jtalië kritiseert EG-partners ver lospraten van gijzelaars Gorbatsjov devalueert roebel 70% Geschiedenisles in Amerika is politiek en raciaal mijnenveld 777,- lime aandacht in Italiaanse pers lor ondergang van mythe Philips Geen sprake van vereffening PDS-schuld service HANDEL'S 'MESSIAH' iJtenland QeidóaQowuwt ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 PAGINA 5 i onze correspondent Aart Heering) 3 In de Italiaanse pers is ruime cht geschonken aan de problemen hilips. •gang van een mythe', noemde La Re- het besluit van de directie om 45.000 te stoten en over een jaar geen divi- üt te keren. Het Romeinse, dagblad, dat bezorgd is voor de werkgelegenheid van 0 Italiaanse werknemers is zeer kritisch 's! ;ien van de concernleiding, die de ramp aan zichzelf te wijten zou hebben, door ische fouten, te trage invoering van produkten en een blind vertrouwen op het Europese protectionisme in de strijd tegen de oosterse concurrentie. Ook volgens La Stampa, die met instemming 'de Nederlandse vakbeweging' citeert, is falend management de oorzaak van alle problemen. Het oordeel van de Corriere della Sera is wat milder. Deze krant behandelt in een artikel de moeilijkheden van Philips en de Franse kolos Buil, en wijst op de mondiale crisis in de infor- maticasector. In hetzelfde stuk zegt Olivetti-di- recteur Carlo de Benedetti overigens triomfan telijk dat nu wel blijkt hoezeer hij gelijk had toen hij een half jaar geleden samenwerking met het Nederlandse bedrijf afwees. Het finan ciële dagblad Sole 24 Ore spreekt goedkeurend over de 'vermageringskuur' van Philips. Albanië sluit ambassades af TIRANA De Albanese auto riteiten hebben hoge ijzeren hekken rond ambassades in de hoofdstad Tirana geplaatst om te voorkomen dat opnieuw Al- baniërs naar de missies vluch ten. Rond de Griekse ambassa de is, ondanks protesten van Griekenland, de bouw van een muur van vijf meter hoog vol tooid met daarop glasscherven. Ook voor andere ambassade gebouwen zijn hoge muren en ijzeren hekken geplaatst. En kele duizenden Albanezen vluchtten in juli de ambassa des binnen en kregen asiel in het buitenland. (Vervolg van de voorpagina) BERLIJN Bleek en met donkere wallen on der de ogen verscheen Gysi gisteren in Berlijn voor de pers. Donderdag was hij nog in Moskou ge weest, waar woorvoerders van de communistische partij van de Sovjetunie hem de ogen hadden geo pend. Er was geen sprake geweest van de vereffening van een oude schuld van de SED aan de Sovjet-partij, zoals PDS- woordvoerders met grote stel ligheid hadden verkondigd. Integendeel, de twee PDS-be- stuursleden hadden gepoogd een deel van het partijvermo gen veilig te stellen voor inbe slagneming. Gysi: „Deze trans actie werd door de verant woordelijke medewerkers Wolfgang Pohl en Wolfgang Langnitzke zonder medeweten van en zonder goedkeuring door het partijbestuur doorge voerd. Beide medewerkers hebben ter motivering van hun actie verklaard dat ze met het oog op de dreigende ontei gening van de PDS dit geld wilden'redden". Pohl heeft verklaard dat nie mand zich met deze manipula ties persoonlijk heeft willen verrijken. Hij gaf toe dat het verhaal over de schulddelging aan de Sovjet-partij slechts een voorwendsel was geweest. Het dagelijks bestuur van de PDS distantieerde zich gisteren van de onverwegingen die aan de transactie ten grondslag heb ben gelegen. Gysi gaf toe dat met deze ille gale transactie nieuwe munitie is aangereikt aan de rechtse krachten in het land, die de kansen tot vernietiging van de socialistische idee maar al te graag willen uitbuiten. Hij nam de verantwoordelijkheid op zich voor de valse informa tie van de openbaarheid: ook hij had te goeder trouw naar hij