Overleg Moskou met Irak over Golf mislukt Aperitiefje BROCCOLI EN VEGETARISCHE MIX )inosauriërs goed voor uim 360.000 bezoekers België vraagt steun aan Nederland voor vredesmacht Rwanda 14 Dagen Gratis Ceidóc 6ou*a/nt m Verzuring in landbouw is veel ernstiger dan aangenomen HET WEER Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300M Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Maandag 29 oktober 1990 82ste jaargang no. 24866 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 Protestanten vragen RK Kerk meer ruimte voor gemengd gehuwden Jubilerend CDA legt zwaar accent opdeC Opbrengst kerkeveiling Noordwijkerhout a boven 1% verwachting V Open dag chemie trekt ook in Leiden veel belangstelling 'Rumba-koning' Xavier Cugat overleden eer kritiek Van Gurp i commando fregatten V HAAG Defensie heeft vandaag contact ge it met commandant Van Gurp van de twee Ne- andse fregatten in de Perzische Golf. Van p, die begin deze maand door minister Ter k (defensie) werd terecht gewezen na uitspra- over de taakstelling van de fregatten, zou de tie van zijn schepen opnieuw hebben bekriti- d. Ditmaal deed hij dat voor de Italiaanse tv. i Gurp wil dat er voor de vlooteenheden van de terse landen in de Golf van te voren oorlogs- g iario's worden opgesteld met een duidelijk be- structuur. Hij zou er voorstander van zijn dat dVS het commando nemen in oorlogssituaties, „ziet niet veel in een commandostructuur onder IfN. Defensie wil weten wat Van Gurp precies ie tv heeft gezegd. „Zo lang we dat niet weten commentaar", aldus een woordvoerder. Studenten bezetten weer Maagdenhuis AMSTERDAM Naar schatting 150 stu denten hebben vanochtend het Maagden huis, het bestuurlijk centrum van de Uni versiteit van Amsterdam (UvA), bezet. De studenten zeggen het „afbraakbeleid" van minister Ritzen (onderwijs) en zijn voorgan ger Deetman „spuugzat" te zijn. Zij eisen daarom dat het College van Bestuur zich distantieert van diverse afspraken met en plannen van de minister. Tot dat moment blijven de bezetters in het Maagdenhuis. „Het Maagdenhuis werd met de bezetting 22 jaar geleden het symbool voor universitaire democratie en studentenverzet. Maar waar men toen voor gevochten heeft, dreigen we nu weer kwijt te raken. Daarom nog een keer het Maagdenhuis", aldus de bezetters. Politie tevreden over alcoholcontrole LEIDEN Bij een subregio nale alcoholcontrole zijn dit weekeinde in totaal 18 proces sen-verbaal en nog eens 20 rij verboden uitgedeeld. De poli tie controleerde van 23.00 tot 3.00 uur op diverse locaties. Vrijdag werden 248 automobi listen aangehouden voor een blaastest. Zeven bestuurders verkeerden onder invloed van alcohol, negen kregen een rij verbod. Zaterdag werden 270 automobilisten gecontroleerd. Elf daarvan kregen een pro ces-verbaal en elf alleen een rijverbod. Een score van 7,9 procent. Het streven van de politie is een score van 5 pro cent. „Wat opviel was dat er niemand zwaarbeschonken achter het stuur zat. Het wa ren meer lichte gevallen. Dat stemt tot tevredenheid", con cludeerde de Leidse politie- voorlichter Dick Graveland vanochtend. (Van onze parlementaire redactie) !N HAAG De land- uw is voor .veel meer ^zuring van de atmos- ir verantwoordelijk dan nu toe door het kabi- is aangenomen, staat in een rapport van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne dat gisteren op de AVRO-ra- dio werd gepresenteerd. Het kabinet gaat erv^n uit dat de uitstoot van ammoniak voor 45 procent van de verzuring zorgt. Ammoniak-uitstoot wordt