Personeel Postbank legt werk neer Rambo in de Heilige Stad „Dé enige, echte.Hopstad" Politieminister mag beslissen over officieren Akkoord over betaling rekening Hollandia Kloos Raad van State zet licht op groen voor bouw villa BINNENLAND EckLeSommit MAANDAG 29 OKTOBER 1990 PAGIN PvdA: Beperking aftrek hypotheekrente voorbarig (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Voorbarig". Zo noemt PvdA-woordvoerder Vermeend het voorstel van adviseurs van premier Lub bers om de aftrek van hypo theekrente sterk te beperken. Ambtenaren van het ministe rie van algemene zaken zou den volgens De Krant op Zon dag een plan hebben gelan ceerd dat is gestuurd aan en kele departementen. Zij willen dat de aftrek van hypotheek rente voor huizenbezitters jaarlijks wordt beperkt tot 5000 gulden. In de praktijk zou dit erop neerkomen dat rente voor hypotheken van meer dan 150.000 gulden niet meer kan worden afgetrokken. Het idee moet worden bezien in de pogingen om 'het begrotingste kort van het rijk te dichten en loopt vooruit op de tussenba lans die het kabinet in januari presenteert. Volgens minister Kok (financiën) wordt de ren te-aftrek niet door zijn ambte naren onderzocht. Vermeend vindt dat het kabinet en de Kamer moeten wachten op het advies van de commissie-Ste vens die zich over verdergaan de herziening van het belas tingstelsel buigt. Het advies wordt medio volgend jaar ver wacht. AMSTERDAM Op het Amsterdamse girokantoor De Leeuwenburg van de NMB Postbank hebben werknemers ruim twee uur het werk neergelegd uit protest tegen aange kondigde automatiserings plannen. De werkonder breking was de eerste van een reeks acties die de hele week zal aanhouden. De acties staan onder leiding van de vakbonden Unie BLHP en de Dienstenbonden van CNV en FNV. Volgens woord voerder Arnold van Winden namen vanmorgen „nagenoeg alle duizend werknemers" van het Postbank-kantoor deel aan de werkonderbreking. Van middag werden ook werkon derbrekingen gehouden bij t' codeercentra in Roermond en Breda. Gedurende de hele week krijgen ook andere kan toren in het land te maken met acties. Het publiek zal volgens de vakbonden zo weinig mogelijk last ondervinden van de werk onderbrekingen. De acties zijn volgens Van Winden „bedoeld als signaal naar de Raad van Bestuur van de Postbank". De onvrede van de bonden en het personeel handelt om de socia le gevolgen van het automati seringsplan Produkt Innova tie. Hierdoor zouden 2600 ar beidsplaatsen komen te ver vallen. De bonden willen van de Postbank de garantie dat er geen gedwongen ontslagen vallen. Zij voorzien dat tussen de 280 en 1000 werknemers Öj gedwongen op straat komen te o' staan. Vertegen woordigers van de vakbonden houden een toespraak voor het personeel van de vestiging van de Postbank aan de Leeuwenburg in Amsterdam. DEN HAAG Er is een rege ling getroffen voor de betaling van de schuld die Kuwayt heeft aan de Nederlandse staat en het bedrijf Hollandia Kloos van de familie Lubbers. Het gaat om ongeveer 25 mil joen gulden die het staalcon structiebedrijf tegoed had voor de bouw van een vliegtuig hangar in Kuwayt. Kuwayt was niet tevreden over de af werking van de hangar en weigerde te betalen. Daarop probeerde Hollandia Kloos het geld te verhalen via de verze kering. Uiteindelijk greep pre mier Lubbers persoonlijk in en werd de diplomatieke relatie met Kuwayt op een laag pitje gezet. Lubbers moest zich in de Tweede Kamer verant woorden, waar hij meldde dat het niet om een privé maar een staatsaangelegenheid ging. Inmiddels hebben de overheid en de regering-in-ballingschap van Kuwayt een akkoord be reikt. De helft van het bedrag gaat naar het rijk, de andere helft naar Hollandia Kloos. „Kaalplukteams" politie een succes DEN HAAG De 'kaalplukteams' bij de politie zijn een succes. Binnen twee