blufpoker Brokking ia oneerlijke strijd Verlies waterpoloërs is gewoon heel erg Judobond start met competitie Hans Janssen snelste op de Uithof Slimme judoka's tweevoudig brons >ORT CfiidóeGouumt MAANDAG 29 OKTOBER 1990 PAGINA 13 issische overheersing i wereldbeker turnen "(JSSEL Het achtste toernooi om de eldbeker is beheerst door de Sovjetunie, lat de 15-jarige Tatjana Lisenko vrijdaga- hd de vierkamp van de turnsters in Brus- liad gewonnen, toonde zaterdag de 21-ja- i Valeri Belenki zich de beste allrounder turners. enki, afgelopen april in Den Haag win- r van het Dutch Open-toernooi, had nwel een foutje van Vitali Tsjerbo nodig in de slotfase de leiding over te nemen, enki behaalde in de keuze-zeskamp een ial van 58,800 punten. De twee jaar jon- Tsjerbo, vorig jaar bij het toernooi om wereldtitels in Stuttgart nog reserve laakte zijn kostbare fout aan de brug. De ming werd slechts beloond met 9,600 iten. DUBROVNIK De Judobond Nederland start dit seizoen een teamcompetitie. De wedstrijdenreeks, die op de kalender de plaats, inneemt van de nationale titelstrijd voor A-teams, bestaat uit vier wedstrijdda gen Op 22 december wordt de serie geo pend met een kwalificatietoernooi in En schede, waaraan ten hoogste 24 clubs (vier van elk district) kunnen deelnemen. Bij die gelegenheid worden zestien teams ingedeeld in twee klassen van ieder acht. Daarna vol gen ontmoetingen (halve competiie) in Goir- le (12 januari) en "S Gravenzande (23 februa ri)! In een eindronde (17 maart in Nieuwe- gein)i staan voor de beste vier in een play off twee plaatsen tn het Europese bekertoer nooi op het spel DEN HAAG Tijdens de opening van het schaatsseizoen op de Haagse Uithof won Hans Janssen zaterdag tot tweemaal toe de 500 meter. Zaterdag reed de Delftse routinier een tijd van 39,46 seconden, gisteren werd het 39,48. Kern ploeg-lid Ben van de Burg won de 1500 meter in 1.59,75 voor Jac Orie (2.01,28). Bij de vrouwen won Lia van Schie zowel de 500 meter (45,03) als 1500 meter (2.16,40). Esmeralda Ossendrijver was de snelste op de 3000 meter: 4,55.64. In Heerenveen won Tjerk Terpstra de 500 meter in 39,59 en Rintje Ritsma de 1500 meter in 2.01,46. Falco Zandstra was de snelste in Alkmaar: 500 me ter in 39,7. Bij de vrouwen won Lia Voetelink in 42,5 voor ex-kernploegrijdster Marieke Stam (43,9). Laatstgenoemde schreef wel de 1000 meter op haar naam: 1.31,8. Koks wint weer triathlontitel het Nederlands kampioenschap win- tertriathlon heeft geen wereldschok kende verschuivingen teweeg ge bracht. Mark Koks liep, fietste en schaatste iedereen zoals verwacht naar huis. Zijn tijd van 5.09.39 was ruim voldoende om Dries Klein en de talentvolle junior Floris Jan Koole achter zich te houden. De triatleet uit Zijdewind, lid van de Haka-ploeg, prolongeerde daarmee zonder noe menswaardige problemen zijn titel. Na het tijdperk Axel Koenders heeft Koks het vaandel definitief overge nomen. Bij de vrouwen won Van Zwieten uit Bodegraven in 5.56.30 voor Nauta (Cornjum) 6.28.50. 0 DE JANEIRO In e heeft het Nederlands leybalteam op het WK Brazilië een oneerlijke jd gestreden. Op 27 juli dit jaar werden de internationals na het trek van Zoodsma, abert e,n Blangé voor eerst de trainingszaal jestuurd met het doel nieuw team te forme- De complete wereld kon al maandenlang artborduren op werk de afgelopen jaren, wijl Oranje zomaar impverloren voor de uwen werd geworpen. zevende WK-plaats krijgt irdoor extra cachet, terwijl gehanteerde nationaal m-model de toekomst i' :hts zonniger kan maken, weet gewoon zeker dat we n inlopen op landen als Ita- en Cuba", speelde bonds- ich Harrie Brokking bij de [-afsluiting al weer blufpo- toekomst van het Neder- team is Brokking uiter- rd heilig, vooral ook omdat j nu reeds voorziet dat hij na rcelona enkele mutaties zal ijgen. De huidige basis is n of te oud of wil wel eens in ruiken aan het grote