grotendeels veroorzaakt door in de landbouw geprodu- !IDEN De tentoon- illing Dinosaur iës in niiden" heeft 366.000 be kers getrokken. In to- ,0^1 boekte het organise- nde Nationaal Natuur- itorisch Museum (NNM) armee een winst van kele tonnen, maakte voorlichtster D. de igenaar vanochtend bekend, k doelstellingen van het IM, als ervaring opdoen met 'te exposities en meer amsbekendheid verkrijgen, rden waargemaakt. Het d komt ten goede aan het lovatiefonds van het NNM armee nieuwe initiatieven worden bekostigd. De tentoon stelling in het Pesthuis in Lei den ging op 14 juni van dit jaar van start en trok al direct massale belangstelling. De ex positie, die een van de best be zochte is die ooit in Nederland werd gehouden, was dit week einde voor het laatst geopend. Op de valreep kwamen zater dag en zondag nog 10.000 men sen naar het Leidse Pesthuis. Directeur A. de Caluwé en D. de Wagenaar blikten tevreden terug op de tentoonstelling: „Tot in Moskou en Tel Aviv zijn we met de dino's op TV feweest", aldus De Wagenaar. 'ag. 7: Sauriërs brachten Leiden Dino-rage en het NNM naam iel animo voor open dag notariskantoren ÜDEN/REGIO De open dag van de notariskantoren is za- dag een succes geworden. Uit een steekproef onder 10 procent n ae 720 kantoren door heel Nederland die eraan meewerk - i is gebleken dat gemiddeld 35 mensen op bezoek kwamen, heeft de Koninklijke Notariële Broederschap zaterdagavond igedeeld. Het thema van de open dag was „samenlevingscon- ct en huwelijksvoorwaarden Naast veel vragen hierover, 'rden de notarissen geconfronteerd met verzoeken om infor- itie over erfenissen, schenkingen, voogdij en de verschillende dernemingsvormen. Wat de notarissen betreft geeft het voor- >ige beeld van de bezoekersaantallen aan dat met de open dag een behoefte i ceerde mest. Volgens de on derzoekers is de landbouw voor 31 procent van de verzu ring verantwoordelijk. Het ka binet nam aan dat het om 20 procent gaat. De Stichting Natuur en Milieu en PvdA-woordvoerder Feen- stra zijn geschrokken van de cijfers. Natuur en Milieu eist een hardere aanpak van de verzuring, zoals de door boe ren verfoeide inkrimping van de veestapel. Feenstra wil eveneens dat landbouw-minis- ter Bukman meer maatregelen neemt. Volgens Feenstra mag daarbij een verkleining van de veestapel niet worden uitge sloten. Daarnaast vindt hij dat ROME België heeft gis teren Nederland, Frank rijk en Duitsland ge vraagd om hulp aan een eventuele Afrikaanse vre desmacht in Rwanda. De Belgische premier Wil- fried Martens deed dit tij dens de EG-top in Rome. Rwanda heeft de i Afrikaanse ^Eenheid (OAE) verzocht een vredes macht op de been te brengen om het staakt-het-vuren tus- i de opstandelingen en het regeringsleger te bewaken. Martens zei dat hii een telefo nische oproep had ontvangen van Salim Ahmed Salim, se cretaris-generaal van de OAE, die bevestigde dat de hulp van Europese landen „een keihar de voorwaarde" is voor de op richting van zo'n Afrikaanse vredesmacht. Volgens de pre mier, die verklaarde dat de Belgische para's Rwanda zul len verlaten op 1 november, gaat het om financiële en lo gistieke steun aan de Afri kaanse troepen. Maar, zo voeg de hij eraan toe, de OAE heeft nog niet haar wensen voor het soort en de hoeveelheid mate rieel kenbaar gemaakt. Mar tens meende dat de organisatie van Afrikaanse landen waar schijnlijk om twintig jeeps en drie helikopters zal vragen. Hij vertelde overigens niet wat het antwoord van de geconsul teerde landen was op het Bel gische verzoek. Volgens