jaar moeten deze teams overal bij de politie zijn in gevoerd. Dat staat in een rapport dat 24 november wordt aange boden aan minister Hirsch Ballin (justitie). Het rapport, waarover de AVRO-radio gisteren berichtte, is opgesteld door een commis sie die heeft onderzocht hoe de zes regionale proeven met de 'bu reaus financiële ondersteuning' verlopen. Deze bureaus zijn spe ciaal in het leven geroepen om criminelen financieel 'kaal te plukken'. Zij richten hun onderzoek vooral op achterstallige be lastingen en dubieuze financiële transacties. Koningin Beatrix miji 'gevoelige' Ierse plaats DEN HAAG Koningin trix en prins Claus mijdei ,v dens hun staatsbezoek aan land, dat morgen begint plek waar 300 jaar gelede slag aan de rivier de Boy: j gehouden. Op deze plaats versloeg protestante stadhouder Wi III zijn katholieke schoo der James II. Noord 'Orangisten' winden ziel over op dat het konin paar de plek aan de B i niet bezoekt. Voor de Orai ten betekent de slag aai Boyne „het einde van de j lute monarchieën in Euro Volgens hoofddirecteur der Voet van de Rijksvooi tingsdienst speelt de k van de Orangisten in lei totaal niet. „De vermeendi vrede komt vooral uit Nc Ierland, en daar gaat het ninklijk paar niet naar Daarnaast is er absoluut sprake van een herden van de slag aan de Boyni bepaalde kringen wordt slag totaal buiten de his sche context gebruikt" BURGEMEESTER OPENT SNOEPJE VAN SALON EN MUSEUM DEN HAAG Misschien dat meer steden het aandurven, nu de Hofstad zaterdag z'n Haagsche Hopjesmuseum heeft geopend. Immers, is het niet snoepig om de historiek van 'De Arnhemse Meisjes' uit de doeken te doen in een special- sauna met massagemadams? Een grollen- en grappenwin- kel 'De Weesper Mop' als toe ristentrekker nabij Amster dam, zou ook niet misstaan. Of liever naar de babbelbar 'De Zeeuwse Babbelaar' in Vlissin- gen? 't Kan allemaal, zonder entreegeld Den Haag is in elk geval trots op zijn eigen, zeer klein, in de woorden van de oprichters in tiem museumpje. „Pas op, stoot je hoofd niet in de kelder!". Het museum ter ere van de wereldbekende Haagse 'Swar- te Oostervogt-bonbon' is op de 267e verjaardag van baron Hop (1723-1808) geopend door burgervader A. Havermans. Het voorbeeld van de opnieuw tot leven gebrachte baron Hop volgend, klimt de burgemees ter op de koets, waarmee rond half zes Hop met paard Dandy in de Oude Molstraat is aange komen. De baron staat met tranen in ogen: „U had mij geen mooier cadeau kunnen geven. Een echt, eigen mu seum, waarmee alle familie scheidingen, strijd, ruzie, rod del en achterklap over mijn snoepje tot het verleden kun nen behoren. Vergeten en ver geven. zo bralt de acteur met grijze krullen richting wethouders, politici, make laars, ambtenaren, en overig chique gekleed Den Haag, dat in groten getale is gekomen. Om te klinken, te keuvelen en klipklap te klappen. Havermans in juichende stem ming galmt de baron na: „Den Haag heeft er al weer een mu seum bij! En nog wel over het meest weggegeven relatiege schenk. Waar vindt u dat eni ge, echte Haagsche Hopjesmu seum? Ja, hier in de enige ech te Hopstad". Gelach en geklap volgt als de burgervader (met schaar) samen met een nako meling van de eerste maker van het hopje (inclusief schaar), Nieuwerkerk, en Hop jesmaker Rademaker (ook met schaar) het lint voor de ingang snijdt. Knip, knip, knip. Salon Wie de Oude Molstraat 30 A,B,C, binnentreedt, wordt als eerste geconfronteerd met de allersappigste lekkernijen van de Exclusief Paanakker-bak ker. Hij runt 'De Salon de Re- fraïchissements': drie modieu ze paarsroze tafels met stoelen achter in het museum. De gla zen toonbank van de Paanak ker-bakker gevuld met gevul de koeken, gevulde speculaas en nog meer luxe met veel in grediënten volgestopte zoetwa ren, doet de mond vol water lopen van menige