zei verkondigd dat het was gegaan om het betalen van oude SED-schulden aan de commuinistische partij in de Sovjetunie. Het verdonkeremaande geld had afgedragen moeten wor den aan de voor de regering optredende 'Treuhand', een commissie van financiële en economische experts. Die on derzoekt in hoeverre de partij het geld rechtmatig had ver worven. Het gehele vermogen van de PDS wordt op aanzien lijk meer dan een miljard D- Mark geschat. *1 EG-voorzitter heeft gisteren kri- d uitgeoefend op EG- ;rs die trachten van ie vrijlating van gij- [s te verkrijgen. Het 3agdad de indruk ,jn geven dat er ver heerst in de rse gelederen. estduitse minister van andse zaken Hans-Die- Jjjenscher heeft een aan- an Baghdad afgewezen zeiaars vrij te laten op Sks voorwaarden, waar- sen bezoek van hemzelf. Is een Frans tv-station is akse president Saddam i bereid te praten over de problemen in het Midden- Oosten. Saddam Husayn zou een brief hebben geschreven aan de Franse president Fran- gois Mitterrand aan de voora vond van het bezoek van Sov jet-president Michail Gorbats- jov dit weekeinde aan Parijs. Officieel is het bestaan een dergelijke brief van Saddam niet bevestigd. Tijdens de missie van de Brit Edward Heath deze week waarbij hij gijzelaars vrij kreeg, zou Saddam Husayn in een gesprek met de Britse ex- premier hebben gedreigd che mische wapens in te zetten als Irak wordt aangevallen. Vol gens de Amerikaanse admiraal Gene Laroque zullen de. Vere nigde Staten midden februari volgend jaar een succesvolle oorlog beginnen tegen Irak. De slag zou een maand of zes gaan duren en aan Ameri kaanse zijde tegen de 40.000 slachtoffers eisen. Laroque deed deze uitspraken in een interview met de BBC. Vol gens Laroque zullen de Ameri kaanse troepen in de Golf-re- gio ergens tussen half novem ber en begin december volko men klaar zijn om toe te slaan. Plastic bommen Bij een aanval krijgen de troe- Cen volgens Amerikaanse ronnen te maken met plastic explosieven bij de vier olieraf finaderijen in Kuwayt, waar mee de totale raffinage-capaci- teit van het emiraat uitgescha keld kan worden. Ook zou Irak explosieven hebben ge legd bij andere olie-installaties in Kuwayt. Het ministerie van defensie van Groot-Brittanië zullen Britse burgerziekenhuizen ge wonden uit de Golf behande len als daar een oorlog uit breekt. Militaire hospitalen in alle delen van Groot-Brittan- nie hebben medisch personeel naar de Golf gestuurd. Het Cambridge militaire zieken huis in de Engelse garnizoens stad Aldershot heeft bijna alle werkzaamheden stilgelegd omdat het personeel naar de Golf is. Medische steun is gis teren ook toegezegd vanuit Bulgarije. Het zou gaan om een groep medische specialis ten die ook zijn opgeleid voor de behandeling van de gevol gen van chemische aanvallen. De aanwezigheid van de wes terse troepen zit de Egyptische president Mubarak intussen flink hoog. Hij wil dat als de Golfcrisis is opgelost de wes terse troepen uit het Golfge- bied vertrekken en worden vervangen door een volledig Arabische strijdmacht. Vol gens de Egyptische leider dient de rol van het westen zich op termijn te beperken tot een „bijdrage aan het ver schaffen van wapens, als daar om wordt verzocht". Mubarak deed zijn uitspraken aan het einde van een vierdaagse rondreis door Saudi-Arabie, de Verenigde Arabische Emira ten, Qatar en Oman. Ook Sau di-Arabie, waar het grootste deel van de internationale troepenmacht tegen Irak is ge legerd, wil dat het westen zijn actieve militaire betrokken heid in het Midden-Oosten in de toekomst tot nul reduceert. „Roken is een mensenrecht" Twee deelnemers aan de internationale conferentie Smokepeace 90 lurken vol overgave aan hun sigaar. Gisteren, aan