hem heeft slechts „één van hen" kenbaar gemaakt te kunnen helpen met militair materieel, maar dat een akkoord van het fiarlement daarvoor noodzake- ijk was. Iedere Nederlander staat regelmatig in de keuken. De vraag is alleen: wat doet hij of zij daar? Het Nederlands Zuivelbureau is er gaan kijken. Het trof acht en veertig van de honderd Nederlanders regelmatig achter het fornuis aan, serieus bezig met het beoefenen van culinaire kunsten. Van de twee en vijftig andere Nederlanders koken de meesten een Hollandse pot of laten voor zich ko ken. Die laatsten zijn beslist niet altijd de mannen. Die tonen zich juist steeds actiever in de keuken. Mooie gelegenheid voor de vrouw om op dat mo ment - als aperitiefje - de Leidse Courant te le zen. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, I gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. I Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. I Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: I I Straat: I Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. i Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur omstreeks 6 graden. Middag- temperatuur ongeveer 11 gra den. Zuidwestelijke wind, overdag toenemend tot vrij krachtig, aan de kust tot hard. BAGHDAD Een di plomatieke oplossing van de Golfcrisis is on danks aanvankelijk op timistische berichten dit weekeinde niet dichterbij gekomen. Sovjet-president Gor- 'batsjov had tijdens zijn bezoek aan Spanje ge zinspeeld op een moge lijke doorbraak. Jevgeny Primakov, de spe ciale gezant van Gorbatsjov voor het Midden-Oosten, slaagde er gisteren in Baghdad niet in tijdens ge sprekken met de Iraakse leider Saddam Husayn en met minister van buiten landse zaken Aziz vooruit gang te boeken bij het vin den van een oplossing in de Golfcrisis. Volgens de BBC heeft Pri makov Husayn een brief van Gorbafsiov overhan digd waarin deze de Iraak se terugtrekking uit Ku- wayt eist. Vandaag is Pri makov doorgereisd naar Saudi-Arabië om koning Fahd te informeren over ming over een resolutie van de VN-Veiligheidsraad tot vandaag uitgesteld in afwachting van resultaten van de vredesmissie van Primakov. De V-raad wil in de nieuwe resolutie zijn harde opstelling ten op zichte van Irak opnieuw benadrukken. Voorts wil de raad Irak verantwoor delijk stellen voor de scha de die het als gevolg van de invasie aan Kuwayt en omliggende landen heeft toegebracht. Pagina 5: Amerika blufte over opbouw leger. Kabinet tegen poging tot bemiddeling door Janmaat DEN HAAG Het ka binet is faliekant tegen een eventuele bemid delingspoging van het kamerlid Janmaat (Centrumdemocraten) voor de vrijlating van de Nederlandse gijze laars in Irak. Eerder al hadden het kabi net en de Tweede Kamer gesteld dat er geen Neder landse bemiddelaar naar Baghdad moet gaan. Jan maat heeft een visum-aan vraag ingediend bij de Iraakse ambassade in Den Haag. Janmaat wil woens dag of donderdag naar de Iraakse hoofdstad afreizen. De Nederlandse ambassade in Baghdad zal Janmaat geen medewerking verle nen, aldus minister Van den Broek (buitenlandse zaken). „Ik treed niet in Janmaats bedoelingen", al dus Van den Broek. „Ik kan zijn -reis niet verbie den. Maar op de EG-top in Rome hebben alle rege ringsleiders zich gekeerd tegen solo-acties. De vol strekte willekeur van het vrijlaten van gijzelaars wij zen we af. Degenen die achterblijven lopen dan een steeds groter gevaar". Wel ziet Van den Broek heil in het EG-standpunt een speciale afgezant van de Verenigde Naties te stu ren die over alle gijzelaars faat onderhandelen. 