die na de Iraakse invasie in Kuwayt in Irak of het bezette Kuwayt vast kwamen te zitten waren er in de loop van de tijd 67 af gevoerd naar strategische uit het Iraakse leger zijn naar Turkije uitgeweken en verblij ven daar in speciale kampen vlakbij de grens. Ze zouden asiel hebben aangevraagd, al dus regeringsfunctionarissen. Fransen Het vertrek van alle Franse gijzelaars uit Irak moest tot vandaag worden uitgesteld plekken, om daar als zogehe ten menselijk schild te dienen in het geval van een aanval op het land. Het toegenomen aantal oor logsschepen in de Golf be dreigt een walviskolonie in de wateren rond Oman, heeft de internationaal erkende expert Guenther Behrmann bekend gemaakt. Oorlogsschepen en onderzeeboten moeten volgens Behrmann in de golf van Oman bijzonder goed uitkijken om aanvaringen te voorkomen met de vele soorten bescherm de walvissen die daar leven. Volgens de curator van het Omaanse museum voor na tuurlijke historie, Michael Gal lagher, leven er in de wateren rond Oman zo'n 18 soorten be schermde walvissen. Oman is lid van de internationale wal viscommissie, maar maakt geen jacht op de dieren. Dolfijnen bewegen zich zonder gevaar tussen en naast oorlogs schepen, maar een potvis, die wel 40 ton kan wegen, heeft geen kans tegen drijvende mij nen, kanonschoten, aanvarin gen en chemisch afval van schepen, aldus Behrmann. HET GEHEIM VAN DE TUNNEL Nog enkele dagen blijft Rob bij zijn vrienden in Tanger dan hijst hij het zeil van de „Vrijheid II". Spoedig is hij In volle om eens goed uit te rusten. Maar dan besluit hij weer on- zee, samen met Skip. Het is prachtig weer en de reis verloopt te gaan. „En waarheen is deze keer de reis?" vraagt ma- zonder hindernissen. Wanneer Rob 's avonds de zon ziet onder- Ross. „Ik denk dat ik Amsterdam maar weer eens opzoek", gaan in de Atlantische Oceaan, voelt hij zich gelukkig, zo geluk- Rob, „ik ben nu al zo lang van huis weg". Hij neemt hartelijk Kig als een zeeman maar zijn kan wanneer hij op de thuisreis is... van Willy, Marga, majoor Ross en inspecteur Robers en BERLIJN PDS-voorzitter Gregor Gysi heeft zaterdag tijdens een buitengewone vergadering van het bestuur van de voorma lige Oostduitse communistische partij SED in Berlijn onder druk van partijgenoten besloten toch in functie te blijven. Bij de opening van de vergadering had de 42-jarige advocaat nog verklaard te willen aftreden omdat hij van mening was dat zijn positie in verband met de illegale financiële praktijken van de penningmeester van de partij onhoudbaar was geworden. Het bestuur van de partij stemde echter unaniem voor zijn aanblij ven. De PDS is in de problemen geraakt nadat bekend was ge worden dat penningmeester en vice-voorzitter Wolfgang Pohl en diens medewerker Wolfgang Langnitschke, die vrijdag in Berlijn zijn gearresteerd, op illegale wijze 107 miljoen uit het PDS-vermogen op onder meer een bankrekening in Nederland hebben overgeboekt. Nadat hij had besloten aan te blijven verklaarde Gysi „Ik weet wat er op mij afkomt in de komende periode en daarom heb ik jullie hulp nodig". De 95 bestuursleden ondersteunden Gysi, maar eisten ook dat stappen genomen zouden worden om aan de financiële malversaties een einde te maken. In New York presenteerde Ronaldus Shamask gisteren zijn voor- jaars- en zomermode 1991. Deze modellen showen de vrijetijds- jurken uit de collectie Shamask. Weg vrij voor ondertekening CFE-akkoord PRAAG De lidstaten van het Warschaupact hebben za terdag in Praag de weg vrijge maakt voor de ondertekening van het CFE-akkoord dat voorziet in een reductie van de conventionele bewapening in Europa. Het is de bedoeling dat het akkoord door de lidsta ten van de NAVO en