het begin van de in Helsinki gehouden tweedaagse bijeenkomst, namen de pijp-, sigaren- en sigaretten rokende afgevaardigden uit 22 landen een verklaring aan. Daar in worden de Verenigde Naties opgeroepen roken „in naam van de mensenrechten" toe te staan. FOTO: AP rte neester Barry de 'ijank. Hij in en federale fejroordeeld maanden etjjenisstraf geldboete igeveer ulden illegaal /efebezit. Het fijkste oj tegen de straf jaar krijgt, Bleverd >litie bij mpelberg 'fl.atte zaak «ut in 1ALEM De politie ruzalem heeft op 8 ok- 'jdens de rellen op de )erg uit zelfverdedi- et vuur geopend, maar ing van de politie treft omdat zij geen acht eslagen op de voorteke- de onrust. Dat zegt •aelische commissie, die racht van de Israëlische g een onderzoek heeft ld naar het bloedbad, 19 Palestijnen werden ichoten en meer dan deren gewond raakten. s de drie leden tellende 5hssie was het oproer uit- door Palestijnen, maar politie vrijwel geen oog ?|het bijzondere karakter ■-1 Tempelberg als heilig- 01 an joden zowel als mos- Je leiding van de Jeru- ;'e politie „trof routine gelen zonder te besef- de toestand op de Tem- uiterst moeilijk en ex- was," aldus de commis- pet gisteren uitgebrachte van haar bevindingen. MOSKOU Sovjet-presi dent Michail Gorbatsjov heeft gisteren per decreet bepaald dat de roebel wordt gedevalueerd met zeventig procent. Verder heeft hij bepaald dat bur gers aandelen en obliga ties mogen bezitten en dat beperkingen ten aanzien van buitenlandse investe ringen zullen worden ver soepeld. De nieuwe commerciële wis selkoers voor de roebel zal 1 november aanstaande ingaan. De beslissing is genomen om de export aan te jagen en de importen te verminderen. Een tweede decreet staat Sov jet-burgers toe om aandelen en obligaties te kopen en te bezit ten. De waardepapieren mo gen door individuelen gekocht worden en ook bij groepen mensen worden onderge bracht. Het decreet zegt ook dat bui tenlanders in de Sovjetunie bedrijven kunnen beginnen. De vorm van de bedrijven kan varieeren van een samenwer kingsverband met een Sovjet onderneming tot een vorm waarin het bedrijf geheel in het bezit is van buitenlanders. De huidige wetgeving geeft Sovjetbedrijven altijd een mi nimumaandeel van 51 procent van de aandelen, iets dat velen heeft afgeschrikt om geld in de Sovjetunie te investeren. De winsten die de buitenland se bedrijven maken kunnen in de Sovjetunie geïnvesteerd worden of naar het buitenland gebracht worden, waarbij aan regels voldaan moet worden die door de Opperste Sovjet, het Sovjet-parlement, opge steld moeten worden. Het is niet bekend wanneer die re gels gemaakt zullen worden. NEW YORK In de oude dagen waren een paar data, trefwoorden en namen voldoende om de Amerikaanse kinderen op school geschiedenis te le ren: pyramides, Grieken, 1066, Richard Leeuwen hart, Columbus, Mayflo wer, George Washington, Abraham Lincoln enzo voorts. Eind 1990 wagen de geschiede nisleraren zich echter in een politiek en raciaal mijnenveld; etnische en zelfs sexuele groe pen vechten voor de erken ning die hun tot nog toe ont zegd zou zijn. In New York hebben acht zwarte families de staatsoverheid voor de rechter gedaagd omdat de scholen in de staat hun kinderen niets le ren over zwarte successen. In Californië heeft de over heid na jaren onderzoek een geschiedenisboek goedgekeurd dat probeert iedere cultuur te vreden te stellen. Het werd onmiddellijk bekritiseerd door zwarte, Aziatische, Latijns- Amerikaanse, islamitische, joodse, Indiaanse, Chinese, vrouwen-, homo- en lesbische organisaties, die allemaal zeg gen dat hun bijdrage aan de Amerikaanse samenleving veronachtzaamd is. De moslems zeggen dat alleen moslems de hoofdstukken