Het leuke is dat je drie dagen vrij bent Neo-christelijk meer in trek dan Nieuw- F)links Politiek Partij Parlement BINNENLAND £ektae<3ou/umt ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 PAG1T DEN HAAG In een tijd dat veel christelijke kerk gebouwen triest staan te wachten op de slopersko gel boekt een christelijke politieke partij succes na succes. Wat is het geheim van het CDA? Naar aan leiding van het 10-jarig ju bileum van die partij, dat vandaag massaal en uit bundig wordt gevierd in het Haagse Congresge bouw, zijn er over die vraag vele pagina's volge schreven. Veel verder dan wat getheoretiseer over een Lubbers-effect en de betekenisverschuiving van de 'C' kwam men echter niet. Deze letter zou tegenwoordig meer voor 'centrum' staan dan voor 'christelijk'. Een manco van deze gedachte is dat zij uitgaat van een vóór- onderstelling: het CDA is al leen in naam nog christelijk; in werkelijkheid stelt het zich puur zakelijk op. Daarop is echter wel wat af te dingen. Immers, als het CDA zo verza kelijkt is, wat heeft die partij dan bewogen om in te stem men met herstel van de kop peling tussen lonen en uitke ringen? Als ze dat niet had ge daan, zouden de schatkist en het bedrijfsleven momenteel aanzienlijk minder last hebben van de derde oliecrisis en de daarmee gepaard gaande eco nomische problemen. Ja maar, kan men daar tegen in brengen, het CDA moést de koppeling wel herstellen. An ders had het geen coalitie met de PvdA kunnen aangaan. Dat is waar, maar het is evenzeer waar dat in het CDA al lang vóór de breuk met de VVD en dus de val van het kabinet- LubbersJI krachtige stemmen opgingen om de mensen met een uitkering weer mee te la ten delen in de stijging van de welvaart. In tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht hechten ook vandaag de dag veel CDA'ers waarde aan het 'sociale ge zicht' van hun partij. Met name voormalige ARP'ers huldigen nog altijd de opvat ting dat de overheid een schild dient te zijn voor de zwakken. Jan de Koning, oud-minister van sociale zaken, is er zo één, evenals Bert de Vries, oud fractieleider en nu de opvolger van De Koning. Dót er een morele plicht is de armen en zwakken te bescher men is een puur christelijke gedachte. Tot aan de evange- lieén was er nooit een leer ge weest die dat zo nadrukkelijk verkondigde. „Het is gemak kelijker dat een kameel gaat door het oog van een naald dan dat een rijke het konink rijk Gods binnengaat", laat de evangelist Mattheüs (19:24) Je zus zeggen. Zo bezien zijn hu manisme en socialisme direct terug te voeren op oorspronke lijk christelijke ideeën. Onkerkelijken Prof. dr. A.C. Zijderveld, cul tuursocioloog aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam, heeft uit dat gegeven een be langwekkende conclusie ge trokken. Naar zijn mening be gint het besef weer te dagen dat het christendom meer is dan de leerstellingen van Rome of de Reformatie. Hij doelt op de „christelijke tradi tie waaraan ook onkerkelijke en ongelovige Europeanen als Voltaire en Nietzsche deel hebben". Wie moeite heeft dat te aan vaarden, moet zich maar eens indenken, zegt Zijderveld, hoe het een Europeaan vergaat die voor langere tijd in een over wegend islamitisch, hindoeïs tisch of boeddhistisch land moet wonen. Vroeg of laat zal hij tot het besef komen dat zijn hele gedachtenwereld ge vormd is door een in oor sprong en kern puur christelij ke cultuur. Zijderveld is een wat vreemde eend in de christen-democrati sche bijt. Zo was hij jarenlang lid van de PvdA; hij verliet die partij toen zij aan het eind van de jaren zestig met Nieuw Links „uit de bocht vloog". Ook bijzonder is dat de profes sor geen religie aanhangt. 