Italië stelt deelname Olympische Spelen veilig RIO DE JANEIRO Italië- Cuba was de voorspelde finale. In de groep behaalde Cuba, onder leiding van Despaigne, een zeer hoog niveau en won met 3-0. Het was te verwach ten, dat de Italianen in de her kansing betere tegenstand zou den bieden. Arie Selinger zei ooit dat bij herhaling van duels in hetzelfde toernooi de eerdere verliezer meestal wint. Bij Italië, dat in de halve fina le pas na 15-13 in de vijfde set Brazilië versloeg, waren aan valler Andrea Zorzi en mid denspeler Andrea Gardini de uitblinkers. Voor Cuba is de tweede plaats een schrale troost- Vanwege het politieke isolement dat het land van en kele grote toernooien hield, konden de „springveren" tot gisteren alleen maar denken dat ze de beste waren. Voorlo pig mogen ze die gedachte uit hun hoofd zetten en toeleven naar de mogelijke revanche tijdens de Olympische Spelen. De Sovjetunie werd vrij ver rassend derde, met 3-0i van Brazilië te men. Vier landen zijp dels, zeker van deelneming aan het Olympisch Toernooi, over bijna twee jear in Barcelona:: Italië, Cuba als winnaar van de World Cup 1989, olympisch kampioen de Verenigde Staten en gastheer Spanje. Twaalf landen mogen meedoen.. Ne derland krijgt in 1991 zijn vol gende kans op plaatsing, door ïstatie bijl de- Europe se titels geld. „Daarom is het ook zo verschrikkelijk belangrijk om nu al bezig te gaan met jon gens, die na de Olympische Spelen het team moeten gaan aanvullen", aldus Brokking. Om komend voorjaar de selec tie uit te breiden van tien naar minimaal vijftien spelers zal Brokking de komende maan den dertien geïnviteerde kan didaat-internationals in Am stelveen mee laten trainen. „Een beetje sportjongen moet het toch aanspreken om de zelfde kansen te krijgen als kerels als Held en Van der Horst de afgelopen tijd gekre gen en gepakt hebben", wuift Brokking het argument weg dat slechts „mafkezen" hun ziel en zaligheid voor ideële doeleinden geven. „Als talen ten echt de top van hun sport willen bereiken, dan bieden wij de ideale mogelijkheid. Dan mogen ze komen en er voluit tegenaan gaan. En twij felaars blijf ik uiteraard wei geren". Rust gunnen Brokking zit logischerwijs te smeken om adequate aanvul ling van zijn selectie, maar moet allereerst wachten tot de clubcompetitie erop zit Het wereldkampioenschap leverde Brokking het bewijs dat er minstens twaalf volop gelou terde internationals nodtg zijn om optimaal te kunnen preste ren. „In zon groot toernooi heb je namelijjk in de aanloop mensen nodig die jje vedetten wat kunnen ontlasten. Tëgen de mindere ploegen kun jie ze wat rust gunnen. ïn de eindfa se heb je namelijk iedereen honderd proeent fit nodig.. Hier braken sommigen jam- m loitske Marsman lijkt haar tegenstandster Miroslava Janoshikova in de arm te bijten. FOTO: ilj "UBROVNIK De Ne- ilandse judoka's behaal- en in Dubrovnik twee ier brons tijdens de Eu- ,i'pese titelstrijd. De ene ak was het resultaat van n combinatie van eigen mheid en onvoorstelba- domheid van de tegen- gander. De andere werd iroverd door de tegen- :h elling veèrkracht-zelf- k terschatting. Beide ke- n waren Westduitse wit- ssen de opponent. tactiek van de teamwed- tijd lijkt de Nederlandse ju- (1 'ka's goed te liggen. Een half a ar geleden werden bij de in- 1, viduele titelstrijd slechts 1Vee derde plaatsen wegge haald. Gooitske Marsman en c ans Buiting waren sleutelfi- rr "ren in het ploegenspel. De trste mocht in een individue- nabeurt hoogstpersoonlik de. 