gehandicapte dreigt straks weederangs burger te worden WESTLAND BEURS EcidócSouocmt Twee filmlaboratoria door personeel bezet Coornhert-Liga bepleit kiesrecht vreemdelingen Premier Lubbers is bezorgd over hoge staatsschuld niversiteit Utrecht wijst akkoord met Ritzen af VAN 29 OKTOBER T/M 4 NOVEMBER Ambtenaren blijken brokkenpiloten «JNENLAND ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 PAGINA 3 idrée van Es stapt ïovember uit Kamer HAAG Andrée van Es (37), lid van de ■ede-Kamerfractie van Groen Links, legt functie met ingang van 7 november neer. Es kondigde al eerder aan dat zij haar ter- niet geheel vol zou maken, omdat de com- tie van een gezinsleven en de politiek te van haar vergde. Haar spoedige vertrek voor velen in politiek Den Haag temin als een verrassing. Van Es wordt op- ;rlplgd door Leonie Sipkes uit Apeldoorn. An- van Es is vanaf 1981 lid van de Kamer, de formatie van Groen Links was ze lijst- Jroerder van de PSP. In verband met haar ungerschap was de PSP-kamerzetel een paar geleden een tijd vacant, een nieuw feno- n op het Binnenhof. Van Es werd kreeg bij ifgelopen Kamerverkiezingen 70,000 voor stemmen. Te hoge concentraties chloor boven Haarlem HAARLEM De lucht boven Haarlem bevat geregeld een veel te hoge concentratie chloor. Een onderzoek van de Universiteit van Am sterdam heeft dat aangetoond. De grote hoe veelheid chloride is aan het licht gekomen tij dens een onderzoek naar de toestand van de Haarlemmerhout. Sinds vorig jaar worden in dit stadsbos metingen verricht. Daartoe wordt het regenwater opgevangen in bakken. De re sultaten van de metingen gaven een buitenge woon hoge concentratie te zien, vooral in de wintermaanden. Volgens de onderzoekers valt er nog geen zinnig woord te zeggen over de bron van de chloride. Maar het is aannemelijk dat de bron dichtbij Haarlem ligt. Elders in Ne derland zijn namelijk niet dergelijke extreme hoge concentraties chloor gemeld. Felle kritiek van Ria Beckers op CDA DEN HAAG Fractieleidster Ria Beckers van Groen Links heeft vandaag felle kritiek geleverd op het CDA, dat in Den Haag zijn tienjarig be staan viert. Het CDA is politiek-inhoudelijk ge zien helemaal geen succes, aldus Beckers op een partijcongres van Groen Links in Utrecht. „Het CDA is weer hard toe aan een ethisch reveil, een hernieuwde oriëntatie op de eigen uitgangspun ten", aldus Beckers. „Want wie, zoals het CDA, de wezenlijke morele vragen wegschuift uit het poli tieke denken en handelen, kan onmogelijk de keuzes maken die zich vooral op het gebied van milieu en economie onontkoombaar aandienen". Beckers beveelt het CDA aan een poosje niet te regeren. Dat zou volgens haar al begin volgend jaar kunnen ingaan. „Dan kan Lubbers ook weg", aldus Beckers. HILVERSUM/LOENEN De ongeveer vijftig personeelsle den van twee filmlaboratoria in Hilversum en Loenen bezetten sinds gistermiddag vier uur hun bedrijven om te voorkomen dat de NMB Bank de inventaris weghaalt. Daardoor zou de ge zamenlijke toekomst van de bedrijven onmogelijk worden, al dus de directie en het personeel. De bezette bedrijven zijn RCM Filmlaboratorium en Videoservices bv in Hilversum en het Nederlands Laboratorium voor Film en Videotechniek in Loe nen. Deze bedrijven kampen al enige tijd met financiële pro blemen, volgens de directie veroorzaakt door mismanagement van vorige eigenaars. De financiers hadden hun vertrouwen echter uitgesproken in samenvoeging van de bedrijven en de daarvoor noodzakelijke reorganisatie. Een andere reden voor de bezetting, die volgens een woordvoerder van het personeel zeker het hele weekeinde zal duren, is dat de bank gisteren de garantstelling voor de uitbetaling van de salarissen over okto ber heeft ingetrokken. Rechter beschuldigd van verduistering ZWOLLE De rijksrecherche is een onder zoek begonnen naar de beschuldiging die een groep rietlandpachters in Kalenberg tegen de Zwolse politierechter