passant, hongerige wijndrinker (uit de ernaast gelegen Wijnkelder) of van de naar evenwicht snak kende bierdrinker (net weg bij het nabijgelegen Proeflokaal). De doorzichtige balie staat in een ruim jasje aan de rechter kant van het pand, dat door Joris Voorhoeves broer, mr. M. Voorhoeve (directeur van Stadshersel), en de zijnen is gerestaureerd. Waarlijk een 'allerliefst' paradijsje. Ergens links hangen in sfeer vol licht borden met wat tek sten over het bijzondere snoepje dat veel orale ingang heeft weten te vinden in het buitenland. Naar Australië, Amerika en Canada worden jaarlijks zo'n 30.000 stuks van het naar koffie smakende pro dukt geëxporteerd. Vandaar natuurlijk de op de borden bij gevoegde vertaling in het En-, gels. Dat het produkt erg gewild is, blijkt uit een anecdote die een van de gasten vertelt. Tijdens een Amerika-reis is hij eens heel snel al zijn hopjes kwijt geraakt. De hopjes, verpakt sa men met wat Hollandse kazen in een groot pakket, waren na een kofferchaos op een vlieg veld „spoorloos verdwenen. „Gestolen. Ja, lekker, lekker hé", zegt een VVD'er met een glas witte wijn wiebelend in de hand. „Mijn God zeg, dit museum lijkt verdomd wel een 1-aprilmop". Baron De bescheiden vitrines tonen één sierlijk volgeschreven re ceptenboekje, blikjes, zakjes, lepeltjes, klompen, en zo veel verschillende merken hopjes. „Dit is maar een deel van de collectie. We konden hier niet veel kwijt", zegt museoloog Annegien J.M. Camoy veront schuldigend. „Alles is per merk bij elkaar gelegd. Rond de eeuwwisseling waren er meer dan honderd verschillen de soorten. Uiteindelijk heeft dat onderling nog tot veel ru zies, roddels en rechterlijke rotzooi geleid", aldus de muse oloog die de verzameling heeft uitgezocht en geordend van M.R. van der Krogt, initiatief nemer van' het museum. „Al les is er op gericht de historie van het hopje te bewaren voor het nageslacht. Zeker nu kin deren liever een dropveter hebben en het hopje niet eens meer kennen". De geschiedenis van baron Hop en zijn liefde voor vrien den zullen we u onthouden. Overigens verklapt Van der Krogt die nog steeds 'histo risch' onderzoek doet, pas in 1992 tijdens het tweehonderd jarig snoepjesbestaan, het eni ge, echte procédé. Ga een keer duur theedrinken in de salon bij de baron. Èn gratis maakt u kennis met een aristocraat die zo gek was op 'koffij' dat hij er snoepjes van liet maken. WOUTER G. SMIT DEN HAAG/OEGSTGEEST De bouw van 30 villa's in park Boschgeest in Oegstgeest mag toch beginnen. De Raad van State heeft de schorsing van de bouwvergunning van daag opgeheven. In juni was de bouwvergunning door de Raad van State geschorst, op verzoek van de Stichting Be houd Buitenplaatsen. Dat ge beurde omdat de gemeente ten onrechte een verkorte proce dure had gevolgd waarbij er van inspraak nauwelijks spra ke was. De Raad van State achtte in juni niet bewezei er zoveel spoed geboden Vorige week vroegen de trokken partijen om ophe van de schorsing omdat spoedeisend belang wel worden aangetoond. Da werd een rapport gepre teerd van de Monumen wacht Zuid-Holland, wa bleek dat er haast moet den gemaakt met de resta tie van kasteel Endegeest, geld daarvoor komt bes( baar door de verkoop va grond aan IBB Kondor. de uitgaander... M (SA dagblad-advertenties geven een hoop plezier. Bloedige provinciale verkiezingei Pakistan ISLAMABAD De Pi staanse Volkspartij (PPP) i de afgezette premier Bena Bhutto heeft ook bij de bloe verlopen provinciale verkiet gen een nederlaag geleden. Uit de voorlopige uitsla] blijkt dat de rechtse coal van de Islamitische Democri sche Alliantie (IDA) een kl kende overwinnning heeft haald. Volgens functionaris waren de provinciale verl zingen de bloedigste in de kistaanse geschiedenis. danks de uitgebreide vei heidsmaatregelen kwam het verschillende