'Ag nost' noemt hij zich, aanhan ger van de leer dat de mens de eerste oorzaak der dingen (God? Het Absolute?) niet kan kennen. Drie jaar geleden pas sloot Zij derveld zich aan bij het CDA. Toch zien velen in die partij hem nu reeds als een soort goeroe. Dat komt mede door zijn recente optreden op het grote CDA-symposium in Noordwijkerhout, dat gewijd was aan de vraag welke rol de christen-democratie kan spe len in een steeds verder inte grerend Europa. Een heel be langrijke rol, meent Zijder veld. Naar zijn mening biedt het 'christendom' de twaalf lidstaten van de EG de moge lijkheid om ooit nog eens een echte politieke eenheid (sta tenbond) te vormen. Het 'christelijke' is volgens de hoogleraar het enige wat de verder zo verschillende cultu ren van bijvoorbeeld Neder land, Spanje en Griekenland gemeen hebben. Europa is groter dan de Euro pese Gemeenschap, zeker nu het IJzeren Gordijn is opge haald. Betekent de christelijke traditie ook nog iets voor de landen in Oost-Europa? Jaze ker, zegt Zijderveld. Hij wijst erop dat de betreffende landen in een vacuüm verkeren sinds de „verrotte" communistische regiems zijn verdwenen. Het zouden met name de christen democraten zijn die de Oosteu ropeanen kunnen helpen weer voeling te krijgen met de im mers christelijke cultuur van West-Europa. Als men kijkt naar het overdonderend succes van Helmut Kohl in de voor malige DDR denken veel Oosteuropeanen er zelf ook zo over. Gewaagd Is het te gewaagd om te veron derstellen dat de christen-de mocratie om precies dezelfde reden al eerder in West-Euro pa succesvol was, met name in Nederland? Zijderveld vindt van niet. In bepaald opzicht leek ons land naar zijn mening rond 1980 op het Oost-Europa van voor de bevrijding. Ook in Nederland was een topzware bureaucratie ontstaan, die met haar talloze regels het bedrijfs leven verstikte, zegt de hoog leraar. De almaar uitdijende ambte narij was al evenmin in het voordeel van de burgers. On derzoek heeft uitgewezen dat degenen voor wie alle over heidsvoorzieningen in het le ven zijn geroepen, de zwakken en armen dus, het minste er van profiteren. Door het struikgewas aan regels zijn zij het spoor allang bijster. De goed opgeleide burgers trek ken het meeste voordeel uit de talloze subsidies en uitkerin gen. De ook rond 1980 al gehoorde roep om hervorming van de bureaucratie bleef aanvanke lijk zonder gevolg. Iedere po ging om regeldrift en macht sconcentratie tegen te gaan, leidde tot meer regels, meer ambtenaren, meer commissies, meer vergaderingen en meer structuren, beweert Zijderveld. Hij heeft gelijk. Het kabinet- Van Agt II (CDA, PvdA, D66), was absoluut niet in staat ver betering te brengen in de situ atie. Dit echec leek iets wakker te schudden in het CDA. Als het op een PvdA-achtige manier niet goed ging, dan maar an ders. De christen-democraten begonnen een eigen visie te ontwikkelen op de meest ge wenste koers voor het schip van staat. Een aantal ideeën werd 'geleend' bij de VVD: verlaging van de belasting druk, eerst voor het bedrijfs leven en vervolgens ook voor de burgers, en bezuiniging op de sociale uitkeringen. Maar het pleidooi van de libe ralen voor steeds verder gaan de individualisering ('gewoon jezelf zijn') nam het CDA niet over. Integendeel, de partij werd niet möe te wijzen op de gevaren van een samenleving, waarin de burgers