mr G. van den Dungen heeft geuit. Volgens de beschuldiging zou Van den Dungen een bedrag van 225.000 aan rietmaaivergoedingen verduisterd hebben. Dit zou gebeurd zijn toen Van den Dungen consulent was van Natuur, Milieu en Fauna beheer bij de provincie Overijssel. Het onder zoek gebeurt op verzoek van het Openbaar Ministerie in Zwolle. De 225.000 gulden aan overheidsgeld was bestemd voor rietmaaiver goedingen in het nationaal park De Weerrib- ben in 1986, 1987 en 1988. Van het geld,.dat in 1989 wel weer werd uitgekeerd, zou geen spoor te bekennen zijn. es[TERDAM Naar- )oB de mens geleerder e jt en het fenomeen Jepsel' steeds meer aan wetenschap heeft gjten prijsgeven, doe- nieuwe ethische di- ta's op. Bejaarden en indicapten dreigen fjhtoffer te worden van veranderend klimaat e maatschappij. Over lositie van deze twee jipen spreken vandaag ;tetundigen op de Eras universiteit in Rotter- een ernstige erfelijke of oieboren afwijking ter we- Met het vorderen van de ijkheidsleer en andere «schappelijke kennis krii- toekomstige ouders steeds te weten over de gezond heid van hun eventuele kind. En daarmee komt onvermijde lijk de vraag in beeld of een gehandicapt kind maatschap pelijk of persoonlijk wel ge wenst is. Vorige week promoveerde de klinisch psychologe dr. P. Frets op een onderzoek waar uit bleek dat 70 procent van de 164 ondervraagde echtparen ondanks een bewezen ver hoogd risico op een gehandi capt kind toch koos voor nage slacht. De meeste ouders kie zen dus voor het menselijk le ven op zich in plaats van waarden als gezondheid of maatschappelijk nut. Toch bleek vandaag op het symposi um 'Keuzen, geen kansen', ge organiseerd door de Vereni ging Samenwerkende Ouder en Patiëntenorganisaties (VSOP) hoe die keuze steeds minder vanzefsprekend wordt. Angst mag nooit een reden zijn om te proberen bepaalde kennis maar niet te verwer ven, vindt de voorzitter van de Federatie van Oudervereni gingen, A.J. Berkhout. Erfe- lijkheidsonderzoek wijst hij dan ook niet af. Maar het kan wel leiden tot „een onafwend bare ontwikkeling in de rich ting van rasveredeling". Gene tische paspoorten en het mis bruik daarvan door overheid, verzekeraars en bedrijven zijn daarvan slechts voorbodes. „Lijkt het er niet op dat derge lijke toekomstperspectieven ook realiteit gaan worden?", vroeg Berkhout zich vanoch tend af. Als voorbeeld noemde hij de drie jaar oude nota van oud- staatssecretaris Dees over pre ventie van aangeboren afwij kingen. „Verantwoord ouder schap moet leiden tot een opti maal voortplantingsgedrag", heette het toen in de woorden van Dees. Berkhout: „Geluk kig werd deze uitglijder door het parlement stevig gecorri geerd en dat leidde tot een ge sprek waarin de noodzaak werd onderkend om te komen tot een soort ethische leidraad voor het overheidsbeleid". Volgens Berkhout wordt steeds vaker de vraag gesteld in hoeverre mensen nog in aanmerking moeten komen voor medisch handelen. „Is het nog wel de moeite waard, vragen sommigen zich af. U moet dan lezen: is het econo misch wel verantwoord?". De groepen waarop die vraag zich meestal toespitst zijn volgens Berkhout bejaarden en gehan dicapten. Ze lijken steeds meer te worden beschouwd als tweederangs burgers die de maatschappij enkel op kosten jagen. Berkhout stelde vandaag hard op de vraag of alle vooruit gang in kennis van erfelijk heid eigenlijk wel een verrij king is. Het antwoord gaf hij ook: ja, mits verantwoordelijk met die kennis wordt omge sprongen. Een aanzet hiertoe ziet Berkhout in het regeerak koord van het huidige kabinet, dat wetgeving aankondigt met betrekking tot erfelijkheidson der zoek. Vrijwilligheid van de onderzochten en bescherming van privacy dient voorop te staan. Opdoemen Ook L.F. de Vos, voorzitter van de Gehandicaptenraad, ziet problemen en gevaren op doemen voor de positie van gehandicapten. De toenemen de medicalisering bijvoorbeeld, als gevolg van de