Honda NSX: Ferrari, Formule 1 of F16? Nissan Primera 2.0 LX: degelijk stuk vakwerk ROBGORRIS Nieuwe BMW-serie komt in december ikleintiesi AUTO EeidócSomunt ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 PAGIN1 0 Toen men in 1984 met de ontwikkeling van de NSX begon, was Honda nog he lemaal niet zeker van de reputatie die in de F1 op gebouwd zou worden, Waarin men pas in 1983 terugkeerde. Als prototy pe debuteerde de NSX be gin vorig jaar. Nog tot in dit jaar werd het model doorontwikkeld, de NSX van nu is heel duidelijk piet dezelfde meer als dat eerste prototype (waaraan clus al vijf jaar gewerkt was). „Dat zegt al iets, aldus Jaap de Visser", verkoopleider auto mobielen bij Honda Neder land. Men neemt drie jaar tijd om andere produktiemodellen te ontwikkelen, en wil dat nu zelfs tot maar twee jaar terug brengen. Voor een gewone auto heeft men immers een basis in het oude model, en dat was er niet voor de NSX. Eerst keek men naar de speci ficaties van bestaande super- auto's. Daaruit destilleerde men kenmerkende getallen als een gewichts/vermogensver- houding en gewichts/wielba- sisverhouding. Die twee cijfers zouden maatgevend zijn voor prestatie- en wegliggingsni- yeau. Naar de geest van merk- óprichter Soichiro Honda moest op basis van deze scha- rpele informatie iets optimaals ontwikkeld WORDEN waarbij niets te dol is, als het maar werkt. Het uiterlijk van de NSX, tot nu toe altijd in rood getoond, geeft gauw het idee dat een Ferrari model stond. Dat is niet zo, aldus De Visser: met name voor de plaats en model lering van de cockpit diende een F16 straaljager als voor beeld. Zit iets in, als je de ver naar voor geplaatste en rijke lijk beglaasde cockpit bekijkt. Maar toch: in prijs, karakter en prestaties staat de Honda NSX wel degelijk pal naast een Ferrari 348 TB. Laag gewicht Vooraf duidelijk was dat de NSX een tweezits middenmo tor coupé moest worden. Rede lijk voor de hand lag de keuze voor een V6 motor; die ge bruikte men ook in de Fl, en er zouden meer V6-modellen komen (de Legend). Er werd aan een V8 gedacht, maar die werd te breed, en een turbo- V6 zou te lang uitvallen. Dan maar een nieuwe weg ingesla gen, met de inmiddels ook op de Civic gebruikte VTEC- techniek: verschillende nokke- nasprofielen voor hoog- en laagtoerig rijden. Zo kwam men aan een drieliter V6, in de verte verwant aan de Le gend-krachtbron, die 201 kW/274 pk levert bij 7300 tpm. Met het oog op de nagestreefde verhouding van vijf kilo auto per pk moest de NSX vooral licht zijn.. Dat leidde tot een nogal revolutionaire construc tie. De hele carosserie en ook de totale wielophanging-met- subframes werden van alumi nium gemaakt. Ook de vorm van de wielophanging mag, zelfs naar sportauto-maatsta ven, ongebruikelijk heten. Hij neemt daardoor relatief weinig plaats in. Veel aandacht kreeg verder de uiterlijke vormge ving, die optimaal gestroom lijnd moest zijn en ook zo praktisch mogelijk. Oordeelt u zelf: het glasoppervlak is uit zonderlijk groot, de algemene lijn uiterst glad en harmo nieus. Te simpele stoelen Het gaat echter uiteindelijk om het resultaat: rijdt deze Honda echt super? Dat mag je verwachten, voor een prijs die voorlopig staat op „circa 230.000 gulden". Er worden slechts 6000 NSX-en per jaar gebouwd, er is een wachtlijst van kopers (zegt men altijd, bij de introductie van een zeer exclusieve auto). Het interieur is puur tweeper soons in de achterste