plekken tot barstingen van geweld, minste 33 mensen werden dood en 50 mensen raakten wond. Van 438 van de 483 verdelen zetels in de vier p vinciale parlementen wen gisteren de uitslagen bekend maakt. De Pakistaanse Vol partij kreeg nauwelijks ze in Punjab, de dichtstbevol provincie van het land. De I won 200 van de 248 zetels Punjab, de PPP en gealliee partijen kregen er daar sle< tien. In Sindh, Bhutto's thi provincie, raakte de PPP meerderheid kwijt. De P eindigde met een kleine vo sprong en legde beslag op van de 109 zetels. Hongaarse regering berei tot lagere prijsverhogin] BUDAPEST De Honga! regering heeft besloten de b zineprijzen niet met 70 proc te verhogen, zoals eerder d week was aangekondigd, m 'slechts' een verhoging van procent door te voeren, heeft de minister handel, P« Akos Bod, gisteren tegen vef 'genwoordigers van protei rende beroepschauffeurs zegd. Nadat een compromis zicht was gekomen, besloten taxichauffeurs en and beroepschauffeurs de bloM des deels te onruimen. De sperringen waren opgewoij uit protest tegen de prijs ging. Twee dagen lang vanwege de protestacties I de chauffeurs slechts én b over de Donau voor verk open geweest. BUITENLAND (Van onze speciale verslagge ver Twan van den Brand) JERUZALEM Het puisterige joch draagt een karabijn over zijn schou der. Stoere blik, straffe pas, zo marcheert hij na afloop van de sabbat door de straten van Jeruzalem. Rambo in de Heilige Stad. Uri, Moshe, Ibrahim of hoe de held van het ver haal ook mag heten, is deze zaterdagavond sol daat in burgerkloffie. Toch schuimt hij niet incogni to de straten af. De meeste van zijn krijgsbroeders sjokken in soldatenpak door de stad; schieten hier en daar een café binnen om met vriend of vriendin wat koels door de keel te kieperen. Ook zij dra gen het wapen quasi-noncha- lant. Och, zo halen de hoofd stedelijke Israëliërs hun schou ders op, het is nooit anders ge weest. Zij zijn gewend aan het wapen vertoon, ook daar in het uitgaanscentrum. Het geeft wel een veilig gevoel. Echo De salvo's die 8 oktober op de Tempelberg klonken - en twintig Palestijnen het leven kostten - echoën nog luid en duidelijk na in Jeruzalem. „Het is oorlog", bromt een oude Palestijn, die niettemin op zijn gemak door een smalle straat van West-Jeruzalem schuifelt. Hij wijst op de auto met kapotte voorruit even ver derop. De naam van het ver huurbedrijf op de voorportie ren is een garantie voor pro blemen, zegt hij. „Israëlische agenten in burger maken vaak gebruik van huurauto's". De Palestijnen weten dat en gooi en met stenen de voorruit stuk of steken de banden kapot zo gauw ze een onbeheerde huur wagen signaleren. Dat daar van een argeloze toerist de dupe kan worden, nemen ze op de koop toe. De oude Palestijn spreekt ge spierde taal. Hij is niet de eni ge. Op straat lijkt het dagelijk se leven zich in pais en vree te voltrekken, maar zodra ie zijn rechter en moordenaar in de beschieting van de zieken- lance, die tussen de pilaren bij éen persoon". auto slechts een detail: 'Het is de ingang van de Al-Aksa In het rapport van de Israëli- de commissie duidelijk ge- moskee stond, niet heeft ge- sche onderzoekscommissie is maakt dat de politie de ambu- zien'. JERUZALEM Het Israë lische kabinet heeft gisteren besloten de minister van po litie, Roni Milo, te laten be slissen wat er met de politie officieren moet gebeuren die bekritiseerd zijn wegens het gebeuren op de Tempelberg, waar de politie op 8 oktober 20 Palestijnen heeft gedood. Het kabinet aanvaardde de conclusies van een uit drie personen bestaande officiële onderzoekscommissie die het optreden van de Israëlische politie heeft onderzocht. De commissie, die door premier Yitzhak Shamir was aange steld, bekritiseerde hoge po- litie-officieren omdat zij niet op het geweld waren voor