toegenomen kennis. Net als het overheids beleid leidt dat volgens De Vos in de toekomst onherroepelijk tot het voorkomen van ziekte en handicaps. „Begrijpelijk en onder sommige voorwaarden ook gerechtvaardigd, maar dat heeft wel een andere dimensie dan enkel het voorkomen van onnodig leed, hetgeen de erfe lijkheidsvoorlichting voor ogen staat". De discussie hierover ziet De Vos met zorg tegemoet. Zo werd in 1988 al in het Euro pees Parlement een petitie Pasgeboren baby's, gezond of gehandicapt, moeten even veel kansen krijgen. voorgelegd waarin gepleit werd voor het doden van pas geboren gehandicapten. De pe titie had geen kans en is niet eens behandeld, maar de toon is gezet. Ook de Australische filosoof Peter Singer heeft zich meermalen voorstander ge toond van het doden van ge handicapte pasgeborenen. Volgens De Vos moet de dis cussie worden gevoerd over het fundamentele recht van elk mens, dus ook van de ge handicapte, namelijk leven en ontplooiing, waarbij De Vos ook aandacht wil vragen voor andere menselijke waarden dan alleen gezondheid. „Van moderne mensen wordt ver wacht dat zij hun gezondheid steeds willen verbeteren. Ge zondheid komt naar voren als de voorwaarde om goed te kunnen functioneren, meer te kunnen genieten en te consu meren. Andere waarden als liefde, vriendschap, rechtvaar digheid, vrijheid, goedheid en arbeid lijken ondergeschikt". „Ieder mens is waardevol en heeft het recht om in vrijheid beslissingen te nemen terzake van het nageslacht", staat in FOTO: SP het 'Ethisch Manifest' waarin de 34 patiënten- en ouderorga nisaties in de VSOP, die sa men 200.000 gezinnen verte genwoordigen, hun standpunt over erfelijkheid hebben vast gelegd. Het manifest werd op het congres vandaag aan staatssecretaris Simons van volksgezondheid aangeboden. De overheid moet zich volgens de VSOP inzetten voor wetge ving om de bescherming van persoonlijke gegevens en voor al van genetische informatie te garanderen. JEAN-PIERRE GEELEN ADVERTENTIE iuwe testen op cel- ^regeneratie in Amerika Drie 'Onderzoekers verslaan de rimpels V YORK - Manfred Puschmann, Elden en Elizabeth Sweitzer, zijn v Samen van drie onderzoekers, die gemaakt hebben op internationaal m, iu door hun onderzoek naar huid- adering. De door de Duitser Man- Puschmann en de Amerikanen Har- e Iden en Elizabeth Sweitzer geleide lar n op vrijwilligers van 24 tot 60 jaar, Ni en aangetoond dat Retinol zowel het al als de diepte van de rimpels ver- lert. ijtetinol" versnelt de cel-regeneratie" w^aren de twee onderzoekers van het la Institute voor huidonderzoek in "He, Pennsylvania. op Retinol gebaseerde crème be- zijn succes in een zeer originele het werd aangebracht op een ge- pe e van de huid die daarvoor geverfd i onuitwisbare fluoriesceren- ei roteïne. Hierdoor bleek dat het met lol behandelde gedeelte, een veel er herstel van de opperhuid te zien in( lan de natuurlijke regeneratie cyclus le huid, en dat daarbij elke bestaan- impel in het proces verminderd dit in tegenstelling tot de onbehan- huid. op Retinol gebaseerde crème, ge- door de onderzoekers, wordt gedis- a Amerika en Europa ondër Anti-Age Retard, door een linational die exclusief voor apothe- cosmetica-produkten produceert, ge ld Korff. Nederland is dit produkt verkrijg- de apotheek en samengesteld af- elijk van de leeftijdsgroep, 25,35 en ouder. Prijs Prins Claus heeft gisteren in de Rid derzaal in Den Haag vijf prijzen uitgereikt op het gebied van weten schap en kunst. De Amsterdamse prijs voor Histori sche Wetenschap, die per ongeluk even op de grond belandde, werd toegekend aan de Amerikaanse pro fessor P. Gay (links) voor zijn oeuvre op het ge bied van de cul tuurgeschiedenis van diverse Euro pese landen. De Leidse hoogleraar prof. J. van Rood, kreeg de Amster damse Prijs voor de Geneeskunde voor zijn baanbre kende werk op het gebied van de im- munohematologie. Rechts op de foto prof. P. Drenth, president