stand staan de stoelen precies tegen de achterwand. De bagage ruimte achter de motor kan net twee koffers en een tas herbergen, voorin moest een „leeggelopen" reservewiel worden geplaatst een lek wiel met gewone band past er zo te zien niet in... Bergruimte voor kleine dingen: een be hoorlijk dashboardkastje, een vakje met deksel annex arm- steun in de middentunnel, dat is het. Heel verstandig bracht Honda de belangrijkste schakelaars onder op uitstulpingen aan de stuurkolom, dus goed binnen handbereik. Het stuur is in lengte en hoogte verstelbaar, de stoelen hebben simpele elektrische verstelling (lengte en rugleuning). Ze zijn vol doende geprofileerd, met goe Niet de Ferrari, maar de cockpit van de straaljager F16 stond model de schoudersteunen die stan daard-sportstoelen vaak niet hebben. Maar zithoek-verstel ling had zeker niet mogen ont breken, liefst ook lenden- steun- en kniesteunverstelling. Dit om ondanks gladde leren bekleding „klemvaste" steun te bereiken. Het zicht rondom door het vele glas valt wat tegen. Lastig is vooral dat je in de linker spiegel slechts de vangrail en de fraai geïntegreerde achter vleugel ziet. De achterste deurstijl is niet breed, maar zit wel precies daar waar je over je schouder achterom zou wil len kijken. De toepassing van frameloze zijruiten levert meer glasoppervlak, maar ook windgeruis doordat de ruiten niet volledig afsloten. De test voor de nieuwe Honda NSX. FOTO: PR auto's hadden er al veel zware proef-kilometers opzitten, waardoor mogelijk dergelijke kleine foutjes veroorzaakt zijn. De motor liep wellicht ook daarom niet mooi rond statio nair. Niettemin laat hij je de eerste kilometers zonder enige wanklank rustig voortrollen om even te wennen. 1800 toe ren in vijf? Geen enkel pro bleem. Beetje gas erbij, en de NSX versnelt goedmoedig. Meteen opvallend is het veer- comfort. Je hoort meer dan je voelt dat de wielophanging lo gischerwijs weinig dempende rubberisolaties heeft. Een nier- gordel tegen het bonken van de vering heb je absoluut niet nodig. Alles gaat gemakkelijk, eigenlijk. De forse tweeplaats- koppeling gaat niet zwaar, het sturen niet en het remmen niet. Vooruit, nu even serieus. Doortrekken naar 6000 tpm, en de auto schiet uiterst soepel vooruit. Een mooie, niet te harde brul achter je werkt in spirerend. Kaarsrecht loopt de NSX, daar hoef je niets voor te doen. Een hobbeltje wordt zeer voelbaar in het stuur doorge geven, maar reageren hoeft niet: de auto hervat vanzelf onmiddellijk zijn rechte koers. Wanneer je niet meer blik semsnel probeert het stuur stil te houden is het oordeel snel geveld. Een fantastische bestu ring: supergevoelig, nooit zwaar en toch uiterst direct en stabiel. Daar gaat-ie dan, op de Duitse Autobahn. Pas boven 6000 tpm schakelt het VTEC-systeem op de sportieve nokken. Nu, dat blijft niet onopgemerkt. Ging het tot 6000 tpm al krachtig, daarboven gaat het net zo krachtig door. Het motorgeluid verandert in een ware Formu le 1 kakofonie, wat verschrikt schakel je bij ruim 7000 tpm door en tot aan 240 km/h is er geen houden meer aan. Daar boven wordt het geweld wat minder, maar toch gaat het nog vlot naar 270 km/h (opge geven top). Er valt helemaal niets te merken van opwaa ua winddruk, van zoeken d zijwind of ongelijk wegi Om de grens van de weg ging te zoeken zul je naar circuit moeten, op d< weg stuurt de NSX procent neutraal. Echte volbloed Ja, het is toch net een