leidóaOowuMit Blunder beslist bleek topduel 13 15 15 16 17 18 SPORT Wereldtitel Italië bij de volleyballers 16 Persoonlijk cadeau CcidócSotwamt MAANDAG 29 OKTOBER 1990 PAGINA 11 oser bekent jpegebruik ilE Francesco Moser heeft bekend tij zijn loopbaan dope te hebben gebruikt, bekentenis deed de voormalige wieler- ■tte op een congres in Bolzano. „Ik heb uikt om het effect van diverse midde- ian den lijve te ondervinden", verklaar- e Italiaan. „Natuurlijk heb ik geëxperi- teerd, maar in een periode toen die delen nog niet verboden waren". Welke licijnen het betrof, gaf de houder van werelduurrecord niet prijs. Tijdens het res kritiseerde de inmiddels 39-jarige eroepsrenner de dopingcontroles. Vol- herri worden de onderzoeken niet se- gedaan. „De wielersport heeft strenge ïs nodig wat het gebruik van verboden delen betreft,"voegde hij toe. Francesco Moser Bertin Ebwelle nog niet op de Berg WAGENINGEN Het is niet onwaarschijn lijk dat FC Wageningen afziet van het aan trekken van Bertin Ebwelle. De international uit Cameroun is nog steeds niet in Wagenin gen gearriveerd. Vorige week had Ebwelle zich op de Berg moeten melden. Vanuit Afri ka werd echter meegedeeld dat zijn vlucht niet kon doorgaan, omdat het uitreisvisum van zijn echtgenote niet in orde was. Trainer Piet Buter verklaarde gisteravond dat de voetbalbond van Cameroun de reis naar Ne derland blokkeert. „Zij willen hem met het nationale elftal laten meespelen tegen Noor wegen. Dat is geen kwalificatiewedstrijd en op grond van het contract met Ebwelle hoe ven wij hem daarvoor niet vrij te geven. Als hij nu al op de Berg zou zijn, hadden wij hem in elk geval niet laten gaan". Waterpoloërs falen hopeloos op WK-weg DRACHTEN Nederland wordt bij het wereldkampioenschap waterpolo, begin januari in Perth, alleen verte genwoordigd door de kansrijke vrou wen. Hoewel voor de mannen bij het kwalificatietoernooi in Drachten een WK-opstapje was klaargezet faalde de selectie van Rob Schouten. De be scheiden Canadezen, die evenals Ne derland eerder Mexico de baas waren gebleven, profiteerden tot hun eigen stomme verbazing optimaal van die treurnis: 11-10 (2-4 2-2 2-2 5-2). Verder in deze sportbijlage: Ver lies waterpoloërs „is gewoon heel erg". Positie Toshack verder verzwakt MADRID De dagen van de Britse coach John Toshack bij Real Madrid lij ken geteld. Een radiostation in Spanje wist gisteravond te melden dat het club bestuur onder leiding van voorzitter Ra mon Mendoza na de nederlaag van Real tegen Burgos (1-2) over de positie van Toshack zou praten. Een correspondent zei vernomen te hebben, dat vandaag het besluit over het ontslag van Toshack zou worden bekendgemaakt. De opvolger van de Brit, die aan zijn tweede seizoen bij Real Madrid bezig is, werd ook alvast genoemd: Alfredo di Stefano, de adviseur van Mendoza. nald Koeman lescheurde achillespees... foto: anp arcelona moet onald Koeman alf jaar missen onze correspondent Winkels) RCELONA Ronald Koe- n is voor een periode van jeveer een half jaar uitge- lakeld. Bij de speler van FC rcelona scheurde zaterdaga nd in de competitiewedstrijd Atletico Madrid een. deel zijn achillespees af en hij lest al na acht minuten uit- len. eerste onderzoek gister- rgen in een kliniek in Bar- ona leerde dat operatief in- jpen noodzakelijk is. Koe- n heeft van zijn ploeg alle jheid gekregen in overleg t trainer Johan Cruijff een irurg te zoeken. Waarschijn- t zal de Groninger terecht men bij de Belgische arts artens, die begin dit jaar ïud Gullit aan diens knie ireerde en tevens een speci- is op het gebied van achil- ezen. Koeman had al sinds WK in Italië last van ten- lis, een aandoening aan de lillespees, maar volgens de ;ler heeft zijn zware blessu- daar niets mee te maken, leze scheur