van de Koninklijke Acade mie van Weten schappen. FOTO: ANP DEN HAAG De vere niging voor strafrechther vorming, de Coornhert- Liga, heeft gisteren in een brief aan de kamercom missie voor justitie gepleit voor de invoering van ac tief en passief kiesrecht voor allen die ten minste vijf jaar légaal in Neder land verblijven. Zo kan volgens de Coornhert- Liga een goed begin worden gemaakt met integratie van vreemdelingen in de Neder landse samenleving. Integratie zal niet moeten worden be perkt tot een streven naar na turalisatie, meent de vereni ging. De brief is een reactie op de begroting en de beleidsplan nen van justitie, die volgende week door de Tweede Kamer zullen worden behandeld. De Coornhert-Liga heeft forse kritiek op deze plannen. „Al lochtonen worden op een one venwichtige wijze aangewezen als veroorzakers van proble men. Zij worden a priori bui ten de rechtsorde geplaatst". De beleidsvoornemens ten aanzien van vreemdelingen en vluchtelingen staan volgens de Liga te veel in het teken van verwijdering uit Nederland. „De asielprocedure moet wor den bekort. Niet om de men sen eerder uit Nederland te kunnen verwijderen, maar uit respect voor de belangen en rechtszekerheid van de be trokkenen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Andriessen (economische zaken) heeft zich in de Tweede Kamer vergalop peerd. De bewindsman zei donderdag dat zijn collega Alders (milieu) wel erg snel was geweest met het versturen van een brief aan de Kamer over statie geld op verpakkingen. Andriessen beweerde over de brief niet te zijn ge raadpleegd. Premier Lub bers zette dat gisteren recht. „Er is sprake geweest van een misverstand", aldus Lubbers. „De brief van Alders is via Economische Zaken gegaan. Er is wel degelijk overleg tus sen beide ministeries geweest. Ik wü de indruk wegnemen dat Alders een fout heeft ge maakt". Ook kwam Lubbers terug op de ernstige waarschuwing die president-directeur Duisen- berg van de Nederlandsche Bank vorige week gaf. Lub bers maakte de indruk die waarschuwing overdreven te vinden. Andriessen daarente gen zei de woorden van Dui- senberg namelijk dat er volgend jaar een overheidste kort van 15 miljard gulden dreigt zeer serieus te ne men. „Ook ik ben zeer bezorgd over de hoogte van de staatsschuld Minister-president Lubbers FOTO: DIJKSTRA en de rentelasten, dus over de inhoud zijn we het eens", al dus Lubbers. „Maar het ging mij om de procedure. Duisen- berg uitte zijn klacht tijdens een vergadering van de Soci aal-Economische Raad over volksgezondheid. Hij had moeten weten dat ik, als pre mier, altijd open sta voor zo'n serieuze waarschuwing". Lubbers is somber gestemd omdat er volgens hem een ta boe rust op de staatsschuld. „Er is een sterke neiging de ogen te sluiten voor het finan cieringstekort", aldus Lubbers, die niet wilde zeggen op wie hij doelde. „Het is duivels moeilijk over te brengen dat de overheid soberder moet zijn, dat mensen minder een beroep op de overheid moeten doen". Hoogleraren moeten dure sjaal kopen NIJMEGEN Hoogleraren van de Katholieke Universi teit Nijmegen worden geacht vanaf 1 januari 1991 bij officië le academische aangelegenhe den over hun zwarte toga een sjaal met de faculteitskleuren te dragen. Die sjaal kunnen zij sinds gisteren kopen voor 177 gulden. Rector magnificus Plasschaert overhandigde de sjaals gisteren tijdens de 67-ste diesviering aan de faculteits decanen. Het idee voor de sjaals is van Plasschaqj-t zelf. Hij vindt dat de sjaals de iden titeit van de KUN benadruk ken. „Onze hoogleraren zijn zo vanaf volgend jaar bij iedere gelegenheid te herkennen. Bo vendien fleurt zo'n gekleurde sjaal het sombere zwart en wit van toga en bef op", aldus de rector magnificus. De zijden sjaals worden gemaakt door het Nijmeegse bedrijf Stadl- maijer, het enige atelier in Ne derland waar ook nog kazui fels en andere priestergewa den gemaakt worden. Geen