FenL Een volbloed met hoogontv kelde techniek, maar g frutsels om probleemgebie ja£ te verdoezelen of nog iets ders te kunnen doen dan hf— lijk sportief rijden. De heeft wel ABS en anti-dooi i pregeling, om de stabili steeds te garanderen. De ri men zijn goed, maar lang i zo indrukwekkend als die een Porsche. Aan de an< kant kun je (met alleen terwielaandrijving, uniek Honda) gerust voluit wegbr den, de NSX kwispelt niet als menig andere supera De wegligging is precies wa zijn moet, het veercomfort voor dit soort auto openbaring. Ook de moto goudeerlijk: voorbeeldige plesse en pure, rauwe beesi kracht bij hoog toerental. Een hele echte sportwagen, geen vierwielaandrijv vierwielbesturing of elektn sche vering nodig heeft, daarom ook een volbloed sche/Ferrari/Lotus concuri eerlijk gezegd uit R- pan nooit verwacht hadtE' rijplezier. PETER FOKKSlJ 3< Na vierentwintig jaar nam Nissan afscheid van de Bluebird, een van de eer ste modellen waarmee het merk (nog als „Datsun") op de Nederlandse markt verscheen. De laatste Bluebird was op vrijwel alle punten zeer volwas sen geworden, alleen aan enig hdVkenbaar karakter ontbrak het hem. Nissan's grote middenklasser heet voortaan Primera en schoof in prijs een paar dui zend gulden omhoog. Hij staat daarmee volledig op gelijke hoogte met de voornaamste Europese concurrenten: Opel Vectra, Peugeot 405 en diens gelijken. Bij de introductie stelden we al vast dat de Primera die prijs ten volle waard is. Nu probeer je bij introducties vooral de ui terste grenzen te verkennen van wat een auto kan. Dat geeft weieens een andere in druk dan het dagelijks ge bruik, dus testen we de Prime ra nogeens aan de hand van een versie die we bij de intro ductie in Luxemburg niet re den. Met tweelitermotor van 85 kW/115 pk, vijfdeurs caros serie en LX-uitrusting, Alleen de vierdeurs 1,6 is als nog sim peler L leverbaar, waardoor deze goedkoopste Primera on der de dertig mille kon blij ven. De testwagen komt op f. 33.845,-, f. 950,- duurder dan een vierdeurs-model en f. 2000,- duurder dan een 1,6. Deels onhandig Een SLX-uitvoering met de nodige elektrische accessoires kost 4500 gulden meer dan een LX. De laatste heeft handbe diening voor deursloten, spie gels en zijramen. Elektrische bediening heeft bepaald de voorkeur. De deurgrendelk- nopjes zijn niet gemakkelijk bereikbaar, de zijraamslingers gaan zwaar, de hendeltjes voor de spiegelverstelling hebben een uitgesproken onpraktische vorm. Jammer, want op zich is de LX-uitrusting niet karig. Stuurbekrachtiging is stan daard, de bestuurder beschikt nog over liefst drie verstelwie- len aan de stoel plus een ver stelbaar stuurwiel. De niet van elkaar te onderscheiden draaiknoppen regelen de hoogte vooraan de zitting, ach teraan de zitting en de rugleu ning-helling. Een prettige zit- positie is met zoveel verstel- mogelijkheden altijd te vin den, de stoelen zijn op zich goed van vorm en grootte. Datzelfde geld voor de goed geprofileerde achterbank. Die is in delen omklapbaar, waar bij Nissan niet vergat ook de zitting deelbaar te maken. Goed doordacht dus, evenals de zeer grote laadklepopening en de ruime, regelmatig ge vormde standaard-bagage- ruimte. Interieur wat saai Heel attent voorziet Nissan de Primera LX reeds van regel baar interval op de voorruit- wissers, verstelbare koplamp hoogte en bespaarde niet op bergruimte voor kleine dingen voorin. Het dashboard is prak tisch gevormd en