het War schaupact wordt ondertekend tijdens de Conferentie inzake Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) die op 19 november in Parijs begint. Overeenstemming was er al tussen de NAVO en het War schaupact over een reductie van 33 procent van het totale arsenaal aan conventionele wapens. Zaterdag werden de Warschaupactlanden het te vens eens over de plafonds voor deze wapens voor de lan den afzonderlijk ;matigde nationalisten nnen in Baskenland 5AO De gematigde Baskische Nationalis- e Partij (PNV) heeft gisteren overtuigend de iezingen voor het autonome parlement van ns Baskenland gewonnen, hoewel zij niet eg stemmen heeft verzameld om alleen te ren. Uit de einduitslag blijkt dat de PNV 22 de 75 zetels behaald heeft, vijf meer dan in rorige parlement. De Baskische socialistische j (PSE-PSOE), de regionale vleugel van de ende Spaanse Socialistische Arbeiderpartij, van 19 naar 16 zetels, maar politieke waar- >rs voorspelden dat de coalitie die nog steeds n bsolute meerderheid heeft, voortgezet zal en. De radicale nationalistische Herri Bata- (HB), de politieke arm van de Baskische af- dingsbeweging ETA, behaalde hetzelfde al zetels als zij al had: 13. Twee medewerkers van de Britse ambassade in Teheran hangen het bord terug. foto: ap Britse ambassade in Iran weer open TEHERAN Na een onderbreking van 18 maanden is de ambassade van Groot-Brittannië in Iran weer open. De betrekkingen werden verbroken nadat de voormalige Iraanse leider Ayatollah Khomeini het werk van de Britse auteur Salman Rushdie in de ban had gedaan. Tijdens een ceremo nie in de ambassade werd in het bij zijn van de Zweedse ambassadeur op nieuw de Union Jack gehesen. Zwe den heeft de Britse belangen in Iran waargenomen. Vorige maand werden de relaties hersteld na een ontmoe ting van de Britse minister van bui tenlandse zaken Hurd en zijn Iraanse ambtgenoot Ali Akbar Velayati. 31 fan onze correspondent Mare de Koninck) ÏSHINGTON In de >rikaanse hoofdstad is ihington zijn gisteren en uitgebroken naar van een mars enkele tientallen le- van de Ku Klux Klan r het Capitool. enden mensen wilden de i-demonstratie verhinde-, ;r maar stuitten op een me politiemacht. Bij de vielen tientallen e' inden en werd voor mil- en guldens schade toege- ht aan regeringsgebou- ail De gemoederen in Was- re ton waren al verhit sedert vrijdagmiddag, toen burge meester Marion Barry door de plaatselijke rechtbank werd veroordeeld tot een half jaar gevangenis wegens illegaal drugsgebruik. Barry, die even als 70 procent van de Was- hingtonse bevolking zwart is, "heeft zijn veroordeling geken schetst als racistisch en als een voorbeeld van Amerika's dub bele moraal. Het was toeval dat de aange kondigde mars van de blank- extremistische Ku Klux Klan zo kort na de veroordeling van Barry plaatshad. Juridische pogingen om de optocht te verbieden in verband met de spanningen in de stad waren zaterdagavond gestrand op de grondwettelijke vrijheid van meningsuiting. Woedende tegendemonstran- ten probeerden gistermiddag met stenen en flessen de Klan- leden te lijf te gaan. Dezen echter werden beschermd door een grotere politiemacht dan in Washington ooit voor een demonstratie op de been is ge bracht. Onder meer moest het gerechtsgebouw waar burge meester Barry veroordeeld was een regen van projectielen verduren. Onder de gewonden waren zes politieagenten maar geen van de in Klan-kostuum gehulde blanke suprematisten. Groei aanhang De Ku Klux Klan is een klei ne en geheime racistische or ganisatie. Het veertigtal Klan- leden dat gisteren in Washing ton marcheerde was afkomstig uit de zuidelijke staat North Carolina. Klan-leiders hebben de laatste tijd een groei van hun