zit op een heel dere plaats dan waar ik tot toe pijn had". blessure werd niet door tegenstander veroorzaakt, wilde een pass geven en elde een krak in mijn hiel", leman ging snel naar de nt maar na een korte be ndeling verscheen hij op- ïuw in het veld, om na en- Ie minuten toch om een wis te vragen. Barcelona is de blessure Koeman hard aangeko- in. „Johan is er net zo kapot als ik", verwoordde Koe gisteren de reactie van trainer. Koeman was dit zoen de onbetwiste leider de ploeg, die tot zaterdag ongeslagen was en na het tvallen van de Groninger ompt,met 2-1 verloor. „Zo- Is is natuurlijk nooit leuk, aar dat het juist op dit mo- ent moet gebeuren is vrese- zei Koeman gisteren na medisch onderzoek. „Het J net zo goed met de ploeg met mezelf. Maar je moet itimistisch blijven, je er niet neerleggen. Het belang- it is nu dat ik bij de goede n terecht komen. Ik heb al vrienden en collega's geïn- meerd naar verschillende rurgen". Koeman gisteren zijn* iporters en medespelers het )fd niet te laten hangen, de rste reacties in Barcelona ren eensluidend pessimis- sch: „Vandaag hebben we het ampioenschap verloren". loeikampioenen ammen ponton *KE BARRINGTON Bij eerste kennismaking met ake Barrington zijn de olym- ische roeikampioenen Nico ienks en Ronald Florijn met un wedstrijdboot op een pon- in gebotst. De spits van het aartuig werd bij de aanvaring 'et de baanmarkering licht esehadigd. „Als de boot, zoals foeger, van hout was ge lest, zou een dergelijk voor al rampzalig zijn", vertelde aterdag trainingscoördinator ené Mijnders. „Het kunststof m tegenwoordig is vrij ge- 'akkelijk te repareren". De ederlandse dubbeltwee Wam derhalve met de schrik in de eerste oefening op wedstrijdwater voor de 'ereldkampioenschappen eeien, die vandaag zijn be zichtig met de boten omge- 'fongen. Zij werden meer an twee maanden geleden *eds in een container geladen ®or de wereldreis per schip. AMSTERDAM Zoals te doen gebruikelijk trachtte Hans van Breu- kelen zijn handen weer^ schoon te wassen bij de blunder, die PSV gister middag tenminste een punt kostte in het bleke topduel met Ajax. Negen minuten voor het ein de voerden de nationale doel man, die voor die tijd (net als bondscoach Rinus Michels) had kunnen zien hoe goed in vorm zijn collega aan de overkant Stanley Menzo is, en ploegmaat Jan Heintze een pas-de-deux op die Van Breukelen later als een afle vering van de Comedy Ca pers betitelde. Heintze en Van Breukelen verzuimden beiden uiterst onbenullig een doorgeschoten bal weg te werken en nadat het leer voor de voeten van Petters- son was gecaramboleerd scoorde de Zweed op simpele wijze de winnende treffer. PSV protesteerde nog wat voor de vorm bij de verlaat verschenen Mario van der Ende (redelijk) tegen een door Wouters ten opzichte van Bosman begane overtre ding, maar dat was slechts om de eigen onbekwaamheid te camoufleren. Van Breuke len had, als de uitkomende doelman met overzicht, de J bal moeten wegschoppen, maar verwees wat kinder achtig maar voor hem niet ongebruikelijk naar de tele visiebeelden die „maar eens goed moesten aantonen hoe het nou eigenlijk was ge- Dat hadden de 51.000 aanwe zige toeschouwers in het Olympisch Stadion, dat voor het laatst een topwedstrijd binnen de poorten had en volgend jaar onder de slo pershamer verdwijnt, toen al lang gezien. Ajax-PSV, het topduel uit de vaderlandse Mickey Mouse-competitie waarop zelfs verscheidene Engelse verslaggevers waren afgekomen, was inderdaad is r I af] een wedstrijd zoals je tegen woordig kennelijk moet ver wachten. Zelfs twee positief ingestelde ploegen qua op stelling en taakuitvoering za gen geen kans om er op zijn minst een onderhoudende middag van te maken. Waar door één van de slechts twee topwedstrijden uit de vader