geen oog meer hebben voor eikaars be langen. De christen-democra ten zetten zich in voor wat zij noemen een zorgzame of ver antwoordelijke, men zou ook kunnen zeggen neo-christelij- ke samenleving. Dit gedachtengoed lijkt goed aan te slaan. De opiniepeilin gen wijzen uit dat het CDA al maar verder uitloopt op de an dere grote partijen. De PvdA heeft er nog niets anders te genover kunnen stellen dan wat Van Kooten De Bie zo treffend 'Nieuw-Flinks' heb ben gedoopt. De VVD grijpt in haar wanhoop zelfs terug op het anti-confessionalisme van Thorbecke. Als het zo door gaat, komt het CDA nog eens boven de 75 zetels; per slot was het tot het midden van de ja ren zestig heel gewoon dat KVP, ARP en CHU tesamen een absolute meerderheid in de Tweede Kamer hadden. RIK IN 'T HOUT moet te komen. Zal het dan toch ge beuren dat er na de vrije zondag en de vrije zaterdag nog een derde vrije dag komt? En houdt het daar mee op of wordt het in de volgende eeuw misschien nog eens alle dagen feest? Vier dagen werken. Menig werkne- sommige bedrijven, maar ten hoog- mer klinkt het als muziek in de ste 8,5 uur. En daar wringt de oren en voor enkelen is het zelfs al schoen voor de werkgevers, want werkelijkheid. De FNV vindt dat die vinden dat het te veel kost en voor het jaar 2000 in het merendeel de produktie in gevaar brengt. De van de bedrijven vier dagen moet vakcentrale wil eventueel één a an- worden gewerkt, maar dan niet 9,5 derhalf procent van de loonruimte uur per dag zoals momenteel in inleveren om de opponenten tege- HET LONKEND PERSPECTIEF VAN EEN VIERDAAGSE WERKWEEK DEN HAAG In de be drijven waar vier dagen wordt gewerkt is het pe zen geblazen. Dagen van negen en een half uur, met een half uurtje lunch pauze, dat gaat niet in je koude kleren zitten. ,,Maar het voordeel is dat je drie hele dagen vrij hebt Qm bij te komen", is het argument van de voorstanders. Voor de FNV is dat niet genoeg: „Als je zo hard werkt, heb je die drie dagen inder daad hard nodig om bij te komen, terwijl ze toch be doeld zijn om iets anders te doen. Daarom moeten de dagen ook korter, want het leuke van vier dagen werken is juist dat je drie dagen vrij bent". Bij Scania in Zwolle zijn ze net begonnen om eens te kijken of iedereen wel tevreden is met de vierdaagse werkweek die de truckfabrikant in maart 1989 invoerde. Destijds sprak tachtig procent van de werk nemers zich er voor uit, maar het bedrijf wil graag weten of ze er nog zo over denken. Eind januari moet het onderzoek van het externe bureau zijn af gerond, maar zeker is wel dat niet iedereen het nieuwe ar beidsritme geslaagd vindt. „Je bent toch gewend aan die acht uur per dag en de over schakeling naar 9,5 uur valt zwaar. We zijn daar van ge schrokken, het zijn erg lange dagen. Als we konden kiezen zouden we toch graag terug willen naar vijf dagen van acht uur", zegt een werkne mer. Een ander vindt het juist geweldig: „Je krijgt er een hele vrije dag voor terug. Die tijd kun je besteden aan de kinderen of aan je hobby's. Zo'n dag is veel prettiger dan anderhalf uur per dag minder werken". Extra belast Het voorbeeld van Scania zint de FNV wel, zij het in beperk te mate. Er zijn mensen aan het werk geholpen, en dat is één van de redenen die de vakcentrale noemt voor invoe ring van de vierdaagse. Maar tegelijk worden de mensen die nu vier dagen werken wel ex tra belast doordat ze aanzien lijk langere dagen maken. Daarom wil de FNV de vier daagse in combinatie met ar beidstijdverkorting, een werk dag mag ten