identificatie van lijk mogelijk RIJSWIJK Het Gerechte- lijk Laboratorium in Rijswijk heeft gisteren door sectie niet kunnen vaststellen wie de dode vrouw is die donderdag avond in de IJssel in Kampen is aangetroffen. Het stoffelijk overschot bevond zich daar voor in een te verre staat van ontbinding. De politie neemt aan dat het gaat om Ineke Keizer uit Dronten, die sinds 23 mei 1989 wordt vermist. De vrouw was destijds dertig jaar oud. De politie baseert dit op het feit aat het lijk is gevon den in de auto die Ineke Kei zer toebehoorde. HAAG De Rijks- ersiteit Utrecht U) is tegen het zoge- 'hoofdlijnenak- ;d' dat minister Ritzen lerwijs) wil afsluiten de universiteiten. week wees de universi- :aad het concept-akkoord )e raad is tegen de intro- e van een bindend studie advies voor studenten, zoals dat is opgenomen in de onder- wijsparagraaf van het ak koord. De RUU is de eerste in stelling die het akkoord af wijst. De universiteitsraden van Nijmegen en Tilburg stemden er deze week, zij het morrend, wel mee in. De ra den van de andere tien uni versiteiten hebben nog geen standpunt bepaald. Ook daar echter ligt de introductie van het studie-advies in de meeste gevallen zeer gevoelig. Minister Ritzen wil in het ak koord afspraken maken over de ontwikkeling van de uni versiteiten de komende jaren. De bewindsman belooft niet meer op de instellingen te be zuinigen. Van de universitei ten verwacht hij dat zij op hun beurt de gemiddelde studie duur van hun studenten, en daarmee de aanspraken op studiefinanciering, zullen gaan beperken. Een bindend studie advies dat universiteiten de mogelijkheid geeft om onge schikte studenten na het eerste jaar weg te sturen, is daarvoor het belangrijkste instrument. De Vereniging van Samen werkende Nederlandse Uni versiteiten (VSNU), die het akkoord met Ritzen voorbe reidde, toonde zich gisteren verlegen met de situatie. ADVERTENTIE DE KONSUMENTENBEURS WAAR VAN ALLES IS VOOR IEDEREEN THEMA '90 WINTERSPORT RECREATIE - Met hobby-mode-vrijetijd- wonen voorlichting. Plaats Veiling Westland West - Nieuwe- weg te Poeldijk (bus 126). Openingstijden van Ma. t/m Zat. van 13.30-17.30 en van 19.00-22.30 uur. Zondag van 11.00-18.00 uur. Entree Ma. t/m Vrj. middag 5.- s-avonds en in het weekend 8.- 65 5,- Kinderen van 4 t/m 12 jr. 3,50 AIBAAI door WILLEM RITSTIER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ongeveer de helft van de ambtena ren die gebruik maken van een 'auto van de zaak' heeft jaarlijks een aanrij ding of anderszins schade. Bij de geprivatiseerde PTT loopt gemiddeld elke bedrijfs wagen jaarlijks averij op, zo blijkt uit gegevens van het Bu reau Schade-Afwikkeling van het ministerie van financiën. Van de totaal 10.231 rijksvoer tuigen moesten er vorig jaar 4.684 naar de garage. Vergeleken met de gemiddel de ongevalscijfers in Neder land zijn rijksambtenaren brokkenpiloten, concludeert de bond van garagehouders Bovag. Volgens cijfers van de bond heeft gemiddeld circa achttien procent van particu liere automobilisten jaarlijks schade aan zijn voertuig. De schadefrequentie bij de over heid is veel hoger: 45,8 pro cent, bij de PTT zelfs 100 pro cent. Volgens een woordvoerder van Financiën gaat de verge lijking tussen ae Bovag- overheid-ong echter niet ons worden breuk en vandalisme meege teld. Er zitten veel flutbedra- ue Duvag- en d-ongevallencijfers niet helemaal op. „Bij ■den ook zaken als ruit- gen bij die schadeclaims". Overigens blijkt volgens Fi nanciën uit de statistieken ook niet in hoeverre ambtenaren zelf schuldig zijn aan de aan rijdingen. Wel is bekend dat in ruim de helft van de gevallen geen tegenpartij was aan te wijzen. Hierbij gaat het vol gens Financiën om zaken als parkeerschade en andere niet te claimen bedragen. Waar burgers schuldig zijn aan aan rijdingen, voert Financiën een actief terugvorderingsbeleid.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3