landse voetbal-eredivisie dus ook al niet bleek te ontko men aan het bleke imago dat Nederland er op dit moment op nahoudt. Natuurlijk waren er best wel wat aardige momenten in de wedstrijd, maar de „acties" van Roy, Kalusha en Berg- Stefan Pettersson heft zijn armen juichend ten hemel na het scoren van Ajax' tweede treffer. foto: anp kamp (om de relatief beste spelers maar eens te noemen) kwamen te sporadisch voor om het negatieve totaalbeeld bij te stellen. Ajax-PSV kreeg in tegenstel ling tot voorgaande edities, die het gebrek aan niveau in elk geval nog vaak goed maakten door een voldoende portie spektakel, geen posi tief stempel door vooral het onnoemelijk grote aantal te rugspeelballen (74 keer) waarvan beide ploegen zich meenden te moeten bedie nen. Die haalden de vaart en het risico uit de ontmoeting, die uiteindelijk qua kijkspel nog enigszins werd gered door een aantal doelpunten. Waarbij de tweede van Ajax dank zij de blunder van Van Breukelen/Heintze beslis send was, hoewel die treffer een foutief resultaat veroor zaakte. Want PSV verdiende giste ren duidelijk meer. Om twee redenen. Ten eerste acteer den de Eindhovenaars posi tiever dan de rivaal door ge durende het hele duel kon- sekwent achterin een op een te spelen en voorin zelfs re gelmatig vier aanvallers te laten opereren. Ajax werd er door verrast. Nadat Wouters voor een wel erg vroege lei ding (zesde minuut) had ge zorgd voor de Amsterdam mers leek de anders redelijk geoliede machine zand tussen de radertjes te hebben gekre gen. Wouters ging ineens achter zijn defensie spelen als slot op de deur en PSV kon vanaf dat moment aan een meerderheid gaan bouwen. Gehandicapt De ploeg van coach Robson, die nog steeds Koeman en Van Aerle miste en Romario ook niet tijdig fit had kunnen begroeten, werd daarbij evenwel gehandicapt door twee factoren. Strateeg Po- pescu kon slechts op drie kwart van zijn mogelijkhe den spelen en spits Bosman toonde eens te meer aan nog heel diep in een dal te zitten. De manco's, die deze factoren met zich meebrachten speel den het wel complete Ajax in de kaart. Net als het supe rieure optreden van Menzo, die de nodige scoringskansen van PSV doeltreffend pa reerde. Het sierde PSV dat de ploeg in Amsterdam niet in de pis te verscheen met een defen sieve bedoeling, maar de Bra banders groeven er uiteinde lijk wel hun eigen graf mee. Ook nadat Ellerman de score naar 1-1 had getild hield PSV het vizier open, posteerde achterin geen extra contro leur en kreeg de rekening daarvoor gepresenteerd. Eerst profiteerde Pettersson en even later Bergkamp, waardoor Ajax een geflat teerde zege van 3-1 behaalde. PSV verschuilt zich achter de theorie dat de landstitel niet wordt géwonnen in •rechtstreekse krachtmetin gen met de concurrent. Wel licht waar. Een feit is dat de Eindhovenaars op de weg te rug lijken en Ajax in elk ge val hebben duidelijk gemaakt dat het vaak zo geprezen speelse spel van de Amster dammers tegen een opponent van serieus kaliber een stuk minder attractief is. De conclusie lijkt gerecht vaardigd: waar staat het Ne derlandse voetbal nu eigen lijk? Op 21 november zal dat in de volgende EK-kwalifi- katie-wedstrijd tegen Grie kenland blijken. FRANK WERKMAN Erik Breukink wint de finale LUNEL Erik Breukink uit de ploeg van Jan Gisbers heeft zaterdag in Lunel (Fra) de fi nale van de wereldbeker-cy clus gewonnen. De' PDM-cou- reur bleef in de individuele tijdrit over vijftig kilometer de Zwitser Toni Rominger 34 se conden voor. De derde plaats was voor de Spanjaard Federi- co Echave, die 41 tellen op de winnaar moest toegeven. Breukink legde de afstand af in 1 uur, 2 minuten en 48 se conden, hetgeen een gemiddel de van 47,770 km/uur bete kende. Gianni Bugno, al voor de wedstrijd