hoogste 8,5 uur duren. Dat resulteert dus in een werkweek van 34 uur. Op den duur zou er wellicht zelfs een werkweek van 32 uur of wel vier dagen van acht uur in kunnen zitten. Theo Meijman is het daar van harte mee eens. Hij is hoofddo cent arbeid en gezondheid aan de Universiteit van Amster dam en vindt dat werknemers tegenwoordig enorm worden belast. „Je kunt dat niet meer vergelijken met vroeger", zegt hij. „Het werk in veel bedrij ven is een stuk eenzijdiger ge worden en het moet boven dien allemaal veel sneller. Mensen staan daardoor zowel fysiek als mentaal onder druk. Een behoorlijke tijd geleden hebben we eens bekeken hoe het werken in de haven is ver anderd. Lassers verrichten daar tot de jaren tachtig met z'n allen diverse soorten werk zaamheden aan schepen. Het werk was daardoor afwisse lend en makkelijker vol te houden dan nu. Tegenwoordig worden de platen door een kraan en magneten aan zo'n scheepsromp geplakt en zit die lasser de hele dag alleen maar naden te lassen. Hij zit continu in die vlam te kijken. Dat is uitermate eenzijdig en belas tend". „Hetzelfde zie je in de bouw. Daar deden mensen vroeger allerlei soorten werk, maar te genwoordig moet bijvoorbeeld een metselaar per dag zo'n 2200 stenen er doorheen ram men en niks anders. In zie kenhuizen heb je verpleegsters die weinig anders doen dan als Van Gend en Loos patiënten van de ene naar de andere plaats verslepen. Dat is ontzet tend eenzijdig en intensief werk. Vroeger kon je als je eens wat last van je rug kreeg een tijdje geen bedden versle pen of opmaken, maar ging je eten rondbrengen. Op die ma nier kon je je rug wat ontzien en een beetje op adem ko men". Meijman wil er maar mee zeg gen dat het de hoogste tijd is korter te gaan werken en bij voorkeur vier dagen. Geen ne gen en een half uur per dag kippen slachten. „Hoe houd je dat in vredesnaam uren achter elkaar vol? Natuurlijk, er zijn beroepen waar het minder erg is, de belasting is sterk afhan kelijk van de bedrijfstak en het soort werk. Maar in zijn algemeenheid is korter wer ken voor de lichamelijke en geestelijke gezondheid van mensen van het grootste be lang". Vrachtwagenchauffeur Jan Heyhoff (47) maakt zich niet zo druk om lange werkdagen. Met zijn collega's bij het be drijf VDB in Den Bosch heeft hij een werkweek van 43 uur, gemiddeld elf uur per dag. De vierdaagse is daar wel inge voerd, maar niet volgens een vast schema. Heyhoff: „Je kunt moeilijk je wagen tussen Goes en Maastricht neerzetten omdat je werkdag er op zit. Dat betekent dat je wel eens SUSKE EN WISKE DE GOALGETTER d Ultgeverlj/Wavery Productions lange dagen maakt en die wor den daarna dan gecompen seerd. Daardoor werk je bij voorbeeld wel eens een week maar drie en een halve dag. Het bevalt me prima, ik heb een veel socialer leven gekre gen. Echt, ik zou nooit anders meer willen. En vrijwel alle collega's denken er zo over, die willen ook veel liever vrije tijd dan geld". Files Bij het ministerie van verkeer en waterstaat loopt vanaf 1 ok tober een experimentele 'werkvierdaagse'. Volgens pro jectcoördinator A. Braam is de verwachting dat uiteindelijk zo'n dertig procent van 16.000 personeelsleden aan de vier daagse meedoet. „De animo is enorm, bij sommige diensten heeft zich meer dan vijfen veertig procent van het perso neel aangemeld", vertelt hij. Ook topambtenaren, zoals de plaatsvervangend secretaris generaal en de directeur eco nomische hebben zich 'con amore' voor het experiment aangemeld. Braam ziet de vierdaagse als een mes