ingedeeld, zodat de bediening geen vraagtekens oproept. De func tionaliteit gaat zelfs wat te ver, want door het gebrek aan eni ge versiering of onverwachte vormgevingsideeën straalt de Primera binnenin weinig ka rakter uit. De bekleding is heel netjes, de ronde lijnen van dashboard en deurpanelen zijn modern, maar feestelijk doet het toch niet aan. Buiten gewoon ruim is de Primera binnenin niet, het valt te mer ken dat de lengte tussen de wielen bij een aantal concur renten groter is. Je kunt er met zijn vieren of zelfs vijven in zitten, maar de bewegings vrijheid is dan niet groot meer. Een gewone voldoende voor de ruimte, dus. Heel sterk vonden we bij de introductie de rijkwaliteiten. Na een langere gebruiksperio- de valt daar niet veel op af te dingen. Het windgeruis is echt heel bescheiden, ook andere geluiden worden prima ge dempt. De vering werkt uitste kend op kleine hobbeltjes, gro tere oneffenheden worden echter veel minder soepel op gevangen. Als de carosserie een forse beweging maakt valt wel op dat de auto degelijk in elkaar steekt. Geen enkel rammeltje of kraakje, ook niet op klinkerwegdek. Te veel lawaai komt er net zo min v5n de motor. De twee-li- termotor heeft een iets zwaar der geluid dan de 1,6, een bromtoon die wat nadrukkelij ker opvalt. Wel komt hij net zo bereidwillig als de 1,6 op toeren en loopt hij juist bij hoog toerental als een turbine, zo rustig. Dat js een typerend karakter motoren met vier kleppen per cilinder (zo wel 1,6 als 2,0). Bij laag toeren tal heeft de tweeliter wat meer trekkracht dan de 1,6, maar in de praktijk zal dat pas opval lend verschil maken onder zware omstandigheden: bergen beklimmen, een aanhanger trekken, reizen met volle bela ding. De 1,6 zal voor de mees ten volstrekt voldoende zijn. Hij zal ook wel wat zuiniger lopen, zij het dat de tweeliter voor een gemiddelde van om streeks 1:11 zich lang niet hoeft te schamen. De bekrachtigde besturing werkt precies en voldoende gevoelig, maar toch te licht voor haarzuiver stuurwerk. En sportief rijden kan heel goed met de Primera. Veel hellen in bochten doet de auto niet, het stuurkarakter ligt rond het neutrale. Zowel met niet-trekkende motor als met het gas er vol op zoekt de Pri mera de buitenkant van een snel aangesneden bocht op. Met een juist gedoseerde hoe veelheid vermogen op de voorwielen gaat het precies neutraal en uiterst stabiel. Gas loslaten levert een duidelijke lastwisselreactie: de neus duikt de bocht in, de achterkant voelt even wat licht aan. Daar moet je wel op bedacht zijn, al Nissan's grote mid( n klasser de Primera staat if gelijke hoogte met de v$v naamste Europese concuri j£ ten: Opel Vectra, Peugeot en diens gelijken. zal een ervaren stuurman n( gedrag juist goed .kunnen nutten. Wie lange, snelle reizen maken heeft aan de Prinn, zeer prettig gezelschap, hebt er in ons land weinig maar met zo'n 160, 170 ojfij, klok voelt de balans van luidsniveau, comfort en ri biliteit werkelijk optimaal Dan moet je weieens wat ser gebruik maken remmen (schijven rondon de tweeliter), en dat vergt ferme trap op het pedaal, remmen zouaen van een kere bekrachtiging zeker fiteren. i Zo hebben we in dagelijks bruik wel de nodige de c kunnen vinden waarin de e mera de hoogste waarde li niet haalt. Overeind b V niettemin dat hij in alle hoi r; zaken goed scoort. Hij ziee aantrekkelijk uit, biedt e doende ruimte en zit uit a kend in elkaar. Motorkraa