'agina 5: EG boekt voor uitgang EMU en EPU Lachend, bezwerend en verbeten Lachend, bezwerend, verbeten en met overtuiging is in het afgelopen weekeinde weer overal ter wereld de vuist geheven. Een lid van een Zuidafrikaans koor doet dat met onverholen plezier dansend met Nelson Mandela tijdens een optreden in Osaka (foto links boven). De vice-voorzitter van het Afrikaans Nationaal Congres heeft op zijn reis door Japan wel felle kritiek geuit op de hervormingen in het kiessysteem die de Zuidafrikaanse president De Klerk heeft voorgesteld. Vrijwel tegelijkertijd hief een demonstrant de vuist in Hong Kong. Hij protesteerde toevalligerwijs tegen Japan dat zijn inziens ten onrechte de overigens nietige, onbewoonde Senkaku-eilanden in de Oost-Chinese Zee overheerst (foto rechts boven). Verbeten staken aan de vooravond van de verkiezingen van een nieuwe Opperste Sovjet inwoners van Tbilisi hun vuist omhoog ten teken dat zij willen blijven vechten voor de onafhankelijkheid van Georgië (foto links onder). Vol overtuiging laat (foto rechts onder) een jongetje in een optocht van de communistische partij door de oude stad Katmandu zien dat het uitstellen van de nieuwe grondwet van Nepal door koning Birendra hem ook allerminst bevalt. FOTO'S: AP er „technische maatregelen" nodig zijn. De Tweede Kamer debatteert deze week over de landbouw-begroting. Het Landbouwschap is niet onder de indruk van de con clusies uit het rapport. „Er worden momenteel genoeg maatregelen genomen en plan nen bedacht om de verzuring te bestrijden", aldus Land bouwschap-voorzitter Mares. „Een scherpere aanpak is nog niet nodig. Er zijn al zo veel rapporten verschenen over de verzuring, en er kunnen er nog vele verschijnen. We heb ben nu een beleid. Dat moeten we niet om de haverklap gaan bijstellen". (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Broccoli, 1 QC 500 gram Tivall vege tarische mi: 100 g @®s® 1A5 J tarischemix, 1 QC jl.OJ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Auto raakt te water: vijf doden LOPIK/ALKMAAR Bij twee verkeersongelukken zijn in het afgelopen weekeinde in totaal acht mensen omgekomen. Vijf in woners uit Oudewater verdronken vannacht nadat de auto waarin zij zaten in de Lopikerwetering, een water tussen Lopik en Oudewater, te water was geraakt. De slachtoffers, vier man nen en een vrouw, waren tussen de 20 en 24 jaar oud. De oor zaak van het ongeluk is nog onbekend. Bij een ongeval op de Bergerweg in Alkmaar zijn gisterochtend drie mensen om net leven gekomen. Door nog onbekende oor zaak raakte de wagen met ae wielen in de berm, sloeg over de kop en kwam tegen een betonnen bruggetje tot stilstand. --HIT Rustige strandrace De Veronica-strandrace heeft dit jaar voor weinig overlast gezorgd. In totaal is bij de politie, die 130 man had ingezet, tien keér aangifte gedaan van diefstal. Onder meer werd een Harley Davidson van 45.000 gulden gestolen. Ook werd van een filmende man op de boulevard zijn videocamera ter waarde van vijfdui zend gulden gegapt. „Vergeleken met andere jaren is het relatief rustig ge weest", aldus een politiewoordvoerder die schat dat er tussen de 100.000 en 125.000 mensen naar de internationaal bekende strandrace zijn geweest. „Aan zienlijk minder dan vorig jaar, maar dat is te begrijpen met dit weer". Afgezien van de dure motor en videocamera werden drie fietsen, een bromfiets en een auto gestolen. FOTO: STEPHEN EVENHUIS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1