'edaille incasseren. Buiting 'eld Nederland in de herkan- re door tegen de op ja ren geraakte „graaf" Axel van der Groeben het scorebord vol te judoën. In de ontmoeting met het verrassende Zwitser land werd het pleit al door halfzwaargewicht Theo Meijer, die met drie uit drie de beste individuele score boekte, be slecht. Met de derde plaats zijn de vrouwen terug op het niveau van twee jaar geleden (Visé). De mannen, in een grijs verle den vier keer Europees kam pioen, waarvan de laatste keer in 1967, konden in de jaren tachtig slechts twee bronzen plakken (1980 en 1985) weg grissen. In de strijd om een derde plaats zegevierde de vrouwen- ploeg van bondscoach Leo de Vries in de verlenging over de Bondsrepubliek Duitsland. De overwinning van Gooitske Marsman (tot 56 kg) op Gu- drun Hausch besliste het tref fen. Nadat de hele ploeg in de strijd om het brons op de mat was geweest, waren beide teams in evenwicht. Twee se conden voor tijd herstelde An- gelique Seriese de balans toen haar tegenstandster Regina Sigmund wegens inactiviteit een zware straf kreeg. Daar door moest Marsman, die in eerste instantie niet tot een be slissing was gekomen, opnieuw het gevecht aanbinden. De ex- Haagse, nu in Amsterdam wo nend, won met een vol punt Groot-Brittannië en titelhou der Frankrijk plaatsten zich voor de eindstrijd. Nederland versloeg achtereenvolgens Tsjechoslowakije en Italië en verloor van Groot-Brittannië. De mannen startten met een nederlaag tegen de Sovjetunie (3-4), dat de titel met succes verdedigde. Guno Pocorni, Anthony Wurth en Theo Meij er deden hun werk uitne mend. Ben Spijkers had het ongenoegen Valeri Jóedanov te treffen, die worstelend zijn tegenstanders van repliek dient. Verrassend genoeg wa ren er nog mogelijkheden tot dat de zwaargewichten zich aan elkaar voorstelden. Zaza Dabroendasjvili had niet meer dan anderhalve minuut n,odig Hans Buiting via een korte luchtreis op zijn rug te laten belanden. ,JDat gedron gen type ligt me niet", veront schuldigde Buiting zich. „Ik ben te lang voor hem of h^j te klein voor mij". Nederland kaapte het brons weg voor Zwitserland (5-2), dat met een serie subtoppers een hecht team vormt. De vier Olympische kandidaten bn de mannen (Buiting, Meijer, Spq- kers en Wurth) vormen de kern van de formatie van bondscoach Wim Visser. De prestatie van Dubrovnik kan niet verhullen dat Nederland se judoka's in een aantal klas sen te kort komen. Afgezien van Pocorni, die veel kenners versteld laat staan. Om financiële redenen werd in het recente verleden vaak afgezien van deelneming aan het landentoernooi. De ruime re armslag waarover de JBN sinds een jaar beschikt en het feit dat dat de volgende editie van de titelstrijd in Rotterdam wordt gehouden, was een re den te meer een afvaardiging te sturen, zelfs enige reserves mochten mee naar de Adriati- sche kust. mer genoeg' nog af, omdat ze im de aanloop te intensief Boudifte en Edwin Berme blokken met succes een Franse aanval. FOTO: ANP kan niet anders. Ik ben met de anders willen. Er zal een com- toekomst van het Nederlandse pleet nieuwe ploeg moeten ko- volleybal bezig. Het gaat voor al om de periode na Barcelona. Door alle gedane inspanningen heeft het volleybal in Neder land nu een prima uitstraling gekregen. Als je echter even verzwakt, dan ben je weg. BrOikkiog naar het voorbeeld Zwerver, die tegen Bulgarije en Spanje met pijnstillers op de been moest worden gehou den. Een schouderfelessure, op gelopen tegen Cuba, hinderde hem enorm. Of Brokking het inderdaad voor elkaar krijgt om vijftien of zestien man in zijn selectie te krijgen hangt af van de be schikbare financiën en de me dewerking van de eredivisie clubs. „Wellicht zal het geld de bottleneck vormen. Maar ik van de Sovjet Unie en de 1 enigde Staten. Van de huidige basis zullen misschien vier man naar Italië vertrekken, terwijl Boudry en Selinger in Barcelona inmiddels 33 jaar oud zijn en ook wel eens wat men, waar nu al de kern voor moet worden opgebouwd". Ook technisch directeur Peter Murhpy blijft op zijn hoede. „Gegeven de huidige Neder landse situatie is het model voorlopig het enige middel om resultaten als op dit WK te herhalen. Het model staat recht overeind. Wel moeten we het kritisch blijven volgen, maar op dit moment