comfort, weggedrag, het is e lemaal minstens voldoende vaak beter. Je kunt'er let e lijk en figuurlijk alle kaïn mee uit. Nog steeds gezi c sloos, kun je dan van de mera zeggen. Maar eveng- is het een zeer praktische- uitgebalanceerde auto, w i mee niemand echt ontevre' kan zijn. PETER FOK1 In december toont BMW voor de internationale pers de lang verwachte nieuwe 3-serie mo dellen. Die zijn uiteraard opge trokken in de stijl van de hui dige 5- en 7-serie, dus dat be looft heel wat. Veel laat BMW geklep. De hoge achtersteven 325i. De twee laatsten hebben nog niet los, vanzelfsprekend, wettigt de verwachting dat de vernieuwde, sterkere zescilin- maar het laat zich raden dat bagageruimte zelf ook flink der motoren met vier kleppen de 3-serie nu eindelijk behoor- groter wordt. Men noemt al- per cilinder, zoals de 5-serie lijke ruimte op de achterbank leen het gamma, dat zal be- onlangs kreeg. Diesels volgen gaat bieden en een grote baga- staan uit 316i, 318i, 320i en kennelijk later. AUTOBEDRIJF ROB GORRIS BV, HOGE RIJNDIJK 278, 2314 AL LEIDEN, TEL.: 071-89.60.00 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. 17 Geschakelde herenhuizen. Uitgevoerd in 2 typen met garage Moderne architectuur. Prijzen v.a. f. 307.500,- v.o.n. Bezoek ons open huis op zondag 28 oktober van 12 00- 1400 uur Buitentocht 22, Leiderdorp Appartementen met diverse oppervlakten. Het complex bestaat uit 3 gebouwen. Gelegen aan het water. Tevens garages te koop Prijzen v.a. f. 160.000,-' tot f. 295.000,- v.o.n. Eenmalige bijdrage van f. 5.000,- Onze modelflat is geopend op wo. - do. - za. van 14.00 - 16.00 uur Poldertocht 6, Leiderdorp 60 Vrije sector woningen in het plan Klapwijk/Duikersloot. Prijzen v.a. f. 225.000,- v.o.n. 16 Kavels bouwgrond op 2 ver schillende locaties. De oppervlakte varieert van 480 m2 tot 838 m2 Prijzen v.a. f. 220.800,- v.o.n. KAVELS BOUWGROND TE KOOP VOORHOUT I I VOORHOUT 41 Geschakelde twee-onder-een- kap woningen, waarvan een aantal met garage. Vrije sector woningen in verschillende typen. Prijzen v.a. f. 298.000,- v.o.n. Prijzen v.a. f. 193.000,- v.o.n. Bezoek ons open huis op zondag 28 oktober van 12.00 - 14.00 uur Infocentrum. .Oosthoutlaan Bezoek ons open huis op zondag 28 oktober van 12.00 - 14.00 uur Infocentrum, Oosthoutlaan T. ,4.^*^5 V Verkoop en informatie Max Sedelaar Makelaars Sassenheim. tel. (02522) 14243 Voorhout, tel. (02522) 12639 ma. t/m vrij. 13 30 - 17.00 uur zat 13.00 - 15.00 uur PROJEKTEN VAN UB NOORLANDER BEHEER NEDERLAND LEIDERDORP 071-122244 LEIDSE COURANT D. HERDER pups uit de k fok, ouders HD-vrij, star ing., ontw., 8 wkn. 01(1 2670. T.k. aangeb. orig. HU HOND ong. 3 mnd. oud. T redelijke prijs. T 3899355. Stoelen matten biezen - riet Tevens stofferen 02503-36938 I KUNST EN ANTIEK Plm. 250 klassieke oude er antieke klokken 12 mnd. garantie. Inkoop, inruil elke klok. Voor restauratie. Dinsdags gesloten. Molenstr. 11, Hillegom-centrum. Tel. 02520-15204. T.k. jonge LABRADORS den Retrievers met stami inenting. Tel. 04110-1313. T.k. prachtige Cairn Tei met stamb., vader Ir kamp., ingeënt en ontw. 01742-7097. T.k.: Duitse HERDER, teef, mnd., met stamboom. 01742-4229. T.k.: LABRADOR-PUPS, stamb. en ingeënt. Tel. 310732. T.k. zeer. mooie DWERGK PUP, ontw. en Ingeënt. Tel. 3476672. Pracht ROTWEILERPUP, t< alle entingen, met garantie 08383-6536. Weekendhuis gevonden iTi de krant

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8