aanhang gemqld. Toege nomen raciale spanningen in de VS, aangewakkerd door de economische recessie en door een politiek conflict over posi tieve discriminatie van min derheden, zouden de Klan de wind in de zeilen geven. Burgemeester Barry zal begin volgend jaar worden vervan gen door de winnaar van de burgemeestersverkiezingen die over een week plaatsheb ben. Barry heeft zich echter kandidaat gesteld voor de ge meenteraad en -voert daarvoor intensief campagne. Hij is nog op vrije voeten omdat hij in hoger beroep is gegaan tegen de strafmaat van een half jaar. CAIRO De Egyptische politie heeft dit weekeinde meer dan 390 islamitische fundamentalis ten opgepakt. Dat gebeurde na de arrestatie van zes vermoedelijke daders van de moord op de Egyptische parlementsvoorzitter Ri- faat el-Mahgub twee weken geleden. In het hele land werd jacht op hen ge maakt, maar de politie concentreerde zich vooral op enkele fundamentalisti sche bolwerken in Cairo en de voor stad Gizeh. De zes verdachten zijn lid van de verboden fundamentalistische organisatie el Jihad en zouden betrok ken zijn geweest bij de voorbereiding en uitvoering van de aanslag. Bij de arrestanten, die hulp vanuit het bui tenland zouden hebben gehad, werden grote hoeveelheden wapens, explosie ven, propagandamateriaal, valse docu menten en motorfietsen in beslag ge nomen. Bij de aanhouding liepen drie manschappen van de ordetroepen ver wondingen op. Bij een andere inval kwam het zaterdagmiddag tot een vuurgevecht. Daarbij kwamen twee fundamentalistische studenten om het leven, en werden een andere en een politieman gewond. President Hosni Mubarak zei gisteren dat bij de ver moedelijke moordenaars grote hoe veelheden geld waren gevonden. Tien doden bij oorlog tussen drugskartels BOGOTA In de Colombiaanse stad Medellin zijn tien met kogels doorzeefde lichamen gevonden. Vol gens de politie gaat het waarschijnlijk om slachtoffers van een oorlog tussen elkaar bestrijdende drugskartels. Donderdag waren de tien ontvoerd uit een hotel in Medellin, de tweede stad van Colombia die bekend staat als uitvalsbasis van de grootste en machtigste cocaïne-organisatie in het land. De slachtoffers waren afkom stig uit de stad Cali, waar ook een sterk drugskartel is gevestigd. Bij en kele lijken waren borden achtergela ten met daarop de mededeling: „Be horend tot het Cali-kartel. Oorlog is oorlog". 'Mandela-hotel' op Robbeneiland JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse minister van toerisme, Kent Durr, onder steunt het plan van een groep zakenlieden om de beruchte gevangenis op Robbeneiland te veranderen in een luxe-hotel. ANC-leiders zoals Nelson Mandela en Walter Sisulu heb ben gevangen gezeten op het eiland voor de kust van Kaap stad dat bekend staat om zijn harde klimaat in de winter. Een van de bijzondere attrac ties van het te bouwen hotel zou de Mandela-suite zijn, de cel waar Mandela werd vast gehouden. Noorse regering biedt ontslag aan OSLO De centrumrechtse coalitieregering van de Noorse premier Jan Syse zou vandaag zijn ontslag^aanbieden, omdat de drie regeringspartijen het niet eens zijn over de toekom stige samenwerking met de Zulu's Tienduizenden gewapende Zulu's trokken afgelopen weekeinde door Johannesburg om hun kracht te demonstreren ten gunste van Buthelezi's vrijheidspartij Inkatha, die in Zuid-Afrika al geruime tijd harde strijd voert met het ANC. In het zwarte woonoord Soweto werden gisteren zes zwarten doodgeschoten, vermoedelijk als wraakactie naar aanleiding van een moord op een zwarte Zulu- arbeider zaterdag. foto: epa boze premier Thatcher (rechts) verwijt president Mitterrand dat Frankrijk wel bereid is in hoog- ende termen over