dat aan drie kanten snijdt. Allereerst wordt het verkeer in de spitsuren be langrijk teruggedrongen, zo verwacht hij. Braam: „Er wordt in elk geval één dag in de week niet aan het woon werkverkeer deelgenomen, waardoor de files kunnen slin ken. Bovendien gaan veel ambtenaren bij een werkweek van bijvoorbeeld vier maal ne gen uur vaak eerder van huis om de spits vóór te zijn". Verder hoopt het ministerie dat de rijksoverheid met flexi beler werkroosters weer een aantrekkelijke werkgever wordt. Tenslotte zijn de werk nemers zélf er wellicht mee geholpen omdat ze over meer vrije tijd kunnen beschikken. Volgens Braam zijn er bij de overheid geweldige mogelijk heden voor invoering van vierdaagse-roosters. „Wij kun nen ambtenaren gemakkelij ker de keuze bieden al dan niet mee te doen, omdat het overheidsbedrijf niet zo vast gepind is op bepaalde produk- tieschema's. Ik reken er op dat de vierdaagse echt in een stroomversnelling komt. Voor al politiechefs en gemeente ambtenaren lopen nu al de deur bii me plat". De andere ministeries kijken vooralsnog de kat uit de boom. In het laatste overleg van de chefs personeelszaken van alle departementen kreeg Braam te horen dat de collega's eerst de resultaten van het VenW- experiment willen afwachten voordat ook zij de draad op pikken. „Men wacht dus af tot het eind van ons experiment, april volgend jaar. Met een on afhankelijk adviesbureau be spreken we nu hoe we de re sultaten het best kunnen me ten". Die evaluatie zal overigens nog wel wat voeten in de aar de hebben. Op talloze vragen wil het ministerie een ant- „In de bouw deden mensen vroeger allerlei soorten werk, maar tegenwoordig moet bijvoorbeeld een metselaar per dag zo'n 2200 stenen er doorheen rammen". FOTO:DIJKSTRA woord, zoals op de vraag of de productiviteit en bereikbaar heid van de diensten onder de nieuwsgierig naar de persoon lijke ervaringen van het per soneel en de gevolgen van de nieuwe werkroosters voor het woon-werkverkeer. Naar de effecten op het totale autogebruik wordt niet geke ken. Braam: „De bedoeling is het verkeer in de spits terug te dringen. Of iemand op zijn vrije dag gaat rondtoeren, daar kijken we niet naar. Het zou best kunnen zijn dat door meer vrije tijd het totale auto gebruik zal toenemen, ik weet het niet. Maar als men dan een dagje naar de Veluwe gaat, zal men toch wel even wachten tot de file is opgelost. En laten we hopen dat de extra vrije dagen ook gebruikt worden voor andere dingen, zoals het klussen in huis of in de tuin". Deeltijd De meeste werkgevers vinden het maar niks, een vierdaagse in combinatie met atv. Wie moet dat betalen en hoe kun nen we nog concurreren als straks iedereen in deeltijd werkt? Want zo kijken de werkgeversorganisaties VNO en NCW tegen het verschijnsel aan. Wie vier dagen werkt heeft een deeltijdbaan ook al werkt-ie fulltime. NCW-directeur Onno Ruding zei deze week op een FNV- symposium over de vierdaagse dat de werknemers er om te beginnen heel wat loon voor zouden moeten inleveren. FNV-voorzitter Stekelenburg repliceerde dat het vermoede lijk anderhalf procent van de loonruimte zou opslurpen en dat vindt hij wel redelijk. Ru- ding is daarmee nog niet te vreden. „Het kost meer",, wist hij zeker. En dan nog, de organisatori sche rompslomp, daar willen de bedrijven niet aan. Trou wens, merkte Ruding op, het is een illusie te denken dat de vierdaagse op grote schaal werkgelegenheid zal opleve ren, wat tenslotte toch de doel stelling van de FNV is. „De arbeidsduur in Nederland