over de Islam hadden mogen schrijven; de Chinezen zeggen dat hun wrede behandeling door de blanken verbloemd is; de joden klagen dat er niets gezegd wordt over vervolging door de Christenen; de homo- sexuelen zeggen dat beroemde homo's niet de gepaste aan dacht gekregen hadden. Zwarte geschiedkundigen heb ben verklaard dat het nieuwe leerboek opnieuw een hopelo ze weergave is van de partijdi ge blanke, Europese versie. Een aantal scholen probeert deze vermeende vooringeno menheid recht te trekken met geschiedenislessen waarin de kinderen onder meer geleerd wordt dat het zwarten waren die Amerika hebben ontdekt, de telefoon hebben uitgevon den, de pyramides hebben ge bouwd en het schrift hebben uitgevonden. Tribaal De kritiek in Californië was verrassend aangezien de staat geprobeerd had de lei schoon te vegen en een onderwijspro gramma samen te stellen dat iedere cultuur belicht en „niet langer uitsluitend het eigen dom is van blanke mannen", zoals een van de auteurs van het nieuwe boek het stelt. Er zijn docenten die zich af vragen of het hele idee niet beter opgegeven kan worden om een enkel geschiedenis boek te schrijven voor alle Amerikanen, waarin alle etni sche en religieuze ervaringen worden gebundeld die biige- dragen hebben tot de wording van het land. Bill Honig, het hoofd van het enorme open baar onderwijsssysteem van Californië, trok deze maand aan de bel. „De vraag is, wil len we de samenleving bijeen houden of laten we ons uiteen vallen in tribale oorlogvoe ring?" vroeg hij. „Als je dit lo gisch doorvoert krijg je Liba non of Noord-Ierland". Diane Ravitch, professor in de geschiedenis aan de Columbia- universiteit in New York, schreef in het onderwijsblad American Scholar dat het land ernstig in de problemen zal komen indien het er niet in slaagt een „overeengekomen visie op vrijheid en gerechtig heid... een maatschappij en cultuur waartoe wij allemaal behoren" te bewaren. De „afrocentrische" geschiede nislessen die de afgelopen paar jaar op scholen en universitei ten gegeven zijn tarten echter deze denkwijze. Milwaukee gaf deze maand het fiat voor speciale scholen voor zwarte kinderen waar zij onderwijs zullen krijgen in leerstof waarin de prestaties van de zwarten benadrukt worden. Deze scholen zijn gebaseerd op de theorie van zelfachting; zwarte kinderen zouden het slecht doen op de gewone scholen omdat zij zich buiten gesloten voelen uit een door blanken gedomineerde cul tuur. Zesendertig jaar sinds het Hooggerechtshof segrega tie in Amerikaanse scholen af schafte, heeft het plan van Milwaukee een golf van pro test opgeroepen. Drop-outs De onderwijsautoriteiten in New York zeggen echter dat zij overwegen over te gaan op een soortgelijk experiment in de stad als een mogelijke maatregel om het enorme aan tal 'drop-outs' onder de zwarte jongeren in te dammen. In de staat New York zit één op de vier zwarte mannen onder de dertig in de gevangenis, of is voorwaardelijk in vrijheid ge steld. In een recente studie van de onderwijscommissie werd geconcludeerd dat het geschiedenisonderwijs in de huidige vorm de zwarten tot „slachtoffer" gemaakt heeft „van een intellectuele en on derwijskundige onderdruk king". Sommige docenten ma ken zich echter ernstig be zorgd over het geschiedenison derwijs gebaseerd op het Afro centrische geloof dat de Afri kaanse volkeren ooit, in een verre gouden eeuw, een erg hoog beschavingsniveau heb ben bereikt en dat het oude Egypte een zwarte Afrikaanse natie was. De Grieken zouden in deze leer de oorsprong van hun beschaving aan Afrika te danken hebben doordat zij de Egyptische beschavingsvor men als model hebben ge bruikt. De historici die deze visie aan hangen zien het als