zaken als de Europese Politieke Unie te praten, maar er kennelijk niets voor nsl krachtige stappen te nemen als het gaat om zeer dringende aangelegenheden. FOto: ap (Vervolg van de voorpagina) ROME De tweede fase van de economische en monetaire unie van de EG, die onder meer moet leiden tot het opzetten van een centrale bank voor de gehele Gemeen schap, zal op 1 januari 1994 ingaan. De regeringsleiders van de twaalf EG-landen hebben gis teren in Rome verder besloten, dat uiterlijk drie jaar later de ministers van financiën een rapport uitbrengen over de in die tweede fase bereikte resul taten. De invoering van de derde fase - tijdens welke het moet komen tot een gemeen schappelijke Europese munt - zal daarna 'binnen redelijke termijn' plaatsvinden. Premier Lubbers sprak gisteren in Rome van „de grote politieke wil" die er op het stuk van de EMU bestaat. Lubbers legde vooral nadruk op het feit dat voor de ingang van de tweede fase niet de unanimiteit van alle twaalf EG-landen vereist is. „Het gaat erom dat een meerderheid van de lidstaten ja zegt. Maar er kan geen spra ke van een veto zijn als een enkel land mettertijd niet he lemaal gereed zou zijn", aldus de premier. In tegenstelling tot wat algemeen werd verwacht, stelde de Britse premier That cher zich niet al te afwijzend tegenover de economische en monetaire unie op. Tevreden De top in Rome toonde zich te vreden over de vooruitgang die op het stuk van de EMU is gemaakt. Dat gold ook voor de politieke unie van de Gemeen schap (EPU), ofschoon de re geringsleiders gisteren in hun slotverklaring de nadruk leg den op wat zij 'de geleidelijke verwezenlijking' van dat pro ces noemde. De politieke unie moet, aldus de regeringslei ders, leiden tot de versterking van de rol van het Europese parlement. Opmerkelijk was dat de top zich ook uitsprak voor een Europees burger schap dat zal worden toege voegd aan het burgerschap van de lidstaten. Regeringslei ders waren het er ook over eens dat er een 'gemeenschap pelijk buitenlands en veilig heidsbeleid moet komen om de identiteit van de Gemeenschap en haar optreden op het inter nationaal toneel te verster ken'. De Europese Raad voeg de daar gisteren in Rome aan toe dat de Europese Gemeen schap op het gebied van de veiligheid zelfs verder moet gaan dan haar eigen grenzen. Landbouwsubsidie Premier Lubbers vindt dat de knoop over de vermindering van de landbouwsubsidies moet worden doorgehakt. Vol gens Lubbers moet het voor stel van de Europese Commis sie de subsidies met dertig pro cent te verminderen in stem ming worden gebracht als de Algemene Raad van ministers morgen in Luxemburg een vijfde poging onderneemt om uit de impasse te geraken. Mi nister Pronk (ontwikkelings samenwerking) pleit voor een verlaging met minstens 50 procent. Vrijdagnacht liep het overleg van de EG-ministers van han del en van landbouw opnieuw vast. Tijdens het topoverleg in Rome verklaarden de EG-lei- ders „dat de Gemeenschap vastbesloten blijft zich volledig in te zetten voor een positieve afronding van de 'Uruguay - Ronde', de wereldhandelsbe sprekingen die op dit ogenblik in de GATT (de Algemene Overeenkomst over Handel en Tarieven) worden gehouden en die in december moeten worden afgerond. Lubbers liet op de topontmoeting in Rome weten dat zijn zorg over het feit dat de EG er nog steeds niet in is geslaagd een stand punt voor het GATT-overleg te bepalen sterk is toegeno men. De Europese Gemeenschap is bereid op korte termijn hulp te verlenen aan de Sovjetunie, als de situatie daar nog verder verslechtert. Overigens heeft Moskou tot dusver nog niet om speciale noodhulp aan de EG gevraagd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5