bereid en omdat zij afwezig waren toen het politie-optre- den uit de hand liep. Israël weigert een VN-commissie toe te laten. De Palestijnen die in de bezette gebieden wonen en in Israël werken mogen Israël weer in. mand desgevraagd zijn of haar mond opendoet klinkt de 'oor logsverklaring'. Ook van jood se kant komen duidelijke sig nalen. Elisha (25), een student in orthodox kostuum, knapt wat klusjes op nabij de Klaag muur in de oude stad. „Ik ben voor niemand bang, voor nie mand, alleen voor God. Maar de Palestijnen zijn fanatici, ze willen heel Israël hebben, ste ken een mes tussen onze schouders". Een oplossing ziet Elisha niet. „God heeft het antwoord, Hij alleen", mom pelt hij. De oude Palestijn, de jonge Elisha, ze zijn verbitterd, zonder hoop. Nee, zo beweren ze, de spanning is niet nog gro ter geworden na het gevecht van 8 oktober op en nabij de Tempelberg. Al zullen hier en daar de wraakgevoelens wat meer zijn aangewakkerd. Ziekenhuis Dat laatste lijkt met name het geval aan Palestijnse kant. De diepe haat manifesteert zich tijdens een bezoek aan direct betrokkenen in het Al-Makas- sed ziekenhuis, in de omge ving van de Olijfberg. Daar liggen de Palestijnen die ge wond raakten „toen wij de Al- Aksa moskee verdedigden". Want zo zien zij dat. Onder hen is Ra'id Diab, een 15-iari- ge scholier uit Oost-Jeruzalem. Door een kogel geraakt in zijn linkerbovenbeen. „Neerge schoten vanaf zo'n tien meter, toen ik een gewonde man wil de helpen", maakt hij in ge brekkig Engels duidelijk. Ra'id ging de achtste oktober voor gebed naar de Al-Aksa mos kee, het islamitische heiligdom boven op de Tempelberg. En kele tientallen meters lager bidden dagelijks vele joden bij hun beroemde Klaagmuur. „De Israëlische politie is het gevecht begonnen door traan gasgranaten uit een helikopter naar ons te gooien", wijst de jonge Palestijn op de 'grote schuldige'. Ra'id en zijn mak kers gooiden op hun beurt ste nen naar de biddende joden, waarop de politie het vuur opende. Ra'ids verklaring spoort in het geheel niet met de bevindingen van een al even partijdige Israëlische on derzoekscommissie, die afgelo pen vrijdag rapport heeft uit- Islamitische Palestijnen worden tijdens het gebed scherp in de gaten gehouden door de Israëlische grenspolitie. FOTO: ANP gebracht. Daarin worden de schietende politielui vrijge pleit. Volgens beide partijen is de vijand de grote schuldige. Ziekenwagen Woede en haat, de roep om wraak. Het klinkt allemaal ook door in het verhaal van Fatimeh Abu Khdeir. „Als ik nog iets met mijn rechterhand zou kunnen doen, zou ik naar Shamir gaan en niet een steen, maar eerj bom naar hem gooi en", dreigt ze in de richting van de Israëlische premier. Maar Fatimeh mag het voorlo pige vergeten. Ook zij logeert in het Al Makassed hospitaal. De 38-jarige Palestijnse kreeg twee kogels in haar keel, twee in haar borst en één in haar rechteronderarm. Ze wil best vertellen. Maar de herinnering doet duidelijk pijn. Woedend is ze, machteloos voelt ze zich daar op haar ziekbed. Fatimeh Abu Khdeir was verpleegster op de ziekenauto die zich 8 ok tober naar de Al-Aksa moskee spoedde om gewonde Palestij nen onder het geweervuur weg te slepen. „Ik ben de hele tijd in de auto gebleven, mijn collega haalde de gewonden op. Op een gegeven moment drong traangas binnen en werd er op de auto geschoten. Ik voelde meteen hevige pijn, dacht echt dat ik dood zou gaan. Later hoorde ik dat de ambulance in een sneltrein vaart naar het ziekenhuis is gereden. Daar heb ik ge schreeuwd, gevloekt en ge huild. Natuurlijk zou ik een verklaring willen van de Is raëlische politie. Enige uitleg zijn ze me wel schuldig. Maar och, ik kan het antwoord zelf wel geven: ze willen ons Pa lestijnen doden als honden. Ze

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4