zijn er simpelweg geen betere oplos singen te bedenken", aldus Murphy. RONALD WOUDENBERG DRACHTEN De klap vaa de misfirkkiog van het Nederlands mannen- waterpeMeaoa zorgde aan aan beide kanten van het bad voor ongeloof en me delijden. Aan Canadese zijide, allang blij dat gedu rende drie perioden de achterstand door de falen de Nederlandse afwerking nimmer groter werd dan twee of drte doelpunten, sloeg de sprakeloosheid snel om in een juichstem ming over de royale belo ning voor een portie goe de wil: 11-10. De Nederlanders krijgen, gega randeerd nog vele slapeloze nachten van voorat de laatste periode, 2-5, met de dodelijke treffer 34 seconden voor het einde waar een op zich al fee- schamend gelijkspel had vol staan voor de trip naar het WK. De onbenutte mogelijk heden. de weigerende presste- verdediging. het getob van Posthuma in het doel en de onmacht van Schouten, maar ook van de routiniers Jansen en Stan van Belkum iets aan de situatie te veranderen, zul ten nog tang door het hoofd galopperen. Na afloop kon niemand aange ven, wat er en waar het pre cies fout was gegaan. „Het is gewoon heet erg", stamelde Van Belkum, die zaterdag met vijf treffers Mexico - ook al geen beste partij; maar met 12- 8 aardig gecamoufleerd - per soonlijk in de hoek zette. „We hebben vertoren. Verder kan ik het niet analyseren. Vrijdag zou alle tw(jfël al weg geweest moeten zijn". Misschien ging het juist daar wel mis. Mis schien had de nationale selec tie vrijdag wel helemaal niet naar het duel Canada - Mexico (5-4)' moeten gaan kijken. Het was amper de hoofdklasse waardig en verstevigde de me ning, dat het Drachter toer- nooitje een futiliteit was en de beschermingsfactor voor de Australische zon een wezenlij ker zorg. De ruime zege op de Mexica nen leidde ae aandacht van het vooral aanvallende geploe ter af. Van een waarschuwing was geen sprake. Hoe Van Belkum, die eind januari zijn laatste examen wil afleggen om zich apotheker te mogen noemen, toch mee te tokken naar Perth was het onderwerp van gesprek Ruim een half et maal later zat zelfs de Leide- naar („Voor mij hoeft dat WK niet meer zo nodig, maar voor de Nederlandse waterpolosport was het zo belangrijk") totaal verslagen op een stoeltje aan het water. Uitslagen waterpolo Drachten. Kwalificatie WK, tweede dag: Nederland - Mexi co 12-8 (3-3 6-2 l-I 2-2). Scheidsrechters: Vuszek (Hon) en Bernard (VSt). Toeschou wers: 250. Doelpuntenmakers Nederland: Stam van Belkum 5, Mare van Belkum 3, Jansen 2, Scherrenburg en Havekotte; Mexico; Raul de la Pena 5, Co lon, Diaz en Aranzabal. Stand: 1. Nederland 1-2 (12-8), 2. Canada 1-2 (5-4), 3. Mexico 2-0 (12-17). Wel naar Budapest en Zagreb DRACHTEN (ANP) - De Ne derlandse waterpoloselectie gaat door het drama van Drachten dan wel niet naar de WK in Perth, de sterk bezette toernooien in Budapest en Za greb die de komende maanden op het programma staan, wor den niet gemeden. „We hebben de organisatoren beloofd te komen en kunnen dat nu niet meer afblazen. We hebben de doelstelling dan weliswaar niet gehaald, maar kunnen ons niet geheel afslui ten voor de buitenwereld", al dus bondscoach Schouten. „Het WK is weg en daardoor missen we de komende tijd echte tegenstand op niveau. Dat is stilstand en dus achter uitgang." De kans, dat Oranje door een muizegaatje - na de teleurstel lende achtste plaats bij het EK in Bonn was Drachten al de achterdeur - het mondiale ti- teltoernooi nog binnenglipt, is nagenoeg nihil. Er bestaat wel iswaar twijfel of Egypte en Roemenië gehoor (kunnen) ge ven aan de uitnodiging voor Perth, de officiële sluitingsda tum is door de FIN A vastge steld op 27 december. Neder land zou de eerste reserve zijn, maar kan gezien de verrich tingen tijdens de kwalificatie duels in Drachten onmogelijk staan te popelen te elfder ure af te reizen als een van die landen alsnog afhaakt. Thai boksen Sport