is al laag, als we het ziekteverzuim niet meerekenen komen we op 31 uur per week. Als dat nog verder omlaag gaat, kunnen we niet meer goed concurre ren met het buitenland. Als je de arbeidstijd verkort, mag de bedrijfstijd daar niet onder lij den. Sterker nog: je zult die moeten uitbreiden. Ik denk dat de oplossing veel meer in flexibele arbeid moet worden gezocht". De werkgevers verwijzen graag naar de discussie over atv in het begin van de jaren tachtig. Het Centraal Planbu reau (CPB) voorspelde toen dat atv maar liefst 400.000 ba nen zou opleveren. De vakbe weging heeft altijd gezegd dat dit aantal zwaar overdreven was en dat is ook uitgekomen. De atv leverde uiteindelijk volgens schattingen tiendui zenden banen op. De vakbe weging wijst er echter op dat er geld is ingeleverd en dat een en ander wel degelijk werkgelegenheid heeft opgele verd en bovendien heeft ge leid tot een gezondere econo mie. Zo ver wil Stekelenburg dit keer niet gaan. Wel iets in leveren van de loonruimte, maar beslist geen achteruit gang in koopkracht. Een aan tal bonden wil zich daarvan nog niet laten overtuigen, die zien liever aantrekkelijke loonsverhogingen. Vooral de grafische industrie stelt zich daarin hard op. Driedaagse Niettemin ziet het er naar uit dat voor het jaar 2000 de vier daagse werkweek in grote de len van het bedrijfsleven zal zijn doorgevoerd, ondanks verzet van VNO en NCW. Dan dringt zich meteen de vraag op of het daarmee voor lopig is afgelopen of dat er binnen afzienbare tijd ook nog een driedaagse werkweek komt. Voor veel werknemers, vooral zij die zwaar en eento nig werk doen, is dat nu al een lonkend perspectief. Niemand wil zich aan een uit spraak wagen, hoewel sommi gen vrezen dat de inrichting van de samenleving dan be hoorlijk overhoop wordt ge haald. Vooral mensen die in continuediensten werken den graag zien dat de zaterdag en zondag niet langer heilig werden verklaard en dat ook de scholen onder een ander tijdsregime komen. In de Ver enigde Staten is daar al eens een experiment mee gedaan. In een dorp draaide alles en iedereen in een soort ploegen dienst, inclusief de scholen. Het werd een ramp. Universitair hoofddocent Theo Meijman: „Daar moeten we echt nooit aan beginnen, maar op zich is drie dagen werken niet zo gek, al durf ik daar nu nog geen voorspellingen over te doen. Het zal er vanaf han gen hoe sterk de aard van het werk de komende decennia nog verandert. Of het nog een toniger en belastender zal worden èn of het allemaal nog veel sneller zal moeten dan nu al het geval is. Als je kijkt naar het ziekteverzuim, de ar beidsongeschiktheid en de al maar toenemende rol van stress daarin, dan is het wel duidelijk dat we moeten zor gen voor een goede verhou ding tussen arbeid en rust. Voorlopig wil ik het in elk ge val nog bij vier dagen werk en drie dagen rust houden". In dit licht is het aardig een uitspraak aan te halen van prof. dr. P. Kuin, die in 1960 in Haarlem een lezing hield over arbeidstijdverkorting. „Wij denken nu aan een ver korting van bijvoorbeeld 48 uur naar 45 uur en sommigen zijn geneigd dit reeds als een voldongen feit te beschouwen. Daarna komt echter het pro bleem 45 of 42 uur aan de orde, vervolgens 42 of 40 uur en er is geen enkele reden waarom men in de toekomst niet een 36-urige, een 32-urige of een nog kortere werkweek zou overwegen". DICK HOFLAND PAUL KOOPMAN n 'an li enl| nul am iB Is-ie het nou of is-ie het Ja hoor, hij is het! Minis Roelof Botha! Ontzettend!ie gewaarwording om ,a' uitgerekend