een onbet wistbaar feit dat er 2.000 jaar voor Columbus al Afrikanen naar Amerika gezeild waren. Bewijs hiervoor bestaat uit beeldjes en andere kunstvoor werpen die als negroïde geïn terpreteerd zouden kunnen worden. De Afrocentrische do centen vertellen de kinderen ook dat de eigenlijke uitvinder van de telefoon Lewis Howard Latimer was, een zwarte man die voor Bell werkte. De American Textbook Coun cil, een particuliere organisatie die toezicht houdt op school materiaal, is hevig verontrust over het afrocentrisch onder wijs. Directeur Gilbert Sewall: „Niet alleen de manier waarop de feiten gepresenteerd wor den is zorgwekkend. Wij heb ben het gevoel dat zij de kin deren leren dat racisme en het kwaad overal zijn". In een breder kader wordt de etnische scherpstelling door veel historici afgedaan als on juist. Arthur Schlesinger, de New Yorkse geschiedkundige en een van de meest uitgespro ken tegenstanders van het af rocentrisch onderwijs, zegt dat het neerkomt op het verzin nen van een „mooi verhaal tje". „Ik denk niet dat geschie denis gebruikt moet worden als een vorm van therapie om het zelfvertrouwen te vergro ten", zei hij onlangs. Hij merk te daarbij op dat Aziatische Amerikanen het opvallend goed doen op de Amerikaanse scholen zonder rolmodellen in de geschiedenisboeken. CHARLES BREMNER (c) The Times, Londen Zweden streeft naar lidmaatschap EG STOCKHOLM De Zweedse sociaaldemocratische minder heidsregering heeft gisteren verklaard te streven naar toe treding tot de Europese Ge meenschap. EG-functionaris- sen zeiden in Brussel te ver wachten dat Zweden al vol gend jaar de aanvrage zal doen om toe te treden tot de twaalf lidstaten tellende EG. De Eu ropese Commissie in Brussel geeft gewoonlijk geen com mentaar op aanvragen tot toe treding, Zonder verder oponthoud bereiken Rob, Willy en Mar- slotte Tanger en verbaasd staan de inwoners van de stad in, wanneer de „Bullbiter" door de straten rijdt. Maar daar i ze zich niets van aan. Majoor Ross en inspecteur Rogers gen hen hartelijk en nog diezelfde avond hebben ze een Bsprek. „We mogen aannemen", zegt Ross, wanneer Rob I heeft uitgebracht van zijn avonturen, „dat de tunnel ge- vernield en dat Harries met zijn mannen is omgekomen, dan het einde van deze avonturier". „Wat heeft die man er lee voor gehad?" vraagt Willy nieuwsgierig, „dat heb ik \'i nooit begrepen". Ross zwijgt even. Dan zegt hij: „Je vraagt mis schien meer dan ik weet Willy, maar Harries - dat weet je - was een Duitser. Hij was met zijn duikbootbemanning al vroeg in de oorlog verdwenen met een speciale opdracht. Ik weet het niet, maar zeer vermoedelijk zou deze tunnel dienst moeten doen in een volgende oorlog. Maar laten we over dat onderwerp maar zwijgen". - De volgende dag gaat Rob op zoek naar de „Vrijheid II". Gelukkig, het schip ligt nog altijd op dezelfde plek voor an ker! TELEFOON 070 - 3 190 882 IN DE MINSTER VAN YORK 5-Daagse minitrip. Vertrek 13 december 1990 Speciaal voor u stelden wij een fantastisch arrangement samen. Hoogtepunt is het bijwonen van de uitvoering van Handel's 'Messiah'. U maakt ook kennis met fraaie historische bezienswaardigheden en bijzondere mu sea. U kunt inkopen doen in specifieke engelse winkeltjes en een heerlijke lunch bij kaarslicht gebruiken in een heus kas teel. Inclusief Bbusrit Rotterdam-Europoort v.v. «overtocht met North Sea Ferries in 2-persoons buitenhut bustransfer naar York «twee overnachtingen in het fraaie Viking hotel te York «alle kamers met douche/toilethalf pension «toegangs kaart voor uitvoering van de 'MESSIAH' ■entree voor het Castle Museum «neder- landse reisbegeleiding i'i SIITHOFF PERS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5