op tv VANDAAG Nederland 1, 18.09 uur. NCRV Sport op 1. Nederland 2, 18.55 uur AVRO 8 Sportpanorama. België Nederlands 2, 21.05 uur Tofsport. Eurosport, 18.00-02.00 uur Sport. Sportnet, 18.00-01.00 uur Sport. MORGEN BBC 1, 15.15 uur Paardesport. Eurosport, 10.00-18.00 uur: Sport. Sportnet, 08.00-18.00 uur: Sport. Becker vernedert Edberg in finale STOCKHOLM Voor Boris Becker stond gisteren meer op het spel dan louter de over winning in het tennistoernooi van Stockholm. De Duitser aast al een tijd op de eerste plaats van de wereldranglijst en nu diende zich een uitgele zen gelegenheid aan om tegen de huidige nummer één Stefan Edberg alvast aan te tonen, dat eigenlijk alleen Becker recht heeft op de hoogste troon. Alleen in de eerste set kon de Zweed Becker enigszins bij houden. Daarna werd hij re gelrecht vernederd: 4-6 0-6 3- 6. De Duitser mocht hierna triomfantelijk de cheque van 137.450 dollar (circa 210.000 Corinne Geeris (links) in duel met de Hongaarse Andrea Raijkal in de strijd om de Europese titel thai boksen. FOTO: ANP gulden) omhoog houden. Ed berg, die de helft kreeg, bleef nog eerste op de wereldrang lijst, maar zag zijn voorsprong danig slinken. Het toernooi om het ATP-kampioenschap, dat eind november in Frankfurt wordt gehouden, zal beslissend zijn over de bezetting van de toppositie. Ook het komende evenement van Pariis-Bercy is niet van directe invloed. Het was weer een topdag voor het Duitse tennis, want Steffi Graf bracht het toernooi van Brighton voor de vierde keer in haar loopbaan op haar naam. In de finale bezweek de Tsjechoslowaakse Helena Su- kova in twee sets: 5-7 3-6. In de halve finales won Graf met 6-2 7-5 van de Zweedse Catari- na Lindqvist. Sukova had drie sets nodig tegen de Bulgaarse Katerina Maleeva (6-4 6-7 6-3). Jennifer Capriati boekte de eerste toernooizege van haar prille profloopbaan. De 14-jari- ge Amerikaanse won de finale van San Juan in Puerto Rico met 5-7 6-4 6-2 van haar als eerste geplaatste landgenote Zina Garrison. Zweden oppermachig bij golf-amateurs CHRISTCHURCH Het jon- ge Zweedse team (met een ge middelde leeftijd van nog geen twintig jaar) heeft zich veruit de sterkste getoond bij het amateurteam WK-golf in het Nieuwzeelandse Christchurch. De ploeg van Mathias Gron- berg won met een voorsprong van dertien slagen op Nieuw- Zeeland en de Verenigde Sta ten. Dat laatste land bereikte dankzij een acht-meter-put voor een birdie op de 18e hole van Phil Mickelson nog net een gedeelde tweede plaats. De 20-jarige Gronberg was met een totaal van 286 individueel veruit de sterkste op de schit terende baan, die door de sterk wisselende wind het uiterste van de deelnemers eiste. Het Nederlands team eindigde als twaalfde van de in totaal 32 deelnemende landen. Het eindtotaal van 920 was 41 sla gen meer dan de Zweden no dig hadden en 56 boven par. Michael Vogel was individueel de beste met een totaal van 301, waarmee hij de gedeelde elfde plaats bezette in het indi viduele eindklassement. Step- hane Lovey kwam kwam on danks een score van zeven op de laatste hole met met een ronde van 73 uitstekend terug en werd met 302 in het indivi duele klassement gedeeld zes tiende. Rik Ruts ging op de laatste dag rond in 78 slagen; één minder dan Rolf Muntz en leverde daarmee ook een bij drage aan de totaal-score. Sportwereld Atletiek Tijdens de rol stoelmarathon in Dita (Japan) heeft de Nederlandse Jeanette Jansen een officieus wereldre cord gevestigd. Met 1.47.09 bleef de inwoonster van Beesd de Deense Hansen nipt voor. Bij de mannen won de Zwitser Frei. Tennis De Koninklijke Ne derlandse Lawntennisbond blijkt ook dit jaar weer groter te zijn geworden: 687.694 le den, een toename van 3,4 pro cent. De aanwas was het grootst bij de senioren, het kleinst bij de junioren. Het aantal verenigingen nam toe tot 1726.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13