naast deze m blaas te legen. Maar ja, m* I soort dingen moet je rek houden als je naar een persconferentie gaat van\ Zuidafrikaanse president Klerk. Logisch dat die m een staatsbezoek zijn mil van buitenlandse zaken zich heeft. En ook excel} personen moeten af en to bezoek brengen aan ka\ 100. Er is iets bekends aan Bi Ja, dat haalt je de koeko zult u zeggen. Die man i zo vaak op de televisie a i Erwin Kroll. Nee, er is i 5 iets anders aan hem. Een 1 bepaalde gelijkenis. Ja, dijj het! Botha lijkt op 'Swieb ;I Trek Joop Doderer een j pak aan, scheer zijn baai en voila daar staat de Zuidafrikaanse minister buitenlandse zaken! (ei Het valt Botha op dat hjjfo wordt aangestaard. Oppa hij zou er wat van kunnt gaan denken. Dit is na tui wel de gelegenheid om L Vraag te stellen. Sterker ,e het is gewoon journalistic plicht. Hoeveel lezers zul3i zich niet vele malen 51 afgevraagd hebben waan Botha zo'n rare bijnaam Wie laat zich nou zo noei1 Van alle mensen hebben 1S ministers van buitenland a zaken toch wel het mees 1 gevoel voor decorum. Je je niet voorstellen dat éétj onze excellente personen r een dergelijke 'nickname li het leven zouden moeten 'Muisje' van der Stoel, Cl I 'Kruisje' van der Klaauw Joseph 'Loeletje' Luns, 'Jpi 'Hummeltje' Van den Bnis Dat kan toch gewoon nit Bi Nog 'ns opzij kijken. Die 'i inademen en dan losbrai i dat is de manier. „Menet Botha, mag ik u iets vrat De minister kijkt terug knikt verheugd. „Jaseke u U is die eerste man die S vandaag so bef raag. Alle e aandag consentreer sich f F. W". Nu, komt het eroj t Vooruit dan. De moed zi de schoenen. „Hoe vindt om voor de eerste maal Holland te zijn Baaie mooi", zegt Botha E afwendend om de hande e gaan wassen. Er volgt een verhaal over het Catshui de Ridderzaal en de historische waarde van d gebouwen. De minister sl er zelfs een sigaretje bij t Genietend laat hij de roo door zijn neusgaten ontsnappen. Beklaagt ziel vervolgens over de beperkingen die de Nederlandse regering aan en F.W. heeft gesteld. „0 hat so graag een besoek die Jan van Riebeeck-hu Culemborg gebrag". Legt dat Lubbers en Van den 1 dat niet wenselijk vonden al omdat Culemborg een zogeheten LOTA-gemeen Botha blijkt precies te w waar die letters voor sta, Lagere Oërhede Tegen Apartheid". Botha vindt overigens maar onzin da Culemborg nu nog zo'n houding aanneemt. „Ons toch baaie druk die Apai af te skaf!". Mooi citaat. Onthouden het verhaal van die dag het staatsbezoek. Maar ja daarmee is De Vraag no{ beantwoord. Hoe pakken dat nou aan zonder de minister te irriteren, „h Botha, uw voornaam is Roelof, nietwaar? Een he mooie naam. Oud-Hollan Botha knikt. Vertelt ove verbondenheid die veel Afrikaanders' nog met oi land voelen. Dat komt oi uitdrukking in de voorm Puur Hollands. F. W„ de voorletters van zijn baas Klerk, bijvoorbeeld staan Frederik Willem. Nogmaals geprobeerd, „ill als u zo'n mooie voornaal heeft, waarom wordt die bijna nooit gebruikt? Ooi de Zuidafrikaanse krantè noemen ze u altijd heel I anders", brengen wij steil uit. De minister schiet in lach. Hij verslikt zich bii de sigaretterook. „Ja, ek\ Pek!" brult hii. Hè, waar heeft hij het nu\ over? Pek? Nee, wij bedt een andere bijnaam. De I en de laatste letter zijn g maar daartussen staat een plaats van een 'e'. „Ja, ja schatert hij nog steeds. J spreek jij uit as Pek! Dal seg: klein of jong. Ek es gewoon die jongere broei P. W., Pieter Willem Both vorige staatspresident". TRUBBELS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4