in Lunel zeker van de wereldbeker, werd ze vende. Erik Breukink is blij met zijn triomf. foto: anp Renze de Vries verwacht schikking zwartgeld-affaire GRONINGEN Het gerechtelijk vooronderzoek van het Open baar Ministerie naar de financiële manipulaties bij FC Gronin gen is afgesloten. Het huidige stichtingbestuur alsmede de oud bestuurders zijn daarvan in kennis gesteld. Het door rechter commissaris mr. F.M. Wieland samengestelde rapport is aan de officier van justitie, mr. Severein, overhandigd. Aan hem de taak binnen dertig dagen bekend te maken of tegen de eredivi sieclub een vervolging zal worden ingesteld. Met betrekking tot de verdachte personen, als oud-bestuurders Renze de Vries, is de officier van justitie niet aan een tijdslimiet gebonden. Ex-voorzitter Renze de Vries, de varkenshandelaar uit Roden,' die er van wordt verdacht een hoofdrol te hebben vertolkt in de zwartgeld-affaire, rekent er op dat het zo'n vaart niet zal lopen: „Ik denk dat het met een sisser zal aflopen. Wie belasting ont duikt krijgt een nieuwe,aanslag plus een boete. Dat is gebeurd. Ik kan me niet voorstellen dat amateurbestuurders die zich be langeloos voor de club inzetten voor de rechter worden ge sleept". Zorgeloze Piet Keur niet snel uit het veld geslagen Blufpoker Brokking na oneerlijke strijd Slimme judoka's tweevoudig brons Katwijk komt tegen ARC goed weg: 2-2 RCL heeft eerste titel binnen UVSzitnog dieper in dal Leidse derby boeit toeschouwers niet Fouten breken AZC op Foreholte kansloos tegen Aalsmeer (ADVERTENTIE) Beste jaarprestatie Erik de Bruin ROERMOND Erik de Bruin heeft zaterdag bij atletiekwed strijden in Roermond de beste jaarprestatie geleverd bij het ko gelstoten. De Bruin stootte de kogel naar 19 meter en 73 centi meter. Tot zaterdag had Jan Langenveld de beste prestatie in handen met 18.63 m. De Bruin was dit seizoen nog niet verder gekomen 18.43. Renze de Vries ...boete.. RIO DE JANEIRO De Itali aanse volleyballers zijn hoger gestegen dan de Cubaanse springveren. Italië werd giste ren in Rio de Janeiro wereld kampioen, toen Lorenzo Ber- nardi op het negende wed- strijdpunt via het Cubaanse blok scoorde: 3-1 (12-15 15-11 15-6 16-14). Na de Europese ti tel en de zege in de eerste edi tie van World League zijn de Azzurri voor het eerst in twaalf kampioenschappen de beste volleyballers van de we reld. Typisch Italiaans werd de overwinning gevierd. Bondscoach Julio Velasco, Ar gentijn overigens, knapte bijna uit het strakke pak van de wilde dans over de vloer. Ber- nardi verdreef de scheidsrech ter van zijn stoel en besteeg de troon. Nederland werd zeven de na afgelopen weekeinde van Bulgarije te hebben verlo ren en Frankrijk te hebben verslagen. Nederland won tijdens de we reldtitelstrijd volleybal in Bra zilië toch twee prijzen. Ron Zwerver werd uitgeroepen tot de beste aanvaller, Edwin Benne was nummer een met serveren. De verkiezing is ge baseerd op de statistieken die van elke wedstrijd worden bij gehouden. Zwerver was tij dens de in juli gehouden finale van de World League ook al de beste aanvaller. Verder in deze sportbijlage: Blufpoker Brokking na on eerlijke strijd. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Adres: J Postcode/plaats: J Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. J Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: l maand (automatisch betalen) f 24,85 l kwartaal via acceptgiro f75,10 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: l Naam: I I Adres: I Postcode/plaats: j Op de pen moet komen te staan: j I I N.8 Indien doortoe aanlenhng bestaat. Ion een vwoe» om een abonnement worden geweigerd I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. /n'z II

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11